Βιβλία

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό kass4 » Παρ 27 Μαρ 2009, 14:57

Είδα φως και μπάκα, που λέει και μια ψυχή.
Από τα καλύτερα που διάβασα τελευταία το " Μια στεκιά στο μάτι του Μοντεζούμα " του Ν.Νικολαϊδη. ( ναι ο σκηνοθέτης της "Γλυκειάς συμμορίας" είναι )
Άντε Σατανά ξεστραβώσου κι άσε τα βιπερ Νόρα.

απόσπασμα, έτσι ξεκινάει το βιβλίο :

" Όλες οί βλεννόρροιες θεραπεύονται εκτός από τήν πρώτη.
Ήταν ή εποχή που είχαμε άφθονο ρόκ ν’ ρόλλ, ελάχιστο σεξ καί καθόλου ναρκωτικά.
Πάρ’ όλ’ αυτά νομίζω ότι δέν τά πήγαμε καί τόσο άσχημα.
Κατέβαινα κουτρουβαλώντας τή μεγάλη χωμάτινη κατηφόρα πλάϊ στά Τουρκοβούνια καί πίσω μου λαχάνιαζε ή Μπέττυ καί γκρεμοτσακιζότανε πάνω στίς ψηλοτάκουνες γόβες της γκρί σουρί σουέτ.
Μόλις είχα ρίξει μιά στεκιά στό μάτι τού Μοντεζούμα καί χρυσαφένιος κ’ ελαφρύς σάν τόν Ντόν ντέ λ’ Όρο μέ βίτσιζε στό πρόσωπο τό τέλος τού Νοέμβρη καί όλα αυτά γιατί μόλις είχα ρίξει ένα γερό γαμήσι στή Μπέττυ που έβριζε πίσω μου γιατί είχε μπλεχτεί σέ κάτι πικραγγουριές δίπλα στό ρέμα.
Αφήσαμε στό πλάι τά παραπήγματα τού Πολυγώνου καί πήραμε τόν μαλακό δρόμο γιά τό λοφάκι τού Γκύζη νά πέσουμε έτσι στήν αλάνα δίπλα στό Πάρκο πίσω απ’ τήν παράγκα τής Λήθης τέσσερα αναχώματα μετά κ’ έξω απ’ τή μικρή αυλή τής Μόλλυ"...
Άβαταρ μέλους
kass4
 
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Κυρ 21 Σεπ 2008, 18:40
Τοποθεσία: athina

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό araya4 » Παρ 27 Μαρ 2009, 17:14

Kass αδερφε εισαι ωραιος. Κατι απο Μπουκοφσκι μου φερνει και θα το τσεκαρω. Οπως και το "αντιγνωση" που ειδα πιο επανω και μου κινησε την περιεργεια. Βασικα εκανα ενα τετοιο τοπικ, για να ριξουμε καποιο καλο βιβλιο, που ενδεχομενως αξιζει και δεν ετυχε να πεσει στο χερι μας. Πολλα ειναι ωραια και δεν τους φαινονται και πολλα ειναι αφανη διαμαντια.

Κατα βαθος, η γνωση αποφασιζει αν θα πεταξεις την πετρα ! (σωστος) ; 8)
araya4
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 03:21

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό araya4 » Παρ 27 Μαρ 2009, 17:18

"Πολλα ειναι ωραια και δεν τους φαινονται και πολλα ειναι αφανη διαμαντια."

Καλα ε, που να πινα κιολας ! Τεσπα, καταλαβατε τον ποιητη.

Και με αυτη την ατακα, σας προτεινω πολλες ακομα τετοιες, στο βιβλιο του Λενου Χρηστιδη......."τα χαστουκοψαρα".

Μιλαμε ελιωσα !
araya4
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 03:21

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό kass4 » Παρ 27 Μαρ 2009, 20:18

Φίλε araya κατ' αρχήν παράλειψη μου να μην πω ένα μπράβο για το τόπικ που άνοιξες.
Κατά δεύτερο τι κόλημα έχετε φάει όλοι σας με τον Αμερικάνο πορνόγερο; :lol:
Εδώ μιλάμε για ορίτζιναλ κατάσταση, δηλαδή δεκαετίες 50-60 με τα παρτάκια ( όχι τα χαζά του Δαλιανίδη ρε ), τα σφαιριστήρια , τους σινεμάδες και τις ροκιές ( πριν τις γαμήσουν οι εμπόροι ). Μέχρι και πλακώματα με τους μπάτσους έχει ( καθότι εποχή Κυπριακού ). Και βεβαίως πολλές γυναίκες και τα σχετικά. Εκτεταμένα κομμάτια του βιβλίου εδώ, με τη συμβουλή να μην το αρχίσετε βράδι γιατί θα ξημερωθείτε:

http://deuced.net/deamons/montezouma/

Υ.Γ. πεστε - πέστε τώρα που θα ανέβω πάνω θα με κάνετε να ψάχνω στα κιβώτια κανα-δυο του Μπουκόφσκι που είχα διαβάσει παληά ( καρφώνεσαιαιαι που λέει κι ο Στέφανος ).
Άβαταρ μέλους
kass4
 
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Κυρ 21 Σεπ 2008, 18:40
Τοποθεσία: athina

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό Slade » Δευτ 30 Μαρ 2009, 22:39

Ωραιο τοπικ !!!
Τον τελευταιο καιρο διαβαζω κυριως εργα των νεοπλατωνικων φιλοσοφων δηλ. Λογγινο , Πορφυριο ,Κελσο , Ιαμβλιχο , Δαμασκιο κτλ.
Αυτες τις μερες διαβαζω το "Στοιχείωσις θεολογική" του Προκλου και ειναι εξαιρετικο εργο.
Άβαταρ μέλους
Slade
 
Δημοσιεύσεις: 1107
Εγγραφή: Παρ 21 Νοέμ 2008, 11:10

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό Swordfire » Δευτ 30 Μαρ 2009, 23:32

Μπραβο πολυ καλο τοπικ

Εχω μια μικρη τρελλα με τα βιβλια , και εως τωρα πηρα καποιες ιδεες για τα επομενα που θα παρω , οι περισσοτερες απο τις προτασεις ακουγοντε καλες και εχουν να κανουν με βιβλια που δεν εχω δαιβασει
1.
Το καλυτερο βιβλιο που εχω διαβασει ειναι το "Εγκλημα και Τιμωρια" του Ντοστογεφσκι , σε μεταφερει 200 χρονια πισω στην παγωμενη και καταπιεσμενη απο το ονειρο που στραβωσε ( κομμουνισμο ) Αγια Πετρουπολη , στο μυαλο και την καθημερηνοτητα ενος χαρισματικου φοιτητη , που μες την φτωχια του αποφασιζει να ληστεψει μια γρια τοκογλυφο με το ενδεχομενο του φονου να παιζει...Αφου τα πραττει και τα δυο (ληστεια-φονο), αναλαμβανει δραση ο μπατσος του βιβλιου και με ενα απιστευτο ψυχολογικα, ανακρητικο κρεσεντο ο συγγραφεας σε βαζει στην θεση του συμπαθεστατου ρασκολνικοφ (φονιας).
Η πλοκη του βιβλιου ειναι καταιγιστικη και δεν ξεκολας με τπτ...
2.
Το δευτεο αλλα εξισου συναπαστηκο ειναι το "Καπεταν Μιχαλης - Ελευθερια ή Θανατος" , βιβλιο που διαβασα σχετικα προσφατα , και σχετιζετε με την μαρτυρικη τουρκικη κατοχη στην κρητη του 1825 ,περιπου λιγα χρονια μετα την πρωτη επιτυχημενη ελληνικη επανασταση.
Πολυσυνθετο και βαθυ βιβλιο αν και ευαναγνωστο για βιβλιο του Καζατζακη . Οι χαρακτηρες ειναι ολοι παραμυθενιοι και απιστευτα ρεαλιστικοι ταυτοχρονα , ειναι ονειρικα μεταφορικο σε μια κοινωνια που λειτουργουσε κατω απο πολυ διαφορετικες συνθηκες και νομους απο την σημερινη , σε ταξιδευει σε βουνα και λαγκαδια με τον πιο λαικο τροπο γραφης που εχω δαιβασει ποτε, οι ηρωικες φιγουρες ηταν ολες θρησκολυπτες χωρις να γνωριζουν καλα καλα σε τι πιστευουν ( ενα ακομη βιβλιο του Καζατζακη που μαζι με το "Ο Χριστος ξανασταυρονετε" εκανε τον αφορισμο απο την εκλησια να μοιαζει αναγκαιος αν θελουν να σωσουν τα προσχηματα) αλλα να αυτη η πιστη να τους εδινε μια υπερανθρωπη διψα για ελευθερια , διψα που πολυ συχνα τους οδηγουσε σε βεβαιο θανατο.

Τωρα τελευταια αρχισα να διαβαζω βιβλια του Τομ Ρομπινς , ενας εκ των πιο επιτυχημενων μοντερνων συγγραφεων , ισως ο πιο πιοιτικος πεζογραφος που εχω διαβασει ποτε μου.
Το χιουμορ του ειναι σε ολα τα βιβλια του χαακτηριστηκο της επυτιχιας του , με τα πιο γνωστα του " Το Αρωμα του Ονειρου" , "Αγριεμενοι Αναπηροι Επιστρεφουν Απο Καυτα Κλιμματα " , "Ο Τρυποκαριδος" , " Ακομα Και Οι Καουμποισες Μελαγχολουν" κ.α .
Εχω διαβασει τους αγριεμενους αναπηρους , και τωρα διαβαζω το αρωμα του ονειρου , και τα δυο σας τα συνηστω ανεπιφυλλαχτα...

Αυτες ειναι οι προτασσεις μου εως τωρα , θα επανελθω και αργοτερα με καποια βιβλια που εχω μπακ απ , για την στιγμη που θα ψιλοβαλτωσει το τοπικ να το φερουμε στην επιφανεια.
8) 8) 8) 8) 8)
Άβαταρ μέλους
Swordfire
 
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:07

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό Tetradje » Δευτ 30 Μαρ 2009, 23:39

Στην κατηγορια "Ιστορικα βιβλια" θα προτεινα το "Χαμενες πατριδες" του Γιαννη Καψη!
Αναφερεται στη Μικρασιατικη καταστροφη με πολλες λεπτομερειες, με πολυ παρασκηνιο και αρκετα αντικειμενικα, κατα τη γνωμη μου.
Πραγμα εξαιρετικα δυσκολο, οταν γραφει κανεις ιστορικα βιβλια...
Άβαταρ μέλους
Tetradje
 
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Πέμ 13 Δεκ 2007, 21:10

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό araya4 » Τρί 31 Μαρ 2009, 01:02

Swordfire....το εγκλημα και τιμωρια, πραγματικα μονο αν το διαβασει καποιος και το τελειωσει, θα καταλαβει για πιο λογο ανηκει διαχρονικα στα κορυφαια. Απο τα βιβλια που σου μεταδιδουν την αισθηση που κρυβουν και στην περνανε με μοναδικο τροπο. Τι να πω και γω, που εχω επισκεφτει και την Αγια Πετρουπολη και ημουν στο καθε σημειο που αναφερει ο Ντοστο. Εκτος Σιβηριας εννοειται :lol: Το ιδιο ενιωσα και με τον "κωδικα Ντα Βιντσι" και το μουσειο του Λουβρου. Αλλη αισθηση. Αν θελεις παντος ενα παρομοιο, οσο και το ιδιο καλο με το "εγκλημα και τιμωρια", τσεκαρε το "εμεις οι ζωντανοι" - Αυν Ραντ...αν δεν απατωμαι.

Καζαντζακη δεν μπορω ρε γ...ω να διαβασω, δεν ξερω γιατι. Οκ, ξερω, ειναι βαρυς, ειχα αρχισει τον τελευταιο πειρασμο και το αφησα στις 50 πρωτες. Δε με βλεπω να ξανασχολουμαι.

Απο Ρομπινς εχω εδω και χρονια σε αναμονη το "αρωμα του ονειρου", αλλα και αυτο θα αργησει βλεπω.....

Κανεις ρε δε διαβαζει τρομου ; Δεν ακουσα σχολια γι αυτο που εβαλα στην πρωτη σελιδα. Το καλυτερο μου !
araya4
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 03:21

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό jibbie » Τρί 31 Μαρ 2009, 01:57

μολις ξεκινησα το The Wisdom of Crowds, του James Surowiecki. αρκετα ενδιαφερον φαινεται..περισσοτερα εδω :

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Wisdom_of_Crowds

και εδω :

http://www.randomhouse.com/features/wisdomofcrowds/

οταν το τελειωσω θα επανελθω 8)

το βιβλιο του νικολαιδη που αναφερθηκε αρκετα καλο επισης
Άβαταρ μέλους
jibbie
 
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Hackney,London

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό arrwstos » Τρί 31 Μαρ 2009, 21:24

"Ο θειος Πετρος και η Εικασια του Γκολντμπαχ"

μαθηματικη λογοτεχνια

απλα απολαυστικο!
Άβαταρ μέλους
arrwstos
 
Δημοσιεύσεις: 883
Εγγραφή: Τρί 29 Ιούλ 2008, 12:05
Τοποθεσία: Salonika

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό araya4 » Τετ 01 Απρ 2009, 23:46

Αρρωστε, ελπιζω να ειναι καλο, το εχω σε λιστα αναμονης. Και ευχομαι να ειναι καλυτερο του "το θεωρημα του παπαγαλου", το οποιο ειναι το αντιπαλο δεος. Μαλιστα εχουμε πλεον και κλαμπ φανατικων υποστηρικτων, του ενος και του αλλου. Εγω θα παρω αυτο τελικα. Ιδωμεν !
araya4
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 03:21

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό PAOKfanAthens » Πέμ 02 Απρ 2009, 22:20

το τελευταιο βιβλιο που διαβασα ηταν η αμυνα ζωνης του πετρου μαρκαρη,εκδοσεις γαβριηλιδη.ειναι αστυνομικη υποθεση με το κεντρικο προσωπο της υποθεσης να εχει αναλαβει 2 φονους ενος ιδιοκτητη νυχτερινων κεντρων και ενος διαιτητη που στο τελος σχετιζονται.μεσα απο κει μπορεσα να καταλαβω ποσο αθωα καποιοι κυριοι γλυτωνουν φορους και ξεπλενουν υπερογγα ποσα.πριν απο λιγο καιρο ανακαλυψα οτι παιχτηκε και σε σειρα στην ερτ το 2007 με τον χατζησαββα.
Στην Ελλάδα υπάρχουν 2 είδη οπαδών,οι ΠΑΟΚτσήδες και οι κρυφοΠΑΟΚτσήδες...
Άβαταρ μέλους
PAOKfanAthens
 
Δημοσιεύσεις: 1537
Εγγραφή: Κυρ 15 Ιουν 2008, 22:57
Τοποθεσία: Athens

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό araya4 » Παρ 03 Απρ 2009, 11:55

PAOKfanAthens προσωπικα το προτεινεις το βιβλιο ; Εχω δει (οχι διαβασει) κανα δυο του Μαρκακη, αλλα οκ, οι κριτικες δε λενε και τα καλυτερα σχολια, μετρια πραγματα.
araya4
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 03:21

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό gash04 » Παρ 03 Απρ 2009, 12:37

ΣΟΥΙΦΤ ΙΩΝΑΘΑΝ - Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΨΕΥΔΟΛΟΓΙΑΣ

Παρουσίαση

Πρέπει να εξαπατάς το λαό για το καλό του ; Ιδού το καίριο ερώτημα που θέτει, σε σατιρικό τόνο, το παρόν φυλλάδιο που αποδόθηκε στον Jonathan Swift (1667-1745). Η τέχνη της πολιτικής ψευδολογίας είναι όντως " η τέχνη να υποβάλλεις στο λαό σωτήρια ψεύδη με κάποιο καλό σκοπό ". Τέχνη λεπτή που διέπεται από τους κανόνες ενός σοφού υπολογισμού, του οποίου το κείμενο παρέχει τις βάσεις : να προνοείς ώστε τα ψέματα να μην υπόκεινται σε κανενός είδους επαλήθευση· να μην υπερβαίνεις ποτέ τα όρια της αληθοφάνειας· να ποικίλλεις την απάτη επ' άπειρον· να τελειοποιείς την παραγωγή των πολιτικών ψευδολογιών ιδρύοντας " Ψευδολογικές εταιρείες ". Αυτοί είναι μερικοί από τους νόμους του αληθούς ψεύδους που κρίνονται απαραίτητοι για την εκπαίδευση ενός Ηγεμόνα. Η σύντομη αυτή πραγματεία, που απηχεί, με τρόπο ειρωνικό, το μάθημα του Machiavelli, διατηρεί στο ακέραιο την επικαιρότητά της : παραδόξως, το ψέμα του σήμερα μοιάζει με το ψέμα του χθες. Η τέχνη της πολιτικής ψευδολογίας παρέχει έτσι την ταπεινή της συμβολή στις πολιτικές συζητήσεις των ημερών μας και στις "συναλλαγές" που τις διαταράσσουν. Παρ' όλ' αυτά, κάθε αναλογία με παλαιότερα, τωρινά ή μελλοντικά πρόσωπα ή κόμματα δεν είναι παρά καρπός της τύχης.

Η "παραδοξότατη" αυτή πραγματεία δημοσιεύτηκε το 1733 στο Άμστερνταμ σε γαλλική μετάφραση. Στην πραγματικότητα δεν είναι ακριβώς βιβλίο, αλλά άνοιγμα καταλόγου συνδρομητών για δύο τόμους που επρόκειτο να παρουσιαστούν σε λίγο με τον ίδιο τίτλο.
Η παρούσα μετάφραση βασίζεται ακριβώς στο κείμενο της παραπάνω έκδοσης και συνοδεύεται από εισαγωγή του Jean-Jacques Courtine, καθηγητή του Πανεπιστημίου της Νότιας Καλιφόρνιας.

http://www.agra.gr/books/0200_0299/book248.html


Το έχει διαβάσει κανείς να μας πεί και άποψη?
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό PAOKfanAthens » Παρ 03 Απρ 2009, 14:43

araya4 έγραψε:PAOKfanAthens προσωπικα το προτεινεις το βιβλιο ; Εχω δει (οχι διαβασει) κανα δυο του Μαρκακη, αλλα οκ, οι κριτικες δε λενε και τα καλυτερα σχολια, μετρια πραγματα.



εμενα πραγματικα μου αρεσε τωρα τι να πω.δεν εχω δει κριτικες.βασικα στο σχολειο μας ζητησαν να το διαβασουμε για να κανουμε εργασια πανω σ'αυτο και αρεσε σε ολη την ομαδα μου.
Στην Ελλάδα υπάρχουν 2 είδη οπαδών,οι ΠΑΟΚτσήδες και οι κρυφοΠΑΟΚτσήδες...
Άβαταρ μέλους
PAOKfanAthens
 
Δημοσιεύσεις: 1537
Εγγραφή: Κυρ 15 Ιουν 2008, 22:57
Τοποθεσία: Athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες