NBA πριν τώρα και μετά....

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Patron » Τετ 09 Μάιος 2018, 11:34

Γκόραν για να είμαι ακριβής εννοούσα και τους 4αρηδες οι οποίοι η αλήθεια είναι δεν καταλαβαίναv κ πολλά (όπως λεει ο παλοκ) τοτε στα 80ς αλλά οι εικόνες εκείνες μένουν στο υποσεινηδητο κ τώρα κάνουμε αυτήν την κουβέντα.

Για να είμαι ειλικρινής κ τότε μου άρεσε πολύ το ΝΒΑ κ τώρα το απολαμβάνω αν κ δεν εχω πια την υπομονή να δω live παιχνίδια.
Patron
 
Δημοσιεύσεις: 3184
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 11:16

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τετ 09 Μάιος 2018, 11:38

tolis01 έγραψε:....

Το απόλυτο ομαδικό μπάσκετ παίχτηκε στους τελικούς του 1986 ενάντια στο Χιούστον (με ρούκι εκείνη τη χρονιά τον Hakeem the Dream). Passing game at its finest. Δικαίως πήρε τον τίτλο:
"The beautiful game"



Ενεργοποιήστε και τα subtitles. Αξίζει. Όταν η ομορφιά πολύ συχνά βρίσκεται στην απλότητα και την αρμονία


Και κάνουμε fast forward 28 χρόνια στη νέα έκδοση του the beautiful game.
Στους τελικούς του 2014 ενάντια στους Miami Heat (και του Λεμπρόν χεχεχε), οι San Antonio Spurs κάνουν τρία απόλυτα τέλεια παιχνίδια και δεν αφήνουν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης. Οι ήδη μεγάλοι σε ηλικία γήινοι Tim, Manu, Toni έκαναν μια άκρως προσεχτική χρονιά για να αντέχουν τα πόδια και το μυαλό στο τέλος.
Οι Spurs θριάμβευσαν παίζοντας ένα ¨παλιομοδίτικο¨ μπάσκετ, βασισμένο στην οξυδέρκεια, ομαδικότητα και αυταπάρνηση.
Είχα δει τα τελευταία παιχνίδια και πραγματικά οι Heat είχαν ισοπεδωθεί ψυχικά από το ανελέητο passing game των Spurs.

Μπράβο σε ένα στούντιο του Σαν Αντόνιο που ετοίμασε ένα απίστευτα καλά φτιαγμένο και συγκινητικό φιλμάκι.
Ξεκινάει να το προλογίζει ο Magic Johnson:
So many times we promote the individual, Lebron, Kobe Bryant, Kevin Durant, but then we leave out something that‘s really unique and special; and that’s team and team basketball.
I sat there and watched this team carve the Clippers up by playing basic fundamental basketball and it was beautiful to watch.
It reminded me of my era the way we used to play the Celtics, just smart and great basketball, and I am happy that we are seeing it in America, you need to appreciate the SA Spurs and this team their coach and I am just lost for words all U need to do is watch this team.

If you are purist about the game of basketball, you watch them play. If you want the glitch and dunk you may focus on another team.





Συγκινητικά τα λόγια του old school πάτερ φαμίλια δάσκαλου Gregg Popovic ¨win or lose, they do it with class and do it the right way¨. Οικογένεια.
Προσωπικά δάκρυσα σε αρκετά σημεία του κλιπ.

@ Rorschach
Bro, do not take it personal, απλά από το πως ποστάρω ίσως κατάλαβες πως προσωπικά ψάχνω κι ένα ωραίο παραμυθάκι, μία όμορφη ιστορία πίσω από τους αγώνες :)
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Rorschach » Τετ 09 Μάιος 2018, 12:45

Οι Σπερς του 2014 επαιξαν φοβερο μπασκετ, μια 40αρα θα την εριχναν ανετα στους Σελτικς του '86 :D
Rorschach
 
Δημοσιεύσεις: 896
Εγγραφή: Δευτ 18 Φεβ 2008, 02:05

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 09 Μάιος 2018, 13:18

αν με πίεζες υπερβολικά και για να ευθυμήσουμε λίγο, here's my starting 5 dream team με καθαρά υποκειμενικά κριτήρια:

1. Magic
2. Jordan
3. Lebron
4. Barkley
5. Hakeem
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Τετ 09 Μάιος 2018, 15:33

Ο μόνος magic που έχω σε εκτίμηση είναι ο Σταυρόπουλος.
+
Round mount of rebound but no ring found
=
Θα έβαζα το Όνειρο στο 3. Μέγας έρωτας.

Και τελικά αυτό έχει περισσότερη αξία. Να σου γεννά έρωτα το άθλημα, άσχετα από κούπες και στατιστικά.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Τετ 09 Μάιος 2018, 16:12

palok έγραψε:αν με πίεζες υπερβολικά και για να ευθυμήσουμε λίγο, here's my starting 5 dream team με καθαρά υποκειμενικά κριτήρια:

1. Magic
2. Jordan
3. Lebron
4. Barkley
5. Hakeem

"Πενταδούμπα" θα την χαρακτήριζα, με μεγάλη άνεση μάλιστα, μην σε πω και με κλειστά τα μάτια... :D :opaokara:
Θα είχε τρομερό μπασκετικό ενδιαφέρον, αν μπορούσαμε να δούμε, on time, αυτούς τους 5, απέναντι στους...

1. Στόκτον
2. Ντρέξλερ
3. Μπερντ
4. Καρλ Μαλόουν
5. Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ

όπως και απέναντι στους...

1. Πάρκερ
2. Πίπεν
3. Ντόμινικ
4. Τζινόμπιλι
5. Ρόμπινσον

ή στους.........μπα, το αφήνω, γιατί, όπως έγραψα και παραπάνω, είναι ατελείωτες οι λίστες των παιχταράδων!
Όσους και να γράψω λοιπόν, πάντα θα υπάρχει ο κίνδυνος να αδικήσω κάποιους ξεχνώντας τους, οπότε, άστο...

Απίστευτο θέαμα θα βλέπαμε, ερωτικό και γι αυτόν τον λόγο είναι που εδώ συμφωνώ απόλυτα με τον ABΟLEYTOI:
ABOLEYTOI έγραψε:...τελικά αυτό έχει περισσότερη αξία. Να σου γεννά έρωτα το άθλημα, άσχετα από κούπες και στατιστικά.
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Rorschach » Τετ 09 Μάιος 2018, 16:19

1. Curry
2. Jordan
3. Durant
4. LeBron
5. Olajuwon

Φέρτε όποιον αντίπαλο θέλετε :opaokara:
Rorschach
 
Δημοσιεύσεις: 896
Εγγραφή: Δευτ 18 Φεβ 2008, 02:05

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Patron » Τετ 09 Μάιος 2018, 16:37

Ρε πάλοκ τι μου έκανες, γράφω σβήνω 3 ώρες τώρα :lol:

Λοιπόν για 1-3 συμφωνώ απόλυτα, αυτά τα ονόματα μου έρχονται αμεσως στο μυαλό αλλά κ αφού το σκεφτώ για κανα δίωρο.
Στο 4 έχω ψηλά Tim Duncan και Kevin Garnett (θα πω την αμαρτία μου κ ο Ντιρκ είναι στο μυαλό μου) - ο Σερ είναι βασικά ο αγαπημένος μου 6ος παίκτης (so to speak).
Στο 5 είμαι απoλυτα διχασμενος ... Hakeem the Dream vs Shaq Attack

Για coach αυτών τι έχετε να προτεινετε? ;)
Patron
 
Δημοσιεύσεις: 3184
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 11:16

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Χόλγκερ Τρίμχολντ » Τετ 09 Μάιος 2018, 17:04

Ρε τι ωραία πραγματάκια έχουν γραφτεί στις τελευταίες δύο σελίδες......
Είμαι και εγώ λίγο πάνω από 50. Πρόλαβα τον Μάτζικ, τον Μπέρντ, θυμάμαι αχνά τον Τζούλιους Έρβινγκ. Τώρα οι αθλητές είναι πιο πολύ μούσκουλα, τότε ήταν πιο πολύ μυαλό. Φυσικά ο Λεμπρόν εξαιρείται, είναι σούπερ σε σώμα και μυαλό, αλλά ο Μάικλ ήταν το ίδιο το άθλημα, αν θέλεις να περιγράψεις τι είναι το μπάσκετ, βλέπεις ένα βίντεο με τις κινήσεις του Τζόρνταν. Τέτοια αρμονία και πλαστικότητα στις κινήσεις δεν υπήρξε ποτέ στο χώρο του μπάσκετ. Δεν νομίζω να ξεπεραστεί......
Με χαλάει λίγο ότι το ΝΒΑ έγινε showtime, όμως οι Αμερικανοί είναι πρακτικοί άνθρωποι, θέλουν την τηλεθέαση. Αν κέρδιζαν συνεχόμενα πρωταθλήματα ομάδες σαν τους bad boys των Πίστονς, τότε η τηλεθέαση πέφτει, βλέπουν μόνο οι φανατικοί του αθλήματος, δεν έχει γυναικείο κοινό, κ.λ.π. Επομένως πρέπει να πάμε σε φαντεζί ομάδες, είτε αυτό σημαίνει τα τρίποντα των GSW είτε το one man show του μούσια.

Ας δώσω κι εγώ τον οβολό μου στις πεντάδες (βασική και αναπληρωματική)
Άσσος ο Μάτζικ με τον Στόκτον (πολύ μικρή απόσταση, ο κοντός ήταν τρομερό μυαλό, ένας καλύτερος Κρις Πόλ της εποχής εκείνης)
Δυάρι ο Μιχάλης και ακολουθεί σε απόσταση ο Κόμπε
Τριάρι ο Λεμπρόν και αρκετά μακριά το "Πουλί". Ο Ντουράντ αν συνεχίσει με τίτλους μπορεί να πλησιάσει.
Τεσσάρι ο ταχυδρόμος και μετά ο Χοντρούλης Τσαρλς μόνο και μόνο που ήταν 1.96 και έδερνε τα θηρία. Πολύ κοντά ο Ντάνκαν όχι τόσο για το φοβερό παιχνίδι του, όσο για την ηρεμία στο παιχνίδι και τους τίτλους του.
Πεντάρι ο Χακίμ the dream, στην ακμή του ήταν ότι καλύτερο έχω δει σε σεντερ. Πολύ μακριά ο "Ναύαρχος" Ρόμπινσον και το "σκουλήκι" Ρόντμαν.

Άσχετο: όταν πρωτοείδα τον Πετρόπουλο σε αγώνα Α1 νόμιζα ήρθε στην Ελλάδα ο Τζούλιους Έρβινγκ. Ίδια κοψιά, ύψος, κινήσεις copy paste, λίγο σκούρος (έως γύφτος), μουστακάκι.....Τι να γίνεται αυτή ψυχή?
Χόλγκερ Τρίμχολντ
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί 07 Ιαν 2014, 19:39

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 09 Μάιος 2018, 17:16

brad stevens.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Patron » Τετ 09 Μάιος 2018, 17:21

Generation X coach ... ωραίος πάλοκ
Patron
 
Δημοσιεύσεις: 3184
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 11:16

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Τετ 09 Μάιος 2018, 17:24

"Οι Spurs θριάμβευσαν παίζοντας ένα ¨παλιομοδίτικο¨ μπάσκετ, βασισμένο στην οξυδέρκεια, ομαδικότητα και αυταπάρνηση"

Αυτο. Παμε τωρα να δουμε τον Χαραλαμπό να προσπαθει να σουταρει αναμεσα σε τρεις και χωρις ισορροπια. :(
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 09 Μάιος 2018, 18:30

"Παλιομοδίτικο μπάσκετ" είναι η αυταπάρνηση, η ομαδικότητα και η οξυδέρκεια;!
Ήμαρτον!!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό Tolaros » Τετ 09 Μάιος 2018, 19:59

Άντε καλά αφού επιμένετε θα καταθέσω και εγώ.
Δε θα βάλω τους καλύτερους γιατί πάνω κάτω θα γράφουμε πολλοί τα ίδια.
Για να γίνει πιο ωραίο θα βάλω αυτούς που θα υποστήριζα ακόμα και κόντρα στους αντικειμενικά καλύτερους!
Με ελάχιστη σκέψη λοιπόν:

1. Jason Williams (fuck yeaaaaaahh...)
2. Nosferatu
3. Kobe
4. Mailman
5. Ewing
Άβαταρ μέλους
Tolaros
 
Δημοσιεύσεις: 5512
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2007, 22:16
Τοποθεσία: Ντεπώ

Re: NBA πριν τώρα και μετά....

Δημοσίευσηαπό BigBaby » Τετ 09 Μάιος 2018, 20:57

Επειδη την κουβεντα την εχω κανει πολλες φορες.
Βαλτε τον Τζορνταν στην σημερινη εποχη....θα μπορουσε να κανει αυτα που εκανε απεναντι σε τοσο αθλητικους παικτες??? Αν εβρισκε πχ μετα τον αντιπαλο του τον Γκομπερ ή τον Ντραμοντ ή τον Ντε Αντρε τι θα εκανε??
Η αθλητικοτητα τοτε ηταν υπο του μετριου σε συγκριση με το ΝΒΑ σημερα.
Το ΝΒΑ εχει αλλαξει παρα πολυ....ο Τζειμς ειναι βελτιωμενη εκδοση του Τζορνταν καθως ειναι πιο γρηγορος, πιο δυνατος, πιο αθλητικος, καλυτερος πασερ, καλυτερος ριμπαουντερ.

Επειδη ειμαι λατρης της αμυνας αμυνας θα επελεγα στην 5αδα.
1. Πειτον ή απλα το Γαντι
2. Πιπεν
3. Λεμπρον
4. Ντανκαν
5. Γκομπερ
Τον Ινδιανο τον εβαλα στο 2 για να χωρεσει με τον βασιλια....ανετα με τετοια 5αδα και προπονητη τον Σναιντερ (σημερινος της Γιουτα) επερνα πρωταθλημα απ ολες τις δικες σας κορυφαιες 5αδες. :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
BigBaby
 
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: Τετ 22 Οκτ 2014, 23:36

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες