Προσαγωγές για στημένα παιχνίδια ποδοσφαίρου

Θέματα που αφορούν την επικαιρότητα και τα Μ.Μ.Ε.

Re: Προσαγωγές για στημένα παιχνίδια ποδοσφαίρου

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Σάβ 02 Ιούλ 2011, 10:57

«Εμπιστεύθηκε λάθος άτομα»

Σάββατο 02/07/11

| Συντάκτης: Αρης Γάτας
Από την έκπληξη στον φόβο κι από τον φόβο στη σκέψη ακόμη και για αυτοκτονία. Αυτή ήταν η σύντομη όσο και επώδυνη διαδρομή της σκέψης του Γιώργου Δαλούκα τους τελευταίους μήνες, όπως εξομολογήθηκε στην «Εξέδρα»: «Ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα φτάσουν εδώ τα πράγματα.

Από το ξεκίνημα της καριέρας μου δεν είχα δώσει το παραμικρό δικαίωμα σε κανέναν. Εμπλεξα σε μια υπόθεση με την οποία δεν είχα καμία, μα καμία σχέση. Να γνωρίζουν οι φίλαθλοι ότι πολλοί σαν κι έμενα απειλούνται, αλλά κανείς δεν έχει το θάρρος να το πει ανοιχτά, όπως έκανα εγώ»!

«Γυρίζοντας το χρόνο αρκετά πίσω, θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν είχα καμιά εμπλοκή στον αγώνα Μακάμπι-Ολυμπιακός και κανένας δεν με ενόχλησε για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Aλλωστε, κάτι τέτοιο το έχω πει και στον εισαγγελέα. Αυτή η υπόθεση έχει κλείσει για μένα οριστικά και αμετάκλητα...»

- Όταν ακούτε το όνομα του κ. Μαρινάκη τι σκέφτεστε;
«Ο κ. Μαρινάκης είναι ένας πρόεδρος που σίγουρα αγαπά την ομάδα του, άξιος για μεγάλα πράγματα στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Εμπιστεύτηκε, όμως, λάθος ανθρώπους, που έκαναν ζημιά στη δημόσια εικόνα του».

- Με τον κ. Πατέρα μιλήσατε και, αν ναι, για ποια θέματα;
«Oυδέποτε μίλησα με κανένα παράγοντα για θέματα που αφορούσαν τη δουλειά μου ως διαιτητή. Ο κ. Πατέρας είναι ο άνθρωπος που, χωρίς να έχει κανένα ίδιον όφελος, ενδιαφέρθηκε για το προσωπικό πρόβλημα που αντιμετώπισα μετά τις απειλές εναντίον μου».

Διαβάστε ολόκληρη τη συνέντευξη στην «Εξέδρα» του Σαββάτου (02/07)

:redcard: :redcard: :redcard: :redcard: :redcard: :redcard: :redcard: :redcard: :redcard: :redcard: :redcard: :redcard:
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Προσαγωγές για στημένα παιχνίδια ποδοσφαίρου

Δημοσίευσηαπό Falegkos » Σάβ 02 Ιούλ 2011, 11:58

κρίμα που δεν αυτοκτόνησε.
χεσε μας ρε δαλουκα ηθικέ.
κι αν στον ΠΑΟΚ αλλάξαν όλα, ο κοντός πάνω απ'όλα
Άβαταρ μέλους
Falegkos
 
Δημοσιεύσεις: 4329
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 14:50

Re: Προσαγωγές για στημένα παιχνίδια ποδοσφαίρου

Δημοσίευσηαπό staurostoumpa » Σάβ 02 Ιούλ 2011, 19:28

xxxxxxxx
Τελευταία επεξεργασία από staurostoumpa και Πέμ 18 Αύγ 2011, 19:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
staurostoumpa
 
Δημοσιεύσεις: 285
Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2008, 16:29

Re: Προσαγωγές για στημένα παιχνίδια ποδοσφαίρου

Δημοσίευσηαπό kos » Κυρ 03 Ιούλ 2011, 17:23

εχει κανενας την ψευδαισθηση οτι στο θεμα με τα στημενα δεν θα μας βαλουν γυαλια οι τουρκαλαδες?
kos
 
Δημοσιεύσεις: 4908
Εγγραφή: Τρί 08 Ιούλ 2008, 18:21

Re: Προσαγωγές για στημένα παιχνίδια ποδοσφαίρου

Δημοσίευσηαπό Kolokotronis_4 » Δευτ 04 Ιούλ 2011, 15:32

Στην ελλάδα δεν θα γίνει τίποτα.
Απλά βρήκαν δουλειά οι αλήτες-ρουφιάνοι-δημοσιογράφοι.
Άβαταρ μέλους
Kolokotronis_4
 
Δημοσιεύσεις: 4365
Εγγραφή: Δευτ 06 Οκτ 2008, 22:50
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, Ασπρόμαυρη πόλη

Re: Προσαγωγές για στημένα παιχνίδια ποδοσφαίρου

Δημοσίευσηαπό diniko80 » Τρί 05 Ιούλ 2011, 11:18

να δουμε τι θα βγαλει ο νεος φακελος-σδοε απο τα στημενα ματς...

νομιζω οτι τωρα που μπηκαν και οι τουρκοι στο ματι, θα παρθουν γρηγορες αποφασεις πτωσεις ομαδων

βολος και κανα δυο αλλες μικρες την πληρωνουν σιγουρα...καβαλα γαυρος και κανα δυο αλλοι πιστευω θα μεινουν κατηγορια...στις υπολοιπες περισσοτερες περιπτωσεις θα τη πληρωσουν ατομα και οχι ομαδες....ετσι εκτιμω...

τον γαυρο δεν τον ακουμπανε, εδω διαρρει και το ζελο που εχει οικονομικα προβληματα θελουν να του φυτεψουν νεο μεγιστανα για να μην εχουν προσθετους βραχναδες οι πολιτικοι...ειπαμε το ποδοσφαιρο ειναι το οπιο του λαου...
Άβαταρ μέλους
diniko80
 
Δημοσιεύσεις: 2758
Εγγραφή: Τρί 13 Μάιος 2008, 12:54

Re: Προσαγωγές για στημένα παιχνίδια ποδοσφαίρου

Δημοσίευσηαπό slidar » Τετ 06 Ιούλ 2011, 17:31

«Ετσι μας έστηναν από το 1996 έως το 2003»

Νέα «βόμβα» στο ελληνικό ποδόσφαιρο από τον Ντέμη Νικολαϊδη!

Σε τηλεοπτική του συνέντευξη στην εκπομπή «Κουτί της Πανδώρας» που θα προβληθεί την Πέμπτη, ο πρώην πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΚ μιλάει ανοικτά για «στημένα» παιχνίδια, βασιζόμενος σε κατ' ιδίαν συνομιλία που είχε το 2006 με άνθρωπο που πρωταγωνιστούσε στην εποχή της «παράγκας»!

«Ηταν το 2006, κάποιος άνθρωπος που πρωταγωνιστούσε το όνομά του στην εποχή της παράγκας, ζήτησε από κάποιον μεσάζοντα να συναντηθούμε. Αρχικά ήμουν επιφυλακτικός, αλλά τελικά συναντηθήκαμε γιατί ήθελα να δω τι θέλει, αν και λίγο - πολύ το φανταζόμουν. Το ραντεβού έγινε και πραγματικά δεν πίστευα αυτά που άκουγα.

Είχα μπροστά μου έναν άνθρωπο που επί τρεις ώρες που με περιέγραφε πως στήνονταν το πρωτάθλημα από το 1996 έως το 2003, όσο αγωνιζόμουν δηλαδή. Μου περιέγραφε δηλαδή πως με έκλεβαν, πως έστηναν όλο τον κόσμο, όλο το πρωτάθλημα. Πραγματικά, δεν είχα λόγια, δεν μπορούσα να κάνω όμως τίποτα γιατί ήταν μια off the record κουβέντα. Είχα δώσει το λόγο μου».

Μιλώντας για το τωρινό σκάνδαλο, είπε: «Θέλω να δω πβως θα τιμωρηθούν αθλητικά οι υπεύθυνοι. Αλλοι το αθλητικό, άλλο το ποινικό κομμάτι. Θέλω να δω τι θα κάνει η αθλητική δικαιοσύνη. Πιστεύω πως το ποδόσφαιρο από μόνο του δεν μπορεί να καθαρίσει. Θέλει κρατική βοήθεια, θέλει την συμβολή της ΟΥΕΦΑ, δεν ξέρω, αλλά από μόνο του δεν το πιστεύω».

Μετά τη δημοσιοποίηση του αποσπάσματος της συνέντευξης, ο Βαγγέλης Μπραουδάκης, διευθυντής του Sentra 103,3, επικοινώνησε με τον Ντέμη Νικολαϊδη, ο οποίος στην ερώτηση γιατί δεν προσέφυγε στη δικαιοσύνη εκείνη την εποχή, απάντησε πως είχε δώσει τον λόγο του, ενώ όταν ρωτήθηκε τι έκανε ο ίδιος ως ΠΑΕ ΑΕΚ για να αντιμετωπίσει το φαινόμενο, τόνισε πως «είχαμε ξοδέψει πολλά χρήματα, είχαμε αποτανθεί σε πολλές ξένεις εταιρείες σε προσπάθεια να βγάλουμε άκρη».




Αποκλειστική συνέντευξη του Ντέμη Νικολαϊδη στο Κουτί της Πανδώρας για τα στημένα παιχνίδια.
Αύριο, 7 Ιουλίου στις 22.00, από τη συχνότητα της ΝΕΤ

http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid=10770&subid=2&pubid=128707673
Libertà per gli emprosthsghsoitrelamenoi
Άβαταρ μέλους
slidar
 
Δημοσιεύσεις: 3994
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιαν 2008, 22:53

Re: Προσαγωγές για στημένα παιχνίδια ποδοσφαίρου

Δημοσίευσηαπό teod1980 » Δευτ 11 Ιούλ 2011, 08:18

Στη φάκα του ΣΔΟΕ

Στα χνάρια της διαδρομής του «βρώμικου» χρήματος βρίσκεται το ΣΔΟΕ. Η υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών έχει-όπως αποκαλύπτει η «SportDay»-ήδη στα χέρια της σημαντικά ευρήματα από το άνοιγμα λογαριασμών προσώπων από το 2000. Μεταξύ των όσων έχουν εντοπιστεί, είναι λογαριασμός προπονητή με μετοχές αξίας 45 εκατ. ευρώ, μπουκ που δραστηριοποιείται στην αγορά της Ασίας και είναι ιδιοκτήτης 18 ακινήτων, πρόεδρος ΠΑΕ με περιουσία 5,5 εκατ. ευρώ χωρίς επαγγελματική δραστηριότητα, μάνατζερ με ομόλογα ύψους 19 εκατ. ευρώ, διαιτητής που είναι ιδιοκτήτης πολυτελέστατου ξενοδοχείου και ποδοσφαιρικός παράγοντας που επί έντεκα συναπτά έτη δηλώνει έσοδα μόνο από το στοίχημα.

Ο ένατος τακτικός ανακριτής, Γιώργος Κασίμης, σε συνεργασία με το ΣΔΟΕ και σε συνεργασία με επτά άλλες χώρες ακολουθεί τη ροή του μαύρου χρήματος για να στοιχειοθετηθούν κατηγορίες περί οικειοποίησης κερδών από παράνομες δραστηριότητες για τους εμπλεκόμενους στο κύκλωμα με τους στημένους αγώνες.

Στο μεταξύ, πιθανότατα σήμερα θα αρχίσει ο κύκλος των πειθαρχικών διώξεων από τον ποδοσφαιρικό εισαγγελέα Ανδρέα Φάκο και τον αναπληρωτή Μανώλη Αντωνακάκη. Σε πρώτη φάση θα αφορούν κυρίως στα πρόσωπα που έχουν συλληφθεί. Όσο για το πότε θα απολογηθούν οι υπόλοιποι 68 εμπλεκόμενοι στο Koriopolis, τα πάντα είναι ρευστά. Είναι πολύ πιθανό οι απολογίες αυτές να γίνουν το Σεπτέμβριο, καθώς ανακριτής που έχει αναλάβει την υπόθεση έχει άδεια στο δεύτερο μισό του Ιουλίου και τον Αύγουστο τα δικαστήρια είναι κλειστά.
σπορτ-φμ


1. Ποιος να είναι, ποιος να είναι ο διατιτητής;

Εικόνα

2. Εντάξει η δικαιοσύνη στην Ελλάδα είναι τυφλή, αλλά θέλει και τα μπανάκια της, έτσι;

Εικόνα
Π.Α.Ο.Κ.
Άβαταρ μέλους
teod1980
 
Δημοσιεύσεις: 8110
Εγγραφή: Παρ 01 Φεβ 2008, 19:27
Τοποθεσία: Τούμπα, Θεσσαλονίκη

Re: Προσαγωγές για στημένα παιχνίδια ποδοσφαίρου

Δημοσίευσηαπό ARMY » Τρί 12 Ιούλ 2011, 17:09

Έλα ντε ποιος να είναι ο διαιτητής;






















Πάντως "σπαθί" ξηγιέσαι teod1980
Ο εχθρόs του ελληνικού ποδοσφαίρου φοράει γραβάτα και όχι κασκόλ!
Άβαταρ μέλους
ARMY
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3672
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 16:03
Τοποθεσία: Λουτράκι Κορινθίας

Re: Προσαγωγές για στημένα παιχνίδια ποδοσφαίρου

Δημοσίευσηαπό free4 » Σάβ 16 Ιούλ 2011, 01:31

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Προσαγωγές για στημένα παιχνίδια ποδοσφαίρου

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Δευτ 18 Ιούλ 2011, 19:09

NEOLERES - TA STIMENA PAIXNIDIA (FOOTBALL PARODY) [youtube]BhrZQ7bF3hE&feature=player_embedded[/youtube]
δεστε φαση πολυ λαιμαι :opaokara: :opaokara:

http://www.youtube.com/watch?v=BhrZQ7bF ... r_embedded
Τελευταία επεξεργασία από Sera4 και Δευτ 18 Ιούλ 2011, 19:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: βιντεο
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Προσαγωγές για στημένα παιχνίδια ποδοσφαίρου

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 05 Αύγ 2011, 03:13

«Koriopolis 2»

Σε λίγες μέρες, όπως αποκαλύπτει η «SportDay», θα δουν το φως της δημοσιότητας νέα στοιχεία από Θεσσαλονίκη και επαρχία, που θα στηρίζονται στον σούπερ κοριό!

next previous Από τη συγκριμένη εισαγγελική έρευνα, που είναι συνέχεια της πρώτης, έχουν προκύψει επιβαρυντικά στοιχεία για ανθρώπους του ποδοσφαίρου, όχι μόνο παράγοντες, αλλά προπονητές, ποδοσφαιριστές και μάνατζερ!

Βασικό «όπλο» της εισαγγελίας είναι -όπως και στο πρώτο Koriopolis- ο σούπερ κοριός της ΕΥΠ, ο οποίος έχει χρησιμοποιηθεί για να παγιδεύσει τους υπόπτους.

Ήδη, στην εισαγγελία, σύμφωνα με πληροφορίες, υπάρχουν νέοι, καυτοί διάλογοι παραγόντων, προπονητών, μάνατζερ, μπουκ, ποδοσφαιριστών και… ακόμη πιο καυτοί, με νέους πρωταγωνιστές, που περιγράφουν τον τρόπο με τον οποίο έστηναν ματς ή προσπαθούσαν να επηρεάσουν διαιτητές, προκειμένου να σφυρίξουν όπως εκείνοι ήθελαν!

Η εν λόγω έρευνα φαίνεται πως ξεκίνησε σχεδόν ταυτόχρονα με την πρώτη, της κυρίας Ράικου και της κυρίας Παπανδρέου και δεν έχει ακόμη γίνει γνωστή επειδή σε ορισμένες περιπτώσεις δεν έχουν «δεθεί» οι κατηγορίες για κάποιος από τους εμπλεκόμενους.

Αυτό, όπως τονίζεται στη SportDay, θα συμβεί πολύ σύντομα και θα σκάσει και δεύτερο… τσουνάμι στο δύσμοιρο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Αξίζει, εξάλλου, να σημειωθεί ότι στην ένορκη κατάθεση του Αλέξη Κούγια στην κυρία Πόπη Παπανδρέου, ο γνωστός ποινικολόγος είχε μιλήσει για παράγοντες ομάδων της Βόρειας Ελλάδας.

Ο κ. Κούγιας, για παράδειγμα, είχε κατονομάσει τον πρόεδρο της ΠΑΕ Πανθρακικός, κ. Σαββάκη, ενώ είχε μιλήσει για το παιχνίδι Πανθρακικός-ΠΑΣ Γιάννινα.

Η έρευνα αναμένεται να εμπλουτιστεί με στοιχεία από τις απολογίες των 83 του Koriopolis… 1.

Επίσης, «τρέχει» και η γνωστή έρευνα με το άνοιγμα των λογαριασμών, από τους οποίους επίσης προκύπτει ότι θα υπάρξουν και άλλα ονόματα παραγόντων που εμπλέκονται στην υπόθεση με τα «στημένα» και τον παράνομο στοιχηματισμό.


Κώδικας: Επιλογή όλων
http://www.sday.gr/Football/General/-Koriopolis-2--(1).aspx
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Προσαγωγές για στημένα παιχνίδια ποδοσφαίρου

Δημοσίευσηαπό free4 » Τρί 09 Αύγ 2011, 23:20

Μπέος κατά UEFA και... πιέσεων!

Η είδηση του αποκλεισμού του Ολυμπιακού Βόλου από το Europa League προκάλεσε νέα παρέμβαση του Αχιλλέα Μπέου από τις φυλακές Ναυπλίου που αναφέρθηκε στο ζήτημα αλλά και στις πολιτικές πιέσεις για να υποβιβαστεί η ομάδα του.

Αναλυτικά, όσα δήλωσε ο Αχιλλέας Μπέος στο NovaΣΠΟΡ FM 94,6 για:

-την κλήση από την Πειθαρχική Επιτροπή της UEFA: «Εμείς κάναμε ένα φάκελο με δηλώσεις θεσμικών παραγόντων, πως η απόφαση της Πρωτοβάθμιας Επιτροπής έχει εκδοθεί βάσει πολιτικών παρεμβάσεων. Ήρθε την Παρασκευή μία απάντηση, ότι επικεφαλής της Πειθαρχικής Επιτροπής, χωρίς όνομα, θα επιληφθεί του θέματος. Θα πρέπει να σας κεντρίσει το ενδιαφέρον πώς είναι δυνατόν να μας συμπεριλαμβάνει η UEFA στην κλήρωση και ξαφνικά χθες με επιστολή να μας ενημερώνει για τη συνεδρίαση της Πειθαρχικής της Επιτροπής, με βάση μία γνωμοδότηση δικηγορικού γραφείου των Αθηνών, με το όνομα Ρόκκας. Εδώ μέσα που βρίσκομαι δεν μπορώ να έχω την καλύτερη πληροφόρηση. Αυτό το γραφείο αποκρύπτει ότι ήδη έχει γίνει έφεση, έχει συζητηθεί και αναμένεται η απόφαση. Βάσει αυτών των ελλιπών στοιχείων το δικηγορικό γραφείο ενημέρωσε πως η απόφαση είναι προσωρινά εκτελεστέα».

-το τι θα ζητήσει από την Πειθαρχική Επιτροπή της UEFA: «Βασική μας πρόθεση είναι η επιτροπή να αναβάλει αυτή την απόφαση. Σκέφτεστε τι θα γίνει αν οι αποφάσεις είναι διαφορετικές. Θα προσπαθήσουμε, λοιπόν, να αναβάλουμε προσωρινά την απόφαση, βάσει και όσων είναι ο πρόεδρος της UEFA. Δεν μπορώ να καταλάβω ποια πρεμούρα τους έχει πιάσει για να βγάλουν απόφαση. Δεν ξέρω μήπως φοβούνται ο Ολυμπιακός Βόλου να βρει τα ψυχικά αποθέματα και να αποκλείσει ένα μεγάλο σύλλογο όπως η Παρί Σεν Ζερμέν. Γιατί μη νομίζετε ότι είναι από τίποτα μοναστήρια εκεί στην UEFA…».

-το αν θα επηρεάσει η απόφαση της UEFA εκείνη της ΕΠΟ: «Η UEFA, όποια απόφαση κι αν πάρει, δεν είναι δεσμευτική για την Ελλάδα. Η μόνη που μπορεί να τιμωρήσει παγκοσμίως είναι η FIFA. Αυτό ήδη μας δημιουργεί μία μεγαλύτερη απορία για το πώς λειτουργεί μία μεγάλη ομοσπονδία, όπως η UEFA. Πώς γίνεται να έχουν πληροφορίες οι δημοσιογράφοι προτού εμείς παρουσιαστούμε στην Πειθαρχική Επιτροπή;».

-τη στάση της ΕΠΟ: «Η ΕΠΟ μόλις έσκασε το θέμα αυτό έπρεπε να είχε πάρει θέση, με στοιχεία, όπως έκανε η αντίστοιχη ομοσπονδία της Τουρκίας. Στην Τουρκία είπαν ότι μέχρι να βγουν αποφάσεις από τα ποινικά δικαστήρια, δεν θα τιμωρήσουν ούτε φυσικά πρόσωπα ούτε ομάδες. Εδώ έχουν καταστρατηγηθεί το τεκμήριο της αθωότητας και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Η στάση της ΕΠΟ έχει να κάνει με τις πολιτικές πιέσεις και παρεμβάσεις που έχει δεχτεί, αλλά και τις συμφωνίες κάτω από το τραπέζι. Στην Ιταλία είχαν τον Μότζι σε βίντεο να λέει ‘πάρε αυτά, κάνε πέναλτι κλπ.’. Εδώ είχαμε τέτοια στοιχεία;».

-την απόφαση της Πειθαρχικής Επιτροπής της Σούπερ Λίγκας: «Η συγκεκριμένη επιτροπή είναι επίορκη. Αναλαμβάνω την ευθύνη αυτών που λέω. Νομίζετε πως ο Αχιλλέας Μπέος έχει μιλήσει; Έχω στοιχεία! Η απόφαση της Πειθαρχικής Επιτροπής της Σούπερ Λίγκας είναι κατάπτυστη κι έχει σκοπό. Δεν έχουν δικαίωμα να ρίξουν τον Ολυμπιακό Βόλου. Η βαθμολογία έχει επικυρωθεί και αυτό που έγινε είναι έγκλημα. Έχω στοιχεία και όταν θα έρθει η ώρα θα καταλάβει ο κόσμος για τι επιτροπή μιλάμε. Για τη δική μου τιμωρία, το κατηγορητήριο το συνέταξαν οι άνθρωποι που πρότεινε ο κ. Μπιτσαξής να προσλάβουν για αθλητικούς δικαστές. Ας βγει ο πρόεδρος της ΕΠΟ και να πει ότι δεν τους πρότεινε ο κ. Μπιτσαξής. Το έχει παραδεχτεί μπροστά σε άλλους ανθρώπους. Ο νόμος απαγορεύει να πάρεις μία υποκλοπή για ένα ζήτημα ποινικό και να τη χρησιμοποιήσεις για οποιοδήποτε άλλο ζήτημα. Έχουν καταπατηθεί το Σύνταγμα και οι νόμοι. Εγώ θα πάω την ιστορία αυτή μέχρι τέλους. Δεν μπορείς να τιμωρήσεις κάποιον επειδή το θέλουν οι εκάστοτε Θωμαΐδηδες και Κούγιες».

-την τιμωρία του Ολυμπιακού Βόλου: «Με προβληματίζει μία πιθανή τιμωρία της ομάδας, που είναι δημιούργημα δικό μου και εκπροσωπεί μία ολόκληρη πόλη. Μιλάμε για μία ομάδα που έπαιξε το πιο ωραίο ποδόσφαιρο, καταχειροκροτήθηκε και τώρα κινδυνεύει η ύπαρξή της και η ιστορία της. Πού εμπλέκεται η ομάδα; Πού αναφέρεται το όνομά της; Είναι μία ομάδα πρότυπο. Ο Ολυμπιακός Βόλου με βάση όσα βλέπω δύσκολα θα έφευγε από τη δεύτερη ή τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Άρχισε να διεκδικεί κομμάτι από την πίτα και αυτό τους πείραξε. Είναι η μεγαλύτερη επαρχιακή ομάδα όλων των εποχών».

-τις κατηγορίες για τον Ολυμπιακό Βόλου: «Λένε για έξι ύποπτα παιχνίδια του Ολυμπιακού Βόλου. Τέσσερα κέρδισε, ένα ήταν ισοπαλία και ένα ήταν ήττα. Σε αυτά τα τέσσερα που κέρδισε γιατί δεν φωνάζουν να ρωτήσουν τους αντιπάλους. Να τους ρωτήσουν αν δωροδοκήθηκαν ή αν απειλήθηκαν. Το ίδιο να κάνουν και για τους διαιτητές. Δεν το έκαναν όμως. Ποιος είναι ο μάρτυρας; Ο κ. Κούγιας που έλεγε ‘δεν γνωρίζω, δεν ξέρω, το άκουσα στην πιάτσα’; Έρχεσαι μεταγενέστερα να τιμωρήσεις για προγενέστερες πράξεις, για πράγματα που λένε πως έγιναν πριν τρία χρόνια. Καν’ το, αλλά ποιο είναι το πρόβλημά σου και δεν περιμένεις κάποιους μήνες να υπάρχουν τρανταχτά στοιχεία και αποφάσεις από τα ποινικά δικαστήρια. Γιατί δεν παίρνουν αποφάσεις αφού έχουν εξασφαλίσει δίκαια δίκη; Ποιες παρεμβάσεις έχουν γίνει για να συμβεί αυτό;».

-τη φυλάκισή του: «Είναι δύσκολο για έναν άνθρωπο να βιώνει αυτό το πράγμα στα 53 του. Να βρίσκεται μακριά από την οικογένειά του και τα παιδιά του. Εγώ έχω υποχρέωση απέναντι στην οικογένειά μου να αντιμετωπίσω αυτά τα προβλήματα, όταν θα βγω, πρώτα ο Θεός, έξω. Μου στερούν τα παιδιά μου και την ελευθερία μου χωρίς στοιχεία. Αυτό δεν είναι δίκαια δίκη. Εγώ από το ποδόσφαιρο έχω τελειώσει. Είναι δέσμευση λόγου, γιατί έχω υποχρέωση απέναντι στα παιδιά μου να αποκαταστήσω το όνομά μου. Δεν μπορεί να κυκλοφορεί ο γιος μου και να λένε πως ο πατέρας του έστησε παιχνίδια…».
Κώδικας: Επιλογή όλων
http://www.gazzetta.gr/article/item/215319-mpeos-kata-uefa-kai-pieseon
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Προσαγωγές για στημένα παιχνίδια ποδοσφαίρου

Δημοσίευσηαπό shark4 » Παρ 12 Αύγ 2011, 10:09

Ποσο γελοια μπορει να ειναι τα επιχειρηματα του Μπιτσαξη στην συνεντευξη για τα στημενα και τις ποινες ?????
Αναφερεται στην Μιλαν , στη Λατσιο , στη Φιορεντινα και στη Ρετζινα , αγνοωντας την περιπτωση της Γιουβε...
Και απο ολες αυτες τις ομαδες μονο η Ρετζινα μπορει να συγκριθει σαν μεγεθος με τον γαυρο βολου και την καβαλα...
Ας τολμησουν να πουνε " -10 βαθμους στο γαυρο ". Το πλεον συντομο ανεκδοτο ειναι : " Εχω εμπιστοσυνη στην Ελληνικη Δικαιοσυνη -και δη στην αθλητικη - " :lol: :lol: :lol:
Αλλα τι περιμενεις ... Στο Ελλαδισταν που ζουμε , αυτα ειναι καθημερινοτητα.

Υ.Γ. Αν δει κανεις τα πρωτοσελιδα ολων των φυλλαδων , κατι λενε περι της αποφασεως . Μονο στις γαυροφυλλαδες των ορκ δεν γραφεται το παραμικρο. Και μονο η αναφορα στο κ@λοονομα ( ας ειναι και του Βολου ) καθως και η φωτογραφια με το τραβελο , τους προκαλει αισθηματα συμπαθειας...

Υ.Γ 2 Ουστ κοπριτες. :redcard:
" Άν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου." Ε. Πάουντ
Άβαταρ μέλους
shark4
 
Δημοσιεύσεις: 4755
Εγγραφή: Δευτ 24 Αύγ 2009, 10:47

Re: Προσαγωγές για στημένα παιχνίδια ποδοσφαίρου

Δημοσίευσηαπό Makis4444 » Παρ 12 Αύγ 2011, 11:09

kos έγραψε:εχει κανενας την ψευδαισθηση οτι στο θεμα με τα στημενα δεν θα μας βαλουν γυαλια οι τουρκαλαδες?


Λίγες εβδομάδες αργότερα,η ελληνική δικαιοσύνη βούλωσε τα στόματα και των πλέον δύσπιστων...
Τα πρόβατα τότε άρχισαν να βελάζουν δυνατά:"Τέσσερα πόδια καλό,δύο πόδια κακό!"...
Άβαταρ μέλους
Makis4444
 
Δημοσιεύσεις: 1926
Εγγραφή: Τετ 03 Φεβ 2010, 13:02

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Επικαιρότητα - Μ.Μ.Ε

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες