Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Θέματα που αφορούν την επικαιρότητα και τα Μ.Μ.Ε.

Re: Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Δημοσίευσηαπό gash04 » Πέμ 03 Σεπ 2009, 10:27

Τσα!
Να μαι πάλι...
Σήμερα σας έχω ένα ωραίο και τεράστιο μοντάζ ειδήσεων που μάζεψα απο το Internet.
Όποιος έχει όρεξη μπορεί να ασχοληθεί λίγο μαζί του.
Ίσως του δώσει και αφορμή για ερωτήσεις στον πρόεδρο σχετικές ίσως αναθεωρήσει κάποια πράγματα για όλα ίσως ξαναθυμηθεί και μερικά πράγματα για τις εκλογές που πλησιάζουν.
Τουλάχιστον θα δει την ιστορία πως καταγράφηκε και φτάσαμε στο ότι δεν μπορούμε να πάρουμε δεξί μπακ ή επιθετικό σήμερα.
Πάμε μια βόλτα και καλό κουράγιο στην ανάγνωση όσοι αντέξετε.


13/12/2000 18:49
Προθεσμία για να απολογηθούν πήραν Μπατατούδης και Κονταλέξης.
Ο Γιώργος Μπατατούδης και ο Παναγιώτης Κονταλέξης κλήθηκαν την Τετάρτη να απολογηθούν στη 19η τακτική ανακρίτρια Κωνσταντίνα Μπουρμπούλια, (το όνομα αν σας θυμίζει κάτι θα το δείτε σε όλες τις αναβολές Μπάτμαν μέχρι την παραγραφή χρεών) κατηγορούμενοι για απάτη, νομιμοποίηση εσόδων από εγκληματική δραστηριότητα («ξέπλυμα» χρήματος) και άλλα αδικήματα.....
http://www.in.gr/sports/article.asp?lng ... yID=217965


22/1/2001 20:51

Ελεύθερος με περιοριστικούς όρους ο Π.Κονταλέξης
Προσωρινά ελεύθερος με περιοριστικούς όρους αφέθηκε τη Δευτέρα, μετά την απολογία του στη 19η τακτική ανακρίτρια Κωνσταντίνα Μπουρμπούλια (δεν σας θυμίζει τίποτα μα καλά είναι δυνατόν?), ο Παναγιώτης Κονταλέξης....
http://www.in.gr/sports/article.asp?lng ... yID=202579

8/2/2001 20:36
Για συμπληρωματική απολογία ενδέχεται να κληθούν ο Δ.Ράνιος και ο Γ.Μπατατούδης.
Για συμπληρωματική απολογία ενδέχεται να καλέσει η 19η τακτική ανακρίτρια Κωνσταντίνα Μπουρμπούλια -η οποία διενεργεί την κύρια ανάκριση στην υπόθεση με τις μετοχές «φούσκες» εταιρειών εισηγμένων στο χρηματιστήριο....
http://www.in.gr/sports/article.asp?lng ... yID=194708

13/2/2001 20:34
Προθεσμία για τις 22 Φεβρουαρίου ζήτησε και πήρε την Τρίτη από τη 19η τακτική ανακρίτρια Κωνσταντίνα Μπουρμπούλια ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, Γιώργος Μπατατούδης, προκειμένου να απολογηθεί συμπληρωματικά για τη γνωστή υπόθεση με τις μετοχές των εταιρειών του Ιντερσάτ και Εργάς....
http://www.in.gr/sports/article.asp?lng ... yID=192597


22/2/2001 23:25

Ελεύθερος αφέθηκε μετά την απολογία του ο Γ.Μπατατούδης.
Ελεύθερος αφέθηκε την Πέμπτη, μετά τη συμπληρωματική του απολογία στη 19η τακτική ανακρίτρια Κωνσταντίνα Μπουρμπούλια, ο επιχειρηματίας και πρόεδρος της ΠΑΕ ΠΑΟΚ....
http://www.in.gr/sports/article.asp?lng ... yID=188315

27 Αυγούστου 2006 ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ
Ο αποδιοπομπαίος (η)Γούμενος του ΠΑΟΚ
Ο Γιάννης Γούμενος, ικανός ασφαλιστής και υποδιευθυντής υποκαταστήματος της ασφαλιστικής Ασπίς Πρόνοια στη Θεσσαλονίκη, άρχισε να ασχολείται με το Χρηματιστήριο και έστησε μαζί με τον Βασίλη Παγώνη τη Βορειοελλαδική ΑΧΕΠΕΥ....
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2& ... 27/08/2006

31 Ιαν 2007 4:36μμ
Γιώργος Ζαγόρας....
http://www.libero.fm/details.asp?t=a&id=176

2 Φεβ 2007 2:56μμ
Γιώργος Ζαγόρας ΙΙ...
Το 82% των μετοχών της ΠΑΕ ΠΑΟΚ που ανήκουν στην εταιρεία ΑΘΛΟΣ δεν μπορούν να εκπροσωπηθούν και άρα δεν μπορούν να ασκηθούν τα δικαιώματα που απορρέουν από αυτές, γιατί οι μετοχές αυτές δεν έχουν νομιμοποιηθεί ενώπιον της Επιτροπής Επαγγελαμτικού Αθλητισμού.
Ευάγγελος Βενιζέλος.
http://www.libero.fm/details.asp?t=a&id=177

24/3/2009 19:34
Ένοχος ο Μπατατούδης, καταδικάστηκε σε 10 χρόνια φυλάκιση...
http://www.in.gr/sports/article.asp?lng ... yID=998442

26/3/2009 19:02
Ο ΠΑΟΚ έχασε 3 δισ. δρχ. από τον Μπατατούδη λέει ο δικηγόρος της ΠΑΕ...
http://www.in.gr/sports/article.asp?lng ... yID=998994

Τρίτη 4 Αυγούστου 2009 ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ
Στο σκαμνί για υπεξαίρεση ο Γούμενος...
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=69911

Η συνέχεια στο επόμενο επεισόδιο.



Μετά το ΠΑΟΚ ΕΙΣΑΙ μήπως πρέπει να αναθεωρούμε και το Ο ΠΑΟΚ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ?

Υ.Γ Vaggt αν θέλεις και άλλα κείμενα πες μου έχω για όποιους θέλεις.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό 8emis4 » Πέμ 03 Σεπ 2009, 10:54

καλά, ο fuzztone είναι ο χοντρός στη μέση!? :)

επειδή ο οπορτουνισμός του έλληνα ψηφοφόρου είναι μέγιστος, πάλι γιωργάκη και κωστάκη θα ψηφίσει. επειδή ο μαζοχισμός του είναι επίσης παροιμιώδης, την επομενη των εκλογών θα αρχίσει ή μάλλον θα συνεχίσει να τους μπινελικωνει.

κι όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλο το ίδιο μένουν...
ΦΙΕΣΤΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΑΙΟ...
Άβαταρ μέλους
8emis4
 
Δημοσιεύσεις: 613
Εγγραφή: Παρ 17 Ιούλ 2009, 16:34
Τοποθεσία: Από την Πόλη έρχομαι..

Re: Οικονομικά Θέματα της ΠΑΕ

Δημοσίευσηαπό VAGGT » Πέμ 03 Σεπ 2009, 15:37

στο τόπικ των πολιτικών τα θέλω!!!! :) :) :) :) :) :)
Άβαταρ μέλους
VAGGT
 
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:30
Τοποθεσία: SALONICA!!!!

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό gika » Πέμ 03 Σεπ 2009, 16:49

free4 έγραψε:
Gika, ωραία μας τα λες φίλε και μας τα γράφεις, όμως ξεχνάς κάτι..

Ο οποιοσδήποτε από εδώ μέσα έχει κάποια προσωπική εκκρεμότητα, έχει παιδί σε στρατό, αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα γενικότερα. Για πες μου, πια είναι η πρώτη σκέψη που κάνει?

Μα φυσικά να πάει σε κάποιον βουλευτή να πει τον καημό του έτσι ώστε να "βολευτεί". Μπορεί να θυμίζει τα ρουσφέτια που γίνονταν κατά την τέλεση των πρώτων εκλογών πριν από περίπου έναν αιώνα, όμως επί της ουσίας, τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Ο βουλευτής, ψάχνοντας απεγνωσμένα τις ψήφους ΚΑΙ θα βοηθήσει σε αρκετές περιπτώσεις ΚΑΙ θα επισκεφτεί σπίτια προεκλογικά ΚΑΙ θα σταθεί κοντά στον πολίτη βγαίνοντας σε λαικές αγορές ή οπουδήποτε αλλού, όμως με τη διαφορά ότι όλα αυτά τα κάνει μόνο μια φορά την 4ετία!! Οταν πλησιάζει η κρίσιμη ώρα των εκλογών.. Οπότε, είτε μικρό, είτε μεγάλο κόμμα, οι λαμογιές υπάρχουν, ζουν και βασιλεύουν παντού..

Ολοι έχουν χωμένη την ουρά τους κάπου, είτε είναι κόμμα εξουσίας, είτε είναι κόμμα- κομπάρσος.. Τα πρόσωπα διαμορφώνουν καταστάσεις κι αυτό μην το ξεχνάτε!


Δεν μπορώ να αρνηθώ ότι όλα όσα αναφέρεις είναι αληθινά και ότι συμβαίνουν, αλλά δεν μπορώ να τα αποδεχτώ κι όλας...

Σύμφωνα με το Σύνταγμα της Ελλάδος, όλοι είμαστε ίσοι... Μπορείς να ισχυρισθείς ότι στην πράξη κανείς δεν είναι ίσος με τον άλλο, και την κοινωνική θέση του καθενός την καθορίζουν άλλα χαρακτηριστικά όπως η οικονομική του κατάσταση, η καταγωγή του κτλ... Να σου θυμίσω όμως ότι καθημερινά διαμαρτυρόμαστε για την καταπάτηση των διάφορων ελευθεριών που μας προσφέρει το σύνταγμα? Βλέπε δωρεάν παιδεία...

Έτσι λοιπόν, όταν όλοι ζητάμε ισότητα απέναντι στους "μεγαλύτερους" και "δυνατότερους" από εμάς, ταυτόχρονα ζητάμε ισότητα και με τους πιο "μικρούς" και πιο "αδύνατους" από μας...

Άρα δεν μπορεί ο μεροκαματιάρης πατέρας, που καταριέται την κυβέρνηση επειδή με τη στάση της ενισχύει όλο και περισσότερο τους πλούσιους έναντι των φτωχών, επειδή έχει κάποιο μέσο, να το χρησιμοποιεί ώστε το παιδί του να διοριστεί ή οτιδήποτε άλλο κάπου που δεν του αξίζει να μπει, τρώγοντας τη θέση κάποιου που πραγματικά το αξίζει!!! Το θεωρείς αυτό σωστό?

Όσο φτωχός και να είναι κάποιος, όσο και να μην έχει πρόσβαση στις υλικές χαρές της ζωής, έχει κάτι που λέγεται περηφάνια.

Όσο φτωχός και να είσαι, αν συμπεριφέρεσε σωστά στους άλλους αυτοί θα σε εκτιμήσουν και στο τέλος θα πάρεις αυτό που σου αξίζει...

Τώρα να αναφερθώ στο τελευταίο που λες... "όλοι έχουν κάπου χωμένη την ουρά τους..." Αλήθεια?? Γιατί εμένα οι γονείς μου δεν την έχουν πουθενά... Ξεσκίζονται στην δουλειά, κάνοντας ότι καλύτερο μπορούν για μένα... Αλλά εντός των πιστεύω τους... Θα θυσιάσουν επιθυμίες τους, θα..., θα..., αλλά δεν θα λαδώσουν, δεν θα πουλήσουν την ψήφο τους, δεν θα βάλουν τον εαυτό τους πάνω από το κοινωνικό σύνολο... ΚΑΙ ΜΠΡΆΒΟ ΤΟΥΣ... Και γω έτσι θα έκανα...

Αν εσύ πιστεύεις ότι ο μόνος τρόπος για να πας μπροστά είναι να λαδώσεις, να τάξεις, να υποσχεθείς και να συμμετέχεις σε ρουσφέτια, τότε είσαι άξιος για την ποιότητα της ζωής σου... Είσαι άξιος να ζεις στην Ελλάδα... Έχεις τους πολιτικούς που σου αξίζουν...

Εγώ προτιμώ να βάλω τον κώλο μου κάτω, να παλέψω για να πάρω αυτό που μου αξίζει, και αν τα καταφέρω θα έχω διπλή χαρά... Και θα έχω πετύχει τον στόχο μου και θα έχω νικήσει το σάπιο καθεστώς... Αν δεν τα καταφέρω, θα νιώσω αδικημένος πικραμένος, αλλά τουλάχιστον θα έχω ακόμα τη συνείδηση μου καθαρή...

Εδώ κολλάει το ΠΑΟΚ ΕΙΣΑΙ... ΠΑΟΚ είμαστε ρε... Ψηλά το κεφάλι...
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 03 Σεπ 2009, 19:18

Οταν λέω όλοι, ασφαλώς κι εννοώ τη συντριπτική πλειοψηφία.
Αν είναι δυνατόν να λέμε πως όλοι αναιξερέτως είναι μπλεγμένοι, όμως για πες μου, σε ένα σοβαρό πρόβλημα, ή σε ένα θέμα που θέλεις να τελειώσει νωρίτερα για να μην ταλαιπωρείσαι, δε θα λαδώσεις? Κι αν δεν το κάνεις σε βουλευτή δε θα το κάνεις σε κάποια εταιρεία? Σε κάποιον λογιστή? Στη σχολή οδηγών για να πάρεις το δίπλωμα? Στο στρατό για να αποφύγεις την παραμεθώριο??? Οι περισσότεροι το κάνουν!! Γιατί πολύ απλά τους δίνεται το δικαίωμα!
Τελευταία επεξεργασία από free4 και Κυρ 13 Σεπ 2009, 02:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ » Πέμ 03 Σεπ 2009, 19:50

Φίλε FREE κράτα την άποψή σου περί ραγιαδισμού και βολέματος (που φυσικά απορέει από την ηλικία σου και τις εμπειρίες σου ) για τον εαυτό σου.
Δεν χρειάζεται να μας αναλύσεις πώς λειτουρεί το συστημα,το ξέρουν και οι πέτρες,ποσο μάλλον ο Gika που το καταλαβαίνει απόλυτα απλώς έχει την νεανική μαγκια (που ίσως είχαμε και μεις στην ηλικία του)να το αλλάξει.
Σ αυτα τα παιδιά λοιπόν μην προσπαθούμε εμείς οι λίγο ή πολύ προσκυνημένοι να τους "βάλουμε μυαλό".
Είναι η μόνη ελπίδα πού έχουμε καί ελπίζω ο δεκάχρονος γιος μου να τους μοιάσει.
Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα , απλώς πήρα αφορμή από σενα και την "προσαρμοστικότητα" της μυαλωμένης και έμπειρης γενιάς μας.(γιατί σε κόβω περίπου συνομηλικο)
Άβαταρ μέλους
ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τετ 20 Αύγ 2008, 00:40
Τοποθεσία: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 03 Σεπ 2009, 20:13

ΑΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ολοι μας μπορούμε να αλλάξουμε αυτό το που ισχύει απαρχης της νεοελληνικής δημοκρατίας.. Το ζητούμενο είναι αν πραγματικά θέλουμε!!!! Γιατί πραγματικά μπορούμε..

Εσύ νομίζεις ότι όσοι διοικούν πριν μπουν στην πολιτική ζωή έτσι ήταν?
Σαν κι εμάς ήταν κι έβριζαν οι περισσότεροι τους τότε κυβερνώντες, ό,ως το κακό είναι η εξουσία και η αναπαυτική πολυθρόνα της!!

Οποτε βρω χρόνο θα σε αναλύσω επακριβώς τι εννοώ, αν και νομίζω ότι το πιασες τόσο εσύ όσο κι όλοι..
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό gika » Πέμ 03 Σεπ 2009, 20:45

Λέτε ότι εγώ έχω τη μαγκιά να τα αλλάξω όλα αυτά λόγω μικρότερης ηλικίας και λιγότερων εμπειριών...

Δηλαδή εσείς τα έχετε αποδεχτεί και σας αρέσουν κι όλας?

Εσύ φρεε αν σου δινόταν η ευκαιρία να μπεις σε ένα κομμα και να "βουτήξεις" το δάχτυλο σου στο μέλι, θα το έκανες?? Αν ναι, τότε θα είναι αδιανόητο να κράξεις πολιτικό για όλα αυτά τα σκάνδαλα... Αν όχι, τότε γιατί κάνεις το δικηγόρο του διαβόλου?

Οταν αναγνωρίζουμε, η συντριπτική πλειοψηφία, ότι όλα αυτά είναι λάθος γιατί τα συνεχίζουμε?
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό gika » Πέμ 03 Σεπ 2009, 22:38

Ζω στη χώρα εκείνη που με μανία,
καταπατάει τους πολίτες της με διαφθορά κι αδιαφορία.
Στη χώρα εκείνη που με τα ματ και με τη βία
επιβάλλεται σε όσους αντίθετη ιδεολογία, εκφράζουν.
Λαγούς και πετραχήλια προεκλογικά κι αν τάζουν,
μα τα ξεχνάνε μόλις βγουν...
Λες κι από Αλτσχάιμερ πάσχουν. Τι να πουν?
Οι πολίτες τώρα πως να αντιδράσουν
αφού όλοι πίσω μας καραδοκούν?
Όμως τώρα, θα με κατηγορήσεις για ανταρσία
επειδή εγώ αγωνίζομαι για δωρεάν παιδεία...
Σορυ που αγωνίζομαι για το δικό μου μέλλον,
και που δεν έχω φράγκα να σπουδάσω στην Αγγλία.
Σορυ που σαν ελεύθερος πολίτης ζητώ,
τα δικαιώματα μου καθημερινά να εξασκώ...
Συγγνώμη αν κάτι τέτοιο δεν σας είναι αρεστό,
κι ανοίγω με κάθε μου λέξη του Αιόλου τον ασκό.
Και να σου πω,
ο Έλληνας να αγαπάει την Ελλάδα δεν εχει σταματήσει ,
η Ελλάδα όμως φίλε μου τον έχει γ@μήσει...
Και αυτό γιατί ο Έλληνας έχει αφήσει να του φέρονται σαν σκλάβο,
σ' όσους πριν είχε ψηφίσει...
Γι αυτό σώμα με σώμα μάχη κι όποιος αντέξει,
γι αυτό αντίσταση μέρα και νύχτα, χιονίσει βρέξει.
Κι αν κάποιος φοβηθεί πως λίγοι είμαστε και τρέξει,
τριακόσιους είχε και ο Λεωνίδας μπροστά στον Ξέρξη..

Απο τον Ραψωδό φιλόλογο (ραπερ), αλλά θα σας γελάσω απο ποιο τραγούδι...


Ωραίοι στίχοι εε?? Δεν ταυτίζομαι 100% με το παραπάνω μιας και σε κάποια σημεία γίνεται ακραίο αλλά απο τα καλύτερα που έχω ακούσει...
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό PARASANDALOS » Πέμ 03 Σεπ 2009, 23:04

Άβαταρ μέλους
PARASANDALOS
 
Δημοσιεύσεις: 5255
Εγγραφή: Παρ 14 Νοέμ 2008, 05:15
Τοποθεσία: ΔΕΝΤΡΟΠΟΤΑΜΟΣ

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό teratios » Παρ 04 Σεπ 2009, 01:12

Η διαφθορά είναι η μεγαλύτερη ελληνική ασθένεια, ένα κοινωνικό φαινόμενο τόσο διαδεδομένο που θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε πως δεν υπάρχει τίποτα που να μην εμπλέκεται σε αυτήν. Για την διαφθορά ακούμε συνήθως ευχολόγια, ή ίσως παρατηρήσεις, τόσο % και τόσα δις, αλλά για την ουσία, για τα αίτια αυτής και τους τρόπους επίλυσης της τίποτα (βεβαίως, η διαφθορά είναι τόσο πανταχού παρούσα που ίσως δεν ταιριάζει η λέξη "επίλυση", ίσως κάποιος που θα πετύχαινε να "επιλύσει" το πρόβλημα της διαφθοράς να έβλεπε μαζί της να εξαφανίζεται σχεδόν το σύνολο δομών, εξουσιών, θεσμών κλπ.).

Ας τα πάρουμε λίγο τα πράματα απ' την αρχή και ας απαντήσουμε στο βασικό ερώτημα: Πότε θα πάρει ο ΠΑΟΚ πρωτάθλημα; Απάντηση: Όποτε πει ο Ζαγοράκης. Τώρα που το λύσαμε το σημαντικό, ας πάμε στα δευτερεύοντα: Από που θρέφεται η διαφθορά; Μα από τα κέντρα εξουσίας, από τους ισχυρούς που βολεύονται σε μια τέτοια κατάσταση. Το διεφθαρμένο σύστημα δουλεύει για το συμφέρον τους, και μόνο περιστασιακά ή "κατά τύχη" μπορεί να ευνοήσει κάποιον από τον απλό λαό (το πόπολο που λένε οι λεφτάδες). Προσέξτε πως αυτό το "κατά τύχη" είναι σε εισαγωγικά γιατί είναι λίγο στημένη αυτή η τύχη, οι ισχυροί επιδιώκουν την περιστασιακή συμμετοχή όλων μας, ψάχνοντας όσο μπορούν περισσότερους συνενόχους. Γιατί κάποιος που κλέβει δεν μπορεί να γκρινιάξει πως του αρπάξαν τα κλεμένα, μπορεί μόνο για να την παλέψει να κάνει πως αγνοεί το γεγονός ή να το αποδώσει σε μία έμφυτη ιδιότητα της φυλής, την ελληνικότατη "μαγκιά". Αυτό το μοντέλο του "μάγκα" που παρακάμπτει τους κανόνες προς όφελος του είναι που έχει προωθηθεί στην Ελλάδα, τόσο που κάποιοι να είναι περήφανοι για αυτό.

Βεβαίως, αυτό που αγνοούμε είναι πως στην πραγματικότητα ο "μάγκας" είναι μ@λ@κ@ς, και ούτε καν αυτό, καρα-μαλάκας, με το Κ και το Μ κεφαλαία. Γιατί, το κλεμμένο που βάζει αυτός στην μία τσέπη του το κλέβουν επί δέκα (άλλοι μάγκες) από την άλλη. Είμαστε μπλεγμένοι σε ένα αέναο κύκλο διαφθοράς (ο τελωνειακός που θα λαδωθεί για να αφήσει κάτι να περάσει, τα λεφτά θα τα κάνει φακελάκι σε γιατρό, που θα τα δώσει στον πολεοδόμο για να του νομιμοποιήσει το αυθαίρετο, που θα τα στάξει στις διακοπές του στον ιδιοκτήτη 1Χ1 υπογείου με ενοίκιο Βερσαλλιών, που...) σε ένα τσίρκο επίδειξης ελληνικής "μαγκιάς" με σκοπό την απόκτηση όσο γίνεται περισσότερων χρημάτων και όχι μόνο. Όχι μόνο γιατί επίσης θα είναι αυτός που θα έχει τα κονέ που θα αναγνωριστεί ως ο "σπουδαίος και τρανός" καλλιτέχνης, θα είναι ο έχων το βύσμα που θα πάρει την μετάθεση στον στρατό, που θα προωθηθεί από την τοπική οργάνωση για πολιτευτής, σύμβουλος ή βουλευτής, και επίσης, (για να μην ξεχνιόμαστε) θα είναι αυτός που θα πάρει και το πρωτάθλημα.

Αυτό που δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά είναι πως από όλη αυτή την διαδικασία κερδισμένη βγαίνει αποκλειστικά και μόνο μία ελίτ ελάχιστων μελών που έχει το προνόμιο να κλέβει χωρίς να κλέβεται. Και βεβαίως, ακόμα και όσοι το αναγνωρίζουν αυτό, δεν μπορούν να πούνε κουβέντα επί του θέματος γιατί και η ελίτ αυτή βασίζεται στην αξία της φυλής, την "μαγκιά" μας. Μάγκας ο διυληστήριος που κάνει ότι γουστάρει τις τιμές του πετρελαίος, μαγκίτες οι εταιρίες που κάνουν τραστ για να κρατήσουν ακριβά τα προιόντα τους, μάγκαρος ο σουπερμάρκετ που κάνει αυξήσεις όπως του καβλώσει, μαγκότατος ο υπουργός που ανεβάζει τους φόρους για να καλύψει τα λεφτά που έφαγε με τα φιλαράκια του από τα κρατικά ταμεία.

Δεν ξέρω ποιος είναι ο κερδισμένος μια τέτοιας πραγματικότητας, ξέρω όμως ποιος είναι ο χαμένος, εμείς, ο απλός κόσμος που θαμπώνεται από την μία υπέρ του χάρη για να μη δώσει σημασία στις χίλιες εις βάρος του χάρες σε άλλους. Και είμαστε εμείς οι μόνοι που μπορούμε να βάλουμε ένα τέλος σε αυτή την βρωμερή ιστορία. Είναι εξαιρετικά αφελής όποιος νομίζει πως η λύση στο θέμα της διαφθοράς θα προκύψει με νομοθετικές ρυθμίσεις, "από τα πάνω" που λένε οι κομμουνιστές. Κανένας δεν είναι χαζός να κόψει το χέρι που τον ταίζει. Γιατί οι κύριοι αυτοί γνωρίζουν πως μόνο η διαφθορά είναι που τους σώζει. Ακόμα και ο ίδιος ο βουλευτής Παπαρίδης ξέρει πως ο κόσμος δεν είναι τόσο χαζός για να μην τον έχει πάρει χαμπάρι πως είναι τόσο ανίκανος που δεν θα μπορούσε να διοικήσει ούτε περίπτερο (τρόπος του λέγειν, να με συγχωρέσουν οι φίλοι περιπτεράδες), πως είναι τόσο ηλίθιος, τόσο άχρηστος που το μόνο που τον σώζει είναι το γεγονός πως μικροί και μεγάλοι περιμένουν "χάρες" από αυτόν. Περιμένετε π.χ. από τον υπουργό Αμύνης να τα βάλει με τις βυσματικές μεταθέσεις, προαγωγές κλπ. στον στρατό όταν ξέρει πως είναι αυτές και μόνο αυτές που του εξασφαλίζουν πως θα ξαναβγεί βουλευτής ή θα παραμείνει για πολύ καιρό υπουργός;

Ο μόνος που μπορεί να αντιδράσει είναι ο απλός κόσμος. Πως, με απεργίες, με επανάσταση :shock: ; Όχι (προς το παρών), με αλλαγή νοοτροπίας. Με άρνηση να μπει στο παιχνίδι τους, έστω και αν αυτό παροδικά μπορεί να αποβεί εις βάρος του. Πρέπει να έχουμε στον νου μας πως εφ' όσον αποδεχόμαστε την διαφθορά στα σημεία που αυτή δουλεύει υπέρ μας, είμαστε υποχρεωμένοι να την δεχτούμε εξ ολοκλήρου. Πως εφ' όσον καταφεύγουμε σε τέτοια μέσα δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να απαιτούμε τίποτα παραπάνω από οποιονδήποτε άλλο, είτε είναι απλός υπάλληλος της εφορίας είτε πρωθυπουργός της χώρας. Βεβαίως, θα υπάρξουν περιπτώσεις που θα αναγκαστούμε να παίξουμε το παιχνίδι τους, που ο εκβιασμός του συστήματος θα μοιάζει με μαχαίρι στον λαιμό, "η μπαίνεις στο κόλπο ή τον πούλο". Δεν προτείνω σε κανένα να το παίξει ή να γίνει ήρωας. Αλλά τουλάχιστον, ας κάνουμε το πρώτο βήμα να θεωρήσουμε την διαφθορά ως την τελευταία και όχι την πρώτη λύση. Θα ήταν μία καλή αρχή.

(να με συγχωρείστε για το σεντόνι αλλά με την προκύρηξη εκλογών θυμήθηκα πως είμαι πολιτικό ον...)
Δερμιτζάκη δρόμο
Άβαταρ μέλους
teratios
 
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: Πέμ 21 Μάιος 2009, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό Isaak the Greek » Παρ 04 Σεπ 2009, 01:24

Με το που είδα αυτή τη γλοιώδη γιαγιά να τον αγκαλιάζει με περισσή αγάπη , δεν μπόρεσα να δω παραπάνω.

Όταν βλέπω τέτοια πράγματα μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι!!Δεν υπάρχει χειρότερη κατάντια για έναν άνθρωπο.

Ου να μου χαθείς κυράτσα


Edit 1:Αναφέρομαι στο link που έδωσε ο PARASANDALOS

Edit 2:Φιλε teratios συμφωνώ κι επαυξάνω σε όσα λες....Αλλα δυστυχώς η διαφθορά είναι κληρονομικό χάρισμα.Το πήραμε από τους παππούδες μας , τους πατεράδες μας κλπ.

Είναι πολύ μεγάλο το απόστημα.Δύσκολα σπάει.
Αν κοιμηθω νωρις, θα σηκωθω νωρις, θα βρω το λινκ νωρις και θα δω τον ΠΑΟΚ νωρις
Αν κοιμηθω αργα, θα σηκωθω αργα κι οταν θα ψαχνω για λινκ θα ειν' αργα
Άβαταρ μέλους
Isaak the Greek
 
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2008, 09:54
Τοποθεσία: Melbourne Australia

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό gash04 » Παρ 04 Σεπ 2009, 11:22

Το προηγούμενο ΤΕΡΑΠΟΣΤ μου είχε αναφορά στο ιστορικό σκάνδαλο με τον μεγαλοεπιχειρηματία Μπατατούδη και τις φούσκες του ΧΑΑ ακόμα και το παραδικαστικό κύκλωμα μιας και η ανακρίτρια που έδινε τις συνεχείς αναβολές είναι πλέον στην φυλακή και με πολύ βαριά ποινή αν δεν κάνω λάθος.
Από όλη αυτή την ιστορία ο Μπατατούδης χάρη στις ενέργειες του κυρίου Μόκα καταδικάστηκε σε 10 χρόνια φυλακή και καμία ενέργεια από τις Ελληνικές αρχές δεν έχουν γίνει εις βάρος του στο να δοθεί σήμα στην Ιντερπόλ.
Για τον ΠΑΟΚ είναι γνωστό ότι το χρέος παρέμεινε ενώ ο θύτης εξακολουθεί να έχει δραστηριότητα επιχειρηματική.
Το ιστορικό καταγράφτηκε από ειδήσεις του μόνου ελεύθερου μέσου ενημέρωσης μέχρι στιγμής το διαδύκτιο.
Υπήρξε και σημαντική αναφορά στο επιχειρηματία Γούμενο όμως η υπόθεση είναι ακόμα δικάσιμη.

Θα ακολουθήσουν μερικά ακόμα αφιερώματα με ΤΕΡΑΠΟΣΤ μου για ορισμένες μορφές του σήμερα και του μέλλοντος.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό paokpool » Παρ 04 Σεπ 2009, 11:26

Δεν ξέρω αν το έβαλα καλά εδώ (αν όχι μετακινήστε το), καθώς ναι μεν δεν είναι δήλωση σχετική με τον ΠΑΟΚ.... όμως ανήκει στα πολιτικά που ενδιαφέρει νομίζω.

Πολιτεύεται ο Ανατολάκης

Την αποδοχή που έχουν οι Έλληνες αθλητές από τον κόσμο προσπαθούν να εκμεταλλευτούν με κάθε τρόπο οι αρχηγοί των πολιτικών κομμάτων. Το φαινόμενο της πολίτευσης πρώην αθλητών είναι πλέον σύνηθες στη χώρα μας. O Γιώργος Ανατολάκης φαίνεται ότι είναι ο ...εκλεκτός του Γιώργου Καρατζαφέρη για το ΛΑΟΣ στην Β΄ Πειραιά.

Σύμφωνα με το «troktiko» ο Γιώργος Ανατολάκης ετοιμάζεται να κατέβει στον πολτικό ...στίβο. Ο πρώην αμυντικός του Ολυμπιακού, έχει δεχθεί κρούση από τον Γιώργο Καρατζαφέρη για να βάλει υποψηφιότητα στις εκλογές με το ΛΑΟΣ στη Β΄ Πειραιά. Ο Ανατολάκης δεν έχει απαντήσει ακόμα, αλλά δεν αποκλείεται να ανοίξει μια νέα σελίδα στη ζωή του.

http://www.gazzetta.gr/content/view/45591/4/

:twisted:
Άβαταρ μέλους
paokpool
 
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 20:48
Τοποθεσία: Δράμα / Dortmund

Re: Δηλώσεις πολιτικών που αφορούν τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό gash04 » Παρ 04 Σεπ 2009, 11:43

Όλοι σήμερα θα είδατε τα πρωτοσέλιδα για την αγορά του 50% της εταιρείας του Κρόκαλη για αξιοποίηση του σταδίου Καραισκάκη.
Μια τονωτική ένεση στην επιχειρηματική δραστηριότητα του Σώκρατες.
Που όλοι ευτυχείς κάνανε χοχο.
Ποιος είναι ο κύριος αυτός λοιπόν που αγόρασε το γήπεδο του ολυμπιακού?

Πάμε σιγά σιγά να δούμε μερικά σκοτεινά σημεία για όσους έχουν την όρεξη να ασχοληθούν εκτός απο τις μεταγραφές και με την ανάγνωση διαφόρων δημοσιευμάτων


Τετάρτη, 7 Ιανουαρίου 2009 - 09:24
Λ. Λαυρεντιάδης: Ένα στόρυ με σασπένς
http://www.capital.gr/news.asp?id=649715
Το who is who του κυρίου Λαυρεντιάδη ετών 37 παρακαλώ και οι σχέσεις του με την κυβέρνηση.


Ελευθεροτυπία, Παρασκευή 14 Αυγούστου 2009

Λαυρεντιάδης, Carlyle και Νεοχημική
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=73110
Μην ψάξετε ποιο βαθειά για το who is who της Carlyle έχει σχέση με την οικογένεια Μπούς μέχρι και την οικογένεια Μπίν Λάντεν...


Γιαννακόπουλος ή Λαυρεντιάδης;
http://www.inews.gr/17/giannakopoulos-i ... tiadis.htm
Ποιοι θα έχουν όφελος απο το εμβόλιο που θα κάνεις για την νέα γρίπη μόλις κυκλοφορήσει?
Γιατί τα ίδια συμφέροντα είτε είναι σε αντίθετα στρατόπεδα είναι τελικά σύμμαχοι?



Ο Λ. Λαυρεντιάδης μπήκε στην «Πήγασος» του Γ. Μπόμπολα

http://www.zougla.gr/news.php?id=18335

αναρτηθηκε απο αργυρη σιδερη σαββατο 28/3/09
http://skeftomaste-ellhnikagr.blogspot. ... st_28.html
Μετά τις αγοραπωλησίες και συγχωνεύσεις εταιρειών απο φαρμακοβιομηχανίες και εταιρίες χημικών προιόντων η επίθεση και εξαγορά όλων των ΜΜΕ.
Πρόσφατο θέμα σχετικά...Αρκετά προφητικό το άρθρο της κυρίας βάση ημερομηνίας.


30/12/2008 - 22:54
http://www.parapolitika.gr/el/media/%CE ... E%B1%CF%82

Άλλες σχέσεις και αφεντικά.

Διάφορα άρθρα και επιθέσεις σε ΜΜΕ.
http://www.paron.gr/typologies/?tag=%CE ... E%B7%CF%82

Μεγαλοσυμφέροντα?Μπορεί....

Δέκα χρόνια από την ίδρυση της Αντιπροσωπείας της Εκκλησίας της Ελλάδος στην Ευρωπαϊκή Ένωση
http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/ ... ub=d_typou
Λαυρεντιάδης θρησκεία ορθοδοξία...

Το σενάριο Λαυρεντιάδη για Ε.Τ.

http://www.apomesa.info/2009/06/blog-post_25.html
Λαυρεντιάδης-Αγγελόπουλος

Σύννεφα πάνω από τον όμιλο Λαυρεντιάδη
http://www.antinews.gr/?p=5704
Λαυρεντιάδης-Μπόμπολας-Κύρτσος-Αγγελόπουλος-Μπακογιάννη (κουμπάρα του Μαρινάκη που ήθελε τον Ολυμπιακό αλλά δεν έκατσε πολύ πολύ πρόσφατα)-Βαρδινογιάννη-Λαμπράκης-Αλαφούζος και άλλα υπέροχα.


Και όλα αυτά σε καιρό οικονομική ύφεσης με αγορές καταχρεωκοπημένων εταιρειών.






Υ.Γ Θέλετε μεγαλοεπενδυτή ακόμα?
Ακολουθεί σε λίγο ο υποψήφιος για το όνειρο κάποιων.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Επικαιρότητα - Μ.Μ.Ε

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron