Βιβλία

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Slade » Δευτ 04 Μάιος 2009, 14:19

gash04 έγραψε:Προτείνω ανεπιφύλακτα το


ΣΙΔΗΡΑ ΚΑΙ ΧΡΥΣΗ ΔΙΑΘΗΚΗ

του Πολύβιου Δημητρακόπουλου.
( 1864-1922 )
Το βιβλίο γράφτηκε το 1901 και είναι τόσο διαχρονικό όσο δεν μπορείτε να φανταστείτε.
Τύφλα να έχει ο Όργουελ.
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε και μέσο Internet.
Απλά απόλαυση.

Υ.Γ Είχε απαγορευτεί στην Ελλάδα όταν πρωτοδημοσιεύτηκε.
Λογικό...


ααα οι "Διαθηκες" του Δημητρακοπουλου ειναι απ τα αγαπημενα μου συγχρονα φιλοσοφικα εργα !!

παραθετω μερικα αποσπασματα απ το βιβλιο

«Το γήρας δεν έρχεται απ΄ εκεί όπου λευκαίνεται η κόμη, αλλ΄ απ΄ εκεί όπου μαυρίζει η καρδία.
«Μη εμπιστεύεσαι εις την όρασιν του ανθρώπου, σπανιώτατα αντιλαμβάνεται όπως βλέπει, συνηθέστατα βλέπει όπως αντιλαμβάνεται.
«Φρονήσεως δείγμα το να γελάσης πρώτος δια την αφροσύνην σου, πριν γελάσουν άλλοι.
«Αληθής η αρετή την οποίαν δεν βλέπεις.
«Πολιτική με κόμμα, έθνος με τελείαν.
«Ο γάμος όταν δεν είνε σύνδεσμος είνε επιφώνημα.
«Ο ανεμοδείκτης του ανακτόρου χρησιμότερος του βασιλέως. Τουλάχιστον δεν έχει ανάγκην εξόδων, και στρέφεται προς όλα τα μέρη του βασιλείου.
«Ουδείς θα κηρυχθή πολέμιός σου εάν πρώτον δεν αναγνωρίση την αξίαν σου.
«Το κακόν δεν έχει απόλυτον βάρος, ζυγίζεται δια της χειρός του διαπράξαντος αυτό.
«Τόλμη: πτέρυγες δια το μεγαλείον, βάραθρον δια την σμικρότητα.
«Ομιλούν περί ανθρώπων πωλούντων την συνείδησίν των. Ουτοπία. Είναι εμπόρευμα η συνείδησις, το οποίον τότε επώλησεν ο άνθρωπος, όταν έπαυσε να το έχη.
«Ο ανήρ φαινομενικώς είναι ο σύζυγος της γυναικός. Κυρίως είναι το υποσυζύγιόν της.
Άβαταρ μέλους
Slade
 
Δημοσιεύσεις: 1107
Εγγραφή: Παρ 21 Νοέμ 2008, 11:10

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό kass4 » Τετ 20 Μάιος 2009, 12:33

Από το βιβλίο του Θ.Βαλτινού : Στοιχεία για τη δεκαετία του '60


2 Οκτωβρίου 1963
Ενδιαφέρομαι για μετανάστευση στην Αυστραλία. Είμαι παντρεμένος και με ένα παιδί τριών μηνών. Είμαι πρακτικός ηλεκτρολόγος και απόφοιτος με γραμματικές γνώσεις δημοτικού και άλλες τεχνικές δουλειές αλλά πάλι χωρίς άδεια.
Σας παρακαλώ στείλτε μου οδηγίες τι να κάνω. Ξένη γλώσσα δεν γνωρίζω.
Νικόλαος Λ.
Κυπαρισσία

25.5.1962
Προς
τον κύριο προϊστάμενο μεταναστεύσεως
εξ Ελλάδος
Παρακαλούμε ευσεβάστως όπως μας αποστείλετε καταστάσεις εγγραφής δια αποδημίαν εις Καναδάν ή όπου
Οικογένεια Κωνταντίνου Κ. Άτομα 4
Οικογένεια Ευαγγέλου Τ. Άτομα 8
Οικογένεια Δημητρίου Τ. Άτομα 2 Άτεκνοι
......
Χωρίον Κεραμίδι Τρικάλων
ευχαριστούμε
Άβαταρ μέλους
kass4
 
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Κυρ 21 Σεπ 2008, 18:40
Τοποθεσία: athina

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Slade » Παρ 29 Μάιος 2009, 23:39

6η Διεθνής Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης
http://www.helexpo.gr/default.aspx?lang ... newsid=818

Έκανα χθες τ απόγευμα μια βόλτα στον χώρο της έκθεσης , καλή οργάνωση , πολλοί εκδοτικοί οίκοι από Ελλάδα κ εξωτερικό ,ενδιαφέρουσες προσφορές κ ωραία αφιερώματα.Αξίζει να πάτε :D
Άβαταρ μέλους
Slade
 
Δημοσιεύσεις: 1107
Εγγραφή: Παρ 21 Νοέμ 2008, 11:10

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό paok kerkyra » Σάβ 30 Μάιος 2009, 00:38

Αδέρφια έχεις κάποιος να μου προτείνει ενα καλό βιβλίο βιογραφικού περιεχόμενου;;
Άβαταρ μέλους
paok kerkyra
 
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 22:18
Τοποθεσία: Kerkyra

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό araya4 » Σάβ 30 Μάιος 2009, 14:27

Αδερφε βιογραφικο εχω μονο το βιβλιο "ΤΣΕ ΓΚΕΒΑΡΑ" το οποιο ειναι γραμμενο απο την γυναικα του και εναν στενο του φιλο στις μαχες της Κουβας. Το συγκεκριμενο βιβλιο ειναι κορυφη !

Αυτοβιογραφικο και ποδοσφαιρικο ειναι του Μαραντονα, το "ΕΓΩ Ο ΝΤΙΕΓΚΟ". Γραφει για ολα αν και κατι ξεχασε ο μεγαλος (καμια αναφορα για την χειροτερη ατμοσφαιρα που εζησε) :) Αξιζει.

Εκτος αν εννοεις βιογραφικα, κατι σαν "το λουλουδι της ερημου" η το "ποτε χωρις την κορη μου", τα οποια ειναι σε στυλ μυθιστορηματος.
araya4
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 03:21

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό paok kerkyra » Σάβ 30 Μάιος 2009, 16:21

Αδερφέ ευχαριστώ για τις προτάσεις του ΤΣΕ φυσικά και το έχω διαβάσει λόγω ιδεολογίας αλλα του Μαραντόνα οχι και το βρίσκω ενδιαφέρον γενικά θέλω πάντως βιογραφίες αθλητών
:?
Άβαταρ μέλους
paok kerkyra
 
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 22:18
Τοποθεσία: Kerkyra

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό kass4 » Σάβ 30 Μάιος 2009, 18:55

Παοκτσάκι από την Κέρκυρα ένα πολύ καλό σχετικό βιβλίο είναι το " Καταραμένη ομάδα " και αφορά ένα κομμάτι της καριέρας του μεγάλου αλλά και ιδιαίτερα ιδιόρυθμου προπονητή Μπράιαν Κλαφ. Να τι γράφει ο Κ. Παπαγιώργης για το βιβλίο, που σου συνιστώ ανεπιφύλακτα ( αν δεν σου αρέσει θα στο πληρώσω εγώ ) :

Καταραμένη ομάδα
του Πις Ντέιβιντ

Στην Αγγλία αλλά και στον λοιπό ευρωπαϊκό ποδοσφαιρικό κόσμο, η περίπτωση του Μπράιαν Χάουαρντ Κλαφ έχει αφήσει εποχή. Έχοντας διαπρέψει στη δεύτερη κατηγορία (251 τέρματα σε 274 παιχνίδια), μια ρήξη χιαστών του έκοψε την μπάλα, οπότε ο «Κλάφι» πήρε τη μεγάλη απόφαση να κερδίσει ό,τι του στέρησαν. Αυταρχικός, ανυποχώρητος, προσβλητικός με τους συνεργάτες τους, αθυρόστομος, αλαζόνας, μέχρι τις φτέρνες, θέλησε να αποδείξει ότι το κουτσό τσακάλι είναι πιο επικίνδυνο. Έσωσε την άσημη Χάρτπουλ από υποβιβασμό, πήρε το πρωτάθλημα με την Ντέρμπι Κάουντι και το Κύπελλο Πρωταθλητριών με τη Νότιγχαμ Φόρεστ. Ο Πις αφηγείται τα κατορθώματά του Κλαφ χωρίς συμβατικότητες• αποδίδει ζωντανά τον ποδοσφαιρόκοσμο της περιφέρειας, τις άγριες σχέσεις μεταξύ ημετέρων και υμετέρων, τα πιοτά και τα τσιγάρα παικτών και παραγόντων (όλοι οι παίκτες πίνουν και καπνίζουν). Το βιβλίο αξίζει επειδή σιχαίνεται τη φιλολογία, το συναισθηματισμό, τις εύκολες γραφικότητες. Οι ποδοσφαιρόφιλοι θα το αγαπήσουν.
Άβαταρ μέλους
kass4
 
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Κυρ 21 Σεπ 2008, 18:40
Τοποθεσία: athina

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό araya4 » Σάβ 06 Ιουν 2009, 01:09

Τα βιβλια "το στομα του διαβολου" και "η νυχτα της λευκης παπαρουνας" ειναι δυο απο τα καλα που διαβασα τελευταια και που αξιζει να αναφερω. Βεβαια κινουνται στο χωρο του φανταστικου, αλλα αυτο δεν πρεπει να προβληματιζει ιδιαιτερα....ουτε εγω ειμαι φαν αυτου του ειδους. Του τρομου ναι, οπως εχω αναφερει απο την αρχη, αλλα οχι τοσο σε αυτη του τη μορφη.

Απλα και τα δυο ειναι ελληνικα, γραμμενα απο νεους συγγραφεις και απλα γραφουν για τους φοβους που εχουμε βιωσει κατα καιρους, για πραγματα που ειτε εχουμε συζητησει με φιλους σε καποια μεταμεσονυχτια παρεα, ειτε εχουμε σκεφτει και μας εχουν στοιχειωσει για καποιο διαστημα, καποιο βραδυ κτλ. Το οτι και των δυο τα διηγηματα κινουνται γυρω απο την ελληνικη φυση και υπαιθρο, απλα τα κανει πιο σκοτεινα και πιο ζωντανα. Νομιζω πως αξιζουν μια ματια.
araya4
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 03:21

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό vanroy » Δευτ 27 Ιούλ 2009, 22:50

Αυτό το τόπικ δεν του αξίζει να αραχνιάζει. Το ανασύρω από την αφάνεια με μια πρόταση κλασσική, ένα βιβλίο που το ανέφερα σε ανύποτο χρόνο για τον "Πρέσσφιλντ" του φόρουμ (λέγε με και Kass4).Το εξαιρετικό είναι πτωχή λέξη για να περιγράψει το βιβλίο. Μια αρχαία Σπάρτη βάρβαρη και σκληρή αλλά και με ήθος, τιμή. Συνήθειες και έθιμα των Σπαρτατών που πλέον φαντάζουν απάνθρωπες, αλλά και αξίες και ιδανικά που πλέον τείνουν να αφανιστούν.
---------------------------------------------------------------------
ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ
Steven Pressfield

Εκδόσεις: Πατάκη 2001
Σελίδες: 552

Επτά ημέρες πολέμου και ζωής...
Σε ένα στενό πέρασμα του όρους Καλλιδρόμου με τη θάλασσα, που λέγεται Θερμοπύλες, μακριά από τη γενέτειρά τους, το 480 π.Χ. τριακόσιοι επίλεκτοι Σπαρτιάτες πολεμιστές απώθησαν τους χιλιάδες πολεμιστές του Πέρση εισβολέα και έδωσαν με γενναιότητα τη ζωή τους, υπηρετώντας με ανιδιοτέλεια τη δημοκρατία και την ελευθερία. Μια απλή επιγραφή σε επιτύμβια στήλη δείχνει το μέρος όπου είναι θαμμένοι. Από αυτή την επιτύμβια στήλη εμπνεύστηκε ο συγγραφέας και συνέδεσε με υπέροχο τρόπο τη γνώση με τη φαντασία, βασιζόμενος στις αυθεντικές λογοτεχνικές πηγές του Ηροδότου, του Πλάτωνα, του Ξενοφώντα και πολλών άλλων, αλλά και σύγχρονων ιστορικών των οποίων η δημοσιευμένη σοφία βοήθησε το συγγραφέα να επιχειρήσει να φανταστεί χαμένους κόσμους και πολιτισμούς. Ο Στίβεν Πρέσσφιλντ δεν ήταν στις Θερμοπύλες το 480 π.Χ., αλλά όταν τελειώσετε το βιβλίο θα νομίζετε ότι ήταν, κι εσείς μαζί.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Εικόνα
------------Homo Homini Lupus--------------
Άβαταρ μέλους
vanroy
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Κυρ 30 Νοέμ 2008, 03:26
Τοποθεσία: Salonica Outskirts

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Tetradje » Δευτ 27 Ιούλ 2009, 23:16

Η ταινια "300" βασιστηκε σε αυτο το βιβλιο. Ο Πρεσφιλντ και ο Μανφρεντι (κυριως) ειναι οι καλυτεροι συγγραφεις ιστορικων μυθιστορηματων.
Άβαταρ μέλους
Tetradje
 
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Πέμ 13 Δεκ 2007, 21:10

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό sidpanos » Δευτ 27 Ιούλ 2009, 23:20

τίποτα απο κούντερα έχετε να προτείνετε?
Τι στύλ είναι?Σαν τον Εκο?

Κάπου άκουσα ότι έχει γίνει της μόδας πλέον,όπως ήταν παλιότερα ο μπράουν...
---ΠΑΩ ΕΓΩ ΠΟΥ'ΜΑΙ ΚΙ ΑΔΥΝΑΤΟΣ Κ ΑΝΕΒΑΙΝΩ Κ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ Κ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΣΟΥΒΛΙ Κ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ 800 ΚΙΛΑ ΑΗΔΙΑ---
--why's the rum always gone?--
--και θέλω να με πεις....--
--http://www.youtube.com/watch?v=YLMTFNNsCAs&playnext=1&list=PLBF0DF22E877ACF23&index=48--
Άβαταρ μέλους
sidpanos
 
Δημοσιεύσεις: 4153
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 07:30
Τοποθεσία: ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΝΑΠΟΛΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΤΟΥ ΜΠΕΛΛΟΥ

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Tetradje » Δευτ 27 Ιούλ 2009, 23:25

Της μοδας εγινε οταν προβληθηκε και η ταινια. Το θεμα ειναι αν αρεσει σε καποιον το ιστορικο μυθιστορικο, δηλ καποιες φανταστικες ιστοριες εμπλουτισμενες με πραγματικα ιστορικα στοιχεια (ονοματα, τοπους, χρονολογιες κ.α.)

Για τον Πρεσφιλντ βεβαιως αυτο που εγραψα,οχι για τον Κουντερα...
Άβαταρ μέλους
Tetradje
 
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Πέμ 13 Δεκ 2007, 21:10

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Olorin » Τρί 28 Ιούλ 2009, 01:21

Απο Πρεσσφιλντ, αγαπημενο μου ειναι Οι Αρετες του Πολεμου, με το Μεγα Αλεξανδρο να διηγειται σε 1ο προσωπο!
Άβαταρ μέλους
Olorin
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: Τετ 26 Μαρ 2008, 03:35
Τοποθεσία: The Source

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό araya4 » Τρί 28 Ιούλ 2009, 13:23

vanroy

Το "πυλες της φωτιας" το εχω στη βιβλιοθηκη και περιμενει τη σειρα του. Απο οοοολα οσα εχουμε ακουσει και διαβασει, προκειται για ενα απο τα κορυφαια στην κατηγορια του, ετσι δεν ειναι ; Οποτε κορυφη ! Στην αναμονη κι αυτο.

sidpanos

Κουντερα δεν εχω διαβασει ακομα, εχω καποια στη λιστα για αγορα, αλλα δεν εχει καμια σχεση με Μπραουν. Εμπορικο δεν μπορεις να τον πεις με τιποτα, καθως ειναι πολυ παλιοτερος, γνωστος στο κοινο των βιβλιοφιλων και διαχρονικος. Αυτα που εχω στη λιστα εγω, ειναι το "αθανασια" ισως το κορυφαιο του, "το αστειο" και αυτο στα κορυφαια, αν και δεν πολυκαιγομαι και "η ταυτοτητα", αυτο προσωπικη επιλογη.

Αυτο που εχω διαβασει τελευταια και το προτεινω, ειναι ενα βιβλιο κατασκοπειας, γνωστο σε πολλους και απο ταινια, το παλιο......"τα 39 σκαλοπατια" Πραγματικα το γουσταρα !
araya4
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 03:21

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό vanroy » Τρί 28 Ιούλ 2009, 14:02

Μan διάβασέ το και θα γουστάρεις με αυτό το άκρως ΠΑΟΚτσήδικο βιβλίο. Προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει(όχι ότι έχω διαβάσει και πολλά αυτού του είδους).

Ένα μελανό σημείο μόνο είναι κάποια αναφορά στην Μακεδονία που δεν μου άρεσε γιατί δεν τη συνδέει καθόλου με την Αρχαία Ελλάδα (αν και πάει καιρός που το διάβασα και δεν θυμάμαι πως ακριβώς αναφερόταν όταν μιλούσε για τη Μακεδονία).

Ελπίζω στο βιβλίο που λέει ο Olorin για τον Αλέξανδρο να θέτει τα πράγματα ως έχουν για την Ελληνικότητα της Μακεδονίας. Παρεπιπτόντως το άλλο πολύ καλο ιστορικό μυθιστορηματικό βιβλίο είναι του Μανφρεντί που λέει ο Tetradje για τον Μ. Αλέξανδρο. Εξαιρετικά φιλέλλην αυτός ο Μανφρεντί .
Εικόνα
------------Homo Homini Lupus--------------
Άβαταρ μέλους
vanroy
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Κυρ 30 Νοέμ 2008, 03:26
Τοποθεσία: Salonica Outskirts

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες