Αποφθεγματα-Αφορισμοι/Στιχοι/Διαλογοι απο ταινιες κ.λ.

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: Αποφθεγματα-Αφορισμοι/Στιχοι/Διαλογοι απο ταινιες κ.λ.

Δημοσίευσηαπό SATANAS » Σάβ 14 Μαρ 2009, 20:32

+666
SATANAS
 
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: Σάβ 20 Σεπ 2008, 10:30

Re: Αποφθεγματα-Αφορισμοι/Στιχοι/Διαλογοι απο ταινιες κ.λ.

Δημοσίευσηαπό fran » Κυρ 15 Μαρ 2009, 00:17

Μετα το σημερινο μπουλκουμε του αγκαλι-τσα.

ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΗΣ ΠΑΕ ΑΡΗΣ
http://www.youtube.com/watch?v=JDCTlG6kdLM

Αντε γιατι πολλη φιλοσοφια αλλα λιγο περιβαλλον επεσε εδω μεσα.
Μπραβο στο El presidente de nos coracons LAMPROS
fran
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευτ 26 Μάιος 2008, 22:27
Τοποθεσία: Κιτρινόμαυρο Ρετζίκι

Re: Αποφθεγματα-Αφορισμοι/Στιχοι/Διαλογοι απο ταινιες κ.λ.

Δημοσίευσηαπό tsipaoktsi » Δευτ 16 Μαρ 2009, 12:53

...καθώς γίναμε μεγάλα παιδιά που χρειάζονται πολλά δάχτυλα για να μετρήσουν τον χρόνο που πέρασε...
Μέσα από αυτοκολλητάκια PANNINI, πόστερ απ΄την ΟΜΑΔΑ,εφηβικές ανησυχίες, τρομαγμένα όνειρα , τέσσερα γράμματα σταματούν τον συρφετό των σκέψεων:
Π.Α.Ο.Κ.
τ΄ονειροδρόμιό μας
...όταν θ΄αγαπήσεις το γέλιο σου και την αναπνοή σου...
Άβαταρ μέλους
tsipaoktsi
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ 2007, 23:27
Τοποθεσία: athens

Re: Αποφθεγματα-Αφορισμοι/Στιχοι/Διαλογοι απο ταινιες κ.λ.

Δημοσίευσηαπό mi8rio » Τρί 17 Μαρ 2009, 08:37

Γράμμα του Groucho Marx στον αδερφό του Gummo μετά την συνάντηση στο Λονδίνο με τον ποιητή T.S.Eliot.

Αγαπητέ Gummo
Χτες βράδυ ήμασταν με την γυναίκα μου Eden καλεσμένοι σε δείπνο από τον διάσημο φίλο μου (αλληλογραφούσαμε εδώ και καιρό) T.S.Eliot.Έ λοιπόν ήταν μια πραγματικά αξιομνημόνευτη βραδιά.
Ο ποιητής μας υποδέχτηκε ο ίδιος στην πόρτα μαζί με την κυρία Eliot, μια νόστιμη μεσόκοπη ξανθιά. Εκείνος είναι ψηλός, αδύνατος και αρκετά σκυφτός τώρα, αν αυτό προέρχεται από την αρρώστια του, ή από τα γεράματα ή και από τα δύο , δεν ξέρω, πάντως πέρα από όλα αυτά ο υποφαινόμενος είχε προετοιμαστεί λόγω Eliot για μια φιλολογική βραδιά.
Την προηγούμενη βδομάδα ξαναδιάβασα δυο φορές το «Φονικό στην Εκκλησία», τρεις φορές την «Έρημη Χώρα»και, για να μην σκαλώσει πουθενά το πράγμα, φρεσκάρισα κάπως τις γνώσεις μου στον «Βασιλιά Λήρ».
Λοιπόν, την ώρα που βγήκαν τα κοκταίηλς πέταξα, χωρίς λόγο, ένα κομμάτι από την «Έρημη Χώρα» (πολύ απαλά και χωρίς τον ελάχιστο στόμφο). Σκέφτηκα ότι έτσι θα έδειχνα ότι εκτός από τα κοσμικά και καλλιτεχνικά κουτσομπολιά των εφημερίδων, έχω διαβάσει και ένα – δυο άλλα πράγματα.
Ο Eliot χαμογέλασε κουρασμένα σαν να έλεγε ότι ξέρει πολύ καλά τα ποιήματά του και δεν χρειάζεται εμένα να του τα επαναλαμβάνω. Έτσι δοκίμασα κάτι από τον Λήρ. Είπα ότι ο βασιλιάς ήταν ένας εντελώς ηλίθιος γέρος και ότι, αν τον είχα για πατέρα εγώ, θα το είχα σκάσει από τα εφτά, και δεν θα περίμενα κάν να γίνω δέκα χρονών.
Όπως αποδείχτηκε ούτε και αυτό τον εντυπωσίασε ιδιαιτέρως. Εκείνος ήθελε να μιλήσει για το «Animal Crackers» και για το «A night at the Opera». Μου ανέφερε δε και ένα αστείο μου που το είχα ξεχάσει εντελώς. Εγώ, με τη σειρά μου, χαμογέλασα παγωμένα και δεν επέτρεψα έκτοτε σε κανέναν να μου χαλάσει το φιλολογικό μου δείπνο. Υπέδειξα πως ο αρχικός μονόλογος του Λήρ είναι το αποκορύφωμα της βλακείας. Φανταστείτε, είπα, έναν πατέρα να ρωτά τα τρία του παιδιά : «Ποια από εσάς με αγαπά περισσότερο;» Ύστερα να αποκληρώνει την μικρότερη και γλυκύτερη, που σημειώτεον ήταν η χαϊδεμένη του, γιατί αντίθετα από τις στρίγγλες αδερφές της δεν της πήγαινε να του ξεφουρνίσει επαίνους και αηδίες.
Οι Eliot με άκουσαν ευγενικά. Μετά η κυρία Eliot υπερασπίστηκε τον Σαίξπηρ. Εδώ θα πρέπει, δυστυχώς, να σου πω ότι και η Eden πήρε το μέρος του βασιλιά Λήρ, παρόλο που εγώ την συντηρώ και την ντύνω.
Ο Eliot από την άλλη ήθελε ντε και καλά να του θυμίσω τη σκηνή του δικαστηρίου στο «Duck Soup».Ευτυχώς, την είχα ξεχάσει από καιρό. Αυτό ήταν και το τέλος της, κατά τα άλλα συμπαθητικής, φιλολογικής μας βραδιάς. Διαπίστωσα ότι έχουμε με τον Eliot τρεις κοινές αδυναμίες : 1ο Τα καλά πούρα, 2ο Τις γάτες και 3ο το να κάνουμε λογοπαίγνια, πράγμα που εγώ έχω τελευταία ξεπεράσει, ενώ ο Eliot είναι υπερήφανος όταν το εξασκεί.
Ο Eliot είναι ένας αξιαγάπητος άνθρωπος και ένας γοητευτικός οικοδεσπότης.
Όταν του ανέφερα ότι η κόρη μου διδάσκεται στο γυμνάσιο τα ποιήματά του, είπε ότι λυπάται, και πως δεν τα έγραψε για να γίνουν υποχρεωτικό ανάγνωσμα.
Δεν μείναμε μέχρι αργά, γιατί είχαμε και οι δύο την εντύπωση πως ένα μακρύ βράδυ με συζητήσεις σαν τις δικές μου θα του ήταν κουραστικό.
Σου είπα ότι τον φωνάζαμε Tom;
Βέβαια τον παρακάλεσα να με λέει και εμένα έτσι, μόνο και μόνο γιατί μισώ το όνομα Julius.

O Tom Marx σου
Είμαστε σκαστοί από την κλινική
Είμαστε διαστημικοί δε το ξέρουν οι γιατροί

PAOK SPACE STATION
Άβαταρ μέλους
mi8rio
 
Δημοσιεύσεις: 1189
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 08:31
Τοποθεσία: Αττική

Re: Αποφθεγματα-Αφορισμοι/Στιχοι/Διαλογοι απο ταινιες κ.λ.

Δημοσίευσηαπό mi8rio » Τρί 17 Μαρ 2009, 08:44

Αν ο σκοπός του έργου τέχνης είναι να συνδέσει το γενικό με το επί μέρους, τη φθαρτή αιωνιότητα μιας σταγόνας νερού με τα παιχνίδια των ιριδισμών της, το μεγαλείο του παράλογου στον συγγραφέα είναι ακόμα ποιο αληθινό αν εκτιμηθεί σε σχέση με τον τρόπο που είναι ικανός να παρεμβάλλει το χάσμα ανάμεσα σε αυτούς τους δύο κόσμους.

Άλμπερ Καμύ
Είμαστε σκαστοί από την κλινική
Είμαστε διαστημικοί δε το ξέρουν οι γιατροί

PAOK SPACE STATION
Άβαταρ μέλους
mi8rio
 
Δημοσιεύσεις: 1189
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 08:31
Τοποθεσία: Αττική

Re: Αποφθεγματα-Αφορισμοι/Στιχοι/Διαλογοι απο ταινιες κ.λ.

Δημοσίευσηαπό mi8rio » Τρί 17 Μαρ 2009, 08:47

Ποτέ δεν νοιώθω δυστυχισμένος όσο οι σκέψεις μου είναι σε αναβρασμό ˙ διότι θεωρώ ότι μια νεκρική ηρεμία πρέπει να είναι το ποιο ενοχλητικό μέρος του ταξιδιού μας σε αυτό τον κόσμο.

Τζόναθαν Σουίφτ
Είμαστε σκαστοί από την κλινική
Είμαστε διαστημικοί δε το ξέρουν οι γιατροί

PAOK SPACE STATION
Άβαταρ μέλους
mi8rio
 
Δημοσιεύσεις: 1189
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 08:31
Τοποθεσία: Αττική

Re: Αποφθεγματα-Αφορισμοι/Στιχοι/Διαλογοι απο ταινιες κ.λ.

Δημοσίευσηαπό DimisK » Τρί 17 Μαρ 2009, 16:12

Παιδείας αι μεν ρίζαι πικραί, οι δε καρποί γλυκείς.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (384 – 322 π.Χ.)


Γεννήθηκε στα Στάγιρα της Μακεδονίας και πέθανε στη Χαλκία από χρόνιο στομαχικό νόσημα. Θεωρείται σαν ένας από τους διασημότερους και πιο μεγάλους Αρχαιοέλληνες φιλοσόφους, μαζί δε με τον Πλάτωνα αποτελούν τη φαεινή δυάδα του πνευματικού αρχαίου κόσμου. Ίσως να είναι και το πιο μεγάλο πνεύμα όλων γενικά των αιώνων και των εποχών.
Σε ηλικία 18 ετών ήρθε στην Αθήνα και γράφθηκε στη Σχολή του Πλάτωνα, όπου μαθήτευσε επί είκοσι ολόκληρα χρόνια.
Το 342 π.Χ. ο βασιλιάς της Μακεδονίας Φίλιππος τον κάλεσε και του ανέθεσε τη διαπαιδαγώγηση του γιου του Αλέξανδρου, που ήταν τότε μόλις 13 ετών. Μετά όμως την αναχώρηση του τελευταίου για τη μεγάλη εκστρατεία του, το 335 π.Χ., γύρισε στην Αθήνα. Επειδή δε όλοι οι δημόσιοι χώροι της πόλης είχανε στο μεταξύ καταληφθεί από άλλους φιλοσόφους, ο Αριστοτέλης άρχισε να φιλοσοφεί, διδάσκοντας τους μαθητές του καθοδόν. Γι΄` αυτό και η Σχολή του ονομάσθηκε `Περιπατητική`, και οι ανήκοντας σ` αυτή οπαδοί του `περιπατητικοί φιλόσοφοι`.
Ο Αριστοτέλης εισήγαγε στη φιλοσοφία και τις επιστήμες τον θετικισμό, κατά αντίθεση προς τον ιδεαλισμό του Πλάτωνα. Θεωρείται, εξάλλου, και σαν ο δημιουργός πλείστων όσων επιστημών, των οποίων και έθεσε έκτοτε τις σταθερές τους βάσεις, όπως είναι η φυσική και μεταφυσική, η ψυχολογία, η λογική, η ρητορική κ.α.
Τα έργα του μεγάλου αυτού φιλοσόφου έχει υπολογισθεί ότι ανέρχονται συνολικά σε 400, από τα οποία όμως δυστυχώς τα πλείστα όσα χάθηκανΧ από δε τα διασωθέντα σαν πιο σπουδαία θεωρούνται τα εξής: `Περί ουρανού`, `Περί γενέσεως και φθοράς`, `Μετεωρολογικά`, `Σοφιστικοί έλεγχοι`, `Περί ζώων` (γενέσεως, κινήσεως, μορίων), `Περί ψυχής`, `Περί ύπνου και εγρηγόρσεως`, `Περί μακροβιότητας και βραχυβιότητας`, `Μετά τα φυσικά`, `Ηθικά μεγάλα`, `Ηθικά Νικομάχεια`, `Πολιτικά`, `Αθηναίων Πολιτεία`, `Ρητορικά`, `Ποιητική` κ.λπ.
Η επίδραση του Αριστοτέλη στο πνεύμα των μεταγενέστερων υπήρξε τεράστια. Ακόμη και ως τις μέρες μας το φωτεινό μετέωρο της Αριστοτέλειας φιλοσοφίας και επιστήμης συναρπάζει τους ανθρώπους και αποσπά τον μεγάλο θαυμασμό τους. Ας σημειωθεί επίσης ότι η διδασκαλία του – και ιδιαίτερα οι περί ηθικής και Θεού αντιλήψεις του – χρησίμευσαν ως βάση για την οικοδόμηση της μετέπειτα θεολογικής επιστήμης των χριστιανών.
Γεγονός είναι πάντως ότι χωρίς τη συμβολή του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη, όχι μόνο η νεώτερη διανόηση θα ήτανε αδύνατο να δημιουργηθεί και να εξελιχθεί, αλλά, και οι φυσικές ακόμη επιστήμες, είναι ζήτημα αν θα μπορούσαν να εξελιχθούν, όπως αυτές εξελίχθηκαν κατά τη σύγχρονη μας εποχή.
Προξενεί πραγματική κατάπληξη σ` έναν μελετητή το πως ένας και μόνο άνθρωπος κατόρθωσε να συγκεντρώσει τέτοιο και τόσο μεγάλο πλήθος γνώσεων, να τις συναρμολογήσει, και να τις οργανώσει σ` ένα τέλειο σχεδόν σύστημα θεώρησης του κόσμου και των φαινομένων του (της φύσης και του βίου των ανθρώπων).
Πολύ χαρακτηριστική είναι και η γνωστή μας ρήση του Μ. Αλεξάνδρου, ο οποίος είπε: `Εις τον μεν πατέρα οφείλω το ζην, εις τον δε διδάσκαλο (τον Αριστοτέλη) το ευ ζην`.
Carpe Diem...Believe in PAOK.....
Άβαταρ μέλους
DimisK
 
Δημοσιεύσεις: 4973
Εγγραφή: Τετ 23 Απρ 2008, 13:56
Τοποθεσία: MARKOPOULON MESOGEION

Αλήτης

Δημοσίευσηαπό mi8rio » Παρ 20 Μαρ 2009, 09:05

Αλήτης

Ο αλήτης (από το αλάομαι) είναι ο περιθωριακός τύπος, ο περιπλανώμενος, ο πλάνητας, ο περιφερόμενος, αυτός που περιθέει στο περιθώριο. Περιθέω σημαίνει περιτρέχω και αλήτης είναι αυτός που πορεύεται ολόγυρα, τρέχει ολόγυρα για να έχει συνολική θέα.
Το περι-θώριον είναι το περι- θεώριον, το θεωρείον, δηλαδή τόπος για θέα, του απαιτητικού θεατή που από αγάπη για την γνώση, περιθέει και θεωρεί από όλες τις πλευρές, από όλες τις οπτικές γωνιές, τα δρώμενα, ικανοποιώντας έτσι τις θεωρητικές του ανάγκες στην κοινωνία. Ο περι-θέων, όμως, στο περι-θώριο, επειδή έχει "θράσος" να θεωρεί, για να διαμορφώνει τη δική του, την προσωπική του άποψη, αρνούμενος πίστη στα από καθ' έδρας θέσφατα (από το θεός + φημί, που σημαίνει λέγω) στα "θέσφατα παλαίφατα" του Ομήρου, στα θεόρρητα, στα παλαιά θεία λόγια που διακηρύσσουν διάφοροι θεόπεμπτοι τιτλούχοι από την έδρα τους, χαρακτηρίζεται, κυρίως απ' αυτούς, ως άνθρωπος του περιθωρίου, περιθωριακός και αλήτης.
Αυτό όμως είναι άδικο, γλωσσικά τουλάχιστον. Στα χρόνια του Ομήρου, τον βετεράνο της Τροίας, τον τυχοδιώκτη, αυτόν που άλωνε από εδώ και από εκεί, τον έλεγαν οι τότε θεόπεμπτοι Fάνακες, Άνακτες, Βασιλείς, Διοτρεφείς, αφρήτρορα (από το στερητικό α + φρήτρη, που είναι η φατρία), επειδή δεν κράταγε από σόι, από γνωστή ηρωική γενιά, και ανέστιο, χωρίς εστία, χωρίς δικό του σπίτι και γι' αυτό αθεμίστιο [Θέμις (από το τίθημι, απ' όπου ο θεσμός), είναι η προστάτιδα θεά της νομιμότητας και θεμιστεύω πάει να πεί δικάζω, κρίνω και χρησμοδοτώ άνθρωπο άνομο, ασεβή, άδικο και ανίερο.
Ο αλήτης πλανάται "θεωρίης είνεκεν" για να δει τι γίνεται στα πέριξ. Δεν μένει απλανής, αλητεύει ικανοποιώντας έτσι τις θεωρητικές του ανάγκες. Άλη λέγεται η περιπλάνηση του αλήτη, περιπλάνηση χωρίς εστία, χωρίς ελπίδα, χωρίς φόβο.
Ακόμα άλη ονομάζεται η περιπλάνηση του πνεύματος, η θεία περιφορά του πνεύματος, η αλή-θεια, την οποία ο Πλάτων στον Κρατύλο παρετυμολογεί απ' αυτή τη θεία περιφορά του νου, τη Θεία άλη. Ο αλήτης θεωρεί ζητώντας την αλήθεια.


Νίκος Βαρδιάμπασης - ιστορία μιάς λέξης
Είμαστε σκαστοί από την κλινική
Είμαστε διαστημικοί δε το ξέρουν οι γιατροί

PAOK SPACE STATION
Άβαταρ μέλους
mi8rio
 
Δημοσιεύσεις: 1189
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 08:31
Τοποθεσία: Αττική

Re: Αποφθεγματα-Αφορισμοι/Στιχοι/Διαλογοι απο ταινιες κ.λ.

Δημοσίευσηαπό kass4 » Παρ 20 Μαρ 2009, 13:57

Αδερφέ Μίθριε μετά το καταπληκτικό κειμενάκι που έβαλες δηλώνω ότι θέλω να είμαι όχι απλώς αλήτης, αλλά αληταράς !
Άλλωστε συμφωνεί και η λαϊκή σοφία :


Παραδοσιακό

Αλητάκι με φωνάζουν
Αλητάκι είμ' εγώ
Και στου ψεύτικου του κόσμου
μες στους δρόμους περπατώ

Έτσι πάντα μου αρέσει
Να γυρνώ μες στη ζωή
Ν' αγαπώ και να μεθάω
Κι ας δουλεύω το πρωί

Έτσι θέλω να γλεντήσω αυτή τη ψεύτικη ζωή
Τι σου φταίω το καημένο αν ζω αλανιάρικα

Μου αρέσουνε τ' αστέρια
Μη μου λες για φυλακή
Και τα πλούτη στα χαρίζω
Για να ζήσω σαν πουλί

Μες στους δρόμους έχω μάθει
τι είναι λάθος και σωστό
Κι έμαθα για την αγάπη
είναι πρώτο γιατρικό

Έτσι θέλω να γλεντήσω αυτή τη ψεύτικη ζωή (δις)
Τι σου φταίω το καημένο αν ζω αλανιάρικα (δις)
Άβαταρ μέλους
kass4
 
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Κυρ 21 Σεπ 2008, 18:40
Τοποθεσία: athina

Re: Αποφθεγματα-Αφορισμοι/Στιχοι/Διαλογοι απο ταινιες κ.λ.

Δημοσίευσηαπό Kareena4ever » Παρ 20 Μαρ 2009, 14:21

Εγραψες παλι, αδερφε Μιθριο.

Φιλε kass4, μας εκανες και μερακλωσαμε.
Εικόνα
Lost in a dream of mirrors, i only dream in black and white to save me from myself. When they arrive i'm gone, when they find me i'm someone else. प अ ओ क
Άβαταρ μέλους
Kareena4ever
 
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Παρ 11 Ιαν 2008, 18:17
Τοποθεσία: PAOKISTAN

Re: Αποφθεγματα-Αφορισμοι/Στιχοι/Διαλογοι απο ταινιες κ.λ.

Δημοσίευσηαπό SATANAS » Σάβ 21 Μαρ 2009, 14:08

ΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ (ΤΣΑΡΛΣ ΜΠΟΥΚΟΦΣΚΙ)

Δεν έχεις παρά να γαμήσεις ένα σεβαστό αριθμό γυναικών
ωραίων γυναικών
και να γράψεις κάμποσα υποφερτά ερωτικά ποιήματα.
Μη σε νοιάζει για την ηλικία σου
και για τα νιόβγαλτα ταλέντα.
Πιες απλώς περισσότερη μπύρα
μπύρα, πολύ μπύρα
και πήγαινε στον ιππόδρομο τουλάχιστον
μια φορά την εβδομάδα
και παίρνε τα
αν μπορείς.
Είναι δύσκολο να μάθεις να τα παίρνεις
όλοι οι άσχετοι είναι υποψήφιοι χασούρες.
Και μην ξεχνάς τον Μπραμς σου
και τον Μπαχ σου
και τη μπύρα σου.
Μην πολυκουράζεσαι.
Να κοιμάσαι μέχρι αργά το απόγευμα.
Απέφευγε τις πιστωτικές κάρτες.
Τέλος πάντων πλήρωνε τις μετρητοίς.
Να θυμάσαι πως δεν υπάρχει μαλακία
σ’ αυτόν τον κόσμο που να κάνει άνω από πενήντα δολάρια (το 1977).
Αν έχεις τη δυνατότητα να αγαπήσεις ,
αγάπησε πρώτα τον εαυτό σου
μα έχε πάντα υπ όψιν σου την πιθανότητα
μιας ολοκληρωτικής αποτυχίας
-είτε δίκαιη είναι η αιτία της είτε άδικη-
μια πρόωρη εμπειρία θανάτου δεν είναι απαραίτητα κακή.
Μείνε μακριά από εκκλησίες και μπαρ και μουσεία
και να καιροφυλακτείς
σαν αράχνη-
ο χρόνος είναι ο σταυρός του καθενός,
συμπεριλαμβανομένων
της αποπομπής
της αποτυχίας
της προδοσίας
όλης της σχετικής βαβούρας.
Κρατήσου με την μπύρα.
η μπύρα τρέφει αδιάκοπα το αίμα,
η μπύρα είναι σύντροφος πιστός.
Πάρε μια μεγάλη γραφομηχανή
και καθώς τα βήματα έρχονται και φεύγουν
κάτω απ’ το παράθυρό σου
πάλεψε την άγρια, δωσ’ της να καταλάβει.
Βάρα στο ψαχνό.
Και να θυμάσαι τις παλιοκαραβάνες
που πάλεψαν γερά,
τον Χεμινγουέη, τον Σελίν, τον Ντοστογιέφσκι, τον Χαμσούν.
Αν νομίζεις πως αυτοί
δεν τρελάθηκαν
δίχως γυναίκα
δίχως φαΐ
δίχως ελπίδα
δεν είσαι ώριμος ακόμη.
Πιες περισσότερη μπύρα
υπάρχει καιρός.
κι αν δεν υπάρχει
καλά είναι κι έτσι.



το μεγαλύτερο ΠΑΟΚι συγγραφέας κατ' εμέ. Μπορώ πολύ έυκολα να τον φανταστώ στην 4 με μία μπουκάλα μπύρα στο χέρι να βρίζει τον διαιτητή και να εκτοξεύει το μπουκάλι στο κορνερ με στοχο τη γυαλιστερη φαλάκρα του τζόλε (στον κάρολο επιτρέπονται όλα χαλάλι του η τιμωρία) :twisted:
SATANAS
 
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: Σάβ 20 Σεπ 2008, 10:30

Re: Αποφθεγματα-Αφορισμοι/Στιχοι/Διαλογοι απο ταινιες κ.λ.

Δημοσίευσηαπό diniko80 » Σάβ 21 Μαρ 2009, 14:16

τρισμεγιστος δασκαλος ο μπουκοφσκι......
ΠΑΟΚι απτα λιγα....εζησε με καταχρησεις και πεθανε απο αυτες
Άβαταρ μέλους
diniko80
 
Δημοσιεύσεις: 2758
Εγγραφή: Τρί 13 Μάιος 2008, 12:54

Re: Αποφθεγματα-Αφορισμοι/Στιχοι/Διαλογοι απο ταινιες κ.λ.

Δημοσίευσηαπό SATANAS » Σάβ 21 Μαρ 2009, 14:55

..και ισως εξαιτίας των καταχρήσεων του μας χαρισε τα αριστουργήματά του!
για να παραθεσω κατι σχετικο που εγραψε ένας αλλος συνδεσμίτης ΠΑΟΚτσης καρολος, ο Μπωντλερ (θύρα 4Α με μία πίπα όπιο κάτω από τα τύμπανα) σε ένα δοκιμιο του αφιερωμενο στον Εντγκαρ Αλαν Πόε.


Ο ποιητής έμαθε να πίνει, όπως ένας επιμελής λογοτέχνης ασκείται στο να κρατά τετράδια σημειώσεων. Δεν μπορούσε να αντισταθεί στην επιθυμία να ξαναβρεί τα θαυμαστά και τρομακτικά οράματα, τις λεπτές συλλήψεις πουείχε συναντήσει σε μία προηγούμενη θύελλα. Ήταν παλιοί γνώριμοι που τον τραβούσαν επιτακτικά και για να ξανασυνδεθεί μαζί τους, έπαιρνε τον πιο επικίνδυνο αλλά και πιο άμεσο μονοπάτι. Ένα μέρος από όσα μας προσφέρουν σήμερα απόλαυση είναι εκείνο που σκότωσε.


και συμπληρώνει ο αρχοντας Νίτσε..
‘’Λίγο δηλητήριο, πότε, πότε: αυτό φέρνει ευχάριστα όνειρα. Και πολύ δηλητήριο, στο τέλος, σ’ έναν ευχάριστο θάνατο.’’


ΟΛΟΙ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΙ
ΟΛΟΙ ΠΑΟΚ
:twisted:
SATANAS
 
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: Σάβ 20 Σεπ 2008, 10:30

Re: Αποφθεγματα-Αφορισμοι/Στιχοι/Διαλογοι απο ταινιες κ.λ.

Δημοσίευσηαπό Hideguti » Σάβ 21 Μαρ 2009, 16:46

Eνα αγαπημενο ποιημα απο τον Τσαρλς

The Last Days Of The Suicide Kid

by Charles Bukowski


I can see myself now after all these suicide days and nights,
being wheeled out of one of those sterile rest homes (of course, this is only if I get famous and lucky)
by a subnormal and bored nurse

There I am sitting upright in my wheelchair
almost blind,
eyes rolling backward into the dark part of my skull looking for the mercy of death

"Isn't it a lovely day, Mr. Bukowski?"
"O, yeah, yeah"

The children walk past and I don't even exist
and lovely women walk by with big hot hips and warm buttocks and tight hot,
everything praying to be loved
and I don't even exist.

"It's the first sunlight we've had in 3 days, Mr. Bukowski."
"Oh, yeah, yeah."

There I am sitting upright in my wheelchair,
myself whiter than this sheet of paper,
bloodless,
brain gone,
gamble gone,
me, Bukowski, gone

"Isn't it a lovely day, Mr. Bukowski?"
"O, yeah, yeah"

Pissing in my pajamas,
slop drooling out of my mouth.
2 young schoolboys run by

"Hey, did you see that old guy?"
"Christ, yes, he made me sick!"

After all the threats to do so
somebody else has committed suicide for me,
at last.
The nurse stops the wheelchair,
breaks a rose from a nearby bush,
puts it in my hand.

I don't even know what it is.
it might as well be my pecker for all the good it does. 

Και ενα σχετικο ωραιο βιντεο
http://www.youtube.com/watch?v=fbbmZenxtVI
"Η ιστορία επαναλαμβάνεται, την πρώτη φορά ως τραγωδία, την δεύτερη ως φάρσα."
Άβαταρ μέλους
Hideguti
 
Δημοσιεύσεις: 1512
Εγγραφή: Τρί 29 Ιούλ 2008, 15:44
Τοποθεσία: Πόλη του Νομάρχη

Re: Αποφθεγματα-Αφορισμοι/Στιχοι/Διαλογοι απο ταινιες κ.λ.

Δημοσίευσηαπό SATANAS » Σάβ 21 Μαρ 2009, 20:49

Να σαι καλα μπρο...

Αυτά είναι. το μηνυμα δεν σου ρχεται ποτέ στον πιάτο. Πάντα στο ποτήρι (ή και απευθειας απο το γυαλινο λαιμο του μπουκαλιού.) :twisted:
SATANAS
 
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: Σάβ 20 Σεπ 2008, 10:30

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες