Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Οτιδήποτε έχει σχέση με το ένδοξο παρελθόν της ομάδας μας, σε όλα τα αθλήματα και όχι μόνο...

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Stepas » Τρί 10 Ιαν 2012, 18:39

Ένα τεράστιο "Ευχαριστώ" σε όσους συνέβαλαν (και συμβάλλουν) σε αυτό το topic. Να είστε καλά παιδιά! Τόση συγκίνηση, τόσες ωραίες μνήμες, τόσο κλάμα για τα περασμένα μεγαλεία, τόση περηφάνια για το τι έχει περάσει από την ομαδάρα μας και τι έχει κάνει αυτή, τόση γνώση που πήρα.... δεν ξεπληρώνεται με τίποτα.

Τις τελευταίες μέρες έκατσα και ρούφηξα αυτές τις 50φευγα σελίδες και ειλικρινά σας λέω ξανατονώθηκε το ενδιαφέρον μου για το μπάσκετ. Όχι ότι δεν το ήξερα ή ότι δεν το θυμόμουν το μεγάλο παρελθόν μας, αλλά αηδιασμένος από τη γενικότερη κατάντια του αθλήματος (ειδικά εδώ στην Ελλάδα) και στεναχωρημένος από τα μαύρα χάλια της (κυριολεκτικά) ένδοξης ομάδας μας, τα αισθήματά μου τα είχα σε λήθαργο.

Κι επειδή αυτές τις 50φευγα σελίδες τις διάβασα σχεδόν σερί, διαβεβαιώνω όποιον δεν τις έχει πρόσφατες ότι, όπως φαίνεται από τα ποστ, πολλοί είναι αυτοί που νιώθουν ακριβώς το ίδιο με μένα (όπως κι εγώ μ'αυτούς), έχουν τα ίδια αισθήματα, τις ίδιες απόψεις, τις ίδιες αιτίες που παραμέρισαν τον μπασκετικό ΠΑΟΚ και πάει λέγοντας. Ειλικρινά δεν περίμενα να δω τόσο πολλούς τόσο έντονα σημαδεμένους από την ΠΑΟΚΑΡΑ των 90s, αλλά προφανώς έκανα λάθος γιατί η λάμψη αυτού του μεγαλείου δεν μπορεί να σβήσει μετά από 10 χρόνια σκιών...

Τι να σας πω ρε παιδιά; Είναι για να βάζεις τα κλάματα με τα σημερινά μας χάλια και δεν βλέπω και φως στο τούνελ. Έχω μόνο την αμυδρά ελπίδα ότι όπως κι εγώ με λίγο μόνο ξεσκόνισμα της μνήμης ξύπνησα απ'το λήθαργο και αντιλήφθηκα πόσο σημαντικό είναι να στηρίξει κανείς αυτήν την ομάδα όσο χάλια κι αν είναι η ίδια και οι διοργανώσεις στις οποίες συμμετέχει, ετσι και τα άλλα "πρώην μπασκετικά" αδέρφια, θα αποτελέσουμε τη μαγιά που θα φουσκώσει την κατάλληλη στιγμή, η οποία, πού θα πάει, θα έρθει κάποτε.

Στους καιρούς που είμαστε τώρα, που δεν ξέρουμε τι νόμισμα θα έχουμε αύριο το πρωί, αν θα υπάρχει το κράτος μας το ίδιο και αν θα μπορούμε σε ένα-δυο μήνες να έχουμε έστω και ένα πιάτο φαϊ, κανείς δεν μπορεί να απαιτήσει στήριξη (και) στην ομάδα μπάσκετ όσο κι αν θα έπρεπε να απαιτείται υπό άλλες συνθήκες. Κι εγώ τώρα που θυμήθηκα τι μας έχει δώσει αυτή η ομάδα και πόσο μόνη την αφήσαμε τα τελευταία χρόνια, κατανόησα πόσο σημαντικό είναι να την στηρίξουμε με ένα εισιτήριο, με ενα κλικ στο paokwebtv, με λίγο ενδιαφέρον, αλλά πραγματικά αυτή τη στιγμή όχι μόνο δεν περισσεύει φράγκο (ούτε από μένα, ούτε από το 95% των φιλαθλων), αλλά μας λείπουν κιόλας...

Πάντως, έχω την αίσθηση ότι με μια καλή προσπάθεια για αξιοποίηση του μεγάλου παρελθόντος της ομάδας, όπως με ταρακουνάει εμένα κι εσάς, έτσι θα ταρακουνάει και πολλούς ακόμα που μεγάλωσαν με Μάτζικ, Μπάνε, Μπάρλοου, Κόρφα, Πέτζα, Σάβιτς, Κύπελλα, Τελικούς κλπ κλπ, οπότε θα ήταν μια εξαιρετική πηγή εσόδων. Δεν ξέρω με ποιόν τρόπο θα μπορούσε να γίνει αυτό, στο paokwebtv γίνεται μια καλή προσπάθεια (τουλάχιστον εμένα μ'αρέσει), ίσως θα μπορούσαν να γίνουν κι άλλα πράγματα.

Επί του ρετρο τώρα που μαραζώνει: προφανώς και δεν έχουμε τις γνώσεις και το αρχείο των παιδιών που έγραφαν εδώ και μας προσέφεραν τόσα. Προσωπικά είχα ένα καλό αρχείο από "Τρίποντα" και εξώφυλλα αθλητικών φυλλάδων, αλλά είτε κάπου τα έχω καταχωνιασμένα, είτε θα λύγισα κάποια στιγμή στην γκρίνια της μάνας μου (όλα τα άχρηστα μαζεύεις κλπ, ελληνίδα μάνα=η μεγαλύτερη δύναμη παγκοσμίως) και θα τα έχω πετάξει. Όπως και να'χει, πέρα από σκόρπιες μνήμες, δύσκολα να μπορέσω να συμβάλω με ντοκουμέντα όπως οι Gordon, Praktorinos και τα άλλα αδέρφια-μετρ της μπασκετικής ιστορίας. Πιστεύω όμως με λίγη προσπάθεια από όλους μας να κρατήσουμε το ρετρο όρθιο.

Δύο προτάσεις-επιθυμίες:
1. Ένα αφιερωματάκι από κάποιον που μπορεί στον Ζόραν Σάβιτς. Τον λάτρευα και νομίζω δεν τον έχουμε μνημονεύσει ακόμα με άρθρο-αναφορά στην καριέρα του.

2. Σκέφτομαι το εξής: επειδή πολλοί από εμάς ήμαστε σε μικρή ηλικία όταν μεγαλουργούσε η ομάδα, πολλές μνήμες μας είναι θολές. Σε αυτό το topic υπάρχει φοβερό υλικό, σχεδόν ήδη είναι μαζεμένες οι κορυφαίες μας στιγμές, αλλά ψιλομπερδεύεσαι με τα μπρος-πίσω χρονικά. Τι θα λέγατε να ανοίγαμε ένα topic για κάθε σεζόν από το 88-89 μέχρι και το 98-99 (ή και λιγότερα-περισσότερα, ή ομαδοποιημένα πχ ανα 3ετίες, αλλά σίγουρα τα 90s να ναι μέσα) στα οποία να γράφουμε στοιχεία για το ροστερ εκείνης της σεζόν και γενικά ρετρο άρθρα για το πώς τα πηγαίναμε, ιστορίες αστείες και σοβαρές, πράγματα που έμειναν στην ιστορία, νίκες-ήττες-πορεία ομάδας κλπ; Έτσι θα αποτυπωθεί κάπως πιο οργανωμένα η ιστορία του ΠΑΟΚ των 90s.

Ευχαριστώ και πάλι. Σορρυ για το σεντόνι, αλλά κάνω πάντα το λάθος να νομίζω ότι θα μπορέσω τόσα συναισθήματα να τα αποτυπώσω κάπως...
Άβαταρ μέλους
Stepas
 
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 15:37
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 10 Ιαν 2012, 20:17

nice post
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό PaOkArAsIrAkLiO » Τρί 10 Ιαν 2012, 21:16

ΠΑΟΚ-γαύρος 81-80 το 2007-2008.Μεγάλη νίκη με τεράστιο Κούβελα.Όταν η ψαλίδα δεν είχε ανοίξει ακόμα...

Και όταν ο κόσμος ακόμα πήγαινε στο Παλατάκι.
Ο Π.Α.Ο.Κ. είναι Π.Α.Ο.Κ. και πρέπει να παίζει σαν Π.Α.Ο.Κ.
Βαριά βαριά του Π.Α.Ο.Κ. η φανέλα...
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
PaOkArAsIrAkLiO
 
Δημοσιεύσεις: 2003
Εγγραφή: Σάβ 23 Ιαν 2010, 18:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Emprostisghsoitrelamenoi » Τρί 10 Ιαν 2012, 22:07

Που σαι ρε GOOORDON ..?????
Aδειανό το τόπικ..
http://paokfans-utd.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Emprostisghsoitrelamenoi
 
Δημοσιεύσεις: 1907
Εγγραφή: Τρί 12 Ιούλ 2011, 16:31
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά.

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 11 Ιαν 2012, 02:47

[youtube]x59WqLxZ21Y&feature=g-all-u&context=G2d79c94FAAAAAAAAAAA[/youtube]

[youtube]ITt9py0QZO4&feature=related[/youtube]

[youtube]eYmt68L7Q24&feature=related[/youtube]
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 11 Ιαν 2012, 02:53

[youtube]MrWmDRxPPVU&feature=related[/youtube]
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Πέμ 12 Ιαν 2012, 12:32

PaOkArAsIrAkLiO έγραψε:ΠΑΟΚ-γαύρος 81-80 το 2007-2008.Μεγάλη νίκη με τεράστιο Κούβελα.Όταν η ψαλίδα δεν είχε ανοίξει ακόμα...

Και όταν ο κόσμος ακόμα πήγαινε στο Παλατάκι.

καταρχην χαιρετω την παρεα.
επειτα, φιλε μου θα επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου.
α) η ψαλίδα είχε ανοιξει για τα καλα, απλα ετυχε να πεσουμε πανω στην αφελεστατη προσεγγιση των αγωνων
του γκερσον, και επισης ετυχε η ομαδα μας αν και εντελως μετρια - αλλωστε θα πεφταμε εκεινη την χρονια,
να βγαλει πααααρα πολυ παθος.
β) στα παιχνιδια με τους απογονους παντα εχει κοσμο στο παλατακι, ειδικα εκεινη την μερα καναμε αγωνα δρομου
να προλαβουμε το παιχνιδι με τον παναθηναικο που ακολουθουσε στην τουμπα.
βεβαια εχει και γ)
αν και ομαδα για υποβιβασμο, ειχε στη συνθεση της τουλαχισοτν 8-9 επαγγελματιες..
αντιθετα με σημερα... :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 12 Ιαν 2012, 12:42

καλώς ήρθες λατρεμένε ήρωα του Goscinny. έχεις δίκιο, φυσικά και η ψαλίδα έχει ανοίξει εδώ και 10 χρόνια δραματικά. θεωρώ οτι αν υπήρχε οικονομική υγεία στην ΚΑΕ, τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά σήμερα (και όταν λέω σήμερα, εννοώ από εδώ και πέρα ;) )...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Πέμ 12 Ιαν 2012, 12:59

καλως σας βρηκα. τιμη που το ιερο τερας του μπασκετικου τοπικ με καλωσοριζει. :oops:
μα το θεμα ειναι πως εμ υγεια δεν μπορει να υπαρξει μεσω της αυτοδιαχειρισης ιδίων πόρων
(αφου δεν υπαρχει το παραμικρο ενδιαφερον - αρα μηδεν εσοδα απο χορηγους εισιτηρια κτλ)
εμ τον ματσωμενο που εχουν αυτοι, δεν προκειται να τον βρεις ποτε,
ο κοσμος δεν ταυτιζεται με μισθοφορους που αλλαζουν καθε χρονο,
και ομαδα δυσκολα να φτιαξεις χωρις κορμο..
ο παναθηναικος του ομπραντοβιτς ειχε τον ιδιο κορμο για χρονια κι εκανε απλες προσθηκες.
εμεις απο μια ομαδα του 2007-08, δηλαδη 4 χρονια πριν , οχι 14, δεν εχεις κρατησει μισο παικτη
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Stepas » Πέμ 12 Ιαν 2012, 13:04

+1000 Iznogoud
Άβαταρ μέλους
Stepas
 
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 15:37
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Πέμ 12 Ιαν 2012, 13:08

και μια και μιλαμε για ρετρο, ιδου ενα ωραιο αφιερωματακι σε παλτα που περασαν απο την ομαδα μας
http://epanastasoblog.blogspot.com/2012 ... st_09.html
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 12 Ιαν 2012, 13:12

ακριβώς αυτά είχα στο μυαλό μου (γιατί θεωρώ οτι έχουμε από τα πιο δυνατά team σε αγωνιστικό επίπεδο με bane-magic και markopoulos family) οτι θα πρόσφερε η οικονομική υγεία (αλλά όταν χρωστάς 4 χαρτιά, υγεία ΔΕΝ... :? ).
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Πέμ 12 Ιαν 2012, 13:28

η πλακα ειναι πως το καθεστως ειδικης εκκαθαρισης σβηστηκαν ενα σωρο χρεη, και σημερα 8-9 χρονια μετα
εχουν δημιουργηθει αλλα τοσα, με μολις μια χρονια σπαταλεων για τη δημιουργια δυνατης ομαδας.
αυτη της ομαδας του 2006-07 με σκεπανοβιτς, σεκουλιτς κτλ.
τη χρονια του δροσου, υποτιθεται - ετσι δεν μας ειπαν; ή κανω καπου λαθος; - πως ο δροσος τα χρεη του τα πληρωσε
και + τοις αλλοις μσουσης της σεζον ξεπουλησε μουλα και βασιλειαδη κι αλλους ποσους για να μη μαζευονται κι αλλα.
+ τις πωλησεις βασιλειαδη, βασιλοπουλου, μαυροκεφαλιδη τα χρονια του παντελονατου
στο σχολειο το παρακολουθουσα το μαθημα των μαθηματικων.
γιατι ο μπανε με τον ζαγορ θελουν να με βγαλουν σκραπα;
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 12 Ιαν 2012, 14:44

Iznogoud έγραψε:στο σχολειο το παρακολουθουσα το μαθημα των μαθηματικων.


αυτά που ήξερες στο σχολείο αγόρι μου να τα ξεχάσεις. Από Princeton έχεις κανα χαρτί? :mrgreen: :opaokara: :nairepaok:
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10570
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Πέμ 12 Ιαν 2012, 15:10

:lol: :lol: :lol:
τελος παντων, αυτο που βλεπω εγω ειναι πως δεν υπαρχει η παραμικρη προοπτικη,
καλυτερα να το κλεισουμε το μαγαζι και να ζουμε με τις αναμνησεις.
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Π.Α.Ο.Κ. - Ρετρό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης