27. Mirosław Sznaucner

27. Mirosław Sznaucner

Δημοσίευσηαπό gerrard » Τρί 30 Σεπ 2008, 15:37

Εικόνα

Στοιχεία Παίκτη:
  • Πλήρες όνομα: Mirosław Sznaucner
  • Ημερομηνία Γέννησης: 9 Μαΐου 1979
  • Τόπος Γέννησης: Będzin, Poland
  • Θέση: Αμυντικός
  • Ύψος: 1.74
  • Λήξη Συμβολαίου: 30 Ιουνίου 2012
  • Πριν τον ΠΑΟΚ:
      1999–2003 GKS Katowice 79 (1)
      2003-2007 Ηρακλής 94 (0)

Ηξερε ότι θα σκοράρει

Μία από τις πανηγυρικές φωτογραφίες της νίκης του ΠΑΟΚ επί του Αρη στο ντέρμπι της Τούμπας είναι χαρακτηριστική: Ο σκόρερ του "δικέφαλου", Πάμπλο Κοντρέρας, πρόσωπο με πρόσωπο με τον Μίροσλαβ Σνάουτσνερ, με τον Πολωνό να έχει απορημένο ύφος. Κάποια πράγματα παραμένουν ανεξήγητα για τον Σνάουτσνερ, που είναι ένας από τους βασικούς συντελεστές της αξιοθαύμαστης αμυντικής λειτουργίας του ΠΑΟΚ. «Οταν κερδίσαμε το φάουλ μακριά από την περιοχή του Αρη είδα τον Κοντρέρας να φεύγει μπροστά. ''Πού πας;'' τον ρώτησα. ''Μπροστά'' μου είπε, ''σε αυτήν τη φάση θα μπει το γκολ'' και πραγματικά έτσι έγινε. Ετρεξα λοιπόν μετά το γκολ να τον ρωτήσω πού το ήξερε. Δεν μου είπε τίποτα, απλά χαμογέλασε. Λίγο αργότερα κερδίσαμε ένα κόρνερ και πάλι έφυγε μπροστά. ''Θα βάλουμε γκολ και τώρα;'' τον ρώτησα και ο Πάμπλο γύρισε και μου είπε. ''Οχι, φίλε Τώρα δεν θα βάλουμε γκολ''. Μου φάνηκε απίστευτο».

- Πόσο σημαντικός είναι ο ρόλος του Κοντρέρας στην αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ;

«Είναι ο παίκτης-''κλειδί''. Πρώτα από όλα είναι αυτός που μας μιλά την ώρα του αγώνα και μας κατευθύνει. Πολλές φορές, όταν υπάρχει κάποιος κίνδυνος που εγώ δεν τον έχω δει, ο Κοντρέρας είναι αυτός που θα μου φωνάξει να προσέχω. Μπορεί αυτό να φαίνεται αυτονόητο, αλλά είναι σημαντικό το γεγονός ότι φέτος υπάρχουν πολλοί παίκτες στον ΠΑΟΚ που την ώρα του αγώνα κατευθύνουν τους υπόλοιπους. Αυτό δεν γινόταν πέρυσι. Πέρυσι κανείς δεν μιλούσε. Αν ερχόταν κάποιος από πίσω σου για να σου πάρει την μπάλα και δεν τον είχες δει, ήταν δικό σου πρόβλημα».

- Μου κάνει εντύπωση πόσο διαφορετική μπορεί να εμφανίζεται μια ομάδα που έχει τον ίδιο προπονητή από τη μια περίοδο στην άλλη.

«Ο Σάντος πέρυσι ανέλαβε την ομάδα μετά τον αγώνα με την Ξάνθη. Δεν είχε κάνει την προετοιμασία και χωρίς καν να γνωρίζει τους παίκτες που είχε στην ομάδα έπρεπε να βγάλει ενδεκάδα για τον αγώνα της επόμενης Κυριακής. Αυτό πλέον έχει αλλάξει, ο Σάντος δημιούργησε το ρόστερ, γνωρίζει τι πρέπει να περιμένει από τον καθένα μας και έχει επιβάλει τη δική του φιλοσοφία στην ομάδα. Ολα είναι διαφορετικά».

«Να μην πάρουν τα μυαλά μας αέρα»

- Ο ΠΑΟΚ είναι πρώτος. Θα πάρει το πρωτάθλημα;

«(Γελάει) Το σημαντικό είναι να βλέπουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Στο τέλος θα δούμε τι έχουμε καταφέρει. Δεν πρέπει να παίρνουν τα μυαλά μας αέρα. Ξέρω ότι υπάρχουν σήμερα φίλαθλοί μας που πιστεύουν ότι μπορούμε να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα, αλλά είναι νωρίς για να πούμε κάτι τέτοιο. Στόχος μας είναι να είμαστε κοντά στην κορυφή μέχρι το τέλος και βλέπουμε».

- Για το συμβόλαιό σου, που λήγει το καλοκαίρι, έχεις συζητήσει;

«Οχι ακόμη Περιμένω. Αυτήν τη στιγμή δεν με απασχολεί. Θέλω να μείνω στον ΠΑΟΚ και πιστεύω ότι αν συνεχίσει η ομάδα αλλά και εγώ με τον ίδιο ρυθμό δεν θα έχω πρόβλημα».

- Ο ΠΑΟΚ έψαχνε έναν παίκτη για να αντικαταστήσει τον φίλο σου Μίετσελ. Πιστεύεις ότι τον βρήκε με τον Μουσλίμοβιτς;

«Ναι, είμαι σίγουρος. Ο Μουσλίμοβιτς είναι ολοκληρωμένος επιθετικός, ένας πραγματικός σκόρερ που ''μυρίζεται'' το γκολ. Πέρυσι είχαμε στην επίθεση τον Σάλμον. Καλός ποδοσφαιριστής, έτρεχε πολύ, αλλά το γκολ δεν το ''είχε''. Ο Μουσλίμοβιτς νομίζω ότι ταιριάζει απόλυτα στον τρόπο παιχνιδιού του ΠΑΟΚ».

- Τι σκέφτηκες όταν είδες τον τραυματισμό του Βιεϊρίνια;

«Το τάκλιν δεν το είδα την ώρα του αγώνα. Είδα τη φάση στην τηλεόραση και πιστεύω ότι ο παίκτης του Αρη έπρεπε να αποβληθεί. Θα πρέπει εμείς οι παίκτες να σεβόμαστε τους αντιπάλους μας. Οταν είδα τον Βιεϊρίνια με τις πατερίτσες αισθάνθηκα πολύ άσχημα».

«Κανένα πρόβλημα με τον Κόκε»

- Στο ντέρμπι είχες να αντιμετωπίσεις τον πιο επικίνδυνο παίκτη του Αρη, τον Κόκε. Πόσο δύσκολο ήταν αυτό;

«Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σοβαρά προβλήματα. Με βοήθησε το γεγονός ότι έβρεχε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Μου αρέσει να παίζω σε τέτοιες συνθήκες, μην ξεχνάτε ότι είμαι Πολωνός και είμαι συνηθισμένος. Από την άλλη πλευρά, ο Κόκε, που είναι πραγματικά πολύ καλός ποδοσφαιριστής, δεν είναι πιο γρήγορος από εμένα. Ετσι είχα τη δυνατότητα να τον παίξω πολύ κλειστά και δεν είχα προβλήματα».

- Είχες προετοιμαστεί πριν από τον αγώνα για να τον αντιμετωπίσεις;

«Να σου πω την αλήθεια, περίμενα ότι θα παίξει από την πλευρά μου ο Φελίπε (σ.σ.: εννοεί τον Σανσόν). Οταν μπήκαμε για ζέσταμα και είδα ότι προθερμαίνεται ο ψηλός του Αρη σκέφτηκα ότι θα παίξει από την πλευρά μου ο Κόκε».

- Υπάρχει εξήγηση για το γεγονός ότι ο Αρης, που είναι μια επιθετική ομάδα, δεν κατάφερε να κάνει ευκαιρίες;

«Πιστεύω ότι από τη στιγμή που καταφέραμε να ελέγξουμε τους δύο ακραίους του -γιατί και ο Δάρλας πήγε πολύ καλά με τον Χαβίτο- δεν υπήρχε περίπτωση να απειληθούμε από τον Ντελόρτε, που είναι δυνατός στο ψηλό παιχνίδι αλλά μέχρι εκεί».

http://www.goalday.gr/article.asp?catid ... id=1384269
gerrard
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 10:57

Δημοσίευσηαπό trel@menos » Τρί 30 Σεπ 2008, 16:04

η μοναδικη ουσιαστικη περσινη μεταγραφη που επιβιωσε απ το ξεσκαρταρισμα με εξειρεση λακη, και μεταγραφες ιανουαριου. αυτο τα λεει ολα πιστευω
Άβαταρ μέλους
trel@menos
 
Δημοσιεύσεις: 2506
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 08:12

Δημοσίευσηαπό PAOKARA MIA ZOI » Τρί 30 Σεπ 2008, 16:09

Aνικητος αμυντικα ο Μιρο επιθετικα μπορει να μην ειναι τοσο καλος αλλα αφου δεν περναει τιποτα πισω δεν πειραζει.

:P
PAOKARA MIA ZOI
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Πέμ 24 Ιούλ 2008, 17:35

Δημοσίευσηαπό Boreios4 » Τρί 30 Σεπ 2008, 16:21

μπράβο φιλε που ανοιξες topic με τον πολωνό μας. από τις πιο σταθερές και αξιόπιστες μονάδες μας, παίχτης χαμηλών τόνων (εντός κι εκτος γηπέδου) και με πολύ ουσία. φέτος από τους πρωταγωνιστές τις τόσο καλής αμυντικής μας λειτουργίας. ας κάνουμε και σε αυτόν κάποια αναφορά, το αξίζει.
Άβαταρ μέλους
Boreios4
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 19:17
Τοποθεσία: βόρειος

miroslav snauchner

Δημοσίευσηαπό Μουσλι » Τρί 30 Σεπ 2008, 16:32

πολυ καλος φετος,στα καθηκοντα του τρεχει μαρκαρει,μακαρι να συνεχισει ετσι...αλλα πιστευω οτι συνολικα η παρουσια του κοντρερας ειναι αυτη που βοηθαει και τους υπολοιπους οπως και τον πολυ καλο μαλεζα...εμεις μαζι για μια ζωη...
Μουσλι
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ 26 Σεπ 2008, 08:47

Re: Miroslaw Sznaucner

Δημοσίευσηαπό aspromauri » Τρί 30 Σεπ 2008, 19:03

gerrard έγραψε:- Πόσο σημαντικός είναι ο ρόλος του Κοντρέρας στην αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ;

«Είναι ο παίκτης-''κλειδί''. Πρώτα από όλα είναι αυτός που μας μιλά την ώρα του αγώνα και μας κατευθύνει. Πολλές φορές, όταν υπάρχει κάποιος κίνδυνος που εγώ δεν τον έχω δει, ο Κοντρέρας είναι αυτός που θα μου φωνάξει να προσέχω. Μπορεί αυτό να φαίνεται αυτονόητο, αλλά είναι σημαντικό το γεγονός ότι φέτος υπάρχουν πολλοί παίκτες στον ΠΑΟΚ που την ώρα του αγώνα κατευθύνουν τους υπόλοιπους. Αυτό δεν γινόταν πέρυσι. Πέρυσι κανείς δεν μιλούσε. Αν ερχόταν κάποιος από πίσω σου για να σου πάρει την μπάλα και δεν τον είχες δει, ήταν δικό σου πρόβλημα».

http://www.goalday.gr/article.asp?catid ... id=1384269


Πολύ σημαντικός παράγοντας στον οποίο πιστεύω ότι εν μέρει οφείλετε η φετινή εικόνα της ομάδας.
Άβαταρ μέλους
aspromauri
 
Δημοσιεύσεις: 2310
Εγγραφή: Πέμ 24 Ιαν 2008, 11:43
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Falegkos » Τρί 30 Σεπ 2008, 20:04

Σναουτσνερ....συνεχίζω να το λεω...ο πιο αδικημένος παιχτης μας.

Τον παω παρα πολυ απο τοτε που ηταν στην γρια.
Απίστευτος αμυντικός δεν τον περνάει ΚΑΝΕΝΑΣ στο τετ-α-τετ και τωρα τελευταία ανεβαίνει και βγαζει και αρκετα ωραίες σεντρες (κατι που δεν εκανε παλια πιστεύω το δουλεύει πολυ)

Στην μετροσπορ καθε βδομαδα τον ειχε στην 11αδα της βδομαδας.
Με αρι πιστεύω εκανε το καλύτερο ματς που εχει κανει απο τοτε που ηρθε και γενικά φετος ξεκίνησε ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ δυνατά.
Αν συνεχίσει ετσι ειμαστε η καλύτερη αμυνα του πρωταθλήματος με διαφορα.
κι αν στον ΠΑΟΚ αλλάξαν όλα, ο κοντός πάνω απ'όλα
Άβαταρ μέλους
Falegkos
 
Δημοσιεύσεις: 4329
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 14:50

Δημοσίευσηαπό paok87 » Τρί 30 Σεπ 2008, 20:20

εμενα μ αρεσε η κλωτσια στον κοκε που πηρε κιτρινη... :)
paok87
 
Δημοσιεύσεις: 6952
Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 18:31

Δημοσίευσηαπό zoomgr » Τρί 30 Σεπ 2008, 20:55

ΑΘΌΡΥΒΟΣ ο παικταράς μας....
τον θέλω στον ΠΑΟΚ άλλα 3 χρόνια!!!
Άβαταρ μέλους
zoomgr
 
Δημοσιεύσεις: 2192
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιουν 2008, 09:50

Δημοσίευσηαπό john764 » Κυρ 12 Οκτ 2008, 11:05

Πρεπει να του ανανεωσουμε το συμβολαιο.
Αμυντικα εινα στους δεκα καλυτερους στο πτρωταθλημα.
Σταθερη αξια.
john764
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί 22 Ιούλ 2008, 20:32

Δημοσίευσηαπό Gelas » Κυρ 12 Οκτ 2008, 22:12

pitpapk4 έγραψε:θεουλης οντως ο μιροσλαβ!!! :) :) :) και μην ξεχναμε οτι μπορει να παιξει ανετα και αριστερα..ξερει κανεις ποσο ειναι?


φετος νομιζω εκλεισε τα 28 η αν δεν τα εκλεισε θα τα κλεισει...
Άβαταρ μέλους
Gelas
 
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Δευτ 26 Μάιος 2008, 15:14
Τοποθεσία: Ωραιόκαστρο

Δημοσίευσηαπό free4 » Δευτ 13 Οκτ 2008, 01:15

Η καλύτερη περσινή μας μεταγραφή, χαλαρά..
Και από τον Γενάρη, ο Βερόν φυσικά με τον Σέρτζιο από κοντά.
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 29 Οκτ 2008, 06:39

Λέμε, λέμε, λέμε. Για τον παίκτη που έχει αγωνιστεί όμως σε όλα τα ματς του Πρωταθλήματος και Κυπέλλου από 90 λεπτά με εξαιρετική απόδοση, κανείς δε λέει τίποτα. Μόνο για τους πρωτοκλασάτους και γι αυτούς που δε μας γεμίζουν το μάτι. Το παιδί είναι τρανό παράδειγμα εργατικότητας και συνέπειας στα καθήκοντα του. Μπράβο ρε Μίρο..
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Steenage » Τετ 29 Οκτ 2008, 10:23

Τραγικος εχθες ....
Το 98 τα εκατο των ελληνων παικτων ειναι αμπαλοι ..
Pablo Contreras,Etto,Pablo García,Lazar,Lino,Vieirinha,Georgiadis και Salpi οι μονοι παικται που αξιζουνε απο τον ΠΑΟΚ ..
Άβαταρ μέλους
Steenage
 
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2008, 21:51
Τοποθεσία: Vorras

Δημοσίευσηαπό Steenage » Τετ 29 Οκτ 2008, 10:34

Βρε τραγικος ηταν μια μπαλια σωστη δεν εδωσε ...
Οσο για τα αλλα παιχνιδια ενταξει τραβαει αλλα μονο αμυντικα ..
Αυτοι για μενα παιχτες δεν ειναι ..Ο ΠΑΟΚ θελει full back σε λεω .. :lol:
Το 98 τα εκατο των ελληνων παικτων ειναι αμπαλοι ..
Pablo Contreras,Etto,Pablo García,Lazar,Lino,Vieirinha,Georgiadis και Salpi οι μονοι παικται που αξιζουνε απο τον ΠΑΟΚ ..
Άβαταρ μέλους
Steenage
 
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2008, 21:51
Τοποθεσία: Vorras

Επόμενο

Επιστροφή στο Παίχτες ομάδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες