Παλιοί (Έλληνες & Ξένοι) παίχτες μπάσκετ

Οτιδήποτε έχει σχέση με το ένδοξο παρελθόν της ομάδας μας, σε όλα τα αθλήματα και όχι μόνο...

Δημοσίευσηαπό Trikaliotis » Τετ 10 Δεκ 2008, 12:40

Ο Γίγαντας...Τζον Κόρφας: ο πιο ταπεινός και σεμνός καλαθοσφαιριστής που πέρασε ποτέ από την Ελλάδα..με ύψος 1.78 κι όμως έπαιζε λες και είναι 2.00μ (όλοι θα θυμούνται το ιστορικό κερδισμένο τζάμπολ με τη Σκαβολίνι στο Παλέ), ήταν κατά τη γνώμη μου ο φυσικός ηγέτης του ΠΑΟΚ πολύ πριν τον Μπάνε (και ειδικά τις 2 χρονιές πριν έρθει ο Πρέλεβιτς ήταν 2ος σκόρερ πίσω από τον Γκάλη). Σε αντίθεση με τον Μπάνε δε θα έκανε ποτέ βεβιασμένη ενέργεια, ούτε κατάχρηση προσπαθειών..Αλάνθαστος σχεδόν πάντα στα οργανωτικά του καθήκοντα, άψογος σε βολές και τρίποντα, ο παίχτης-οικονομία που λέγαμε τότε. Αν τον είχαμε πιο νωρίς στην Ευρώπη και ειδικά στον τελικό της Ναντ ίσως η ιστορία να γραφόταν διαφορετικά..Πιστεύω χωρίς αυτόν Μπάνε δε θα υπήρχε...Υ.γ Δώσ' του ρε Τεράστιε Κένυ τη μπάλα που στη ζητούσε στον 5ο τελικό με τον άρη να τελειώνουμε...τι κλάμα και τότε!
Trikaliotis
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Παρ 28 Μαρ 2008, 20:23

Δημοσίευσηαπό ehemithos199 » Τετ 10 Δεκ 2008, 14:27

ρε tetraje... με προλαβες!! κ γω τον αειμνηστο νιουμαν θα ελεγα!! οποιος εχει βιντεακι απο τον απιστευτο τσαμπουκα να το ανεβασει! οντως ο garcia του μπασκετ... αν και τοτε της σφαλιαρας ειμασταν, μεχρι που ηρθε ο ιβκοβιτς κ αποκαθηλωσε τον ψευτοαυτοκρατορα.
κατα τα αλλα μαγκες... Ω ΜΠΑΝΕ ΜΠΑΝΕ!!! ΤΕΛΟΣ!
ωραια χρονια... :cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
ehemithos199
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:33
Τοποθεσία: komotini

Δημοσίευσηαπό kass4 » Τετ 10 Δεκ 2008, 15:04

gamgre έγραψε:Για εμάς τους παλιούς "το μωρό του ελαφιού" (Bill Varner) ήταν ο πρώτος πιο εντυπωσιακός αμερικάνος παίκτης που πέρασε ποτέ από την Ελλάδα.


Άλλος παιχταράς ο Μπίλι κι άλλο το μωρό του ελαφιού, που ήταν ο Μ. Τζόουνς. Αργότερο πήγε στα σκουλήκια, αλλά για να μην τον πληρώσουν τον δώσανε στην αστυνομία για κατοχή-χρήση, δεν θυμάμαι, χασίς.
Άβαταρ μέλους
kass4
 
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Κυρ 21 Σεπ 2008, 18:40
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό scouser4 » Πέμ 18 Δεκ 2008, 14:31

Συνέντευξη του Κλιφ Λέβινγκστον για τον ΠΑΟΚ


Ένα χρόνο φόρεσε την φανέλα του ΠΑΟΚ αλλά αγαπήθηκε από τον κόσμο σαν να έπαιζε στην ομάδα μια δεκαετία. Ποιός μπορεί να τον ξεχάσει; Ο Κλιφ Λέβινγκστον με «φρέσκα» τα δακτυλίδια από τους τίτλους στο ΝΒΑ με τους Μπουλς είχε φτάσει τον Οκτώβριο του 1992 στην Θεσσαλονίκη και στον πρωταθλητή ΠΑΟΚ. Στόχος βέβαια του Βεζυρτζή το κύπελλο πρωταθλητριών… Τελικά εκείνη την χρονιά, αν και ο ΠΑΟΚ ήταν τρένο, η ομάδα δεν κέρδισε τίποτε. Ο Κλίφ Λέβινγκστον είχε 15 χρόνια να πατήσει το πόδι τους την Ελλάδα. Το έκανε ως ασσίσταντ στην Εθνική Κατάρ. Βρέθηκε χθες στην Λάρισα για φιλικό με την ΑΕΛ, πολλά κιλά βαρύτερος και το «Μ» τον εντόπισε χθες το βράδυ στο Καρπενήσει όπου διέμενε η αποστολή της Εθνικής Κατάρ πριν αναχωρήσει σήμερα για την Αθήνα, όπου θα δώσει για μια εβδομάδα τρία φιλικά. Πρώτο του παιχνίδι οδυνηρό… 4 Οκτωβρίου κόντρα στον Άρη και ήττα 56-88. Ήταν ωστόσο ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 16 πόντους.

«Η αλήθεια είναι οτι έρχομαι στην Ελλάδα μετά από 15 χρόνια. Ξέρω οτι η Λάρισα είναι κοντά στην Θεσσαλονίκη, άλλωστε έπαιξα με τον ΠΑΟΚ στην Λάρισα, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να έρθω στην πόλη» έλεγε ο Λέβινγκστον, που φυσικά εξεπλάγη όταν του αναφέραμε οτι και τότε πριν 15 χρόνια, όπως και χθες στο φιλικό, προπονητής της Λάρισας ήταν ο Βαγγέλης Αλεξανδρής.

«Αγαπώ την Θεσσαλονίκη, τους ανθρώπους της, γενικά την Ελλάδα» έλεγε ο αγαπημένος Κλιφ των ΠΑΟΚτσήδων. Μάλιστα έδειξε διαβασμένος για τον «Δικέφαλο». «Άκουσα οτι τελευταία δεν πήγαινε καλά και αυτό με λύπησε, αφού εγώ γνώρισα μεγάλες στιγμές. Πρέπει να υπάρχει πίστη στην οπμάδα και σίγουρα θα πάει καλύτερα».

-Τι θυμάστε από εκείνη την μεγάλη ομάδα;

«Αυτό που θυμάμαι είναι οτι ήμασταν όλοι μαζί, μια γροθιά. Ο ΠΑΟΚ τότε ήταν από τις 2-3 καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη. Παίζαμε σκληρά, θυμάμαι τον Κόρφα, τον Πρέλεβιτς, τον Φασούλα και τον Κουκλάκη που κάναμε συνεχώς πλάκες».

-Απογοήτευση στο φάιναλ φορ στην Αθήνα…

«Ναι πράγματι. Σας είπα, τότε είμασταν πολύ δυνατή ομάδα, παίζαμε στην Ελλάδα, είχαμε 10000 τρελλούς οπαδούς στην κερκίδα αλλά χάσαμε από την Μπενετόν. Ήταν μεγάλη ευκαιρία. Θυμάμαι τον κόσμο όρθιο, συνεχώς φώναζε, χειροκροτούσε, μας ενθάρρυνε, αυτά δεν ξεχνιούνται».

-Σας αγάπησε ο κόσμος του ΠΑΟΚ. Το εισπράξατε αυτό;

«Βέβαια. Το γήπεδο ήταν πάντα γεμάτο, ήταν μικρό για όλους τους οπαδούς μας. Αυτό ήταν το πιο ενθουσιώδες για μένα από την παρουσία μου στον ΠΑΟΚ. Όπου πηγαίναμε είχαμε οπαδούς. Θυμάμαι είχαμε παίξει στο Ισραήλ και είχαμε οπαδούς και εκεί. Ήταν φοβερό. Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ είχαν πάθος για το μπάσκετ, μου το έλεγε και ο Ρόι Τάρπλει τότε. Πιστεύω οτι οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ είναι πιο πιστοί από αυτούς των Σικάγο Μπουλς, δεν θα τους ξεχάσω ποτέ. Δυστυχώς τελευταία είδαν την ομάδα τους να έχει οικονομικά προβλήματα, να μην μπορεί να κρατήσει παίκτες. Αυτός ο κόσμος δεν το αξίζει αυτό, πρέπει να ζήσουν πολύ καλύτερα πράγματα».

Ο Κλιφ Λέβιγκστον δεν γνώριζε οτι ο ΠΑΟΚ μετακόμισε σε μεγαλύτερο γήπεδο. Φυσιολογικές οι ερωτήσεις του… «Δηλαδή τώρα ΠΑΟΚ και Άρης δεν παίζουν στο ίδιο γήπεδο; Μπράβο… Άξιζε στην ομάδα ένα μεγάλο σύγχρονο κλειστό. Αλήθεια που είναι ο Κόρφας; Ξέρω οτι ο Φασούλας είναι δήμαρχος. Μίλησα πρόσφατα με τον Μπάρλοου στην Ιντιάνα και θυμηθήκαμε τα παλιά. Προσπάθησα να βρω τον Πρέλεβιτς, που είναι; Ο Νίκος ο πρόεδρος τι κάνει;».

Ενημερώνουμε τον Κλιφ για τα… κενά του, καθώς και για το οτι δύο πρώην συμπαίκτες του ο Μπουντούρης και ο Μπαλογιάννης άρχισαν την χρονιά στον ΠΑΟΚ. «Γιατί έφυγαν…;» ρωτούσε. Που να του εξηγήσει κανείς…

-Θυμάστε μερικές χαρακτηριστικές στιγμές από την θητεία σας στον ΠΑΟΚ;

«Δεν θα ξεχάσω την πρώτη μέρα που έπαιξα στην ομάδα το γήπεδο ήταν μέσα στο καπνό από τα τσιγάρα. Δεν μπορούσα να αναπνεύσω. Θυμάμαι ακόμα οτι ο Ίβκοβιτς με είχε κόψει από ένα παιχνίδι γιατί έπινα κόκα κόλα στο τρέινινγκ ντεσκ. Με τιμώρησε για μια κόκα κόλα. Εγώ ήμουν εξαρτημένος, έπινα 3-4 όταν έτρωγα». Σημείωση… Ο Λέβιγκστον δεν αγωνίστηκε στο παιχνίδι με την Λιμόζ στο Παλέ και αξίζει να σημειωθεί οτι ο αντικαταστάτης του, ο Κουκλάκης ήταν το κλειδί της δύσκολης νίκης του ΠΑΟΚ. Ο Αμερικανός με την ευκαιρία της τιμωρίας του είχε παέι στις ΗΠΑ για να παραλάβει το δακτυλίδι των πρωταθλητών του ΝΒΑ. Τον Ιανουάριο του 1993 έφτανε τους 23 πόντους και ο ΠΑΟΚ κέρδιζε με άνεση στο Ζάγκρεμπ. Ρεκόρ του οι 25 πόντοι στα τέλη Μαρτίου στην ήττα από τον Παναθηναικό στην Αθήνα για το κύπελλο. Στο παιχνίδι με την Μπενετόν στο ΣΕΦ ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ και τρία μπλοκ.

Τι κάνει άραγε ο Κλιφ Λέβιγκστον τώρα στην ζωή του…; «Από το 2000 είμαι προπονητής και αυτό θέλω να κάνω όλα τα υπόλοιπα χρόνια».

Πως βρέθηκε όμως στο Κατάρ…; «Ο χεντ κόουτς της ομάδας ο Ντέβισον ήταν προπονητής μου στο κολέγιο. Είχαμε πολύ καλή σχέση και εφόσον ήμουν ελεύθερος με κάλεσε να τον βοηθήσω. Θα κάνουμε τώρα για μια εβδομάδα τρία φιλικά στην Αθήνα, έχουμε μετά τουρνουά στο Αμάν και θα επιστρέψουμε στο Κατάρ».
Τόσα καλά είπε ο Λέβιγκστον για τον κόσμο του ΠΑΟΚ, δεν αρνήθηκε να τους στείλει και ένα μύνημα: «Να συνεχίσουν να έχουν το κεφάλι ψηλά όπως το είχαν πάντα. Η ομάδα θα πάει καλύτερα και πρέπει να είναι κοντά της. Θα προσπαθήσω να έρθω στην Θεσσαλονίκη για να τους ξαναδώ. Δεν ξέρω αν με γνωρίσουν. Ξέρω οτι θυμούνται και το λένε συνεχώς εκείνο το κάρφωμα στην Γαλία. Τώρα δεν μπορώ να το ξανακάνω, αλλά το σίγουρο είναι οτι έχω κρατήσει ένα μεγάλο μέρος της καρδιάς μου ζεστό για αυτούς».

http://www.metropolisradio.gr/1049


Πραγματικά τεράστιος παίχτης και απο τις μεγαλυτερες μορφές που πέρασαν απο τον ΠΑΟΚ!!

:?
Άβαταρ μέλους
scouser4
 
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Τετ 01 Οκτ 2008, 11:25
Τοποθεσία: Πειραιάς

Κλιφ Λέβινγστον: «ΠΑΟΚάρα ολέ!»

Δημοσίευσηαπό mi8rio » Πέμ 18 Δεκ 2008, 20:54

Ένα χρόνο φόρεσε την φανέλα του ΠΑΟΚ αλλά αγαπήθηκε από τον κόσμο σαν να έπαιζε πάντα στο Δικέφαλο.
Ποιός μπορεί να τον ξεχάσει; Ο Κλιφ Λέβινγκστον με «φρέσκα» τα δακτυλίδια από τους τίτλους στο ΝΒΑ με τους Μπουλς είχε φτάσει τον Οκτώβριο του 1992 στην Θεσσαλονίκη και στον πρωταθλητή ΠΑΟΚ. Στόχος βέβαια του Βεζυρτζή το κύπελλο πρωταθλητριών… Τελικά εκείνη την χρονιά, αν και ο ΠΑΟΚ ήταν τρένο, η ομάδα δεν κέρδισε τίποτε. Ο Κλίφ Λέβινγκστον είχε 15 χρόνια να πατήσει το πόδι τους την Ελλάδα. Το έκανε ως ασσίσταντ στην Εθνική Κατάρ. Βρέθηκε χθες στην Λάρισα για φιλικό με την ΑΕΛ, αρκετά κιλά βαρύτερος αλλά το ίδιο ευδιάθετος και εύθυμος όπως πριν 15 χρόνια…
Η Εθνική Κατάρ θα μεταβεί σήμερα στην Αθήνα, όπου θα δώσει για μια εβδομάδα τρία φιλικά. Μιλώντας στο «Αθλητικό Metropolis» ξετύλιξε το κουβάρι των αναμνήσεων μιλώντας με θαυμασμό για τον ΠΑΟΚ και τον κόσμο του.
«ΠΑΟΚάρα ολέ! Ο κόσμος του ΠΑΟΚ ήταν η καλύτερή μου ανάμνηση από την Ελλάδα. Δεν πρόκειται να ξεχάσω ποτέ την ενέργεια που έβγαξαν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ στις κερκίδες, τον παλμό που είχαν με τα συνθήματά τους και το ρυθμό που έδιναν στα παιχνίδια. Το χειροκρότημα του κόσμου του ΠΑΟΚ είναι πάντα ιδιαίτερο και είχε κάτι το ξεχωριστό. Πιστεύω ότι ο φίλος μου ο Μάικλ Τζόρνταν θα έμενε άφωνος με τον κόσμο του ΠΑΟΚ!», τόνισε μεταξύ άλλων ο Κλιφ Λέβινγστον.
Μιλώντας και στο «Μ» αναφέρθηκε σε πολλά πράγματα του παρελθόντος, αλλά και του παρόντος.
«Η αλήθεια είναι οτι έρχομαι στην Ελλάδα μετά από 15 χρόνια. Ξέρω οτι η Λάρισα είναι κοντά στην Θεσσαλονίκη, άλλωστε έπαιξα με τον ΠΑΟΚ στην Λάρισα, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να έρθω στην πόλη» έλεγε ο Λέβινγκστον, που φυσικά εξεπλάγη όταν του αναφέραμε οτι και τότε πριν 15 χρόνια, όπως και χθες στο φιλικό, προπονητής της Λάρισας ήταν ο Βαγγέλης Αλεξανδρής.
«Αγαπώ την Θεσσαλονίκη, τους ανθρώπους της, γενικά την Ελλάδα» έλεγε ο αγαπημένος Κλιφ των ΠΑΟΚτσήδων. Μάλιστα έδειξε διαβασμένος για τον «Δικέφαλο». «Άκουσα οτι τελευταία δεν πήγαινε καλά και αυτό με λύπησε, αφού εγώ γνώρισα μεγάλες στιγμές. Πρέπει να υπάρχει πίστη στην οπμάδα και σίγουρα θα πάει καλύτερα».
-Τι θυμάστε από εκείνη την μεγάλη ομάδα;
«Αυτό που θυμάμαι είναι οτι ήμασταν όλοι μαζί, μια γροθιά. Ο ΠΑΟΚ τότε ήταν από τις 2-3 καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη. Παίζαμε σκληρά, θυμάμαι τον Κόρφα, τον Πρέλεβιτς, τον Φασούλα και τον Κουκλάκη που κάναμε συνεχώς πλάκες».
-Απογοήτευση στο φάιναλ φορ στην Αθήνα…
«Ναι πράγματι. Σας είπα, τότε είμασταν πολύ δυνατή ομάδα, παίζαμε στην Ελλάδα, είχαμε 10000 τρελλούς οπαδούς στην κερκίδα αλλά χάσαμε από την Μπενετόν. Ήταν μεγάλη ευκαιρία. Θυμάμαι τον κόσμο όρθιο, συνεχώς φώναζε, χειροκροτούσε, μας ενθάρρυνε, αυτά δεν ξεχνιούνται».
-Σας αγάπησε ο κόσμος του ΠΑΟΚ. Το εισπράξατε αυτό;
«Βέβαια. Το γήπεδο ήταν πάντα γεμάτο, ήταν μικρό για όλους τους οπαδούς μας. Αυτό ήταν το πιο ενθουσιώδες για μένα από την παρουσία μου στον ΠΑΟΚ. Όπου πηγαίναμε είχαμε οπαδούς. Θυμάμαι είχαμε παίξει στο Ισραήλ και είχαμε οπαδούς και εκεί. Ήταν φοβερό. Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ είχαν πάθος για το μπάσκετ, μου το έλεγε και ο Ρόι Τάρπλει τότε. Πιστεύω οτι οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ είναι πιο πιστοί από αυτούς των Σικάγο Μπουλς, δεν θα τους ξεχάσω ποτέ. Δυστυχώς τελευταία είδαν την ομάδα τους να έχει οικονομικά προβλήματα, να μην μπορεί να κρατήσει παίκτες. Αυτός ο κόσμος δεν το αξίζει αυτό, πρέπει να ζήσουν πολύ καλύτερα πράγματα».
Ο Κλιφ Λέβιγκστον δεν γνώριζε οτι ο ΠΑΟΚ μετακόμισε σε μεγαλύτερο γήπεδο. Φυσιολογικές οι ερωτήσεις του… «Δηλαδή τώρα ΠΑΟΚ και Άρης δεν παίζουν στο ίδιο γήπεδο; Μπράβο… Άξιζε στην ομάδα ένα μεγάλο σύγχρονο κλειστό. Αλήθεια που είναι ο Κόρφας; Ξέρω οτι ο Φασούλας είναι δήμαρχος. Μίλησα πρόσφατα με τον Μπάρλοου στην Ιντιάνα και θυμηθήκαμε τα παλιά. Προσπάθησα να βρω τον Πρέλεβιτς, που είναι; Ο Νίκος ο πρόεδρος τι κάνει;».
Ενημερώνουμε τον Κλιφ για τα… κενά του, καθώς και για το οτι δύο πρώην συμπαίκτες του ο Μπουντούρης και ο Μπαλογιάννης άρχισαν την χρονιά στον ΠΑΟΚ. «Γιατί έφυγαν…;» ρωτούσε. Που να του εξηγήσει κανείς…
-Θυμάστε μερικές χαρακτηριστικές στιγμές από την θητεία σας στον ΠΑΟΚ;
«Δεν θα ξεχάσω την πρώτη μέρα που έπαιξα στην ομάδα το γήπεδο ήταν μέσα στο καπνό από τα τσιγάρα. Δεν μπορούσα να αναπνεύσω. Θυμάμαι ακόμα οτι ο Ίβκοβιτς με είχε κόψει από ένα παιχνίδι γιατί έπινα κόκα κόλα στο τρέινινγκ ντεσκ. Με τιμώρησε για μια κόκα κόλα. Εγώ ήμουν εξαρτημένος, έπινα 3-4 όταν έτρωγα». Σημείωση… Ο Λέβιγκστον δεν αγωνίστηκε στο παιχνίδι με την Λιμόζ στο Παλέ και αξίζει να σημειωθεί οτι ο αντικαταστάτης του, ο Κουκλάκης ήταν το κλειδί της δύσκολης νίκης του ΠΑΟΚ. Ο Αμερικανός με την ευκαιρία της τιμωρίας του είχε παέι στις ΗΠΑ για να παραλάβει το δακτυλίδι των πρωταθλητών του ΝΒΑ. Τον Ιανουάριο του 1993 έφτανε τους 23 πόντους και ο ΠΑΟΚ κέρδιζε με άνεση στο Ζάγκρεμπ. Ρεκόρ του οι 25 πόντοι στα τέλη Μαρτίου στην ήττα από τον Παναθηναικό στην Αθήνα για το κύπελλο. Στο παιχνίδι με την Μπενετόν στο ΣΕΦ ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ και τρία μπλοκ.
Τι κάνει άραγε ο Κλιφ Λέβιγκστον τώρα στην ζωή του…; «Από το 2000 είμαι προπονητής και αυτό θέλω να κάνω όλα τα υπόλοιπα χρόνια».
Πως βρέθηκε όμως στο Κατάρ…; «Ο χεντ κόουτς της ομάδας ο Ντέβισον ήταν προπονητής μου στο κολέγιο. Είχαμε πολύ καλή σχέση και εφόσον ήμουν ελεύθερος με κάλεσε να τον βοηθήσω. Θα κάνουμε τώρα για μια εβδομάδα τρία φιλικά στην Αθήνα, έχουμε μετά τουρνουά στο Αμάν και θα επιστρέψουμε στο Κατάρ».
Τόσα καλά είπε ο Λέβιγκστον για τον κόσμο του ΠΑΟΚ, δεν αρνήθηκε να τους στείλει και ένα μύνημα: «Να συνεχίσουν να έχουν το κεφάλι ψηλά όπως το είχαν πάντα. Η ομάδα θα πάει καλύτερα και πρέπει να είναι κοντά της. Θα προσπαθήσω να έρθω στην Θεσσαλονίκη για να τους ξαναδώ. Δεν ξέρω αν με γνωρίσουν. Ξέρω οτι θυμούνται και το λένε συνεχώς εκείνο το κάρφωμα στην Γαλία. Τώρα δεν μπορώ να το ξανακάνω, αλλά το σίγουρο είναι οτι έχω κρατήσει ένα μεγάλο μέρος της καρδιάς μου ζεστό για αυτούς».

(από metrosport.gr)
Είμαστε σκαστοί από την κλινική
Είμαστε διαστημικοί δε το ξέρουν οι γιατροί

PAOK SPACE STATION
Άβαταρ μέλους
mi8rio
 
Δημοσιεύσεις: 1189
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 08:31
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευσηαπό fidel » Πέμ 18 Δεκ 2008, 22:02

o σαβιτς......τρελο εργαλειο
Άβαταρ μέλους
fidel
 
Δημοσιεύσεις: 707
Εγγραφή: Παρ 28 Νοέμ 2008, 12:59

Δημοσίευσηαπό kostasff » Πέμ 18 Δεκ 2008, 22:08

j.t.r νομίζω πως ήρθε η ώρα να ασχοληθείς και πάλι με το μπάσκετ. Όσο περισσότεροι αγκαλιάσουμε την ομάδα τόσο περισσότερες ελπίδες έχουμε να ξαναζήσουμε τέτοιες στιγμές. Νομίζω πως τα χρήματα (το απαραίτητο συστατικό) βρέθηκαν. Τώρα μένει να το πιστέψουμε κι εμείς περισσότερο. Με συσπείρωση του κόσμου και αποφυγή κάποιων λαθών από την διοίκηση, οι επιτυχίες δεν είναι μακριά.

http://www.youtube.com/watch?v=OqD8lJ1q ... re=related

:?
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Δημοσίευσηαπό garbe4 » Πέμ 18 Δεκ 2008, 22:10

για να θυμουντε οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοι!


http://www.youtube.com/watch?v=3BDkHjdQupM[url]

http://www.youtube.com/watch?v=B0LEir5g ... re=related[/url]

http://www.youtube.com/watch?v=n-IAlUGQ ... re=related[url]

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) [/url]
ΕΝΑΣ ΠΑΟΚΣΗΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ...
ΚΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΟΚΣΗΔΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ!!!
Άβαταρ μέλους
garbe4
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Σάβ 22 Νοέμ 2008, 14:25

Δημοσίευσηαπό teacher » Τετ 24 Δεκ 2008, 18:11

Ο παλιός άσος του ΠΑΟΚ και των Σικάγο Μπουλς, Κλιφ Λέβινγκστον θα περάσει στην Ελλάδα τις διακοπές των Χριστουγέννων, μαζί με την Εθνική ομάδα μπάσκετ του Κατάρ, στην οποία εργάζεται ως ασίσταντ κόουτς.
Μεγάλε Π.Α.Ο.Κ. η δύναμή σου είμαστε εμείς οι χιλιάδες οπαδοί σου...

Διαβάστε τους όρους χρήσης του site
https://www.paokmania.gr/article/1190-oroi-hrisis
Άβαταρ μέλους
teacher
 
Δημοσιεύσεις: 2217
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 06:25
Τοποθεσία: Μόνιμος κάτοικος Paokmania

Δημοσίευσηαπό coolio4 » Τετ 24 Δεκ 2008, 19:35

Eπειδη απο οτι καταλαβα και ειναι και πολυ λογικο,ο Μπανε με τον Πετζα ειναι εκτος συναγωνισμου,θεωρω οτι ειμαστε πολλοι τυχεροι οσοι ζησαμε το διδυμο Μπαρλοου και Λεβινγκστον...Ο Κλιφ οταν καρφωνε θυμαμαι,η μπαλα αναπηδουσε απο το χτυπημα στο παρκε και εφτανε στα 4 μετρα ύψος!!!!Απο το παραληρημα μετα,ο κοσμος φωναζε το Κλιφ Κλιφ...Για τον Μπαρλοου δεν θα πω πολλα,αλλα θα τολμησω να πω οτι ειναι ο πολυτιμοτερος ξενος του ΠΑΟΚ ολων των εποχων....
coolio4
 
Δημοσιεύσεις: 452
Εγγραφή: Τρί 16 Σεπ 2008, 14:41

Δημοσίευσηαπό Johnys » Τετ 24 Δεκ 2008, 19:49

Τι ομαδάρα είχαμε κάποτε και που καταντήσαμε...Κρίμα για όσους δε πρόλαβαν να δούνε την τότε ομάδα και κρίμα για τι σημερινή κατάντια.
ΠΑΟΚ θρησκεία και στη γερμανία.
Άβαταρ μέλους
Johnys
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 05:03
Τοποθεσία: Γερμανία/Ντίσελντορφ

Δημοσίευσηαπό kostasff » Παρ 26 Δεκ 2008, 10:37

kordelio paok έγραψε:«Θέλω να ευχηθώ σ’ όλο τον κόσμο ειρήνη. Αυτό είναι το μεγαλύτερο αγαθό.

Καλή η ευχή σου Κλιφ αλλά καλό θα ήταν να την ακούσουν οι πρόεδροί σου :lol:
Χρόνια σου πολλά Κλιφ
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Λέβινγκστον: «Λάθος μου που έφυγα»

Δημοσίευσηαπό gerrard » Δευτ 29 Δεκ 2008, 14:14

Εικόνα

Λέβινγκστον: «Λάθος μου που έφυγα»

Στην αναδρομή που κάναμε στο νοσταλγικό 1992 ο Κλιφ Λέβινγκστον δεν είχε καμιά αντίρρηση να θυμηθεί έναν προς έναν τους πρωταγωνιστές και να αναλύσει τις σκέψεις του Πάνω από όλα, όμως, σημείωσε αυτό: «Στο τέλος της χρονιάς έφυγα και πήγα στην Ιταλία, εν συνεχεία επέστρεψα στο ΝΒΑ κ.τ.λ. κ.τ.λ Σήμερα έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα: Εκείνη τη χρονιά δεν έπρεπε να φύγω από τον ΠΑΟΚ. Επρεπε να δεχτώ τη μειωμένη πρόταση που μου είχαν κάνει. Διότι ακολούθως κατάλαβα ότι ομάδα σαν τον ΠΑΟΚ, κόσμο σαν αυτόν του ΠΑΟΚ και πόλη σαν τη Θεσσαλονίκη δεν θα έβρισκα ποτέ ξανά στη ζωή μου».

Πάμε, λοιπόν.

Ντούσαν Ιβκοβιτς: «Είναι γνωστό πως δεν είχαμε τις καλύτερες σχέσεις, αλλά ούτε τις χειρότερες. Είχε μεγάλες επιτυχίες προτού έρθει στον ΠΑΟΚ, ακολουθούσε το δικό του στυλ, αλλά μόνον αυτό. Για τον κόουτς δεν υπήρχε άλλος τρόπος, παρά μόνο ο δικός του. Για παράδειγμα, εγώ είχα συνηθίσει να ζω διαφορετικά, να κοιμάμαι διαφορετικά, να τρώω διαφορετικά, να ντύνομαι διαφορετικά, να προπονούμαι διαφορετικά, να παίζω διαφορετικά. Λογικό δεν είναι; Ε, αυτό δεν μπορούσε να το καταλάβει ποτέ ο κόουτς. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν με σεβάστηκε. Γενικώς δεν μου ζήτησε να κάνω πολλά πράγματα. Δεν με προκάλεσε. Κι αυτό ήταν ένα μικρό πρόβλημα για εμένα».

Μπάνε Πρέλεβιτς: «Ηταν παίκτης νικητής. Κάποιες φορές ίσως περισσότερο απ' όσο θα έπρεπε. Για παράδειγμα, στην τελευταία φάση του ημιτελικού στο ΣΕΦ θα μπορούσε να μου πασάρει την μπάλα, αλλά δεν την πάσαρε. Τον γούσταρα, όμως, διότι δεν κρυβόταν. Είχε τα αρχ να πάρει όλα τα τελευταία σουτ. Και δεν άφηνε κανέναν άλλον. Αυτό βέβαια είναι και καλό και κακό».

Παναγιώτης Φασούλας: «Σίγουρα θα μπορούσε να έχει δουλέψει περισσότερο. Είχε τρομερές προδιαγραφές».

Τζον Κόρφας: «Ηταν περιορισμένος, αλλά έκανε ό,τι μπορούσε σε κάθε ματς».

Κεν Μπάρλοου: «Θυσίαζε τα πάντα για την ομάδα. Ηταν υπόδειγμα παίκτη».

Παρά τα χρονάκια του (έχει πατήσει τα 48 ήδη), όταν του ζητήσαμε κάρφωσε με ευκολία την μπάλα στο καλάθι. Τόσα προσόντα που είχε, ακόμα κι αν μειωθούν δεν γίνεται να εξαντληθούν. Ως προπονητής τώρα πια το όνειρό του είναι να οδηγήσει μαζί με τον Ντέιβισον το Κατάρ στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Μετάνιωσε που πήγε στην Ιταλία, γιατί «εκεί δεν υπήρχε τίποτα που να θυμίζει τη χημεία που είχαμε στον ΠΑΟΚ... Ηταν η ομάδα του ενός, του Ντανίλοβιτς, γύρω από τον οποίο λειτουργούσε όλο το σύστημα. Ηταν πολύ εγωιστής και συμφεροντολόγος. Δεν υπήρχε ομάδα, παρά μόνον αυτός».

Θυμάται τη συνύπαρξή του με τον Φιλ Τζάκσον («ακόμα κι όταν δεν με έβαζε, εγώ σκεφτόμουν ότι το έκανε για να μην ανανεωθεί η οψιόν που είχα στο συμβόλαιο, αλλά μου εξήγησε ότι εμένα δεν μου ταίριαζαν οι ανατολικές ομάδες»), τον Τζόρνταν («είναι ο απόλυτος θεός του μπάσκετ. Μιλάμε ακόμα 2-3 φορές το χρόνο») και την Ατλάντα «η μοναδική ομάδα που μου θυμίζει τον ΠΑΟΚ».

«Η ήττα με πόνεσε πολύ»
Στους δρόμους της Θεσσαλονίκης, άγρια χαράματα, τρεις φίλοι περπατούν... Καλοβαλμένοι, σοβαροί άνθρωποι.

Η διάλεκτος που χρησιμοποιούν είναι ακαταλαβίστικη στα πρώτα 10 λεπτά, καθότι εκφράσεις όπως «τα φώτα πολυτελείας» (σημαίνει Αθήνα), τα «μελανοδοχεία» (σημαίνει δημοσιογράφοι) δεν είναι αμέσως κατανοητές.

Η πατρίδα τους είναι ο αθλητισμός και η θρησκεία τους ο ΠΑΟΚ Ακούγοντας λοιπόν τα πρόσωπα της παρέας να μιλούν διαισθάνεται κανείς αμέσως τη νοσταλγία και την πίκρα για τη χαμένη ευκαιρία του 1992.

Για αυτούς δεν υπάρχει Πρέλεβιτς, υπάρχει μόνο Μπάνε και επίσης δεν γνωρίζουν κανέναν Λέβινγκστον

Το όνομα και το επώνυμό του είναι Κλιφ. Στις συνειδήσεις των ΠΑΟΚτσήδων (και όχι ΠΑΟΚτζήδων, όπως τους αρέσει να διορθώνουν) ο Αμερικανός είναι κάτι περισσότερο από είδωλο.

Επειτα απ' όλα τούτα, η επιστροφή του μεγάλου Κλιφ στην Ελλάδα, πρώτη φορά μετά το 1993, δεν θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητη. Κάθε άλλο. Ας μην ξεχνιόμαστε, είναι ο άνθρωπος που ξεσήκωσε τον εκπληκτικό κόσμο του ΠΑΟΚ στο πόδι. Ηρθε στη Θεσσαλονίκη φορτωμένος με δαχτυλίδια πρωταθλητή στο ΝΒΑ με τους Σικάγο Μπουλς, από τους πλέον δημοφιλείς Αμερικανούς που πέρασαν ποτέ στην άλλη άκρη του Ατλαντικού. Το ραντεβού μας ήταν προγραμματισμένο για το πανέμορφο κλειστό της Λεοντείου Σχολής, του γηπέδου που τις τελευταίες ημέρες έχει γίνει το ορμητήριο της εθνικής ομάδας του Κατάρ εν όψει των μελλοντικών υποχρεώσεών της και με απώτερο στόχο τη διάκριση στο Πανασιατικό Πρωτάθλημα, την πρόκριση στον Παγκόσμιο και το απατηλό όνειρο των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου. Στο Κατάρ ο Κλιφ Λέβινγκστον είναι βοηθός προπονητή, συνεργάτης του Κεντ Ντέιβισον, από τα χέρια του οποίου πέρασαν ο Γουίλ Μπάινουμ της Μακάμπι Τελ Αβίβ, ο Αντρέας Γλυνιαδάκης και ο Αντονι Γκράντι.

«Πέρασαν κιόλας 15 χρόνια, ε;» αναρωτήθηκε ο Κλιφ Λέβινγκστον μόλις μας αντίκρισε Φιλικός και χαμογελαστός όπως πάντα «Να σου πω την αλήθεια, βλέποντας από τον ουρανό το έδαφος της Αθήνας ένα πράγμα ευχόμουν να γίνει Να φύγουμε και να προσγειώσουμε το αεροπλάνο στη Θεσσαλονίκη. Οπως τότε Πόσο θα 'θελα να ξαναπάω σε αυτή την πόλη!» Ο λόγος του είναι συνεχής, αδιάκοπος και γεμάτος συναίσθημα. Θυμάται τα πάντα από εκείνη τη μαγική χρονιά στον ΠΑΟΚ Τα πρόσωπα, τα γεγονότα, τις στιγμές Και ξεχωρίζει: «Είναι τέσσερα σημεία που δεν πρόκειται να τα ξεχάσω ποτέ Ασφαλώς η υποδοχή του κόσμου του ΠΑΟΚ σε εμένα. Ηταν κάτι ανεπανάληπτο. Ακολούθως, το πρώτο παιχνίδι μου στο Αλεξάνδρειο. Οταν αρχικά μπήκα για ζέσταμα μία ώρα πριν από το ματς όλα ήταν νορμάλ κι όταν επέστρεψα ένα πυκνό σύννεφο καπνού είχε καλύψει τα πάντα. Ηταν ο καπνός των τσιγάρων. Σοκαρίστηκα. Θυμάμαι επίσης πως κάποια στιγμή πήγα να παρακολουθήσω έναν ευρωπαϊκό αγώνα του Αρη και βρέθηκαν κάποιοι που άρχισαν να με φτύνουν και να με βρίζουν. Τέλος, έχω στο μυαλό μου ένα ματς με την Ορτέζ, που είχε μετατραπεί σε διαγωνισμό καρφωμάτων μεταξύ εμού και του Μουρεσάν».

Η παραφιλολογία για εκείνη την εποχή του ΠΑΟΚ δεν έχει βρει απαντήσεις. Ισως θα χρειαζόταν, ίσως και όχι. Πολλοί είναι, πάντως, που ακόμα και σήμερα δεν μπορούν να εξηγήσουν την αποτυχία του "δικέφαλου" στο φάιναλ φορ της Αθήνας «Υπήρξαν δύο βασικά προβλήματα τότε Το πρώτο αφορούσε εμένα Εγώ ερχόμουν από το ΝΒΑ και, ξέρεις, για όλους εμάς εκείνη την εποχή ό,τι δεν είχε σχέση με το ΝΒΑ ήταν κάτι παντελώς άγνωστο. Το ΝΒΑ ήταν bigger than life (μεγαλύτερο και από τη ζωή). Οταν ήρθα στην Ελλάδα δεν είχα ιδέα πόσο σημαντικό ήταν το τρόπαιο για την ομάδα. Δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι σε ένα τέτοιο τουρνουά όπως το φάιναλ φορ δεν εκπροσωπείς μόνο μία ομάδα αλλά μια ολόκληρη χώρα. Προσωπικά ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό. Μόνο μετά την ήττα από την Μπένετον το αντιλήφθηκα. Δεν μου το εξήγησε κανείς. Το άλλο πρόβλημα που είχαμε ήταν ότι ήμασταν αρκετά επιθετικοί. Η ήττα με πόνεσε πάρα πολύ, όπως όλους τότε στην ομάδα. Αφήσαμε όμως την κατάσταση να έρθει σε αυτό το σημείο και να κριθεί το ματς στο τελευταίο σουτ. Αν ήμασταν πιο επιθετικοί σε όλο το ματς και είχαμε τον έλεγχο όπως ακριβώς μπορούσαμε να κάνουμε, δεν θα φτάναμε έως εκεί».

http://www.goalday.gr/article.asp?catid ... id=1621271
gerrard
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 10:57

Δημοσίευσηαπό free4 » Τρί 30 Δεκ 2008, 06:47

Απίστευτος παίκτης.
Ακόμα και στις μέρες τέτοιο παίκτες- άνθρωποι, σπανίζουν!!!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lakistuta » Τρί 30 Δεκ 2008, 09:18

τι μας θυμησατε παλι....
Α ρε Κλιφ...τι ωραιες εποχες...τι θεαμα....
Ο Μουρεσαν ακομη θα κοιταει ψηλα να δει τι τον πηδηξε :)
Ας φερει καποιος τον Κλιφ μια φορα στο παλατακι να τον δουμε...και τον Μπαρλοου και τον Μπανε και τον Τεν Τεν...
Take Hold Of The Flame!!!
REVOLUTION!!!
Άβαταρ μέλους
Lakistuta
 
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 12:46
Τοποθεσία: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Π.Α.Ο.Κ. - Ρετρό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες