Ο κόσμος παίζει μπάλα

Θέματα που αφορούν την αθλητική επικαιρότητα, άλλες ομάδες και όχι μόνο!

Δημοσίευσηαπό free4 » Κυρ 07 Σεπ 2008, 05:04

«Εμφύλιος» στη Νιούκαστλ

Ο Κέβιν Κίγκαν αποτελεί παρελθόν από τη Νιούκαστλ και λίγες μόνο ώρες μετά το «διαζύγιο» άνοιξε μέτωπο κατά του γενικού διευθυντή των «ανθρακωρύχων», Ντένις Γουάιζ.

Ο Άγγλος τεχνικός αποκάλυψε τις διαφωνίες που είχε με τους ιθύνοντες της Νιούκαστλ, με κυριότερη αυτή για τις μεταγραφές. «Δεν είναι δυνατόν να γίνονται μεταγραφές χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του προπονητή. Ο Γουάιζ αποφάσιζε χωρίς εμένα για τους παίκτες που θα αποκτηθούν. Είχε τη στήριξη της διοίκησης και αυτό δεν γινόταν να το ανεχθώ», δήλωσε, εκφράζοντας την αγανάκτησή του.

Θυμίζουμε πως ο Κέβιν Κίγκαν κάθησε στον πάγκο της Νιούκαστλ για 21 παιχνίδια, από τα οποία νίκησε μόλις στα έξι.

http://www.sport-fm.gr/article/145327


Κ. Ρονάλντο: «Θα τιμήσω τη φανέλα που φοράω»


Οι οπαδοί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχουν ψυχράνει τις σχέσεις τους με τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο λόγος της κίνησης αυτής είναι… τα καμώματα του Πορτογάλου άσου το καλοκαίρι που πέρασε, αφού έκανε τα πάντα για να πάρει μεταγραφή στη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο 23χρονος ποδοσφαιριστής, που αυτή την περίοδο βρίσκεται εκτός δράσης λόγω τραυματισμού, προσπαθεί με δηλώσεις του στη «Mirror» να... ξαναζεστάνει τις σχέσεις του με τους οπαδούς των «κόκκινων διαβόλων».

Ο άσος της Μάντσεστερ Γιουν. δήλωσε χαρακτηριστικά: «Θα δώσω τον καλύτερο εαυτό μου για την ομάδα. Θα προσπαθήσω να τιμήσω τη φανέλα που φοράω» και έκανε γνωστό πως ήταν δική του επιλογή να μείνει στην ομάδα και ότι δεν τον ανάγκασαν: «Όποιος το ισχυριστεί θα είναι ψεύτης. Θα παίξω στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με όλη την καρδιά και την ψυχή μου. Θα παλεύω και θα τιμώ τη φανέλα της ομάδας αυτής με την ίδια αφοσίωση όπως και πριν».

Φαίνεται πως κατάλαβε το λάθος που έκανε και έδωσε εξηγήσεις για τη συμπεριφορά του: «Εγώ φέρω το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης για αυτό. Εγώ ήμουν αυτός που εξέφρασε δημόσια την επιθυμία του να μεταγραφεί στη Ρεάλ Μαδρίτης. Μετά τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ πίστεψα ότι είχα κατακτήσει τα πάντα με τη Μάντσεστερ και ήθελα μια νέα πρόκληση στην καριέρα μου. Σίγουρα ήταν άσχημη η συμπεριφορά μου και ειδικά το γεγονός ότι βγήκα δημόσια και ζήτησα να φύγω από την ομάδα. Δικαιολογημένα, λοιπόν, οι φίλαθλοι είναι ψυχροί μαζί μου, αλλά θα κάνω τα πάντα για να αποκατασταθούν οι σχέσεις μας».

http://www.sport-fm.gr/article/145333


Σκολάρι: «Έχω εξαιρετικούς παίκτες»

Για πρώτη φορά, από τότε που ανέλαβε τα ηνία της ομάδας, ο Λουις Φελίπε Σκολάρι μίλησε με άκρως κολακευτικά λόγια για το έμψυχο δυναμικό της ομάδας. Ο Πορτογάλος τεχνικός, παρά τα δημοσιεύματα που τον ήθελαν να είναι απογοητευμένος από την απώλεια του Ρομπίνιο, τα οποία και διέψευσε, τόνισε ότι διαθέτει εξαιρετικούς ποδοσφαιριστές Όσον αφορά τον Βραζιλιάνο επιθετικό ξεκαθάρισε ότι τρέφει μεγάλη εκτίμηση στο ταλέντο του και του ευχήθηκε ό,τι καλύτερο στην καριέρα του.

«Έχω εξαιρετικούς ποδοσφαιριστές στην ομάδα και είμαι πολύ χαρούμενος γι’ αυτό. Θα μας ενισχύσουν και οι παίκτες, οι οποίοι θα επανέλθουν από τραυματισμούς, όπως ο Ντρογκμπά. Ο Μίκελ, επίσης, έχει αναρρώσει πλήρως. Οι Μπάλακ και Εσιέν, αγωνίζονταν τραυματίες, αλλά τώρα αισθάνονται πολύ καλύτερα και είναι ένα τρανό παράδειγμα για το πόσο καλοί χαρακτήρες είναι όλα τα παιδιά» τόνισε ο «Φελιπάο» αναφερόμενος στους παίκτες της ομάδας και συνέχισε λέγοντας: «Είδα κάποιες εφημερίδες που υποστήριζαν ότι είμαι εκνευρισμένος από τη διοίκηση του συλλόγου. Θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι δεν είναι αλήθεια όλα αυτά. Όλα είναι κυλούν υπέροχα», είπε μεταξύ άλλων ο 59χρονος τεχνικός των «μπλέ».

http://www.sport-fm.gr/article/145369


Δώδεκα αγωνιστικές στον Μπάρτον


Με δώδεκα αγωνιστικές αποκλεισμό τιμωρήθηκε, από την Αγγλική ποδοσφαιρική ομοσπονδία ο Τζόεϊ Μπάρτον για την βιαιοπραγία του προς τον Ουσμάν Νταμπό κατά την διάρκεια της προπόνησης, όταν αγωνίζονταν στην Μάντσεστερ Σίτι, τον περασμένο Μάιο. Ο Άγγλος μέσος, ο οποίος αυτή τη στιγμή αγωνίζεται στην Νιουκάστλ, θα εκτίσει τώρα τις πρώτες έξι αγωνιστικές και τις υπόλοιπες σε περίπτωση που υποπέσει σε παρόμοιο παράπτωμα.

Να υπενθυμίσουμε, πως ο Μπάρτον μετά από αυτή την επίθεση που είχε κάνει, είχε τιμωρηθεί και με ποινή φυλάκισης τεσσάρων μηνών, από την ομοσπονδία της χώρας και αποφυλακίστηκε πριν λίγο καιρό.

http://www.sport-fm.gr/article/145373


Μεγάλο όνομα φέρνει η Γουέστ Χαμ

Η αναζήτηση προπονητή στην Γουέστ Χαμ καλά κρατεί. Η διοίκηση της αγγλικής ομάδας πλέον θέλει να φέρει ένα γνωστό όνομα στον πάγκο, με τους Σλάβεν Μπίλιτς, Ζεράρ Ουγιέ, Ρομπέρτο Μαντσίνι, Ρομπέρτο Ντοναντόνι, αλλά και Τζιανφράνκο Τζόλα να αποτελούν τους πρώτους στόχους. Ο κάθε ένας έχει τα δικά του προτερήματα, αλλά τα τρία συνεχόμενα πρωταθλήματα που πήρε ο Μαντσίνι στην Ιταλία με την Ίντερ του δίνουν ένα μικρό προβάδισμα.

Για τον Μαντσίνι μίλησε ο μάνατζέρ του, Τζιόρτζιο Ντε Τζιόρτζις, ο οποίος είπε πως «στον Ρομπέρτο αρέσει πολύ η Αγγλία και ειδικότερα το Λονδίνο κι αυτό είναι ένα γεγονός που ο ίδιος ουδέποτε αρνήθηκε. Όμως, έως ότου ξεκαθαρίσει η κατάσταση με το συμβόλαιό του στην Ίντερ, δεν θα διαπραγματευτεί με άλλες ομάδες»

Οι παραπάνω τεχνικοί θα περάσουν από συνεντεύξεις την επόμενη εβδομάδα, με τη Γουέστ Χαμ να στοχεύει στο να υπάρχει κάποιος από αυτούς στον πάγκο των «σφυριών» στο ματς του Σαββάτου με τη Γουέστ Μπρομ. Σύμφωνα με τη διοίκηση, ψάχνει για κάποιον που να αποτελεί μεγάλο όνομα, να παρακολουθεί την εξέλιξη των «μικρών» και να εφαρμόζει ποδόσφαιρο με επιθετικές αρετές.

Σύμφωνα πάντως με πηγές από την Αγγλία, οι υποψήφιοι για τη θέση ενδέχεται να αυξηθούν, με τους Μάρτιν Γιολ, Ντέιβιντ Ο’ Λίρι και Γκλεν Χοντλ να αποτελούν τους «εφεδρικούς» των Ιταλών, του Μπίλιτς και του Ουγιέ.

http://www.sport-fm.gr/article/145374


Γκιγκς: «Η Σίτι θα προστεθεί στους μεγάλους»


«Οι Big 4 του Νησιού θα μετατραπούν σε Big 5». Τάδε έφη Ράιαν Γκιγκς. Ο μέσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δηλώνει πλέον περίεργος για το πώς θα διαμορφωθεί η νέα τάξη πραγμάτων στην Αγγλία, με τους Άραβες της Σίτι να μπορούν πλέον να κινήσουν πολλά νήματα στο Νησί.

Η «αρπαγή» του Ρομπίνιο από τα χέρια της Τσέλσι έδειξε πως πλέον η Σίτι μπορεί να αποκτήσει όποιον παίκτη θέλει, στέλνοντας μήνυμα προς όλη την Ευρώπη πως ένας νέος «αντίπαλος» εμφανίστηκε στο προσκήνιο.

«Πρέπει να εκτιμήσουμε τα λεφτά που έχει τώρα η Σίτι. Η συμφωνία με τον Ρομπίνιο είναι σπουδαία, αφού πρόκειται για ποδοσφαιριστή παγκοσμίως γνωστό. Με τα λεφτά που μπορούν πλέον να δαπανήσουν σαν ομάδα, τα επόμενα χρόνια θα αποκτήσουν ενδιαφέρον και πρέπει να περιμένουμε να δούμε τι θα συμβεί. Σίγουρα δεν μπορείς απλά να αγοράσεις μια ομάδα. Χρειάζεσαι σταθερότητα και μια βάση πάνω στην οποία θα δουλέψεις. Αλλά και τα λεφτά παίζουν μεγάλο ρόλο, μπορούν να προσθέσουν ποιότητα σε μια ομάδα» ήταν τα λόγια του Ουαλού.

http://www.sport-fm.gr/article/145381


Πιστεύει σε Καπέλο, ο Βενγκέρ

Ο πάγκος της εθνικής Αγγλίας είναι κάτι παραπάνω από ηλεκτρικός. Η κριτική που δέχεται ο εκάστοτε ομοσπονδιακός προπονητής είναι σφοδρή. Κάποιοι μπορεί να χαρακτηρίζουν τον Τύπο και τους φιλάθλους της Αγγλίας υπερβολικούς, αλλά οι συνεχόμενες αποτυχίες των «λιονταριών», που έχουν πάνω από 50 χρόνια να κατακτήσουν κάποια διοργάνωση, έχει απογοητεύσει άπαντες στο νησί. Ο Καπέλο, δεν θα μπορούσε να αποτελέσει εξαίρεση, με τον Αρσέν Βενγκέρ, ωστόσο, να τον στηρίζει απόλυτα.

Η ισοπαλία της Αγγλίας στο φιλικό παιχνίδι με την Τσεχία(2-2), αποτέλεσε αφορμή για κριτική στον Ιταλό τεχνικό. Ο Βενγκέρ, παρά ταύτα, δεν άγχεται: «Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον Καπέλο. Είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά», είπε ο Αλσατός τεχνικός και συμπλήρωσε: « Η Αγγλία δεν έπαιξε καλά κόντρα στην Τσεχία, όπως κι εμείς(Αρσεναλ) δεν παίξαμε καλά απέναντι στη Φούλαμ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο Καπέλο είναι κακός προπονητής. Τα προκριματικά ξεκινούν από το παιχνίδι με την Ανδόρα, αλλά το πραγματικό τεστ είναι αυτό με την Κροατία. Οπότε πρέπει να πάρει τους τρεις βαθμούς και στη συνέχεια δεν θα έχει κάτι να χάσει» κατέληξε ο προπονητής της Άρσεναλ.

http://www.sport-fm.gr/article/145382


«Πόρτα» σε Άρσεναλ από Ακουιλάνι

Πιστός «Ρωμαίος»...

Ένα βροντερό «όχι» ήταν η απάντηση του Αλμπέρτο Ακουιλάνι στην προσφορά της Άρσεναλ. Σύμφωνα με ιταλικά δημοσιεύματα, οι «κανονιέρηδες» προσέγγισαν τον μεσοεπιθετικό της Ρόμα, προτού κινηθούν για τον Σαμίρ Νασρί, αλλά η επιθυμία του παίκτη να παραμείνει στους «τζιαλορόσι»… φρέναρε τη μεταγραφή. Αξίζει να σημειώσουμε πως, οι Λονδρέζοι διατίθεντο να προσφέρουν στον Ιταλό άσο περίπου 3εκατ. ευρώ ετησίως…

http://www.sport-fm.gr/article/145383


Ετήσιος αποκλεισμός σε παίκτη της Τσέλσι!


Με ποινή αποκλεισμού από κάθε αγωνιστική δραστηριότητα για ένα χρόνο τιμωρήθηκε ο Σλόμπονταν Ραΐκοβιτς, επειδή έφτυσε διαιτητή στην αναμέτρηση της Σερβίας με την Αργεντινή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου (ήττα με 2-0). Ο 19χρονος αμυντικός, που έχει δικαίωμα να καταθέσει έφεση, ανήκει στην Τσέλσι, αλλά δεν έχει συμμετοχές με την πρώτη ομάδα και έχει δοθεί δανεικός για έναν χρόνο στην ολλανδική Τβέντε.

http://www.sport-fm.gr/article/145391


Γκιγκς: «Ποια Σίτι; Εμείς είμαστε οι κορυφαίοι»


Μια αναδρομή στο ένδοξο παρελθόν ήταν αρκετό για τον Ράιαν Γκιγκς, προκειμένου να διαχωρίσει την αξία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της συμπολίτισσας Σίτι. Με δηλώσεις του, ο μεσοεπιθετικός των «κόκκινων διαβόλων» παραδέχτηκε πως ναι μεν οι νέοι ιδιοκτήτες μπορούν να δυναμώσουν την αιώνια αντίπαλο, αλλά αυτό που μετράει είναι η πορεία που έχει καταγράψει η Γιουνάιτεντ σε βάθος χρόνου…

«Η Σίτι έχει τον πλουσιότερο ιδιοκτήτη στον κόσμο, αλλά ακόμη βλέπω τη Γιουνάιτεντ στην κορυφή. Η ομάδα μου έχει την ιστορία, η οποία χρειάστηκε χρόνια για να δημιουργηθεί. Χρονολογείται από τα «μωρά του Μπάσμπι», στους παίκτες όπως ο σερ Μπόμπι Τσάρλτον και ο Τζορτζ Μπεστ. Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε τι θα συμβεί στη Σίτι, αλλά αυτό που έχουμε εμείς είναι πολύ ιδιαίτερο», τόνισε αρχικά ο Ουαλός μεσοεπιθετικός και πρόσθεσε:

«Βλέπεται τι συμβαίνει όταν πηγαίνουμε για προετοιμασία στο εξωτερικό. Αντιλαμβάνεστε πόσο δημοφιλής είναι η ομάδα. Αυτή η φήμη είναι αποτέλεσμα της ιστορίας της. Έχουμε οπαδούς στην Ινδία, στην Κίνα, στη λατινική Αμερική, παντού… Τα λεφτά δεν μπορούν να τα εξασφαλίσουν αυτά. Όλων η προσοχή θα είναι στραμμένη στη Γιουνάιτεντ»!

http://www.sport-fm.gr/article/145397


«Έξω» ο Φέρντιναντ

Δεν θα δώσει το παρών στο εναρκτήριο παιχνίδι της εθνικής Αγγλίας με αντίπαλο την Ανδόρα ο Ρίο Φέρντιναντ. Ο υψηλόσωμος κεντρικός αμυντικός των «λιονταριών» έχει πρόβλημα στη μέση και θα επιδοθεί σε αγώνα δρόμου για να προλάβει το παιχνίδι με την Κροατία. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Φάμπιο Καπέλο, δήλωσε σχετικά: «Είναι ο μοναδικός στην ομάδα που δεν βρίσκεται στην κατάσταση που πρέπει. Δεν πρόκειται πάντως, για σοβαρό τραυματισμό και εκτιμώ πως θα είναι στη διάθεσή μας την ερχόμενη εβδομάδα για τον αγώνα με την Κροατία»

http://www.sport-fm.gr/article/145400


Πήρε Λόπεζ η Γουέστ Χαμ

Την απόκτηση του Βάλτερ Λόπεζ ανακοίνωσε η διοίκηση της Γουέστ Χαμ. Τα «σφυριά»… έκλεισαν τον 22χρονο Ουρουγουανό ο οποίος είχε μείνει ελεύθερος από τη Ρίβερ Πλέιτ και δοκιμαζόταν στο «Άπτον Παρκ» τις προηγούμενες εβδομάδες.Ο Λόπεζ αγωνίζεται ως αμυντικός, έχει φορέσει τρεις φορές τη φανέλα με το εθνόσημο και υπέγραψε συμβόλαιο με τη Γουέστ Χαμ για έναν χρόνο. Μπορεί να έχει δώσει παραστάσεις σε Ισπανία με τη φανέλα της Χερέθ (β΄κατηγορία), όμως η πρόκληση που ακούει στο όνομα Γουέστ Χαμ είναι η μεγαλύτερη στην ευρωπαϊκή του καριέρα.

«Είμαι πραγματικά χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ και ελπίζω να έχω μια καλή καριέρα», ήταν τα πρώτα λόγια του Λόπεζ ως παίκτης των «σφυριών» και πρόσθεσε. «Είναι σπουδαίος σύλλογος και έχει σπουδαίους παίκτες. Ξέρω κάποιους από αυτούς, όπως ο Λούκας Νιλ και ο Κρέγκ Μπέλαμι. Όλοι με έχουν κάνει να νιώθω καλοδεχούμενος. Παρακολουθούσα την Πρέμιερ Λιγκ συνέχεια στην τηλεόραση. Είναι το Νο1 πρωτάθλημα στον κόσμο και χαίρομαι που είμαι μέρος αυτού. Οι φίλαθλοι είναι ιδιαίτερα ενθουσιώδεις και ελπίζω να τους δείξω το τι μπορώ να κάνω»

http://www.sport-fm.gr/article/145409


Φάμπρεγκας: «Δεν θα πήγαινα στη Σίτι»


Ο Σεσκ Φάμπρεγκας ξεκαθάρισε ότι δεν έχει την πρόθεση να γίνει παίκτης της Μάντσεστερ Σίτι στο άμεσο μέλλον. Από ό,τι φαίνεται ο Ισπανός μέσος της Άρσεναλ απαντά σε πιθανή πρόταση των διοικούντων των «Πολιτών» σε περίπτωση που εκείνοι θελήσουν να τον κάνουν δικό τους. «Θα ήταν καταστροφικό για την καριέρα μου στην ηλικία των 21 ετών να πάω στη Σίτι. Δεν θα είχε κανένα νόημα», τόνισε χαρακτηριστικά ο διεθνής άσος. Εκτός του Φάμπρεγκας, το όνομα του αγγλικου συλλόγου ακούστηκε γα τους Φαν Νίστελροϊ, Τόρες, Κακά και Μπουφόν.

http://www.sport-fm.gr/article/145441


Επενδύει στο «μέλλον» η Λίβερπουλ


Στην απόκτηση του 17χρονου Ζολτ Πολόσκεϊ από την ΜΤΚ προχώρησε η Λίβερπουλ, σε μια συνέχεια της προσπάθειάς της να ενισχύσει την ομάδα με νέους και ταλαντούχους ποδοσφαιριστές. Ο νεαρός άσος αποκτήθηκε με τη μορφή δανεισμού.

Ο Ούγγρος δοκιμάστηκε κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας των «κόκκινων» και φαίνεται πως έπεισε τον Ράφα Μπενίτεθ για την αξία του, με αποτέλεσμα να ανάψει το πράσινο φως για την απόκτησή του. Ο Ισπανός προπονητής πιστεύει πολύ στο νεαρό και θεωρεί πως η προσθήκη του στο δυναμικό της Λίβερπουλ θα βοηθήσει την ομάδα, κυρίως στο μέλλον, καθώς είναι μόλις 17 χρονών.

Προς το παρόν το μόνο σίγουρο είναι πως ο Πολόσκεϊ θα φοράει τη φανέλα της ομάδας του Μέρσεϊσαϊντ για τουλάχιστον ένα χρόνο και από τις εμφανίσεις του θα εξαρτηθεί το αν ο 48χρονος τεχνικός θα συνεχίσει να επενδύει πάνω του και για τα επόμενα χρόνια. Πάντως στις τάξεις των «κόκκινων» βρίσκονται ακόμα τρεις συμπατριώτες του Πόλόσκεϊ, οι Πίτερ Γκουλάκσι, Κρίστιαν Νέμεθ και Άντρας Σιμόν, οι οποίοι επίσης προέρχονται από την ΜΤΚ.

http://www.sport-fm.gr/article/145445


Σίρερ: «Δεν υπάρχει ελευθερία κινήσεων στη Νίούκαστλ»

Το ενδεχόμενο να αναλάβει την τεχνική ηγεσία της Νιούκαστλ απέκλεισε ο Άλαν Σίρερ. Ο παλαίμαχος άσος των «καρακαξών» εξήγησε τους λόγους για τους οποίους είναι αρνητικός να πάρει τη θέση, που έμεινε κενή από την αποχώρηση του Κέβιν Κίγκαν από το «St. James’ Park». Ο 38χρονος άσος άφησε σαφείς αιχμές για τη διοίκηση του αγγλικού συλλόγου και την πίεση που ασκεί στον εκάστοτε τεχνικό της.

«Θα ήθελα να γίνω προπονητής. Αλλα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι ενας προπονητής πρέπει να έχει ελευθερία κινήσεων, κάτι που δεν είχε ο Κίγκαν. Όταν είσαι προπονητής ζεις ή πεθαίνεις με τις αποφάσεις σου και εάν ένας προπονητής δεν μπορεί να πάρει αυτές τις αποφάσεις, τότε δεν μπορεί να διαχειριστεί έναν σύλλογο. Δεν μπορείς να εργαστείς ως τεχνικός, εάν κάποιος διαλέγει ποιους θα αγοράσεις και ποιους θα πουλήσεις. Καταλαβαίνω τους λόγους της αποχώρησης του Κέβιν (Κίγκαν) και γιατί ο Αλάν Κέρμπισλι έπραξε το ίδιο αυτή την εβδομάδα στη Γουέστ Χαμ», δήλωσε ο αγαπημένος παίκτης όλων των εποχών των οπαδών της Νιούκαστλ.

http://www.sport-fm.gr/article/145447


Χωρίς άγχος και με «δίψα» για τη νίκη


Το βάπτισμα του πυρός στον πάγκο της εθνικής Αγγλίας παίρνει ο Φάμπιο Καπέλο σήμερα, γεγονός που δεν φαίνεται να τον αγχώνει ιδιαίτερα, καθώς σύμφωνα με δηλώσεις του, σε όλους τους συλλόγους που έχει δουλέψει, στόχος ήταν πάντα η νίκη.

Η Αγγλία αντιμετωπίζει την Ανδόρα, στο πλαίσιο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2010 και ο Ιταλός τεχνικός φαντάζει έτοιμος να φέρει εις πέρας την δύσκολη αποστολή του, χωρίς να τον αγχώνουν οι μεγάλες απαιτήσεις που θα υπάρξουν.

«Για εμένα η πίεση είναι κάτι το φυσιολογικό. Σε όσους συλλόγους δούλευα έπρεπε να κερδίζουμε οπότε αισθάνομαι έτοιμος» δήλωσε ο Καπέλο, ενώ δεν παρέλειψε να αναφερθεί και στη διαφορετικότητα του να προπονείς ένα σύλλογο από μια εθνική ομάδα: «Είναι κάπως διαφορετικά γιατί πρόκειται για μία ομάδα που εκπροσωπεί ένα έθνος και όχι ένας σύλλογος που αντιπροσωπεύει μερίδα φιλάθλων. Η πίεση μπορεί να διαρκέσει μήνες στην εθνική ομάδα και δεν είναι μόνο μερικές ημέρες όπως στους συλλόγους. Έχεις πολύ καιρό να σκεφτείς τα λάθη σου αλλά και πολλά που πρέπει να υπομένεις».

Σε ότι αφορά τον αμέσως επόμενο αγώνα της Αγγλίας με την Κροατία ο Ιταλός προπονητής τονίζει πως προέχει το ματς με την Ανδόρα για να ξεκινήσει η ομάδα με νίκη τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά και στη συνέχεια θα ασχοληθεί με τους Κροάτες.

«Μετά από τον αγώνα με την Ανδόρα θα δούμε την Κροατία. Πάντα λέω στους παίκτες μου να είναι πειθαρχημένοι και να μην δέχονται κάρτες. Όσον αφορά τον Φέρντιναντ δεν είναι έτοιμος και θα ξεκινήσει βασικός στον αγώνα με την Κροατία» δήλωσε.

http://www.sport-fm.gr/article/145449


Τέρι: «Οφείλουμε να δώσουμε χαρά στους φίλους της Αγγλίας»

Σαν υποχρέωση, προς του ένθερμους υποστηρικτές της εθνικής Αγγλίας, εκλαμβάνει την πρόκριση στην τελική φάση του Μουντιάλ ο Τζον Τέρι. Οι απογοητευτικές πορείες του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος του Νησιού, με αποκορύφωμα τον αποκλεισμό από το EURO 2008, έχει δυσαρεστήσει τους φίλους της ομάδας, που πλέον βλέπουν την πρόκριση στη διοργάνωση του 2010 ως το μοναδικό γιατρικό… Με δηλώσεις του ο αμυντικός των «λιονταριών» και της Τσέλσι ξεκαθάρισε πως χρέος του ίδιου και των συμπαικτών του είναι: «να δώσουμε χαρά στους φίλους της Αγγλίας».

«Εμείς οι παίκτες αντιλαμβανόμαστε και παίρνουμε την ευθύνη για την απογοήτευση που δώσαμε τα τελευταία δύο χρόνια. Αισθανόμαστε την οργή των φιλάθλων. Αυτή είναι νέα διοργάνωση, είναι ένα φρέσκο ξεκίνημα και θα πάμε πάλι στο Μουντιάλ. Χρειαζόμαστε τη συμπαράσταση των οπαδών, γνωρίζουμε ότι πλήρωσαν πολλά χρήματα για τα μεταφορικά και τα εισιτήρια και είναι θέμα χρόνου να αποδώσουμε και να φέρουμε αποτελέσματα που θα ικανοποιούν το έθνος μας», τόνισε αρχικά ο υψηλόσωμος σέντερ μπακ και συνέχισε αναφερόμενος στον σημερινό (6/9) εναρκτήριο αγώνα των προκριματικών:

«Ξεκινάμε εδώ, απέναντι στην Ανδόρα. Αν όλα πάνε καλά, θα κάνουμε ένα καλό ξεκίνημα και θα έχουμε αυτοπεποίθηση εν όψει του επόμενου ματς με τους Κροάτες».

http://www.sport-fm.gr/article/145471


Αγωνιούν για Εσιέν στην Τσέλσι

Ο τραυματισμός του Μίκαελ Εσιέν, στο παιχνίδι των προκριματικών του Μουντιάλ ανάμεσα στη Γκάνα και τη Λιβύη (0-1), επισκίασε το καλό κλίμα που επικρατεί στην Τσέλσι. Ο μέσος των «μπλε» χτύπησε στο γόνατο κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης και αναγκάστηκε να αποσυρθεί από το πρώτο ημίχρονο.

Οι πρώτες ιατρικές εκτιμήσεις κάνουν λόγο για διάστημα απουσίας πάνω από τέσσερις εβδομάδες, κάτι που αν επαληθευτεί ο Λουίς Φελίπε Σκολάρι δεν θα μπορεί να τον συμπεριλάβει στα πλάνα του για το μεγάλο ντέρμπι της 21ης Σεπτεμβρίου απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Προκειμένου να αποφευχθεί αυτό, όμως, το ιατρικό επιτελείο της Τσέλσι θα κάνει τα αδύνατα- δυνατά να τον επαναφέρει νωρίτερα σε άριστη κατάσταση. Πάντως, σε σχετική ερώτηση ο 25χρονος Γκανέζος άσος τόνισε: «Ο τραυματισμός μου; Είναι σοβαρός, αλλά θα είμαι καλά πολύ σύντομα».

http://www.sport-fm.gr/article/145476


Άπια: «Μιλάω με Άρσεναλ»

Τη μεταγραφή του στην Άρσεναλ διαπραγματεύεται ο Στίφεν Άπια. Ο Γκανέζος μέσος βρίσκεται ακόμη σε αναζήτηση νέας ποδοσφαιρικής «στέγης», όντας ελεύθερος, και βάσει των τελευταίων δημοσιευμάτων οι «κανονιέρηδες» είναι το φαβορί να τον αποκτήσουν. Ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής παραδέχθηκε σε αγγλικά ΜΜΕ πως αυτή τη χρονική περίοδο μιλά με τους ανθρώπους των Λονδρέζων, χωρίς ωστόσο να έχει προκύψει κάτι το ουσιαστικό: «Γίνονται επαφές- γίνονται επαφές, αλλά δεν μπορώ να πω τίποτα περισσότερο», τόνισε χαρακτηριστικά.

Από τη στιγμή που αποχώρησε από τη Φενερμπαχτσέ, ο 27χρονος άσος δέχτηκε προτάσεις από μεγάλες ευρωπαϊκές ομάδες. Τότεναμ, Τζένοα και Γιουβέντους εξέτασαν σοβαρά την περίπτωσή του, αλλά το ενδιαφέρον τους- για τον έναν ή τον άλλο λόγο- «πάγωσε». Τελευταία υποψήφια, που μάλιστα βρέθηκε μια «ανάσα» από την απόκτησή του ήταν η Γουέστ Χαμ. Ανασταλτικός παράγοντας στην ολοκλήρωση της μεταγραφής αποτέλεσε η κακή οικονομική κατάσταση της. Με τα τωρινά δεδομένα η Άρσεναλ ηγείται της «κούρσας» και δεν αποκλείεται το θέμα να τελειώσει εντός της ημέρας.

http://www.sport-fm.gr/article/145477


Σόλσκιερ: «Ο Μπερμπάτοφ είναι ο κατάλληλος για την επίθεση»

Το εγκώμιο του Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ, αλλά και του προπονητή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, «έπλεξε» ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ. Ο πρώην παίκτης των «κόκκινων διαβόλων» και, πλέον, προπονητής της ομάδας των ρεζέρβων της Γιουνάιτεντ επεσήμανε πως αν και το θέμα της απόκτησης του Βούλγαρου επιθετικού διήρκησε πολύ καιρό, τον ήξερε από πριν και πίστευε πως μπορεί να βοηθήσει τη νέα του ομάδα. Επίσης, για τον Σκωτσέζο τεχνικό, είπε πως καταφέρνει, πάντα, να αποσπά από τους παίκτες του το 100% των δυνατοτήτων τους.

«Το θέμα του κράτησε όλο το καλοκαίρι, αλλά ήμασταν, πάντα, αισιόδοξοι και πιστεύαμε πως «κυνηγούσαμε» τον καλύτερο. Νομίζω πως είναι ο κατάλληλος. Η απόδοση του με τη φανέλα της Τότεναμ ήταν πολύ καλή. Ήξερα ότι πρόκειται για εξαιρετικό ποδοσφαιριστή από τον καιρό που αγωνιζόταν στη Μπάγερ Λεβερκούζεν», τόνισε ο Σόλσκιερ.

Αναφέρθηκε και στον προπονητή των «κόκκινων διαβόλων», εκφράζοντας τον θαυμασμό του, για τον τρόπο με τον οποίο χειρίζεται το «υλικό» που διαθέτει το ρόστερ του: «Είχα πάντα την απορία, πως τα καταφέρνει, με όλους αυτούς τους διεθνείς στη διάθεση του. Αλλά, πάντα άλλαζε τους παίκτες και είμαι σίγουρος πως και οι τέσσερις επιθετικοί που έχει στη διάθεση του, φέτος, θα πιάσουν υψηλά επίπεδα απόδοσης».

Ο Βούλγαρος επιθετικός αναμένεται να μπει απευθείας στα… βαθιά, καθώς, λογικά, θα πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το επόμενο Σάββατο (13 Σεπτεμβρίου), στο ντέρμπι, κόντρα στη Λίβερπουλ, στο Άνφιλντ.

http://www.sport-fm.gr/article/145508


Επιστροφή Τρεζεγκέ με Ουντινέζε


Θα πρέπει να χαμογελά ο Κλαούντιο Ρανιέρι, αφού είδε τον Νταβίντ Τρεζεγκέ να ανεβάζει στροφές στις προπονήσεις. Ο Γάλλος επιθετικός είχε γυρίσει το δεξί του γόνατο το προηγούμενο Σαββάτο, αλλά ο τραυματισμός του δεν ήταν τόσο σοβαρός και θα είναι έτοιμος στον αγώνα με την Ουντινέζε, που θα γίνει στις 14 Σεπτεμβρίου. Εκείνη την ημέρα, στη διάθεση του Ιταλού τεχνικού θα τεθεί και ο Κιελίνι, ο οποίος επίσης θα είναι απόλυτα υγιής.

http://www.sport-fm.gr/article/145067


Μοράτι: «Ο Κουαρέσμα είναι γρήγορος και τεχνίτης»

Ο πρόεδρος της Ίντερ, Μάσιμο Μοράτι, έκανε δηλώσεις για το νέο απόκτημα της ομάδας του, Ρικάρντο Κουαρέσμα. Ο ισχυρός άντρας των «νεραντζούρι» εμφανίστηκε αρκετά χαρούμενος για την μεταγραφή του Πορτογάλου χαφ και είναι πεπεισμένος πως θα δώσει ταχύτητα και τεχνική στην επίθεση της ομάδας του Μιλάνου.

Ο Μοράτι δήλωσε συγκεκριμένα: «Ο Κουαρέσμα θα δώσει ταχύτητα και τεχνική στα άκρα. Είναι ένα ακόμα όπλο, εκτός από τους Φίγκο και Μαντσίνι. Ελπίζουμε να βοηθήσει την ομάδα».

Πολλοί δημοσιογράφοι επικεντρώθηκαν στον Σαββατιάτικο αγώνα πρωταθλήματος με την Σαμπντόρια, όπου έληξε ισόπαλος(1-1). Ο Μοράτι απάντησε: «Είναι το σκορ ενός δύσκολου παιχνιδιού και δεν πρέπει να σκέφτεστε πως είναι άσχημο σκορ» και συνέχισε «Το παιχνίδι μας πήγαινε καλά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο δεν μπήκαμε καλά. Όμως αυτό είναι το ιταλικό πρωτάθλημα και είναι αρκετά δύσκολο».

Τέλος ρωτήθηκε, αν τα λεφτά που έχει δώσει φέτος για τις μεταγραφές της Ίντερ, είναι περισσότερα από τότε που είχε πρωτοέρθει στην ομάδα «Ελπίζω πως όχι» τόνισε αστειευόμενος.

http://www.sport-fm.gr/article/145073


«Καπιτάνο» μέχρι το 2014

Έτοιμοι να επεκτείνουν το συμβόλαιο του Φραντσέσκο Τότι, για άλλα πέντε χρόνια, είναι οι ιθύνοντες της Ρόμα. Η συνεργασία του με την ομάδα τελειώνει το 2009 και με την υπογραφή του θα παραμείνει κάτοικος της «Αιώνιας πόλης» μέχρι το 2014, ενώ οι ετήσιες απολαβές του θα παραμείνουν ως έχουν, δηλαδή στα 5,5 εκατ. ευρώ.

Η κίνηση αυτή γίνεται, επειδή είχε δηλώσει πως θέλει να τελειώσει την καριέρα του στην ομάδα της καρδιάς του. Εκτός από τον παίκτη και οι οπαδοί θέλουν να τον βλέπουν να αγωνίζεται με τα χρώματα της Ρόμα. Ο αρχηγός των «τζιαλορόσι» είναι στην ομάδα από το 1993 έχοντας πραγματοποιήσει περίπου 400 συμμετοχές και έχει σκοράρει πάνω από 160 γκολ. Αν επέλθει η συμφωνία τότε το 2014 θα έχει 25 ολόκληρα χρόνια παρουσία στην ομάδα και θα είναι 38 ετών.

http://www.sport-fm.gr/article/145095


Εκτός «ατζούρι» ο Αμέλια


03/09/2008, 17:44 | Διαβάστηκε 861 φορές Σχόλια (0)

Ο Μάρκο Αμέλια δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του στη μέση και αποκλείστηκε από την αποστολή της Ιταλίας για τα δύο πρώτα παιχνίδια της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2010. Ο τερματοφύλακας της Παλέρμο, που ήταν η πρώτη εναλλακτική λύση πίσω από τον Τζιανλουίτζι Μπουφόν, θα χάσει τα ματς απέναντι στην Κύπρο και τη Γεωργία. Πλέον πρώτη «ρεζέρβα» για τον Μαρτσέλο Λίπι θα είναι ο Μόργκαν Ντε Σάνκτις της Γαλατάσαραϊ.

http://www.sport-fm.gr/article/145116


Χωρίς φιλάθλους στη Γένοβα η Μίλαν

Την απόφαση να απαγορεύσουν στους οπαδούς της Μίλαν να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση της ομάδας τους απέναντι στη Τζένοα στο «Μαράσι» για τη δεύτερη αγωνιστική στη Serie A πήραν οι ιταλικές αρχές θεωρώντας τον αγώνα υψηλού κινδύνου για επεισόδια. Το κλίμα μεταξύ των «θερμόαιμων» των δύο ομάδων είναι τεταμένο από το 1995, όταν ένας οπαδός της Τζένοα είχε δολοφονηθεί πριν από την αντίστοιχη αναμέτρηση. Η κυβέρνηση της Ιταλίας σε συνεργασία με τα αρμόδια όργανα έχουν αποφασίσει να προβούν στη λήψη μέτρων για να αποφευχθούν ανάλογα επεισόδια. Μόλις την Τρίτη απαγορεύτηκε η μετακίνηση στους οπαδούς της Νάπολι σε όλα τα εκτός έδρας ματς της ομάδας τους, καθώς την Κυριακή μία μερίδα 1.500 οπαδών κατέλαβαν και προκάλεσαν ζημιές σε τρένο με κατεύθυνση τη Ρώμη, όπου διεξαγόταν ο αγώνας με τη Ρόμα.

http://www.sport-fm.gr/article/145118


Μιλίτο: «Απέρριψα την Τότεναμ»


Στην αποκάλυψη, πως απέρριψε πρόταση της Τότεναμ, προέβη το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Τζένοα, Ντίεγκο Μιλίτο. Ο Αργεντινός επιθετικός, ήθελε να τονίσει με αυτόν τον τρόπο την αγάπη του για τη Τζένοα, την οποία χαρακτήρισε σαν το δεύτερο του «σπίτι».

«Η Σαραγόσα με πίεζε προκειμένου να υπογράψω συμβόλαιο συνεργασίας με την Τότεναμ, αλλά με το παρουσιάστηκε η πρόταση της Τζένοα, δεν μπόρεσε να μην αρπάξω αυτή την ευκαιρία», δήλωσε ο Μιλίτο λίγο πριν αναχωρήσει για την Ιταλία και τη Γένοβα. «Ήθελα να γίνω και πάλι ¨Ροσομπλού¨ με κάθε τρόπο. Εδώ είναι η πόλη μου και η Τζένοα το σπίτι μου, Υπόσχομαι ότι θα δώσω τον καλύτερό μου εαυτό», κατέληξε.

Κατά τη διάρκεια της πρώτης του θητείας στη Τζένοα, ο Μιλίτο σε 59 συμμετοχές πέτυχε 33 τέρματα!

http://www.sport-fm.gr/article/145126
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Κυρ 07 Σεπ 2008, 05:23

Λεγκροτάλιε: «Θα υποφέρει όποιος μας αντιμετωπίσει»

Την πεποίθηση του, πως η Γιουβέντους δεν έχει να φοβηθεί τίποτα από καμία άλλη ομάδα στη φετινή περίοδο, εξέφρασε ο αμυντικός της «Γηραιάς Κυρίας», Νίκολα Λεγκροτάλιε. «Η Γιουβέντους δεν έχει να φοβηθεί τίποτα φέτος. Στην πραγματικότητα, όποια ομάδα μας αντιμετωπίσει θα υποφέρει! Ακόμα και στο Τσάμπιονς Λιγκ όλοι θα μείνουν έκπληκτοι με αυτά που θα κάνουμε», ήταν τα λόγια του Ιταλού ποδοσφαιριστή.

http://www.sport-fm.gr/article/145128


«Ταύρος σε υαλοπωλείο» ο Γκαλιάνι

Έξαλλος από την εμφάνιση της Μίλαν στην πρεμιέρα του ιταλικού πρωταθλήματος, ήταν ο αντιπρόεδρος του συλλόγου, Αντριάνο Γκαλιάνι. Ο ισχυρός άνδρας των «ροσονέρι» κάλεσε έκτατη συνάντηση με τον Κάρλοhttp://www.sport-fm.gr/article/144820

Αντσελότι, προκειμένου να συζητήσουν τα αίτια του «Βατερλό» με τη Μπολόνια.

Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Γκαλιάνι καλεί εσπευσμένως το Κάρλο Αντσελότι και το υπόλοιπο τεχνικό τιμ, για να κάνει παρατηρήσεις αναφορικά με την πορεία της ομάδας. Την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο είχε γίνει συνήθεια. Η διοίκηση της Μίλαν ξόδεψε αρκετά χρήματα για την ενίσχυση της ομάδας και δεν πρόκειται να ανεχτεί στο μέλλον παρόμοιες εμφανίσεις. Η θέση του Αντσελότι είναι επισφαλής, ούτως η άλλως, από την περσινή καταστροφική σεζόν, στην οποία η Μίλαν τερμάτισε στην πέμπτη θέση του Καμπιονάτο. Ο φετινός στόχος δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του πρωταθλήματος και ο Ιταλός τεχνικός ελπίζει ότι με την επάνοδο των Κακά, Νέστα, Μποριέλο και Σέντερος η εικόνα της ομάδας θα βελτιωθεί αισθητά.

http://www.sport-fm.gr/article/145137


Τέλος ο Κολαντουόνο από την Παλέρμο

Ξένο σώμα για την Παλέρμο θεωρείται από χτες το βράδυ ο προπονητής της, Στέφανο Κολαντουόνο. Η διοίκηση της σικελικής ομάδας «τελείωσε» τον 45χρονο τεχνικό με…συνοπτικές διαδικασίες. Ο λόγος της απόλυσης του, ήταν η ήττα από την Ουντινέζε με 3-1, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ο αντικαταστάτης του είναι ο Νταβίντ Μπαλαρντίνι, ο οποίος ήταν προπονητής της Κάλιαρι την περσινή περίοδο.

http://www.sport-fm.gr/article/145200


Πιζάρο:«Μπορούμε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ»

Οι προσδοκίες στη Ρόμα για τη φετινή χρονιά είναι πολύ υψηλές κι αυτό φαίνεται από τις δηλώσεις του Νταβίντ Πιζάρο, ο οποίος «βλέπει» μέχρι και τελικό Τσάμπιονς λιγκ! Οι μεταγραφικές κινήσεις των «τζιαλορόσι» έχουν "σκορπίσει" αισιοδοξία στις τάξεις των παικτών της ομάδας και υπάρχει πίστη για μια καλή πορεία των Ρωμαίων, σε όλες τις διοργανώσεις.

«Έχουμε όλα τα απαραίτητα εφόδια για μία καλή πορεία τη φετινή χρονιά στο ιταλικό πρωτάθλημα», τόνισε ο Χιλιανός επιθετικός, ο οποίος συνέχισε λέγοντας πως: «Μπορούμε, επίσης, να φτάσουμε στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ». Όσον αφορά την πρεμιέρα του Καμπιονάτο και το παιχνίδι με την Νάπολι, είπε πως: «Όλες οι ομάδες μπορούν να έρθουν ισόπαλες ή ακόμα και να χάσουν στα πρώτα τους παιχνίδια, αλλά το παιχνίδι με την Παλέρμο θα είναι το πραγματικό κριτήριο για εμάς. Μπορεί να μην αντικατέστησαν ποτέ τον Αμάουρι, αλλά άλλαξαν προπονητή και αυτό θα τους προσδώσει κάτι καινούριο. Πρέπει να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι με την Παλέρμο», κατέληξε ο Πιζάρο.

http://www.sport-fm.gr/article/145274


Μπαλοτέλι: «Είμαι Ιταλός, όχι Γκανέζος»


Την επιθυμία να αγωνιστεί στην εθνική ομάδα της Ιταλίας και όχι σε αυτή της Γκάνας εξέφρασε ο Μάριο Μπαλοτέλι. Ο 18χρονος επιθετικός γεννήθηκε από Γκανέζους μετανάστες, ονόματι Μπαργουά, στο Παλέρμο και σε ηλικία τριών ετών η ανατροφή του ανατέθηκε σε μία ιταλική οικογένεια, από την οποία και πήρε το τωρινό του επώνυμο. Η διαδικασία της υιοθέτησής του δεν ολοκληρώθηκε ποτέ κι έπρεπε να περιμένει ως τα 18 του χρόνια για να γίνει Ιταλός υπήκοος. Αυτό συνέβη και ήδη ο άσος της Ίντερ αποτελεί μέλος των Ελπίδων των «ατζούρι».

«Είμαι Ιταλός, αισθάνομαι Ιταλός και πάντα θα αγωνίζομαι για αυτή τη χώρα. Ποτέ μου δεν σκέφτηκα να αγωνιστώ με την Γκάνα, ούτε καν πριν δύο χρόνια όταν με κάλεσαν», δήλωσε ο Μπαλοτέλι, που βρίσκεται στα βασικά πλάνα του Ζοσέ Μουρίνιο στους «νερατζούρι».

http://www.sport-fm.gr/article/145277


Τζοφ: «Μπορεί το πρωτάθλημα η Γιουβέντους»

Ο Ντίνο Τζοφ, με δηλώσεις που έκανε, τόνισε πως η Γιουβέντους μπορεί να κατακτήσει το πρωτάθλημα Ιταλίας. Συγκεκριμένα, ο παλαίμαχος τερματοφύλακας επεσήμανε πως η «Γηραιά Κυρία», έχει αποκτήσει καλούς ποδοσφαιριστές που θα την οδηγήσουν στην πρώτη θέση του «Scudetto». «Νομίζω πως η ομάδα μετά και τις “αφίξεις” των Αμάουρι και Πόουλσεν μπορεί να πάρει το πρωτάθλημα. Από εκεί και πέρα, ο Ρανιέρι είναι καλός προπονητής και κάνει εξαιρετική δουλειά. Όσον αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, δεν είναι πέρα από τις δυνατότητες της Γιουβέντους», ήταν τα λόγια του Τζοφ.

http://www.sport-fm.gr/article/145296


Μπερλουσκόνι: «Μηδενική ανοχή»

Με την κατηγορηματική ατάκα «μηδενική ανοχή», ο Σίλβιο Μπερλουσκόνι σηματοδότησε την πολιτική που ακολουθεί και θ’ ακολουθήσει η Ιταλία κατά του χουλιγκανισμού. Την περασμένη Κυριακή, οι ζημιές που προκάλεσαν οι οπαδοί της Νάπολι στις αμαξοστοιχίες που τους μετέφεραν στη Ρώμη για τον αγώνα με τους «τζιαλορόσι» (1-1), αλλά και το γεγονός πως έστειλαν τέσσερα άτομα στο νοσοκομείο, ήταν ένα ακόμα θλιβερό παρατράγουδο το οποίο δεν άφησε ασχολίαστο ο πρωθυπουργός της γειτονικής χώρας: «Δεν θα δείξουμε καμία ανοχή σ΄ αυτούς που τελούν εγκληματικές πράξεις».

Ωστόσο ξεκαθάρισε πως δεν θεωρεί υπαίτιους των επεισοδίων τους «παρτονοπέι»: «Δεν νομίζω ότι πρέπει να ρίξουμε το φταίξιμο στη Νάπολι. Δεν πρέπει να διωχθεί για αυτά τα επεισόδια».

http://www.sport-fm.gr/article/145299


Έμερσον: «Χρειάζεται υπομονή για Ροναλντίνιο, Πάτο»

Υπομονή πρέπει να κάνουν οι φίλαθλοι της Μίλαν με τον Ροναλντίνιο και τον Αλεξάντρε Πάτο, σύμφωνα με τον Έμερσον. Ο έμπειρος μέσος τόνισε ότι οι δύο Βραζιλιάνοι θα χρειαστούν λίγο χρόνο για να δείξουν τι μπορούν να κάνουν μαζί. «Ο Ροναλντίνιο είναι απρόβλεπτος και κάνει πράγματα εκεί που δεν το περιμένεις», δήλωσε χαρακτηριστικά ο 32χρονος άσος και συμπλήρωσε: «Για να παίξεις καλά μαζί του, χρειάζεσαι χρόνο για να βελτιώσεις τη συνεργασία σου μ’ αυτόν στην προπόνηση. Επίσης, ο κόσμος πρέπει να είναι υπομονετικός και με τον Πάτο επειδή είναι ακόμα ένα νέο παιδί. Ήρθε μόνος του στην Ιταλία και χρειάζεται να έχει κάποιους ανθρώπους δίπλα του».

Όσον αφορά το παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής, στο οποίο οι «ροσονέρι» γνώρισαν την ήττα από την Μπολόνια, ο Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής υποστήριξε: «Εναντίον της Μπολόνια είχαμε αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε, ενώ εκείνοι έκαναν τρεις με τέσσερις και κέρδισαν τον αγώνα. Η καλύτερη ομάδα δεν κερδίζει πάντα».

http://www.sport-fm.gr/article/145339


Μπουφόν: «Δεν μου έγινε κάποια πρόταση»


Από τη στιγμή που οι Άραβες πήραν τη Μάντσεστερ Σίτυ, έβγαλαν το μπλοκ των επιταγών τους, με σκοπό να φέρουν όσα πιο πολλά «ονόματα» μπορούν, για να την κάνουν μεγάλη δύναμη στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο. Η τελευταία προσφορά ήταν τα 70 εκατ. ευρώ στον Τζιανλουίτζι Μπουφόν. Ο Ιταλός πορτιέρο μίλησε γι’ αυτή την πρόταση, η οποία, κατά τα λεγόμενά του, δεν έγινε ποτέ.

«Δεν υπάρχει πρόταση 70 εκατ. ευρώ. Είναι τόσο απλό»,είπε ο Μπουφόν και συνέχισε: «Όλα είναι στη φαντασία. Όπως είναι φανερό, οι άνθρωποι θα ήθελαν να μου κάνουν την πρόταση, αλλά δεν νομίζω να φτάσει».

Εκτός από τη φημολογούμενη προσφορά των Αράβων, ο Μπουφόν μίλησε και για τις πιθανότητες της ομάδας του για την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο διεθνής τερματοφύλακας είπε: «Δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι για να κατακτήσουμε το Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά θα προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε προβλήματα στις τέσσερις ή πέντε ομάδες που είναι φαβορί για το τρόπαιο».

http://www.sport-fm.gr/article/145360


Στο CAS ο Μούτου


Στο πολύ γνωστό μας CAS έχει προσφύγει ο Άντριαν Μούτου, ώστε να επανεξεταστεί η αποζημίωση που πρέπει να καταβάλλει στην Τσέλσι. Ο Ρουμάνος ποδοσφαιριστής είχε ειδοποιηθεί από τη FIFA τον περασμένο Μάιο ότι πρέπει να πληρώσει στην προηγούμενη ομάδα του το ποσό των 13.84 εκατ. λιρών.

Ο Μούτου δεν δέχτηκε και προσέφυγε στο CAS, με την ημερομηνία εκδίκασης της υπόθεσης να παραμένει ανοιχτή.
Να υπενθυμίσουμε ότι ο Μούτου διώχτηκε από τους «μπλε» όταν βρέθηκε θετικός σε χρήση κοκαΐνης και τιμωρήθηκε με αποχή από τα γήπεδα για εφτά μήνες. Το ύψος της αποζημίωσης προς την Τσέλσι εκτιμήθηκε με βάση το υπόλοιπο του συμβολαίου που είχε ο παίκτης με την ομάδα, γι’ αυτό και αποτελεί το μεγαλύτερο μέχρι στιγμής που έχει βάλει η FIFA.

http://www.sport-fm.gr/article/145387


Επιστροφή «αστραπή» για Κιελίνι!


Το «ρεκόρ επιστροφής τραυματισμένων ποδοσφαιριστών» βάλθηκε να καταρρίψει ο Τζιόρτζιο Κιελίνι… Ο 24χρονος Ιταλός αμυντικός της Γιουβέντους, ο οποίος είχε τραυματιστεί στις 17 Αυγούστου σε φιλική αναμέτρηση των «μπιανκονέρι» με τη Μίλαν για το «Κύπελλο Μπερλουσκόνι», κατάφερε να επιστρέψει σε ρυθμό προπονήσεων μόλις 19 ημέρες μετά και ενώ οι πρώτες εκτιμήσεις απ’ το ιατρικό τιμ για το γόνατό του έκαναν λόγο για απουσία έξι μηνών (!). Έτσι ο διεθνής σέντερ μπάκ αποδείχτηκε «ταύρος» και μάλιστα μπορεί να πάρει και χρόνο συμμετοχής στην αναμέτρηση της επόμενης Κυριακής με την Ουντινέζε για το Καμπιονάτο, ωστόσο οι άνθρωποι της «Γηραιάς Κυρίας» ίσως να μην το ριψοκινδυνέψουν.

http://www.sport-fm.gr/article/145390


Αμάουρι: «Ο Μπουφόν αξίζει τα 70 εκατ. ευρώ»

Την πεποίθηση του, πως ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν αξίζει τα 70 εκατ. ευρώ που δίνει η Μαν. Σίτι για να τον αποκτήσει, εξέφρασε ο συμπαίκτης του στην Γιουβέντους, Αμάουρι. «Ο Μπουφόν αξίζει τα 70 εκατομμύρια ευρώ. Μέχρι τελευταία δεκάρα. Ωστόσο, η Γιουβέντους τον χρειάζεται και προσωπικά δε νομίζω ότι χρειάζεται να φύγει. Άλλωστε του αρέσει εδώ στο Τορίνο γιατί να αποχωρήσει», ήταν τα λόγια του Ιταλού μέσου.

Να υπενθυμίσουμε, πως η «Γηραιά Κυρία» για τον Αμάουρι, δαπάνησε 24 εκατ. ευρώ για να τον αποκτήσει από την Παλέρμο.

http://www.sport-fm.gr/article/145394


Υπέρ των ξένων επιχειρηματιών ο Μουρίνιο

Ο Ζοσέ Μουρίνιο μίλησε στην «ANSA» και τάχθηκε υπέρ στην κίνηση ξένων επιχειρηματιών να αναλαμβάνουν την διοίκηση των ομάδων στο ποδόσφαιρο και πιστεύει πως είναι ό,τι καλύτερο για το άθλημα, αρκεί να δείξουν την ίδια αγάπη και αφοσίωση όπως ο Αμπράμοβιτς.

«Σαν ειδικός που είμαι πιστεύω πως οι Άραβες που έχουν πάρει την Μάντσεστερ Σίτυ, αλλά και ο Αμπράμοβιτς στην Τσέλσι, τον οποίο έχω ζήσει, είναι ευπρόσδεκτοι στο ποδόσφαιρο» δήλωσε o τεχνικός της Ίντερ και συνέχισε: «Πάντως πιστεύω πως θα είναι ευπρόσδεκτοι μόνο αν δείξουν αρκετά μεγάλο πάθος, όπως και στην αρχή. Έχω δουλέψει με τον Αμπράμοβιτς στην Τσέλσι για τρία χρόνια, όλοι μιλούσαν για τα λεφτά του, αλλά είχε και μεγάλο πάθος».

http://www.sport-fm.gr/article/145462


Χρυσάφι στα πόδια του Ιμπραΐμοβιτς


Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, σύμφωνα με την «Gazzetta Dello Sport», είναι ο πιο ακριβοπληρωμένος ποδοσφαιριστής στην Ιταλία. Οι ετήσιες απολαβές του χαρισματικού Σουηδού φτάνουν τα 11 εκατ. ευρώ. Ο παίκτης πριν το καλοκαίρι έπαιρνε 6 εκατ. ευρώ, αλλά οι διοικούντες της Ίντερ θεώρησαν καλό να δώσουν μια αύξηση ύψους 5 εκατ., για να αποτρέψουν πιθανή μεταγραφή σε άλλες ομάδες, αφού καραδοκούσε η Ρεάλ Μαδρίτης.

Δεύτερος στην λίστα των καλά αμειβόμενων ποδοσφαιριστών είναι ο Βραζιλιάνος άσος της Μίλαν, Κακά, ο οποίος βάζει στην τσέπη του 9 εκατ. ευρώ ετησίως. Από πλευρά ομάδων, την κορυφή μοιράζονται οι δύο ομάδες του Μιλάνου, Ίντερ και Μίλαν, αφού το μπάτζετ για τους μισθούς αγγίζει τα 120 εκατ. ευρώ. Στην τρίτη θέση βρίσκεται η Γιουβέντους. Η «Γηραιά Κυρία» θα σπαταλήσει φέτος 115 εκατ. για τους παίκτες, ενώ στην τέταρτη θέση είναι η Ρόμα με μπάτζετ ύψους 60 εκατ. ευρώ .

Σύμφωνα με δημοσιεύματα οι ομάδες του ιταλικού πρωταθλήματος θα ξοδέψουν για τους μισθούς των παικτών κοντά στα 768 εκατ. ευρώ, 102 εκατ. δηλαδή περισσότερα από ότι πέρσι.

http://www.sport-fm.gr/article/145470


Σπαλέτι: «Καλή τύχη Τσέλσι»-Σκολάρι: «Αριβερντέτσι Ρόμα»


Στο φόρουμ, που έκανε η UEFA, στο οποίο συγκεντρώθηκαν οι κορυφαίοι προπονητές για να ανταλλάξουν τις απόψεις τους για το ποδόσφαιρο, βρέθηκαν οι Σπαλέτι και Φελίπε Σκολάρι. Οι δύο προπονητές έκαναν κάποιες δηλώσεις, έχοντας ως αφορμή τον επικείμενο αγώνα των ομάδων τους στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι δηλώσεις ξεκίνησαν με χιουμοριστικό τρόπο και συνεχίστηκαν με τους δύο προπονητές να συγχαίρουν ο ένας τη δουλειά του άλλου. Τον χορό των δηλώσεων τον ξεκίνησε ο Σπαλέτι, λέγοντας «Καλή τύχη Τσέλσι» και ο Σκολάρι απάντησε «Αριβερντέτσι Ρόμα».

Στη συνέχεια τα πράγματα σοβάρεψαν… και ξεκίνησαν οι δηλώσεις θαυμασμού. Ο τεχνικός των «τζιαλορόσι» είπε: «ο Σκολάρι είναι καταπληκτικός άνθρωπος» και συνέχισε: «Είναι φοβερή εμπειρία να βρίσκεται κάποιος στο φόρουμ και να μαθαίνει τόσα πράγματα από τους προπονητές που είναι καλεσμένοι και ιδιαίτερα από κάποιους σαν τον Σκολάρι, ο οποίος είναι καλός γνώστης της προπονητικής. Έχει κερδίσει τα πάντα και όποτε μιλάς μαζί του για το ποδόσφαιρο μαθαίνεις και κάτι καινούριο». Στη συνέχεια έκανε λόγο και για τον μεταξύ τους αγώνα λέγοντας: «Η Τσέλσι είναι φοβερή ομάδα και πρέπει να δουλέψουμε σκληρά από τώρα για να είμαστε έτοιμοι στις 22 Οκτωβρίου όταν θα τους αντιμετωπίσουμε. Μπορεί η ομάδα του Σκολάρι να εκφοβίζει, αλλά εμείς θα πάμε με κουράγιο και πίστη για το καλύτερο».

Από την άλλη πλευρά ο Σκολάρι απάντησε στις δηλώσεις του Ιταλού τεχνικού: «Η Ρόμα είναι μια ομάδα που πρέπει να την φοβούνται και ο Σπαλέτι είναι ένας εξαιρετικός προπονητής. Ξέρω καλά τον Σπαλέτι και είμαστε καλοί φίλοι. Μου αρέσει να συζητάω μαζί του, γιατί εκτός από όλα τα άλλα χαρίσματα που έχει είναι και ταπεινός. Έχω δει την Ρόμα να αγωνίζεται και μπορώ να πω πως ο προπονητής έχει ωραίες ιδέες και πιστεύω πως θα πάει αρκετά μακριά».

http://www.sport-fm.gr/article/145475


«Άτυπο» ντεμπούτο για Κουαρέσμα

«Μαύρα μάτια» έκαναν οι φίλοι της Ίντερ να δουν τον Ρικάρντο Κουαρέσμα με τη φανέλα της ομάδας. Έστω και σε φιλικό παιχνίδι, την Παρασκευή το βράδυ, ο Πορτογάλος ακραίος επιθετικός έκανε το «άτυπο» ντεμπούτο του και εμφανίστηκε σε πολύ καλή κατάσταση. Το αποτέλεσμα (2-2, με Λουκέρνη) δεν είχε καμία σημασία, αφού έλειπαν αρκετοί ποδοσφαιριστές, ενώ κάποιοι άλλοι επέστρεψαν από τραυματισμούς. H εμφάνιση του πρώην παίκτη της Πόρτο, έδειξε πως με την κατάλληλη προετοιμασία θα γίνει βασικό και αναντικατάστατο μέλος της ενδεκάδας των «νερατζούρι».

«Ήταν μεγάλη συναισθηματικά η στιγμή που φόρεσα τη φανέλα της Ίντερ, για πρώτη φορά. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση μου και ήταν ένα καλό τεστ για μας, αν και το τερέν δεν ήταν καλό, όπως και ο καιρός», τόνισε ο Κουαρέσμα.

Όσο για τη δική του κατάσταση, είπε: «Είμαι χαρούμενος που έβγαλα όλο το ματς, αλλά πρέπει να δουλέψω σκληρά, έτσι ώστε να αφομοιώσω τη διαφορετική τακτική και να αποκτήσω έναν ρυθμό με τους συμπαίκτες μου».

Στο φιλικό παιχνίδι κόντρα στη Λουκέρνη, η Ίντερ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος: «Γενικά είμαστε χαρούμενοι που καταφέραμε να επιστρέψουμε στο παιχνίδι».

Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν ο Ιβάν Κόρντομπα και ο Χούλιο Κρουζ. Ο πρώτος, μάλιστα, επέστρεψε από τραυματισμό και έδειξε στον Ζοσέ Μουρίνιο πως θα πρέπει να τον υπολογίζει, κάτι που, φυσικά, έκανε και ο δεύτερος, ο οποίος, φέτος, θα πρέπει να δουλέψει αρκετά για να πάρει θέση βασικού, μπροστά από Ιμπραΐμοβιτς, Αντριάνο και Κρέσπο.

http://www.sport-fm.gr/article/145479


Μούτου: «Η Ρόμα δεν έχει να δείξει τίποτα επιθετικά»


Μπορεί ο Άντριαν Μούτου να βρέθηκε κοντά στο να φορέσει τη φανέλα της Ρόμα, όμως ο ίδιος προτίμησε να παραμείνει στην Φιορεντίνα αλλά να ανανεώσει και το συμβόλαιο του. Ο Ρουμάνος επιθετικός, με δηλώσεις που έκανε, τόνισε πως η ομάδα του Σπαλέτι έχει τεράστιο πρόβλημα στον επιθετικό τομέα σε σχέση με τους «βιόλα» αλλά και με τις Ιντερ, Μίλαν. «Η Ρόμα δεν έχει να δείξει τίποτα επιθετικά! Μίλαν, Ίντερ και Φιορεντίνα, έχουν σπουδαίους επιθετικούς, αλλά οι Ρωμαίοι δεν είναι καθόλου δυνατοί μπροστά», ήταν τα λόγια του Μούτου.

http://www.sport-fm.gr/article/145485


Βολές Κομπανί κατά Αμβούργου

Σαφέστατες αιχμές κατά της διοίκησης του Αμβούργου άφησε ο Βενσάν Κομπανί χαρακτηρίζοντας την ουσιαστικά υπεύθυνη για το γεγονός ότι ο ιστορικός σύλλογος απέχει από τους τίτλους εδώ και πολλά χρόνια. Ο 22χρονος Βέλγος αμυντικός παραχωρήθηκε προ ημερών στη Μάντσεστερ Σίτι έναντι 8,5 εκατ. ευρώ.

«Το Αμβούργο δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με τις ακριβές μεταγραφές. Ο (εκτελεστικός διευθυντής) Μπερντ Χόφμαν ανήκει στην κατηγορία ανθρώπων που γνωρίζουν καλά τα οικονομικά, αλλά όχι το ποδόσφαιρο. Η ομάδα δεν έχει κατακτήσει τίτλο εδώ και 20 χρόνια, κι όμως πρόκειται για τη δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Γερμανίας. Δεν φταίνε μόνο οι παίκτες για αυτό», δήλωσε ο διεθνής άσος για την πρώην ομάδα του, που στέφθηκε τελευταία φορά πρωταθλήτρια το 1983 και κυπελλούχος το 1987.

http://www.sport-fm.gr/article/145105


Βορονίν: «Είναι μια καλή ευκαιρία για μένα…»


Ενθουσιασμένος από την μεταγραφή του στη Χέρτα δηλώνει ο Αντρέι Βορονίν, ο οποίος θα φορά τη φανέλα της Γερμανικής ομάδας για τον επόμενο χρόνο. Ο Ουκρανός επιθετικός, στη συνέχεια τόνισε, πως τη συγκεκριμένη απόφαση του στο να αγωνιστική στη Χέρτα την πήρε αμέσως χωρίς καν να το σκεφτεί. «Ο μάνατζερ μου με πήρε τηλέφωνο το Σάββατο στις 11 το πρωί και μου είπε πως ενδιαφέρεται για μένα η Χέρτα. Συμφώνησα αμέσως. Η Χέρτα είναι ένα καλός σύλλογος με νεανική και καλή ομάδα. Είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για μένα», ήταν μερικά από τα λόγια του 29χρονου ποδοσφαιριστή.

Αναλυτικά, όσα είπε:

«Ο μάνατζερ μου με πήρε τηλέφωνο το Σάββατο στις 11 το πρωί και μου είπε πως ενδιαφέρεται για μένα η Χέρτα. Συμφώνησα αμέσως. Η Χέρτα είναι ένα καλός σύλλογος με νεανική και καλή ομάδα. Είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για μένα. Το Βερολίνο είναι μια πολύ όμορφη πόλη. Είχα βρεθεί μερικές φορές στη συγκεκριμένη πόλη και πέρασα πολύ καλά.Η ομάδα είναι πολύ καλή και έχει παίκτες όπως ο Φρίντριχ, ο Σίμουνιτς και ο Πάντελιτς. Έπαιξα σε λίγες ομάδες στην Γερμανία και ξέρω το σκηνικό. Είναι ένα καλό πρωτάθλημα με πολύ μεγάλη ποιότητα. Η Γερμανία είναι σαν το δεύτερο μου σπίτι. Για αυτό ανυπομονώ να επιστρέψω».

Σχετικά για τις μεταγραφές που γίνονται στην Αγγλία, είπε πως: «Όταν κοιτάς τα ποσά που ξοδεύουν οι αγγλικές ομάδες για παίκτες πραγματικά μένεις έκπληκτος. Μόνο για φέτος οι ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ ξόδεψαν 600 εκατομμύρια ευρώ για παίκτες. Πιστεύω πως οι παίκτες που κοστίζουν κάτω από 5 εκατομμύρια ευρώ πλέον δεν αγοράζονται εκεί. Πάντως είναι ένα υπέροχο πρωτάθλημα και έχει πολύ καλές ομάδες. Οι φίλαθλοι εκεί είναι τρελοί με το ποδόσφαιρο».

*Να υπενθυμίσουμε, πως ο Βορονίν πήγε ως δανεικός για ένα χρόνο στη Χέρτα, από την ομάδα της Λίβερπουλ.

http://www.sport-fm.gr/article/145140


Ποντόλσκι: «Αρκετά!»


Η ρήξη στις σχέσεις του Λούκας Ποντόλσκι με την Μπάγερν Μονάχου είναι πλέον ανοικτή. Ο 23χρονος επιθετικός εξέφρασε τη δυσαρέσκειά του για τον παραγκωνισμό του και φέτος στον βαυαρικό σύλλογο.

«Δεν θα είχα υπογράψει στην Μπάγερν, αν ήξερα πως τα πράγματα θα εξελίσσονταν έτσι. Δεν παραπονιέμαι, απλώς δεν είμαι ευχαριστημένος με την υπάρχουσα κατάσταση», δήλωσε ο «Πόλντι», ενώ απαντώντας στον γενικό διευθυντή, Ούλι Χένες, που τόνισε πω χρειάζεται μία δυνατή κλωτσιά στα οπίσθια για να αρχίσει να αποδίδει, είπε: «Γιατί να με κλωτσήσει στον κ… ο κύριος Χένες; Έχω αγωνιστεί ελάχιστα φέτος, άρα δεν μπορεί να πει κάποιος πως είχα κακή απόδοση».

Όσο για το αν πλέον εξετάζει το ενδεχόμενο αλλαγής ποδοσφαιρικού περιβάλλοντος, ο διεθνής άσος είπε: «Όλα είναι πιθανά. Θα ήμουν κακός ποδοσφαιριστής αν συμβιβαζόμουν με μία θέση στον πάγκο. Θα το δεχόμουν αν ήταν κάτι που συνέβαινε για δυο-τρεις εβδομάδες, αλλά έχω φτάσει στο σημείο να πω ‘Αρκετά’. Δεν προοδεύω μένοντας εδώ».

http://www.sport-fm.gr/article/145196


Επιστρέφει ο Ριμπερί


Αρκετά πορεύθηκε χωρίς τον Φρανκ Ριμπερί η Μπάγερν Μονάχου. Βάσει αποτελεσμάτων, η απουσία του Γάλλου μεσοεπιθετικού στοίχησε στους Βαυαρούς, που πλέουν πρέπει να αρχίσουν να αναπροσαρμόζουν τα πλάνα τους. Τέλος του μήνα, ο διεθνής άσος θα επιστρέψει σε φουλ αγωνιστικούς ρυθμούς, μια και η κατάσταση του της υγείας του ολοένα και καλυτερεύει. Θυμίζουμε πως, ο σοβαρός τραυματισμός στον αστράγαλο, κατά τη διάρκεια του αγώνα της εθνικής του με την Ιταλία (στο EURO), τον έθεσε πρόωρα νοκ-άουτ. Η επέμβαση που υποβλήθηκε έγινε μέσα Ιουλίου και τότε οι πρώτες ενδείξεις έκαναν λόγω για διάστημα απουσίας πάνω από δύο μήνες. Πληροφορούμενος τα ευχάριστα νέα ο προπονητής της Μπάγερν, Γιούργκεν Κλίνσμαν, δήλωσε: «Δουλεύουμε καθημερινά με πολύ όρεξη για τον Φρανκ. Η κατάσταση του βελτιώνεται σταθερά».

http://www.sport-fm.gr/article/145261


Στη Λιλ ο Ντε Μέλο

Παίκτης της Λιλ θα είναι ο Τούλιο Ντε Μέλο. Ο Βραζιλιάνος πρώην ποδοσφαιριστής της Παλέρμο δεν έπεισε με την απόδοση του, τους ιθύνοντες της ιταλικής ομάδας και αποφάσισε να γυρίσει ξανά στην Γαλλία. Αξίζει να σημειωθεί, πως για ο 23χρονος μεσοεπιθετικός είναι γνώστης του «Championnat» καθώς είχε αγωνιστεί πιο παλιά με τη φανέλα της Λε Μαν.

http://www.sport-fm.gr/article/144776


Στην Βαλανσιέν ο Αμπαρντονάντο

Παίκτης της Βαλανσιέν θα είναι ο Γάλλος αμυντικός της Νυρεμβέργης, Ζακ Αμπαρντονάντο. Ο 30χρονος ποδοσφαιριστής συμφώνησε σε όλα με την γαλλική ομάδα και υπέγραψε συμβόλαιο για δύο χρόνια.

Ο Αμπαρντονάντο στο παρελθόν είχε αγωνιστεί στην Μαρσέιγ, την Λοριάν και της Νις, πριν φύγει με μεταγραφή στην Γερμανία, για λογαριασμό της Νυρεμβέργης. Αναμένεται να ενταχθεί στην νέα του ομάδα εντός της εβδομάδας και θα είναι αντικαταστάτης του Νταβίντ Σομέιγ, ο οποίος νοσηλεύεται από τις 20 Αυγούστου, με προβλήματα στην καρδιά.

http://www.sport-fm.gr/article/144801


Στη Σεντ Εντιέν ο Μιραλάς


Παίκτης της Σεντ Εντιέν για τα επόμενα τέσσερα θα είναι ο Κέβιν Μιραλάς ο οποίος αποκτήθηκε από τη Λιλ. Αξίζει να σημειωθεί, πως ο 21χρονος επιθετικός θεωρείτε ένα από τα μεγάλα ταλέντα του Βελγικού ποδοσφαίρου και με την Ολυμπιακή ομάδα της χώρας του τερμάτισε στην 4η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου.

http://www.sport-fm.gr/article/144877


Διπλή ενίσχυση για Μονακό

Σε διπλό μεταγραφικό "χτύπημα" προχώρησε η ομάδα της Μονακό την Τρίτη, καθώς απέκτησε τον Πάτρικ Μίλερ και τον Σάνι Κάιτα. Πρόκειται για δύο κινήσεις που αποσκοπούν στην άμεση επίλυση των αμυντικών κενών της ομάδας του πριγκιπάτου, αλλά και μια σημαντική επένδυση για το μέλλον.

Ο 31χρονος Ελβετός, ο οποίος θα είναι «μονεγάσκος» για τα επόμενα δύο χρόνια, έχει 82 συμμετοχές με την εθνική ομάδα της πατρίδας του και μια άκρως επιτυχημένη παρουσία με τη Λιόν, στην οποία έχει αγωνιστεί, συνολικά, έξι σεζόν. Ο Σάνι Καιτά, από την άλλη πλευρά, συνέβαλλε τα μέγιστα στην επιτυχία της Ολυμπιακής ομάδας της Νιγηρίας, η οποία κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο. Η Μονακό πλήρωσε 400 χιλιάδες ευρώ στη Σπάρτα του Ρότερνταμ, για να κάνει δικό της τον Νιγηριανό μέσο, ο οποίος θα υπογράψει συμβόλαιο τριετούς διάρκειας.

http://www.sport-fm.gr/article/144991


Νέος προπονητής της Ναντ ο Μπο


Ο Ελί Μπο επιλέχθηκε από τους διοικούντες τη Ναντ να αντικαταστήσει στον πάγκο τον Μισέλ Ντερ Ζακαριάν. Ο πρώην τεχνικός της Τουλούζ συμφώνησε να συνεργαστεί με τα «καναρίνια» ως το καλοκαίρι του 2010. Πλέον, καλείται να συμβάλει στην ανάκαμψη της ομάδας και να την επαναφέρει ανάμεσα στις κορυφαίες του γαλλικού πρωταθλήματος. Μέχρι στιγμής, όμως, το ξεκίνημα της Ναντ στη φετινή σεζόν είναι κάκιστο, μια και μετράει μόλις ένα βαθμό σε τέσσερα παιχνίδια…

http://www.sport-fm.gr/article/145065


Βγήκε από το κώμα ο Σομέιγ

Ευχάριστα είναι τα νέα για τον Νταβίντ Σομέιγ. Ο 34χρονος άσος της Βαλανσιέν βγήκε από το κώμα στο οποίο βρισκόταν τις τελευταίες δύο εβδομάδες μετά την ανακοπή καρδιάς που είχε υποστεί στη διάρκεια προπόνησης της ομάδας. Αν και ακόμη δεν είναι σε θέση να επικοινωνήσει ή να μιλήσει, οι γιατροί αισιοδοξούν για την πλήρη ανάρρωσή του, αφού δεν υπάρχουν ενδείξεις εγκεφαλικής βλάβης. «Τα μάτια του είναι ανοικτά, κοιτάζει γύρω του, αλλά δεν μιλά. Συχνά χαμογελάει, κάτι που μπορεί να ερμηνευτεί ως ένα πρώτο στάδιο επικοινωνίας. Η εγκεφαλική του λειτουργία είναι ομαλή και δεν παρουσιάστηκε αιμάτωμα ή οίδημα στον εγκέφαλό του», δήλωσε ο επικεφαλής του ιατρικού τιμ που παρακολουθεί τον πρώην αμυντικό της Μάντσεστερ Σίτι.

http://www.sport-fm.gr/article/145121


Superliga: Δια ποδός Ποστίγκα

Ένα γκολ του Χέλντερ Ποστίγκα μόλις στο τρίτο λεπτό με κοντινή προβολή χάρισε στη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπράγκα στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Πλέον τα «λιοντάρια» είναι μαζί με τη Νασιονάλ οι μόνες ομάδες με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες και μοιράζονται την κορυφή της Superliga.

http://www.sport-fm.gr/article/144906


Η συγγνώμη του Κατσουράνη


"Απολογήθηκε" στους συμπαίκτες και το προπονητικό τιμ της Μπενφίκα ο Κώστας Κατσουράνης. Ο 29χρονος Έλληνας μέσος ήταν ο μοιραίος παίκτης των «αετών» στο ντέρμπι του Σαββάτου απέναντι στην Πόρτο (1-1), αφού στο 10ο λεπτό υπέπεσε στο πέναλτι με το οποίο οι «δράκοι» άνοιξαν το σκορ, ενώ στο 59ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας με δέκα παίκτες την ομάδα του, που είχε ισοφαρίσει και πίεζε για την ανατροπή του αποτελέσματος. Η συγγνώμη του διεθνούς άσου έγινε δεκτή από όλους. Άλλωστε, η προσφορά του «Κατσούρ» στην ομάδα είναι μεγάλη και παράλληλα αυτή ήταν η πρώτη φορά στην επαγγελματική του καριέρα που δέχτηκε κόκκινη κάρτα.
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Κυρ 07 Σεπ 2008, 05:39

Συλλήψεις χούλιγκανς στην Πολωνία

Το ντέρμπι της πολωνικής πρωτεύουσας(Βαρσοβία) ανάμεσα στη Λέγκια και την Πολόνια, για το Κύπελλο, έληξε χωρίς νικητή(1-1). Όμως κατά τη διάρκεια του αγώνα δημιουργήθηκαν σοβαρά επεισόδια και η αστυνομία προέβη σε συλλήψεις. Οι χούλιγκανς που πιάστηκαν από τις Αρχές της χώρας έφτασαν τους 741!

Η αστυνομία της Βαρσοβίας εξέδωσε ανακοίνωση, η οποία αναφέρει: «Εκατοντάδες χούλιγκανς επιτέθηκαν σε αστυνομικές δυνάμεις πριν από τον αγώνα. Αρκετοί απ’ αυτούς μάλιστα είχαν κρύψει το πρόσωπό τους και πέταγαν πέτρες κατά των αστυνομικών».

http://www.sport-fm.gr/article/145062

Οδηγούνται στα δικαστήρια


Στην αντεπίθεση περνά η Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία της Γκάνας (GFA) μετά τις κατηγορίες που εξαπέλυσε ο Ντέκλαν Χιλ στο βιβλίο του «The Fix» σχετικά με παιχνίδια στο τελευταίο Μουντιάλ του 2006, στα οποία είχε προκαθοριστεί το αποτέλεσμά τους. Πιο συγκεκριμένα, ο Καναδός συγγραφέας αναφέρει πως γραφεία στοιχημάτων από την Ασία «επηρέασαν» την απόδοση των Γκανέζων διεθνών στην ήττα από τη Βραζιλία με 3-0. Η Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία της Γκάνας σχολίασε την εν λόγω κατηγορία μέσω ανακοίνωσης που εξέδωσε και η οποία αναφέρει: «Οι ισχυρισμοί του στην καλύτερη περίπτωση μπορούν να θεωρηθούν αποκυήματα της φαντασίας του». Στη συνέχεια, η πλευρά των Γκανέζων δήλωσε ότι θα ακολουθήσει τη νόμιμη οδό και θα λάβει τα απαραίτητα νόμιμα μέτρα εναντίον του Χιλ, προς αποκατάσταση της τάξης, μετά τα δυσφημιστικά σχόλιά του κατά των παικτών και της τιμής της χώρας.

Σε ό,τι αφορά την υπερασπιστική γραμμή που προτίθεται να ακολουθήσει, ανακοίνωση της ομοσπονδίας, γνωστοποιεί: «Σύμφωνα με τους ισχυρισμούς ενάντια στην Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία της Γκάνας (GFA) και τους ποδοσφαιριστές της, έχουμε αποφασίσει να ακολουθήσουμε τις ακόλουθες γραμμές δράσης:

1.Υποβολή επίσημου αιτήματος στις αστυνομικές αρχές της Γκάνας για να διενεργήσει έρευνα της υπόθεσης.
2. Λήψη νομικών μέτρων κατά του Ντέκλαν Χιλ και του γερμανικού περιοδικού «Der Spiegel» για την έκδοση αναληθών δηλώσεων για την GFA και τους διεθνείς παίκτες.
3. Επιπλέον νομικές συμβουλές από τους δικηγόρους μας για τη λήψη περαιτέρω διαθέσιμων μέτρων κατά του Ντέκλαν Χιλ και των εκδοτών.
Η ανακοίνωση της GFA καταλήγει ως εξής: «Επιθυμία μας είναι να αποδείξουμε στον κόσμο ότι δεσμευόμαστε και η αφοσίωση των παικτών μας στο εθνόσημο είναι δεδομένη. Θέλουμε να καθαρίσουμε τη φήμη μας».

http://www.sport-fm.gr/article/145071


Στη Σαουδική Αραβία ο Μπόβιο


Στη μακρά λίστα των παικτών που προτίμησαν τα πετροδολάρια προστέθηκε ένας παλιός μας γνώριμος. Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού, Ρικάρντο Μπόβιο, περί ου ο λόγος, θα συνεχίσει την καριέρα του στην Αλ Σαμπάμπ από τη Σαουδική Αραβία, καθώς τα 1.8 εκατ. ευρώ που του προσέφεραν τα «λευκά λιοντάρια» για συμβόλαιο μονοετούς διάρκειας αποτέλεσαν ισχυρό δέλεαρ. Προηγούμενοι σταθμοί στην καριέρα του αποτέλεσαν οι Βάσκο Ντα Γκάμα, Τσέρνομορετς, Μάλαγα και Σάντος, ενώ μέχρι πρότινος άνηκε στο δυναμικό της Κορίνθιανς πριν ακολουθήσει το ταξίδι προς… «ανατολάς».

http://www.sport-fm.gr/article/145099


Αρνητικός για την αύξηση των ομάδων του Euro ο Μπλάτερ


Αντίθετος στο ενδεχόμενο αύξησης του αριθμού των ομάδων που μετέχουν στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, παρουσιάζεται ο πρόεδρος της FIFA, Σεπ Μπλάτερ. Το διήμερο 25-26 Σεπτεμβρίου, αναμένεται να συνεδριάσει στο Μπορντό η Εκτελεστική Επιτροπή της UEFA για να εξετάσει το σχέδιο να αυξηθούν οι ομάδες από 16 σε 24 αλλά ο επικεφαλής της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας επισήμανε σε συνέντευξή του στην «Sport Bild» ότι κάτι τέτοιο δεν είναι ευεργετικό για το ποδόσφαιρο.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Μπλάτερ, ενδεχόμενη αύξηση θα σήμαινε ότι «κάθε δεύτερο μέλος-ομοσπονδία της UEFA» θα μετέχει στην τελική φάση της διοργάνωσης, ενώ μόνο οι σύλλογοι θα ωφεληθούν, καθώς θα διεξάγονται λιγότεροι αγώνες για τα προκριματικά.

http://www.sport-fm.gr/article/145112


Άπια: «Όνειρο μου η Πρέμιερ Λιγκ»


Όνειρο του το οποίο θα ήθελε να δει να πραγματοποιείται είναι για τον Στίβεν Άπια η μεταγραφή του σε ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ. Ο 27χρονος διεθνής Γκανέζος μέσος ο οποίος τον προηγούμενο μήνα έμεινε ελεύθερος απ’ την Φενέρμπαχτσε όπου και αγωνιζόταν τα τρία τελευταία χρόνια, με σημερινές (3/9) δηλώσεις του στο «Skysports», κατέστησε σαφή την επιθυμία του να μετακομίσει στην Αγγλία, ωστόσο παρότι υπάρχουν επαφές με κάποιες ομάδες δεν θέλησε ν’ αποκαλύψει κάτι παραπάνω.

«Υπάρχουν κάποιες επαφές, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να πω τίποτα παραπάνω. Το όνειρό μου είναι να παίξω στην Πρέμιερ Λιγκ και με τη βοήθεια του θεού θα το πραγματοποιήσω», ήταν τα λόγια του πρώην άσου της Γιουβέντους.

Εκτός απ’ τη Γουέστ Χαμ η οποία είχε επιβεβαιώσει πως βρσικόταν σε διαπραγματεύσεις για την απόκτησή του, η Άρσεναλ είναι από τις τελευταίες που έχουν ακουστεί λόγω και της αναγκαιότητας ενίσχυσης της μεσαίας γραμμής της, ενώ και η Πόρτσμουθ δείχνει να «γλυκοκοιτάζει» την περίπτωσή του.

http://www.sport-fm.gr/article/145130


Βγαίνει νικητής ο Ντόμπος!


Ραγδαία βελτίωση παρουσιάζει η κατάσταση της υγείας του Άντον Ντόμπος, ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά σε τροχαίο ατύχημα την Κυριακή. Ο 43χρονος Ρουμάνος πρώην αμυντικός της ΑΕΚ και του Εθνικού βγήκε από το κώμα στο οποίο βρισκόταν, αναπνέει χωρίς μηχανική υποστήριξη και μάλιστα μίλησε στη σύζυγό του, Τζιορτζιάνα, που από την πρώτη στιγμή βρίσκεται στο πλευρό του. Οι γιατροί πάντως παραμένουν επιφυλακτικοί. «Η κατάστασή του έχει παρουσιάσει σημαντική βελτίωση, αλλά δεν μπορούμε ακόμη να πούμε πως έχει διαφύγει τον κίνδυνο», δήλωσε ο Στέφαν Φλόριαν, γιατρός που χειρούργησε τον πρώην διεθνή άσο την Κυριακή.

http://www.sport-fm.gr/article/145132


Ρονάλντο: «Να επανέλθω και βλέπουμε...»

Αποφασισμένος να επιτρέψει δυνατός στα γήπεδα δηλώνει ο Ρονάλντο μετά τον σοβαρό τραυματισμό του στο γόνατο. Ο 31χρονος άσος δεν θέλει να επανέλθει προτού φτάσει ξανά σε υψηλό επίπεδο αγωνιστικής και φυσικής κατάστασης και παρά το γεγονός ότι έχει προτάσεις δεν σκέφτεται ακόμη ποιος θα είναι ο επόμενος σταθμός της καριέρας του.

«Από ιατρικής πλευράς το γόνατό μου είναι απολύτως καλά. Πλέον πρέπει να αποκτήσω ξανά φυσική κατάσταση ενός αθλητή. Αυτό είναι το χειρότερο κομμάτι για έναν ποδοσφαιριστή. Είναι κάτι σαν προετοιμασία, με έμφαση στον τομέα της φυσικής κατάστασης και της ενδυνάμωσης. Αυτό που σκέφτομαι μόνο είναι να επιστρέψω στα γήπεδα. Αν δεν το ήθελα, δεν θα έμπαινα σε τόσο κόπο και δεν θα έκανα τόσες θυσίες. Είμαι αθλητής εδώ και 16 χρόνια. Τα πρωτοσέλιδα που λένε πως είμαι υπέρβαρος είναι ανόητα. Είναι λογικό να έχω κάποια παραπανίσια κιλά από τη στιγμή που ήμουν τραυματίας και δεν μπορούσα να γυμναστώ τους τελευταίους έξι μήνες», δήλωσε ο Βραζιλιάνος άσος, που έμεινε ελεύθερος από τη Μίλαν, και πρόσθεσε: «Είχα κάποιες επαφές και μου ανοίχτηκαν κάποιες εξαιρετικές προοπτικές, αλλά αυτή τη στιγμή θέλω να έρθω στο επιθυμητό επίπεδο. Πρέπει να ακολουθήσω κάποια στάδια. Δεν έχει νόημα να σκέφτομαι από τώρα που θέλω να αγωνιστώ στο μέλλον».

http://www.sport-fm.gr/article/145164


Με ελικόπτερο (!) στην προπόνηση ο Ρομπίνιο


Αν μη τι άλλο η άφιξη του Ρομπίνιο στην προπόνηση της εθνικής ομάδας της Βραζιλίας ήταν εντυπωσιακή. Ο 24χρονος μεσοεπιθετικός ναύλωσε ελικόπτερο, προκειμένου να μεταφερθεί εγκαίρως από το Ρίο Ντε Τζανέιρο στο προπονητικό κέντρο της «σελεσάο», που βρίσκεται 100 χιλιόμετρα έξω από το κέντρο της πόλης. Ο διεθνής άσος είχε εξασφαλίσει άδεια για να ολοκληρωθεί η μεταγραφή του στη Μάντσεστερ Σιτι και δεν ήθελε να χάσει ακόμη μία προπόνηση εν όψει των αναμετρήσεων με Χιλή (εκτός έδρας) και Βολιβία (εντός έδρας) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

«Δεν ήθελα να φτάσω στην προπόνηση με ελικόπτερο, γιατί πολλοί θα πουν πως η επιτυχία μού έχει πάρει τα μυαλά, αλλά δεν υπήρχε άλλος τρόπος. Διαφορετικά θα καθυστερούσα», δήλωσε ο Ρομπίνιο, ενώ για το σίριαλ της μεταγραφής του είπε: «Ήθελα να πάω στην Τσέλσι, γιατί ήταν η μόνη ομάδα που έκανε πρόταση. Όμως πάω σε μία άλλη μεγάλη ομάδα, που θα διεκδικήσει τίτλους. Η Μάντσεστερ Σίτι είναι σαν την Τσέλσι πριν από τέσσερα χρόνια».

http://www.sport-fm.gr/article/145185


Τέλος ο Σουμ από την Μπεϊτάρ

Παρελθόν από την τεχνική ηγεσία της Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ αποτελεί ο Γιτζάκ Σουμ. Ο άλλοτε προπονητής του Παναθηναϊκού πλήρωσε την κάκιστη πορεία της ομάδας στην αρχή της σεζόν και ο πρόωρος αποκλεισμός από τη συνεχεία του Τσάμπιονς Λίγκ ήταν ουσιαστικά αυτός που οδήγησε στην αποπομπή του. Πάντως, δεν είναι ο μόνος που είδε την πόρτα της εξόδου, αφού ο ιδιοκτήτης του συλλόγου απέλυσε σύσσωμο το διοικητικό συμβούλιο μετά την «λευκή» ισοπαλία με τη Μπνέι Σακχίμ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

«Ο ιδιοκτήτης αποφάσισε ότι αποφάσισε και αυτό που μπορώ να πω είναι ότι το έβλεπα να έρχεται. Θα ήθελα να ευχηθώ ακόμη στην Μπεϊτάρ ότι καλύτερο και να ευχαριστήσω όλους όσους ήταν "παρών" στην επιτυχημένη περίοδο μου στην ομάδα», οι αποχαιρετιστήριες δηλώσεις του Σουμ.

http://www.sport-fm.gr/article/145214


Επιστρέφει στη Ρωσία ο Σμέρτιν


Τον οριστικό επαναπατρισμό του σκέφτεται ο Αλεξέϊ Σμέρτιν. Με εξαίρεση το 2006, όταν είχε επιστρέψει για χάρη της Ντιναμό Μόσχας, ο Ρώσος μέσος αγωνίζονταν από το 2000 στο εξωτερικό. Μπορντό, Τσέλσι, Πόρτσμουθ, Τσάρλτον και Φούλαμ ήταν οι ομάδες που εκτόξευσαν την καριέρα του. Πλέον και ενώ έχει «πατήσει» τα 33, ο διεθνής άσος είναι αποφασισμένος να συνεχίσει και να ολοκληρώσει την καριέρα του εντός συνόρων.

«Μου ήρθε μια πρόταση από τη Κάρντιφ τη 1η Σεπτεμβρίου. Παρόλο που είχα χρόνο να εξετάσω τους όρους της συμφωνίας, αρνήθηκα αμέσως την πρόταση. Δεν ήθελα να παίξω φέτος στην Τσάμπιονσιπ. Μιλώντας για την καριέρα μου, βλέπω τα πάντα θετικά. Είναι σίγουρο πως θα συνεχίσω να αγωνίζομαι στο ρωσικό πρωτάθλημα», τόνισε χαρακτηριστικά Σμέρτιν.

http://www.sport-fm.gr/article/145269


Τέσσερα διαβατήρια, καμία πατρίδα...


Κάπως έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί η ιστορία του Μοχάμεντ Τσιτέ, ο οποίος είναι κάτοχος τεσσάρων(!) διαβατηρίων. Ο ποδοσφαιριστής της Ρασίνγκ Σανταντέρ επιθυμεί να αγωνιστεί με τη φανέλα της εθνικής Βελγίου, χώρας της οποίας απέκτησε, πρόσφατα, την υπηκοότητα, όμως αντιμετωπίζει προβλήματα από την ομοσπονδία της Ρουάντα, που θεωρεί πως ο παίκτης είναι «δικός της» και, κατ’ επέκταση, της εθνικής της ομάδας. Παράλληλα, ο Τσιτέ έχει το δικαίωμα να εκπροσωπήσει τη Δημοκρατία του Κονγκό και το Μπουρουντί.

Ο πρόεδρος της βελγικής ομοσπονδίας Φρανσουά Ντε Κέρσμεκερ, εξήγησε τον λόγο, για τον οποίο ο 24χρονος επιθετικός έμεινε εκτός αποστολής από τους "κόκκινους διάβολους". «Αποφασίσαμε να μη ρισκάρουμε. Ξέρετε, οι κανονισμοί της FIFA δεν είναι τόσο σαφείς», τόνισε.

Αξίζει να σημειωθεί πως η παγκόσμια ποδοσφαιρική ομοσπονδία ενημέρωσε, τις τελευταίες μέρες, ότι το Βέλγιο έχει το δικαίωμα να συμπεριλάβει στην αποστολή της τον Τσιτέ, ωστόσο, η βελγική ομοσπονδία προτιμά να περιμένει, μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα.

http://www.sport-fm.gr/article/145288


Μαραντόνα: «Σκλάβος είναι ο Μπλάτερ…»

Ο Ντιέγκο «ξαναχτύπησε» ! Αλλωστε, ο Μαραντόνα μάς έχει συνηθίσει σε επιθέσεις κατά του «ποδοσφαιρικού κατεστημένου». Από το στόχαστρό του δεν θα μπορούσε να ξεφύγει ούτε ο πρόεδρος της FIFA, Ζεπ Μπλάτερ, με τον Αργεντινό θρύλο να «επιστρέφει» τους χαρακτηρισμούς του Μπλάτερ σχετικά με τον τρόπο αντιμετώπισης των ποδοσφαιριστών από τους συλλόγους, κάνοντας λόγο για σύγχρονο «σκλαβοπάζαρο».

«Είναι εδώ για να μας υπηρετεί. Είναι σκλάβος μας, διότι ενώ χωρίς αυτόν μπορούμε όλοι μας να παίξουμε ποδόσφαιρο, χωρίς εμάς είναι ένα τίποτα. Δεν ξέρει ούτε πώς να κλωτσήσει την μπάλα», δήλωσε ο ζωντανός θρύλος του αθλήματος για τον Μπλάτερ, από την Μαρμπέλια, όπου βρίσκεται για να παρακολουθήσει αγώνα επίδειξης ανάμεσα σε συμπατριώτες του και Ισπανούς τενίστες.

Ερωτηθείς για την αλλαγή σκηνικού στο σύγχρονο ποδόσφαιρο, με την αθρόα εισβολή ξένων επενδυτών και τον πακτωλό χρημάτων που διακινούνται σ’ αυτό, ο Ντιέγκο σχολίασε: «Νομίζω ότι είναι φανταστικό να τους βλέπουμε να ασχολούνται με το ποδόσφαιρο. Μακάρι να υπήρχαν και όταν αγωνιζόμουν».

Τέλος, αναφερόμενος στην άτυπη κόντρα της «nouvelle vague» του Αργεντίνικου ποδοσφαίρου, μεταξύ Σέρχιο Αγκουέρο και Λιονέλ Μέσι, ο Μαραντόνα δεν έκρυψε την προτίμησή του.
«Θα ήθελα να δω τον Σέρχιο να νικάει τον Μέσι, αλλά θα είναι μια μακρά και δύσκολη μονομαχία, γιατί ο Λέο είναι φαινόμενο»

http://www.sport-fm.gr/article/145330


Μετά τον «Ρίμπο» και η «Μπάρτσα» λέει «ναι»…


Δεσμοί «αίματος» αναπτύσσονται ανάμεσα στην... πασίγνωστη πλέον Κουρουβτσί, επόμενο σταθμό στην καριέρα του Ριβάλντο και την Μπαρτσελόνα. Έτσι, μετά την εξωπραγματική πρόταση ύψους 40 εκατ. ευρώ (!) στον Σάμουελ Ετό-βάσει χρονολογικής σειράς- και την απόκτηση του Ριβάλντο, οι «μπλαουγκράνα» αποφάσισαν να πραγματοποιήσουν το ταξίδι προς… ανατολάς, αντιλαμβανόμενοι ότι η ευρύτερη περιοχή παραπέμπει σε κοιτάσματα χρυσού. Όπως αποκαλύπτει η «Marca», ο ισπανικός σύλλογος συμφώνησε να ταξιδέψει στο μακρινό Ουζμπεκιστάν τη νέα χρονιά για τη διεξαγωγή φιλικού παιχνιδιού κόντρα στην Κουρουβτσί του Ριβάλντο. Με το αζημίωτο, φυσικά, αφού στα ταμεία της η «Μπάρτσα» θα βάλει το διόλου ευκαταφρόνητο ποσό των πέντε εκατ. ευρώ για ένα ταξίδι…αναψυχής! Το ραντεβού ανάμεσα στις δύο πλευρές έχει ήδη επιβεβαιωθεί και έχει γίνει γνωστό ότι οι Ισπανοί θα λάβουν μία… μικρή προκαταβολή της τάξεως των τριών εκατ. ευρώ, ενώ το υπόλοιπο ποσό μετά τη διεξαγωγή του αγώνα. «Βαλάντιο» που θα ξεπεράσει κατά πολύ τα έσοδα που αποκόμισε από τις προηγούμενες περιοδείες της σε ΗΠΑ και Σαουδική Αραβία.

http://www.sport-fm.gr/article/145334

ουφ, επιτέλους τελείωσα!! :wink: :wink:
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 12 Σεπ 2008, 20:44

Mετά από αρκετές μέρες, καιρός είναι να ξανανοίξουμε το βιβλίο του Παγκοσμίου ποδοσφαίρου και να δούμε τι παίζει, αφού εκτός από τα προκριματικά Μουντιάλ, έχουμε πλήρη αγωνιστική κίνηση αυτό το ΣουΚου και την επόμενη βδομάδα Τσάμπιονς Λιγκ και Ουέφα!

Ξανά στους ισχυρούς!

Στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας για τα προκριματικά του Euro 2012 βρίσκεται πάλι η Εθνική Ελλάδος, όπως αποκάλυψε στο σημερινό (11/9) φύλλο της SportDay ο Γιώργος Μαζιάς. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2004, μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ και τις ισάριθμες νίκες της επί Λουξεμβούργου και Λετονίας, φιγουράρει πλέον στην 8η θέση του σχετικού πίνακα. Όπως γίνεται αντιληπτό, η «γαλανόλευκη» κέρδισε πόντους και για τα γκρουπ δυναμικότητας για την κλήρωση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2012, που θα γίνει τον Δεκέμβρη του 2009. Η Εθνική μας βρισκόταν στη 18η θέση, μετά τα άσχημα αποτελέσματα στο περασμένο Euro, όπου γνώρισε τρεις ήττες από Σουηδία, Ρωσία και Ισπανία αντίστοιχα. Παρόλα αυτά, οι εκτός έδρας νίκες σε Λουξεμβούργο και Λετονία, σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, μας έφεραν στην 8η θέση και στο γκρουπ των ισχυρών.

Το νέο σύστημα

Εως τώρα ο συντελεστής προέκυπτε από το πηλίκον των βαθμών διά των αγώνων που έδιναν οι ομάδες στις δύο τελευταίες προκριματικές φάσεις Μουντιάλ και Πανευρωπαϊκού. Ομως, το σύστημα για τους συντελεστές των εθνικών ομάδων και τη διαμόρφωση των γκρουπ δυναμικότητας από τις 20 του περασμένου Μάη έχει αλλάξει από την UEFA. Πλέον, υπολογίζονται τα αποτελέσματα των προκριματικών και της τελικής φάσης του Μουντιάλ 2006, των προκριματικών και των τελικών του EURO 2008 και αυτά της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010. Ο συντελεστής του προηγούμενου Μουντιάλ έχει μονό συντελεστή, των άλλων δύο διοργανώσεων πολλαπλασιάζεται επί δύο.

Τώρα κάθε ομάδα παίρνει 10.000 πόντους ανά παιχνίδι. Η νίκη πριμοδοτείται με 30.000 πόντους και η ισοπαλία με 10.000. Για κάθε γκολ υπέρ προστίθενται 501 βαθμοί και για κάθε γκολ κατά ανά ματς αφαιρούνται 500.

Πλέον, κάθε παιχνίδι και κάθε γκολ, μετρούν για τη διαμόρφωση των γκρουπ δυναμικότητας στην κλήρωση της προκριματικής φάσης του Euro 2012, που θα γίνει τον Δεκέμβρη του 2009. Οι διαφορές είναι μικρές. Μία νίκη, μία ισοπαλία μπορούν να αλλάξουν τα πάντα. Η Εθνική κάθε επίσημο παιχνίδι οφείλει να το αντιμετωπίζει με σκοπό τη νίκη και τα πολλά γκολ. Θυμίζουμε ότι (με άλλο σύστημα βαθμολόγησης) στην κλήρωση των προκριματικών του Μουντιάλ μπήκαμε στους ισχυρούς με διαφορά 0.001 πόντους από την Αγγλία! Ολα μετράνε…

Η βαθμολόγησή μας

Πώς προκύπτει η τωρινή βαθμολογία της Ελλάδας; Εχουμε 333.006 πόντους από τα προκριματικά του Μουντιάλ 2006 διά των 12 αγώνων των προκριματικών = 27.750 πόντους. Συν 492.516 από τα προκριματικά και τα τελικά του Euro 2008, διά 15 ματς = 32.834 Χ 2 (ο ειδικός συντελεστής του τουρνουά) = 65.668 πόντους. Συν 82.505 από τα δύο πρώτα ματς, διά 10, που θα είναι το σύνολο των αγώνων μας στα τωρινά προκριματικά, ίσον 8.250, επί δύο που είναι ο συντελεστής αυτής της φάσης, ίσον 16.501.

Προσθέτοντας τους 27.750 με τους 65.668 και τους 16.501, έχουμε αποτέλεσμα 109.919. Αυτό διαιρείται διά πέντε (1 ο συντελεστής του Μουντιάλ και 2 του Euro συν 2 των προκριματικών) και δίνει πηλίκον 21.984, που είναι και η σημερινή βαθμολογία μας στην κατάταξη.

Ποιοι προκρίνονται

Πολωνία και Ουκρανία έχουν προκριθεί απευθείας ως διοργανώτριες του Euro 2012. Απομένουν 14 θέσεις που θα διεκδικήσουν 51 ομάδες. Για την προκριματική φάση του ερχόμενου Πανευρωπαϊκού αναμένεται να δημιουργηθούν έξι γκρουπ των έξι ομάδων και τρία των πέντε.

Ο Πλατινί δεν θέλει, όπως έχει δηλώσει, ομίλους με επτά και οκτώ ομάδες (αυτό συνέβη στα προκριματικά των τελευταίων διοργανώσεων). Η ευρωπαϊκή ομοσπονδία προσανατολίζεται να ακολουθήσει το σύστημα πρόκρισης που ισχύει και στο Πανευρωπαϊκό Ελπίδων, στο οποίο βάσει των κανονισμών (άρθρο 7.02) δεν πρέπει ανά γκρουπ να υπάρχουν λιγότερες από πέντε και περισσότερες από έξι ομάδες. Με αυτό το σύστημα (αναμένεται επικύρωσή του) στα τελικά θα προκριθούν οι πρώτοι των ομίλων (9) συν ο καλύτερος δεύτερος. Οι υπόλοιποι δεύτεροι των ομίλων (8) θα δώσουν αγώνες πλέι οφ για να προκύψουν οι άλλες τέσσερις ομάδες που θα πάνε στην τελική φάση.

Η σημερινή κατάταξη

Μετά και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής, ας δούμε πώς έχουν διαμορφωθεί τα γκρουπ δυναμικότητας για τα προκριματικά του Euro 2012. Απομένει φυσικά να προστεθούν στο φινάλε όλα τα αποτελέσματα της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ.

Α' γκρουπ

Ομάδα Βαθμοί

1.Ισπανία 26.803
2.Γερμανία 25.993
3.Ιταλία 25.277
4.Κροατία 23.556
5.Ολλανδία 23.470
6.Αγγλία 22.758
7.Πορτογαλία 22.319
8.ΕΛΛΑΔΑ 21.984
9.Τουρκία 21.827

Β' γκρουπ

Ομάδα Βαθμοί

10.Σουηδία 21.755
11.Γαλλία 21.630
12.Ρουμανία 21.424
13.Ρωσία 21.146
14.Τσεχία 21.051
15.Ισραήλ 19.871
16.Σκωτία 19.271
17.Δανία 19.021
18.Ελβετία 18.974

Γ' γκρουπ

Ομάδα Βαθμοί

19.Σερβία 18.751
20.Βουλγαρία 18.318
21.Νορβηγία 18.160
22.ΕΪΡΕ 17.608
23.Σλοβακία 17.187
24.Αυστρία 16.800
25.Λιθουανία 16.591
26.Φινλανδία 16.427
27.Βέλγιο 15.985

Δ' γκρουπ

Ομάδα Βαθμοί

28.Β. Ιρλανδία 15.617
29.Βοσνία 15.584
30.ΠΓΔΜ 14.559
31.Ουαλλία 14.534
32.Λετονία 14.423
33.Σλοβενία 14.341
34.Λευκορωσία 14.234
35.Αλβανία 14.119
36.Ουγγαρία 13.787

Ε' γκρουπ

Ομάδα Βαθμοί

37.Κύπρος 11.611
38.Γεωργία 11.599
39.Μολδαβία 11.534
40.Εσθονία 11.532
41.Καζακστάν 11.050
42.Αρμενία 10.564
43.Ισλανδία 10.529
44.Λιχτενστάιν 10.281
45.Αζερμπαϊτζάν 8.880

ΣΤ' γκρουπ

Ομάδα Βαθμοί

46.Μάλτα 8.297
47.Λουξεμβούργο 8.252
48.Ανδόρα 6.977
49.Ν. Φερόε 6.060
50.Σαν Μαρίνο 5.063
51.Μαυροβούνιο 4.000

http://www.sport-fm.gr/article/146202


Η εκδίκηση των «λιονταριών»

Θριαμβευτική ρεβάνς από την Κροατία, για την ήττα που της στέρησε την παρουσία της στα τελικά του EURO 2008, πήρε η Αγγλία, νικώντας με 4-1 στο Ζάγκρεμπ και βάζοντας τα θεμέλια της πρόκρισης στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2010. Συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» της Λισσαβώνας, με τη Δανία να νικά την Πορτογαλία με 3-2, και τέσσερα γκολ να σημειώνονται μετά το 84’! Σπουδαίο ματς στο Ελσίνκι μεταξύ Φινλανδίας και Γερμανίας, που έμειναν στο 3-3. Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Λιθουανία, 2-0 την Αυστρία. Δύσκολες νίκες για Ιταλία και Γαλλία κόντρα σε Γεωργία και Σερβία αντίστοιχα. Δείτε γκολ από τα σημαντικότερα παιχνίδια.

Αναλυτικά:

1ος όμιλος

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς έγινε στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» της Λισσαβώνας, με τη Δανία να νικά την Πορτογαλία με 3-2, και τέσσερα γκολ να σημειώνονται μετά το 84’! Οι Ίβηρες προηγήθηκαν με τον Νάνι στο 41’, αλλά στο 84’ ο Μπέντνερ ισοφάρισε. Δύο λεπτά μετά ο Ντέκο, με πέναλτι που κέρδισε ο Νούνο Γκόμες, έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως στο 90’ ο Πόουλσεν και στο 92’ ο Γένσεν σκόραραν κι έριξαν στο καναβάτσο την ομάδα του Κάρλος Κεϊρός.

Το πρώτο τους τρίποντο, μετά τη μεταξύ τους ισοπαλία στα Τίρανα το Σάββατο (0-0), πήραν Σουηδία και Αλβανία. Η πρώτη επικράτησε με 2-1 της Ουγγαρίας, με τους Μίκαελ Νίλσον του Παναθηναϊκού και Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς της ΑΕΚ να αγωνίζονται σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η δεύτερη επιβλήθηκε με 3-0 της Μάλτας.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής

Τετάρτη 10/09/08

Σουηδία-Ουγγαρία 2-1
(55’ Κάλστρομ, 64’ Χόλμεν-90’ Χάιναλ)

Αλβανία-Μάλτα 3-0
(45’ Μπογκντάνι, 85’ Ντούρο, 89’ Ντάλκου)

Πορτογαλία-Δανία 2-3
(42' Νάνι, 86' πεν. Ντέκο, 84' Μπέντνερ, 90' Πόουλσεν, 92' Γένσεν)

Η βαθμολογία σε 2 αγώνες

Δανία 4
Αλβανία 4
Σουηδία 4
Πορτογαλία 3
Ουγγαρία 1
Μάλτα 1

Η επόμενη αγωνιστική (11/10/08)

Δανία-Μάλτα
Ουγγαρία-Αλβανία
Σουηδία-Πορτογαλία

3ος όμιλος

Πολωνία και Σλοβενία μοιράζονται την πρώτη θέση μετά τις νίκες που πέτυχαν. Οι Πολωνοί επικράτησαν με 2-0 στο Σαν Μαρίνο, έχοντας ως βασικό και αρχηγό τον Μίχαλ Ζεβλάκοφ. Οι Σλοβένοι, με τον Μίρνες Σίσιτς να αγωνίζεται για 85 λεπτά, νίκησαν με 2-1 τη Σλοβακία. Η Τσεχία στον παρθενικό της αγώνα στα προκριματικά και στο ντεμπούτο του Πετρ Ράντα στον πάγκο της έμεινε στο 0-0 με τη Βόρειο Ιρλανδία στο Μπέλφαστ.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής

Τετάρτη 10/09/08

Σαν Μαρίνο-Πολωνία 0-2
(36’ Σμολάρεκ, 68’ Λεβαντόφσκι)

Σλοβενία-Σλοβακία 2-1
(22’, 81’ Νοβάκοβιτς-83’ Γιακούμπκο)

Βόρειος Ιρλανδία-Τσεχία 0-0

Η βαθμολογία σε 2 αγώνες

Πολωνία 4
Σλοβενία 4
Σλοβακία 3
Τσεχία 1 (σε 1 ματς)
Βόρειος Ιρλανδία 1
Σαν Μαρίνο 0 (σε 1 ματς)

Η επόμενη αγωνιστική (11/10/08)

Σαν Μαρίνο-Σλοβακία (21:30)
Πολωνία-Τσεχία
Σλοβενία-Βόρειος Ιρλανδία

4ος όμιλος

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Ελσίνκι, όπου η Φινλανδία προηγήθηκε τρεις φορές της Γερμανίας, αλλά υπολόγιζε δίχως τον Μίροσλαβ Κλόζε. Ο επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου πέτυχε χατ-τρικ, έφτασε τα 44 τέρματα με το εθνόσημο και είναι ο βασικός... υπεύθυνος για το 3-3 που απέσπασαν τα «πάντσερ». Μάλιστα, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 83’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων.

Πολύ πιο δύσκολα από ό,τι αναμενόταν έκαμψε την αντίσταση της Ουαλίας η Ρωσία στη Μόσχα, για τον τέταρτο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Στο 22’ ο Παβλιουτσένκο αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Ζιριάνοφ από τον Ρόμπινσον ανοίγοντας το σκορ. Στο 67’ ο Λέντλεϊ με κοντινή προβολή έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια του Γκάρεθ Μπέιλ, ο οποίος έτσι εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι που είχε στο 17’. Τη λύση στο γόρδιο δεσμό για την ομάδα του Γκους Χίντινκ έδωσε ο Πογκρέμπνιακ, ο οποίος με διπλή προσπάθεια πέτυχε το γκολ της νίκης στο 81’. Έτσι, η Ρωσία άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά.

Το ντέρμπι... ουραγών, Αζερμπαϊτζάν- Λιχτενστάιν, έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής

Τετάρτη 10/09/08

Ρωσία-Ουαλία 2-1
(22’ Παβλιουτσένκο, 81’ Πογκρέμπνιακ-67’ Λέντλεϊ)

Αζερμπαϊτζάν-Λιχτενστάιν 0-0

Φινλανδία-Γερμανία 3-3
(33’ Γιόχανσον, 43’ Βαϊρίνεν, 53’ Σιόλουντ-Κλόζε 38’, 45’, 83’)

Η βαθμολογία σε 2 αγώνες

Γερμανία 4
Ρωσία 3 (σε έναν αγώνα)
Ουαλία 3
Φινλανδία 1
Αζερμπαϊτζάν 1
Λιχτενστάιν 1

Η επόμενη αγωνιστική (11/10/08)

Φινλανδία-Αζερμπαϊτζάν (17:00)
Ουαλία-Λιχτενστάιν
Γερμανία-Ρωσία

5ος όμιλος

Έκπληξη μπορεί να θεωρηθεί ο βαθμός της ισοπαλίας που απέσπασε το Βέλγιο στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στην Τουρκία. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν ένα πέναλτι του Εμρέ στο 74’ για να πάρουν το βαθμό ισοφαρίζοντας το τέρμα του Σονκ από το 31’. Το βέβαιο είναι ότι οι γείτονες με αυτή την απώλεια έχασαν πολύτιμο έδαφος στην κούρσα για την πρώτη θέση. Κανένα πρόβλημα δεν είχε η Ισπανία στο «Κάρλος Μπελμόντε» του Αλμπαθέτε απέναντι στην Αρμενία, την οποία νίκησε με 4-0, με τον Βίγια να σκοράρει δις. Ντεμπούτο έκανε ο Μπόγιαν Κρκιτς.

Σαρωτική ήταν η Βοσνία/Ερζεγοβίνη, που «διέλυσε» με 7-0 την Εσθονία με χατ-τρικ του Μισίμοβιτς και με τον φορ του ΠΑΟΚ, Ζλάταν Μουσλίμοβιτς, να σκοράρει επίσης.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής

Τετάρτη 10/09/08

Τουρκία-Βέλγιο 1-1
(74’ πεν. Εμρέ-31’ Σονκ)

Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Εσθονία 7-0
(25’, 30’ πεν., 56’ Μισίμοβιτς, 58’ Μουσλίμοβιτς, 60’, 72’ Τζέκο, 89’ Ίμπρισιτς)

Ισπανία-Αρμενία 4-0
(7' Kαπντεβίλα, 16', 79' Βίγια, 82' Σένα)

Η βαθμολογία σε 2 αγώνες

Ισπανία 6
Τουρκία 4
Βέλγιο 4
Βοσνία/Ερζεγοβίνη 3
Εσθονία 0
Αρμενία 0

Η επόμενη αγωνιστική (11/10/08)

Τουρκία- Βοσνία/Ερζεγοβίνη
Βέλγιο-Αρμενία
Εσθονία-Ισπανία

6ος όμιλος

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο. Η Αγγλία πήρε γλυκιά ρεβάνς για την ήττα με 3-2 στο «Γουέμπλεϊ», που της είχε στερήσει την πρόκριση στα τελικά του EURO 2008. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θίο Γουόλκοτ, που σημείωσε χατ-τρικ, τα «λιοντάρια» του Φάμπιο Καπέλο νίκησαν στο Ζάγκρεμπ με 4-1. Η «χρβάτσκα» ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρόμπερτ Κόβατς στο 53’.

Η Ουκρανία απέφυγε τις... κακοτοπιές και επικράτησε με 3-1 του Καζακστάν, διπλασιάζοντας τις νίκες της, ενώ η Λευκορωσία πήρε τους πρώτους της βαθμούς νικώντας με 3-1 την Ανδόρα εκτός έδρας.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής

Τετάρτη 10/09/08

Καζακστάν-Ουκρανία 1-3
(68’ Οσταπένκο-45’, 80’ Ναζαρένκο, 54’ Σεφτσένκο)

Ανδόρα-Λευκορωσία 1-3
(67’ πεν. Πουγιόλ-36’ Βερχόβτσοφ, 78’ Ροντιόνοφ, 90’ Χλεμπ)

Κροατία-Αγγλία 1-4
(78’ Μαντζούκιτς- Γουόλκοτ 26’, 59’, 82’, 63’ Ρούνεϊ)

Η βαθμολογία σε 2 αγώνες

Αγγλία 6
Ουκρανία 6
Κροατία 3
Καζακστάν 3 (σε τρεις αγώνες)
Λευκορωσία 0
Ανδόρα 0 (σε δύο αγώνες)

Η επόμενη αγωνιστική (11/10/08)

Αγγλία-Καζακστάν (19:15)
Ουκρανία-Κροατία (20:00)

7ος όμιλος

Η Λιθουανία συνεχίζει να εκπλήσσει. Μετά τη νίκη της με 3-0 στη Ρουμανία, επικράτησε 2-0 της Αυστρίας στη Μαριούπολη και ηγείται του ομίλου. Ο Αντρέας Ίβανσιτς αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του, που είχε ξεκινήσει με νίκη επί της Γαλλίας στη Βιέννη (3-1). Ο Γιούργκεν Μάχο έμεινε στον πάγκο. Η Γαλλία πήρε ανάσα και έδωσε παράταση.... ζωής στον Ντομενέκ στον πάγκο της μετά τη δύσκολη νίκη με 2-1 επί της Σερβίας στο «Σταντ Ντε Φρανς». Στη συγκεκριμένη αναμέτρηση τραυματίστηκε ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς. Ο διεθνής Σέρβος μέσος της Ιντερ χτύπησε στον μηρό, σε μια σύγκρουσή του με τον Τιερί Ανρί και αναγκάστηκε να αποχωρήσει. Την Πέμπτη θα υποβληθεί σε ιατρικές εξετάσεις, ώστε να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του προβλήματός του.

Η Ρουμανία, αν και έμεινε με δέκα παίκτες στο 49’ λόγω αποβολής του Γκιονέα, επικράτησε των Νησιών Φερόε εκτός έδρας με 1-0, σκοράροντας στο 59’ με τον Κότσις και απέφυγε νέο «έμφραγμα» μετά την εντός έδρας ήττα στην πρεμιέρα από τη Λιθουανία.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής

Τετάρτη 10/09/08

Νησιά Φερόε-Ρουμανία 0-1
(59’ Κότσις)

Λιθουανία-Αυστρία 2-0
(52’ Στανκεβίτσιους, 58’ Ντανιλεβίτσιους)

Γαλλία-Σερβία 2-1
(54’ Ανρί, 63’ Ανελκά-76’ Ιβάνοβιτς)

Η βαθμολογία σε 2 αγώνες

Λιθουανία 6
Αυστρία 3
Σερβία 3
Γαλλία 3
Ρουμανία 3
Νησιά Φερόε 0

Η επόμενη αγωνιστική (11/10/08)

Ρουμανία-Γαλλία (20:30)
Σερβία-Λιθουανία
Νησιά Φερόε-Αυστρία

8ος όμιλος

Χωρίς να εντυπωσιάσει η Ιταλία επιβλήθηκε με 2-0 στο Ούντινε της Γεωργίας χάρη σε ισάριθμα τέρματα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι κι έφτασε τους έξι βαθμούς. Στο άλλο ματς του ομίλου το Μαυροβούνιο «έκοψε» δύο βαθμούς από την Ιρλανδία.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής

Τετάρτη 10/09/08

Μαυροβούνιο-Ιρλανδία 0-0

Ιταλία-Γεωργία 2-0
(16’, 89’ Ντε Ρόσι)

Η βαθμολογία σε 2 αγώνες

Ιταλία 6
Ιρλανδία 4
Μαυροβούνιο 2
Βουλγαρία 1 (σε 1 ματς)
Κύπρος 0 (σε 1 ματς)
Γεωργία 0

Η επόμενη αγωνιστική (11/10/08)

Βουλγαρία-Ιταλία (20:00)
Γεωργία-Κύπρος

9ος όμιλος

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Ολλανδία επικρατώντας με 2-1 στα Σκόπια. Η Σκωτία κατάφερε να... ρεφάρει για την ήττα της στην ίδια έδρα νικώντας με το ίδιο σκορ την Ισλανδία.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής

Τετάρτη 10/09/08

Σκόπια-Ολλανδία 1-2
(77’ πεν. Πάντεφ-46’ Χάιτινχα, 60’ Φαν Ντερ Φάαρτ)

Ισλανδία-Σκωτία 1-2
(77’ πεν. Γκούντγιονσεν-18’ Μπρόντφουτ, 59’ Ρόμπσον)

Ρεπό: Νορβηγία

Η βαθμολογία σε 2 αγώνες

Ολλανδία 3 (σε 1 ματς)
Σκόπια 3
Σκωτία 3
Νορβηγία 1 (σε 1 ματς)
Ισλανδία 1

Η επόμενη αγωνιστική (11/10/08)

Ολλανδία-Ισλανδία
Σκωτία-Νορβηγία
Ρεπό: Σκόπια

http://www.sport-fm.gr/article/146034
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 12 Σεπ 2008, 23:35

Το μήνυμα των φιλάθλων

Περίπου 75.000 Μεξικανοί παρακολούθησαν την αναμέτρηση της εθνικής ομάδας της χώρας με την Τζαμάικα στο «Αζτέκα» ντυμένοι στα λευκά σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τη δράση του οργανωμένου εγκλήματος που έχει στοιχίσει πάνω από 2.700 ζωές μέχρι στιγμής εφέτος. Οι φίλαθλοι ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας της χώρας και έστειλαν το δικό τους μήνυμα. Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Σβεν Γκόραν Έρικσον δεν αντιμετώπισε δυσκολίες και πήρε τη νίκη με 3-0 για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Τα τέρματα πέτυχαν οι Γουαρδάδο (3’), Άρτσε (33’) και Μαγκαγιόν (64’).

Στο μεταξύ, η ομάδα των ΗΠΑ επικράτησε με 1-0 της Κούβας στην Αβάνα (40’ Ντέμπσεϊ), στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στο νησί της Καραϊβικής μετά από 61 χρόνια. Παρά το εμπάργκο 46 ετών ΗΠΑ απέναντι στην Κούβα, οι φιλοξενούμενοι ποδοσφαιριστές χειροκρότησαν τους φιλάθλους και αυτοί τους ανταπέδωσαν. Στις εξέδρες υπήρχαν και αρκετοί Αμερικανοί φίλαθλοι, οι οποίοι είχαν καλυμμένα τα πρόσωπά τους, προκειμένου να αποφύγουν τους… μπελάδες με τις αρχές της πατρίδας τους.

http://www.sport-fm.gr/article/145525


Απολύθηκε ο Ζέμαν


Παρελθόν από τον πάγκο του Ερυθρού Αστέρα αποτελεί ο Ζντένεκ Ζέμαν. Το πολύ κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα και ο αποκλεισμός από το κύπελλο ΟΥΕΦΑ, από την ομάδα του ΑΠΟΕΛ, ήταν τα αίτια της απομάκρυνσής του Τσέχου τεχνικού. Πιο συγκεκριμένα, μετά από τρεις αγωνιστικές στο σερβικό πρωτάθλημα οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η απόφαση για την απόλυση του πρώην προπονητή των Λάτσιο, Ρόμα, Πάρμα και Λέτσε, ελήφθη αργά χθες τη νύχτα, ύστερα από «μαραθώνια» συνεδρίαση του διοικητικού συμβουλίου.

http://www.sport-fm.gr/article/145569


Μπίλιτς: «Δεν με απασχολούν τα χρήματα»


Ο Σλάβεν Μπίλιτς είναι πολύ δεμένος με την εθνική ομάδα της Κροατίας και φροντίζει να το αποδεικνύει και στην πράξη. Οι φίλαθλοι των «hrvatski» λατρεύουν τον ομοσπονδιακό τους τεχνικό και επιθυμούν διακαώς την παραμονή του για αρκετά χρόνια ακόμα. Ο ίδιος, με δηλώσεις στη «Mirror», ξεκαθαρίζει πως θα εξαντλήσει το συμβόλαιό, που ανανέωσε λίγο καιρό πριν για δύο χρόνια, καθώς δεν τον ενδιαφέρουν τα χρήματα.

Σε ερώτηση που του έγινε αναφορικά με το γεγονός ότι αμείβεται με πολύ λιγότερα χρήματα, σε σχέση με τον Φάμπιο Καπέλο, με τον οποίο θα τεθεί αντιμέτωπος την προσεχή Τετάρτη για το παιχνίδι Κροατία-Αγγλία, είπε: «Το ποδόσφαιρο για μένα σημαίνει πολλά περισσότερα. Δεν αποτελεί… δρόμος για να αποκομίσω χρήματα. Το πρώτο και κυριότερο πράγμα για μένα είναι η ΄τιμή΄ και τα κατορθώματα που μπορείς να πετύχεις. Ποτέ δεν σκέφτομαι τα χρήματα όταν εκπροσωπώ την Κροατία. Σε ένα παιχνίδι της Κροατίας τα χρήματα είναι λίγα. Αυτό σημαίνει ότι όταν κερδίζουμε πιο εύπορα έθνη, σαν την Αγγλία λόγω χάρη, η υπερηφάνεια μας … ανεβαίνει», τόνισε μεταξύ άλλων ο Μπίλιτς, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Τα χρήματα δεν είναι κίνητρο για εμένα. Αν ο κύριος Καπέλο ή κάποιοι άλλοι προπονητές στην Πρέμιερ Λιγκ παίρνουν περισσότερα λεφτά από εμένα, δεν με απασχολεί».

Όσον αφορά στο παιχνίδι της Τετάρτης και το «απόρθητο» «Maksimir Stadium», έδρα της Κροατίας, ο νεαρός τεχνικός σχολίασε: «Έχουμε αποδείξει ότι μπορούμε να κερδίσουμε οποιονδήποτε στην έδρα μας. Έχουμε ένα απίστευτο ρεκόρ στην έδρα μας και ελπίζω να το διατηρήσουμε».

Τέλος για τα δημοσιεύματα που τον ήθελαν να αναλαμβάνει τη Γουέστ Χαμ ξεκαθάρισε ότι θα ήθελε κάποια μέρα να γίνει προπονητής σε κάποια ομάδα της Αγγλίας, αλλά αυτήν τη στιγμή το μυαλό του βρίσκεται αποκλειστικά στις υποχρεώσεις του με την εθνική ομάδα της πατρίδας του.

http://www.sport-fm.gr/article/145581


«Φτηνά» τη γλίτωσε ο Αμπονταντζιέρι


Εκτός δράσης για δύο εβδομάδες θα μείνει ο Πάτο Αμπονταντζιέρι, μετά τον τραυματισμό που αποκόμισε στο δεξί γόνατο κατά τη διάρκεια της σαββατιάτικης αναμέτρησης της Αργεντινής με την Παραγουάη για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2010. Ο πορτιέρο της Χετάφε υπέστη ένα βαθύ κόψιμο στο δεξί του γόνατο, σε μία φάση η οποία εκτός του τραυματισμού του, επέφερε και το αυτογκόλ του Χάιντζε. Και ενώ υπήρχαν φόβοι για σοβαρό πρόβλημα, ο γιατρός της ομάδας, Χομέρο Ντε Αγκοστίνο, ήρθε για καθησυχάσει τους πάντες στο στρατόπεδο της «Αλμπισελέστε».

«Είχε ένα βαθύ κόψιμο στο δεξί του γόνατο, αλλά τελικά αποδείχτηκε επιφανειακό τραύμα, αφού δεν άγγιξε το κόκαλο, τους συνδέσμους ή κάποιον μυ. Αμέσως, του τοποθετήθηκαν τρία ράμματα και υπολογίζεται να επανέλθει σε 15 ημέρες», τα λόγια του Ντε Αγκοστόινο.

http://www.sport-fm.gr/article/145632


«Φιλική» πρεμιέρα για «Ρίμπο»


Την παρθενική του εμφάνιση με τη φανέλα της νέας του ομάδας, Μπουνιουντκόρ πραγματοποίησε ο Ριβάλντο στην φιλική νίκη με 5-1 επί της Μέταλουργκ. Αν και πληροφορίες για την απόδοσή του δεν έγιναν γνωστές, στο ενεργητικό του «Ρίμπο» περιλαμβάνεται το πέναλτι που κέρδισε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα. Η αναμέτρηση είχε διάρκεια 70 λεπτών και αποσκοπούσε στην αποφόρτιση των ποδοσφαιριστών.

http://www.sport-fm.gr/article/145655


Οδηγικοί μπελάδες για Σαμαρά


Στην Αγγλία ο Γιώργος Σαμαράς αντιμετωπίζει περιπέτειες με την τροχαία. Ο 23χρονος άσος είχε «συλληφθεί» να οδηγεί με 58 μίλια την ώρα σε δρόμο κοντά στο Καρλάιλ, όπου το ανώτατο όριο ήταν τα 50 μίλια. Ο διεθνής φορ της Σέλτικ, που είχε ήδη επτά βαθμούς ποινής (με βάση το point system) του επιφέρει επιπλέον έξι, με συνέπεια να ξεπεράσει το όριο των 12. Ο Σαμαράς δικάστηκε ερήμην και η υπόθεση θα εκδικαστεί ξανά στις 3 Οκτωβρίου, αυτή τη φορά παρουσία και του ποδοσφαιριστή.

http://www.sport-fm.gr/article/145665


Είναι κάποιας ηλικίας...

Το «Μεάτσα» είναι ... 82 ετών

Οι ομάδες της Ιταλίας αγωνίζονται σε «υπερήλικα» γήπεδα. Σύμφωνα με έρευνα που έγινε, από την εταιρεία «StageUp Sport & Leisure Business», για το μέσο όρο των γηπέδων στα μεγάλα πρωταθλήματα, οι είκοσι σύλλογοι της Serie A χρησιμοποιούν ως έδρα συνολικά 16 στάδια, τα οποία έχουν μέσο όρο ηλικίας 67 έτη!

Για την ίδια έρευνα τα πιο καινούργια στάδια, ανήκουν στους συλλόγους της Μπουντεσλίγκα και της Πριμέρα Ντιβιζιόν (46 χρόνια ο μέσος όρος ηλικίας τους). Αξίζει να σημειωθεί ότι οι εγκαταστάσεις της Πρέμιερ Λιγκ, έχουν ως μέσο όρο ζωής τα 72 έτη, αλλά τα τελευταία 20 χρόνια έγιναν σε αυτές σημαντικές ανακατασκευές ενώ δημιουργήθηκαν και κάποια νέα, εντυπωσιακά γήπεδα.

http://www.sport-fm.gr/article/145671


Ο Λάουντρουπ στη Σπαρτάκ Μόσχας!


Σίγουρα άλλες προτάσεις περίμενε όταν αποχωρούσε από τη Χετάφε ο Μίκαελ Λάουντρουπ κι άλλες του ήρθαν. Είναι ένα έργο, όμως που έχουμε δει πολλές φορές να συμβαίνει, με πιο πρόσφατο παράδειγμα του Πολ Λε Γκουέν, που αποχώρησε από τη Λιόν για να… καταλήξει τελικά στη Ρέϊντζερς. Όπως και να ‘χει ο Λάουντρουπ είναι ο νέος τεχνικός της Σπαρτάκ Μόσχας.

Ο 44χρονος Δανός θα υπογράψει συμβόλαιο για τους επόμενους 18 μήνες και θα αντικαταστήσει τον Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ, ο οποίος απομακρύνθηκε από τον πάγκο της ρωσικής ομάδας μετά την εντός έδρας συντριβή με 4-1 από τη Ντιναμό Κιέβου, στο πλαίσιο του Γ΄ προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Λάουντρουπ. ο οποίος ήταν κοντά στον Παναθηναϊκό το καλοκαίρι στις πρώτες του δηλώσεις ως προπονητής της Σπαρτάκ είπε: «Η Σπάρτακ είναι η πιο γνωστή ομάδα της Ρωσίας, με εκατομμύρια υποστηρικτές σε όλο τον κόσμο. Από αυτή την πλευρά μπορεί κάποιος να την παρομοιάσει με τις δύο μεγάλες ισπανικές ομάδες, τη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Μπαρτσελόνα. Η διαφορά είναι ότι η Σπαρτάκ έχει να κερδίσει τον εγχώριο τίτλο εδώ κι αρκετό καιρό. Νομίζω ότι η ομάδα έχει λαμπρό μέλλον».

http://www.sport-fm.gr/article/145676


Τέλος η εθνική Σκωτίας για ΜακΚάλοκ

Την απόφαση να μην αγωνιστεί ξανά στην εθνική Σκωτίας πήρε ο Λι ΜακΚάλοκ. Ο 30χρονος μέσος, που είχε 16 διεθνείς συμμετοχές, φέρεται να είχε ξεκαθαρίσει πως δεν θέλει να ενισχύσει ξανά το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του όσο παραμένει στο τιμόνι ο Τζορτζ Μπέρλεϊ. «Ενημέρωσε τον προπονητή του πως δεν είναι κάτι προσωπικό και πως θέλει να αφοσιωθεί στις υποχρεώσεις του με τη Ρέιντζερς», δήλωσε εκπρόσωπος της ομοσπονδίας ποδοσφαίρου της χώρας.

http://www.sport-fm.gr/article/145702


Τέβες: «Συγγνώμη»

Μετανιωμένος και με απολογητική διάθεση εμφανίστηκε ο Κάρλος Τέβες μετά την αποβολή του στο ματς της Αργεντινής με την Παραγουάη για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2010 (1-1). Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα στο 31ο λεπτό για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες και πίσω στο σκορ με 1-0. Ο Τέβες είχε αποβληθεί και το Νοέμβριο στην Κολομβία, με αποτέλεσμα η ομάδα του, που νικούσε ως τότε με 1-0, να ηττηθεί με 2-1.

«Λυπάμαι που άφησα ξανά τους συμπαίκτες μου. Ο διαιτητής θα μπορούσε να με είχε αποβάλει από το πρώτο σκληρό μαρκάρισμα που έκανα και για το οποίο τιμωρήθηκα με κίτρινη κάρτα. Ήταν δύο ανόητα μαρκαρίσματα, που με ανάγκασαν να χάσω έναν ακόμη αγώνα. Ζήτησα συγγνώμη στους συμπαίκτες μου, αλλά μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να το κάνω. Δεν βρίσκω εξήγηση γιατί έκανα αυτή την ανοησία. Απολογήθηκα και στον προπονητή (Άλφιο Μπαζίλε) και ευτυχώς έδειξε να με καταλαβαίνει», δήλωσε ο Τέβες.

http://www.sport-fm.gr/article/145745


Αναλαμβάνει τον Ερυθρό Αστέρα ο Γιανέφσκι!

Ο Τσέντομιρ Γιανέφσκι, γνωστός στο ελληνικό κοινό από τη θητεία του στον Ολυμπιακό ως συνεργάτης του Τροντ Σόλιντ, θα είναι σύμφωνα με τον Τύπο της Σερβίας ο νέος προπονητής του Ερυθρού Αστέρα αντικαθιστώντας τον Ζντένεκ Ζέμαν. Ο Σκοπιανός τεχνικός, που θα υπογράψει μονοετές συμβόλαιο, έχει εργαστεί ως βοηθός στη Γάνδη και ως πρώτος προπονητής στην Μπριζ. Υπενθυμίζεται πως προ ημερών χρέη αθλητικού διευθυντή στο σύλλογο του Βελιγραδίου ανέλαβε ο Ίλια Ίβιτς.

http://www.sport-fm.gr/article/145756


Σε απολογία για μία χειρονομία ο Μπόρουτς

Τις συνέπειες μίας ανάρμοστης χειρονομίας ετοιμάζεται ο Άρτουρ Μπόρουτς. Ο Πολωνός τερματοφύλακας ύψωσε το μεσαίο δάχτυλο του χεριού του προς τους οπαδούς της Ρέιντζερς στη διάρκεια του ντέρμπι με την ομάδα του, Σέλτικ. Η κίνηση αυτή «συνελήφθη» από τους φωτορεπόρτερ και την επομένη βρέθηκε στα πρωτοσέλιδα του Τύπου, με συνέπεια να επέμβουν οι ποδοσφαιρικές αρχές της χώρας. Ο Μπόρουτς, που στον εν λόγω αγώνα έφερε ευθύνη στα δύο από τα τέσσερα τέρματα που δέχτηκε η ομάδα του, θα κληθεί να δώσει εξηγήσεις στις 16 Σεπτεμβρίου και απειλείται με τιμωρία.

http://www.sport-fm.gr/article/145807


Ρονάλντο: «Μου λείπει η εθνική»

Η επίσκεψη του Ρονάλντο στο ξενοδοχείο που έχει καταλύσει η αποστολή της εθνικής Βραζιλίας, εν όψει του αγώνα με τη Βολιβία (σ.σ. για τα προκριματικά του Μουντιάλ), ξύπνησε μνήμες… Τότε που το «φαινόμενο» μεσουρανούσε με τη φανέλα της «σελεσάο» και προσέφερε άφθονο θέαμα στους λάτρεις του από όλο τον κόσμο. Τώρα και ενώ ξεπέρασε ακόμη ένα σοβαρό τραυματισμό του, ο έμπειρος επιθετικός είναι έτοιμος να επιστρέψει όταν του ζητηθεί. Αυτή τουλάχιστον είναι η επιθυμία του….

«Ναι, είναι ξεκάθαρο πως έχω νοσταλγία για τη σελεσάο, όμως προχωρώ με τη μέγιστη ηρεμία. Το πρώτο πράγμα που επιθυμώ είναι να επιστρέψω στο επίπεδο φυσικής κατάστασης που ήμουν, μετά να επιστρέψω στα γήπεδα, και αργότερα θα σκεφτώ τη Βραζιλία», τόνισε αρχικά ο Ρονάλντο και συνέχισε αναφερόμενος στο ποδοσφαιρικό του μέλλον: «Δεν έχω ακόμα σκεφτεί σε ποιά ομάδα θα παίξω. Η Φλαμένγκο και η Μάντσεστερ Σίτι είναι δύο επιλογές, δεν έχω να πω όμως κάτι παραπάνω, δεν υπάρχει κάτι το συγκεκριμένο. Το πιο σημαντικό είναι ότι υπάρχει ενδιαφέρον από μεγάλες ομάδες».

http://www.sport-fm.gr/article/145830


Στο Κατάρ (και) ο Λεονάρντο;

Ακόμη ένας ποδοσφαιριστής των ευρωπαϊκών γηπέδων είναι έτοιμος να γίνει μόνιμος κάτοικος Κατάρ. Ο Λεονάρντο, ο 25χρονος Βραζιλιάνος του Άγιαξ, είναι κοντά στο να διαβεί τις πύλες της εξόδου του «Άμστερνταμ Αρένα», με την Αλ Σαμπ να τον περιμένει με ανοιχτές αγκάλες…

Ο Αίαντας ζητάει για τον παίκτη 1.2 εκατ. ευρώ, με την ομάδα του Κατάρ να είναι έτοιμη να καταβάλει το ποσό αυτό.
«Οι δύο πλευρές τα έχουν βρει σε όλα. Περιμένουμε μόνο μια εγγύηση από την επόμενη εβδομάδα. Αν καθυστερήσει πολύ θα μείνω στον Άγιαξ. Όμως, προτιμώ να πάω σε ένα σύλλογο που να παίζω βασικός» ήταν τα λόγια του –άλλοτε- πολλά υποσχόμενου ταλέντου, ο οποίος στην ουσία δρομολόγησε τη μετακίνησή του στη χώρα των πετροδόλλαρων.

Να σημειωθεί πως η μετακίνηση του Λεονάρντο μπορεί να πραγματοποιηθεί σύντομα, αφού η μεταγραφική περίοδος στο Κατάρ δεν έχει λήξει ακόμα.

http://www.sport-fm.gr/article/145872


Αποσύρεται ο Κουφούρ (video)


Την απόφασή να αποχωρήσει σε ηλικία 32 ετών από την ενεργό δράση πήρε ο Σάμουελ Οσέι Κουφούρ. Ο Γκανέζος κεντρικός αμυντικός έμεινε ελεύθερος από τον Άγιαξ, που αγωνιζόταν ως δανεικός από τη Ρόμα, και παρότι είχε προτάσεις από συλλόγους της Σαουδικής Αραβίας και τη Ρωσία, αποφάσισε να «κρεμάσει» τα παπούτσιά του. Ο πρώην άσος της Μπάγερν Μονάχου, φαινόταν πως, ήταν κοντά σε συμφωνία με τη ρωσική Κίμκι, αλλά επέλεξε τελικά να αποσυρθεί σχετικά νωρίς. Τον Κουφούρ απέκτησε η Ρόμα από τους «Βαυαρούς» το 2005. Παρόλα αυτά, η ομάδα της «αιώνιας πόλης» είχε αρκετούς ποδοσφαιριστές στη θέσή του, όπως οι Μεξές, Κιβού και Ζουάν. Όπως είναι φυσικό, επέλεξε να πάει ως δανεικός στη Λιβόρνο και αργότερα τον Άγιαξ.

Ο υψηλόσωμος οπισθοφύλακας αγωνίστηκε για δώδεκα χρόνια στη Μπάγερν, βοηθώντας την να κατακτήσει έξι πρωταθλήματα, τέσσερα Κύπελλα και πέντε Λιγκ Καπ Γερμανίας. Ήταν, επίσης, μέλος της ομάδας, που κατέκτησε το Champions League και το Διηπειρωτικό Κύπελλο το 2001. Ο Κουφούρ είχε διακριθεί και με την Εθνική Γκάνας. Είχε 59 συμμετοχές με τα χρώματα της πατρίδας του, με την οποία πέτυχε τρία τέρματα, ενώ μαζί της κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης το 1992 και συμμετείχε στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Γερμανίας πριν από δύο χρόνια.

http://www.sport-fm.gr/article/145915


Τέλος από την Εθνική ο Μούτου (;)

Απογοητευμένος από τις δηλώσεις του Πιτούρκα είναι ο Άντριαν Μούτου

Πρόωρο τέλος στην διεθνή καριέρα του είναι έτοιμος να βάλει ο Άντριαν Μούτου. Αιτία, σύμφωνα με ρουμάνικα δημοσιεύματα, είναι ότι οι σχέσεις με τον προπονητή του στην εθνική ομάδα της Ρουμανίας, Βίκτορ Πιτούρκα, έφτασαν στα άκρα.

Όπως ανέφερε σε δημοσίευμά της η ρουμάνικη εφημερίδα Libertatea, το ποτήρι στις σχέσεις των δύο αντρών ξεχείλισε μετά τις δηλώσεις του Πιτούρκα ότι η ήττα των Ρουμάνων από την Λιθουανία, παιχνίδι στο οποίο δεν αγωνίστηκε ο Μούτου, ήταν φυσιολογική εξέλιξη με βάση την απόδοση της ομάδας. Ο 52χρονος προπονητής τόνισε ότι, ακόμη και αν αγωνιζόταν ο Ρουμάνος επιθετικός, η εικόνα της ομάδας δεν θα είχε καμία απολύτως διαφορά σε σχέση με το τελικό αποτέλεσμα. Τα λόγια αυτά του προπονητή του, σύμφωνα πάντα με το ίδιο δημοσίευμα, φαίνεται ότι εξόργισαν το μεγάλο αστέρι των Ρουμάνων. Αν επαληθευτούν οι πληροφορίες που έφεραν στο φως της δημοσιότητας οι Ρουμάνοι, επικαλούμενοι πηγές από το περιβάλλον του ποδοσφαιριστή, τότε ο επιθετικός της Φιορεντίνα θα βάλει τέλος στην καριέρα του με τα χρώματα της εθνικής ομάδας της Ρουμανίας μόλις στα 29 του χρόνια.

Από την πλευρά του πάντως, ο Ρουμάνος προπονητής σε σχετική ερώτηση που του έγινε, έδειξε να εκπλήσσεται από τα εν λόγω δημοσιεύματα: «Ο Μούτου δεν έχει ενημερώσει την ομοσπονδία και δεν περίμενα να το ακούσω αυτό.»

http://www.sport-fm.gr/article/145981


Με τον κόσμο στη φανέλα η Κορίνθιανς!

Έτοιμοι για το come back...

Ο περσινός υποβιβασμός της Κορίνθιανς στην Serie B΄ της Βραζιλίας για πρώτη φορά στην ιστορία της, μπορεί να απογοήτευσε σφόδρα τον κόσμο της ομάδας, ωστόσο ένα χρόνο μετά οι «τιμάο» είναι έτοιμοι να τους το ξεπληρώσουν…Ο εκ των κορυφαίων βραζιλιάνικος σύλλογος όντας δεύτερος σε κατακτήσεις τίτλων έχοντας τέσσερις (σ.σ πέντε έχει η Σάο Πάολο), είναι έτοιμος να επιστρέψει στο Brasileirao, καθώς προελαύνει στη δεύτερη κατηγορία και θέλουν η επιστροφή τους να έχει γιορτινό χαρακτήρα…

Σύμφωνα με δημοσιεύματα στη χώρα του καφέ, θέλοντας να ευχαριστήσουν τους φιλάθλους τους που τους στάθηκαν τόσο μετά την οικονομική κρίση που είχε ξεσπάσει στην ομάδα απ’ το Σάο Πάολο, όσο και στον υποβιβασμό, οι διοικούντες της Κορίνθιανς αποφάσισαν να φορέσουν οι ποδοσφαιριστές στο τελευταίο παιχνίδι στη Serie B΄ με την Αμέρικα (29/11) μια συλλεκτική φανέλα.

Η ξεχωριστή αυτή φανέλα θα έχει πάνω της 400 πρόσωπα οπαδών των «τιμάο», οι οποίοι θα θέλουν ν’ αποκτήσουν μία κενή θέση, έναντι ενός ποσού της τάξεως των 350 ευρώ, κίνηση, αν μη τι άλλο πρωτοποριακή…

http://www.sport-fm.gr/article/145993


Αυξάνονται οι ελπίδες…


Αυξημένες είναι οι πιθανότητες για τον σερ Άλεξ Φέργκιουσον να έχει στην διάθεσή του τους Ράιαν Γκιγκς και Μάικλ Κάρικ στο Σαββατιάτικο ντέρμπι απέναντι στην Λίβερπουλ. Η κατάσταση του 34χρονου αριστεροπόδαρου μέσου, που απουσιάζει από τα παιχνίδια της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ λόγω του τραυματισμού του στο παιχνίδι με την Νιουκάστλ, είναι σημαντικά βελτιωμένη. Πανομοιότυπη είναι η περίπτωση του συμπαίκτη του, Μάικλ Κάρικ, ο οποίος τέθηκε εκτός στο ίδιο ματς, αυτό με την Νιουκάστλ, εξ αιτίας ενός τραυματισμού στον αστράγαλο.

http://www.sport-fm.gr/article/146006


Σκέφτεται και Γερμανία ο Άπια


Το γεγονός πως δύο γερμανικές ομάδες, συγκεκριμένα οι Μπάγερν Μονάχου και Σάλκε έχουν «πλησιάσει» τον Στέφαν Άπια, ώστε να προσπαθούσαν τον εντάξουν στο δυναμικό τους, αποκάλυψε ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής. Ο Γκανέζος μέσος, παρότι οι δύο σύλλογοι από την Γερμανία έχουν εκφράσει το ενδιαφέρον τους, με δηλώσεις που έκανε τόνισε πως πρώτος του στόχος είναι να αγωνιστεί στην Πριέμιερ Λιγκ. «Υπάρχουν δύο σύλλογοι στην Γερμανία όπου με έχουν πλησιάσει. Ελπίζω να αγωνιστώ στο πρωτάθλημα της Αγγλίας όμως και το αντίστοιχο της Γερμανίας το οποίο είναι πολύ καλό. Υπάρχουν παίκτες όπως ο Ριμπερί με το οποίο οποιοσδήποτε θα ήθελε να παίξει μαζί του η ακόμα να είναι και αντίπαλος του», ήταν τα λόγια του Απια.

http://www.sport-fm.gr/article/146020


Γκέλες για Αργεντινή και Βραζιλία

Πολλές δυσκολίες αντιμετώπισαν οι «μεγάλοι» της Λατινικής Αμερικής στους αγώνες τους για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2010. Η Αργεντινή, αν και προηγήθηκε στο 82’ με τον Εστέμπαν Καμπιάσο στο «Μονουμεντάλ» της Λίμα, ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από τον Φάνο, στο τελικό 1-1 από το Περού. Ο μέσος της Λάρισας, Νορμπέρτο Σολάνο, έπαιξε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Μετά από ένα… διάλλειμα καλής απόδοσης, η Βραζιλία επέστρεψε στις προβληματικές εμφανίσεις των τελευταίων μηνών. Η «σελεσάο» έμεινε στο 0-0 απέναντι στη Βολιβία στο Ρίο ντε Τζανέιρο και αποδοκιμάστηκε από τους 45.000 φιλάθλους της, που περίμεναν πολύ περισσότερα. Οι καλές στιγμές στον αγώνα ήταν ελάχιστες, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν από το 57’ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ιγκνάσιο Γκαρσία με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο μέσος του Άρη, Ρόναλντ (Νάτσο) Γκαρσία, αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Αργεντινή και Βραζιλία… δούλεψαν για την Παραγουάη, αφού έφτασαν τους 13 βαθμούς και απέχουν τέσσερις από την πρωτοπόρο, η οποία χθες νίκησε με 2-0 τη Βενεζουέλα. Σε τροχιά πρόκρισης παρέμεινε η Χιλή συντρίβοντας με 4-0 την Κολομβία στο Σαντιάγκο. Ο αμυντικός του ΠΑΟΚ, Πάμπλο Κοντρέρας, πέρασε στο 78' στη θέση του Ρομπέρτο Σερεσέδα για τους γηπεδούχους. Αντίθετα, πολύτιμο έδαφος έχασε η Ουρουγουάη, που «κόλλησε» στο 0-0 απέναντι στον Ισημερινό στο «Σεντενάριο» του Μοντεβιδέο.

Το πρόγραμμα:

Παραγουάη-Βενεζουέλα 2-0
(28’ Ριβέρος, 45’ Βαλντέζ)

Ουρουγουάη-Ισημερινός 0-0

Χιλή-Κολομβία 4-0
(26’ Χάρα, 39’ Σουάσο, 49’ Φουέντες, 71’ Φερνάντες)

Βραζιλία-Βολιβία 0-0

Περού-Αργεντινή 1-1
(90’ Φάνο-82’ Καμπιάσο)

Βαθμολογία (σε 8 αγώνες)

1. Παραγουάη 17
2. Βραζιλία 13
3. Αργεντινή 13
4. Χιλή 13
5. Ουρουγουάη 12
6. Κολομβία 10
7. Ισημερινός 9
8. Βενεζουέλα 7
9. Περού 7
10. Βολιβία 5

http://www.sport-fm.gr/article/146056


Η επόμενη αγωνιστική

11/10

Βολιβία-Περού
Αργεντινή-Ουρουγουάη
Κολομβία-Παραγουάη

12/10

Βενεζουέλα-Βραζιλία
Ισημερινός-Χιλή


Αποσύρθηκε από την εθνική Μεξικού ο Μπλάνκο


Τη μεγάλη απόφαση να βάλει τέλος στη σταδιοδρομία του με την εθνική ομάδα του Μεξικού ανακοίνωσε ο Κουατεμόκ Μπλάνκο πριν τη νικηφόρα αναμέτρηση με τον Καναδά (3-0) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο 35χρονος μεσοεπιθετικός χρησιμοποιήθηκε στα επτά τελευταία λεπτά του αγώνα και γνώρισε την αποθέωση από 25.000 φιλάθλους στο στάδιο «Βίκτορ Μανουέλ Ρέινα».

«Ήταν δική μου απόφαση να σταματήσω. Ανέκαθεν έλεγα πως πρέπει να βάζεις ένα τέλος την κατάλληλη στιγμή. Φεύγω με την αγάπη των φιλάθλων», δήλωσε ο ιδιόρρυθμος άσος, που έκανε ντεμπούτο το 1995, πέτυχε 34 γκολ και συμμετείχε σε δύο Παγκόσμια Κύπελλα (1998 και 2002) με το εθνόσημο. Πάντως η καριέρα του ως ποδοσφαιριστής θα συνεχιστεί. Άλλωστε το συμβόλαιό του με τη Chicago Fire τού αποφέρει 2,7 εκατ. δολάρια ετησίως και είναι ο δεύτερος πιο ακριβοπληρωμένος ποδοσφαιριστής στις ΗΠΑ πίσω από τον Ντέιβιντ Μπέκαμ. «Θέλω να παίξω άλλα δύο χρόνια στο Σικάγο και μετά να επιστρέψω στην Αμέρικα του Μεξικό για να κλείσω την καριέρα μου».

http://www.sport-fm.gr/article/146062


Μαραντόνα: «Μερικές φορές ο Μέσι παίζει για τον εαυτό του»


Επικριτικός απέναντι στον κατά πολλούς διάδοχό του, Λιονέλ Μέσι, ήταν σε δηλώσεις του ο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα. Ο θρύλος του ποδοσφαίρου της Αργεντινής επισήμανε πως ενίοτε ο άσος της Μπαρτσελόνα είναι υπέρ του δέοντος ατομιστής.

«Ο Μέσι παίζει μερικές φορές για τον εαυτό του. Αν συνεργαζόταν περισσότερο με τον Αγκουέρο και τον Ρικέλμε θα ήταν πιο αποτελεσματικός. Ελπίζω να εξελιχθεί σε καλύτερο ποδοσφαιριστή από μένα. Αυτό θα είναι πολύ καλό για το ποδόσφαιρο της Αργεντινής», δήλωσε ο «Ντιεγκίτο», ενώ αναφέρθηκε και στα τελευταία στραβοπατήματα της εθνικής ομάδας της χώρας στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου: «Με ανησυχεί το γεγονός ότι δεν καθαρίζουμε τα παιχνίδια μας. Οι αγώνες κερδίζονται με ένα γκολ και στη συνέχεια οπισθοχώρηση, αλλά με διαρκή πίεση και επίθεση».

http://www.sport-fm.gr/article/146113


Παίρνει Φιγκερόα η Μπόκα Τζούνιορς


Με την Μπόκα Τζούνιορς για την πώληση του επιθετικού Λουσιάνο Φιγκερόα συμφώνησε η Τζένοα. Ο υπεύθυνος του αθλητικού τμήματος της ιταλικής ομάδας Φαμπρίτσιο Πρετσιόζι, και γιος του προέδρου του συλλόγου, βρίσκεται στην Αργεντινή για να ολοκληρώσει την συμφωνία. Το πρόβλημα στο γόνατο του Μάρτιν Παλέρμο, ανάγκασε την ομάδα του Μπουένος Άιρες να αναζητήσει αντικαταστάτη για την επιθετική της γραμμή. Η μεταγραφική περίοδος έχει κλείσει επισήμως, ωστόσο η συγκεκριμένη μπορεί να πραγματοποιηθεί, εφ’ όσον γίνει με τη μορφή δανεισμού αρχικά.

http://www.sport-fm.gr/article/146117


Ρονάλντο: «Θέλω να ξαναπαίξω»

Το πνεύμα μπορεί να θέλει, το ερώτημα είναι αν το σώμα μπορεί να ανταποκριθεί Ο Ρονάλντο επιθυμεί να ξαναπαίξει ποδόσφαιρο, όπως ο ίδιος δήλωσε, αλλά η επάνοδός του στους αγωνιστικούς χώρους δεν εξαρτάται μόνο από αυτόν. Το «φαινόμενο» έχει να αγωνιστεί από το Φεβρουάριο του 2008, όταν τραυματίστηκε στον αγώνα της Μίλαν με τη Λιβόρνο.

Η εγχείρηση στον αχίλλειο τένοντα μπορεί να ήταν επιτυχής, ωστόσο, οι γιατροί ήταν ευθύς εξαρχής επιφυλακτικοί για το αν θα πρέπει να ξαναπαίξει ποδόσφαιρο. Η αποθεραπεία του Ρονάλντο πηγαίνει αρκετά καλά και δεν αποκλείεται να αγωνιστεί και μέσα στο 2008. «Είμαι αποφασισμένος να επιστρέψω και να παίξω καλό ποδόσφαιρο», ήταν τα λόγια του 32χρονου Βραζιλιάνου. Το πώς θα ανταποκριθεί το ταλαιπωρημένο πόδι του Ρονάλντο όταν αρχίζει να… πιέζεται από τις προπονήσεις και τους αγώνες, είναι ένα ερωτηματικό, το οποίο θα απαντηθεί λίαν συντόμως.

http://www.sport-fm.gr/article/146137


Διετής αποκλεισμός στον Ντόντο

Με ποινή δύο χρόνων για χρήση απαγορευμένων ουσιών τιμώρησε το Διαιτητικό Αθλητικό Δικαστήριο της Λοζάνης (CAS) τον Βραζιλιάνο ποδοσφαιριστή Ρικάρντο Λούκας. Ο 34χρονος επιθετικός, γνωστός και ως Ντόντο, είχε υποβληθεί σε έλεγχο τον Ιούνιο του 2007 όταν και αγωνιζόταν στην Μποταφόγκο, μετά το τέλος αναμέτρησης με τη Βάσκο Ντα Γκάμα για το Brasileirao και είχε βρεθεί θετικός στην ουσία αμφεταμίνη. Ο πέντε φορές διεθνής στάικερ με τη «σελεσάο» έδειχνε να τη γλιτώνει καθώς απαλλάχθηκε των κατηγοριών έπειτα από απόφαση του ανώτατου αθλητικού δικαστηρίου της χώρας του, κίνηση που ανάγκασε την WADA και τη FIFA να προσφύγουν στο CAS. Έτσι έπειτα από απόφαση του τελευταίου ο έμπειρος Λατίνος ο οποίος ανήκει στη Φλουμινένσε θα εξακολουθεί να παραμένει εκτός αγωνιστικών χώρων μέχρι το τέλος του Νοέμβριου του 2009.

http://www.sport-fm.gr/article/146157


Πολλές συλλήψεις στο Ζάγκρεμπ 11/09/2008, 20:40

Σε 63 συλλήψεις οπαδών, εκ των οποίων οι περισσότεροι είναι Κροάτες φίλαθλοι, προχώρησε το βράδυ της Τετάρτης η αστυνομία της βαλκανικής χώρας, ύστερα από την ήττα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος από το αντίστοιχο της Αγγλίας με 4-1, στο πλαίσιο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2010. Τα παραπάνω επιβεβαίωσε ανακοίνωση της κροατικής αστυνομίας, την Πέμπτη.
Η τελευταία ξεκαθάρισε πως τα σημαντικότερα επεισόδια σημειώθηκαν στο κέντρο του Ζάγκρεμπ, πριν την έναρξη της αναμέτρησης που διεξήχθη στην κροατική πρωτεύουσα, από δύο διαφορετικές μερίδες Κροατών φιλάθλων.

http://www.sport-fm.gr/article/146159


Μούτου: «Δεν σταματώ...»


Κατηγορηματικά διέψευσε ο Αντριάν Μούτου τις φήμες πως αποφάσισε να σταματήσει να αγωνίζεται στην εθνική ομάδα της Ρουμανίας λόγω κακών σχέσεων με τον ομοσπονδιακό τεχνικό, Βίκτορ Πίτουρκα. Ο τελευταίος είχε δηλώσει μετά την εντός έδρας ήττα των Βαλκάνιων από τη Λιθουανία με 3-0 πως ακόμη κι αν αγωνιζόταν ο (απών λόγω τραυματισμού) άσος της Φιορεντίνα το αποτέλεσμα δεν θα ήταν διαφορετικό. Ρουμανικό δημοσίευμα ανέφερε πως αυτή η δήλωση εξόργισε το αστέρι της ομάδας, αλλά εκείνος ήταν σαφής.

«Με εξέπληξε αυτό που διάβασα, ότι δηλαδή εξοργίστηκα με τον προπονητή και ήθελα να αποσυρθώ από την εθνική ομάδα. Σας διαβεβαιώ πως ουδέποτε είπα κάτι τέτοιο και δεν το σκέφτομαι καν. Δεν είχα καμία διένεξη με τον κύριο Πίτουρκα», δήλωσε ο Μούτου.

http://www.sport-fm.gr/article/146176


Ντούνγκα: «Δεν φεύγω από τη Βραζιλία»

Ανυποχώρητος στο να παραιτηθεί απ’ την τεχνική ηγεσία της εθνικής Βραζιλίας εμφανίστηκε ο Κάρλος Ντούνγκα. Ο 44χρονος ομοσπονδιακός τεχνικός της «σελεσάο» έχει δεχτεί κατά καιρούς σκληρή κριτική από τα ΜΜΕ της χώρας και το ισόπαλο 0-0 με τη Βολιβία τα ξημερώματα της Πέμπτης (σ.σ. 4:00 ώρα Βραζιλίας) στο Ρίο ντε Τζανέιρο για τα προκριματικά της Ν. Αμερικής για το Μουντιάλ 2010, έκανε τα πράγματα ακόμα χειρότερα. Παρά το γεγονός πως η χώρα της «σάμπα» βρίσκεται στη δεύτερη θέση πίσω από Παραγουάη, συγκατοικώντας με Αργεντινή και Χιλή, έχει καταφέρει να πάρει μόλις τρεις νίκες σε οκτώ παιχνίδια, ενώ οι εμφανίσεις της αν εξαιρέσει κανείς το εκτός έδρας 3-0 με τη Χιλή δεν είναι οι αναμενόμενες.

Στο τελευταίο τους παιχνίδι λοιπόν δεν κατάφεραν όχι μόνο να νικήσουν, αλλά ούτε καν να σκοράρουν κατά της τελευταίας Βολιβίας, η οποία αγωνιζόταν από το 52΄ με δέκα παίκτες (!). «Θα συνεχίσω τη δουλειά μου, όπως συμφωνήσαμε και με τον πρόεδρο (σ.σ. της βραζιλιάνικης ομοσπονδίας). Σίγουρα θα συναντήσουμε δυσκολίες να προκριθούμε, δεν είναι ποτέ εύκολο για τη Βραζιλία στα προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου», ήταν τα λόγια του και συνέχισε: «Το 2001 προκριθήκαμε την τελευταία αγωνιστική, όπως και το 1993. Ο δρόμος για μας δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα. Όποιοι παίζουν κόντρα σε μας κλείνονται πίσω με αποτέλεσμα να δυσκολεύει το έργο μας», τόνισε χαρακτηριστικά ο πάλαι ποτέ άσος των πέντε φορές πρωταθλητών κόσμου.

http://www.sport-fm.gr/article/146190


Εκπληκτικό ντεμπούτο για Ριβάλντο


Ιδανικό ντεμπούτο του Ριβάλντο στην πρώτη του εμφάνιση με την Μπονιουντκόρ, αφού εκτός από τα υψηλής τεχνικής του κόλπα, έβαλε και τα δύο γκολ, δίνοντας στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Το παιχνίδι έληξε 2-0, υπέρ της Μπονιουντκόρ, η οποία έπαιζε εκτός έδρας με τη Μάσαλ Μουμπόρακ. Αξίζει να σημειωθεί ότι εκτός από τις επευφημίες και τα χειροκροτήματα των οπαδών της δικής του ομάδας, πήρε και των αντιπάλων, οι οποίοι μάλιστα του έκαναν δώρο την παραδοσιακή ρόμπα του Ουζμπεκιστάν.

Τώρα η ομάδα του Βραζιλιάνου σούπερ σταρ ετοιμάζεται για τον αγώνα της προσεχούς Τετάρτης, με την ιρανική Σάιπα, για το Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας.

http://www.sport-fm.gr/article/146261


Αποκλεισμός από το Μουντιάλ για Αιθιοπία


«Βαριά καμπάνα» για την εθνική ομάδα της Αιθιοπίας, η οποία αποκλείστηκε από τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η FIFA έκανε πράξη την απειλή της και έδειξε το σκληρό της πρόσωπο προς τους Αιθίοπες, οι οποίοι αθέτησαν τη συμφωνία τους και επέτρεψαν την ανάμειξη της κυβέρνησης στα εσωτερικά ζητήματα της ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας της χώρας.

Έτσι, μετά από αυτή την απόφαση, ακυρώνονται όλα τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα που είχε στον 8ο προκριματικό, στον οποίο θα συνεχίσουν μόνο τρεις ομάδες, το Μαρόκο, η Μαυριτανία και η Ρουάντα.

http://www.sport-fm.gr/article/146295
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 12 Σεπ 2008, 23:41

ΚΥΠΡΟΣ: «Λυτρωτής» ο Σόσιν

Υπό το βλέμμα των ανθρώπων της Βέρντερ Βρέμης, η Ανόρθωση μπορεί να ίδρωσε, αλλά τελικά τα κατάφερε και έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το Μακάρειο Στάδιο. Η πρωταθλήτρια Κύπρου, σε ματς για τη δεύτερη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από τη Δόξα Κατωκοπιάς, την οποία και νίκησε με ένα γκολ στο 83ο λεπτό από τον μόνιμο σκόρερ της στους τελευταίους αγώνες, Λούκας Σόσιν. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό μετά το γκολ του είχε την ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στο δοκάρι. H συνθεση της Ανόρθωσης: Νάγκι, Κατσαβάκης, Κωνσταντίνου, Ντομπρασίνοβιτς, Σόσιν (85΄ Νικολάου), Κόστα (60΄ Χαουάρ), Λεϊβακαμπέσι, Σάβιο, Λαμπάν, Μπαρντόν (70΄ Φρούσσος), Θεοδότου.

Στο άλλο ματς της Παρασκευής, τις πρώτες του βαθμολογικές απώλειες είχε ο ΑΠΟΕΛ, που άφησε δυο πολύτιμους βαθμούς στην έδρα του Εθνικού Άχνας. Το τελικό 1-1 ήρθε έπειτα από τέρματα των Χαραλαμπίδη (51’) και Αλέκου (58’).

Παρασκευή 12/9

Δόξα – Ανόρθωση 0-1
Εθνικός – ΑΠΟΕΛ 1-1

Σάββατο 13/9

ΑΕΛ - Ατρόμητος
ΑΠΟΠ/Κινύρας - ΕΝΠ
ΑΕΚ - ΑΠΕΠ

Κυριακή 14/9

ΑΕΠ - Απόλλωνας
Ομόνοια - Αλκή

Η επόμενη αγωνιστική:

Σάββατο 20/9

ΕΝΠ - ΑΕΚ
Ατρόμητος - ΑΕΠ
Ανόρθωση - Εθνικός
ΑΠΟΕΛ - ΑΕΛ
ΑΠΕΠ - Δόξα

Κυριακή 21/9

Αλκή - ΑΠΟΠ/Κινύρας
Απόλλωνας - Ομόνοια

http://www.sport-fm.gr/article/146319


Premier League: Μεγάλη «μάχη» στο Άνφιλντ


Το ντέρμπι Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της τέταρτης αγωνιστικής της Premier League. Οι «κόκκινοι», πριν από δύο εβδομάδες, ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα στην έδρα της Άστον Βίλα. Οι «κόκκινοι διάβολοι», από την πλευρά τους, δεν έπαιξαν, λόγω της συμμετοχής τους στον τελικό του Σούπερ Καπ Ευρώπης, όπου γνώρισαν την ήττα από τη Ζενίτ με 2-1 στο Μονακό. Ο Ράφα Μπενίτεθ μπορεί να υπολογίζει τελικά στους Τζέραρντ και Τόρες, ενώ ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον θα παρατάξει την ομάδα του χωρίς τους Χάγκριβς, Γκικγς, Κάρικ και Κριστιάνο Ρονάλντο. Την Τρίτη (16/09) οι γηπεδούχοι φιλοξενούνται από τη Μαρσέιγ και την Τετάρτη (17/09) οι φιλοξενούμενοι υποδέχονται τη Βιγιαρεάλ, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League. Να σημειωθεί ότι η Λίβερπουλ δεν έχει νικήσει στο Άνφιλντ τη Γιουνάιτεντ στα τελευταία έξι παιχνίδια.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει, επίσης, το Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι. Οι «πολίτες», πριν από 15 ημέρες, νίκησαν εκτός έδρας τη Σάντερλαντ με 3-0, ενώ οι «μπλε» ήρθαν ισόπαλοι (1-1) με την Τότεναμ. Η ομάδα του Μαρκ Χιουζ θα αγωνιστεί χωρίς τους Ρίτσαρντς, Μποζίνοφ, Βασέλ και Μπενζανί, ενώ ο Λουίς Φελίπε Σκολάρι θα στερηθεί των υπηρεσιών των Εσιέν, Τζο Κόουλ, Μπάλακ και Ντρογκμπά. Την Τρίτη (16/09) οι φιλοξενούμενοι υποδέχονται την Μπορντό, στην πρώτη αγωνιστική του Champions League, ενώ οι γηπεδούχοι την Πέμπτη (18/09) αντιμετωπίζουν εκτός έδρας την Ομόνοια, για την πρώτη φάση του Κυπέλλου UEFA.

Τέλος, η Μπλάκμπερν φιλοξενεί την Άρσεναλ. Τα «ρόδα», την προηγούμενη αγωνιστική, γνώρισαν την ήττα με 4-1 στην έδρα της Γουέστ Χαμ, ενώ οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν με 3-0 της Νιούκαστλ. Ο Πολ Ινς δεν υπολογίζει στους Νταν και Σάντα Κρουζ, ενώ ο Αρσέν Βενγκέρ θα παρατάξει την ομάδα του χωρίς τους Σιλβέστρ, Ντιαμπί, Ροζίτσκι, Μπίσοφ και Εντουάρντο. Την Τετάρτη (17/09) οι φιλοξενούμενοι αντιμετωπίζουν εκτός έδρας την Ντιναμό Κιέβου.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής

Σάββατο 13/09/08 (17:00)

Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Γ. (14:45)
Μπλάκμπερν-Άρσεναλ
Φούλαμ-Μπόλτον
Νιούκαστλ-Χαλ Σίτι
Πόρτσμουθ-Μίντλεσμπρο
Γουέστ Μπρομ-Γουέστ Χαμ
Γουίγκαν-Σάντερλαντ
Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι (19:30)

Κυριακή 14/09/08

Στόουκ Σίτι-Έβερτον (15:30)

Δευέρα 15/09/08

Τότεναμ-Άστον Βίλα (22:00)

Δείτε τη βαθμολογία της Premier League

Επόμενη αγωνιστική:

Σάββατο 13/09/08 (17:00)

Σάντερλαντ-Μίντλεσμπρο (14:45)
Μπλάκμπερν-Φούλαμ
Λίβερπουλ-Στόουκ Σίτι
Γουέστ Χαμ- Νιούκαστλ
Μπόλτον-Άρσεναλ (19:30)

Κυριακή 14/09/08 (17:00)

Γουέστ Μπρομ-Άστον Βίλα (14:00)
Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (16:00)
Χαλ Σίτι-Έβερτον
Μάντσεστερ Σίτι-Πόρτσμουθ
Τότεναμ-Γουίγκαν

http://www.sport-fm.gr/article/146240


Bundesliga: Ντέρμπι στην κοιλάδα του Ρουρ

Το παραδοσιακό ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ ανάμεσα στην Μπορούσια Ντόρτμουντ και τη Σάλκε δεσπόζει στο πρόγραμμα της τέταρτης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος. Πέρα από την... ιστορική κόντρα ανάμεσα στις δύο ομάδες, το αλατοπίπερο της αναμέτρησης είναι το γεγονός ότι μοιράζονται την κορυφή έχοντας από επτά βαθμούς. Οι γηπεδούχοι θα παραταχθούν χωρίς τους Ντέντε και Ογουομογέλα, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα.

Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει και η μονομαχία του Αμβούργου με τη Λεβερκούζεν. Η ομάδα του Μάρτιν Γιολ έχει κάνει εξαιρετικό ξεκίνημα στη σεζόν και θα της λείψει μόνο ο Κάστελεν. Οι φιλοξενούμενοι δεν υπολογίζουν στους Σνάιντερ, Κάστρο, Σίνκιεβιτς, Γκρέσκο και Σαρπέι. Άγνωστο είναι αν ο προπονητής των «ασπιρίνων», Μπρούνο Λαμπαντία, αποφασίσει να δώσει θέση στην ενδεκάδα στον εξαιρετικά φορμαρισμένο Φάνη Γκέκα.

Η Μπάγερν δοκιμάζεται στην Κολωνία χωρίς τους Σανιόλ και Χαμίτ Αλτιντόπ, αλλά με τον Φρανκ Ριμπερί να είναι πιθανότατα στην αποστολή μετά τον τραυματισμό του. Τη δυνατότητα να πάρει την πρώτη της νίκη θα έχει η εκ των αντιπάλων του Παναθηναϊκού στο Champions League, Βέρντερ Βρέμης, υποδεχόμενη την Κότμπους.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της τέταρτης αγωνιστικής:

Παρασκευή 12/9 (21:30)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Καρλσρούη (αναβλήθηκε λόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου. Ο χλοοτάπητας είχε αντικατασταθεί μετά από συναυλία της Μαντόνα στο γήπεδο, αλλά κρίθηκε πως έκρυβε κινδύνους για τους ποδοσφαιριστές. Δεν έχει ακόμη ανακοινωθεί ημερομηνία διεξαγωγής της αναμέτρησης)

Σάββατο 13/9 (16:30)

Βέρντερ Βρέμης-Κότμπους
Αμβούργο-Λεβερκούζεν
Χέρτα Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ
Ντόρτμουντ-Σάλκε
Χόφενχαϊμ-Στουτγκάρδη
Κολωνία-Μπάγερν Μονάχου

Κυριακή 14/9 (18:00)

Ανόβερο-Γκλάντμπαχ
Μπόχουμ-Αρμίνια Μπίλεφελντ

Δείτε τη βαθμολογία της Bundesliga

Η επόμενη αγωνιστική:

Παρασκευή 19/9 (21:30)

Λεβερκούζεν-Ανόβερο

Σάββατο 20/9 (16:30)

Μπάγερν Μονάχου-Βέρντερ Βρέμης
Σάλκε-Άιντραχτ Φρανκφούρτης
Κότμπους-Μπόχουμ
Αρμίνια Μπίλεφελντ-Κολωνία
Γκλάντμπαχ-Χέρτα Βερολίνου

Κυριακή 21/9 (18:00)

Βόλφσμπουργκ-Αμβούργο
Στουτγκάρδη-Καρλσρούη
Χόφενχαϊμ-Ντόρτμουντ

http://www.sport-fm.gr/article/146217


Scottish League: Ντέρμπι στη Γλασκώβη

Η αναμέτρηση της πρωτοπόρου του βαθμολογικού πίνακα, Ρέιντζερς, και της δεύτερης, Κιλμάρνοκ, ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της πέμπτης αγωνιστικής της Scottish League. Οι «διαμαρτυρόμενοι», πριν από δύο εβδομάδες, ήταν οι νικητές του «Old Firm», αφού επικράτησαν της Σέλτικ με 4-2. Οι φιλοξενούμενοι νίκησαν εκτός έδρας την Νταντι Γιουνάιτεντ με 2-0. Οι δευτεραθλητές Σκωτίας θα αγωνιστούν χωρίς τους Μπερκ, Νέισμιθ και Φέργκιουσον.

Νωρίτερα, η τέταρτη της βαθμολογίας, Σέλτικ, θα φιλοξενηθεί από την 9η, Μάδεργουελ. Οι πρωταθλητές θα προσπαθήσουν για το καλύτερο σε μία δύσκολη έδρα, μετά την ήττα με 4-2 από την «αιώνια» αντίπαλο, Ρέιντζερς. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι είχαν νικήσει με 1-0 τη Χιμπέρνιαν, πριν από 15 ημέρες. Οι «προτεστάντες» θα παραταχθούν χωρίς τους Ντουμπέ, ΜακΝτόναλντ και Χέσελινκ, ενώ ο σύλλογος του Βόρειου Λάναρκσαϊρ δεν υπολογίζει στον ΜακΛιν.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει, επίσης, ο αγώνας της 6ης του πίνακα, Αμπερντίν, με την 7η, Χάμιλτον.

Η 5η αγωνιστική:

Σάββατο 13/09/08 (17:00)

Μάδεργουελ-Σέλτικ (14:30)
Αμπερντίν-Χάμιλτον
Φόλκερκ-Χαρτς
Χιμπέρνιαν-Νταντί Γιουνάιτεντ
Ιβερνές-Σεντ Μίρεν
Ρέιντζερς-Κιλμάρνοκ

Δείτε τη βαθμολογία του σκωτσέζικου πρωταθλήματος.

Η επόμενη αγωνιστική:

Σάββατο 20/09/08 (17:00)

Αμπερντίν-Νταντί Γιουνάιτεντ (14:30)
Χάμιλτον-Χιμπέρνιαν
Χαρτςς-Ινεβερνές
Σεντ Μίρεν-Φόλκερκ

Κυριακή 21/09/08

Ρέιντζερς-Μάδεργουελ (17:00)
Κιλμάρνοκ-Σέλτικ (18:00)

http://www.sport-fm.gr/article/146230


Jupiler League: Για το σερί η Μουσκρόν


Τους τρεις βαθμούς θα κυνηγήσει η Μουσκρόν απέναντι στη Γάνδη για να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Jupiler League. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν την τρίτη τους νίκη, σε ισάριθμούς αγώνες, καθώς επικράτησαν εκτός έδρας της Ντέντερ με 2-0. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι νίκησαν άνετα τη Σαρλερουά με 2-0. Αμφίβολοι οι Σμόγιε και Μίριτς για την ομάδα (σ.σ.: Γάνδη) του Μισέλ Πρεντόμ.

Εύκολο έργο αναμένεται να έχει η δεύτερη της βαθμολογίας, Σταντάρ Λιέγης, που φιλοξενεί την ένατη, Κορτράικ. Οι πρωταθλητές Βελγίου για το 2008 δεν μπόρεσε να φύγει με κάτι καλύτερο από την ισοπαλία (1-1) από την έδρα της Ρόζελαρ. Οι νεοφώτιστοι ηττήθηκαν με το ευρύ 4-0 από την Άντερλεχτ. Οι «κόκκινοι» δεν υπολογίζουν στον Ντιγκάο. Την Πέμπτη (18/09) η Σταντάρ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Έβερτον.

Η δεύτερη του πίνακα, Άντερλεχτ θα αγωνιστεί στην έδρα της 13ης, Μονς. Οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Σερκλ Μπριζ. Οι «μοβ» θα στερηθούν των υπηρεσιών του Φρούτος, ενώ προβλήματα αντιμετωπίζουν οι Σουάρες και Κανού.

Τέλος, η (δεύτερη του βαθμολογικού πίνακα) Κλαμπ Μπριζ δεν αναμένεται να συναντήσει δυσκολίες με τη (16η) Ντέντερ. Την Πέμπτη (18/09) η ομάδα του Μπριζ θα αντιμετωπίσει τη Γιουνγκ Μπόις.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής

Σάββατο 13/09/08 (20:00)

Μονς-Άντερλεχτ (19:00)
Κλαμπ Μπριζ-Ντέντερ
Μουσκρόν-Γάνδη
Γκέρμιναλ-Ροζελαρ
Μαλίν-Τούμπιζε
Λόκερεν-Βέστερλο
Σταντάρ Λιέγης-Κόρτραϊκ

Κυριακή 14/09/08

Σαρλερουά-Σερκλ Μπριζ (19:00)
Ζούλτε Βάρεγκεμ-Γκενκ (21:30)

Δείτε τη βαθμολογία του βελγικού πρωταθλήματος.

Η επόμενη αγωνιστική:

Παρασκευή 19/09/08

Άντερλεχτ- Σαρλερουά (21:30)

Σάββατο 20/09/08 (21:00)

Σερκλ Μπριζ-Γκέρμιναλ
Ντέντερ- Ζούλτε Βάρεγκεμ
Γάνδη-Μαλίν
Κόρτραϊκ-Μονς
Ρόζελαρ-Λόκερεν
Βέστερλο-Μουσκρόν

Κυριακή 21/09/08

Τούμπιζε-Σταντάρ Λιέγης (19:00)
Γκενκ-Κλαμπ Μπριζ (21:30)

http://www.sport-fm.gr/article/146223
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 17 Σεπ 2008, 03:05

ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΛΕΜΕ!!!!!!!!!!!

Champions League
"Λευκό" όνειρο για Ανόρθωση



"Λευκή" ισοπαλία... όνειρο κατόρθωσε να αποσπάσει η Ανόρθωση μέσα στην Βρέμη από την Βέρντερ και απέδειξε πως μόνο τον ρόλο του κομπάρσου δεν θα παίξει στον 2ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια για ακόμη μια φορά έστησε εξαιρετικά την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο και άντεξε στην πίεση των Γερμανών στο "Βέζερστάντιον".

Ο Τραϊανός Δέλλας και πάλι ήταν μπροστά από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, ενώ η πρωταθλήτρια Κύπρου απείλησε μάλιστα την εστία του Βίζε, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

ΒΕΡΝΤΕΡ: Βίζε, Φριτζ, Μερτεσάκερ, Νάλντο, Μπένις, Φρίνγκς, Γένσεν, Έζιλ, Ντιέγκο, Ρόζενγμπεργκ (57' Σανογκό), Πιζάρο (66' Ούγκο Αλμέιδα).
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μπεκιάι, Κωνσταντίνου, Κατσαβάκης, Νικολάου, Λεβακαμπέσι, Δέλλας, Μπαρντόν (70' Τσιταϊσβίλι), Λαμπάν, Σάβιο, Πάολο Κόστα (46' Ταχέρ), Σόσιν (58' Παναγή).

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Τσέλσι - Μπορντό 4-0

Εύκολο βράδυ πέρασε η Τσέλσι στο "Στάμφορντ Μπριτζ", καθώς επικράτησε της Μπορντό με 4-0, χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση.

Ο Φρανκ Λαμπάρτ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 14' και ο Άσλεϊ Κόουλ διπλασίασε τα τέρματα των "μπλε" στο 30', ενώ τα άλλα δύο τέρματα πέτυχαν οι Μαλουντά στο 82' και Ανελκά στο 92'.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Μποζίνγκουα, Καρβάλιο, Τέρι, Άσλεϊ Κόουλ, Μίκελ, Λαμπάρτ, Ντέκο (61' Μπάλακ), Τζο Κόουλ (74' Μπελέτι), Μαλουντά (84' Καλού), Ανελκά.
ΜΠΟΡΝΤΟ: Ραμέ, Ζουριετί, Ντιαβαρά, Πλανούς, Πλασέντε, Ντιαρά, Φερνάντο (75' Ντουκασέ), Γκουφράν (66' Ομπερτάν), Βεντέλ, Γκουρκούφ, Σαμάκ (66' Καβενάγκι).

Ρόμα - Κλουζ 1-2

Η Ρόμα επιβεβαίωσε την αγωνιστική της κρίση, καθώς έπεσε θύμα μιας από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία του Τσάμπιονς, αφού ηττήθηκε από την... πρωτάρα Κλουζ με 1-2 μέσα στο "Ολίμπικο".

Ο Πανούτσι σκόραρε και πάλι και έδωσε προβάδισμα στους "τζιαλορόσι" στο 17', όμως δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από τους Ρουμάνους με τον Ζουάν Κούλιο, ο οποίος ήταν αυτός που τους έδωσε και την νίκη στο 49'.

ΡΟΜΑ: Ντόνι, Σισίνιο, Κασέτι, Πανούτσι (47' Λόρια), Ρίισε (52' Τότι), Ντε Ρόσι, Ακουιλάνι, Τονέτο, Ταντέι (77' Μοντέλα), Μπαπτίστα, Βούσινιτς.
ΚΛΟΥΖ: Στανκόιου, Τόνι, Κάντου, Ντε Σόουζα, Αλβάρο Περέιρα, Ντάνι, Μουρεσάν, Κουμπαρμπιέρ (89' Πανίν), Χουάν Κούλιο, Τρίκα (67' Περάλτα), Κονέ.

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Βασιλεία - Σαχτάρ 1-2

Με δύο εκτελέσεις φάουλ στο πρώτο ημίχρονο η Σαχτάρ κέρδισε την Βασιλεία μέσα στο "Σεντ Γιάκομπ Παρκ" και έκανε αποφασιστικό βήμα τουλάχιστον για την 3η θέση.

Το πρώτο τέρμα για την ομάδα του Ντόνετσκ ήρθε από τον Φερναρντίνιο στο 25' και το δεύτερο από τον Τζάντσον στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ στιο 93' απλά κατάφερε να μειώσει ο Αμπραχάμ για τους Ελβετούς.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Κοστάντζο, Χόντελ, Άμπραχαμ, Μάρκε, Ζάνι, Χούνγκελ, Γκέλαμπερτ (63' Εντουάρδο Ρούμπιο), Στόκερ (46' Μουσταφί), Τσίπερφιλντ, Καρλίτος, Ντερτιγιόκ (46' Εντουάρδο).
ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτοφ, Σρνα, Κούτσερ, Τσιρκίνσκι, Σέβτσουκ, Χούμπσμαν, Τζάντσον, Φερναντίνιο (84' Φεντέτσκι), Ιλσίνιο (66' Βιλιάν), Μπραντάο, Λουίζ Αντριάνο (74' Σελέζνοφ).

Μπαρτσελόνα - Σπόρτινγκ 3-1

Χωρίς να εντυπωσιάσει η Μπαρτσελόνα πήρε αυτό που ήθελε στο "Καμπ Νου", την νίκη στην πρεμιέρα δηλαδή επί της Σπόρτινγκ, αν και αγχώθηκε λίγο στο τέλος.

Ο Τσάβι εκτέλεσε το κόρνερ στο 21' και Ράφαελ Μάρκες με κεφαλιά χάρισε το προβάδισμα στους "μπλαουγκράνα", ενώ ο Σαμουέλ Ετο'ο με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.

Η ομάδα της Λισαβόνας το... πάλεψε και με τους Πόστιγκα και Βελόσο να περνούν στον αγώνα κατόρθωσε να μειώσει με τον Τονέλ στο 72', όμως ο Τσάβι στο 87' έβαλε τέλος στις ελπίδες του διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλντέζ, Ντάνι Άλβες, Μάρκες, Πίκε, Πουγιόλ (89' Σιλβίνιο), Κεϊτά, Τσάβι, Ινιέστα, Μέσι, Ανρί (75' Πέδρο Ροδρίγκες), Ετο'ο (66' Γιάγια Τουρέ).
ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ρουί Πατρίσιο, Άμπελ, Πόλγκα, Τονέλ, Μάρκο Κανέιρα (79' Περεϊρίνια), Ζοάο Μουτίνιο, Ρόκενμπακ, Ιζμαΐλοφ, Ρομανιόλι (65' Μιγκέλ Βελόσο), Ντερλέι, Ντιαλό (62' Πόστιγκα).

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Αϊντχόφεν - Ατλέτικο 0-3

Με τον Σέρτζιο Αγκουέρο να... βγάζει φλόγες η Ατλέτικο Μαδρίτης "άλωσε" το "Φίλιπς Στάντιον" με 3-0. Ο νεαρός Αργεντίνος άνοιξε το σκορ μόλις στο 9' με κοντινό πλασέ, ενώ "χτύπησε" για δεύτερη φορά στο 36' με διαγώνιο πλασέ από πάσα του Πονγκόλ, ο οποίος πέντε λεπτά νωρίτερα είχε αντικαταστάσει τον Φορλάν που αποχώρησε τραυματίας.

Ο Νούνο Μανίς, ο οποίος φέτος με την επιστροφή του στους "ροχιμπλάνκος" φέτος δείχνει αναγεννημένος, ήταν αυτός που ουσιαστικά έβαλε τέλος σε κάθε ελπίδα των γηπεδούχων έστω για την ισοπαλία διαμορφώνοντας το τελικό 0-3 στο 54'.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ίσακσον, Σαλσίδο, Μαρσέλις, Μπρεσέ (74' Ροντρίγκες), Πιέτρες, Σίμονς, Κούλινα (46' Μπακάλ), Μέντες, Αμραμπάτ, Κούβερμαρς, Άφελαϊ (70' Λάζοβιτς).
ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Λέο Φράνκο, Περέα, Χέιτινγκα, Ουϊφαλούσι, Αντόνιο Λόπεζ, Πάουλο Ασουνσάο, Μανίς (65' Μπανέγκα), Λουίς Γκαρθία, Σιμάο, Αγκουέρο (63' Ραούλ Γκαρσία), Φορλάν (31' Σιναμά Πονγκόλ).

Μαρσέιγ - Λίβερπουλ 1-2

Η Μαρσέιγ δεν μπόρεσε ούτε φέτος να εμποδίσει την Λίβερπουλ να περάσει αλώβητη από την Μασσαλία και για την ακρίβεια δεν της το επέτρεψε ο Στίβεν Τζέραρντ, ο οποίος με δύο τέρματα έδωσε την νίκη στους "κόκκινους".

Στο 23' ο Κανά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρέινα και έβαλε φωτιά στις εξέδρες "Βελοντρόμ", όμως το προβάδισμα των μαρσεγέζων διήρκηκε μόλις τρία λεπτά, καθώς ο Τζέραρντ με εξαιρετικό μακρινό σουτ νίκησε τον Μανταντά, κάτι που έκανε και στο 32' με την εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Μπάμπελ.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Μπονάρ, Ζουμπάρ, Χίλτον, Ταϊβό, Κανά, Σεϊρού, Κονέ (75' Σαμασά), Μπεν Αρφά (57' Ζιανί), Μ'Μπαμί (41' Βαλμπουενά), Νιανγκ.
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Αρμπελόα, Σκρτελ, Κάραχερ, Ντοσένα, Μασεράνο, Τζέραρντ (69' Μπεναγιούν), Λούκας, Κάιτ, Μπάμπελ, Τόρες (65' Ριέρα).

Το αυριανό πρόγραμμά:

5ος όμιλος
Σέλτικ - Άαλμποργκ
Ντιναμό Κιέβου - Άρσεναλ

6ος όμιλος
Γιουβέντους - Ζενίτ
Λιόν - Φιορεντίνα

7ος όμιλος
Μάν. Γιουνάιτεντ - Βιγιαρεάλ
Πόρτο - Φενερμπεχτσέ

8ος όμιλος
Ρεάλ Μαδρίτης - Μπάτε Μπόρισοφ
Στεάουα - Μπάγερν

http://www.sport24.gr/html/ent/018/ent.253018.asp
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 17 Σεπ 2008, 03:20

Έδειραν τον... σωσία του προέδρου!

Αυτή την εποχή, στην πόλη της Νιούκαστλ, υπάρχει κάποιος σε χειρότερη μοίρα από τον πρόεδρο της ομώνυμης ομάδας, Μάικ Άσλεϊ, που "διώκεται" από τους οπαδούς προκειμένου να εξαναγκαστεί και να παραχωρήσει όσο το δυνατόν συντομότερα το πλειοψηφικό πακέτο των μετοχών;

Και όμως υπάρχει... Αυτός είναι ο Άλαν ΜακΚένα, οπαδός του συλλόγου, ο οποίος έχει την ατυχία να μοιάζει υπερβολικά με τον μεγαλομέτοχο των "καρακάξων", με αποτέλεσμα να δεχτεί το τελευταίο διάστημα δύο φραστικές -και όχι μόνο- επιθέσεις από άλλους οπαδούς, όπως αποκάλυψε ο ίδιος στην εφημερίδα "Daily Mail":

"Μόλις που είχα ανοίξει την πόρτα του Chicago Rock Cafe στην Chester-le-Street, και με πλησίασαν δύο τύποι, με τον έναν από τους δύο να με ρωτάει αν ήμουν ο ιδιοκτήτης της Νιούκαστλ.

Αντιλήφθηκα άμεσα ότι θα είχα πρόβλημα, γιατί αυτά τα δύο άτομα έμοιαζαν μεθυσμένα και πολύ επιθετικά, και δεν αστειεύονταν καθόλου", τόνισε στη συνέντευξη που παραχώρησε ο ΜακΚένα, για να συνεχίσει:

"Για να καταφέρω να ξεφύγω από τη δύσκολη θέση, άρχισα να γελάω και απάντησα αρνητικά. Όμως ο ένας από τους δύο με αποκάλεσε ψεύτη και μου έριξε μία γροθιά.

Ευτυχώς δεν κατάφερε να με χτυπήσει γιατί κάποιοι φίλοι που ήταν μαζί μου τον εμπόδισαν. Όμως αυτό το επεισόδιο μου προκάλεσε σοκ, γιατί δεν πίστευα ποτέ ότι ένας άνθρωπος θα μπορούσε ποτέ να κάνει ένα τέτοιο πράγμα".

Αυτή πάντως δεν ήταν η μοναδική φορά που ο οπαδός της Νιούκαστλ "πλήρωσε" την εκπληκτική ομοιότητα που έχει με τον μεγαλομέτοχο του συλλόγου, καθώς στον αγώνα του περασμένου Σαββάτου με τη Χαλ στο "Σεντ Τζέιμσις Παρκ", ένας άλλος οπαδός, απογοητευμένος από την εμφάνιση της ομάδας, τον πλησίασε στις τουαλέτες του γηπέδου και του μίλησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο.

"Έμπαινα στο μπάνιο, όταν ένας τύπος με πλησίασε και μου είπε: "Πως σου δίνεται η άδεια να έρχεσαι εδώ, αδύνατε μπάσταρδε;" Δεν μπορούσα να πιστέψω ότι με αποκάλεσε έτσι, γιατί δεν είμαι καθόλου αδύνατος"!

Την ομοιότητα των δύο ανδρών δεν την έχουν αναγνωρίσει πάντως μόνο οι οπαδοί της Νιούκαστλ, αλλά και ο ίδιος ο Άσλεϊ, με τον ΜακΚένα να αποκαλύπτει πως έχουν ήδη συναντηθεί.

"Συνάντησα τον Μάικ Άσλεϊ σε ένα ασανσέρ του γηπέδου πέρυσι και του είπα αμέσως: "Ξέρω τί σκέφτεσαι: Μάικ, πιστεύω ότι είσαι πραγματικά όμορφος", και μετά από αυτή τη φράση αρχίσαμε να γελάμε μαζί.

Ξαναειδωθήκαμε λίγες εβδομάδες αργότερα, στο πλαίσιο αγώνα με τη Φούλαμ. Εκείνος ήταν στα επίσημα και αναγνώρισε το φίλο μου, που ήταν μαζί μου στο ασανσέρ. Έτσι, τον πλησίασε και του είπε:

"Που χάθηκε ο φίλος σου"; Τώρα όμως που τα πράγματα είναι έτσι, πιστεύω ότι δεν έχω άλλη επιλογή από το να βγαίνω στους δρόμους του Νιούκαστλ με μία φανέλα που θα γράφει: "Δεν είμαι ο Μάικ".

Δεν με είχε ανησυχήσει ποτέ μέχρι τώρα η ομοιότητά μου με τον Άσλεϊ, όμως μετά από αυτό που μου συνέβη αναγκάστηκα να αλλάξω άποψη", κατέληξε χαρακτηριστικά ο οπαδός των "καρακάξων".

http://www.sport24.gr/html/ent/929/ent.252929.asp


Η συλλεκτική φανέλα της Κορίνθιανς!

Η Κορίνθιανς, μετά τον πρώτο υποβιβασμό στην ιστορία της το 2007, ετοιμάζεται να επιστρέψει άμεσα στη μεγάλη κατηγορία του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος και δεν φαίνεται διατεθειμένη να αφήσει το συγκεκριμένο γεγονός να περάσει... απαρατήρητο.

Όπως αναφέρουν τα ΜΜΕ στη "χώρα της σάμπας", για να γιορτάσει τον προβιβασμό και να ευχαριστήσει τους οπαδούς της που στάθηκαν στο πλευρό της σε αυτές τις δύσκολες στιγμές, η ομάδα του Σαο Πάολο θα δώσει το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος στη δεύτερη κατηγορία φορώντας μία ξεχωριστή φανέλα.

Σε αυτή τη συλλεκτική εμφάνιση λοιπόν θα τυπωθούν φωτογραφίες με πρόσωπα οπαδών της ομάδας, όπου θα καταφέρουν να αποκτήσουν μία από τις 400 "κενές" (αυτή τη στιγμή) θέσεις, καταβάλλοντας ο καθένας ένα ποσό της τάξης των 350 ευρώ.

http://www.sport24.gr/html/ent/021/ent.252021.asp


Η γκάφα της χρονιάς από τον... Ρομπίνιο!

Η αγγλική περιπέτεια του Ρομπίνιο στη Μάντσεστερ Σίτι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με τον Βραζιλιάνο διεθνή φορ να υποπέφτει σε μία... μνημειώδη γκάφα μιλώντας σε δημοσιογράφους για το ξεκίνημά του στην Πρέμιερ Λιγκ.

"Την τελευταία ημέρα των μεταγραφών η Τσέλσι μου έκανε μία τεράστια προσφορά και την αποδέχτηκα", ξεκίνησε τις δηλώσεις του ο Ρομπίνιο, με τον δημοσιογράφο να τον διορθώνει λέγοντάς του "Θες να πεις Μάντσεστερ Σίτι, σωστά;", και τον ίδιο να αντιλαμβάνεται το λάθος του λέγοντας "Ναι, Μάντσεστερ ήθελα να πω, συγχωρέστε με...".

Πέρα από αυτό το παιδαριώδες λάθος που έκανε, το οποίο ίσως να μαρτυρά πως οι σειρήνες του Ρόμαν Αμπράμοβιτς δεν έχουν πάψει να ηχούν στα αυτιά του, ο Ρομπίνιο μίλησε και για τη σχέση οργής που είχε το τελευταίο διάστημα με τους διοικούντες τη Ρεάλ Μαδρίτης, διαψεύδοντας τον πρόεδρο, Ραμόν Καλδερόν, σύμφωνα με τον οποίο ο παίκτης του είχε ζητήσει κλαίγοντας να πάρει μεταγραφή.

"Δεν έκλαψα. Απλά του είπα πως θα ήθελα να φύγω και αυτός μου έκανε τη ζωή δύσκολη, όμως δεν έκλαψα. Ήθελα να με αφήσει να φύγω από την μπροστινή πόρτα, χωρίς διαμάχες.

Το μόνο που έκανα ήταν να του πω την αλήθεια, δηλαδή αν δεν με ήθελε η Ρεάλ, δεν ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να παραμείνω".

Ο 24χρονος άσος υπεραμύνθηκε επίσης της απόφασής του να πάει στη Μάντσεστερ Σίτι, απαντώντας έτσι στον Πελέ, ο οποίος του άσκησε αυστηρή κριτική για την επιλογή του να αφήσει τη Ρεάλ για χάρη των "πολιτών".

"Δέχομαι την κριτική του Πελέ γιατί είναι ο βασιλιάς του ποδοσφαίρου. Όμως ίσως, εάν ήταν στη θέση μου, θα έκανε το ίδιο πράγμα. Είναι εύκολο να κρίνεις απ'έξω μία κατάσταση.

Νομίζω ότι μόνο όποιος έχει υποφέρει, όπως υπέφερα εγώ στη Ρεάλ, έχει κάτι να πει αναφορικά με το συγκριμένο ζήτημα", κατέληξε χαρακτηριστικά ο Ρομπίνιο.

http://www.sport24.gr/html/ent/141/ent.251141.asp


Κότερο με... μπασκέτα

Όχι, δεν γίναμε ξαφνικά... paparazzi, ωστόσο βολτάροντας το βράδυ του Σαββάτου (6/9) στη Μαρίνα Ζέας έπειτα από ένα δροσερό κοκτέιλ στην "Πισίνα" έπεσε το μάτι μας σε ένα... μπασκετικό αξιοθέατο! Το υπερσύγχρονο σκάφος "Ronin" μαγνήτιζε τα βλέμματα λόγω της πολυτέλειάς του, αλλά στο μυαλό ενός «μπασκετικού» η πρώτη σκέψη ήταν: "Το αφεντικό θα πρέπει να είναι και πολύ μερακλής"...

Δεν ήταν τα δύο ταχύπλοα –ένα εξ αριστερών και ένα εκ δεξιών- που έκλεβαν την παράσταση, αλλά η μπασκέτα με τον ασημί βραχίονα και το κανονικό ταμπλό που βρισκόταν στο πίσω μέρος του σκάφους. Οσο για το... παρκέ; Αν προσέξει κανείς προσεκτικά τις φωτογραφίες, θα διαπιστώσει ότι ο χώρος φτάνει και περισσεύει για να φιλοξενήσει ένα πρόχειρο "3 on 3" στα ανοικτά της θάλασσας!

Δεν σταματήσαμε, όμως, εκεί. Ψάξαμε, ρωτήσαμε, κάναμε έρευνα ζητώντας τα φώτα γνωστών και φίλων, που εργάζονται στη Μαρίνα ως δύτες, αλλά απάντηση πήραμε μόνο μετά το αναγκαίο σερφάρισμα στο διαδίκτυο. Ο "μερακλής" ιδιοκτήτης του σκάφους λέγεται Λάρι Ελισον και για όσους δεν τον γνωρίζουν, πρόκειται για τον 64χρονο διευθύνοντα σύμβουλο της εταιρείας λογισμικών "Oracle", ενώ σύμφωνα με το περιοδικό "Forbes" είναι ο 15ος πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο με περιουσία που υπολογίζεται στα... 25 δισεκατομμύρια δολάρια!

Ο Ελισον είναι γεννημένος στη Νέα Υόρκη, αλλά ζει και μεγαλουργεί στην Καλιφόρνια, όπου δημιούργησε την αμύθητη περιουσία του. Και αν σε κάποιους το όνομά του αρχίζει να θυμίζει κάτι, να σημειώσουμε ότι τον Αύγουστο στη ναυαρχίδα του στόλου του (ένα σκάφος μήκους 128 μέτρων με την ονομασία «Rising Sun») έκανε διακοπές στην Ελλάδα ο πρώην πρωθυπουργός της Αγγλίας Τόνι Μπλερ, γεγονός που δεν πέρασε απαρατήρητο από τον ελληνικό Τύπο.

http://www.sport24.gr/html/ent/992/ent.251992.asp


Με Τέρι στο ντέρμπι

Ο Τζον Τέρι θα ενισχύσει την Τσέλσι στο ντέρμπι με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την ερχόμενη Κυριακή, καθώς η τιμωρία του... δεν υπάρχει πια.

Ο αρχηγός των "μπλε" δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα στην αναμέτρηση του περασμένου Σαββάτου με την Μάντσεστερ Σίτι αφού έριξε κάτω τον Τζο με τον διαιτητή να θεωρεί πως ο Βραζιλιάνος ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

Η αρχική τιμωρία του Τέρι από την ομοσπονδία ήταν για τρεις αγωνιστικές, ο Σκολάρι αποφάσισε να ασκηθεί έφεση και δικαιώθηκε τελικά πλήρως.

Η ομοσπονδία επανεξέτασε την φάση και αποφάσισε να μην τιμωρήσει καθόλου τον ποδοσφαιριστή και αυτός να είναι διαθέσιμος πλέον για την σπουδαία αναμέτρηση με του "μπέμπηδες", ενώ με την αρχική απόφαση θα έχανε και τα ματς με την Πόρτμουθ για το Λιγκ και την Στόουκ για το πρωτάθλημα.

http://www.sport24.gr/html/ent/930/ent.252930.asp


Οι 10 χειρότερες μεταγραφές της Τσέλσι


Η παρουσία του Ρομάν Αμπράμοβιτς στην ιδιοκτησία της Τσέλσι έχει δώσει την δυνατότητα στην ομάδα να πραγματοποιήσει σπουδαίες μεταγραφές, ωστόσο κάποιες από αυτές θεωρήθηκαν εντελώς αποτυχημένες αφού σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να ανταποκριθούν στις προσδοκίες. Eτσι η Αγγλική εφημερίδα The Sun μάζεψε τις δέκα χειρότερες μεταγραφές στην παρουσία Αμπράμοβιτς όλο αυτό το διάστημα και εμείς σας τις παρουσιάζουμε.

Νο.10

Καλίντ Μπουλαρούζ: Ο Ζοζέ Μουρίνιο ήθελε σαν τρελός τον "Κανίβαλο", όπως είναι το ψευδώνυμο του, αφού πίστευε ότι θα αποτελούσε τον βασικό παρτενέρ του Τζον Τέρι. Ωστόσο ο ίδιος δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να ανταποκριθεί με αποτέλεσμα να πάει δανεικός στην Σεβίλη και στην συνέχεια στο Αμβούργο.

Νο.9

Ντελ Όρνο: Άλλη μια επιλογή του Μουρίνιο που σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να στεριώσει στην Τσέλσι, στοίχισε 10 περίπου εκ. ευρώ και τελικά κατέληξε στην Βαλένθια όπου και βγάζει σήμερα το ψωμί του.

Νο.8

Σκοτ Πάρκερ: Κανείς δεν κατάλαβε γιατί δαπανήθηκαν 12 εκ. ευρώ για την απόκτηση του αφού παρότι πραγματοποίησε μια εκπληκτική χρονιά με την Τσάρλτον, σε καμία περίπτωση τα χρήματα που δόθηκαν δεν ανταποκρίνονταν στην αξία του. Σαν αποτέλεσμα ήρθε η πώληση του στην Νιούκαστλ με τα μισά χρήματα.

Νο.7

Γκέρεμι: Ένας από τους πρώτους ποδοσφαιριστές που ήρθαν στην Τσέλσι στην εποχή Αμπράμοβιτς από την Ρεάλ Μαδρίτης, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει καλές εμφανίσεις, λόγος για τον οποίο έμεινε ελεύθερος.

Νο.6

Ντάμιεν Νταφ: Η Νιούκαστλ θα πρέπει να είναι πολύ ευχαριστημένη με την τακτική της Τσέλσι, αφού όποιον παίκτη διώχνουν οι "Μπλε" φροντίζουν να τον αρπάξουν αμέσως, το ίδιο συνέβηκε και με τον Νταφ ο οποίος αποκτήθηκε για 22 εκ. ευρώ όμως κάποιοι σοβαροί τραυματισμοί δεν του επέτρεψαν να ξεδιπλώσει το ταλέντο του.

Νο.5

Σον Ράιτ Φίλιπς: 24 εκ ευρώ έδινε η Τσέλσι με σκοπό να βρει τον κατάλληλο για το δεξιό άκρο του κέντρου, ο... τυχερός ήταν ο Φίλιπς που πήρε πολλές ευκαιρίες από τον Ζοζέ Μουρίνιο χωρίς όμως να καταφέρει τίποτε, το αποτέλεσμα γνωστό, ο παίκτης έφυγε, ευτυχώς όχι για την Νιούκαστλ, για μόλις 11 εκ. ευρώ

Νο.4

Χουάν Σεμπαστιάν Βερόν: Το 2003 ο Ρομάν Αμπράμοβιτς ήθελε να φέρει ένα μεγάλο όνομα που θα έκανε γκελ στους φίλους της Τσέλσι και αυτό του Βερόν ήταν το πρώτο στην λίστα. Ο Αργεντινός μέσος που αγωνιζόταν τότε στην Γιουνάιτεντ έψαχνε τρόπο για να φύγει από τους "Κόκκινους Διαβόλους" και η Τσέλσι με 15 εκ. ευρώ του έδωσε την λύση, παρόλα αυτά μετά από ένα χρόνο έφυγε δανεικός και στην συνέχεια έμεινε ελεύθερος.

Νο.3

Άντριαν Μούτου: Η ιστορία του είναι γνωστή καθώς λίγο μετά την απόκτηση του από την Τσέλσι πιάστηκε σε έλενχο για ντόπινγκ να είναι θετικός σε χρήση κοκαΐνης. Η υπόθεση του ωστόσο πήρε άλλη τροπή αφού η Τσέλσι διεκδικεί αποζημίωση από τον ίδιο για τα χρήματα που ξόδεψε για να τον αποκτήσει.

Νο.2

Ερνάν Κρέσπο: Το 2003 οι άνθρωποι της Τσέλσι πίστεψαν ότι βρήκαν έναν επιθετικό που θα λύσει το πρόβλημα πρόβλημα στο σκοράρισμα, όμως τα πράγματα δεν ήρθαν όπως τα περίμεναν αφού ο Αργεντινός στράικερ δεν κατάφερε ποτέ να προσαρμοστεί στον τρόπο ζωής στην Αγγλία, με αποτέλεσμα να δοθεί δανεικός για αρκετές σεζόν.

Νο.1

Αντρέι Σεφτσένκο: Μια γυναίκα λένε μπορεί να φέρει την καταστροφή, κάτι τέτοιο φαίνεται ότι ισχύει και στην περίπτωση του Ουκρανού επιθετικού αφού το 2006 η Τσέλσι δαπάνησε 32 εκ. ευρώ για να τον αγοράσει από την Μίλαν. Ο ίδιος βέβαια δεν ήθελε να φύγει από το Μιλάνο όμως η γυναίκα του τον πίεσε να αποχωρίσουν αφού ήθελε να ζήσει στο Λονδίνο.

http://www.sport24.gr/html/ent/902/ent.252902.asp


Επιστρέφει ο Ντρογκμπά

Μπορεί ο Μίκαελ Εσιέν να τραυματίστηκε σοβαρά και να μένει εκτός δράσης για τους επόμενους έξι μήνες, όμως υπήρξαν και ευχάριστα νέα για τον Ντιντιέ Ντρογμπά.

Ο Λουίς Φελίπε Σκολάρι θα έχει στη διάθεση του τον Ιβοριανό επιθετικό που λόγω τραυματισμού στο γόνατο είχε χάσει το ξεκίνημα στην Πρέμιερ Λιγκ.

Ο Αφρικανός πλέον τέθηκε στη διάθεση του Πορτογάλου τεχνικού και όπως επιβεβαίωσε ο προπονητής του θα είναι στην αποστολή των "μπλε" για το παιχνίδι που ακολουθεί με την Μάντσεστερ Σίτι.

"Θα είναι μαζί μας και μπορεί να αγωνιστεί τουλάχιστον για 45 λεπτά", ανέφερε χαρακτηριστικά.

Ο τελευταίος αγώνας που είχε αγωνιστεί ο Ντρογκμπά ήταν τον περασμένο Μαϊο στην Μόσχα και τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

http://www.sport24.gr/html/ent/934/ent.251934.asp


Σοκ με Εσιέν, τουλάχιστον 5 μήνες εκτός!

Τα κακά μαντάτα που δεν ήθελαν να ακούσουν στο στρατόπεδο της Τσέλσι για τον Μικαέλ Εσιέν τελικά ήχησαν στα αυτιά τους.

Ο Γκανέζος άσος των "μπλε" είναι πιθανό να μείνει εκτός δράσης έως το τέλος της αγωνιστικής περιόδου, αφού ο τραυματισμός που υπέστη στον αγώνα Γκάνα-Λιβύη είναι κάτι παραπάνω από σοβαρός.

Η ιατρική διάγνωση κάνει λόγο για ρήξη έξω πλαγίου συνδέσμου στο γόνατο, κάτι που σημαίνει πως θα μείνει εκτός δράσης το λιγότερο πέντε μήνες.

"Μίλησα με τον Μάικλ και είναι προφανές ότι έχει κάτι πολύ σοβαρό. Μου είπε ότι θα μείνει έξω για 5 μήνες ή και περισσότερο", δήλωσε ο αρχηγός της Τσέλσι, Τζον Τέρι.

Οπως ανακοινώθηκε από τους λονδρέζους, ο Γκανέζος μέσος θα χειρουργηθεί μόλις υποχωρήσει το πρήξιμο από το πόδι του. Θεωρείται βέβαιο πως ο σύλλογος θα κινηθεί μεταγραφικά, είτε τώρα είτε τον Ιανουάριο, για έναν παίκτη που θα αγωνίζεται στο χώρο του κέντρου.

Παράλληλα, δεν αποκλείεται να προκύψει νέο κεφάλαιο στις σχέσεις FIFA-συλλόγων, που εδώ και καιρό έχουν θίξει το θέμα των αποζημιώσεων, σε περίπτωση που κάποιος παίκτης τραυματίζεται κατά τη διάρκεια υποχρεώσεων με την εθνική ομάδα της χώρας του.

http://www.sport24.gr/html/ent/907/ent.251907.asp


Σενάρια για Μπάρι

Για την απόκτηση του Γκάρεθ Μπάρι είναι πιθανό να κινηθεί την περίοδο του Ιανουαρίου, η Τσέλσι προκειμένου να καλύψει το κενό του Μίκαελ Εσιέν, σύμφωνα με τον αγγλικό τύπο.

Ο αρχηγός της Άστον Βίλα βρέθηκε και στο στόχαστρο της Λίβερπουλ το καλοκαίρι αλλά οι δύο ομάδες δεν τα βρήκαν στο οικονομικό.

Όπως αναφέρει το δημοσίευμα, οι "μπλε" δείχνουν διαθετειμένοι να προσφέρουν το ποσό των 18 εκ. λιρών στην ομάδα του Μάρτιν Ο΄Νιλ προκειμένου να αποκτήσουν τον Μπάρι και να καλύψουν το κενό που άφησε ο Γκανέζος μέσος με τον σοβαρό τραυματισμό του.

http://www.sport24.gr/html/ent/557/ent.252557.asp


Ο Τσεχ περιμένει τον Ρομπίνιο

Η αναμέτρηση της Τσέλσι με την Μάντσεστερ Σίτι πλησιάζει και οι ποδοσφαιριστές των "Μπλε" είναι αποφασισμένοι να αποδείξουν στον Ρομπίνιο πως έκανε λάθος επιλογή πηγαίνοντας στο "Σίτι Οφ Μάντσεστερ" αντί για το "Στάμφορντ Μπριτζ", όπως υποστηρίζει ο Πετρ Τσεχ.

"Το πρωί λέει πως αγαπάει την Τσέλσι και θέλει να γίνει μέρος αυτής και λίγες ώρες αργότερα υπογράφει για έναν άλλο σύλλογο", τονίζει χαρακτηριστικά ο Τσέχος γκολκίπερ.

"Είναι όμως δική του απόφαση. Θέλει να παίξει καλά για την Μάντσεστερ Σίτι, αλλά και εμείς θέλουμε να του δείξουμε το Σάββατο πως η απόφασή του δεν ήταν στην πραγματικότητα και η καλύτερη για αυτόν".

Πάντως ο Τσέχ ανέφερε πως ο Ρομπίνιο είναι σπουδαίος παίκτης και θα τα καταφέρει στην Πρέμιερ Λιγκ, ενώ ολοκληρώνοντας ευχήθηκε και καλή ανάρρωση στον άτυχο Μικαέλ Εσιέν.

http://www.sport24.gr/html/ent/144/ent.252144.asp
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 17 Σεπ 2008, 03:29

Eστω κι ετεροχρονισμένα, ας δούμε τι έγινε στα Ευρωπαικά Πρωταθλήματα, το ΣουΚου που μας πέρασε..


Bundesliga: Πρώτη νίκη για Ανόβερο και Μπόχουμ

Τις πρώτες τους νίκες σημείωσαν Ανόβερο και Μπόχουμ στους αγώνες με τους οποίους ολοκληρώθηκε η τέταρτη αγωνιστική της Bundesliga, φτάνοντας αμφότερες τους τέσσερις βαθμούς. Το Ανόβερο με τους Χούζτι και Σλάουντραφ να σκοράρουν από δύο φορές επικράτησε με 4-1 της Γκλάντμπαχ, ενώ η Μπόχουμ με 2-0 της Αρμίνια Μπίλεφελντ με τον πρώην φορ του Ηρακλή και του ΠΑΟΚ, Μάρτιν Μίετσελ, να ανοίγει το σκορ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της τέταρτης αγωνιστικής:

Παρασκευή 12/9

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Καρλσρούη (αναβλήθηκε)

Σάββατο 13/9 (16:30)

Χόφενχαϊμ - Στουτγκάρδη 0-0

Ντόρτμουντ - Σάλκε: 3-3
(67` Σούμποτιτς, 70`, 89` πεν. Φρέι - 20` πεν. Φαρφάν, 39` Ραφίνια, 54` Βέστερμαν)

Κολωνία - Μπάγερν Μονάχου0-3
(53`, 60` Τόνι, 90` Ποντόλσκι)

Αμβούργο - Λεβερκούζεν 3-2
(36` Γκερέρο, 51` Όλιτς, 72` Πέτριτς - 4` Μπαρνέτα, 24` Χέλμες)

Χέρτα – Βόλφσμπουργκ 2-2
(57` Κάτσαρ, 85` Σίσερο - 1` Κόστα, 90`+ Ρίτερ)

Βέρντερ Βρέμης – Κότμπους 3-0
(75` Ντιέγκο, 80` Φρινγκς, 83` Σανόγκο)

Κυριακή 14/9 (18:00)

Ανόβερο-Γκλάντμπαχ 5-1
(32’, 47’ Χούζτι, 43’, 67’ Σλάουντραφ, 86’ πεν. Φορσέλ-53’ Φρεντ)

Μπόχουμ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-0
(22’ Μίετσελ, 26’ Πφέρτσελ)

Δείτε τη βαθμολογία της Bundesliga

Η επόμενη αγωνιστική:

Παρασκευή 19/9 (21:30)

Λεβερκούζεν-Ανόβερο

Σάββατο 20/9 (16:30)

Μπάγερν Μονάχου-Βέρντερ Βρέμης
Σάλκε-Άιντραχτ Φρανκφούρτης
Κότμπους-Μπόχουμ
Αρμίνια Μπίλεφελντ-Κολωνία
Γκλάντμπαχ-Χέρτα Βερολίνου

Κυριακή 21/9 (18:00)

Βόλφσμπουργκ-Αμβούργο
Στουτγκάρδη-Καρλσρούη
Χόφενχαϊμ-Ντόρτμουντ

http://www.sport-fm.gr/article/146556


Primera Division: Ρεάλ... 5003


Η Νουμάνθια προηγήθηκε δύο φορές στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», αλλά ηττήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία τη νίκησε τελικά με 4-3 παίρνοντας το παρθενικό της τρίποντο στο πρωτάθλημα. Ο Γκούτι ισοφαρίζοντας στο 19ο λεπτό σε 1-1 έγινε ο σκόρερ του γκολ υπ’αριθμόν 5.000 στο ισπανικό πρωτάθλημα για τη «βασίλισσα», που αν και παρατάχθηκε χωρίς τον Ραούλ στο βασικό της σχήμα ήταν πολύ παραγωγική στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-3, ενώ απείλησαν με ισοφάριση σε αρκετές περιπτώσεις.

Εφτάψυχες «νυχτερίδες»

Αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από την Αλμερία, η Βαλένθια κατάφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες και με 2-2 να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στην Ανδαλουσία, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική της Primera Division. Οι γηπεδούχοι με τέρματα των Πιάτι στο 20’ και Νεγκρέδο στο 40’ έφεραν σε μειονεκτική θέση τις «νυχτερίδες», αλλά πρώτα ο Αλέξις Ρουάνο στο 35’ και στη συνέχεια ο συνήθης ύποπτος,Νταβίντ Βίγια, στο 69’ είχαν τις απαντήσεις για τις «νυχτερίδες» που έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς.

Πρώτη η Εσπανιόλ

Πολύ «φτωχό» παραγωγικά ήταν το απόγευμα της Κυριακής στην Primera Division, αφού στους πέντε αγώνες που άρχισαν στις 18:00 σημειώθηκαν συνολικά μόλις τέσσερα γκολ. Η Εσπανιόλ διπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα νικώντας την Ουέλβα εκτός έδρας με τον Λουίς Γκαρσία να «χτυπά» στο 84’ πετυχαίνοντας το δεύτερο τέρμα του σε ισάριθμες αγωνιστικές του πρωταθλήματος και φέρνοντας τους Καταλανούς στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Βιγιαρεάλ έχοντας το μυαλό της περισσότερο στο παιχνίδι της Τετάρτης με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ) για το Champions League επικράτησε της Λα Κορούνια με 1-0 στο «Ελ Μαδριγάλ» με γκολ του Σάντι Καθόρλα. Η Οσασούνα με γκολ του Πορτίγιο στο 84’ έκλεψε ένα βαθμό από τη Μαγιόρκα, ενώ οι αναμετρήσεις Χετάφε-Μπέτις και Μάλαγα-Μπιλμπάο έληξαν χωρίς σκορ.

Aναλυτικά η δεύτερη αγωνιστική:

Σάββατο 13/9 (21:00)

Μπαρτσελόνα-Σανταντέρ 1-1
(70’ πεν. Μέσι-77’ Περέιρα)

Βαγιαδολίδ-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1
(3’ Ντοράδο, 28’ πεν. Μπαράχα-54’ Αγκουέρο)

Σεβίλλη-Σπόρτινγκ Χιχόν 4-3
(21' Σεβαντον, 36' 59΄Κανουτέ, 37' Μαρέσκα-17', 20' 45' πεν. Μπίλιτς)

Κυριακή 14/9 (18:00)

Χετάφε-Μπέτις 0-0

Μάλαγα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0

Μαγιόρκα-Οσασούνα 1-1
(15’ Αντούριθ-84’ Πορτίγιο)

Ουέλβα-Εσπανιόλ 0-1
(84’ Λουίς Γκαρσία)

Βιγιαρεάλ-Λα Κορούνια 1-0
(27’ Καθόρλα)

Ρεάλ Μαδρίτης- Νουμάνθια 4-3
(19’ Γκούτι, 26’ Χιγκουαΐν, 33’ Φαν Ντερ Φάαρτ, 40’ αυτ. Σίσμα-7’, 54’ Μορένο, 22’ Μπαρκέρο)

Αλμερία-Βαλένθια 2-2
(20’ Πιάτι, 40’ Νεγκρέδο-35’ Αλέξις, 69’ Βίγια)

Η βαθμολογία της Primera Division.

Η επόμενη αγωνιστική (3η)

Σάββατο-Κυριακή 20/21

Αλμερία-Μάλαγα
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Βαγιαδολίδ
Ατλέτικο Μαδρίτης-Ουέλβα
Μπέτις-Σεβίλλη
Λα Κορούνια-Μαγιόρκα
Εσπανιόλ-Χετάφε
Νουμάνθια-Βιγιαρεάλ
Σανταντέρ-Ρεάλ Μαδρίτης
Σπόρτινγκ Χιχόν-Μπαρτσελόνα
Βαλένθια-Οσασούνα

http://www.sport-fm.gr/article/146574


Premiership: Άλωσαν την πρωτεύουσα οι «χωριάτες»


Η Άστον Βίλα επικράτησε με 2-1 της Τότεναμ στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν», στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η τέταρτη αγωνιστική στην Premiership. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5’ ο Ρίο Κόκερ με κοντινό πλασέ, ενώ στο 54’ ο Γιάνγκ με μακρινό σουτ αιφνιδίασε τον Γκόμες, ο οποίος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Οι Λονδρέζοι κατάφεραν απλώς να μειώσουν με ένα τυχερό γκολ στο 87’ από τον Μπεντ, στο πόδι του οποίου κόντραρε η μπάλα μετά από σουτ του Τζίνας, αλλάζοντας πορεία. Οι «χωριάτες» πήραν τη νίκη κι έφτασαν τους επτά βαθμούς, αφήνοντας τους γηπεδούχους, με τους οποίους ντεμπουτάρισαν οι Τσόρλουκα και Παβλιουτσένκο, στον πάτο της βαθμολογίας με ένα βαθμό.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα:

Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Γ. 2-1
(27΄αυτ. Μπράουν, 77΄ Μπάμπελ / 3΄ Τέβες)

Μπλάκμπερν-Αρσεναλ 0-4
(8΄ Φαν Πέρσι, 45΄,81΄πεν., 90΄ Αντεμπαγιόρ)

Φούλαμ-Μπόλτον 2-1
(15΄ Γκέρα, 41΄ Ζαμόρα / 82΄ Ντέιβις)

Νιούκαστλ-Χαλ 1-2
(82΄ Σίσκο / 34΄,55΄πεν. Κινγκ)

Γουέστ Μπρομ-Γουέστ Χαμ 3-2
(3΄ Μόρισον, 37΄πεν. Μπέντναρ, 83΄ Μπραντ / 29΄ Νομπλ, 35΄ Νιλ)

Πόρτσμουθ-Μίντλεσμπρο 2-1
(59΄, 86΄ Ντεφόε / 24΄ Μίντο)

Γουϊγκαν-Σάντερλαντ 1-1
(78΄ Ζακί / 15΄αυτ. Μπράμπλ)

Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι 1-3
(13΄ Ρομπίνιο / 16΄ Καρβάλιο, 53΄ Λάμπαρντ, 69΄ Ανελκά)

Στόουκ Σίτι-Εβερτον 2-3
(54' Ολινφάγια, 63' Φούλερ-41' Αγιεγκμπένι, 51' Ανιτσέμπε, 77' Κέιχιλ)

Τότεναμ-Αστον Βίλα 1-2
(87’ Μπεντ-5’ Ρίο-Κόκερ, 54’ Γιάνγκ)

Δείτε τη Βαθμολογία της Πρέμιερ Λιγκ.


Επόμενη αγωνιστική:

Σάββατο 13/09/08 (17:00)

Σάντερλαντ-Μίντλεσμπρο (14:45)
Μπλάκμπερν-Φούλαμ
Λίβερπουλ-Στόουκ Σίτι
Γουέστ Χαμ- Νιούκαστλ
Μπόλτον-Άρσεναλ (19:30)

Κυριακή 14/09/08 (17:00)

Γουέστ Μπρομ-Άστον Βίλα (14:00)
Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (16:00)
Χαλ Σίτι-Έβερτον
Μάντσεστερ Σίτι-Πόρτσμουθ
Τότεναμ-Γουίγκαν

http://www.sport-fm.gr/article/146716


Serie A: Άνοιξε λογαριασμό η «Γιούβε»

Ο Αμάουρι έδωσε τη λύση

Πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 1-0, αν και χρειάστηκε 67 λεπτά για να ανοίξει το σκορ, η Γιουβέντους επικράτησε της Ουντινέζε στο Τορίνο στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική στη Serie A. Το παρθενικό τρίποντο στο πρωτάθλημα χάρισε στους «μπιανκονέρι» ο νεοαποκτηθείς Αμάουρι, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν πολλές ακόμη ευκαιρίες να αυξήσουν το δείκτη του σκορ και δεν απειλήθηκαν από τους φιλοξενούμενους.

Νέα ήττα για Μίλαν

Ούτε ο πιο απαισιόδοξος φίλαθλος της Μίλαν δεν θα μπορούσε να φανταστεί πως οι «ροσονέρι» μετά το πέρας των δυο πρώτων αγωνιστικών θα βρίσκονταν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και χωρίς βαθμό. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι γνώρισε την ήττα 2-0 από τη Τζένοα έχοντας μάλιστα στην ενδεκάδα της τους Κακά, Ροναλντίνιο και Σεβτσένκο. Μεγάλη νίκη για τη Νάπολι με 2-1 επί της Φιορεντίνα παρά το γεγονός ότι οι «βιόλα» ήταν εκείνοι που είχαν ανοίξει το σκορ με τον Μούτου. Το δυο στα δυο πέτυχαν Λάτσιο και Αταλάντα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής:

Σάββατο 13/9

Παλέρμο-Ρόμα 3-1
(19’, 57’ Μίκολι, 73’ Καβάνι,-Μπαπτίστα)

Ίντερ-Κατάνια 2-1
(43’ αυτ. Μασκάρα, 48’ αυτ. Τερλίτσι-42’ Πλασμάτι)

Κυριακή 14/9 (16:00)

Νάπολι-Φιορεντίνα 2-1

(48' Χάμσικ, 70' Μάτζιο - 41' Μούτου)

Τζένοα-Μίλαν 2-0
(30' Σκούλι, 90' πεν. Μιλίτο)

Λάτσιο-Σαμπντόρια 2-0
(7' Ζαράτε, 72' Πάντεφ)

Λέτσε-Κιέβο 2-0
(47' Κασέρτα, 83' Καστίγιο)

Μπολόνια-Αταλάντα 0-1
(9' Γκουαρέντε)

Ρετζίνα-Τορίνο 1-1
(43' αυτ. Ντι Λορέτο - 13' Αμορούζο)

Σιένα-Κάλιαρι 2-0
(10' Καλάιο, 90+ Σεζάλ)

Γιουβέντους-Ουντινέζε 1-0
(67’ Αμάουρι)

Δείτε τη βαθμολογία της Serie A.

Η επόμενη αγωνιστική

Σάββατο 20/9

Κατάνια-Αταλάντα 19:00
Ρόμα-Ρετζίνα 21:30

Κυριακή 21/9 (16:00)

Κάλιαρι-Γιουβέντους
Φιορεντίνα-Μπολόνια
Λέτσε-Σιένα
Παλέρμο-Τζένοα
Σαμπντόρια-Κιέβο
Τορίνο-Ίντερ
Ουντινέζε-Νάπολι
Μίλαν-Λάτσιο 21:30

http://www.sport-fm.gr/article/146587


Le Championnat: «Καθάρισε» με Ματέγια

Κοντά στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος εξακολουθεί να βρίσκεται η Παρί Σεν Ζερμέν. Η κυπελλούχος Ευρώπης του 1996 κέρδισε με 1-0 τη νεοφώτιστη Ναντ στο «Παρκ Ντε Πρενς», στον αγώνα που ολοκλήρωσε την πέμπτη αγωνιστική και βρέθηκε τρεις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο και πρωταθλήτρια, Λιόν. Αντίθετα, τα «καναρίνια» παρέμειναν στην τελευταία θέση, έχοντας μόλις έναν βαθμό. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Ματέγια Κέζμαν, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 6’. Οι πρωτευουσιάνοι ήταν σαφώς ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και θα μπορούσαν να σημειώσουν περισσότερα τέρματα. Δείτε τα υπόλοιπα ματς της Κυριακής.


Αναλυτικά, τα αποτελέσματα:


Οσέρ-Νανσί 1-1
(55΄ Λεζόν - 65΄ Ζερκα)

Μονακό-Λοριάν 2-0
(25΄ Παρκ, 71΄ Νιμανί)

Λε Μαν-Τουλούζ 1-2
(35΄ Λε Ταλεκ - 11΄ Μανσαρέ, 19΄ αυτ. Μπεν Φρεϊ)

Λιόν-Νις 3-2
(39΄, 73΄ Ζουνίνιο, 90΄ πέν. Μπενζεμά - 3΄ Μπαμόγκο, 20΄ Ρεμί)

Ρεν-Χάβρη 1-1
(27΄ Μπριάν - 33΄ Λεσάζ)

Βαλανσιέν-Γκρενόμπλ 1-1
(86΄ πέν. Πουγιόλ - 90΄ Κουρτό)

Μπορντό-Μαρσέιγ 1-1
(25’ Τσαμακ/ 2’ Κονέ)

Καέν-Σεντ Ετιέν 2-0
(28΄ Καλφαλά, 90΄ Νιβέτ)

Σοσό-Λιλ 1-1
(47΄ Πριβάτ - 63΄ Μπαστός)

Παρί ΣΖ-Ναντ 1-0
(6`-πέναλτι Κέζμαν)


Δείτε τη βαθμολογία του γαλλικού πρωταθλήματος.


Η 6η αγωνιστική:

Σάββατο 20/09/08 (20:00)

Γκρενόμπλ-Μπορντό
Χάβρη-Λιόν
Λιλ-Οσέρ
Λοριάν-Καέν
Ναντ-Βαλενσιέν
Τουλούζ-Σοσό
Νις-Λε Μαν (22:00)

Κυριακή 21/09/08 (18:00)

Νανσί-Ρεν
Σεντ Ετιέν-Παρί Σ.Ζ.
Μαρσέιγ-Μονακό (22:00)

http://www.sport-fm.gr/article/146595


Eredivisie: Νίκη για τον «Αίαντα»


Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η ομάδα του Άγιαξ, η οποία νίκησε 1-0 τη Ρόντα στο "Αμστερνταμ Αρίνα", με τέρμα του Φερμάελεν στο 54'. Η ομάδα του Μάρκο Φαν Μπάστεν δεν εντυπωσίασε –και πάλι- με την απόδοσή της, ωστόσο, απέφυγε το "στραβοπάτημα" που θα την έφερνε, από πολύ νωρίς, πολύ πίσω στη βαθμολογία. Νωρίτερα, η Ντε Γκράαφτσαπ νίκησε με 1-0 τη Φίτεσε.


Αναλυτικά, το πρόγραμμα

Παρασκευή 12/09/08

Χέρενφεν-Χέρακλες 2-2
(5’, 12’ Πράνιτς-45’ Βάουτενς, 66’ Ντοστ)

Σάββατο 13/09/08

Αϊντχόφεν-Σπάρτα Ρότερνταμ 1-0
(58’ Αφελάι)

Ντεν Χάαγκ-Αλκμααρ 3-0
(54’ Κνόπερ, 71’ Κορνέλισε, 85’ Μέριτς)

Τβέντε-Ναϊμέγκεν 1-1
(88’ Τσιμπάμπα-28’ Ελία)

Φέγενορντ-Φόλενταμ 5-0
(14’πεν, 30’ πεν. Τόμασον, 74’, 82’ Μπίσεβαρ, 90’ Μολς)

Κυριακή 14/09/08 (15:30)

Ντε Γκράαφσαπ-Φίτεσε 1-0
(19’ πεν. Όουστ)

Αγιαξ-Ρόντα 1-0
( 54΄Φερμάελεν)

Γκρόνινγκεν-Ουτρέχτη 2-0
(35΄ Γκράνκβιστ, 61΄Μπεργκ)

Μπρέντα-Βίλεμ1-3
(88΄Αμόα- Ντεμούζ 57΄, πεν. 68΄, Μαχαμαντού 76΄)

Δείτε τη βαθμολογία του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Η επόμενη αγωνιστική:

Παρασκευή 19/09/08 (20:00)

Ουτρέχτη-Βίλεμ (21:45)

Σάββατο 20/09/08

Φίτεσε-Σπάρτα Ρότερνταμ (19:45)
Χέρακλες- Γκρόνινγκεν (20:45)
Αλκμααρ-Αϊντχόφεν (21:45)

Κυριακή 21/09/08 (15:30)

Ντε Γκράαφσαπ-Ντεν Χάαγκ (13:30)
Φέγενορντ-Αγιαξ (13:30)
Χέρενφεν-Ναϊμέγκεν
Ρόντα-Μπρέντα
Φόλενταμ- Τβέντε

http://www.sport-fm.gr/article/146541


Superliga: Δια ποδός Ποστίγκα


Ένα γκολ του Χέλντερ Ποστίγκα μόλις στο τρίτο λεπτό με κοντινή προβολή χάρισε στη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπράγκα στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Πλέον τα «λιοντάρια» είναι μαζί με τη Νασιονάλ οι μόνες ομάδες με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες και μοιράζονται την κορυφή της Superliga.

Τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής:

Παρασκευή 29/8/08

Μπελενένσες-Πάκος Φερέιρα 2-2
(27' Zε Πέδρο, 90' Αρόζ-73', 89' Γουίλιαμ)

Σάββατο 30/8

Μπενφίκα-Πόρτο 1-1
(56’ Καρντόσο-11’ πεν. Λούτσο)

Κυριακή 31/8

Ακαντέμικα-Ρίο Αβε 1-0
(22' Γκάρσες)

Νασιονάλ-Ναβάλ 2-1
(47' Ματέους, 52' Αλόνσο-69' Παουλάο)

Τροφένσε-Λεισόες 1-2
(66' Νασιμέντο-22' Γουέσλεϊ, 61' Μάνουελ)

Σετούμπαλ-Αμαδόρα 1-0
(1' Mατέους)

Δευτέρα 1/9

Μαρίτιμο-Γκιμαράες 0-1
(14' Ρομπέρτο)

Mπράγκα-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 0-1
(4' Ποστίγκα)

Eπόμενη αγωνιστική:

Κυριακή 21/9

Ακαντέμικα-Σετούμπαλ (18:00)
Aμαδόρα-Μαρίτιμο (18:00)
Γκιμαράες-Νασιονάλ (18:00)
Λεισόες-Μπράγκα (18:00)
Ναβάλ-Τροφένσε (18:00)
Πάκος Φερέιρα-Μπενφίκα (18:00)
Ρίο Αβε-Πόρτο (18:00)
Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Μπελενένσες (18:00)

http://www.sport-fm.gr/article/144906
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 17 Σεπ 2008, 03:31

Κύπελλο Ουέφα

«Καθάρισαν» οι Γερμανοί


Οι γερμανικές ομάδες έδειξαν τη σαφή ανωτερότητά τους, στα δύο υπόλοιπα παιχνίδια της Τρίτης, που άνοιξαν την αυλαία των πρώτων αγώνων του αντίστοιχου γύρου του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Η Σάλκε απέδειξε πως είναι από τις ομάδες που μπορούν να διεκδικήσουν το φετινό τρόπαιο, σαρώνοντας τον ΑΠΟΕΛ μέσα στην Κύπρο με 4-1 και εξασφαλίζοντας, από τώρα, το «εισιτήριο» για τους ομίλους της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης. Σκόρερ για τους «μπλε του βασιλιά» ήταν οι Βέστερμαν, Ράκιτιτς, Σάντσεζ και Αλντιντοπ. Για τους «κιτρινομπλέ», μείωσε προσωρινά ο Μιροσάβλιεβιτς.


ΑΠΟΕΛ: Μορφής, Μπρούρσε, Κοσόφσκι (82΄Ονουάτσι), Χαραλαμπίδης, Μοράις, Χατζί, Π. Χρήστου, Κόντης, Πίντο, Πουρσαϊτίδης (63΄Αλεξάντρου), Ζεβλάκοφ (63΄Μιροσάβλιεβιτς)

Σάλκε: Φέρμαν, Βέστερμαν, Μπορντόν, Κομπιασβίλι, Ράκιτιτς, Ασαμόα (73΄Αλτιντοπ), Φαρφάν, Ραφίνια, Κρστάιτς (60΄Χουβέντες), Σάντσεζ (80΄Λόβενγκραντς), Ένγκελάαρ

Το ίδιο ισχύει και για τη Χέρτα. Οι Βερολινέζοι κέρδισαν στην έδρα τους την αδύναμη Σεντ Πάτρικς του Εϊρε με 2-0 και, μόνο με «αυτοκτονία», θα χάσουν την είσοδο στους ομίλους. Σκόρερ των νικητών οι Νίκου και Τσιτσέρο. Η ρεβάνς στο "Σάλκε Αρίνα" θα διεξαχθεί στις 2 Οκτωβρίου, ενώ αυτή στην Ιρλανδία στις 30 Σεπτεμβρίου.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα:

Νόρντζελαντ (Δανία)-Ολυμπιακός (ΕΛΛΑΔΑ) 0-2
73΄ Μήτρογλου, +90΄ Λέτο

Χέρτα Βερ. (Γερμανία)-Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία) 2-0
50΄ Νίκου, 77΄ Σάντος

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Σάλκε (Γερμανία) 1-4
72΄ Μιροσάβλιεβιτς - 25΄ Βέστερμαν, 36΄ Ράκιτιτς, 41΄ Βιθέντε Σάντσεζ, 88΄ Αλτιντόπ

Μίλαν (Ιταλία)-Ζυρίχη (Ελβετία) 18/9

Πόλι Τιμισοάρα (Ρουμανία)-Παρτιζάν Βελ. (Σερβία) 18/9

Μπάνικ Οστράβα (Τσεχία)-Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία) 18/9

Μέταλιστ Χάρκιβ (Ουκρανία)-Μπεσίκτας (Τουρκία) 18/9

Πόρτσμουθ (Αγγλία)-Γκιμαράες (Πορτογαλία) 18/9

Καϊσέρισπορ (Τουρκία)-Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία) 18/9

Σεβίλλη (Ισπανία)-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) 18/9

Βόλφσμπουργκ (Γερμανία)-Ραπίντ Βουκ. (Ρουμανία) 18/9

Σαμπντόρια (Ιταλία)-FBK Κάουνας (Λιθουανία) 18/9

Μαρίτιμο (Πορτογαλία)-Βαλένθια (Ισπανία) 18/9

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) 18/9

Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)-Ομόνοια (Κύπρος) 18/9

Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)-Μπριζ (Βέλγιο) 18/9

Νανσί (Γαλλία)-Μαδέργουελ (Σκοτία) 18/9

Εβερτον (Αγγλία)-Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) 18/9

Νάπολι (Ιταλία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία) 18/9

Μπελιντσόνα (Ελβετία)-Γαλατάσαραϊ (Τουρκία) 18/9

Ναϊμέγκεν (Ολλανδία)-Ντιναμό Βουκ. (Ρουμανία) 18/9

Σανταντέρ (Ισπανία)-Χόνκα (Φινλανδία) 18/9

Λίτεξ Λόβετς (Βουλγαρία)-Αστον Βίλα (Αγγλία) 18/9

Αούστρια Βιέννης (Αυστρία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 18/9

Σετούμπαλ (Πορτογαλία)-Χέρενφεν (Ολλανδία) 18/9

Μπραν (Νορβηγία)-Λα Κορούνια (Ισπανία) 18/9

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-Βασλούι (Ρουμανία) 18/9

Σλάβεν Κοπρίβνιτσα (Κροατία)-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) 18/9

Μπρόντμπι (Δανία)-Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) 18/9

Τσέρνο Μόρε (Βουλγαρία)-Στουτγκάρδη (Γερμανία) 18/9

Ρεν (Γαλλία)-Τβέντε (Ολλανδία) 18/9

Αγιαξ (Ολλανδία)-Μπόρατς Τσάτσακ (Σερβία) 18/9

Τότεναμ (Αγγλία)-Βίσλα Κρακοβίας (Πολωνία) 18/9

Κοπεγχάγη (Δανία)-ΦΚ Μόσχας (Ρωσία) 18/9

Ζίλινα (Σλοβακία)-Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) 18/9

Ντόρτμουντ (Γερμανία)-Ουντινέζε (Ιταλία) 18/9

Μπράγκα (Πορτογαλία)-Αρτμέντια (Σλοβακία) 18/9

Φέγενορντ (Ολλανδία)-Κάλμαρ (Σουηδία) 18/9

Αμβούργο (Γερμανία)-Ουνιρέα Ουρζιτσένι (Ρουμανία) 18/9

Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Σεντ Ετιέν (Γαλλία) 18/9

http://www.sport-fm.gr/article/146829
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 18 Σεπ 2008, 01:17

«Σκόνταψαν» Μάντσεστερ, Λιόν

Οι εντός έδρας ισοπαλίες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (0-0 με την Βιγιαρεάλ) και της Λιόν (2-2 με την Φιορεντίνα) ήταν οι μίνι-εκπλήξεις των αναμετρήσεων της 1ης αγωνιστικής των τελευταίων 4 ομίλων (5ος έως 8ος) του Τσάμπιονς Λιγκ. «Ποδαρικό» με το δεξί έκαναν Ρεάλ, Μπάγερν, Γιουβέντους και Πόρτο, ενώ ισοπαλία απέσπασε η Αρσεναλ στο Κίεβο από την Ντιναμό.

Στον 5ο όμιλο κυριάρχησαν οι «λευκές» ισοπαλίες. Το ντεμπούτο του Κριστιάνο Ρονάλντο τη φετινή σεζόν (μπήκε ως αλλαγή στο 62') δεν στάθηκε ικανό για να δώσει τη νίκη στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Βιγιαρεάλ στο «Ολντ Τράφορντ». Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι (60' Φράνκο, 83' Εβανς) αλλά γκολ δεν μπήκε και έτσι το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Ιδια εικόνα και στη Γλασκώβη, στον αγώνα της Σέλτικ με την Ααλμποργκ. Ο Σαμαράς έπαιξε και στα 90 λεπτά, ενώ οι «καθολικοί» έχασαν πέναλτι στο 31' με τον Ρόμπσον.

Στον 6ο όμιλο, το γκολ του Φαν Μπούιτεν στο 14' στάθηκε αρκετό για την Μπάγερν να πάρει τη νίκη με 1-0 από την Στεάουα στο Βουκουρέστι. Οι Ρουμάνοι είχαν δοκάρι στο 58' με τον Μπρένχαρντ. Συναρπαστικό ματς έγινε στο «Ζερλάν», με την Φιορεντίνα να προηγείται 2-0 της Λιόν με 2 γκολ του Τζιλαρντίνο (12', 42'), αλλά τους Γάλλους να φτάνουν στην ισοφάρισε με τους Πικιόν (73'), Μπενζεμά (85'). Οι Ιταλοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα για το 1-2, καθώς ένας παίκτης τους ήταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο μέσα στην περιοχή τους, κάλυπτε τον σκόρερ και θεώρησαν ότι δεν υπήρξε fair play. Και οι δύο αντίπαλοι είχαν από ένα δοκάρι (7' Φρεντ, 21' Αλμιρόν).

Στον 7ο όμιλο η Αρσεναλ πήρε την ισοπαλία από την Ντιναμό στο Κίεβο μόλις στο 88` με τον Γκαλάς. Οι Ουκρανοί είχαν προηγηθεί στο 64' με πέναλτι του Μπανγκουρά. Αντίθετα, στο «Ντραγκάο», η Πόρτο έδειχνε να «καθαρίζει» γρήγορα (11` Λόπεζ, 14` Γκονζάλες) το ματς με την Φενέρμπαχτσε. Οι Τούρκοι μείωσαν σε 2-1 με τον Γκουίθα στο 29' αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Αντίθετα, οι «δράκοι» έφτασαν στο 3-1 με τον Λίνο στο 90'.

Τέλος, στον 8ο όμιλο η Ρεάλ νίκησε 2-0 την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στο «Μπερναμπέου», πετυχαίνοντας το 1ο γκολ νωρίς (11' Ράμος). Ακολούθησαν χαμένες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες και τελικά ήρθε και το 2ο γκολ από τον Φαν Νιστελρόι στο 57'. Στο 63' η ΜΠΑΤΕ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κάγκους και όλα είχαν τελειώσει. Τέλος, στο Τορίνο, η Γιουβέντους έκανε πολύ καλή επιστροφή στη διοργάνωση, νικώντας με 1-0 την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με σκόρερ τον Ντελ Πιέρο στο 76', ενώ είχε δοκάρι στο 26' με τον Καμορανέζι.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Βιγιαρεάλ (Ισπανία) 0-0

Σκόρερ: -
Διαιτητής: Βόλφγκανγκ Σταρκ (Γερμανία)
Κίτρινες: Τέβεζ - Φράνκο, Ντ.Λόπες
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Φαν ντερ Σαρ, Νέβιλ, Φέρντιναντ, Έβανς, Εβρά, Νάνι, Φλέτσερ, Χάργκριβς (62΄ Άντερσον), Παρκ (62΄ Κ.Ρονάλντο), Ρούνι, Τέβεζ (81΄ Γκιγκς)
ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ντ.Λόπες, Α.Λόπες, Γκοντίν, Ροντρίγκες, Καπντεβίγια, Κάνι (46΄ Καθόρλα), Εγκουρέν, Φερνάντες, Εντμίλσον, Πιρές (68΄ Ιμπαγάσα), Φράνκο (77΄ Γιορέντε)

Σέλτικ - Άαλμποργκ 0-0

Σκόρερ: -
Διαιτητής: Ματέο Σιμόνε Τρεφολόνι (Ιταλία)
Κόκκινη: 79' Μπεσόμπ)
Κίτρινες: ΜακΜάνους, Σαμαράς - Γιόχανσον
ΣΕΛΤΙΚ: Μπόρουτς, Χίνκελ, Κάλντγουελ, ΜακΜάνους, Νέιλορ, Μαλόνεϊ (72΄ Φένεγκορ οφ Χέσελινκ), Ρόμπσον, Μπράουν, Νακαμούρα, Σαμαράς, ΜακΝτόναλντ (63΄ ΜακΓκίντι)
ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ: Ζαζα, Μπεσόμπ, Γιάκομπσεν, Όλφερς, Πέντερσεν, Κουρθ (86΄ Νίλσεν), Γιόχανσον, Ογκουστίνουσεν, Ρίσγκαρντ, Ενεβόλντσεν, Σαγκανόφσκι

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Στεάουα Βουκουρεστίου - Μπάγερν Μονάχου 0-1

Σκόρερ: 14` Φαν Μπούιτεν
Διαιτητής: Κλάους Μπο Λάρσεν (Δανία)
Κίτρινες: Γκόγιαν, Λόβιν - Ποντόλσκι
ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ: Ζαπάτα, Ογκαράρου, Γκόγιαν, Γκιονέα, Μάριν, Σεμέντο, Λόβιν, Μορένο, Τόγια (77` Πέτρε), Ζέκελι (82` Καπετάνος), Μπερνάρντ (71` Στάνκου)
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ρένσινγκ, Λελ, Λούσιο, Φαν Μπούιτεν, Ντεμικέλις, Λαμ, Φαν Μπόμελ, Σβαϊνστάιγκερ (84` Μπορόφσκι), Ζε Ρομπέρτο (75` Ότλ), Τόνι, Κλόζε (45` Ποντόλσκι).

Λιόν - Φιορεντίνα 2-2

Σκόρερ: 73` Πικιόν, 85` Μπενζεμά - 12`, 42` Τζιλαρντίνο
Διαιτητής: Φρόιντφελντ (Σουηδία)
Κίτρινες: Μπενζεμά - Νταϊνέλι, Τζιλαρντίνο, Μέλο, Γιόργκενσεν
ΛΙΟΝ: Λόρις, Ρεβεγιέ, Μπουμσόνγκ, Μποντμέρ, Κάλστρομ, Τουλαλάν, Μακούν (60` Έντερσον), Ζουνίνιο, Γκοβού (89` Μουνιέρ), Μπενζεμά, Φρεντ (65` Πικιόν).
ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Φρέι, Ζαουρί (76` Γιόργκενσεν), Κρόλντρουπ, Νταϊνέλι, Μάνουελ Βάργκας, Κουζμάνοβιτς (64` Σαντάνα), Μέλο, Μοντολίβο, Αλμιρόν, Τζιλαρντίνο (81` Παντζίνι), Μούτου.

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Ντιναμό Κιέβου - Άρσεναλ 1-1

Σκόρερ: 64' πεν. Μπανγκουρά - 88` Γκαλάς
Διαιτητής: Λουίς Μεντίνα Κανταλέγιο (Ισπανία)
Κίτρινες: Νεσμάτσνι, Μπανγκουρά, Βουκόγεβιτς, Ντιακχατί - Σανιά
ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Μπόγκους, Νεσμάτσνι, Μίκχαλικ, Ντιακάτε, Μπετάο, Γιουσούφ (90`+2 Ασατιάνι), Βουκόγεβιτς, Νίνκοβιτς, Άλιεφ, Ερεμένκο, Μπανγκουρά (90`+1 Κράβετς).
ΑΡΣΕΝΑΛ: Αλμούνια, Κλισί, Γκαλάς, Τουρέ, Σανιά (78` Έμπουε), Ντένιλσον, Σονγκ (70` Μπεντνέρ), Φάμπρεγκας, Ουόλκοτ, Αντεμπαγιόρ, Φαν Πέρσι (84` Βέλα).

Πόρτο - Φενερμπαχτσέ 3-1

Σκόρερ: 11` Λόπεζ, 14` Γκονζάλες, 90` Λίνο - 29` Γκουίθα
Διαιτητής: Μπερτράν Λαγιέκ (Γαλλία)
Κίτρινες: Σαπουνάρου - Λουγκάνο, Γκουίζα
ΠΟΡΤΟ: Χέλτον, Ρολάντο, Μπρούνο Άλβες, Σαπουνάρου, Φερνάντο, Μαριάνο (60` Χαλκ), Μπενίτες, Μεϊρέλες (67` Τομάς Κόστα), Γκονζάλες, Ροντρίγκεζ (90+1` Λίνο), Λόπεζ.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Ντεμιρέλ, Λουγκάνο, Τσακμάκ, Γκονούλ, Κάρλος, Μαλντονάντο, Άλεξ, Μπελόζογλου, Σαχίν (46` Γιόσικο, 53` Μουράκ Γιλμάζ), Μποράλ (76` Καζίμ Καζίμ), Γκουίθα.

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Γιουβέντους - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 1-0

Σκόρερ: 76΄ Ντελ Πιέρο
Διαιτητής: Φρανκ ντε Μπλίκερε (Βέλγιο)
Κίτρινες: Σαλιχάμιζιτς - Πογκρέμπνιακ, Σιρλ
ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Γκριγκέρα, Λεγκροτάλιε, Κιελίνι, Μολινάρο (57΄ Ντε Κέγκλιε), Καμορανέζι (32΄ Σαλιχάμιζιτς), Σισόκο, Πόουλσεν, Νέντβεντ, Τρεζεγκέ (87΄ Αμάουρι), Ντελ Πιέρο
ΖΕΝΙΤ ΑΓ. ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ: Μαλαφέγεφ, Ανιούκοφ, Κρίζανατς, Πιουγκρενιέρ, Σιρλ, Ζιριάνοφ (80΄ Ντομίνγκες), Ντενίσοφ, Τίμοστσουκ, Αρσάβιν, Πογκρέμπνιακ, Ντάνι

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπάτε Μπορίσοφ 2-0

Σκόρερ: 11΄ Ράμος, 57΄ Φαν Νίστελροϊ
Διαιτητής: Αλέν Χάμερ (Λουξεμβούργο)
Κόκκινη: 62' Κάγκους (2η κίτρινη)
Κίτρινες: Καγκους, Κρίβετς
ΡΕΑΛ Μ.: Κασίγιας, Ράμος, Καναβάρο, Χάιντζε, Μαρσέλο, Φαν ντερ Φάαρτ, Γκάγκο (36΄ Ντιαρά), Γκούτι (68΄ Ιγκουαϊν), Ρόμπεν (61΄ Ντρέντε), Ραούλ, Φαν Νίστελροϊ
ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΦ: Βερέμκο, Καγκους, Ρζέφσκι, Σοσνόφσκι, Γιούρεβιτς, Νεκάιτσικ, Σιβάκοφ, Κρίβετς, Λιχτάροβιτς (58΄ Βολόντκο), Στάσεβιτς (46΄ Ζάβνερτσικ), Μίρτσεφ (64΄ Καζάντσεφ)

http://www.goalday.gr/article.asp?catid ... id=1356898
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 19 Σεπ 2008, 00:34

Πάμε για Κύπελλο ΟΥΕΦΑ

Ιταλικά... χαμόγελα!

Η Μίλαν έκανε... ποδαρικό στις νίκες στο Κύπελλο UEFA και επιβλήθηκε της Ζυρίχης με σκορ 3-1 μέσα στο Μεάτσα. Οι "ροσονέρι" δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες και... καθάρισαν νωρίς το ματς, βρίσκοντας τρεις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα της αντίπαλης εστίας. Η Ντόρτμουντ παρά τις εντυπωσιακές εμφανίσεις της στη Bundesliga γνώρισε την ήττα μέσα στην έδρα της από την Ουντινέζε (0-2) και θα έχει εξαιρετικά δύσκολο έργο στη ρεβάνς, την ίδια ώρα που η Νάπολι πήρε πολύτιμη νίκη κόντρα στη Μπενφίκα, έστω και με το "ριψοκίνδυνο" 3-2. O Kώστας Κατσουράνης αγωνίστηκε στο παιχνίδι ως αλλαγή.

Στα άλλα παιχνίδια, η Λα Κορούνια δεν τα κατάφερε στην έδρα της Μπραν και γνώρισε "πικρή" ήττα (0-2), αποτέλεσμα που θα δυσκολέψει αρκετά την προσπάθεια της να περάσει στη φάση των ομίλων στη ρεβάνς του Ριαθόρ. Η κυπριακή Ομόνοια έδωσε σκληρή μάχη με αντίπαλο την "πλούσια" Μάντσεστερ Σίτι, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει δυνάμεις μέχρι το τέλος και γνώρισε την ήττα (1-2).

Δύσκολο έργο θα έχει και η ολλανδική Φέγενορντ που έχασε 0-1 από την Κάλμαρ μέσα στο Ντε Κούιπ. Η Γαλατασαράι πήρε το διπλό στην έδρα της Μπελιντσόνα με 3-4 σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι.Οι τούρκοι βρέθηκαν να χάνουν στο 32', όμως πήραν προβάδισμα στη συνέχεια με 2-1 και 3-2. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν, αλλά ο Λίνκολν πέτυχε γκολ λύτρωση στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και έδωσε τη νίκη στη Γαλατά.

Σε αντίθεση με την Γαλατά, η Καϊσέρισπορ δεν τα κατάφερε, καθώς ηττήθηκε μέσα στην Τουρκία από την Παρί Σεν Ζερμέν με 1-2. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 87' με τον Τολέδο το γκολ του Κέζμαν, αλλά δύο λεπτά μετά ο Λουϊντουλά έδωσε την νίκη στους γάλλους.

Την ίδια στιγμή, η Βαλένθια πήρε δύσκολο διπλό κόντρα στην Μαρίτιμο, με γκολ του Μοριέντες από το 12' λεπτό, αποτέλεσμα όμως που δεν της εξασφαλίζει και την πρόκριση. Ο Αγιαξ στον αντίποδα, έκανε... περίπατο στην έδρα της Μπόρατς (1-4), με κορυφαίο ποδοσφαιριστή τον Χούντελααρ.

Η Αστον βίλα "δραπέτευσε" με το διπλό από την έδρα της Λίτεξ Λόβετς (1-3), ενώ το ίδιο έπραξε και η Κοπενγχάγη κόντρα στην ΦΚ Μόσχας (1-2). Ο Λίμπορ Σιόνκο ήταν ο μεγάλως πρωταγωνιστής της αναμέτρησης που με γκολ "χρυσάφι" στο 95' λύτρωσε την ομάδα του και την έφερε μία... ανάσα από την πρόκριση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα (Πέμπτη 18/9):

Λίτεξ Λόβετς -Αστον Βίλα: 1-3( 10' Πόποφ, 45' Ρίο Κόκερ, 72' Μπάρι, 90' Πετρόφ)
ΦΚ Μόσχας - Κοπενγχάγη: 1-2 ( 45' Νόρντστραντ, 90' Σαμέντοφ, 90' Σιόνκο)
Τσέρνο Μόρε - Στουτγκάρδη: 1-2 (42' Ντιάκοβ, 66' Γκόμεζ, 81' Γκόμεζ)
Χαποέλ Τελ Αβίβ -Σεντ Ετιέν: 1-2 (7' Παγιέτ,60' Φεϊντούνο,88' Λάλα)
Σλάβεν Κοπρίβνιτσα -ΤΣΣΚΑ Μόσχας:1-2 (42' Γιούριτς,82' Λόβε, 89' Λόβε)
Μπάνικ Οστράβα -Σπαρτάκ Μόσχας: 0-1 (56' Μπολφ)
Μπραν -Ντεπορτίβο Λα Κορούνια: 2-0 (22' Μπιάρνασον, 37' Σογί)
Φέγενορντ -Κάλμαρ: 0-1 (72' Ελμ)
Αμβούργο -Ουνιρέα Ουρζιτσένι: 0-0
Νανσί -Μαδέργουελ:1-0 (42' Μπερενγκέρ)
Ομόνοια - Μάντσεστερ Σίτι:1-2 (49' Ντούρο, 59' Τζο, 72' Τζο)
Πόρτσμουθ -Γκιμαράες: 2-0 (39' Ντιάρα, 59' Ντεφόε)
Βόλφσμπουργκ -Ραπίντ Βουκουρεστίου: 1-0 (45' Γκράφιτε)
Σλάβια Πράγας -Βασλούι: 0-0
Αούστρια Βιένης -Λεχ Πόζναν: 2-1 (63' Σιέμερ, 65' Ρενγκίφο, 76' Σιέμερ)
Μπεσίκτας - Μέταλιστ Χάρκιβ: 1-0 (51' Χολόσκο)
Ζίλινα - Λέφσκι Σόφιας: 1-1 (48' Βλάνταβιτς, 63' Ζοαζίνιο)
Ναϊμέγκεν -Ντιναμό Βουκουρεστίου: 1-0 (61' Μπέκεριν)
Πόλι Τιμισοάρα - Παρτιζάν Βελιγραδίου: 1-2 (26' Μπουκούρ, 33' Τόσιτς, 65' Μπογκούνοβιτς)
Μπελιντσόνα -Γαλατασαράι: 3-4 (32' Λουστρινέλι, 38' Κιούελ, 47' Σερμέτερ, 52' Μπάρος, 80' Μπάρος,89' Ρόκα, 90' Λίνκολν)
Καϊσερισπόρ -Παρί Σεν Ζερμέν: 1-2 (5' Κέζμαν, 87' Τολέντο, 90' Λουιντούλα)
Γιουνγκ Μπόις -Μπριζ: 2-2 (16' Σνιούλι,36' Σονκ, 72' Κλέμεντ, 88' Ντούμπια)
Ρασίνγκ Σανταντέρ -Χόνκα: 1-0 (46' Περέιρα)
Μίλαν - Ζυρίχη: 3-1 ( 43' Γιανκουλόφσκι, 56' Πάτο, 73' Μποριέλο, 79' Εμερσον)
Ντόρτμουντ -Ουντινέζε: 0-2 (7' Φλόρες, 34' Ινλερ)
Μπρόντμπι -Ρόζενμποργκ: 1-2 (29' Σαπάρα, 56' Σκέλμπρεντ)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ -Σπάρτα Πράγας: 0-0
Σαμπντόρια -FBK Κάουνας: 5-0 (14',22' Μπονατζόλι, 36',57' Κασάνο, 90' Φορναρόλι)
Σεβίλη -Σάλτσμπουργκ: 2-0 (6' Κάπελ, Κορέιρα 90')
Ρεν -Τβέντε: 2-1 ( 12' Ντένεμπουμ, 37' Μπία, 49' Μποκανέγκρα,
Μπόρατς Τσάτσακ - Αγιαξ: 1-4 (12' Σουλεϊμάνι, 36' Σοάρεθ, 51' Λάζοβιτς, 71', 86' Χούντελααρ)
Νάπολι -Μπενφίκα: 3-2 (16' Σουάζο,18' Βιτάλε, 20' Ντενίς, 56' Μάτζιο, 59' Λουισάο)
Εβερτον -Σταντάρ Λιέγης: 2-2 (9' Μποκάνι, 23' Γιακούμπου, 35' Γιόμπο, 38' Καστίγιο)
Τότεναμ -Βίσλα Κρακοβίας: 2-1 (33' Μπέντλεϊ, 35' Γιρσάκ, 73' Μπεντ,)
Μπράγκα -Αρτμέντια: 4-0: (3' Εβάλντο, 18', 30, 76' Ζε)
Μαρίτιμο -Βαλένθια: 0-1 (12' Μοριέντες)
Σετουμπάλ - Χέρενφεν: 1-1 (67' Καρίτζο, 90' Ελουνούζι)

http://www.sport.gr/default.asp?pid=4&aid=21835
Τελευταία επεξεργασία από free4 και Παρ 19 Σεπ 2008, 02:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Steenage » Παρ 19 Σεπ 2008, 00:49

free4 έγραψε:
Σετουμπάλ - Χέρενφεν: 0-1 (67' Καρίτζο, 90' Ελουνούζι)



1-1 ελειξε αυτο αδερφε :lol:

πολυ λακηδες αυτοι του sport.gr
Άβαταρ μέλους
Steenage
 
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2008, 21:51
Τοποθεσία: Vorras

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 19 Σεπ 2008, 01:59

Ευτυχώς που βάζω πάντα την πηγή για να μην τραβιέμαι ο ίδιος. Σε ευχαριστώ αδερφέ που το παρατήρησες. Το διόρθωσα..
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 19 Σεπ 2008, 21:53

Eπειδή το να μεταφέρω ειδήσεις από την Ευρώπη αποτελεί πολυτέλεια, επικεντρώνομαι περισσότερο σε αποτελέσματα και αγώνες..

Premier League: Ντέρμπι στο Στάμφορντ Μπριτζ

Το ντέρμπι Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της πέμπτης αγωνιστικής της Premier League. Οι «μπλε», μεσοβδόμαδα, επικράτησαν άνετα της Μπορντό με 4-0 για την πρώτη αγωνιστική του Champions League, ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα με τη Βιγιαρεάλ για την ίδια διοργάνωση. Ο Λουίς Φελίπε Σκολάρι δεν υπολογίζει στον τραυματία Εσιέν, ενώ ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον θα παρατάξει την ομάδα του χωρίς τους Κάρικ (τραυματίας) και Βίντιτς (συμπλήρωσε κάρτες).

Ενδιαφέρον παρουσιάζει, επίσης, το Μπόλτον-Άρσεναλ. Οι «wanderers», την προηγούμενη εβδομάδα, ηττήθηκαν με 2-1 στην έδρα της Φούλαμ, ενώ οι «κανονιέρηδες» νίκησαν την Μπλάκμπερν με 4-0. Η ομάδα του Γκάρι Μέγκσον θα αγωνιστεί χωρίς τους Ελμάντερ, Τέιλορ και Ο’ Μπράιεν, ενώ ο Αρσέν Βενγκέρ θα στερηθεί των υπηρεσιών των Νασρί, Σιλβέστρ, Ντιαμπί, Ροζίσκι, Μπίσοφ και Εντουάρντο.

Τέλος, η Λίβερπουλ φιλοξενεί τη Στόουκ Σίτι και αναμένεται να έχει εύκολο έργο. Οι «κόκκινοι», μέσα στην εβδομάδα, επικράτησαν με 2-1 της Μαρσέιγ, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, ενώ οι νεοφώτιστοι, την προηγούμενη αγωνιστική, ηττήθηκαν με 3-2 από την Έβερτον. Ο Ράφα Μπενίτεθ δεν αντιμετωπίζει προβλήματα τραυματισμών, ενώ οι γηπεδούχοι θα παραταχθούν χωρίς τον Ντέιβις.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής

Σάββατο 21/09/08 (17:00)

Σάντερλαντ-Μίντλεσμπρο (14:45)
Μπλάκμπερν-Φούλαμ
Λίβερπουλ-Στόουκ Σίτι
Γουέστ Χαμ- Νιούκαστλ
Μπόλτον-Άρσεναλ (19:30)

Κυριακή 22/09/08 (17:00)

Γουέστ Μπρομ-Άστον Βίλα (14:00)
Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (16:00)
Χαλ Σίτι-Έβερτον
Μάντσεστερ Σίτι-Πόρτσμουθ
Τότεναμ-Γουίγκαν

Δείτε τη βαθμολογία της Premier League

Επόμενη αγωνιστική:

Σάββατο 27/09/08 (17:00)

Έβερτον-Λίβερπουλ (14:45)
Άστον Βίλα-Σάντερλαντ
Φούλαμ-Γουέστ Χαμ
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπόλτον
Μίντλεσμπρο-Γουέστ Μπρομ
Νιουκάστλ-Μπλακμπερν
Στόουκ Σίτι-Τσέλσι
Άρσεναλ-Χαλ Σίτι

Κυριακή 28/09/08 (17:00)

Πόρτσμουθ-Τότεναμ (15:30)
Γουίγκαν-Μάντσεστερ Σίτι (18:00)


Bundesliga: Ντέρμπι στο Μόναχο

Η αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο εκπροσώπους της Γερμανίας στο Champions League, Μπάγερν Μονάχου και Βέρντερ Βρέμης, στην «Αλιάντς Αρένα» δεσπόζει στο πρόγραμμα της πέμπτης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην εντυπωσιάζουν ως τώρα με τις εμφανίσεις τους, αλλά είναι αρκούντως αποτελεσματικοί. Σανιόλ και Αλτιντόπ παραμένουν εκτός μάχης λόγω τραυματισμών, αλλά επανέρχεται ο Ριμπερί, ο οποίος όμως πιθανότατα θα μείνει στον πάγκο. Στον αντίποδα η Βέρντερ προβληματίζει ως τώρα με τις εμφανίσεις της εντός κι εκτός των τειχών. Το παράδοξο είναι πως ο Τόμας Σάαφ δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα και θα παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Η πρωτοπόρος ομάδα του Αμβούργου έχει δύσκολη αποστολή στην «Φολκσβάγκεν Αρένα» απέναντι στην Βόλφσμπουργκ, η οποία έχει στον πάγκο της έναν πρώην ποδοσφαιριστή του συλλόγου του λιμανιού, τον Φέλιξ Μάγκατ. Οι δύο ομάδες θα έχουν να καταπολεμήσουν και την κούραση, αφού προέρχονται από αγώνες για το Κύπελλο UEFA την Πέμπτη. Η Σάλκε υποδέχεται την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, ενώ η Ντόρτμουντ αντιμετωπίζει την έκπληξη του πρωταθλήματος ως τώρα, νεοφώτιστη Χόφενχαϊμ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της πέμπτης αγωνιστικής:

Παρασκευή 19/9 (21:30)

Λεβερκούζεν-Ανόβερο

Σάββατο 20/9 (16:30)

Μπάγερν Μονάχου-Βέρντερ Βρέμης
Σάλκε-Άιντραχτ Φρανκφούρτης
Κότμπους-Μπόχουμ
Αρμίνια Μπίλεφελντ-Κολωνία
Γκλάντμπαχ-Χέρτα Βερολίνου

Κυριακή 21/9 (18:00)

Βόλφσμπουργκ-Αμβούργο
Στουτγκάρδη-Καρλσρούη
Χόφενχαϊμ-Ντόρτμουντ


Δείτε τη βαθμολογία της Bundesliga

Η επόμενη αγωνιστική:

Παρασκευή 26/9 (21:30)

Κολωνία-Σάλκε

Σάββατο 27/9 (16:30)

Βέρντερ Βρέμης-Χόφενχαϊμ
Αμβούργο-Γκλάντμπαχ
Ανόβερο-Μπάγερν Μονάχου
Χέρτα Βερολίνου-Κότμπους
Μπόχουμ-Λεβερκούζεν
Ντόρτμουντ-Στουτγκάρδη

Κυριακή 28/9 (18:00)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Αρμίνια Μπίλεφελντ
Καρλσρούη-Βόλφσμπουργκ


Primera Division: Ντέρμπι στην Ανδαλουσία


Το ντέρμπι της Ανδαλουσίας, μεταξύ Μπέτις και Σεβίλλης, δεσπόζει στο πρόγραμμα της τρίτης αγωνιστικής της Primera Division. Στο «Ελ Σαρντινέρο» ταξιδεύει η πρωταθλήτρια Ρεάλ Μαδρίτης για να αντιμετωπίσει την σκληροτράχηλη Σανταντέρ, ενώ η νεοφώτιστη Σπόρτινγκ Χιχόν φιλοξενεί την Μπαρτσελόνα που ψάχνει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχωρίζει η αναμέτρηση της Εσπανιόλ με τη Χετάφε στο «Μοντζουίκ».

Τα βλέμματα στρέφονται στο στάδιο «Ρουίθ Ντε Λόπερα» όπου Μπέτις και Σεβίλλη διασταυρώνουν τα ξίφη τους στο παραδοσιακό ντέρμπι της Ανδαλουσίας. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν την προηγούμενη αγωνιστική να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας στο «Αλφόνσο Πέρεθ» κόντρα στην Χετάφε, ωστόσο είναι φανερό ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Το νέο αστέρι, Σέρχιο Γκαρσία, έκανε ντεπούτο με τους Μαδριλένους και αναμένεται να πάρει θέση στο βασικό σχήμα και στο ματς με την Σεβίλλη. Εκτός μάχης οι Σίσκο και Χουάνμα. Αρκετές οι πιθανότητες να προλάβει ο Μεμέτ Αουρέλιο.

Στο «στρατόπεδο» της Σεβίλλης επικρατεί ικανοποίηση για το «τρίποντο» της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην Χιχόν, κυρίως επειδή κατά τη διάρκεια του ματς ο Μανόλο Χιμένεθ και οι παίκτες του «είδαν το χάρο με τα μάτια τους». Στο 20’ βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 2-0 και στο 37’ είχαν προλάβει να πάρουν και προβάδισμα(3-2). Πρόσωπο της εβδομάδας ο Μαρέσκα που είδε τους κόπους του να ανταμείβονται και ανανέωσε ως το 2011. Μοναδικός απών ο Ρενάτο.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το ματς της Σανταντέρ με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Λόπεθ Μουνίθ προέρχεται από εξαιρετική εμφάνιση και θετικότατο αποτέλεσμα μέσα στο Καμπ Νου, αφού ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Μπαρτσελόνα. Την Πέμπτη κέρδισε 1-0 την φινλανδική Χόνκα για το κύπελλο UEFA και πηγαίνει με πολύ καλή ψυχολογία και χωρίς απουσίες στο ματς με τη «βασίλισσα».

Χωρίς να ιδρώσει, η Ρεάλ Μαδρίτης έκαμψε την αντίσταση της ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ με 2-0, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ. Ψάχνει τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και δείχνει σιγά σιγά να βρίσκει τον εαυτό της. Επιστρέφουν οι Πέπε και Ντε Λα Ρεδ, ενώ ο Μπερντ Σούστερ συνεχίζει να μην υπολογίζει στις υπηρεσίες του Γουέσλι Σνάιντερ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

Σάββατο 20/09
Ατλέτικο Μαδρίτης – Ουέλβα(21:00)
Εσπανιόλ – Χετάφε(23:00)

Κυριακή 21/09(18:00)

Μπιλμπάο – Βαγιαδολίδ
Νουμάνθια – Βιγιαρεάλ
Βαλένθια – Οσασούνα
Λα Κορούνια – Μαγιόρκα
Μπέτις – Σεβίλλη
Σανταντέρ – Ρεάλ Μαδρίτης(20:00)
Σπ. Χιχόν – Μπαρτσελόνα(22:00)

Επόμενη αγωνιστική 24/09

Ρεάλ Μαδρίτης – Σπ. Χιχόν
Μπαρτσελόνα – Μπέτις
Οσασούνα – Λα Κορούνια
Σεβίλλη – Εσπανιόλ
Μάλαγα – Βαλένθια
Μαγιόρκα – Νουμάνθια
Βιγιαρεάλ – Σανταντέρ
Χετάφε – Ατλέτικο Μ.
Ουέλβα – Μπιλμπάο
Βαγιαδολίδ – Αλμερία


Le Championnat: Τα «φώτα» στο «Βελοντρόμ»

Η σπουδαία αναμέτρηση μεταξύ της δεύτερης του βαθμολογικού πίνακα, Μαρσέιγ, και της έβδομης, Μονακό, ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της έκτης αγωνιστικής του Le Championnat. Οι Μασσαλοί ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στην έδρα της Μπορντό, ενώ η ομάδα του Πριγκιπάτου επικράτησε εντός έδρας της Λοριάν με 2-0.Οι δύο ομάδες δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών. Να σημειωθεί ότι οι Μονεγάσκοι μετρούν τρεις ήττες στις ισάριθμες τελευταίες εξόδους στο «Βελοντρόμ».

Από «τεστ» αναμένεται να περάσει η πρωτοπόρος της βαθμολογίας, Λιόν, αυτή την εβδομάδα, αφού αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη 16η, Χάβρη. Οι νεοφώτιστοι απέσπασαν τον βαθμό της ισοπαλίας από την Ρεν, ενώ οι πρωταθλητές Γαλλίας κατάφεραν να νικήσουν τη Νις με 3-2, χάρις σε πέναλτι του Μπενζεμά στο 90’. Οι γηπεδούχοι δεν έχουν προβλήματα απουσιών. Αντίθετα, οι «Λιονέ» θα παραταχθούν χωρίς τους Γκρόσο (ένα μήνα εκτός) και Κλερκ (νοκ άουτ για έξι μήνες).

Από εκεί και πέρα, ενδιαφέρον θεωρείται ο αγώνας της 18ης της βαθμολογίας, Σεντ Ετιέν, με την τρίτη, Παρί Σεν Ζερμέν. Οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν στην έδρα της Καέν με 2-0, ενώ οι πρωτευουσιάνοι νίκησαν εντός έδρας τη Ναντ με 1-0. Χωρίς προβλήματα οι δύο ομάδες.

Τι έκαναν στην Ευρώπη

• Η Μαρσέιγ έχασε εντός έδρας από την Λίβερπουλ, ενώ η Λιόν ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Φιορεντίνα και η Μπορντό έχασε εύκολα με 4-0 από την Τσέλσι για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

• Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε με 2-1 τη Καϊσερισπόρ, η Νανσί επικράτησε εντός έδρας της Μάδεργουελ με 1-0 και η Ρεν πήρε τη νίκη (2-1) από τη Τβέντε, στο πλαίσιο του πρώτου γύρου του Κυπέλλου UEFA.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής

Σάββατο 20/09/08 (20:00)

Γκρενόμπλ-Μπορντό
Χάβρη-Λιόν
Λιλ-Οσέρ
Λοριάν-Καέν
Ναντ-Βαλενσιέν
Τουλούζ-Σοσό
Νις-Λε Μαν (22:00)

Κυριακή 21/09/08 (18:00)

Νανσί-Ρεν
Σεντ Ετιέν-Παρί Σ.Ζ.
Μαρσέιγ-Μονακό (22:00)

Δείτε τη βαθμολογία του γαλλικού πρωταθλήματος

Η επόμενη αγωνιστική:

Σάββατο 27/09/08 (20:00)

Οσέρ-Χάβρη
Καέν-Ναντ
Λε Μαν-Μαρσέιγ
Λιόν-Νανσί
Ρεν-Νις
Σοσό-Λοριάν
Παρί Σ.Ζ.- Γκρενόμπλ (22:00)

Κυριακή 28/09/08 (18:00)

Μονακό-Λιλ
Βαλενσιέν-Τουλούζ
Μπορντό-Σεντ Ετιέν (22:00)


Jupiler League: Να δώσει συνέχεια στο σερί

Εντυπωσιάζει η ομάδα του Έντσο Σίφο.

Το αήττητο, σε τέσσερις αγώνες, σερί της θα υπερασπιστεί η πρωτοπόρος του βαθμολογικού πίνακα, Μουσκόρν, στην έδρα της 6ης, Βέστερλο, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Jupiler League. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν την τέταρτη τους νίκη, σε ισάριθμούς αγώνες, καθώς επικράτησαν εντός έδρας της Γάνδης με 4-2. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τη Λόκερεν. Η Μουσκρόν θα αγωνιστεί χωρίς τον Λεπόιν, ενώ η Βέστερλο χωρίς τους Ρούιζ και Ντεκέλβερ.

Εύκολο έργο αναμένεται να έχει η τρίτη της βαθμολογίας, Σταντάρ Λιέγης, που φιλοξενείται από την 18η και τελευταία, Τούμπιζε. Οι πρωταθλητές Βελγίου για το 2008 επικράτησαν με 2-0 της Κόρτραϊκ, ενώ οι νεοφώτιστοι «κόλλησαν» στο 0-0 στην έδρα της Μαλίν. Οι «κόκκινοι» δεν υπολογίζουν στον Ντιγκάο, ενώ οι γηπεδούχοι θα παραταχθούν χωρίς τον Πίντους.

Η δεύτερη του πίνακα, Άντερλεχτ υποδέχεται την 7η, Σαρλερουά. Οι «μοβ» την προηγούμενη εβδομάδα νίκησαν εκτός έδρας τη Μονς με 2-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν εντός έδρας της Σερκλ Μπριζ με 3-2. Οι γηπεδούχοι θα στερηθούν των υπηρεσιών των Κανού, Σουάρεζ και Φρούτος, ενώ η ομάδα του Τιερί Σικέ θα αγωνιστεί χωρίς τον Ούλμερς.

Τέλος, η (δέκατη του βαθμολογικού πίνακα) Κλαμπ Μπριζ φιλοξενείται από την (7η) Γκενκ.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής

Παρασκευή 19/09/08

Άντερλεχτ- Σαρλερουά (21:30)

Σάββατο 20/09/08 (21:00)

Σερκλ Μπριζ-Γκέρμιναλ
Ντέντερ- Ζούλτε Βάρεγκεμ
Γάνδη-Μαλίν
Κόρτραϊκ-Μονς
Ρόζελαρ-Λόκερεν
Βέστερλο-Μουσκρόν

Κυριακή 21/09/08

Τούμπιζε-Σταντάρ Λιέγης (19:00)
Γκενκ-Κλαμπ Μπριζ (21:30)

Δείτε τη βαθμολογία του βελγικού πρωταθλήματος.

Η επόμενη αγωνιστική:

Παρασκευή 26/09/08

Σταντάρ Λιέγης-Άντερλεχτ (21:30)

Σάββατο 27/09/08 (21:00)

Σαρλερουά-Κόρτραϊκ
Κλαμπ Μπριζ-Βέστερλο
Λόκερεν-Σερκλ Μπριζ
Μονς-Ρόζελαρ
Ζούλτε Βάρεγκεμ-Τούμπιζε

Κυριακή 28/09/08

Μουσκρόν-Γκενκ (19:00)
Γκέρμιναλ-Γάνδη (21:30)

Δευτέρα 29/09/08

Μαλίν-Ντέντερ (21:30)


Scottish League: Με Σαμαρά για την τέταρτη νίκη

Σε καλή κατάσταση ο Σαμαράς.

Η αναμέτρηση της δεύτερης του βαθμολογικού πίνακα, Σέλτικ, με την τρίτη, Κιλμάρνοκ, ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της έκτης αγωνιστικής της Scottish League. Οι «καθολικοί», μεσοβδόμαδα, ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα με την Άαλμποργκ, για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League, όπου ο Γιώργος Σαμαράς είχε καταπληκτική απόδοση. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν με 2-1 στην έδρα της Ρέιντζερς. Οι πρωταθλητές θα παραταχθούν χωρίς τους Ντουμπέ και Μακ Ντόναλντ, ενώ ο Τζιμ Τζέφερις δεν θα έχει τους Ολίρι και Ράσελ στη διάθεσή του.

Νωρίτερα, η πρωτοπόρος της βαθμολογίας, Ρέιντζερς, φιλοξενεί τη 10η, Μάδεργουελ. Ο σύλλογος του Βόρειου Λάναρκσαϊρ γνώρισε την ήττα στην έδρα της Νανσί με 1-0, για την πρώτη αγωνιστική του πρώτου γύρου του Κυπέλλου UEFA. Οι «προτεστάντες» θα αγωνιστούν χωρίς τους Μπερκ, Νέισμιθ και Φέργκιουσον, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν υπολογίζουν τον Μακ Λίαν.
Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Σάββατο 20/09/08 (17:00)

Αμπερντίν-Νταντί Γιουνάιτεντ (14:30)
Χάμιλτον-Χιμπέρνιαν
Χαρτς-Ιβερνές
Σεντ Μίρεν-Φόλκερκ

Κυριακή 21/09/08

Ρέιντζερς-Μάδεργουελ (17:00)
Κιλμάρνοκ-Σέλτικ (18:00)

Δείτε τη βαθμολογία του σκωτσέζικου πρωταθλήματος.

Η επόμενη αγωνιστική:

Σάββατο 27/09/08 (17:00)

Σέλτικ-Αμπερντίν
Νταντί Γιουνάιτεντ-Χαρτς
Φόλκερκ-Χάμιλτον
Ιβερνές-Κιλμάρνοκ
Μάδεργουελ-Σεντ Μίρεν

Κυριακή 28/09/08

Χιμπέρνιαν-Ρέιντζερς (16:00)


Eredivisie: Μάχη για την «άνοδο»

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Μακάι.

Ο ενδιαφέρον αγώνας ανάμεσα στην 8η του βαθμολογικού πίνακα, Φέγενορντ, και τον 9ο, Άγιαξ, ξεχωρίζει από την τρίτη αγωνιστική της Eredivisie, αφού και οι δύο ολλανδικοί σύλλογοι έχουν από 3 βαθμούς και θέλουν να ανεβούν ψηλότερα στη βαθμολογία. Οι γηπεδούχοι την προηγούμενη εβδομάδα έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στην νεοφώτιστη, Φόλενταμ, την οποία «διέσυραν» εντός έδρας με 5-0. Από την πλευρά του, ο «Αίας», πήρε την πρώτη του νίκη με 1-0 κόντρα στη Ρόντα. Η ομάδα του Ρότερνταμ θα αγωνιστεί χωρίς τον Ρόι Μακάι, ενώ οι φιλοξενούμενοι θα παραταχθούν χωρίς τον Γκάμπρι.

Από εκεί και πέρα, σπουδαία θεωρείται η αναμέτρηση της Αλκμάαρ (15η) με την Αϊντχόφεν (3η). Οι γηπεδούχοι πριν από μία εβδομάδα γνώρισαν την ήττα με 3-0 στην έδρα της Ντε Χάαγκ και παραμένουν χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, οι πρωταθλητές Ολλανδίας επικράτησαν με 1-0 της Σπάρτα Ρότερνταμ, χάρις σε γκολ του Αφελάι στο 58’ του ματς. Η AZ δεν αντιμετωπίζει προβλήματα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι αμφίβολο να θα έχουν τους Αμραμπάτ και Κρόμκαμπ στη διάθεσή τους.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής

Παρασκευή 19/09/08 (20:00)

Ουτρέχτη-Βίλεμ (21:45)

Σάββατο 20/09/08

Φίτεσε-Σπάρτα Ρότερνταμ (19:45)
Χέρακλες- Γκρόνινγκεν (20:45)
Αλκμααρ-Αϊντχόφεν (21:45)

Κυριακή 21/09/08 (15:30)

Ντε Γκράαφσαπ-Ντεν Χάαγκ (13:30)
Φέγενορντ-Αγιαξ (13:30)
Χέρενφεν-Ναϊμέγκεν
Ρόντα-Μπρέντα
Φόλενταμ- Τβέντε

Δείτε τη βαθμολογία του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Η επόμενη αγωνιστική:

Σάββατο 27/09/08

Μπρέντα-Χέρενφεν (19:45)
Αϊντχόφεν-Φόλενταμ (20:45)
Τβέντε-Ντε Γκράαφσαπ (20:45)
Βίλεμ-Αλκμάαρ (21:45)

Κυριακή 28/09/08 (15:30)

Ντεν Χάαγκ-Ουτρέχτη (13:30)
Άγιαξ-Φίτεσε
Γκρόνινγκεν-Φέγενορντ
Ναϊμέγκεν- Χέρακλες
Σπάρτα Ρότερνταμ- Ρόντα


Superliga: Ψάχνει τη νίκη η Μπενφίκα


Τιμωρημένος ο Κατσουράνης.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα ψάχνει η Μπενφίκα κόντρα στην Πάκος Φερέιρα, σε αναμέτρηση για την τρίτη αγωνιστική της Superliga. Οι «αετοί» δεν έχουν ξεκινήσει με το… δεξί τις υποχρεώσεις τους, καθώς ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο ντέρμπι με την Πόρτο. Τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) πήραν και οι γηπεδούχοι στην έδρα της Μπελενένσες. Οι φιλοξενούμενοι θα αγωνιστούν χωρίς τους Κατσουράνη (τιμωρημένος από κάρτες) και Νταμπάο (τραυματίας), ενώ οι Ρικάρντο και Αντρέ Πίντο είναι αμφίβολοι για την ομάδα του Πάουλο Σέρτζιο.

Από εκεί και πέρα, εύκολο έργο αναμένεται να έχει η Πόρτο, αφού αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Ρίο Άβε. Οι πρωταθλητές επικράτησαν με 3-1 της Φενερμπαχτσέ για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League, ενώ οι νεοφώτιστοι ηττήθηκαν στην έδρα της Ακαδέμικα με 1-0, την προηγούμενη αγωνιστική. Οι «δράκοι» δεν θα έχουν τον Ραμπιόλα στη διάθεσή τους.

Τέλος, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας φιλοξενεί την Μπελενένσες στο ντέρμπι της πόλης και είναι το φαβορί για την κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης. Χωρίς προβλήματα οι δύο ομάδες.

Τι έκαναν στην Ευρώπη

• Η Πόρτο νίκησε εντός έδρας τη Φενερμπαχτσέ και η Σπόρτινγκ Λισαβόνας ηττήθηκε στην έδρα της Μπαρτσελόνα με 3-1 για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

• Η Μπενφίκα ηττήθηκε με 3-2 στην έδρα της Νάπολι, η Γκιμαράες γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Πόρτσμουθ με 2-0, η Μαρίτιμο έχασε με 1-0 στην έδρα της από τη Βαλένθια και η Μπράγκα νίκησε εύκολα τη Αρτμέντια με 3-0, στο πλαίσιο του πρώτου γύρου του Κυπέλλου UEFA.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Παρασκευή 19/09/08

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Μπελενένσες

Κυριακή 20/09/08

Ακαντέμικα-Σετούμπαλ (18:00)
Aμαδόρα-Μαρίτιμο (18:00)
Λεισόες-Μπράγκα (18:00)
Ναβάλ-Τροφένσε (18:00)
Ρίο Αβε-Πόρτο (18:00)

Κυριακή 21/09/08

Γκιμαράες-Νασιονάλ
Πάκος Φερέιρα-Μπενφίκα

*Δείτε τη βαθμολογία του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Η επόμενη αγωνιστική:

Κυριακή 31/08/08 (18:00)

Μπελενένσες-Λεϊσόες
Μπενφίκα-Σπόρτινγκ Λισαβόνας
Πόρτο-Πάκος Φερέιρα
Μαρίτιμο-Ακαδέμικα
Νασιονάλ-Αμαδόρα
Μπράγκα-Ναβάλ
Τροφένσε-Γκιμαράες
Σετούμπαλ-Ρίο Άβε

http://www.sport-fm.gr/article/147209
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αθλητικά-Αγωνιστικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot], xrisitsapa και 18 επισκέπτες