NBA πριν τώρα και μετά....

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 18 Φεβ 2017, 15:55

Εγώ πιστεύω ότι ο Σούλης Μαρκόπουλος, με μια μέση ομάδα του NBA, με παίχτες που μπορούν να μαρκάρουν (και όχι 5 Hardens), θα έπαιρνε πρωτάθλημα με την άμυνα που θα έπαιζε.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47076
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό paok87 » Σάβ 18 Φεβ 2017, 16:23

RoMaN έγραψε:...(και όχι 5 Hardens), ...


Ενα μούσι ομως θα το ήθελε και ο Σούλης...
paok87
 
Δημοσιεύσεις: 6952
Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 18:31

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό john4serres » Σάβ 18 Φεβ 2017, 16:28

Αν θέλετε να δείτε basketball δείτε πρωτάθλημα Λετονίας/Λιθουανίας. :D
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29932
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό obanebane » Σάβ 18 Φεβ 2017, 16:54

Το πραγματικο μπασκετ στην Αμερικη αρχιζει,οταν αρχιζουν τα play-offs.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24592
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό buffalobill4 » Σάβ 18 Φεβ 2017, 17:03

john4serres έγραψε:Αν θέλετε να δείτε basketball δείτε πρωτάθλημα Λετονίας/Λιθουανίας. :D

επειδη μαλλον αυτο που ειπα ειρωνευεσαι, η αποψη μου ειναι αυτη και εχει σχηματιστει εχοντας δει παιχνιδια nba. ενας αγωνας που δεν εχει σημασια η νικη (κατα τη regular season) για μενα ειναι αναξιος κριτικης ποσο μαλλον παρακολουθησης. και ναι ισως το θεαμα στο πρωταθλημα λετονιας-λιθουανιας να ειναι κατα ετη φωτος χαμηλοτερο απο το τραβεστι θεαμα του nba καθως εκει ειναι επιτηδευμενο, υπαρχει ομως το παθος για τη νικη.

γενικα η ευρωλιγκα με το παρον της συστημα για μενα δεν το βλεπει το nba. στο νβα ολα ειναι θεμα μαρκετινγκ οπως και τα παντα στην αμερικη

ειναι σαν να μου λες οτι εισαι λατρης των πολεμικων τεχνων και βλεπεις wwe.
Προσέχουμε τα λόγια μας στη δημοκρατία
Επαιτεία στα πεζοδρόμια και φιλανθρωπία
Άβαταρ μέλους
buffalobill4
 
Δημοσιεύσεις: 7238
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό obanebane » Σάβ 18 Φεβ 2017, 17:19

Ειναι πολλα τα παιχνιδια και τεραστιες οι αποστασεις που πρεπει να διανύσουν οι ομαδες σε καθημερινη βαση που δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά.
Παρόλα αυτά υπάρχουν αρκετά ανταγωνιστικά ματς ακόμα και στην κανονική περίοδο.
Αν δείτε τη φετινή Ευρωλίγκα,με τον τρόπο που διεξάγεται,πολλά παιχνίδια της εχουν πολλες ομοιότητες με τα χαλαρά ματσάκια της κανονικής διάρκειας του ΝΒΑ.
Είναι πολλά τα δεδομένα του ΝΒΑ,μη βγάζετε εύκολα συμπεράσματα.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24592
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό buffalobill4 » Σάβ 18 Φεβ 2017, 17:29

μπανε, εγω προσωπικα λογω του οτι εχω παιξει και μπασκετ για καμια 10ετια σε ομαδα απο παντα παρακολουθουσα και ευρωπαικη λιγκα αλλα και νβα. μικρος γουσταρα κι εγω το θεαμα του αμερικανικου μπασκετ αλλα πλεον στο λεω ειλικρινα και εχοντας κανει προσπαθειες, δεν μπορω να παρακολουθησω. μου φαινεται απιστευτα βαρετο. τωρα αν εσας σας αρεσει αυτο που βλεπετε, παω πασο και οπως εγραψα στον πετρο πιο πανω, γουστα ειναι αυτα.
Προσέχουμε τα λόγια μας στη δημοκρατία
Επαιτεία στα πεζοδρόμια και φιλανθρωπία
Άβαταρ μέλους
buffalobill4
 
Δημοσιεύσεις: 7238
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό obanebane » Σάβ 18 Φεβ 2017, 17:34

Αυτό έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό και με την ποιότητα των παιχτών η οποία δεν είναι στο βαθμό που ήταν στα 90s πχ.
Έχεις δίκιο ότι η πλειοψηφία των αγώνων της κανονικής περιόδου είναι σούπα,στα play-offs όμως βλέπουμε άλλο μπάσκετ.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24592
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Σάβ 18 Φεβ 2017, 18:11

Προσωπικά έχω καιρό να παρακολουθήσω, οι ώρες δε με βολεύουν πλέον, αλλά μόνο μη πιάσει κάνεις σας στο στόμα του τον Flash :mrgreen:
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11456
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Marianov6 » Σάβ 18 Φεβ 2017, 18:21

NBA δαγκωτο γιατι το ευρωπαικο ειναι πααααρα πολυ αργο. Πολυ σκοπιμοτητα στο ευρωπαικο ενω στο αμερικανικο οι αμυνες ειναι λιγο πιο χαλαρες. Και μιας και προσωπικα δεν εχω να κερδισω κατι παρα μονο να ψυχαγωγηθω, το θεαμα στο NBA πιο πολυ. Θελω να βλεπω και κανα καρφωμα ρε παιδι μου που και που, βαριεμαι το αμυνα αμυνα ολη την ωρα :mrgreen:
Marianov6
 
Δημοσιεύσεις: 1187
Εγγραφή: Παρ 22 Ιαν 2016, 22:12

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό GEOL » Σάβ 18 Φεβ 2017, 18:24

Πήρε φωτιά το topic :D Σε γενικές γραμμές όλοι έχετε δίκιο. Στη regular season οι άμυνες είναι χαλαρές, προέχει το θέαμα. Στα play - offs όμως αρχίζουν να σφίγγουν, και πάλι όμως σε επίπεδο κυρίως physical. Γενικά είναι ένα προϊόν - όχι μόνο τηλεοπτικό - απίστευτα οργανωμένο, που δεν αφήνει ΤΙΠΟΤΑ να χαλάει την εικόνα του. Σαν άθλημα ταιριάζει με την ψυχοσύνθεση των Αμερικανών φιλάθλων, που κυρίως ενδιαφέρονται για το αποτέλεσμα της αθλητικής προσπάθειας σε οποιοδήποτε άθλημα (γκολ, πόντοι, χρυσό μετάλλιο κλπ) παρά για την ίδια την προσπάθεια. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο πως γι'αυτούς το ασημένιο μετάλλιο - σε οτιδήποτε - το θεωρούν σαν απώλεια του χρυσού! Για να επανέλθω, το ΝΒΑ προσελκύει τους θεατές ακριβώς επειδή υπάρχει ''ολοκλήρωση" σε κάθε προσπάθεια (βλέπε 250+ πόντοι ανά αγώνα). Να πάνε σε ποδόσφαιρο να δουν ένα ματς του 0-0, έστω και με φάσεις ή ακόμα και τακτική, δεν τους λέει απολύτως τίποτα.
GEOL
 
Δημοσιεύσεις: 2307
Εγγραφή: Σάβ 08 Μάιος 2010, 14:11

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Chuck Norris » Σάβ 18 Φεβ 2017, 18:51

Εγώ την φετινή euroleague την προτιμάω απο ΝΒΑ. Φυσικά δεν υπάρχουν τα ονόματα αλλά ούτε και η αίγλη του NBA , αλλα βλέπεις 2 ομάδες να δίνουν το 100% των δυνατοτήτων τους. Το μπασκετ σαν άθλημα δεν ειναι μόνο η επίθεση αλλά και η άμυνα! Με εκνευρίζει που στα 84 παιχνίδια της regular season που δίνει κάθε ομάδα την νοιάζει μόνο η επίθεση , και επίσης οι διαιτητές είναι γτπ ουτε βήματα ούτε τίποτα.
Winnin is like deodorant - it comes up and a lot of things don't stink
Άβαταρ μέλους
Chuck Norris
 
Δημοσιεύσεις: 2190
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2015, 20:29
Τοποθεσία: Πόλη με μια ομάδα

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Σάβ 18 Φεβ 2017, 20:09

Που θα μπορούσα να δω το all star game ;
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8383
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό GEOL » Σάβ 18 Φεβ 2017, 20:23

ABOLEYTOI έγραψε:Που θα μπορούσα να δω το all star game ;

OTE SPORT 4
GEOL
 
Δημοσιεύσεις: 2307
Εγγραφή: Σάβ 08 Μάιος 2010, 14:11

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό flash4 » Σάβ 18 Φεβ 2017, 20:32

pgetsos έγραψε:Προσωπικά έχω καιρό να παρακολουθήσω, οι ώρες δε με βολεύουν πλέον, αλλά μόνο μη πιάσει κάνεις σας στο στόμα του τον Flash :mrgreen:

Σωστόοοος...



σχετίζεται και με το νικ μου
:mrgreen:
flash4
 
Δημοσιεύσεις: 1388
Εγγραφή: Κυρ 10 Ιαν 2016, 17:13

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: joshua, potamda και 18 επισκέπτες