RUNNING

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 16 Αύγ 2015, 15:09

Να μεταφερθεί, παρακαλώ τους συμπλέ, στο Ψυχαγωγία, από κάποιον συμπλέ με καλύτερη σύνδεση από τη δική μου..
Ευχαριστώ! :)

Ευχαριστώ, pgetsos!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46917
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 16 Αύγ 2015, 17:27

Η επιθυμία μου πραγματοποιήθηκε από τον υποφαινόμενο...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46917
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό HeartOfDarkness » Κυρ 16 Αύγ 2015, 17:50

Μια στιγμή, μια στιγμή!!

Διαβαζω για 15 και 20χλμ.

Σε ποσες μερες??????!!!!! :oops: :?: :ugeek:
Άβαταρ μέλους
HeartOfDarkness
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Παρ 13 Δεκ 2013, 14:28

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 16 Αύγ 2015, 17:54

HeartOfDarkness έγραψε:Μια στιγμή, μια στιγμή!!

Διαβαζω για 15 και 20χλμ.

Σε ποσες μερες??????!!!!! :oops: :?: :ugeek:


Τώρα που το λες...μήπως είναι τίποτα ράλλυ;
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46917
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό VictorAK47 » Κυρ 16 Αύγ 2015, 18:17

Ο δάσκαλος (Kyokushin Karate) μας τρέχει κάθε Κυριακή 5-10 χλμ ανάλογα τα κέφια του + 5 100μετρα σπριντ σε ανηφόρα. Από ότι έχω καταλάβει, η συγκεκριμένη ενασχόληση δεν μου ταιριάζει και πολύ, μιας και όλοι οι υπόλοιποι με αφήνουν πίσω και φεύγουν μόνοι τους :lol: .27' τα 5 χλμ τελευταία φορά που μέτρησα :oops:.
Πᾶς γὰρ ὃς ἂν ἐπικαλέσηται τὸ ὄνομα Κυρίου σωθήσεται. (Προς Ρωμαίους 10:13)
Άβαταρ μέλους
VictorAK47
 
Δημοσιεύσεις: 624
Εγγραφή: Σάβ 07 Δεκ 2013, 23:42
Τοποθεσία: Κιλκίς

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Κυρ 16 Αύγ 2015, 18:48

pgetsos έγραψε:Σπάρτη Αθήνα, μια μέρα δρόμος νομίζω


246 km 36h max με 75 ενδιάμεσα check points με cut off χρόνους το καθένα και περίπου 4000 μετρα συνολικό ανεβοκατεβασμα(εκ τον οποίων τα 1200 ανάβαση στο Παρθενίου όρος μεσα στη νύχτα αμέσως μετα το 160 χιλιόμετρο).Το δυσκολότερο αγώνισμα στον πλανήτη...Ρεκόρ ο μεγαλύτερος δρομέας μεγάλων αποστάσεων που εχει γεννηθεί ποτε, ο Γιαννης ο Κούρος,με το εξωγήινο 20.25!το ξαναγραφω για να το καταλάβετε.20 ώρες και 25 λεπτά.ΥΓ στο αγώνισμα αυτο λαμβάνουν μερος οι καλύτεροι υπερμαραθωνοδρομοι του κόσμου αλλα μονο το 1/3 καταφέρνουν να τερματίσουν.........
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3152
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Κυρ 16 Αύγ 2015, 19:09

Εκκίνηση κάτω απ την Ακρόπολη την τελευταία Παρασκευή κάθε Σεπτέμβρη στις 7 το πρωί,τερματισμός μπροστά στο άγαλμα του Λεωνιδα μέχρι τις 7 το απόγευμα του Σαββατου
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3152
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Asimos » Δευτ 17 Αύγ 2015, 01:17

Ειχα δει το ντοκιμανταιρ με τον αγωνα του Γιαννη Κουρου.

Εφτασε ξερω γω 3 το βραδυ ενω τον περιμεναν 3 το μεσημερι και τερματισε μονος. Χωρις επισημους και λοιπα..

Ηταν τελη 80 νομιζω οπου δεν υπηρχαν οι επικοινωνιες...

Ο Κουρος ειναι περιεργη περιπτωση. Ετρεξε σε ολους τους υπερμαραθωνιους του πλανητη και ο Λαγιος Ντεταρι ηταν παντα καλυτερο νεο.

Στα δικα μου πανω απο 15 μετρα δεν παιζει να τρεξω ουτε αν με κυνηγάνε τρεις.
Asimos
 

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Πέμ 27 Αύγ 2015, 12:03

Asime, πολυ σωστο αυτο που λες.Εκεινη, την πρωτη χρονια στο ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ,ηταν το 83, τα γ.... ΟΛΑ :lol: Μετα,βεβαια,γ.... ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ :mrgreen:
Δεν υπαρχει αθλητης σε κανενα αγωνισμα(ατομικο η ομαδικο)που να υπηρξε ποτε τοσο dominant σαν τον Γιαννη(τα ρεκορ 303+km στο 24H και το 20,25 στο ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ,με μεγαλυτερη και δυσκολοτερη διαδρομη απ τη σημερινη,δεν προκειται να πεσουν ΠΟΤΕ)αλλα το αγωνισμα του υπερμαραθωνιου ποτε δεν υπηρξε "εμπορικο" .Ισως και γι αυτο το λογο να εμεινε καθαρο.....
Πρακατω δινω ενα link για την τελευταια (ανεξαρτητης παραγωγης)προσπαθεια(βεβαια τα μεγαλυτερα δικτυα στον κοσμο-cnn,reuters,telegraph,espn,economist κλπ κλπ κανουν live μεταδωση του αγωνα,φαντασου οτι μεχρι και το ....nova τον καλυπτει ολοκληρο,μυριστηκαν χρημα φαινεται :twisted: ) ενος διασημου αθλητικογραφου που γυρισε ενα μικρου μηκους film κατα τη διαρκεια του αγωνισματος το 2014.Ειναι trailer και η ταινια θα βγει σε λιγοτερο απο 20 μερες....
https://www.youtube.com/watch?v=EloivRV3QcA
σε παρακινω(οχι μονο εσενα αλλα και τα αλλα αδελφια,τι λεω τωρα :roll: )να κανεiw ενα "γκουγκλαρισμα" για το συγκεκριμενο αγωνισμα και ,ισως,αρχισετε να,οχι τρεχετε,αλλα να "περπατατε πιο γρηγορα" καποιες μερες της εβδομαδας.......ξερω,ξερω "δεν τρεχω πανω απο 15 μετρα ακομα και αν σας κυνηγανε 3"........ αλλα... ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΣ Π@@@@ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΝΑ "ΜΑΓΙΚΟ ΧΑΡΤΑΚΙ" ΚΑΙ ΤΟΤΕ ,ΠΟΥ "ΘΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ", ΕΓΩ ΘΑ ΕΧΩ ΑΒΑΝΤΑΖ :mrgreen: :mrgreen: :D :lo
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3152
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Πέμ 27 Αύγ 2015, 12:50

VictorAK47 έγραψε:Ο δάσκαλος (Kyokushin Karate) μας τρέχει κάθε Κυριακή 5-10 χλμ ανάλογα τα κέφια του + 5 100μετρα σπριντ σε ανηφόρα. Από ότι έχω καταλάβει, η συγκεκριμένη ενασχόληση δεν μου ταιριάζει και πολύ, μιας και όλοι οι υπόλοιποι με αφήνουν πίσω και φεύγουν μόνοι τους :lol: .27' τα 5 χλμ τελευταία φορά που μέτρησα :oops:.

Αδελφε,ο χρονος σου δεν ειναι και τοσο ασχημος, ειδικα αν θελεις να "βαλεις χιλιομετρα" και οχι να σταματησεις στα 10 ...........Μετα απο κανα 2 φορες σ αυτα τα χλμ (ειδικα αν τις κανεις μεσα στην ιδια εβδομαδα με ενδιαμεση ξεκουραση και σωστη διατροφη-βεβαια δεν ξερω ποσο γυμνασμενος εισαι)αν το "τραβηξεις" θα δεις οτι τα ποδια σου θα "λυνονται" αργοτερα.....Μην κοιτας τους χρονους των αλλων αν θες να τρεξεις παραπανω χιλιομετρα,......Αν θες μεγαλη αντοχη να συνδιαζεις long- low tempo- running χλμ(καμια 20αρια στο τεμπο το δικο σου στις αρχες) με 3-5αρια(γενικα μιλαω) σχετικα γρηγορα και φυσικα "διαλειμματικη" (οτι κανει ο δασκαλος σου δηλ οταν τρεχει τις ανηφορες,μπορεις να το κανεις και στο στιβο τρεχοντας τα 100αρια γρηγορα,και τις στροφες περπαντωντας αλλα μετα απο λιγο καιρο θα πρεπει να "βγεις" και σε "ανηφορες").Αν σου αρεσει να τρεχεις "για το τρεξιμο" θυμησου ενα πραγμα.Τρεχεις για την κ@@λα σου και οπως ευχαριστει εσενα......Αν ποτε αποφασισεις να τρεξεις "επαγγελματικα" θυμησου ενα ρητο που λενε οι Σπαρταθλητες "Η "καλη τυχη" ξεκιναει στις 6 το πρωι-ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ"
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3152
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Kourdos » Πέμ 27 Αύγ 2015, 22:59

Η ηλικία, όπως σε όλα τα αθλήματα, πρέπει να είναι περιοριστικός παράγοντας. Τι ηλικίες παίζουνε στο δικό σου;

Sent from my AT270 using Tapatalk
Hai Răzvan!_____ Πринц Ivic_____Εν Tudor νίκα!_____Άγγελος εξάγγελος_____In Huub we trust_____FC Bölöni
Άβαταρ μέλους
Kourdos
 
Δημοσιεύσεις: 2959
Εγγραφή: Πέμ 23 Σεπ 2010, 08:25
Τοποθεσία: Αιγιαλούσα, Νομός Αμμοχώστου

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Σάβ 29 Αύγ 2015, 08:44

Δεν θα το χαρακτηριζα "δικο μου αθλημα" καθοτι αυτο το οποιο απλα κανω ειναι να τρεχω για ευχαριστηση καποια χιλιομετρακια την εβδομαδα.Αν ποτε καταφερω να τρεξω και σε Μαραθωνιο ακομα καλυτερα.Παντως "παρακολουθω" τους μεγαλους αγωνες που γινονται ανα τον πλανητη.Σε οτι αφορα την ερωτηση σου απ αυτα που ξερω ειναι οτι ενας αθλητης(μιλαω για υπερ-μαραθωνοδρομους)τις καλυτερες επιδοσεις του τις πιανει στα 38-42(αν και αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες).Η ηλικια φαινεται μεγαλη αλλα ουσιαστικα δεν ειναι γιατι ενας υπερμαραθωνοδρομος δεν σταματαει κοντα στα 35 οπως κανουν στο ποδοσφαιρο η στο μπασκετ αλλα συνεχιζει για παρα πολλα χρονια ακομα(βασικα ολοι τρεχουν οσο περισσοτερο μπορουν απλα σιγα σιγα κατεβαζουν ρυθμο,μειωνουν χιλιομετρα η παιρνουν μερος σε λιγοτερους αγωνες κλπ).Εξαλλου για να μπορεσεις να φτασεις σε "επιδοσεις"χρειαζεται εκτος απο ταλεντο και παρα παρα πολυ δουλεια(χιλιομετρα) που αυτα ερχονται με τον καιρο.Μια αλλη παραμετρος(ισως η σημαντικοτερη) που συχνα αγνοειται απ τους "απ εξω' ειναι η πνευματικη διασταση του υπερμαραθωνιου.Πρεπει να εισαι πολυ σκληρος πνευματικα,να ψαχνεις πολυ βαθεια μεσα σου για να βρεις κινητρο που θα σε κανει να συνεχισεις τη στιγμη που το σωμα(μοιραια μετα απο πολλα χιλιομετρα)παυει να ειναι προθυμο(αυτο εγω δεν το εχω ζησει καθως κανω λιγα χιλιομετρα αλλα με οσους υπερμαραθωνοδρομους μιλαω-και ξερω παρα πολλους απ αυτους παγκοσμιου φημης-μου λενε το ιδιο πραγμα)Ο ιδιος ο Γιαννης ο Κουρος(που ειναι ο μεγαλυτερος υπερμαραθωνοδρομος ολων των εποχων,εχει χαρακτηριστει απ το sports illustrated μεσα στος 10 μεγαλυτερους αθλητες της ....χιλιετηριδας και που ειναι και ποιητης και συνθετης και καθηγητες Ελληνικης φιλοσοφιας δηλ πολυ πνευματικο ατομο)εχει πει "Ισως χρειαζεται να προπονησε με λιγοτερα χιλιομετρα και περισσοτερη σκεψη....".Ενδεικτικα για τις ηλικιες ο Κουρος εκανε το εξωγηινο παγκοσμιο στις 24h στα 303.85 km σε ηλικια 41 ετων ενω και αλλοι υπερμαραθωνοδρομοι (πχ ο μεγαλος Ιταλος Ivan Cudin)το καλυτερο ρεκορ του στο ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ το εκανε στα 40...Αρα δεν ειναι παραξενο που οι μεγαλυτερες επιδοσεις ερχονται σ αυτες τις ηλικιες αφου απαιτουν πολλα χρονια προπονησης(ο υπερμαραθωνιος ΕΙΝΑΙ το δυσκολοτερο αγωνισμα του κοσμου) αλλα και πνευματικης ωριμοτητας....
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3152
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό niks » Κυρ 30 Αύγ 2015, 10:13

Ωραιο θεμα ανοιξατε!
Αυτοι οι τυποι αξιζουν σεβασμο και θαυμασμο.
Λακεδαιμων, στην αρχαιοτητα υπηρχαν δρομεις που εκαναν την απισταση. Ξερουμε καθε ποσο, ποση ωρα εκαναν; Ποσο ξεκουραζονταν για να γυρισουν πισω; κλπ
Αν θελεις, γραψε κατι, ή δωσε λινκ ή βιβλιο για διαβασμα ( στα ελληνικα).
Επισης, αν γινεται να κανεις μια υπενθυμιση οταν ειναι ο αγωνας και πως μπορουμε να τον παρακολουθησουμε.
Ευχαριστω!
niks
 
Δημοσιεύσεις: 1789
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2010, 18:45

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό Χωρικός » Κυρ 30 Αύγ 2015, 11:02

λοιπόν, η κλειδώστε το τόπικ, ή να επαναφέρετε το τιμημένο και δοξασμένο τόπικ του Κρίκετ, που τόσο δικτατορικά μας το είχατε στερήσει!!! εξάλλου ο λαός του ΠΑΟΚ δεν έχει μεγάλη σχέση με το τρέξιμο! ;)
Άβαταρ μέλους
Χωρικός
 
Δημοσιεύσεις: 3202
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: RUNNING

Δημοσίευσηαπό niks » Κυρ 30 Αύγ 2015, 16:29

σχετικο αυτο....
αμα το λιμο το βαλει στα ποδια, θα πρεπει να τρεξεις για να το πιασεις.... τα αγαθα κοποις κτωνται....
niks
 
Δημοσιεύσεις: 1789
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2010, 18:45

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες