Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Θέματα που αφορούν την επικαιρότητα και τα Μ.Μ.Ε.

Re: Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Κυρ 04 Σεπ 2011, 12:26

«Εδώ και ένα χρόνο όλο έφευγα...»

Ο 32χρονος Ιταλός αμυντικός αγωνίστηκε σε 25 από τα συνολικά 92 επίσημα παιχνίδια που έδωσε ο ΠΑΟΚ τη διετία που βρισκόταν στο ρόστερ. Από χθες ο κεντρικός αμυντικός βρίσκεται στην Ιταλία, αναζητώντας τον επόμενο σταθμό της καριέρας του.

Λίγο πριν αναχωρήσει από τη Θεσσαλονίκη ο Μίρκο Σαβίνι μάς υποδέχθηκε στο σπίτι στο οποίο έμενε τα δυο χρόνια που βρισκόταν στην πόλη κάνοντας τον απολογισμό της δικής του παρουσίας στον ΠΑΟΚ, την αυτοκριτική του, αλλά και κριτική στους ανθρώπους με τους οποίους συνεργάστηκε.

Goalnews: Μίρκο, το περασμένο Σάββατο βρέθηκες στην προπόνηση και χαιρέτησες τους συμπαίκτες σου. Πώς ένιωσες;

«Περίεργα. Ξέρεις, είναι διαφορετικό να γνωρίζεις ότι θα φύγεις και άλλο να ξεκινάς τη διαδικασία αποχώρησης. Γνώριζα ότι θα γινόταν αυτό μέσα σ' αυτές τις μέρες, αλλά αυτό δεν αλλάζει την κατάσταση. Με πολλούς από τους συμπαίκτες μου ήμασταν μαζί και τα δυο χρόνια. Ετσι είναι το ποδόσφαιρο. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο χαίρομαι είναι ότι, όταν τους χαιρέτησα, χαιρέτησα φίλους. Αυτό είναι που μετράει…»

Goalnews: Μπορεί να μην το γνωρίζεις, αλλά τα τελευταία χρόνια ήταν ελάχιστες οι φορές που η ΠΑΕ εξέδωσε ανακοίνωση για ένα «διαζύγιο» με ποδοσφαιριστή και σ' αυτό τον ευχαριστεί και του εύχεται καλή σταδιοδρομία…

«Τους ευχαριστώ γι' αυτό. Τις τελευταίες μέρες έγιναν κάποιες συζητήσεις, συμφωνήσαμε για το πώς θα λυθεί το συμβόλαιο, δώσαμε τα χέρια κι όλα τελείωσαν».

Goalnews: Για να σου πω την αλήθεια, εδώ και ένα χρόνο υπήρχε αυτή η αίσθηση ότι θα φύγεις…

«Το ξέρω. Εδώ και ένα χρόνο όλο έφευγα…».

Goalnews: Στο διάστημα της προετοιμασίας είχες πει ότι είναι δύσκολο για σένα να είσαι στην ομάδα και να ζεις αυτήν την κατάσταση.

«Σου το είχα πει και τότε. Εσύ πώς θα αισθανόσουν αν στη δουλειά που είσαι άκουγες δεξιά κι αριστερά «αυτός θα φύγει σε λίγες μέρες» και αυτό να συμβαίνει για ένα χρόνο… Σε κουράζει, σε φθείρει. Θεωρώ ότι από την πλευρά μου λειτούργησα σωστά. Με πείραζε η όλη κατάσταση, αλλά είμαι επαγγελματίας και προσπάθησα να μη με επηρεάζει όσον αφορά τη δουλειά μου και την παρουσία μου μέσα στην ομάδα».

Goalnews: Γιατί δεν έγινες ποτέ βασικό στέλεχος της ενδεκάδας; Τι έφταιξε;

«Νομίζεις ότι δεν έχω κάνει ποτέ αυτόν τον εσωτερικό διάλογο; Πολλές φορές. Είναι αυτό που πιστεύω ότι θα πρέπει να ενοχλεί, να προβληματίζει τον κάθε παίκτη που δεν είναι βασικός. Ετσι έκριναν οι προπονητές, έτσι έκανα. Αυτό για το οποίο είμαι σίγουρος είναι ότι εγώ από την πλευρά μου έκανα το σωστό και πάνω στη δουλειά στις προπονήσεις, αλλά και στα παιχνίδια στα οποία αγωνίστηκα».

Goalnews: Τι κρατάς από τη διετία σου στον ΠΑΟΚ;

«Ο κάθε άνθρωπος όταν μπαίνει τέλος σε μια περίοδο της ζωής του συνήθως κρατά τα θετικά και αφήνει πίσω του τα αρνητικά. Τα θετικά τα θυμάμαι όλα και τα αρνητικά όμως τα κρατάω διότι και από αυτά μαθαίνεις πράγματα. Εζησα ωραίες στιγμές, αλλά και δύσκολες στιγμές. Οταν είσαι παίκτης του ΠΑΟΚ, είσαι μέλος μιας μεγάλης οικογένειας και το καταλαβαίνεις καθημερινά. Καταλαβαίνεις εύκολα το μέγεθος του συλλόγου. Εντάξει, δεν ήταν όλα ρόδινα και καλά, διότι αν ήταν έτσι, μπορεί να ήμουν ακόμα εδώ».

«Τον παραδέχομαι τον Σάντος»

Ο Μίρκο Σαβίνι στάθηκε αρκετά στον Φερνάντο Σάντος, μιλώντας με τα καλύτερα λόγια για τον Πορτογάλο πρώην τεχνικό του ΠΑΟΚ.

Goalnews: Μίρκο, θα ήθελα ένα σχόλιο για τους προπονητές με τους οποίους συνεργάστηκες. Φερνάντο Σάντος…

«Είναι ένας προπονητής που μιλάει λίγο, αλλά ξέρει πώς θα περάσει τη δική του φιλοσοφία στους παίκτες. Τον παραδέχομαι τον Σάντος. Δέθηκε με τον ΠΑΟΚ διότι το πάλεψε πολύ για να φτάσει η ομάδα στα αποτελέσματα που θέλαμε όλοι. Απαιτεί από τους παίκτες του να έχουν στο μυαλό τους τη νίκη. Τίποτε άλλο. Να μη συμβιβάζονται. Αυτό το πέρασε σε όλους. Δεν είναι από εκείνους που μιλάνε, μιλάνε, μιλάνε. Εχει το δικό του τρόπο και είναι αποτελεσματικός. Με βοήθησε διότι δεν προσαρμόστηκα γρήγορα και στο φινάλε της σεζόν που ήταν στον ΠΑΟΚ έπαιξα στα πλέι οφ και φτάσαμε στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ».

«Δεν με υπολόγιζε ο Δερμιτζάκης»

Ο 32χρονος εξέφρασε τα παράπονά του για τους Παύλο Δερμιτζάκη και Μάκη Χάβο...

Goalnews: Μετά τον Σάντος ήρθε ο Μπερέτα...

«Τον Μάριο Μπερέτα τον γνώριζα από την Ιταλία. Δεν είχαμε δουλέψει ποτέ μαζί. Δεν μπορώ να τον κρίνω διότι έμεινε μόλις τρεις εβδομάδες».

Goalnews: Η χρονιά αγωνιστικά ξεκίνησε με τον Παύλο Δερμιτζάκη και τελείωσε με τον Μάκη Χάβο...

«Με τον Δερμιτζάκη δεν ξέρω τι έγινε, αλλά δεν με υπολόγιζε. Μετά είχα και έναν τραυματισμό που με άφησε πίσω. Ο Μάκης Χάβος δούλεψε περισσότερο, αλλά και πάλι είχα μικρή συμμετοχή».

Goalnews: Θέλεις να πεις κάτι για τον Λάσλο Μπόλονι;

«Οχι. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι δουλεύει σωστά και είναι σωστός απέναντι σε όλους τους παίκτες».

«Δεν έχουν απλά αγάπη, έχουν τρέλα»

Οταν η συζήτηση πήγε στο κομμάτι των φιλάθλων, ο Μίρκο Σαβίνι μίλησε για τα καλά, αλλά και τα στραβά τους.

Goalnews: Μίρκο, ποια είναι η πρώτη λέξη που σου έρχεται στο μυαλό για τους φιλάθλους του ΠΑΟΚ;

«Τρέλα. Οπως σου το λέω… Τρέλα. Δεν έχουν απλά αγάπη για την ομάδα, τη θεωρούν κομμάτι τους…».

Goalnews: Υπάρχουν χαρακτηριστικές στιγμές;

«Θα σου πω τα δυο τελευταία παιχνίδια με τον Αρη στην Τούμπα. Στο ένα κερδίσαμε με 2-0 στα πλέι οφ. Γυάλιζε το μάτι τους. Στο επόμενο παιχνίδι χάσαμε με 0-1. Πρώτη φορά χάσαμε από τον Αρη στην Τούμπα μετά από πολλά χρόνια. Την επόμενη μέρα ήρθαν στην προπόνηση. Και τους έβλεπες ότι ήταν πικραμένοι, δεν μπορούσαν να το ανεχθούν. Ηθελαν μια εξήγηση, κάτι να τους πούμε. Εκείνες τις στιγμές το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τους δείξεις ότι τους κατανοείς και μέσα στο γήπεδο με νίκες να ζητήσεις συγγνώμη. Δεν θα ξεχάσω σε ένα βίντεο που έχω δει από την Κωνσταντινούπολη, στο γκολ του «Μούσλι» που ακούγονται μόνο εκείνοι...».

Goalnews: Ξεφεύγουν όμως μερικές φορές…

«Ναι, κι αυτό είναι ένα πρόβλημα. Πάνω στη στιγμή όμως, από την τρέλα τους, κάνουν και λάθη. Το «καλό» είναι πως μόνο μια μειοψηφία ξεφεύγει και μακάρι να εκλείψουν κι εκείνοι».

«Ενιωθα ότι δεν με προστατεύουν»

Το «διαζύγιο» του Μίρκο Σαβίνι με τον ΠΑΟΚ εκδόθηκε σχετικά αργά, αν σκεφτεί κανείς ότι ο Ιταλός αμυντικός βρισκόταν σε ένα ιδιότυπο υπό παραχώρηση καθεστώς εδώ και ένα χρόνο.

Goalnews: Αναφέρθηκες στους συμπαίκτες σου και στον κόσμο. Θέλω να πάμε στο κομμάτι της διοίκησης. Εχεις μιλήσει πολλές φορές για το «φεύγεις - μένεις», αν μπορώ να το περιγράψω σωστά...

«Ναι…Και στο είπα ότι αυτό ήταν το πιο δύσκολο κομμάτι. Μάθαινα ότι οι εφημερίδες έγραφαν, και προφανώς να έγραφες κι εσύ και σου το λέω με παράπονο, ότι ο Σαβίνι θα φύγει, ότι δεν υπολογίζεται, ότι δεν είναι καλός, ότι το ένα, ότι το άλλο. Εγώ δεν είχα τίποτε άλλο να κάνω από το να ρωτήσω τους ανθρώπους της ομάδας τι γίνεται με την περίπτωσή μου. Εμένα δεν μου έλεγαν τίποτα τέτοιο, μου έλεγαν ότι μένω. Ομως λίγες μέρες μετά πάλι έβλεπα τα ίδια δημοσιεύματα. Κανείς όμως από την ομάδα δεν βγήκε να με προστατεύσει. Και δεν το λέω από την άποψη να προστατεύσει τον Σαβίνι, αλλά να προστατεύσει τον παίκτη του ΠΑΟΚ. Να βάλει ένα τέλος σ' αυτά τα δημοσιεύματα. Ενιωθα ότι δεν με προστατεύουν, ότι δεν προστατεύουν έναν δικό τους παίκτη. Αυτό δείχνει ότι δεν σέβεσαι τον παίκτη. Οχι τον άνθρωπο, σου το επαναλαμβάνω, δεν το πήρα προσωπικά ως Σαβίνι, αλλά ως παίκτης του ΠΑΟΚ».

Goalnews: Εχεις κάποιο παράπονο συγκεκριμένα από τον Ζαγοράκη, τον Βρύζα ή τον Κωνσταντινίδη;

«Οχι, προσωπικά κανένα παράπονο. Δεν είναι θέμα προσώπων. Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο».

Goalnews: Τελικά πώς φτάσατε στη λύση;

«Το συζητήσαμε και επιτέλους για πρώτη φορά μου μίλησαν σωστά. Μου είπαν «ξέρεις, Μίρκο, θέλουμε να γίνει ή αυτό ή εκείνο». Τα βάλαμε κάτω, ανταλλάξαμε απόψεις και τελικά λύθηκε το συμβόλαιό μου».

Goalnews: Μας είχε δοθεί η αίσθηση ότι ο ΠΑΟΚ ήταν έτοιμος να σου ζητήσει μείωση αποδοχών για να παραμείνεις. Συνέβη κάτι τέτοιο;

«Οχι, και νομίζω ότι δεν το ήθελε καμία από τις δυο μεριές. Δεν ξέρω αν κάποια στιγμή το σκέφτηκαν, αλλά πάντως δεν έγινε τέτοια συζήτηση».

Goalnews: Ας υποθέσουμε ότι είμαι ένας Ιταλός ποδοσφαιριστής. Εχω πρόταση από τον ΠΑΟΚ. Σου τηλεφωνώ και σε ρωτώ «Μίρκο, να πάω;» Τι θα μου έλεγες;

«Την αλήθεια. Νομίζω το πηγαίνεις το θέμα στα οικονομικά προβλήματα και σε αυτά που σου είπα… Σε καμία περίπτωση δεν θα του έλεγα μην πας. Θα του μιλούσα για τα οικονομικά προβλήματα, τα οποία νομίζω υπάρχουν σε όλη την Ευρώπη, όχι μόνο στον ΠΑΟΚ. Θα του έλεγα βέβαια και για τον κόσμο και την όλη ατμόσφαιρα στην ομάδα».

Goalnews: Και στα δυο χρόνια που ήσουν στον ΠΑΟΚ κάνατε απεργία. Θες να αναφερθείς σ' αυτά τα δυο περιστατικά;

«Τα προβλήματα τα οικονομικά υπήρχαν και υπάρχουν. Και κατανόηση από την πλευρά μας υπήρχε και το δείξαμε αυτό. Το μόνο που θέλαμε ήταν να μπορέσουμε να έχουμε μια ενημέρωση για το τι συμβαίνει. Να ακούσουμε από κάποιον ότι θα γίνει αυτό κι αυτό. Διότι η αβεβαιότητα ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα».

«Στα πλέι οφ του 2010 φτάσαμε στο τοπ»

Η λογική λέει ότι για έναν παίκτη του ΠΑΟΚ ένα γκολ εναντίον του Αρη δεν θα μπορούσε παρά να είναι η κορυφαία του στιγμή, πόσο δε μάλλον όταν είναι και το μοναδικό του…

Goalnews: Μίρκο, υπάρχει καλύτερη στιγμή από το γκολ που πέτυχες με τον Αρη;

«Σαν τώρα το θυμάμαι. Θυμάμαι όλο το παιχνίδι διότι ήταν μεγάλης σημασίας από κάθε άποψη. Θεωρώ ότι στα πλέι οφ του 2010 φτάσαμε στο τοπ επίπεδο και δεν ήταν καθόλου εύκολο να το κάνουμε αυτό…».

Goalnews: Πάντως, ο πανηγυρισμός σου έχει μείνει. Ολοι περίμεναν ότι θα πας στην κερκίδα και τελικά ανέβηκες στη διαφημιστική πινακίδα…

«Ναι, και φοβήθηκα να σου πω την αλήθεια μην έρθει κανένας οπαδός και με πιάσει από τα πόδια και πέσω… Δεν υπάρχει καλύτερο συναίσθημα στο ποδόσφαιρο από το να βλέπεις τους οπαδούς να πανηγυρίζουν, ειδικά όταν το γκολ το έχεις βάλει εσύ…».

Goalnews: Πολλοί μιλούν για το παιχνίδι με τον Αρη εκείνη τη χρονιά…

«Τι θες να πω γι' αυτό; Εχει νόημα να μιλάμε γι' αυτό; Μακάρι να βρει το δρόμο του το ελληνικό ποδόσφαιρο».

Goalnews: Τι έγινε στα πλέι οφ του 2010 και ο ΠΑΟΚ πήρε την πρωτιά από την τέταρτη αγωνιστική;

«Προερχόμασταν από μια γεμάτη και δύσκολη χρονιά. Είχαμε χάσει το δρόμο μας στο Κύπελλο και στο πρωτάθλημα παλέψαμε όσο μπορούσαμε και τελικά έγινε ό,τι έγινε. Πολλοί πίστευαν ότι θα είμαστε «σκοτωμένοι». Και εκεί βγάλαμε όλο μας τον εγωισμό. Παίξαμε με καρδιά, μυαλό και… καρύδια, που λέει κι ο Γκαρσία».

«Ο Τότι είναι ο θεός της Ρόμα»

Κάποια στιγμή η συζήτηση πήγε στην αγαπημένη του ομάδα, τη Ρόμα, και όσα συμβαίνουν με τον Τότι.

Goalnews:Μίρκο, μου είχες πει ότι είσαι Ρόμα…

«Ναι…».

Goalnews:Τις τελευταίες μέρες των μεταγραφών έκανε σημαντικές κινήσεις.

«Ναι. Θεωρώ ότι ειδικά ο Πιάνιτς είναι εξαιρετικός παίκτης και μπορεί να βοηθήσει την ομάδα να διεκδικήσει πρωτάθλημα».

Goalnews:Τώρα στη Ρόμα υπάρχει ένας νέος και νεαρός τεχνικός, ο Λουίς Ενρίκε, και όλοι ασχολούνται με την κόντρα του με τον Τότι. Πώς το βλέπεις;

«Ο Τότι για τη Ρόμα είναι ο θεός. Είναι το σημείο αναφοράς. Ξέρω τι έγινε στο ευρωπαϊκό παιχνίδι όταν αντικαταστάθηκε. Εχει τέτοιο εγωισμό, που θεωρεί ότι ο προπονητής πρέπει να του συμπεριφέρεται ως σταρ. Πάνω από τον προπονητή όμως δεν πρέπει να μπαίνει κανένας. Οι παίκτες του βεληνεκούς του Τότι δύσκολα αποδέχονται ότι έρχεται η ώρα της αποχώρησης. Θα πρέπει να το παλέψει αρκετά ο Λουίς Ενρίκε για να μπορέσει να κρατήσει τις ισορροπίες».
γκοοοοοοοοοοοολλλλλλλ

δικαιολογημενα παραπονα...εκει στη διοικηση καλα σε μας ουτε στους παικτες δε μιλανε..επικοινωνιακα 0
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό kos » Κυρ 04 Σεπ 2011, 12:37

σοβαρος ανθρωπος και υποτιμημενος ποδοσφαιριστης.
kos
 
Δημοσιεύσεις: 4925
Εγγραφή: Τρί 08 Ιούλ 2008, 18:21

Re: Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό Realcon » Κυρ 04 Σεπ 2011, 14:22

Ειλικρινά η συνέντευξη του Σαβίνη δείχνει έναν άνθρωπο με παιδεία.
ποδοσφαιρικά ήμουν πιο απαιτητικός από τον ίδιο. Ο λόγος στο ότι ο ίδιος έπαιξε σε πρωτάθλημα με παίκτες αντιπάλους που θα ζηλεύαμε όχι μόνο εμείς αλλά οποιαδήποτε ευρωπαϊκή ομάδα.
“Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με”.
ΔΟΞΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ!
Άβαταρ μέλους
Realcon
 
Δημοσιεύσεις: 3626
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ 2008, 01:48

Re: Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Κυρ 04 Σεπ 2011, 14:52

Εγώ πάλι τον θεωρώ εγωιστή άνθρωπο και μετριότατο ποδοσφαιριστή.

Δεν έδειξε ποτέ οτι καίγεται να προσφέρει κάτι στην ομάδα, είτε ήταν εδώ είτε οχι κανείς δεν κατάλαβε τη διαφορά. Ακόμα κι ο Μπιζέρα που έκατσε λιγότερο και με τις ίδιες πάνω κάτω συμμετοχές, αν οχι λιγότερες, περισσότερο τον θυμόμαστε αγωνιστικά.
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13121
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό IKARIA_4 » Πέμ 08 Σεπ 2011, 15:13

''ΠΑΟΚτσής και ...κιθαρίστας!

Οπαδός του ΠΑΟΚ δήλωσε ο Ντάνι Φερνάντες και μίλησε για τα μαθήματα κιθάρας από τον Λουίς Γκαρσία στον Παναθηναϊκό!
ΠΑΟΚτσής και ...κιθαρίστας!

Η ρουμανική ιστοσελίδα "prosport.ro" παρουσιάζει το προφίλ του Καναδοπορτογάλου πορτιέρο, ο οποίος αγωνίστηκε στον ΠΑΟΚ από το 2003 μέχρι το 2008.

Όπως δήλωσε: "Νιώθω Πορτογάλος λόγω του πατέρα μου. Αυτός είναι η κεφαλή της οικογενείας...".

Τώρα που βρίσκεται στη Ρουμανία είναι και πιο κοντά στη γενέτειρα της μητέρας του, που γεννήθηκε κοντά στα σύνορα Σλοβακίας και Τσεχία. "Θα έχω την ευκαιρία να πάω και εκεί για πρώτη φορά στη ζωή μου", είπε στη ρουμανική ιστοσελίδα ο Φερνάντες.

Το άρθρο αναφέρεται στη σχέση του με τη Νορβηγίδα Τόρι με την οποία γνωρίζοντας εδώ και 10 χρόνια και παντρεύτηκαν αλλά απέκτησαν και παιδί, για τις πέντε γλώσσες που μιλάει ο πρώην τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ (πορτογαλικά, αγγλικά, ελληνικά, ισπανικά και γερμανικά) αλλά και τα μαθήματα κιθάρας (!) που του έκανε ο Λούις Γκαρσία στον Παναθηναϊκό!

"Είμαι οπαδός του ΠΑΟΚ!", τόνισε σε κάποια φάση της συνέντευξης στο "prosport.ro".

"Στα χρόνια που έπαιξα στον ΠΑΟΚ ανέπτυξα μία ξεχωριστή σχέση με τον κόσμο της ομάδας. Είναι ίσως οι πιο φανατικοί οπαδοί σε όλο τον κόσμο. Αυτόν τον κόσμο μόνο να τον εξυμνείς μπορείς...", κατέληξε.''

paok24.gr
IKARIA_4
 
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Τετ 13 Ιαν 2010, 17:21
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΙΟ ΠΕΛΑΓΟΣ

Re: Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό sidpanos » Πέμ 08 Σεπ 2011, 23:06

Δεν είναι μόνο οι δύο «αιώνιοι» που μένουν ατιμώρητοι όσα σκάνδαλα και αν βγούν στην επιφάνεια, είναι και οι σύλλογοι που χρωστάνε εκατομμύρια ευρώ και παραμένουν ατμώρητοι.

Όπως η ΑΕΚ για παράδειγμα που παίρνει χωρίς πρόβλημα την άδεια συμμετοχής στο πρωτάθλημα, δεν έχει πρόβλημα στην εφορία, κάνει μεταγραφές κτλ κτλ… Και το χρέος μεγαλώνει.

Ούτε ένα ούτε δύο, αλλά 103 (!!!) εκατ. ευρώ χρωστάει η ΑΕΚ στο Ελληνικό Δημόσιο (με τη διαφορά ότι υπάρχει το άρθρο 44)! Αφαιρέστε δηλαδή ένα 5%.

Κι όμως οι ιθύνοντες του συλλόγου με την ανοχή του κράτους και μερίδας των ΜΜΕ που προσπαθούν να απροποσανατολίσουν τον κόσμο, συνεχίζουν να «πνίγουν» και άλλο με χρέη τον σύλλογο και να κάνουν μεταγραφές…

Τακτική που κάνουν όλες οι ομάδες οπως για παράδειγμα ο μπασκετικός ΠΑΟΚ που είναι η δεύτεροη πιο χρεωμένη ομάδα στην χώρα αλλά ονειρεύεται Μαγκέτι. Αλήθεια τι θα γινόταν αν ένας πολίτης χρωστούσε 103 εκατομμύρια ευρώ; Πότε επιτέλους αυτό το κράτος θα λειτουργήσει;

Πολλά τα χρέη κι από άλλους συλλόγους που ανακοινώθηκαν ανάμεσα στους 6.000 μεγαλοφειλέτες προς το κράτος!

Το υπουργείο Οικονομικών ανακοίνωσε μια μακρά λίστα στην οποία βρίσκονται 6.000 νομικά προσώπα κερδοσκοπικού χαρακτήρα με βασική οφειλή προς το Δημόσιο άνω των 150.000 €!!!

Ανάμεσα τους υπάρχουν και πολλές ομάδες είτε ποδοσφαίρου είτε μπάσκετ!

Την… πρώτη θέση στην αθλητική λίστα έχει η ΑΕΚ, η οποία οφείλει στο Ελληνικό Δημόσιο το αστρονομικό ποσό των 103.237.196,37 ευρώ! Ασύλληπτο ποσό, με τη διαφορά πως δεν προβλέπεται σε αυτό το άρθρο 44 στο οποίο έχει υπαχθεί η «κιτρινόμαυρη» ΠΑΕ κάτι που σημαίνει πως το χρέος της είναι το 5% από το παραπάνω νούμερο από το οποίο αφαιρούνται επιπρόσθετα και 24 εκατ. ευρώ που είναι τα πρόστιμα και οι προσαυξήσεις. Εξίσου μεγάλο είναι το χρέος του μπασκετικού ΠΑΟΚ που φτάνει στα 68.407.769,11! Το gazzetta.gr έψαξε τη μακρά λίστα,

μπλα μπλα μπλα...
---ΠΑΩ ΕΓΩ ΠΟΥ'ΜΑΙ ΚΙ ΑΔΥΝΑΤΟΣ Κ ΑΝΕΒΑΙΝΩ Κ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ Κ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΣΟΥΒΛΙ Κ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ 800 ΚΙΛΑ ΑΗΔΙΑ---
--why's the rum always gone?--
--και θέλω να με πεις....--
--http://www.youtube.com/watch?v=YLMTFNNsCAs&playnext=1&list=PLBF0DF22E877ACF23&index=48--
Άβαταρ μέλους
sidpanos
 
Δημοσιεύσεις: 4153
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 07:30
Τοποθεσία: ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΝΑΠΟΛΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΤΟΥ ΜΠΕΛΛΟΥ

Re: Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Πέμ 08 Σεπ 2011, 23:10

Η θέση της ΚΑΕ για τα χρέη στο δημόσιο
Μπάσκετ 08 Σεπ. 2011 23:15 - Από

Πως εξηγούν οι "ασπρόμαυροι" τη λίστα του Υπουργείου Οικονομικών, σύμφωνα με την οποία το χρέος του ΠΑΟΚ φτάνει στα 68.407.769,11 ευρώ
1 σχόλιο

Το Υπουργείο Οικονομικών δημοσιοποίησε την Πέμπτη (8/9) λίστα, που αφορά στις υποχρεώσεις διαφόρων εταιρειών προς το δημόσιο και σύμφωνα με αυτήν το χρέος της ΚΑΕ ΠΑΟΚ φτάνει στα 68.407.769,11 ευρώ... Μόνο, όμως, που αυτό το ποσό δεν αφορά την ΠΑΟΚ ΚΑΕ 2004.

Εάν προσέξει κανείς τη λίστα, σε αυτήν αναγράφεται καταρχάς ΠΑΟΚ ΚΑΕ, δηλαδή αναφέρεται στην εταιρία πριν την υπαγωγή της ομάδας στο νόμο του Βενιζέλου. Επίσης, ως έδρα της ΚΑΕ αναγράφεται αυτή στα γραφεία της Μικράς Ασίας 1, τα οποία ήταν γραφεία που χρησιμοποιούσε παλαιότερα η ΚΑΕ και όχι τώρα. Οπότε με λίγα λόγια, σύμφωνα με τον επίσημο ΠΑΟΚ, αυτή η λίστα δεν αφορά την τωρινή κατάσταση της ΚΑΕ.ολα

οποτε οκ ειμαστε
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Τρί 13 Σεπ 2011, 10:58

Δημήτρης Τσορμπατζόγλου
Σεπ
13
2011


Ποια Τότεναμ…


Έχω επιχειρήματα… Πιστεύω αυτά που γράφω όσο δεν πάει… Δεν γράφω για να εντυπωσιάσω, αλλά γιατί θεωρώ ότι και πάλι η χρονιά δεν ξεκινάει καλά όσον αφορά τα διπλά παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη…

«Ας ξεχάσουμε τον Εργοτέλη και την ήττα, ακολουθεί η Τότεναμ». Αυτό που κατά κόρον λέγεται και γράφεται από το βράδυ του Σαββάτου, το θεωρώ απαράδεκτο, εγκληματικό και πολύ μειωτικό για τον ΠΑΟΚ. Αυτός που το υποστηρίζει και βρίσκεται έξω από την ομάδα, ΔΕΝ εξυπηρετεί συμφέροντά της, αυτός που το πιστεύει μέσα στην ομάδα, ΔΕΝ πρέπει να παίζει στον ΠΑΟΚ… Είναι λίγος για τον ΠΑΟΚ.

Όχι κύριοι… Αυτό που έγινε στο Παγκρήτιο, δεν μπορεί να περάσει έτσι. Εγώ ξέρω ότι τέτοιου είδους ήττες, μία ΜΕΓΑΛΗ ομάδα την προβληματίζουν και τρεις και τέσσερις και πέντε ημέρες. Τέτοια παθήματα τα συζητάνε καμιά… βδομάδα. Μετά από τέτοιες γκέλες (ειδικά όπως έγινε αυτό το 2-1) πρέπει να αρρωσταίνεις από την στενοχώρια ! Να μην κοιμάσαι το βράδυ για να καταλάβεις τι ακριβώς έπαθες… Για να μην το ξαναπάθεις βεβαίως.

Θυμάμαι δηλαδή ότι η μεγάλη ομάδα του Πρέλεβιτς και του Κόρφα στο μπάσκετ, όταν… έχανε αρρώσταιναν όλοι για καμιά εβδομάδα, αφού πρώτα συζητούσαν για 5-6 ώρες μετά το ματς. (Όταν έχασαν δηλαδή από το τρίποντο του Γιαννόπουλου στο Παγκράτι ή στο Σπόρτινγκ τότε που έφυγαν στα αποδυτήρια νικητές και ξαναγύρισαν να παίξουν δύο δευτερόλεπτα και στο τέλος έχασαν, πρέπει να συνήλθαν 15 μέρες μετά).

Επειδή πράγματι μιλάμε για παίκτες νικητές (αν και Γκαρσία – Τσιρίλο που έλειπαν είναι στους πρώτους με αυτό το πνεύμα) δεν γίνεται να ξεχάσουν έτσι εύκολα αυτό το παιχνίδι.

Πέρυσι στον ΠΑΟΚ πέρασαν… αέρα πολλές τέτοιες ήττες. Υπήρχε η δικαιολογία της Ευρώπης, που προηγούνταν ή ακολουθούσε… Λέγαμε όμως ότι αυτή η ομάδα δεν ήξερε να ανταπεξέλθει σε αυτή την διπλή πίεση. Εγκεφαλική και σωματική. Λέγαμε ότι πέρυσι μάθαινε… Οι πιο πολλοί μέσα στην ομάδα (πρώτοι οι προπονητές της) δεν ήξεραν να διαχειριστούν αυτές τις καταστάσεις. Από τέτοιες ήττες όμως ο ΠΑΟΚ, έχασε τουλάχιστον το τσάμπιονς ληγκ, ξεκινώντας με μηδέν βαθμούς τα πλέι οφ.

Ε λοιπόν, φέτος δεν γίνεται να την ξαναπατήσει ο ΠΑΟΚ… Ο οποίος ΠΑΟΚ ΠΡΕΠΕΙ να πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα. ΠΡΕΠΕΙ να το διεκδικήσει… ΔΕΝ πρέπει να παρασυρθεί από την γιορτή της Ευρώπης… Μίας Ευρώπης που πέρυσι ήταν άγνωστη και διασκεδαστική, αλλά από εδώ και πέρα πρέπει να γίνει συνήθεια. Δεν μπορεί να αντιμετωπίζεται το Europa League με τη νοοτροπία του επαρχιώτη, ο οποίος -που και που- πηγαίνει στην πρωτεύουσα… Αν είναι δυνατόν. Ο ΠΑΟΚ έχει προχωρήσει και όποιος σκέφτεται διαφορετικά –νομίζω- ότι δεν έχει θέση στην εξελιγμένη ομάδα του 2011.

Δεν γίνεται δηλαδή αυτή την εβδομάδα που ξεκίνησε με Εργοτέλη, συνεχίζεται με Τότεναμ και τελειώνει με Πανιώνιο, όλος ο ΠΑΟΚ να ασχολείται με τους Άγγλους. Ο κόσμος μπορεί να κάνει ότι θέλει, η ομάδα όμως ΔΕΝ έχει κανένα δικαίωμα να δώσει μεγαλύτερο βάρος στην Ευρώπη.

Δεν μειώνω το ματς με την Τότεναμ… Εξάλλου ότι και να γράψει, ότι και να πει κανείς γι’ αυτή την βραδιά, δεν μπορεί να την… αποδυναμώσει. Ότι και να γράψω είμαι σίγουρος ότι ο Βιεϊρίνια και οι υπόλοιποι, στο 75΄ του αγώνα της Πέμπτης, παρά το ότι δεν θα έχουν δυνάμεις (όπως το Σάββατο δηλαδή ) θα σκυλιάζουν για την μπάλα και για το αποτέλεσμα, πολύ – πολύ περισσότερο απ’ ότι στο Παγκρήτιο.

Φυσικά και δεν είναι αδιάφορο το παιχνίδι της Πέμπτης, φυσικά και ο ΠΑΟΚ έχει πολλά να κερδίσει απέναντι στους Άγγλους αλλά… Τι να γράψω εγώ καινούριο γι’ αυτό το ματς; Χρειάζεται προσπάθεια και επιχειρήματα για να βρουν κίνητρο ενόψει Τότεναμ;

Για εμένα ο ΠΑΟΚ ΠΡΕΠΕΙ να κερδίσει τον… Πανιώνιο. Υποχρεούται. Εκεί δηλαδή όπου πέρυσι πριν την ΤΣΣΚΑ, ένα απόγευμα Σαββάτου στη Νέα Σμύρνη, εμφανίστηκε μία ομάδα… τουριστών, οι οποίοι πήγαν να κάνουν προπόνηση πριν το χλιδάτο ραντεβού με τους Ρώσους… Αυτά γίνονταν πέρυσι στον ΠΑΟΚ του Χάβου και αυτά είναι υποχρεωμένος να διορθώσει ο ΠΑΟΚ του Μπόλονι…

* Το… “ποια Τότεναμ” φυσικά και δεν αφορά τις απουσίες των Άγγλων. Είμαστε ικανοί να τους υποτιμήσουμε κιόλας…

* Η περίοδος των δικαιολογιών τελειώνει γι’ αρκετούς στην ομάδα. Για τον προπονητή που νομίζει ότι ακόμη έχουμε Ιούλιο και μεταγραφές, για τον Σαλπιγγίδη που όλοι έχουμε βρει δεκάδες πράγματα για να του δώσουμε άλλοθι, αλλά πλέον στερέψαμε, για τον Ίβιτς που πρέπει να βρει τον… Ίβιτς, για τον Κοντρέρας, φυσικά και τον Βιεϊρίνια, που ελπίζω να «πετάει» την Κυριακή τουλάχιστον όπως θα «πετάει» την Πέμπτη.

* Η περίοδος των δικαιολογιών έχει τελειώσει εδώ και πολύ – πολύ καιρό για την διοίκηση, όσον αφορά το θέμα των χρεών που ήρθε στην επιφάνεια εν μέσω έκθεσης… (Οι επαρχιώτες που λέγαμε και παραπάνω…). Λέτε να ξανασχοληθούμε και πάλι με το θέμα, τον Σεπτέμβριο του 2012;
24


Συμφωνω απολυτα........το πρωταθλημα ειναι στοχος,,,,,,,,στην ευρωπη οτι κανουμε δεκτον οικονομικα ειμαστε επιτυχημενοι.......οχι αλλες γκελες.....
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό Photis » Τρί 13 Σεπ 2011, 11:10

Αυτό να ειπωθεί στους κακομαθημένους.
:pano:
Τα μυαλά μας πονάνε...
Άβαταρ μέλους
Photis
 
Δημοσιεύσεις: 8706
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 19:04
Τοποθεσία: Cyprus

Re: Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Τρί 13 Σεπ 2011, 11:12

ΦΦΦΦ

Μου τη δίνει ο Τσόρμπα. Πολύ γκρίνια μωρέ αδερφάκι μου... Δεν τον έχω ακούσει ποτέ να δηλώνει αισιόδοξος. Νταξ χαλάρωσε λίγο δεν πέσαμε ακόμα στη Δ. Ωραία η τάση για σοβαρότητα, αλλά ξεπερνάει τα όρια.

Δεν είναι ανάγκη την θέληση του για μεγαλύτερη σταθερότητα, να την εκφράζει προβλέποντας καταστροφές.. Υπάρχει κι άλλος τρόπος!
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13121
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Τρί 13 Σεπ 2011, 11:25

Συμφωνω οτι μιζεριαζει στα κειμενα αρκετες φορες αλλα εχουμε το τρανταχτο περσινο παραδειγμα που μετα τα πανηγυρια στην ευρωπη γινομαστα θυμα καθε πικραμενου στα εγχωρια..οποτε απο τωρα πρεπει να λυθει..
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό free4 » Κυρ 18 Σεπ 2011, 00:50

Οι βραδιές που Θυμόμαστε, γιατί Λατρέψαμε τον ΠΑΟΚ


Δεν ξέρω αν είναι θέμα χαρακτήρα, ηλικίας ή κάτι άλλο, μετά από ματς όπως αυτό με την Tottenham όμως, δύσκολα κυριεύομαι από απογοήτευση, θυμό κλπ. Διαπιστώνοντας τριγύρω μου από χθές έναν διάχυτο εκνευρισμό για ένα Χ που δεν το αξίζαμε, επέμενα να νοιώθω χαρούμενος, χωρίς να καταπιέζω τη σκέψη...

Το ίδιο ακριβώς, αισθανόμουν και πέρσυ μετά το ματς με τον Αγιαξ στην Τούμπα. Μπορεί εκείνο το άδικο 3-3 να έβαζε οριστικό τέλος στο όνειρο της συμμετοχής σε ομίλους του Champions league, μπορεί το μέλλον της ομάδας να ήταν επισφαλές επειδή δεν είχε εξασφαλίσει τα Ευρωπαικά έσοδα έστω από τους ομίλους του Europa, αλλά παρέμενα αδιάφορος.

Οπως κι' εκείνο το Αυγουστιάτικο βράδυ έτσι και χθες, έφευγα από την Τούμπα. γεμάτος από ΠΑΟΚ! Ολα τα υπόλοιπα, έμοιαζαν απειροελάχιστα, για να περιορίσουν αυτό το συναίσθημα. Και μιλάμε τώρα για οικονομικά δεδομένα που τη σήμερον ημέρα αποτελούν το Α και το Ω στο σύγχρονο ποδόσφαιρο! Κι' όμως, δεν κατάφεραν να μου χαλάσουν τη ζαχαρένια.

Το ΠΑΟΚτσήδικο συναίσθημα που με πλημμύρισε, ήταν κατά πολύ δυνατότερο για να επιτρέψει σε όλα τα υπόλοιπα, να κουμαντάρουν τον ψυχισμό μου.

Είναι αυτό το κάτι που συνδέει όλους εμάς τους ΠΑΟΚτσήδες και το οποίο δε μπορεί να περιγραφεί μ' έναν τίτλο. Το νοιώθουμε όλοι όμως, αφού είναι αυτό που προκάλεσε τη φλασιά μέσα μας και μας μετέτρεψε από φιλάθλους ή και οπαδούς μιάς ομάδας, σε τρελαμένους υποστηρικτές της...

Πλεονασμός θα πείτε, αφού όλοι οι ΠΑΟΚτσήδες τρελαμένοι είμαστε. Ε λοιπόν γι' αυτό το ''συστατικό'' μιλάω, που μας κάνει να ξεχωρίζουμε από τους υπόλοιπους. Γιατί όλοι οι άλλοι, είναι στην καλύτερη φανατικοί οπαδοί.

Εμείς κουβαλάμε μία τρέλα που δεν περιγράφετε με λέξεις, αλλά γίνεται αντιληπτή ακόμα και από περιστασιακούς επισκέπτες, όπως το βράδυ της Πέμπτης με το Ρέντκναπ, τους σχολιαστές του ΒΒC και τόσους ακόμα κατά το παρελθόν.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτό το ''κάτι'' κάπου χάνεται ώρες-ώρες και καταντάμε σαν τους άλλους, από τους οποίους ξεχωρίζουμε. Είναι τέτοια η τύφλα μας, που συμπεριφερόμαστε σαν εκείνους που θεωρούμε ότι αποτελούν παράδειγμα προς αποφυγή.

toten2

Διαβάζουμε σήμερα διθυραμβικά σχόλια για την εμφάνιση της ομάδας για το DNA του ΠΑΟΚ και πραγματικά αναρωτιέμαι, πως είναι δυνατόν αυτή η ομάδα που σήμερα εξυμνείται από όλους μας, να απαξιώνεται μόλις μερικά 24ωρα πριν. Ναι το ξέρω το ποιήμα ''δοκάρι και μέσα-Θεοί,δοκάρι και έξω-ουστ κοπρόσκυλα'' αλλά είναι τόσο ακραία αντίθετες οι δύο συμπεριφορές, που δε γίνεται να δικαιολογηθούν από τη διαφορετικότητα ενός αποτελέσματος ή μιάς εμφάνισης.

Αποδεκτή τόσο η απογοήτευση όσο και ο ενθουσιασμός που προκαλεί η εμφάνιση ή το αποτέλεσμα, αλλά συζητάμε για κατάσταση που ξεφεύγει πέρα από κάθε πλαίσιο. Μετά από ήττες κυρίως, διαβάζουμε σχόλια για στελέχη που είτε φορούν τη φανέλα, είτε προσφέρουν στην ομάδα από οποιοδήποτε πόστο, τα οποία ξεχειλίζουν από κακία, και μίσος

Μην αναφέρω ονόματα, τα ξέρετε όλοι, αν και εξαιρώντας το Γκαρσία, είναι σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι. Προσέξτε δε μιλάμε για κριτική, αλλά για απαξίωση ακόμα και ύβρεις που δεν τις ακούν ακόμα και από αντιπάλους.

Αμέσως μετά το 2ο χαμένο πέναλτυ του Λίνο, ο κόσμος του ΠΑΟΚ ξέσπασε σε ένα παρατεταμένο, ολόθερμο και εντελώς αυθόρμητο χειροκρότημα, προς την ομάδα και κυρίως τον ποδοσφαιριστή, για να του δώσει κουράγιο και να δείξει στην πράξη ότι μιά χαμένη ευκαιρία, δεν είναι δυνατόν να αμαυρώσει την εξαιρετική παρουσία του Βραζιλιάνου, που από την αρχή της σεζόν είναι ο σταθερότερος, ο καλύτερος και με διαφορά.

toten

Σκεφτείτε όμως το ενδεχόμενο, με εντολή Μπόλονι (αντιλαμβανόμενος την πίεση του παίκτη ) να εκτελούσε το 2ο πέναλτυ ο... Σαλπιγγίδης αντί του Λίνο και να το έχανε. Το ότι ο Ρουμάνος θα άκουγε τα σχολιανά του επειδή ο Λίνο θα το έβαζε...σίγουρα λόγω της ανεβασμένης ψυχολογίας -ξέρω τι σου λέω έχω παίξει μπάλα ή πάω γήπεδο από το 70 κλπ-,είναι το λιγότερο. Ο κοντός θα ήταν για πολλοστή φορά στον τάκο κατηγορούμενος για την ανικανότητα του να βρει εστία όταν παίρνει ένα κάρο λεφτά! Λες και η υπάρχει πλαφόν για το δικαίωμα στην απώλεια ενός πέναλτυ ή μιας ευκαιρίας...

Θα πει κάποιος ''ρε φίλε το είπες μόνος σου παραπάνω ότι ο Λίνο είναι σούπερ φέτος, ενώ ο Σάλπι έχει να παίξει μπάλα από την εποχή του Γούμενου''.

Σωστό κι' αυτό, μόνο που και ο Λίνο άκουγε πέρσυ μπινελίκια επιεδή σερνόταν στο μεγαλύτερο διάστημα της σεζόν. Μη μου πείτε ότι δε θυμάστε σχόλια του τύπου

''γιατί δεν παίζει ο...Σακελλαρίου, γιατί οι μ@λ@κες ανανέωσαν το συμβόλαιο του κωλόγερου από τη Βραζιλία''.

Αυτό είναι το πιό ενοχλητικό, πως η όποια προσέγγιση γίνεται αρπακολατζίδικα, απουσιάζει παντελώς η ορθή σκέψη και κυρίως η αγάπη για την ομάδα.

Και το ακόμα χειρότερο είναι, ότι τα περισσότερα απ' αυτά που ακούγονται, είναι προιόν εμπάθειας, που τεκμηριώνει τα περί εκδήλωσης μίσους που προανέφερα. Κράζαμε πχ πέρσυ το Χαλκιά για λιγότερο καραμπινάτες γκέλες απ' αυτές του κάνει φέτος ο Κρέσιτς...

Προσωπικώς, δε με χαλάει κανένας από τους δύο, τόσο ο ένας όσο και ο άλλος έχουν θετικά και αρνητικά. Απ' όσο βλέπω ποδόσφαιρο άλλωστε, έχω διαπιστώσει ότι υπάρχουν τερματοφύλακες σε ομάδες υψηλότερου επιπέδου, που κάνουν πολύ χειρότερα.

Δε γίνεται όμως ρε μάγκα, να φέρνεις τον κόσμο ανάποδα όταν παίζει ο ένας και να παριστάνεις τον Κινέζο, όταν ο άλλος κάνει γκέλες.

Μην πάτε μακριά, εδώ σηκώσαμε στα χέρια το Μπαλάφα, που ακόμα και το ενδεχόμενο να παίξει αλλαγή, προκαλούσε κάποτε μουρμούρα και γκρίνια που τσάκιζε ρεκόρ.

Ισως το πιό χαρακτηριστικό παράδειγμα, είναι αυτό που συμβαίνει με το Μπόλονι και την...σχεδόν αποθέωση που γνωρίζει κάθε φορά, που ακόμα και μέσα από το ιδιαίτερο χιούμορ του, επισημαίνει τα κενά στο ρόστερ της ομάδας. Κι' εγώ γουστάρω για να είμαι ειλικρινής, κυρίως γιατί δείχνει ότι δεν διακατέχεται από την ανασφάλεια που του επιβάλει να είναι yesman της διοίκησης.

Ημουν και με το Σάντος όμως, όταν μίλησε για σαρδέλες, τότε που όλοι έπεσαν να τον φάνε επειδή κατέστρεψε την ψυχολογία των παικτών...Εβγαινε δηλαδή ο ξερόλας-κριτής των ερτζιανών και αναρωτιόταν ''με τι κουράγιο θα παίξουν οι παίκτες, όταν ο προπονητής τους παρομοιάζει με σαρδέλες''. Ο ίδιος τύπος αποθεώνει τώρα το Μπόλονι, χωρίς να αναρωτιέται ''με τι κουράγιο θα μπει να παίξει ο Ρομπέρ ή κάποιος άλλος παγκίτης, όταν ο προπονητής τον μηδενίζει λέγοντας ότι κοιτά δίπλα του και δε βλέπει λύσεις''.


Και να σκεφτείτε ότι υπάρχει σαφέσταση διαφορά ποότητας στην εποχή της σαρδέλας, σε σχέση με το σήμερα. Αρκει να αναλογιστείτε ότι οι Μπαλάφας-Σνάουτσνερ που συνδέουν τις δύο εποχές, ήταν βασικοί τότε, αλλά όχι τώρα.
Τέλος πάντων, τα παραδείγματα αμέτρητα και περιτά από ένα σημείο και μετά....

Το γιατί καταντήσαμε έτσι -γιατί περί κατάντιας πρόκειται- είναι θέμα που έχει πολλές παραμέτρους και θα μας δοθεί αφορμή μελλοντικά να επικεντρωθούμε.

Το ευχάριστο είναι ότι το βράδυ της Πέμπτης, η ομάδα μας έδωσε την ευκαιρία να ξανανοιώσουμε συναισθήματα που μας έκαναν να λατρέψουμε τον ΠΑΟΚ και να ξεχάσουμε όλα αυτά που καταστρέψουν τα μυαλά μας τις περισσότερες μέρες.


Ζήστε τα, χαρείτε τα και απολαύστε τα, όσο προλαβαίνετε μέχρι την επόμενη γκέλα....


http://www.paokizein.gr/arthra/doctor/2 ... -paok.html
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό PAOK_NORTH_ARMY » Δευτ 19 Σεπ 2011, 23:09

Σύλληψη οπαδών έξω από τις φυλακές Διαβατών
Υπό κράτηση τελούν από το απόγευμα της Δευτέρας 39 οπαδοί -κατά την Αστυνομία- του ΠΑΟΚ.


Σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, περίπου στις 5 το απόγευμα οι άγνωστοι έφτασαν με δίκυκλα στις φυλακές Διαβατών και επιχείρησαν να πετάξουν μέσα ποδοσφαιρικές μπάλες. Οι φύλακες μόλις αντιλήφθηκαν τι ακριβώς συνέβαινε προχώρησαν στη σύλληψη των δραστών, ανακαλύπτοντας παράλληλα ότι μέσα στις μπάλες υπήρχαν τέσσερα κινητά και ισάριθμοι φορτιστές.

Οι συλληφθέντες, οι οποίοι -όπως ενημέρωσε η Αστυνομία- προέρχονταν από δύο συνδέσμους του ΠΑΟΚ, θα οδηγηθούν την Τρίτη στον Εισαγγελέα για να απολογηθούν.

http://www.contra.gr/Soccer/Hellas/sull ... 76673.html
Άβαταρ μέλους
PAOK_NORTH_ARMY
 
Δημοσιεύσεις: 2901
Εγγραφή: Παρ 15 Φεβ 2008, 08:20

Re: Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό prophecyy » Δευτ 19 Σεπ 2011, 23:43

ΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΒΑΛΤΕ ΜΑΣ ΟΛΟΥΣ ΦΥΛΑΚΗ
singing & drinking!
prophecyy
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευτ 06 Δεκ 2010, 00:37

Re: Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Δημοσίευσηαπό free4 » Τρί 20 Σεπ 2011, 02:30

Απολαύστε τον όσο… μένει Ελλάδα

Ο Γιάννης Σερέτης μας παρακινεί να παρακολουθήσουμε την εφετινή παρουσία, πορεία και εξέλιξη του Στέφανου Αθανασιάδη. Γιατί; Διαβάστε…

Γέννησε πολλά θέματα η αγωνιστική. Θα μπορούσε να σταθεί κάποιος στη μετάλλαξη του Ολυμπιακού, ο οποίος ολοφάνερα έχει χάσει τη χημεία του και δεν μπορεί να βγάλει δεύτερες και τρίτες επιθέσεις με κλεψίματα όχι μόνο εναντίον της Μαρσέιγ, αλλά ούτε εναντίον του Ντάνι, του Βασιλακάκη και του Πόι (16 κλεψίματα η Ξάνθη, 15 οι Ερυθρόλευκοι!). Στην ΑΕΚ, της οποίας το επίπεδο πια είναι τέτοιο που ένας χαφ υποτιμημένος μεν, απλά «καλός» δε, είναι ο «Ζιλμπέρτο Σίλβα» της ή ο «Καρεμπέ» της αν θέλετε: τόσο απαραίτητος ο Μάκος!

Θα μπορούσε να αναφερθεί στις απίθανες προσωπικές ιστορίες που δημιουργεί μέσα σε 90 λεπτά αυτό το άθλημα, με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα τον Ορέστη Καρνέζη και τον Στέφανο Καπίνο. Ή στο προσωπικό σόου του Φαμπιάν Εστογιανόφ, ο οποίος λίγο έλειψε να νικήσει μόνος του κοτζάμ ΠΑΟΚ. Ή να αναλύσει πώς μια «μεγάλη» ομάδα διαχειρίζεται ένα ματς με παίκτη λιγότερο για μεγάλο χρονικό διάστημα εναντίον της «μικρότερης» (χθες ηττήθηκε η Ρεάλ από τη Λεβάντε 1-0 παίζοντας με δέκα από το 40’).

Ή να σταθεί σε συγκεκριμένα πρόσωπα: στον απίστευτο Μέλμπεργκ και στον «δεν μασάω» Τζιμπούρ (η ασίστ στον Πάντελιτς «όλα τα λεφτά», όχι η κεφαλιά από το κόρνερ, έχει βάλει πολλά τέτοια…), στο νευρικό γέλιο του Μπακαγιόκο που θα χτυπήσει «πεντάδα» στους σκόρερς, στην τρομερή αλλαγή νοοτροπίας του Λέτο, στην ετοιμότητα του Αραμπατζή, τη βελτίωση του κάπτεν Θεοδωρίδη που αλωνίζει, στον «αέρα» του Χαριστέα που εξακολουθεί να απολαμβάνει το ποδόσφαιρο.

Προτιμώ, επειδή δεν έχω χάσει εφέτος ματς του ΠΑΟΚ και το δείγμα γραφής πλέον δεν είναι μικρό (αν και πάντα παρακολουθώντας το ματς από την κερκίδα βλέπεις και παρατηρείς χίλιες φορές καλύτερα τα πάντα εκτός από τα… ριπλέι για τις αμφισβητούμενες φάσεις) να σας παρακινήσω να εστιάσουμε όλοι τούτη τη χρονιά στην απόδοση και την πορεία του Στέφανου Αθανασιάδη.

Λάβετε ως κριτήριο για την παρουσία του ότι την περίοδο 2008-2009, όταν ο Φερνάντο Σάντος μας τον «παρουσίασε», ο «Κλάους» είχε αγωνιστεί σε 13 παιχνίδια, σε όλα ως «αλλαγή». Την επόμενη σεζόν πήγε στον Πανσερραϊκό, πέρυσι έπαιξε μόνο σε 8 από τα 31 παιχνίδια του σε ολόκληρο το 90λεπτο και εφέτος ο Μπόλονι σωστά δεν τον βγάζει από την ενδεκάδα, παρά μόνο όταν είναι τραυματίας (όπως επί παραδείγματι στη μοναδική εφετινή ήττα του Δικέφαλου, από τον Εργοτέλη). Στα είκοσί του, ως «ρούκι» είχε παίξει 229 λεπτά σε όλη τη σεζόν, και εφέτος έχει ήδη αγωνιστεί σε 628 λεπτά.

Αξίζει λοιπόν τον κόπο να παρατηρήσει κάποιος τον Αθανασιάδη, που δεν είναι πλέον μικρός στα 23 του. Όχι επειδή χθες πέτυχε το 0-1 και ουσιαστικά «προκάλεσε» το 1-2 με το άλμα στον… Θεό πριν από την γκέλα του Γιόνσον και το πλασέ του «Σάλπι». Αλλά διότι πολλά από τα στοιχεία του παραπέμπουν σε ξένο, μοντέρνο επιθετικό!

Το ελαφρύ πάτημά του στο τρέξιμο και στο σπριντ. Το εκπληκτικό άλμα του. Το πρέσινγκ του: εκεί που πρέπει, όταν πρέπει για τον κεντρικό φορ στο 4-3-3, όχι… τρέχουμε όπου να ’ναι. Η ευστοχία του στην τελική προσπάθεια (πόσα σουτ του θυμάστε να καταλήγουν στα περιστέρια;). Και περισσότερο απ΄όλα: η άμεσα πάσα και εκτέλεση (χωρίς πολλά «κορδελάκια», κοντρολάκια, τσαλιμάκια) και οι κινήσεις του χωρίς την μπάλα. Και στις διαγωνίους και για να ξεφύγει από προσωπικό μαρκάρισμα και ανάλογα με τις κινήσεις Βιεϊρίνια - Σαλπιγγίδη - Ίβιτς και στο 7-8μετρο σπριντ στο χώρο για να πάρει κάθετη πάσα.

Ναι, χρειάζεται περισσότερα. Μεγαλύτερη συμμετοχή στην ανάπτυξη της ομάδας (αν και δεν γνωρίζω τις εντολές του Μπόλονι σε αυτόν τον τομέα), περισσότερη δύναμη, ίσως ισχυρότερο καλώς εννοούμενο ποδοσφαιρικό εγωισμό μέσα στο ματς. Μα περισσότερο από όλα χρειάζεται λεπτά συμμετοχής. Κι αν έχει την υγειά του, ίσως επιτέλους δούμε και έναν Έλληνα επιθετικό και όχι στόπερ, να παίζει βασικός σε σπουδαία ευρωπαϊκή ομάδα (για να δούμε και τον Βέλλιο!).

Για τη νοοτροπία του και τα μυαλά που κουβαλάει δεν έχω αμφιβολίες: φαίνεται από τον τρόπο που πανηγυρίζει και συμμετέχει στους πανηγυρισμούς των συμπαικτών του και διάγει δεύτερη σεζόν δίπλα στον Έλληνα παίκτη με την υγιέστερη ποδοσφαιρική μενταλιτέ: τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη.
Υ.Γ. Σπάνια μπαίνουν στην ίδια αγωνιστική τόσο όμορφα γκολ και μάλιστα σε «κουτσουρεμένη», με έξι ματς. Αλλά γι' αυτό λέμε ότι όσα παιχνίδια κι αν παρακολουθήσουμε στη ζωή μας, όσα 90λεπτα κι αν περάσουν από μπροστά μας, είτε από την εξέδρα είτε από την Τ.V., πάντα θα υπάρχει κάτι ξεχωριστό. Σκεφτείτε το! Χιλιάδες ματς, μα σχεδόν πάντα βρίσκεις κάτι για το οποίο αναρωτιέσαι: «πότε το ξαναείδα αυτό»; Όπως οι σπάνιες οβίδες του Μαρσελίνιο και του Εστογιανόφ στο «κλειστό» γάμα των γκολκίπερς. Όπως η βιρτουόζικη ασίστ του Βιεϊρίνια πριν το «στεγνό», «δολοφονικό» 0-1 του Αθανασιάδη. Όπως η 40άρα πάσα του Τζημόπουλου στον Γεωργίου που πέτυχε το 2-1 με στοπ, κατέβασμα και πλασέ στην κίνηση α λα Κριστιάνο από δεξιά. Ομορφιές!

Κώδικας: Επιλογή όλων
http://www.gazzetta.gr/article/item/225233-apolauste-ton-oso%E2%80%A6-menei-ellada
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Επικαιρότητα - Μ.Μ.Ε

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron