Νέα, άρθρα & σχόλια για άλλες ελληνικές ομάδες IX

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Re: Νέα, άρθρα & σχόλια για άλλες ελληνικές ομάδες IX

Δημοσίευσηαπό Paoki94 » Κυρ 16 Δεκ 2018, 12:06

Besuch 2 έγραψε:Η διαφορά ειναι οτι ο μεσος πιτσιρικας Ελληνας, με 25 ευρω μεροκαματο (στην καλυτερη), δεν εχει κι αλλες επιλογες απο το να κανει τις καγκουριές του για να ξεχαστει κ λιγο...ειτε το κανει ειτε οχι, το πιο πιθανο ειναι οτι στα 30 του, παλι ενα αμφιβολο μελλον θα εχει, οπότε...


Δεν μπορώ να διαφωνήσω περισσότερο.

Έχω δει πριν μερικά χρόνια συμφοιτητή μου με τρομερό μυαλό, απίστευτες δυνατότητες και ιδέες, και με οικογενειακό background ικανό να τον στηρίξει οικονομικά σε ότι προσπάθεια και να αποφάσιζε να κάνει, να τον τρώνε οι γκόμενες, τα ξενύχτια, τα ταξίδια και οι σκόνες. 6 χρόνια μετά δουλεύει μπαρμαν σε κεντρικό μαγαζί της πόλης και χαίρεται που βγάζει ένα μεροκάματο αρκετά πάνω από τα 25 που αναφέρεις.

Στο ίδιο διάστημα, με το μυαλό και τις γνώσεις μου στα 18 μου να ήταν ένα level κάτω από αυτόν, με την οικογένεια μου να μην έχει την δυνατότητα να με υποστηρίξει οικονομικά, μένοντας συγκεντρωμένος σε αυτό που ήθελα να κάνω, κατάφερα στα 24 μου να βγάζω πιο πολλά από το μπαρμάνι δουλεύοντας στο αντικείμενο μου και κάνοντας διδακτορικό παράλληλα. Σε 6 χρόνια, που και οι δύο θα είμαστε 30, θέλω να πιστεύω ότι το μέλλον μου δεν θα είναι όσο αμφίβολο είναι το δικό του.

Το ίδιο ισχύει, για κάθε άνθρωπο, ποδοσφαιριστή ή μη. Μοιράζεις τα κουκιά σου και τον χρόνο σου, μεταξύ της καλοπέρασης σήμερα ή της αυτοβελτίωσης για ένα καλύτερο αύριο. Οι επιλογές είναι επιλογές και ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω.
Paoki94
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:40

Re: Νέα, άρθρα & σχόλια για άλλες ελληνικές ομάδες IX

Δημοσίευσηαπό back in black » Κυρ 16 Δεκ 2018, 12:16

Paoki λες αλήθειες.
The game is about glory
Άβαταρ μέλους
back in black
 
Δημοσιεύσεις: 2200
Εγγραφή: Πέμ 18 Δεκ 2014, 20:14

Re: Νέα, άρθρα & σχόλια για άλλες ελληνικές ομάδες IX

Δημοσίευσηαπό Besuch 2 » Κυρ 16 Δεκ 2018, 12:39

Εγω παλι, δεν διαφωνω καθολου μαζι σου...
Μονο που δεν μιλουσα για τις εξαιρεσεις που αναφερεις (καθε τομεας εχει ταλεντα που μπορουν να χαθουν, οχι μονο ο αθλητισμος) αλλα για το "μεσο Ελληνα" που προφανως δεν εμπιπτει σε αντιστοιχη κατηγορια..
ΓΙΟΡΤΑΣΤΕ ΤΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΔΙΑ ΣΑΣ.
Besuch 2
 
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιαν 2014, 23:12

Re: Νέα, άρθρα & σχόλια για άλλες ελληνικές ομάδες IX

Δημοσίευσηαπό Sekeris » Κυρ 16 Δεκ 2018, 13:45

Paoki94 έγραψε:
Besuch 2 έγραψε:Η διαφορά ειναι οτι ο μεσος πιτσιρικας Ελληνας, με 25 ευρω μεροκαματο (στην καλυτερη), δεν εχει κι αλλες επιλογες απο το να κανει τις καγκουριές του για να ξεχαστει κ λιγο...ειτε το κανει ειτε οχι, το πιο πιθανο ειναι οτι στα 30 του, παλι ενα αμφιβολο μελλον θα εχει, οπότε...


Δεν μπορώ να διαφωνήσω περισσότερο.

Έχω δει πριν μερικά χρόνια συμφοιτητή μου με τρομερό μυαλό, απίστευτες δυνατότητες και ιδέες, και με οικογενειακό background ικανό να τον στηρίξει οικονομικά σε ότι προσπάθεια και να αποφάσιζε να κάνει, να τον τρώνε οι γκόμενες, τα ξενύχτια, τα ταξίδια και οι σκόνες. 6 χρόνια μετά δουλεύει μπαρμαν σε κεντρικό μαγαζί της πόλης και χαίρεται που βγάζει ένα μεροκάματο αρκετά πάνω από τα 25 που αναφέρεις.

Στο ίδιο διάστημα, με το μυαλό και τις γνώσεις μου στα 18 μου να ήταν ένα level κάτω από αυτόν, με την οικογένεια μου να μην έχει την δυνατότητα να με υποστηρίξει οικονομικά, μένοντας συγκεντρωμένος σε αυτό που ήθελα να κάνω, κατάφερα στα 24 μου να βγάζω πιο πολλά από το μπαρμάνι δουλεύοντας στο αντικείμενο μου και κάνοντας διδακτορικό παράλληλα. Σε 6 χρόνια, που και οι δύο θα είμαστε 30, θέλω να πιστεύω ότι το μέλλον μου δεν θα είναι όσο αμφίβολο είναι το δικό του.

Το ίδιο ισχύει, για κάθε άνθρωπο, ποδοσφαιριστή ή μη. Μοιράζεις τα κουκιά σου και τον χρόνο σου, μεταξύ της καλοπέρασης σήμερα ή της αυτοβελτίωσης για ένα καλύτερο αύριο. Οι επιλογές είναι επιλογές και ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω.


Μόνο που το σημερα το ζεις αυτη τη στιγμη ενώ το αυριο ειναι αμφιβολο αν θα υπαρξει.Καλα ξηγηθηκε ο μπαρμαν.Γιολο ασουμε 8-)
ΠΑΟΚ ο ενας,στον κοσμο αλλος κανενας
ΤΟΥΜΠΑ 41.926 θέσεων
Άβαταρ μέλους
Sekeris
 
Δημοσιεύσεις: 2001
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 14:07

Re: Νέα, άρθρα & σχόλια για άλλες ελληνικές ομάδες IX

Δημοσίευσηαπό tzelas » Κυρ 16 Δεκ 2018, 14:19

Υπάρχει κενό στην εξέλιξη των παικτών από ποδόσφαιρο υποδομών σε επαγγελματικό ποδόσφαιρο ωστόσο από την φουρνιά του παιδομαζώματος του 2008 επι Ζαγοράκη μέχρι σήμερα δεν υπήρξε κάποιο ταλέντο των ακαδημιών μας που να "χάθηκε" επειδή έφυγε από την ομάδα μας και έβγαλε μάτια αλλού και να "κλαίμε" που δεν το εκμεταλευτήκαμε. Βρείτε μου κάποιον που να έφυγε από μας ανεκμετάλευτος και να κάνει καριέρα αλλού. Είτε με προσωπική δουλειά των παιδιών, είτε με τύχη είτε και με τα δύο οι καλύτεροι συνδέθηκαν με την 1η ομάδα μας και πήραν παιχνίδια με τους Σταφυλίδη, Πέλκα, Κάτσε, Κίτσιου, Κουλούρη να είναι μέχρι σήμερα η καλύτερη φουρνιά μας. Οι υπόλοιποι που έφυγαν (Κωνσταντινίδης, Δεμηρτζόγλου, Καρταλ, Ποζατσίδης, Παναγιωτούδης, Παπαδόπουλος Β., Πόποβιτς, Πολύζος, Σαββίδης, Πούγγουρας, Πόζογλου, Τσελεπίδης, Τσολακίδης, Σοιλεμεζογλου, Τουμανίδης, Κουτογλίδης, Δημητριάδης) έδειξαν ότι το ταβάνι τους είναι κάτω από το να μετέχουν στο ρόστερ της ομάδας μας ακόμη και και αυτοί που έφυγαν για να πάνε στον γκει ως δήθεν καλύτερα για να μας πικάρουν (Τζανδάρης, Στρέζος). Μια εξαίρεση θα βάλω μόνο στο Κιόσε που τον παρακολουθώ να έχει σταθερά πολύ καλή πορεία στην Ruzomberok με αποτέλεσμα για μένα να μην έχει δείξει ακόμη το ταβάνι του. Ακόμη και από τις περσινές αρνήσεις ανανεώσεων των Δημητρίου και Χατζηδίμπα δεν φάνηκε φέτος ότι χάσαμε και κάτι, αν και για τον Δημητρίου όπως και για τον Βρακά θα χρειαστεί να περιμένουμε καθώς αποτελούν διαφορετικά πρότζεκτ του εξωτερικού στην Βασιλεία και Νάπολι, αλλά ο Χατζηδίμπας δεν παίζει καν στην Β εθνική με τον Εργοτέλη. Οπότε δεν θεωρώ ότι χάσαμε κάποιο ταλέντο που έφυγε από την ομάδα μας αντίθετα η ομάδα μας 'ηταν αυτή που έκανε τους παίκτες που σήμερα έχουν αξία (Σταφυλίδη, Πέλκα, Κάτσε, Κίτσιου, Κουλούρης). Οπότε μακριά από τον ΠΑΟΚ δεν υπάρχει μέλλον για τους νέους ωστόσο το μεγάλο θέμα είναι να γίνει η σωστή διαχείριση στην μετάβαση στην ανδρική ομάδα ώστε να γίνουν και άλλοι τέτοιοι παίκτες από τις ακαδημίες μας αφού υπάρχει το ταλέντο και η δυνατότητα να δουλευτούν και να εξελιχθούν και ο boogy το θέτει σωστά: πρώτος χρόνος στην Β εθνική (ΠΟΛΥ ΚΡΙΣΙΜΟ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ Β ΟΜΑΔΩΝ) και μετά ένα χρόνο ίσως στο εξωτερικό σε πρωτάθλημα καλύτερο της Β εθνικής που έπαιξαν, όπου όμως θέλει πολύ ψάξιμο έτσι ώστε η ομάδα που θα διαλεχτεί να έχει χώρο στην θέση για τον παίκτη ωστε να πάρει ευκαιρίες.

Και μακριά από μάνατζερς, η ομάδα να αναλάβει τους παίκτες ως πρότζεκτς και την εύρεση κατάλληλων ομάδων για δανεισμό και εξέλιξη και να τους έχει με συγκεκριμένα συμβόλαια από την Κ15 που θα ανανεώνονται κυλιόμενα ανάλογα επιτευγμάτων (συμμετοχές, γκολ, ασσιστ, διεθνής, συμμετοχή σε προετοιμασία της 1ης ομάδας κλπ) μέχρι τα 22 τους ώστε οι καλύτεροι και να ξέρουν τους στόχους τους και να είναι προσηλωμένοι σε αυτούς.
Άβαταρ μέλους
tzelas
 
Δημοσιεύσεις: 9803
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 23:27
Τοποθεσία: Καστοριά

Re: Νέα, άρθρα & σχόλια για άλλες ελληνικές ομάδες IX

Δημοσίευσηαπό Paoki94 » Κυρ 16 Δεκ 2018, 14:19

Sekeris, είναι κι αυτό μια άποψη. Ζεις το σήμερα, ξοδεύοντας όνειρα.

Γιατί η ζωή που έκανε ο Αθανασιάδης ήταν εκπληκτική, πέρασε υπέροχα χρόνια με ξενύχτια και γυναίκες και τώρα τριγυρνάει στα Γιάννενα. Πλήρωσε την καλή ζωή με τα όνειρα του να παίξει μεγάλη μπάλα σε μεγάλη ομάδα. Αν αξίζει τέτοιο τίμημα η "καλή" ζωή, είναι απόφαση του καθενός.
Paoki94
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:40

Re: Νέα, άρθρα & σχόλια για άλλες ελληνικές ομάδες IX

Δημοσίευσηαπό Alastor » Κυρ 16 Δεκ 2018, 14:22

καλα ο Κλαους επαγγελματικα δεν μπηκε μεσα...τα λεφτα που πηρε απο ΠΑΟΚ και Ισραηλ τον εχουν αποκαταστησει στο να ζει ανετα για ολη του την ζωη. Απλα ξεφτιλιστηκε στον ποδοσφαιρικο κοσμο,τιποτα παραπανω.

Δεν θυσιασε κανενα αυριο για το σημερα,εχει και το σημερα και το αυριο. Το μονο που θυσιασε ειναι η υστεροφημια του
Άβαταρ μέλους
Alastor
 
Δημοσιεύσεις: 6232
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: Νέα, άρθρα & σχόλια για άλλες ελληνικές ομάδες IX

Δημοσίευσηαπό paok re niamou » Κυρ 16 Δεκ 2018, 14:54

στα παπαρια του, ζει το σημερα και εχει κανει την καβατζα του για το αυριο. Αν δεν τα κανει ολα γιαμα πριν την ωρα τους .......
Κριμα σε ολους μας που τον πιστεψα με για παικτη και αρχηγο
Άβαταρ μέλους
paok re niamou
 
Δημοσιεύσεις: 3223
Εγγραφή: Πέμ 10 Μάιος 2018, 11:33

Re: Νέα, άρθρα & σχόλια για άλλες ελληνικές ομάδες IX

Δημοσίευσηαπό giagoylas4 » Κυρ 16 Δεκ 2018, 15:12

Paoki94 έγραψε:Sekeris, είναι κι αυτό μια άποψη. Ζεις το σήμερα, ξοδεύοντας όνειρα.

Γιατί η ζωή που έκανε ο Αθανασιάδης ήταν εκπληκτική, πέρασε υπέροχα χρόνια με ξενύχτια και γυναίκες και τώρα τριγυρνάει στα Γιάννενα. Πλήρωσε την καλή ζωή με τα όνειρα του να παίξει μεγάλη μπάλα σε μεγάλη ομάδα. Αν αξίζει τέτοιο τίμημα η "καλή" ζωή, είναι απόφαση του καθενός.

Ξέρεις...η ματαιοδοξία δεν είναι και ότι καλύτερο
Άβαταρ μέλους
giagoylas4
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τρί 11 Νοέμ 2008, 01:03

Re: Νέα, άρθρα & σχόλια για άλλες ελληνικές ομάδες IX

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Κυρ 16 Δεκ 2018, 15:18

Καλή ζωή ...κακή διαθήκη ....λέγανε οι παππούδες μας.
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
mpafos4
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2009, 13:13

Re: Νέα, άρθρα & σχόλια για άλλες ελληνικές ομάδες IX

Δημοσίευσηαπό Sekeris » Κυρ 16 Δεκ 2018, 15:23

Paoki94 έγραψε:Sekeris, είναι κι αυτό μια άποψη. Ζεις το σήμερα, ξοδεύοντας όνειρα.

Γιατί η ζωή που έκανε ο Αθανασιάδης ήταν εκπληκτική, πέρασε υπέροχα χρόνια με ξενύχτια και γυναίκες και τώρα τριγυρνάει στα Γιάννενα. Πλήρωσε την καλή ζωή με τα όνειρα του να παίξει μεγάλη μπάλα σε μεγάλη ομάδα. Αν αξίζει τέτοιο τίμημα η "καλή" ζωή, είναι απόφαση του καθενός.


ή μπορει να ξοδεψεις τη ζωη και το ονειρο να παραμεινει ονειρο.

Οσο για τον Αθανασιαδη.Το μόνο που ειχε ηταν η πρωτη επαφη.Ποσο μεγαλη καριερα να κανει.Μην τρελαθουμε...
Οσα καταφερε ηταν πανω απ τις δυνατοτητες του.Τρυπησε ταβανι.
ΠΑΟΚ ο ενας,στον κοσμο αλλος κανενας
ΤΟΥΜΠΑ 41.926 θέσεων
Άβαταρ μέλους
Sekeris
 
Δημοσιεύσεις: 2001
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 14:07

Re: Νέα, άρθρα & σχόλια για άλλες ελληνικές ομάδες IX

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 16 Δεκ 2018, 15:51

Το ποδόσφαιρο είναι περισσότερο άθλημα και λιγότερο τέχνη, εδώ και δυο δεκαετίες. Αν δεν κάνεις καλή ζωή, δεν μπορείς να κάνεις πρωταθλητισμό. Ο Αθανασιάδης που είχε αυτή την τρομερή ικανότητα να αντιλαμβάνεται πού θα πάει η μπάλα, να τρυπώνει στην πορεία της και να κάνει την τελική με τη μία, πέτυχε πολλά όσο είχε δυνάμεις. Αλλά, στα 27 του έπαιζε σαν 40άρης. Τότε που θα έπρεπε να πετάει.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90100
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Νέα, άρθρα & σχόλια για άλλες ελληνικές ομάδες IX

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Κυρ 16 Δεκ 2018, 16:30

Paoki94 έγραψε:Sekeris, είναι κι αυτό μια άποψη. Ζεις το σήμερα, ξοδεύοντας όνειρα.

Γιατί η ζωή που έκανε ο Αθανασιάδης ήταν εκπληκτική, πέρασε υπέροχα χρόνια με ξενύχτια και γυναίκες και τώρα τριγυρνάει στα Γιάννενα. Πλήρωσε την καλή ζωή με τα όνειρα του να παίξει μεγάλη μπάλα σε μεγάλη ομάδα. Αν αξίζει τέτοιο τίμημα η "καλή" ζωή, είναι απόφαση του καθενός.


30 χρονων, με μυρια στην ακρη, γκομενα πλουσια και μια ζωη χαρισαμενη μπροστα του... δεν το λες και τιμημα αφου προφανως δεν ειχε ονειρα να παιξει εξω. Απλα δεν περιμενε οτι θα πατωσει ετσι αποτομα και νομιζε οτι θα τελειωσει στον ΠΑΟΚ. Παντως εγω που τον ειδα στα γιαννενα μια χαρα περναει
Dimg4
 

Re: Νέα, άρθρα & σχόλια για άλλες ελληνικές ομάδες IX

Δημοσίευσηαπό Jairo » Κυρ 16 Δεκ 2018, 16:31

Ωραίο το σεντόνι του Τζέλα
agent of shield
Άβαταρ μέλους
Jairo
 
Δημοσιεύσεις: 1545
Εγγραφή: Δευτ 31 Αύγ 2015, 22:33
Τοποθεσία: >>>

Re: Νέα, άρθρα & σχόλια για άλλες ελληνικές ομάδες IX

Δημοσίευσηαπό pilotos » Κυρ 16 Δεκ 2018, 16:53

Jairo έγραψε:Ωραίο το σεντόνι του Τζέλα
+4

SM-G965F
ΠΑΟΚ, απλά η μεγαλύτερη ομάδα του Βυζαντίου...
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες