Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή.....ΜΠΑΣΚΕΤ

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Basket League και όλων των παραλειπομένων...

Re: Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή.....ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευσηαπό obanebane » Κυρ 27 Δεκ 2009, 02:12

οκ ρε μη βαρατε δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν μαυροι με καλο σουτ και οταν μιλησα για γλυκο σουτ δεν ενοουσα καλους στα στατιστικα σουτερ ενοω ολο το πακετο ο τροπος που σουταρει δηλαδη καποιος το στυλ το πως σπαει τον καρπο ο τροπος που μπαινει πολλες φορες η μπαλα στο καλαθι εχω πολυ καιρο να δω τετοιου ειδους παιχτη στην ευρωπη.
Για να καταλαβετε τι εννοω θα σας πω οτι το αμερικανος του βαζελου κολησε το μυαλο μου τωρα δεν θυμαμε το ονομα του απο πολους θεωρειτε ο καλυτερος σουτερ της ευρωλιγκας την τελευταια δεκαετια ημαρτον δηλαδη.
Νικολας τον θυμηθηκα χαχα!!
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24575
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή.....ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευσηαπό interad » Κυρ 27 Δεκ 2009, 08:48

kostasff έγραψε: Όσο για τον Σκάιλς, στο πέρασμά του από την ομάδα μας ήταν τραγικός.


Γιατί ρε Κώστα;;;

ο Σκοτ ήταν αρκετά καλός ως παίκτης και αποκάλυψη ως προπονητής...

γι'αυτό τον τσίμπησαν στον ΝΒΑ και τον κλειδαμπάρωσαν...

ήταν και που είχε αρχίσει η κάτω βόλτα σ'εμάς και θέλαμε από κάπου να πιαστούμε... :(
Εικόνα
πουτ$α και ξύλο και σούβλα, ΛΑΙΜΑΙ!!!
Άβαταρ μέλους
interad
 
Δημοσιεύσεις: 1254
Εγγραφή: Τετ 13 Φεβ 2008, 17:13
Τοποθεσία: Πιτσούνι City

Re: Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή.....ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευσηαπό kostasff » Κυρ 27 Δεκ 2009, 10:01

Σαν παίκτη βέβαια, τον χαρακτήρισα τραγικό. Ήταν ένα τεράστιο μηδενικό στην άμυνα, ελάχιστος στην επίθεση, μέτριος στη οργάνωση και ποτέ δεν έδωσε τις ασίστ που περιμέναμε... Σαν κόουτς έκανε κάτι το οποίο η λέξη θαύμα δεν αρκεί να το χαρακτηρίσει.
Όσο για τα καρφώματα, θα πω πως ίσως είναι και θέμα αισθητικής!!!! Προσωπικά, τα καρφώματα των λευκών με αφήνουν σχεδόν αδιάφορο, όσο εντυπωσιακά κι αν είναι. Όταν όμως βλέπω καρφώματα έγχρωμων ξεσηκώνομαι. Πόσες φορές κέρδισε διαγωνισμό καρφωμάτων λευκός?
Υ.Γ.1 Θεωρώ πως ο Ρίβερς διακρίθηκε περισσότερο για την εξωφρενική του ταχύτητα και την διείσδυσή του, παρά για το σουτ (όχι πως υστερούσε σε αυτό)
Υ.Γ.2 Ο Έντι Τζόνσον είχε πολύ βρωμόχερο και εκτελούσε σε κλάσματα δευτερολέπτου. Έριχνε τις 30άρες για πλάκα. Στην Θεσσαλονίκη όμως έμεινε στους 6 ή 8 πόντους αφού χάζευε με ανοικτό το στόμα τα παόκια στην κερκίδα να φωνάζουν το: " Eddie- Eddie fuck off"
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή.....ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευσηαπό KOITS » Κυρ 27 Δεκ 2009, 12:46

obanebane έγραψε:οκ ρε μη βαρατε δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν μαυροι με καλο σουτ και οταν μιλησα για γλυκο σουτ δεν ενοουσα καλους στα στατιστικα σουτερ ενοω ολο το πακετο ο τροπος που σουταρει δηλαδη καποιος το στυλ το πως σπαει τον καρπο ο τροπος που μπαινει πολλες φορες η μπαλα στο καλαθι εχω πολυ καιρο να δω τετοιου ειδους παιχτη στην ευρωπη.

Χμ, φέτος δεν πήγες στο γήπεδο ή έστω δεν είδες την ομάδα μας στην τηλεόραση?
Νομίζω ότι έχουμε έναν τέτοιο και είναι και λευκός!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ναι, ναι αυτόν εννοώ...
Άβαταρ μέλους
KOITS
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 14:17

Re: Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή.....ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 27 Δεκ 2009, 13:11

obanebane έγραψε:οκ ρε μη βαρατε δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν μαυροι με καλο σουτ και οταν μιλησα για γλυκο σουτ δεν ενοουσα καλους στα στατιστικα σουτερ ενοω ολο το πακετο ο τροπος που σουταρει δηλαδη καποιος το στυλ το πως σπαει τον καρπο ο τροπος που μπαινει πολλες φορες η μπαλα στο καλαθι εχω πολυ καιρο να δω τετοιου ειδους παιχτη στην ευρωπη.
Για να καταλαβετε τι εννοω θα σας πω οτι το αμερικανος του βαζελου κολησε το μυαλο μου τωρα δεν θυμαμε το ονομα του απο πολους θεωρειτε ο καλυτερος σουτερ της ευρωλιγκας την τελευταια δεκαετια ημαρτον δηλαδη.
Νικολας τον θυμηθηκα χαχα!!


χαχα. δε βαράμε. κατάλαβα τι εννοείς γλυκό σουτ και συμφωνώ επίσης οτι ο white men cant jump είναι λογικό να επιβιώνει στη ζούγκλα του μπάσκετ περισσότερο λόγω του καλού του σουτ, της εξυπνάδας, του μπασκετικού μυαλού. απλά υπάρχουν και πολλοί αντίστοιχοι μαύροι παίκτες που έχουν αυτά τα προσόντα (ίσως χάνονται μέσα από τους πολλούς μαύρους που έρχονται και έχουν απλά αθλητικά προσόντα). από ευρώπη τώρα που λες (η αλήθεια είναι οτι τα παραδείγματα που ανέφερα ήταν από το νου μπου α) υπάρχουν σουτέρ καλοί-θα συμφωνήσω όμως οτι δεν είναι κάποιος killer- όπως ο drew nicholas, o dean της malaga, ο pargo και ο greer πέρισυ του γαύρου, o bullock, o mcintyre, domercant. και άλλοι φαντάζομαι. και στο ελληνικό πρωτάθλημα έχουμε καλούς από δαύτους. ο άρης έχει τους clark, dixon, ο καλάφας έχεις κατι απίθανους μαύρους που βάζουνε 5-6 τρίποντα σε κάθε αγώνα (δε θυμάμαι ονόματα), ο abrahams των τρικάλων...δεν είναι και λίγοι τελικά !!!
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή.....ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευσηαπό kostasff » Κυρ 27 Δεκ 2009, 19:57

KOITS έγραψε:Νομίζω ότι έχουμε έναν τέτοιο και είναι και λευκός!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ναι, ναι αυτόν εννοώ...

Μπορείς να βοηθήσεις? Τι ομάδα είναι? :mrgreen:
Palok, μιλάμε πάντα για τον κανόνα. Οι μαύροι έχουν καθιερωθεί ως οι τσίτες που πηδάνε στον Θεό. Δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και ανάλογοι λευκοί (π.χ. Φώτσης) ούτε οτι δεν κάνουν άλλα πράγματα. Για παράδειγμα, αυτά που μπορεί να κάνει ο Γκρέγκορι (ένας σχετικά φθηνός Αμερικανός) δεν μπορεί να τα κάνει ένας λευκός (με τα ίδια χρήματα)
Υ.Γ. Μην μου αναφέρεις εξαιρέσεις γιατί θα σε πετροβολήσω.... :opaokara:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή.....ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Δευτ 28 Δεκ 2009, 00:43

γλυκό σουτ;;; Βιγιακάμπα, Γάσπαρης, εγώ. κι ο άντε μαμήσου Σουμποτιτς...μμμ Μακαράς;
περίεργο σουτ; Ζαχαρίας Κατσούλης, Σωτ,Σακελλαρίου.
κάποιοι λένε κι ο Παπαγεωργίου, όταν τον είδα σε μια προπόνηση retired δεν μου έκανε εντύπωση...

άσχετο αλλά εσείς θυμάστε νάταν χάλια το σουτ του Γιάννη του Πολίτη; μάλωνα στο Ποσειδώνιο μια μέρα με τους 2 τρελούς εκεί...

-------------------------------

από μπάλες ένα έχω να πω: για φτηνές outdoor η NIKE τους έχει πάρει τα βρακιά...
τώρα αν αντι για σαράντα δώσεις άλλα τόσα οπωσδήποτε molten.
Oi spalding είναι στοίχιμα δεν είναι σταθερες, πολλές ξεφλουδίζουν και πολλές σκάνε από τη βαλβίδα
χειρότερες όλων και ανάξιες λόγου οι wilson adidas.
και δεν σηκώνω αντίρρηση έχω 4 μάρκες και απο τις πολλές που έχουμε στο ποσειδώνιο όλοι διαλέγουν τη νικε μου...
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή.....ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευσηαπό obanebane » Δευτ 28 Δεκ 2009, 01:21

Τον γκετσεφσκι εννοει ετσι δεν ειναι?
Λοιπον σιγουρα υπαρχουν παιχτες με γλυκο σουτ στην ευρωπη αλλα επειδη διαθετουν μονο αυτο δεν παιζουν σε υψηλο επιπεδο στην αδριατικη λιγκα ισως να παιζουν αρκετοι.
Ολοι αυτοι που προανεφερες palok ειναι παιχτες με καλο σουτ αλλα οχι γλυκο παιχτες με γλυκο σουτ οπως το εννοω εγω ειναι η εξης να δωσω μερικα παραδειγματα.
Στοκτον,Παξον,Σκαιλς ναι και αυτος,Σουμποντιτς,ο καναδος του φοινιξ,το λευκο τριαρι του φοινιξ επι εποχης Μπαρκλει και πολλοι αλλοι που δεν θυμαμε τωρα.
Η καταληξη της μπαλας ειναι ολη η ομορφια στο μακρινο σουτ οταν δεν βρισκει καθολου τη στεφανη και εχει μεγαλη καμπυλη το ασαλευτο που λεγαμε παλια.
Με αυτη την ικανοτητα γεννιεσαι οση προπονηση και να κανεις αυτο το ειδος σουτ δεν μαθαινετε η το εχεις η δεν το εχεις.
Αυτους θεωρω εγω πολυ μεγαλους σουτερ ο μπανε βεβαια ηταν ο μεγαλυτερος ολων αν δεν παινεψεις το σπιτι σου.
Ποιος εντι τζονσον τωρα χαχα!! περα απο τη πλακα πολυ μεγαλος σουτερ αλλα νομιζω οτι επρεπε να βαλει 1-2 συνεχομενα για να παρει μπρος αν και ηταν γεννημενος σουτερ χωρις καμια αμφιβολια.
Ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω οχι οτι εχει μεγαλη σημασια το ζητουμενο ειναι να μπαινει η μπαλα στο διχτακι αλλα επειδη οπως εχω αναφερει ημουν καλος στο μακρινο σουτ παντα μου αρεσε να βλεπω παιχτες με αυτη την ικανοτητα.

Υ.Γ και ο Κορφας ασαλευτα δεν τα εβαζε?
Τελευταία επεξεργασία από obanebane και Δευτ 28 Δεκ 2009, 01:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24575
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή.....ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευσηαπό obanebane » Δευτ 28 Δεκ 2009, 01:26

palok σορυ δεν πιασα το νοημα αυτων που εγραψες αρχικα οποτε συμφωνουμε αυτοι οι παιχτες εχουν απλα καλο σουτ.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24575
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή.....ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευσηαπό Tetradje » Δευτ 28 Δεκ 2009, 10:09

Ωραια... Ακουω τα στοιχηματα σε μια φανταστικη κοντρα Λαρυ Μπερντ vs Ρετζι Μιλερ!

ΥΓ Με αφορμη την συντριβη της Ρεαλ απο την Μπαρτσελονα χθες, εχω να επαναλαβω αυτο που ολη η υφηκλιος το χει τουμπανο: τεραστιος παιχταρας αυτος ο πιτσιρικας ο Ρουμπιο! Αν ο Ριγκοντο ηταν ο play maker του 2000, αυτος δε ξερω πως θα μπορουσε να χαρακτηριστει! Τον περιμενει μεγαλη καριερα στο NBA!
Άβαταρ μέλους
Tetradje
 
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Πέμ 13 Δεκ 2007, 21:10

Re: Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή.....ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 28 Δεκ 2009, 12:01

ήθελα να γράψω την πρόβλεψη μου για το χτεσινό ντέρμπυ αλλά δυστυχώς στο χωριό δεν έχει ακόμα ιντερνετ... η λογική έλεγε οτι αυτή τη στιγμή ομάδα στην ευρωπη που να χάνει κάτω από 10-15 πόντους από την barca δεν υπάρχει. καταπληκτικά δουλεμένη ομάδα, φοβερά ισορροποημένο ρόστερ (ακόμα και οι grimau, basile στα 34 του είναι χρήσιμοι!!!), απίστευτη κίνηση όλων των παικτών με-χωρίς τη μπάλα, τρομερή ταχύτητα στο Passing game, σουτ απέξω, σουτ από μέσα, τα πάντα όλα (χτες βάλανε 80 πόντους με 8 μόνο βολές). το τεράστιο βέβαια πλεονέκτημά της είναι η άμυνα η οποία είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ. μπορεί να χάσανε αρκετά σουτ οι καστιγιάννοι αλλά αν παρατηρήσατε κανένα σουτ δεν είχε ισορροπία (άσχετα αν ήταν ελεύθερο). δηλ. η φορά που βγαίνανε αμαρκάριστοι δεν θέλανε να κάνουνε σουτ αλλά το κάνανε επειδή ήταν η μόνη στιγμή που μένανε ελεύθεροι!!! τι να πω. πέρυσι πήρανε πρωτάθλημα περίπατο, κερδίσανε στη regular season το βάζελο μέσο όρο μέσα έξω 20 πόντους και πέσανε στο final4 πάνω στη γαμω cska που την παίξανε 70-30 διαιτησία κλασσικά. καταλαβαίνω οτι είναι νωρίς για προγνωστικά (και άλλες φορές η barca ήταν φαβορί-ιδίως το 88 νομίζω με Norris και λοιπούς- αλλά το πήρε μόνο όταν πήγανε saras-bond στην ομάδα) αλλά αυτή η ομάδα (φέτος και για καμιά 4-5 χρόνια serie)πρέπει να τα πάρει ΟΛΑ!!!

PS1: javi pascual απλά τεράστιος προπονητής. ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ. Rubio: εντάξει τι να πούμε έδω 19 χρονών βασικός στην barcelona τα λέει όλα. Fran Vasquez: όχι άλλους τραυματισμούς και θα αφήσει εποχή. Φανταστείτε οτι σε αυτή την ομάδα οι la bomba-pete michael δε χρειάζεται να παίξουνε ούτε καν το 50 % για να κερδίζουν ομάδες τύπου real-sienna εκτός έδρας με κατεβεσμένα χέρια!!!
PS2: όποιος είδε χτες την άμυνα του αγώνα και από τις 2 πλευρές κατάλαβε τι προσόντα πρέπει να χουν οι παίκτες να την παίξουνε!!! και με διατησία όχι να σφυράνε φρου-φρου όπως εδώ κάθε 2 λεπτά βολές (Αθάνατε Παπαδημητρίου όταν πάρεις σύνταξη (???!!!) πάνε να σφυρίξεις στην acb!!!!)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή.....ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευσηαπό obanebane » Δευτ 28 Δεκ 2009, 13:22

Πραγματικα αυτη η ομαδα δειχνει ανικητη ομως και αλλες χρονιες αυτη την περιοδο επαιζε διαστημικο μπασκετ.
Στα δυσκολα ομως κλαταρει δεν ειναι τυχαιο οτι εχει χασει δεν ξερω και εγω σε ποσα final-4 θα δειξει στο τελος ισως φετος ειναι η χρονια της αλλα ποτε δεν θα εβαζα στοιχημα γιαυτη την ομαδα.
Κατι μου λεει ομως οτι θα περασουν και οι 2 ισπανικες στο final-4 και η μπαρτσα θα χασει απο ρεαλ στον ημιτελικο λογω εδρας.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24575
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή.....ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 28 Δεκ 2009, 13:25

λόγω έδρας γιατί???
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή.....ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευσηαπό obanebane » Δευτ 28 Δεκ 2009, 13:29

Γινετε στην εδρα της ρεαλ το final-4
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24575
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή.....ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευσηαπό obanebane » Δευτ 28 Δεκ 2009, 13:33

Τετρατζε μεγας ο μιλερ αλλα ο μπερντ σουταρε καλυτερα απο καθε αλλον στη γη και δεν νομιζω να ξαναγεννηθει παιχτης με τετοιο σουτ.
Πραγματικα ο ρουμπιο ειναι απιστευτος περα απο ολα τα υπολοιπα προσοντα του ο τροπος που πιεζει στη μπαλα ειναι μοναδικος.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24575
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Basket League 2011-2012

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης