Βιβλία

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Lord » Παρ 07 Ιαν 2011, 00:51

paok87 έγραψε:Το Εκκρεμές του Φουκώ - Umberto Eco (ορμώμενος από το Λόρδο :mrgreen: )
Εικόνα



Δεν λέω ωραία πλοκή,αλλά μέχρι να μπει στο ζουμί σου βγάζει την πίστη ο άτιμος.. :mrgreen:
ΠΑΟΚ ο ένας,στον κόσμο άλλος κανένας..
ΠΑΟΚ γιατί,γιατί μας βγάζεις την ψυχή...
Άβαταρ μέλους
Lord
 
Δημοσιεύσεις: 4153
Εγγραφή: Δευτ 27 Οκτ 2008, 23:40
Τοποθεσία: Ξεσαλόνικα

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό araya4 » Κυρ 09 Ιαν 2011, 03:01

Ιδου η δικη μου μεγαλη λιστα απο βιβλια, βιβλια διαφορετικων κατηγοριων - εκτος ιστορικων καθως δεν ειμαι λατρης - και βιβλια που προτεινω να διαβασει ο καθενας. Αφορμη πηρα απο πολλα καλα που γραφτηκαν και πιο πανω. Εχουμε και λεμε :

1. Φιτζεκ-η θεραπεια, το πειραμα ( ψυχολογικο θριλερ)
2. Α. Κριστι-δεκα μικροι νεγροι, ποιος σκοτωσε τον ακρουντ, εγκλημα στο εξπρες οριαν, εγλημα στο νειλο
(αστυνομικο)
3. Ντ. Μπραουν-ολα εκτος το τελευταιο του (και ασχετως με το τι δηλωνουν οι αλλοι, εγω τα καταευχαριστηθηκα)
4. Ε. Λη-μιστερ τορσο (ανηκει στα τρομου, τελειως φευγατο, αρρωστο κι ομως το γουσταρα με χιλια !)
5. Ντιξον-η ιστορια του χειρουργου (το καλυτερο διηγημα τρομου που γραφτηκε ποτε ! Σωματικου τρομου !)
6. Στ. Κινγκ-Σαλεμς λωτ (το καλυτερο βιβλιο τρομου του "βασιλια" κατ εμε)
7. Λαβκραφτ-η περιπτωση του τσαρλς ντεξτερ γουορντ (τρομου και χωρις περαιτερω σχολια καθως προκειται περι
αριστουργηματος ! Φυσικα απο διηγηματα του συγγεκριμενου αλλο τιποτα!"Το χρωμα που ηρθε
απο το διαστημα", "η φρικη του ρεντ χουκ", "το μοντελο του πικμαν" ειναι λιγα μονο απο τον ατοφιο
τρομο που προσφερει ο κορυφαιος κατα πολλους συγγραφεας αυτης της κατηγοριας)
8. Μπιουκαν-τα 39 σκαλοπατια (απο τα κορυφαια αστυνομικα, κατασκοπικα ολων των εποχων)
9. Χαμετ-η καταρα των Ντειν (απο τα κορυφαια αστυνομικα θριλερ που εχω διαβασει)
10. Κουντζ-ο εφιαλτης παραφυλαει (πολυ δυνατο τρομου απο ενα μαιτρ της κατηγοριας)
11. Τζειμς-κατω απο το χωμα (αστυνομικο θριλερ με κινηματογραφικη γραφη και καταληξη !)
12. Κ. Νεβιλ-οχτω (μεσαιωνας; συνομωσιες κτλ σε ενα ακομα πολυ καλο βιβλιο για την κατηγορια του)
13. Ρεβερτε-ο πινακας της φλανδρας ( το ιδιο με το παραπανω, απο τα πολυ καλα στην κατηγορια του)
14. Μαθεσον-θα σε βρω στον παραδεισο (δεν υπαρχουν λογια γι ααυτο το αριστουργημα ! Απλα το διαβαζεις !)

15. Μαχμουντι-ποτε χωρις την κορη μου (αυτοβιογραφικο, αριστουργημα, απιστευτη και γνωστη ιστορια !)
16. Ραιχ-ακου ανθρωπακο (κοινωνικο-πολιτικο φλασακι και πολυαγαπημενο μου)
17. Γιαλομ-οταν εκλαψε ο νιτσε (ενα φιλοσοφιψυχολογικο αριστουργημα που πρεπει να διαβασουν ολοι !)
18. Ντοστογιεφσκι-εγκλημα και τιμωρια (δυνατο, πολυ δυνατο, αρκετα κουραστικο, αλλα με πολλα μηνυματα ζωης)
19. Τσβαιχ-σκακιστικη νουβελα (αλλο ενα σφηνακι, ιδιαιτερο, μικρο κι ομως απολαυστικο)
20. Χ. Μπελ-η χαμενη τιμη της κατερινας μπλουμ (τεραστιο εργο, μικρο αλλα διαχρονικο)

21. Π. Ζερβος-αναμεσα (αυτο και τα επομενα 2, για μενα ειναι μικρα διαμαντια απο Ελληνες συγγραφεις....)
22. Κρυσιλας-το στομα του διαβολου (....ανηκουν στην κατηγορια του τρομου, του φανταστικου καλυτερα....)
23. Μισσιος-η νυχτα της λευκης παπαρουνας (....με αυτο και το 22, να εχουν διηγηματα μεσα.)
24. Δημουλιδου-το φιλι του δρακου (ναι αυτο που μας πρηξαν τα αρχ.... κι ομως εγω θα το αναφερω)
25. Μαμαλουκας-οσο υπαρχει αλκοολ, υπαρχει ελπιδα (δε φτανει ο τιτλος; Ψαξτε το διοτι γονιμοποιει !)
26. Λ. Χρηστιδης-τα χαστουκοψαρα (μιλαμε για λιωσιμο στο γελιο ! Απο τα πλεον αγαπημενα μου !)

27. Τομσον-κατοικοι 1280 (παλαιομοδητικο, αλλα κατι το ξεχωριστο, ειναι μια κατηγορια μονο του)

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΔΩΣΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΛΙΣΤΑ, ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΦΛΑΣΑΚΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ, ΚΑΘΩΣ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΩΡΑ, ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ. ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΣΤΙΣ 11 ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟ ΣΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ, ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΦΙΛΙΠ, ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΤΑ;
araya4
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 03:21

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Kolokotronis_4 » Κυρ 09 Ιαν 2011, 03:26

Lord_GayrosSlayer έγραψε:
paok87 έγραψε:Το Εκκρεμές του Φουκώ - Umberto Eco (ορμώμενος από το Λόρδο :mrgreen: )
Εικόνα



Δεν λέω ωραία πλοκή,αλλά μέχρι να μπει στο ζουμί σου βγάζει την πίστη ο άτιμος.. :mrgreen:


το διάβασα πριν καμμιά 10αριά χρόνια, ακόμα ζαλίζομαι .......
καμμία σχέση με το όνομα του ρόδου, που είναι κλάσεις ανώτερο. Το εκκρεμές του φουκώ δεν το συστήνω.

να προτείνω και ένα βιβλιαράκι μικρό και ευκολοδιάβαστο:

Εικόνα

Τα τελευταία χρόνια της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας

Συγγραφέας: Γιάννης Κορδάτος

Εκδόσεις Μπουκουμάνη
Άβαταρ μέλους
Kolokotronis_4
 
Δημοσιεύσεις: 4365
Εγγραφή: Δευτ 06 Οκτ 2008, 22:50
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, Ασπρόμαυρη πόλη

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό GI4NNEN4 » Κυρ 09 Ιαν 2011, 10:03

araya4 έγραψε:7. Λαβκραφτ-η περιπτωση του τσαρλς ντεξτερ γουορντ (τρομου και χωρις περαιτερω σχολια καθως προκειται περι αριστουργηματος! Φυσικα απο διηγηματα του συγγεκριμενου αλλο τιποτα!"Το χρωμα που ηρθε απο το διαστημα", "η φρικη του ρεντ χουκ", "το μοντελο του πικμαν" ειναι λιγα μονο απο τον ατοφιο τρομο που προσφερει ο κορυφαιος κατα πολλους συγγραφεας αυτης της κατηγοριας)


Ξέρεις τί μου θύμισες ρε φίλε; Τα βιβλία τσέπης/βίπερ που διαβάζαμε μανιωδώς οταν είμασταν πιτσιρικάδες! Χ.Φ. Λάβκραφτ, Ρόμπερτ Χάουαρντ, Ώγκαστ Ντέρλεθ... Όλα μεταφρασμένα απο Γιώργο Μπαλάνο και Θωμά Μαστακούρη. Μου ξύπνησες μνήμες! Θα πάω τη Δευτέρα να ψάξω στα βιβλιοπωλεία, λογικά θα κυκλοφορούν ακόμη.
Alas for those that never sing,
But die with all their music in them!
~Oliver Wendell Holmes
Άβαταρ μέλους
GI4NNEN4
 
Δημοσιεύσεις: 5762
Εγγραφή: Τρί 18 Μάιος 2010, 16:06
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Κυρ 09 Ιαν 2011, 12:25

Kolokotronis_4 έγραψε:
Lord_GayrosSlayer έγραψε:
paok87 έγραψε:Το Εκκρεμές του Φουκώ - Umberto Eco (ορμώμενος από το Λόρδο :mrgreen: )
Εικόνα



Δεν λέω ωραία πλοκή,αλλά μέχρι να μπει στο ζουμί σου βγάζει την πίστη ο άτιμος.. :mrgreen:


το διάβασα πριν καμμιά 10αριά χρόνια, ακόμα ζαλίζομαι .......
καμμία σχέση με το όνομα του ρόδου, που είναι κλάσεις ανώτερο. Το εκκρεμές του φουκώ δεν το συστήνω.



εγω το αρχισα και το παρατησα.....πολλες πληροφοριες και δεν κτλαβα που το πηγαινε...να το συνεχισω τι λετε? εχω και το ονομα του ροδου αδιαβαστο...
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό GI4NNEN4 » Κυρ 09 Ιαν 2011, 15:20

Μου αρέσουν αρκετά τα μυθιστορήματα τα οποία εκτιλίσσονται στον μεσαίωνα. Το Ονομα Του Ροδου, Οι Στυλοβάτες της Γης, Μπαουντολίνο, Στον Ηχο Των Τυμπάνων... Έχει κανείς να μου προτείνεται κάτι ανάλογο;
Alas for those that never sing,
But die with all their music in them!
~Oliver Wendell Holmes
Άβαταρ μέλους
GI4NNEN4
 
Δημοσιεύσεις: 5762
Εγγραφή: Τρί 18 Μάιος 2010, 16:06
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Platon » Κυρ 09 Ιαν 2011, 15:39

"Οχτώ" από τη Katherine Neville, εκδόσεις Λιβάνη. Θα σου αρέσει.
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό GI4NNEN4 » Κυρ 09 Ιαν 2011, 15:54

Κάτι πιο εκλεκτό; :lol:

Είμαι λιγάκι προκατειλημμένος με τις γυναίκες συγγραφείς... :?

Έχει διαβάσει κανείς σας το Ενας Κόσμος Χωρίς Τέλος που υποτίθεται οτι είναι η συνέχεια του Στυλοβάτες Της Γης;
Alas for those that never sing,
But die with all their music in them!
~Oliver Wendell Holmes
Άβαταρ μέλους
GI4NNEN4
 
Δημοσιεύσεις: 5762
Εγγραφή: Τρί 18 Μάιος 2010, 16:06
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Lord » Κυρ 09 Ιαν 2011, 16:39

GI4NNEN4 έγραψε:Κάτι πιο εκλεκτό; :lol:


Είναι πολύ ωραίο βιβλίο πραγματικά αξίζει.Το sequel η Φωτιά(ή πως λέγεται τέλοσπάντων) δεν με ξετρέλανε.
Το συγκεκριμένο όμως διάβασε το.
Αφού σου αρέσουν τα μεσαιωνικά σου προτείνω την Θρησκεία του Tim Willocks,το οποίο εκτυλίσσεται κατά την πολιορκία της Μάλτας από τους Τούρκους..


ΥΓ Μανιακέ αν έχεις χρόνο και υπομονή συνέχισε,κάποτε θα βγάλει νόημα.. :mrgreen:
ΠΑΟΚ ο ένας,στον κόσμο άλλος κανένας..
ΠΑΟΚ γιατί,γιατί μας βγάζεις την ψυχή...
Άβαταρ μέλους
Lord
 
Δημοσιεύσεις: 4153
Εγγραφή: Δευτ 27 Οκτ 2008, 23:40
Τοποθεσία: Ξεσαλόνικα

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Kostas_Ptolemaios » Κυρ 09 Ιαν 2011, 22:38

bane1980 έγραψε:
Kostas_Ptolemaios έγραψε:• Γκορ Βιντάλ (Gore Vidal) – Ιουλιανός : Κορυφαίο μυθιστόρημα για τον Αποστάτη Αυτοκράτορα.Μεγάλη μορφή.

• Γκορ Βιντάλ (Gore Vidal) – Δημιουργία.Η άποψη των Περσών για τους Μηδικούς πολέμους και ταξιδιωτικές εμπειρίες από την Κίνα μέχρι την Ελλάδα της Αρχαιότητας.

• Ρόμπερτ Γκρέηβς – Εγώ, ο Κλαύδιος & Κλαύδιος, ο θεός : Ιστορικό μυθιστόρημα για τη ζωή του Ρωμαίου αυτοκράτορα. Rome Total War!
Επίσης: Βελισάριος (για τον γνωστό στρατηγό)
Ηρακλής, ο Συνταξιδιώτης Μου (ρεαλιστική απόδοση της Αργοναυτικής εκστρατείας).


Vidal...απίστευτος, θα γίνει παραγγελία αύριο κιόλας...

Για Ιουλιανό (χαίρε Εκκλησία για τη ρετσινιά που κόλησες στον τελευταίο Έλληνα αυτοκράτορα) ίσως σε ενδιαφέρει και το "Ιερή Σοφία" του ιδίου σε σύγγραμα, σχόλια κλπ του Αλέξανδρου Μήτσιου.


Σ'ευχαριστώ Μπάνε προφανώς και θα το τσεκάρω.
Είναι πολύ καλό που συνεχίζουμε και βλέπουμε κι άλλα παιδιά να συμμετέχουν στο τόπικ.
Άντε καλή χρονιά να έχουμε!
Άβαταρ μέλους
Kostas_Ptolemaios
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 23:01

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Kolokotronis_4 » Σάβ 23 Απρ 2011, 00:08

Μπέρτολτ Μπρεχτ

Ο καλός άνθρωπος του Σετσουάν

Εικόνα

Εκδότης: Κακουλίδης
Μετάφραση: Μάριος Πλωρίτης
Σελίδες: 135
Ημ. Έκδοσης: 01/01/1981
Άβαταρ μέλους
Kolokotronis_4
 
Δημοσιεύσεις: 4365
Εγγραφή: Δευτ 06 Οκτ 2008, 22:50
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, Ασπρόμαυρη πόλη

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό araya4 » Σάβ 23 Απρ 2011, 21:03

GI4NNEN4 έγραψε:Μου αρέσουν αρκετά τα μυθιστορήματα τα οποία εκτιλίσσονται στον μεσαίωνα. Το Ονομα Του Ροδου, Οι Στυλοβάτες της Γης, Μπαουντολίνο, Στον Ηχο Των Τυμπάνων... Έχει κανείς να μου προτείνεται κάτι ανάλογο;


Τσεκαρε το "Αναζητωντας τον Ιωσηφ Ταλυ". Μεσαιωνικο βιβλιο ψυχολογικου τρομου, εαν σου αρεσει αυτη η κατηγορια φυσικα. Αλλα εδω παρουσιαζουμε μονο ακατεργαστα-αγνωστα διαμαντια, τι να λεμε τωρα!
araya4
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 03:21

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό sernikos » Κυρ 24 Απρ 2011, 09:45

http://www.biblionet.gr/images/covers/b135446.jpg

επικαιρο αλλα δυσκολο να το βρεις
πηρα το τελευταιο και μου ειπαν οτι δεν το προωθησαν, περασε η εποχη που το βιβλιο θεωρειται 'φρεσκο' και το αγορασαν μαζικα καποιοι σε χαμηλη τιμη (στοκ) για να μη διαβαστει..

οσα γραφει τα εχουμε παθει και ερχονται και αλλα ακομη..
Άβαταρ μέλους
sernikos
 
Δημοσιεύσεις: 803
Εγγραφή: Πέμ 19 Μαρ 2009, 00:25
Τοποθεσία: Serres

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Federacion » Τρί 26 Απρ 2011, 19:58

χαχαχαχα
αυτό που λες είναι ανεκδοτο ετσι;

λοιπον το βιβλίο που λες είναι κατι λιγότερο απο ευκολο να βρεθει...
εκεί που μας χρωστούσανε μας παίρνουν και το βόδι.
Άβαταρ μέλους
Federacion
 
Δημοσιεύσεις: 1682
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιουν 2010, 09:53

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό sernikos » Τρί 26 Απρ 2011, 21:05

δεν επιασα το πνευμα σου
Άβαταρ μέλους
sernikos
 
Δημοσιεύσεις: 803
Εγγραφή: Πέμ 19 Μαρ 2009, 00:25
Τοποθεσία: Serres

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες