Ε.Π.Ο super league κ.λ.π "δημοκρατικές" δυνάμεις

Θέματα που αφορούν την επικαιρότητα και τα Μ.Μ.Ε.

Re: Ε.Π.Ο super league κ.λ.π "δημοκρατικές" δυνάμεις

Δημοσίευσηαπό eorptol1 » Κυρ 25 Ιουν 2017, 15:17

Μα λέμε προχώρα και ερχόμαστε next year.... Στους πανυγηρισμους θα είμαστε σίγουρα εκεί

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
eorptol1
 
Δημοσιεύσεις: 9781
Εγγραφή: Τρί 08 Νοέμ 2016, 19:58

Re: Ε.Π.Ο super league κ.λ.π

Δημοσίευσηαπό sic-4 » Κυρ 25 Ιουν 2017, 19:10

Kourdos έγραψε:Ανακάλυψα από τα μαθητικα μου χρόνια σκιτσάκι σε βιβλίο Αγγλικών (εποχής 78-82), που απεικονίζει την ΕΠΟ να πηγαίνει καροτσάκι τον ΠΑΟΚ από τα σταδια της Α' Εθνικής στην εξοχή της Δ' Μακεδονίας :D Εικόνα



Κουρδε καταπληκτικο ρε συ!! Και το σκιτσο και το οτι το ανακαλυψες και η διαχρονικη επικαιροτητα του..
Καλα ρε, ποσων χρονων ησουν τοτε και ηξερες για ΕΠΟ κλπ... Αυτες τις αγνωστες λεξεις τις εμαθα πολυ αργοτερα.
Βλέπω έναν Αετό με δυο κεφάλια
Άβαταρ μέλους
sic-4
 
Δημοσιεύσεις: 5904
Εγγραφή: Παρ 11 Ιούλ 2014, 22:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ε.Π.Ο super league κ.λ.π "δημοκρατικές" δυνάμεις

Δημοσίευσηαπό trouman » Δευτ 26 Ιουν 2017, 16:51

Μάλλον δεν αναφέρθηκε το παρακάτω εδώ μέσα

Το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον , καθώς , δε μας εκπλήσσει, αλλά είναι πολύ χαρακτηριστικό της σημερινής κατάστασης και της κοινωνίας μας..

ΑΝΝΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ

πόσο μπορεί να σιχαθεί κάποιος μερικά πράματα;;

Ψήφος στη ΝΔ από τον Κοτσώνη του «Noor 1»

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι συνομιλίες μεταξύ της βουλευτή της ΝΔ στη Β΄ Αθηνών Άννας Καραμανλή και του καταδικασθέντος σε δέκα χρόνια κάθειρξη για την υπόθεση του «Noor 1» –του χορηγήθηκε αναστολή μέχρι την εκδίκαση της έφεσης–, πρώην στελέχους της ΠΑΕ Ολυμπιακού, Αιμίλιου Κοτσώνη.

Οι τηλεφωνικές συνομιλίες που δημοσιεύει το "Documento", έχουν προκύψει από νόμιμη καταγραφή της ΕΥΠ η οποία ερευνούσε –εν αγνοία όλων– τον κ. Κοτσώνη κι έγιναν το 2012, λίγες ημέρες μετά την εκλογή της κ. Καραμανλή ως βουλευτή. Οι δύο συνομιλητές έχουν προφανώς, όπως αποδεικνύεται από τη συνομιλία, στενές κοινωνικές επαφές, γεγονός αναμενόμενο αφού η κ. Καραμανλή υπήρξε επί χρόνια αθλητικογράφος ενώ ο κ. Κοτσώνης ήταν στέλεχος της ΠΑΕ Ολυμπιακός. Μάλιστα, η συγκεκριμένη συνομιλία έγινε δύο χρόνια πριν από την εξάρθρωση της σπείρας του «Noor1», τη δράση της οποίας η κ. Καραμανλή δεν θα μπορούσε να κατηγορηθεί ότι γνώριζε.

Οπως προκύπτει από τη συνομιλία, ο κ. Κοτσώνης και ο κύκλος του φέρεται να έχουν τη δυνατότητα να κινούν τα νήματα αναφορικά με ποια πρόσωπα θα εκλεγούν βουλευτές. Μάλιστα, η κ. Καραμανλή εμφανίζεται να κατηγορεί τον συνομιλητή της, εκφράζοντας πικρία ότι «δεν τη βοήθησαν στις εκλογές», αλλά αντίθετα επιλέχθηκε να δοθεί βοήθεια σε άλλα πρόσωπα. Συγκεκριμένα, αναφέρονται τα ονόματα: Αρβανιτόπουλος, Γιακουμάτος και Καλογερόπουλος. Το Documento παρουσιάζει αυτούσιο μέρος των συνομιλιών.

Ο διάλογος

Νόμιμη καταγραφή ΕΥΠ 18/7/2012

Συνομιλία Αιμίλιου Κοτσώνη – Αννας Καραμανλή

Ζ1_70512222 (ηχητικό, το παρακάτω)

Η Άννα του λέει ότι δεν τη βοήθησαν στις εκλογές και ότι έπεσαν όλοι επάνω στον Αρβανιτόπουλο και δεν βάλανε ούτε άρθρο της στη «Μετρό» ούτε τίποτε. Και συνεχίζει λέγοντας ότι όταν γίνει υφυπουργός Αθλητισμού θα την παίρνει ο Μαρινάκης τηλέφωνο και θα τον γράφει στ’ αρχίδια της… Και συνεχίζει ο Αιμίλιος…

Αιμίλιος Κοτσώνης: Άκου να σου πω τώρα κάτι… Και να το ξέρεις… Εάν είναι να γίνεις υφυπουργός Αθλητισμού, μόνο αυτός μπορεί να το κανονίσει.

Άννα Καραμανλή: Ναι… είδα πώς το κανόνισε… Πώς ασχοληθήκατε με μένα… Αν ήθελε, θα μ’ έβαζε…

Αιμ.Κ.: Σου λέω… αν είναι κάποιος που μπορεί να το κάνει… εγώ πιστεύω πως είναι αυτός.

Αν.Κ.: Και γιατί δεν το ’κανε λοιπόν;

Αιμ.Κ.: Γιατί δεν θέλει να το κάνει τώρα;

Αν.Κ.: Α… καλά… όταν θα γίνει δηλαδή… θα είμαι υποχρεωμένη σ’ αυτόνα. Μπερδεύεσαι μάλλον… Εγώ είμαι από τη Θεσσαλονίκη, δεν είμαι κανένα λιμό…

Αιμ.Κ.: Ναι… αλλά έχει δύναμη… Τι να τον κάνουμε τώρα…

Αν.Κ.: Εντάξει, έχει δύναμη… Αλλά όχι άμα με βάλει την επόμενη φορά θα προσκυνήσουμε στον Βαγγέλα… Μπερδεύεσαι… Ετσι; Δεν με βοήθησε κανείς. Ασ’ το τώρα.

[…]

Αν.Κ.: Να σου πω… Με θεωρείς χαζή… Δεν ξέρω εγώ αν με βοήθησαν, πόσο με βοήθησαν και ποιοι με βοήθησαν;

Αιμ.Κ.: Γιατί οι ψήφοι ήταν πάρα πολλοί.

Αν.Κ.: Ναι.

Αιμ.Κ.: Το να μιλήσω τώρα εγώ να πάρεις 100 ψήφους, 150 ή 200 δεν είναι κάτι… Κατάλαβες;

Αν.Κ. Το ξέρω… Ούτε παιχνίδι κάνατε με τους οπαδούς ούτε τίποτα. Δώσατε γραμμή Α’ Αρβανιτόπουλος σφικτά και Β’ Παναγιωτόπουλο και Γιακουμάτο.

Αιμ.Κ. Στον Πειραιά… Ο Γιακουμάτος εντάξει, είναι πολλά χρόνια φίλος, ρε συ…

Αν.Κ. Εμένα δεν με είπατε ούτε σ’ έναν άνθρωπο.

Αιμ.Κ. Κι ο Γιακουμάτος, που το είχα συζητήσει, μου είχε πει εγώ την Αννούλα θα τη βοηθήσω.

Αν.Κ. Ναι, ναι… καλά.

Αιμ.Κ. Εντάξει… Ετσι μου είπε ο άνθρωπος.

Αν.Κ. Εντάξει στα λόγια, Αιμίλιέ μου… Λες και δεν ξέρεις…

Αιμ.Κ. Εγώ δεν ξέρω τι κάνανε και στην ουσία αν μπορούσανε να κάνουνε, αλλά εγώ οι άνθρωποι οι οποίοι ήξερα εκεί πέρα μέσα ήταν τρεις, ο ένας ήταν ο Γιακουμάτος, ο άλλος ήταν ο Αρβανιτόπουλος και ο άλλος ήταν ο Καλογερόπουλος, εγώ άλλον άνθρωπο δεν ήξερα.

Αν.Κ. Οπως ξέρεις, ο Καλογερόπουλος δεν βοήθησε.

Αιμ.Κ. Εμένα μου είπε ότι βοήθησε πάρα πολύ.

Αν.Κ. Στο Αιγάλεω βγήκα 14η… Ηταν η χειρότερή μου εμφάνιση.

Αιμ.Κ. Ε.. εντάξει… Μπορεί να μη βοήθησε το Αιγάλεω… Μπορεί να βοήθησε η Γλυφάδα.

[...]

Αν.Κ. Με τον Ιωαννίδη χάρηκε ο Βαγγέλης; Ή όχι; Αυτός είναι βλάκας;

Αιμ.Κ. Εγώ δεν τον πάω…

Αν.Κ. Βλάκας και αλήτης…

Αιμ.Κ. Οχι… Εγώ πιστεύω ότι είναι πουλητάρι.
trouman
 
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 09:47

Re: Ε.Π.Ο super league κ.λ.π "δημοκρατικές" δυνάμεις

Δημοσίευσηαπό trouman » Παρ 30 Ιουν 2017, 10:58

Αυτό μου βρωμάει...το μακρύ χέρι της εο

Ανησυχητικά μηνύματα από FIFA/UEFA: Grexit και αποκλεισμός ομάδων!

Με έμμεσο τρόπο, FIFA-UEFA φρόντισαν να προειδοποιήσουν Ενώσεις και ΠΑΕ ότι αν δεν περάσουν οι αλλαγές στο καταστατικό της ΕΠΟ, θα τεθεί θέμα… Grexit και σενάριο αποκλεισμού συλλόγων και Εθνικής ομάδας!

Από την έναρξη κιόλας της Γενικής Συνέλευσης της ΕΠΟ, οι εκπρόσωποι της FIFA και της UEFA έστειλαν σαφές μήνυμα προς τις Ενώσεις και τις ΠΑΕ: Αν δεν περάσουν σήμερα οι απαιτούμενες αλλαγές στο καταστατικό ώστε να οδηγηθεί η ομοσπονδία ομαλά σε εκλογές, θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα με το μέλλον του ελληνικού ποδοσφαίρου.
Δεν δίστασαν μάλιστα, να αναφερθούν σε Grexit, σε κίνδυνο για τους ελληνικούς συλλόγους και την Εθνική ομάδα ή και σε παράταση στη θητεία της Επιτροπής Εξομάλυνσης!

Παράλληλα, παραδέχτηκαν ότι συζητείται η τοποθέτηση ξένου αρχιδιαιτητή, ενώ για το περίφημο video assistant referee ειπώθηκε ότι θα εφαρμοστεί στη χώρα μας άμεσα! Ανακοίνωσαν δε, ότι οι διεθνείς συνομοσπονδίες θα εποπτεύουν τα τεκταινόμενα στο ελληνικό ποδόσφαιρο και μετά τις εκλογές της ΕΠΟ, και όχι από… απόσταση αλλά με παρουσία εκπροσώπων τους στη χώρα μας!

Αρχικά τον λόγο στην Γ.Σ. της ΕΠΟ πήρε ο Νόνταρ Αχαλκάτζε που εκπροσωπούσε την FIFA:

«Σήμερα είναι μια σημαντική μέρα, διότι εξαρτάται από εσάς να αποφασίσετε για το μέλλον του ελληνικού ποδοσφαίρου. Σήμερα υπάρχει μια επιτροπή εξομάλυνσης που ορίστηκε με δική μας απόφαση. Έχουν κάνει πολύ σοβαρή δουλειά, κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες.

Είμαστε σε ένα σημείο όπου πρέπει να πάρουμε αποφάσεις. Ελπίζουμε ότι η εισήγησή μας θα είναι θετική στη σύνοδό μας στη Ζυρίχη σε 3 ημέρες, όπου ένα από τα θέματα είναι και η Ελλάδα.

Διαβάζω και ενημερώνομαι ότι υπάρχει συζήτηση για Grexit. Είναι και αυτό μια επιλογή, αλλά δεν θέλω να το σκέφτομαι. Υπάρχει και σενάριο για παράταση της θητείας της επιτροπής εξομάλυνσης, αλλά θέλω να πιστεύω ότι η εισήγησή μας θα είναι θετική.

Η FIFA και η UEFA θα είναι παρούσα και μετά τις εκλογές. Θα υπάρχει επιτροπή παρακολούθησης που θα εποπτεύει τις δραστηριότητες της νέας διοίκησης της ΕΠΟ. Θα έχουμε παρουσία εδώ.

Γνωρίζουμε και το πρόβλημα με την διαιτησία, υπάρχει ομάδα που επεξεργάζεται αλλαγές στην διαιτησία. Αφορούν τον αριθμό των μελών της ΚΕΔ, ποιοι μπορεί να είναι υποψήφιοι από το εξωτερικό για να αναλάβουν τη διοίκηση της ΚΕΔ, είναι και η εισαγωγή του video assistant referee που θα εισάγουμε στην Ελλάδα άμεσα»!

Ακολούθως, τον λόγο πήρε ο Ζόραν Λάκοβιτς που εκπροσωπούσε την UEFA:

«Η Επιτροπή Εξομάλυνσης έκανε καλή δουλειά, παρά το γεγονός ότι δούλευαν υπό πίεση. Όμως θα έχει γίνει πραγματικά καλή δουλειά όταν εκλέξετε πλέον έναν νέο πρόεδρο και μια νέα διοίκηση. Σκοπός είναι να επανεκκινήσουμε το σύστημα του ποδοσφαίρου στην Ελλάδα.

Ανησυχούμε για το μέλλον των ομάδων σας και το μέλλον των Εθνικών σας ομάδων, οι οποίες πρέπει να συμμετάσχουν στις διοργανώσεις της νέας σεζόν. Πρέπει να περάσουν οι αλλαγές και να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα, που είναι η εκλογή νέας διοίκησης. Μετά θα δούμε και την εποπτεία που θα έχουν FIFA-UEFA.

Το επαγγελματικό ποδόσφαιρο θα έχει πλέον μεγαλύτερη ευθύνη, αφού θα συμμετέχει σε όλα τα όργανα της ΕΠΟ»
.
trouman
 
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 09:47

Re: Ε.Π.Ο super league κ.λ.π "δημοκρατικές" δυνάμεις

Δημοσίευσηαπό K_geo » Παρ 30 Ιουν 2017, 11:01

οπου ακουω "εποπτεια", "επιτροπες ελεγχου" και άλλα παρόμοια, μια λεξη μονο μου ερχεται στο μυαλο και αυτη ειναι χουντα. :roll:
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo
 
Δημοσιεύσεις: 17889
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 15:36
Τοποθεσία: 74χλμ απο Τουμπα.

Re: Ε.Π.Ο super league κ.λ.π "δημοκρατικές" δυνάμεις

Δημοσίευσηαπό trouman » Παρ 30 Ιουν 2017, 11:18

Δεν μπόρεσαν να πάρουν ξανά την επο και φέρνουν έλεγχο από έξω ο οποίος θα δούμε πώς θα πάει, με τον υιό σάββα νούμερο 2 στα εξωτερικά. Πόσο να ελπίζεις πια με αυτό το παρελθόν;
trouman
 
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 09:47

Re: Ε.Π.Ο super league κ.λ.π "δημοκρατικές" δυνάμεις

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 30 Ιουν 2017, 13:09

Διάλυση του «συστήματος ΕΠΟ»: 149-32 η ψηφοφορία, 43-11 οι ΕΠΣ!


sdna - ΕΚΤΑΚΤΟ - 30 Ιουνίου 2017, 13:49 - Άρης Ασβεστάς

Πανηγυρικά ψηφίστηκε το νέο καταστατικό της ΕΠΟ και άνοιξε οριστικά ο δρόμος για τις εκλογές! Άνευ προηγουμένου συντριβή του «συστήματος» που κατέστρεψε το ποδόσφαιρο!

Δεν έχει προηγούμενο το αποτέλεσμα της καταστατικής Γενικής Συνέλευσης της ΕΠΟ, το οποίο αφήνει απόλυτα ικανοποιημένους FIFA/UEFA και υφυπουργείο Αθλητισμού και ανοίγει οριστικά το δρόμο για τις εκλογές στην ομοσπονδία το τελευταίο δεκαήμερο του Ιουλίου.

Το νέο Καταστατικό υπερψηφίστηκε, κάτι που ήταν προαπαιτούμενο για τις διεθνείς συνομοσπονδίες, ενώ προηγουμένως αποσύρθηκε η διάταξη περί κωλυμάτων που αποτελούσε «αγκάθι».

Η ήττα του παλαιού καθεστώτος που πολύ θα επιθυμούσε την μη διεξαγωγή των εκλογών, ήταν συντριπτική και ξεπέρασε κάθε προσδοκία!

Συγκεκριμένα:

Υπέρ των διατάξεων του νέου Καταστατικού ψήφισαν: ΟΛΕΣ οι παρούσες ΠΑΕ της Super League, οι 3 εκπρόσωποι της Football League, αλλά και… 42 Ενώσεις Ποδοσφαιρικών Σωματείων, μεταξύ των οποίων και οι… εκπλήξεις των Τρικάλων και των Χανίων! Σε ψήφους, αυτό μεταφράζεται σε 149 «ναι»!

«Όχι» στο νέο Καταστατικό ψήφισαν μόλις 11 Ενώσεις, εκ των οποίων η Μεσσηνία ήταν διασπασμένη (2-1 υπέρ του «όχι»). Οι υπόλοιπες ήταν οι ΕΠΣ Δυτικής Αττικής, Ευβοίας, Ηλείας, Ηρακλείου, Καρδίτσας, Κέρκυρας, Κεφαλονιάς-Ιθάκης, Λακωνίας, Λασιθίου και Πειραιά.

Ακολουθούν ο διοικητικός και ο οικονομικός απολογισμός της Προσωρινής Διοίκησης που επίσης αναμένεται να υπερψηφιστούν άνετα.

Να σημειωθεί πως στις τάξεις της παράταξης του Βαγγέλη Γραμμένου επικρατεί πολύ μεγάλη ικανοποίηση για το συντριπτικό αποτέλεσμα και για το ότι κατέστη πλέον σαφές πως το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89893
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Ε.Π.Ο super league κ.λ.π "δημοκρατικές" δυνάμεις

Δημοσίευσηαπό trouman » Παρ 30 Ιουν 2017, 13:29

Το μεγάλο ζητούμενο θα παραμείνει το τι θα γίνει με τη διαχείριση της κεδ για την οποία έχουμε κάθε δικαιολογία να είμαστε επιφυλακτικοί. Καλό το αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση, επιβεβαιώνει αρκετά πράματα. Οι από μέσα θα ξέρουν τι σημαίνουν όλα αυτά, εμείς θα κάνουμε υποθέσεις μέχρι να δούμε με τα μάτια μας ότι κάτι αλλάζει..
trouman
 
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 09:47

Re: Ε.Π.Ο super league κ.λ.π "δημοκρατικές" δυνάμεις

Δημοσίευσηαπό trouman » Παρ 30 Ιουν 2017, 13:31

Κώδικας: Επιλογή όλων
Η εκτίμηση που γίνεται από τον τρόπο που ψήφισαν κάποιες Ενώσεις αλλά και το «ναι» της ΠΑΕ ΟΣΦΠ είναι ότι η «αντιπολίτευση» με την ευρεία έννοια δεν ήθελε να μπλοκάρει την ψήφιση του καταστατικού.


soccerplus
trouman
 
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 09:47

Re: Ε.Π.Ο super league κ.λ.π "δημοκρατικές" δυνάμεις

Δημοσίευσηαπό desperando » Παρ 30 Ιουν 2017, 13:44

trouman έγραψε:Το μεγάλο ζητούμενο θα παραμείνει το τι θα γίνει με τη διαχείριση της κεδ για την οποία έχουμε κάθε δικαιολογία να είμαστε επιφυλακτικοί. Καλό το αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση, επιβεβαιώνει αρκετά πράματα. Οι από μέσα θα ξέρουν τι σημαίνουν όλα αυτά, εμείς θα κάνουμε υποθέσεις μέχρι να δούμε με τα μάτια μας ότι κάτι αλλάζει..

Το κακό είναι ότι η ΚΕΔ είναι πλέον ανεξάρτητη και δεν ελέγχεται από την ΕΠΟ
Κατάφεραν δυστυχώς πριν την αλλαγή να κρατήσουν στον έλεγχο τους την διαιτησία.

Βέβαια για μένα πιο σημαντικο ρόλο παίζει η αθλητική δικαιοσύνη.
Αν υπάρξει μια ανεξάρτητη και καθαρη δικαιοσύνη τότε υπάρχει ελπίδα
PAOK against modern football

ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΙ ΞΥΠΝΗΤΟΣ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
Άβαταρ μέλους
desperando
 
Δημοσιεύσεις: 11904
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 13:20
Τοποθεσία: κάπου εκεί έξω

Re: Ε.Π.Ο super league κ.λ.π "δημοκρατικές" δυνάμεις

Δημοσίευσηαπό Alastor » Παρ 30 Ιουν 2017, 15:06

Το οτι δεν το καταψηφισαν δεν σημαινει οτι τους συμφερει. Απλα ποιος ο λογος να καταψηφισεις κατι που ουτως η αλλως δεν θα μπορεσεις να το ανατρεψεις. Μπορει να θολοσουν και τα νερα ετσι.

Το οτι η ΚΕΔ ειναι ανεξαρτητη στην παρουσα φαση ειναι χειροτερο απτο να ηταν υπο την εποπτεια Γραμμενου διοτι οτιδηποτε ειναι ανεξαρτητο στην Ελλαδα ειναι κατευθυνομενο στην καλυτερη.Βεβαια ο Γραμμενος δεν θα κατσει 20 χρονια στο ποδοσφαιρο,οποτε η αλλαγη αυτη ισως να βοηθησει για αυτους που θα ρθουν αργοτερα και να εχει λιγοτερη σημασια να πρεπει να ειναι δικος σου η δικος τους ο προεδρος της ΕΠΟ.Τελος παντων,για να δουμε.
Άβαταρ μέλους
Alastor
 
Δημοσιεύσεις: 6213
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: Ε.Π.Ο super league κ.λ.π "δημοκρατικές" δυνάμεις

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 20:26

Από soccerplus.gr :

Για καθεστώς σκοτεινής οικονομικής διαχείρισης σε βάρος του ποδοσφαίρου μίλησε ο πρόεδρος της ΠΔΕ/ΕΠΟ στη ΓΣ της ομοσπονδίας.

Μεταξύ άλλων ανέφερε τα εξής:


Το Τράβελ Πλαν πήρε 20 εκάτ. ευρώ έως το 2010 – 2016. Η ουσία είναι ότι εκχώρησε τις απαιτήσεις στην Εθνική Φάκτορ και 54 φορές ενημέρωσε την ΕΠΟ για το πού πρέπει να μπαίνουν τα χρήματα. Φτάσαμε μέχρι τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης γι' αυτό το θέμα.

Υπήρξε διαχείριση εισιτηρίων 3 εκάτ. ευρώ τα οποία δεν λέει κανείς ότι φαγώθηκαν αλλά ότι χάθηκαν.

Γίνονταν τεράστια έξοδα μετακινήσεων χωρίς διαγωνισμό. Υπάλληλος με μισθό άνω των 8 χιλ. ευρώ έπαιρνε μεγάλα πόσα ως υπερωρίες.

Υπάρχει ένα εκάτ. ευρώ ανείσπρακτων απαιτήσεων.

Η μεγαλύτερη προσβολή του ποδοσφαίρου είναι οι παρακολουθήσεις. Κάναμε μήνυση κατ' αγνώστων. Σε εκτεταμένη έρευνα που έκανε η κρατική ασφάλεια κατασχέθηκε υλικό παρακολούθησης.

Για την κάρτα υγείας από πολλές ΕΠΣ ακούσαμε ότι κακώς παρασταθήκαμε ως πολιτική αγωγή. Στο ποινικό κομμάτι της δίκης διακυβεύονται 13 εκάτ. ευρώ και η pc systems ζητάει από την ΕΠΟ δέκα εκατομμύρια ευρώ αλλά δεν πιστεύω ότι θα τα πάρει. Δεν είχαμε περιθώριο να μην ασκήσουμε πολιτική αγώγη. Από τα 23 πρόσωπα που κατηγορούνται ασκήσαμε πολιτική αγωγή μόνο για τα 11. Δεν θέλουμε να μπει κανένας φυλακή.

Για τη διαιτησία στη χρονιά που πέρασε τη διαχειρίστηκε η FIFA. H Σούπερ Λίγκα πλήρωσε πέντε αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Το σωστό είναι να πληρώνει η ΕΠΟ τους διαιτητές. Πως ήξεραν οι επίδοξοι δολοφόνοι το σπίτι του Μπίκα; Λίγες ημέρες πριν είχαν δημοσιευθεί φωτογραφίες στις εφημερίδες. Το VAR (video assistance referee) ελπίζω να διορθώσει κάποια πράγματα.

Όσον αφορά στα «στημένα ματς» ήρθαν συνολικά 39 φάκελοι. Τέσσερις αφορούν αγώνες της Σούπερ Λιγκ, πέντε του κυπέλλου και οι υπόλοιποι για Φούτμπολ Λιγκ. Το εντυπωσιακό είναι η συχνότητα που εμφανίζονται κάποιες ομάδες.

Όταν ανέλαβα παρατήρησα ότι δεν έμπαιναν παρατηρητές στους αγώνες από Ενώσεις όπως των Μακεδονίας, Θεσσαλίας, Γρεβενών, Αιτωλοακαρνανίας και άλλων.



Από soccerplus.gr Κατηγορία: Ρεπορτάζ ΠΑΟΚ | Μ.Μ.Ε.

Ετικέτες: Δρόσος ΕΠΟ


...............................................................................................................................................................................


Μάλιστα...Αυτά είπε μεταξύ άλλων ο κύριος Δρόσος, ο Πρόεδρος ΠΔΕ/ΕΠΟ στην Γ.Σ. της... :shock:
Παρ όλες τις λοβιτούρες που ανακάλυψε & δημόσια καταγγέλει, λέει: Δεν θέλουμε να μπει κανένας φυλακή! :o

Η ισονομία, η ισοτιμία και η δικαιοσύνη είναι καθ οδόν..."Ζήσε Μάη μου......"...Να τους χαιρόμαστε... :( :evil: :twisted:



Υ.Γ. Εμείς φυσικά, όπως κάθε χρόνο, τα γνωστά και ξαναειπωμένα: Υπομονή και στήριξη!!!! :oops: :cry:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Ε.Π.Ο super league κ.λ.π "δημοκρατικές" δυνάμεις

Δημοσίευσηαπό trouman » Κυρ 02 Ιούλ 2017, 09:37

Noor One - Koriopolis: Βίοι παράλληλοι!

Πριν επτά περίπου χρόνια η εισαγγελέας Πόπη Παπανδρέου είχε αρχίσει την ανάγνωση του βιβλίου του Καναδού ερευνητή στημένων αγώνων Ντέκλαν Χιλ. Το συμβουλεύτηκε πολλές φορές πριν ασκήσει τις διώξεις για το Koriopolis.

Μάλιστα η δικαστική λειτουργός επιχείρησε να μεταφέρει την έρευνά της στο πλέον διεφθαρμένο πεδίο των χειραγωγημένων ποδοσφαιρικών παιχνιδιών στην Ασία.

Αφορμή ήταν δύο ελληνικά ματς του 2008 με υπέρογκους στοιχηματισμούς. Όλες οι ενδείξεις, που πήγαζαν από τραπεζικά εμβάσματα και μαρτυρίες, οδηγούσαν στη Μαλαισία.

Η εξειδικεύμενη σε ζητήματα οικονομικών εγκλημάτων εισαγγελέας έστειλε αμέσως αίτημα δικαστικής συνδρομής σε μια χώρα που θεωρείται στοιχηματικός παράδεισος. Όσο κι αν επέμεινε, ουδέποτε έλαβε απάντηση και η υπόθεση κατέληξε στο αρχείο.

Η δικογραφία του διαβόητου Noor One μοιάζει να ακολουθεί παράλληλο βίο με τη διεθνή στοιχηματική εκδοχή του Koriopolis. Τα τραπεζικά εμβάσματα προς το ναρκοπλοίο ξεκινούν από την Ελλάδα και καταλήγουν πάλι στην Ασία. Η αρμόδια εισαγγελέας Ειρήνη Τζίβα προχωράει και αυτή σε (διπλό μάλιστα) αίτημα δικαστικής συνδρομής προς το Ντουμπάϊ, χωρίς να έχει λάβει (μέχρι στιγμής) απάντηση.

Κάποιοι βιάστηκαν να προβλέψουν ότι η έρευνα Τζίβα θα έχει την τύχη της έρευνας Παπανδρέου. Υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά: Η μόνη χώρα στον κόσμο που κατέχει τα "κλειδιά" δικαστικής συνδρομής στην Ασία, είναι οι ΗΠΑ.

Στο Koriopolis δεν είχε κανέναν λόγο να βοηθήσει τις ελληνικές αρχές. Στο Noor One, έχει δύο: Την ηρωίνη που τα έσοδά της κατευθύνονται σε τζιχαντιστές και το λαθραίο πετρέλαιο που έβγαινε από την Ιράν την εποχή του εμπάργκο.
trouman
 
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 09:47

Re: Ε.Π.Ο super league κ.λ.π "δημοκρατικές" δυνάμεις

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Κυρ 02 Ιούλ 2017, 21:13

Τα 4 σημεία του σχεδίου κυβέρνησης–FIFA για την υπό επιτροπεία διοίκηση της ΕΠΟ.

Κυριακή, 02 Ιουλίου 2017 21:36

Τα 4 σημεία του σχεδίου κυβέρνησης–FIFA για την υπό επιτροπεία διοίκηση της ΕΠΟ.
Από soccerplus.gr :

To καταστατικό ψηφίστηκε και ως εκ τούτου άνοιξε ο δρόμος για εκλογές στην ΕΠΟ εντός Ιουλίου.

Όμως, η διοίκηση που θα προκύψει, θα λειτουργήσει, όπως φαίνεται, σ' ένα τελείως διαφορετικό πλαίσιο από αυτό που υπήρχε και οδήγησε στη διάβρωση, την κατάπτωση, την ηθική απαξία και στα αλλεπάλληλα κρούσματα διαφθοράς, που ήταν χαρακτηριστικά των τελευταίων αιρετών διοικήσεων της ομοσπονδίας.

Η νέα διοίκηση της ΕΠΟ, όπως προκύπτει από πληροφορίες που αφορούν στο περιεχόμενο των συνομιλιών κυβέρνηση – FIFA, θα τελεί υπό επιτροπείας και θα απολέσει ή θα αναγκαστεί να συνδιαχειριστεί σημαντικά τμήματα των αρμοδιοτήτων της.

Το Soccerplus επιχειρεί να φωτίσει τη λειτουργία της ΕΠΟ στη νέα εποχή αλλά και τις «γκρίζες ζώνες», που υπάρχουν αυτή τη στιγμή.

Α. Επιτροπή Παρακολούθησης.

Είναι η επιτροπή που θα διορίσει η FIFA προκειμένου να ελέγχει τη λειτουργία της ομοσπονδίας. Ακόμα δεν έχουν γίνει γνωστά τα πρόσωπα που θα απαρτίζουν την εν λόγω επιτροπή, ούτε έχει προσδιοριστεί το είδος και το εύρος των αρμοδιοτήτων της.

Αν, δηλαδή, θα μπορεί να παρεμβαίνει στις διεργασίες για τη λήψη αποφάσεων ή αν, για παράδειγμα, θα μπορεί να αναπέμπει στην Ε.Ε. αποφάσεις που λήφθηκαν από αυτήν.

Η στελέχωση, η λειτουργία και οι αρμοδιότητες της «επιτροπής παρακολούθησης» είναι το βασικό ζητούμενο για την επόμενη ημέρα.


Β. Διαιτησία.

Όπως είπαν στη ΓΣ οι εκπρόσωποι των υπερεθνικών θεσμών πρόθεσή τους είναι η διαιτησία να πάψει να αποτελεί φέουδο, όπως την αντιμετώπιζαν οι προηγούμενες αιρετές διοικήσεις της ομοσπονδίας. Οι σκέψεις για ξένο πρόεδρο της ΚΕΔ, για νέο «μοντέλο διαιτησίας», για την εισαγωγή της καινοτομίας του video assistance referee, και του μέτρου των έξι διαιτητών, δείχνουν ότι το πιο νευραλγικό κομμάτι του ποδοσφαίρου, θα βρίσκεται υπό έλεγχο και παρακολούθηση από την παγκόσμια συνομοσπονδία.

Γ. Επιτροπή Επαγγελματικού Ποδοσφαίρου.

Εντός της ΕΠΟ δημιουργείται η Επιτροπή Επαγγελματικού Ποδοσφαίρου, που θα ασχολείται, θα εισηγείται στην Ε.Ε. και θα ερωτάται για όλα τα θέματα που αφορούν στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο.

Όπως είναι διατυπωμένο το καταστατικό οι θέσεις της εν λόγω επιτροπής υπόκεινται στις αποφάσεις της Ε.Ε., όμως εντός της ΕΠΟ θεσμοθετείται μια νέα επιτροπή με πλειοψηφία του επαγγελματικού ποδοσφαίρου, που θα μετέχει στη διαβούλευση κάθε απόφασης που το αφορά.


Δ. Δικαιοσύνη.

Η αποκαλούμενη ποδοσφαιρική δικαιοσύνη παραμένει στα χέρια των τακτικών δικαστών, που εγγυούνται, σε σχέση με την διάτρητη κατάσταση που προϋπήρχε, αξιοπιστία στη λειτουργία των οργάνων και σεβασμό των κανόνων δικαίου.

Παρασκηνιακά δε λέγεται ότι και η αρμόδια εισαγγελική αρχή θα είναι ανά πάσα στιγμή έτοιμη να παρέμβει εφόσον υπάρξουν καταγγελίες για παραβιάσεις κανονισμών και περιπτώσεις διαφθοράς στην οικονομική διαχείριση.



Από soccerplus.gr Κατηγορία: Ρεπορτάζ ΠΑΟΚ | Μ.Μ.Ε.

Ετικέτες - Γιώργος Βασιλειάδης fifa ΕΠΟ


................................................................................................................................................................................


Δεν ξέρω αλλά προσωπικά δεν βλέπω να αλλάζει κάτι δραματικά, ειδικά σε διαιτησία και "δικαιοσύνη"...

Πολλά ευχολόγια διαβάζω και ελπίζω να μην αποτελούν μια ανακύκλωση του παλιού ή και μια τρύπα στο νερό!!

Για να δούμε λοιπόν τι διαφορετικές ενέργειες θα δούμε, μετά τις εκλογές του μήνα που τρέχουμε ήδη...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Ε.Π.Ο super league κ.λ.π "δημοκρατικές" δυνάμεις

Δημοσίευσηαπό KOSTAS54 » Κυρ 02 Ιούλ 2017, 21:48

Από τη εγχώρια ΕΟ στην Διεθνή ΕΟ του ποδοσφαίρου, ένας ΘΘ δρόμος.
KOSTAS54
 
Δημοσιεύσεις: 3763
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2009, 00:02

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Επικαιρότητα - Μ.Μ.Ε

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες