Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 26 Δεκ 2015, 14:13

:lol: :lol:

Εδώ που τα λέμε, χειροκροτάμε και τις NBAικες φάσεις των αντιπάλων... :twisted:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 31 Ιαν 2016, 04:06

Ο Θανάσης Αντεντοκούνμπο στους NY Knicks! :D
Το είπαν και το έκαναν τα αδέρφια...θα ανεβάσω και συνέντευξή τους που διάβασα πριν κανένα μήνα...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 03 Φεβ 2016, 08:39

Το κείμενο που είπα ότι θα ανεβάσω και μανιωδώς ζητούσατε! :mrgreen:
Η αλήθεια είναι πως με εμπνέει η επιμονή τους και η ιστορία τους, αν και είναι μια από τις χιλιάδες εκεί έξω...
Δημοσιεύτηκε αρχές Δεκέμβρη..

"ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΣΤΟ ΝΒΑ"


Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο επιστρέφει με νέο συναρπαστικό blog ανήμερα των 21ων γενεθλίων του Γιάννη. Διαβάστε το και κρατήστε το νόημα, το μήνυμά του.



Γεια χαρά σε όλους,

Σήμερα είναι μία ξεχωριστή μέρα για όλους μας στην οικογένεια, αφού έχει γενέθλια ο Γιάννης και αυτό το blog είναι αφιερωμένο σ’ εκείνον.

Είναι μία ιστορία που μπορεί να μη θυμάται και μία φωτογραφία που εκτιμούμε και οι δύο μας πάρα πολύ. Θα ξεκινήσω από την ιστορία πρώτα. Εγώ ξεκίνησα να παίζω ποδόσφαιρο και ο Γιάννης ακολούθησε. Δεν ήθελε να ακούσει για μπάσκετ. Μόνο ποδόσφαιρο. Λέγαμε τότε, «θα παίξουμε ποδόσφαιρο, θα γίνουμε οι καλύτεροι, θα βάζουμε πολλά γκολ, θα βγάλουμε πολλά χρήματα και θα πάρουμε ένα μεγάλο σπίτι για να μένουμε όλοι μαζί».

Κάποια στιγμή το γύρισα στο μπάσκετ. Στην αρχή ο Γιάννης «κλώτσαγε». Δεν ήθελε το μπάσκετ. Προτιμούσε το ποδόσφαιρο, επειδή εκεί λέγαμε ότι θα γίνουμε οι καλύτεροι.


Όμως όταν «ψήθηκε» και άρχισε κι εκείνος να παίζει μπάσκετ, αρχίσαμε να λέμε ακριβώς ό,τι και στο ποδόσφαιρο: «Θα γίνουμε οι καλύτεροι, θα παίξουμε στο ΝΒΑ, θα βγάλουμε χρήματα και θα πάρουμε ένα μεγάλο σπίτι για να μένουμε όλοι μαζί». Το λέγαμε όταν παίζαμε μπάσκετ, σα να παίζουμε ποδόσφαιρο. Μόνο ντρίμπλα και λέιαπ. Το λέγαμε συνέχεια. Μετά από κάθε αναποδιά, είτε εγώ είτε ο Γιάννης, λέγαμε ο ένας στον άλλο, για να μας δώσουμε κουράγιο: «Δεν πειράζει, κάποια μέρα θα παίξουμε στο ΝΒΑ». Λέγαμε το ίδιο πράγμα κάθε μέρα.

Όταν αρχίσαμε να παίζουμε στον Φιλαθλητικό, κι άρχισαν να βγαίνουν οι φήμες για μεταγραφή μας σε μεγάλη ομάδα, όπως ο Ολυμπιακός, περιμέναμε την μεταγραφή που δεν έγινε ποτέ. Ισως επειδή δεν είχαμε διαβατήριο. Δεν μας πτόησε, γιατί λέγαμε: «Θα παίξουμε στο ΝΒΑ».

Περιμέναμε ότι θα συμβεί κάτι ξεχωριστό. Από τότε που παίζαμε στην ΕΣΚΑ, στη Γ’ Εθνική, στην Β’ Εθνική και στην Α2. Πάντα πιστεύαμε ότι θα παίξουμε στο ΝΒΑ. Ο Γιάννης το έλεγε κάθε μέρα. Ακόμα και τις χρονιές που έπαιζε ελάχιστα. Κάναμε βάρη και μου έλεγε: «Δεν το βάζουμε κάτω γιατί μια μέρα θα παίξουμε στο ΝΒΑ».

Η μεγαλύτερη πίκρα που νιώσαμε ήταν όταν χάσαμε με τον Φιλαθλητικό την άνοδο στην Α1, στην τριπλή ισοβαθμία. «Τώρα πώς θα μας δουν οι σκάουτερ των ομάδων του ΝΒΑ;», αναρωτηθήκαμε. Ο Γιάννης γύρισε και μου είπε: «Δεν πειράζει, θα παίξουμε στο ΝΒΑ όπως και να ΄χει».

Το λέγαμε κάθε μέρα. Κάθε μέρα. Στις καλές, στις κακές, στις δύσκολες στιγμές. Ήταν αυτό που μας κράτησε μαζί. Ακόμα κι όταν η μητέρα μας ήταν άρρωστη και δεν ξέραμε τι έχει. Δεν το βάζαμε κάτω. Μέναμε ενωμένοι μπροστά στο στόχο.

Ποιος θα μπορούσε να φανταστεί ότι θα φτάναμε μέχρι εδώ; Ότι κάποια παιδιά, όπως σε αυτή τη φωτογραφία, κάπου στην Αμερική, θα έβγαζαν φωτογραφία φορώντας τη φανέλα των Bucks του Γιάννη και τη δική μου των Knicks.


Εικόνα

Γι’ αυτό όσοι διαβάζετε αυτές τις γραμμές και κυνηγάτε κάποιο όνειρο, κάποιο στόχο, μην τα παρατήσετε ποτέ. Να σκέφτεστε κάθε μέρα τον στόχο και να μην τον βγάζετε από το μυαλό σας. Θα γίνει πραγματικότητα.

Αυτό έκανα κι εγώ και ο Γιάννης.

Γιατί τελικά όταν ταυτιστείς με τον στόχο, δεν υπάρχει περίπτωση να μη σου συμβεί κάτι καλό! Ευχαριστώ τον Θεό κάθε μέρα γι’ αυτή την οικογένεια που βρίσκομαι. Που είμαστε όλοι μαζί ευτυχισμένοι και αγαπημένοι.

Γιάννη, αδερφέ μου, χρόνια πολλά να σε χαιρόμαστε και να συνεχίσουμε να κυνηγάμε τα όνειρά μας!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 11 Φεβ 2016, 18:18

FRA basketball manager with Down syndrome scores 3-pointer


It was an early birthday present for 19-year-old Robert Lewis, a senior at Franklin Road Academy with Down syndrome.

As the team manager of the basketball team, there was no guarantee he would have an opportunity to play. But Lewis was suited up on Friday for the first time.

He was called in to the game against University School of Nashville with 90 seconds left to go. He was no longer just looking the part; he was now playing it.

Photos: Robert Lewis scores 3-pointer

Lewis swished his second three-point attempt, making the goal of a lifetime.

The crowd erupted with cheers and FRA students carried him off the court

“He put me in. I was in the right-hand corner for the three,” Robert told News 2. “When I had that ball, when I shot it, I know that was going in, and when I made the shot, all I can hear is everybody going nuts.”

And it was a three-pointer nobody who saw will forget.

“It was basically the culmination of someone who has given so much to the school and so much to this classmates being repaid in love,” Assistant Coach Jay Salato told News 2.

“I was so happy that everyone loved me so much, and after the game everyone was crying with joy and I saw it through people’s eyes and I loved it,” Robert added.

Now his teammates has given him a nickname.

“They call me Money because I make three-pointers,” Robert said.



Έχει κάποια videos στο link αλλά δεν είναι YT, οπότε παραθέτω αυτό




Το βρήκα στο προφίλ του Μπάνε στο Facebook.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό john4serres » Δευτ 29 Φεβ 2016, 02:01



κηδεια
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29781
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 29 Φεβ 2016, 08:05

:o :o :o :o :o :o :o :o


Πολύ Π.Α.Ο.Κ. φάση.. άμυνα με τα μάτια στο σουτ της Valencia και μετά...ΜΠΑΜ!!!!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 01 Μαρ 2016, 06:14

Το triple double του Αντεντοκούνμπο με τους Lakers, όπου στο τέλος του αγώνα εισέπραξε τα εύσημα του Kobe:






Χθες έκανε ξανά triple-double, στη νίκη των Bucks επί των Rockets του James Harden..!
Παρακάτω τα highlights του αγώνα, δεν βρήκα video μόνο με τον Greek Freak..





http://nba.sport24.gr/article/3933444/neo-triple-double-o-giannis Εδώ έχει αρκετές από τις φάσεις του Γιάννη!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 15 Μαρ 2016, 02:30

Giannis Antetokounmpo is the youngest player in NBA history to have 4 triple-doubles in a span of 11 games!!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 17 Μαρ 2016, 18:40

Εικόνα
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 24 Μαρ 2016, 06:23

:shock: :shock: :shock: :shock: !!!!!!!!!!!!?????????????????? :shock: :shock: :shock: :shock:









john4serres έγραψε:

κηδεια





Το ξαναείδα τώρα και μόλις συνειδητοποίησα ότι...ήταν χλατσαριστό!!!!!!!!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 06 Απρ 2016, 05:18



Still flying...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό painkiller4 » Τετ 06 Απρ 2016, 05:52

Ρόμαν δεν φαίνεται καθόλου ότι είσαι fan του :mrgreen:
Πάντως πέρα από την πλάκα το παιδί αυτό που ήδη τρελαίνει όλο το NBA είναι σίγουρο ότι θα αφήσει εποχή είναι παίκτης all around και με τα φυσικά του προσόντα αλλά κ με το τεράστιο ταλέντο που διαθέτει είναι γεγονός ότι θα μεγαλουργησει.
Άβαταρ μέλους
painkiller4
 
Δημοσιεύσεις: 6611
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2015, 01:45

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 06 Απρ 2016, 07:03

Fan ποιανού; :mrgreen:

Έχει τρομερό ποτέντσιαλ, έχει ήδη εξελιχθεί πάρα πολύ και μπασκετικά και σαν σώμα!
Θα γίνει ο μεγαλύτερος μπασκετμπολίστας που φόρεσε τη γαλανόλευκη φανέλα και πιστεύω ότι θα πάρει και δαχτυλίδι(α) στο NBA.
Επίσης, η ιστορία της ζωής του δίνει ελπίδα σε πολλούς!

Και πες με πόσοι θα καλούσαν όλον τον κόσμο στη γειτονιά που μεγάλωσαν (Σεπόλια) για μπάσκετ, φωτογραφίες και κουβέντα;; Σεμνός και δουλευταράς όσο δεν πάει!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό john4serres » Τετ 06 Απρ 2016, 22:27

Όσο περνάει ο καιρός μου γίνεται πιο συμπαθής. Μεγαλύτερο χάρισμα του είναι το σώμα του.

Ο Χαραλαμποπουλος του βάζελου τι κάνει; Δεν τον έχω δει φέτος αλλά πέρυσι μου έκανε κλικ. Μ άρεσε πολύ ο τρόπος παιχνιδιού του. Αν και δεν παρακολουθώ μπάσκετ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29781
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Ο κόσμος παίζει μπάσκετ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 06 Απρ 2016, 22:53

Με 210cm ύψος και 200κάτι cm άνοιγμα χεριών και τον υπάρχον επαγγελματισμό + πείσμα, λογικό είναι να περιμένουμε πολλά... Υγιής να 'ναι!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46186
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες