Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Οτιδήποτε έχει σχέση με το ένδοξο παρελθόν της ομάδας μας, σε όλα τα αθλήματα και όχι μόνο...

Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό GORDON » Δευτ 08 Φεβ 2010, 18:09

Το ζήτησαν αρκετά μέλη και γι’αυτό δημιουργώ αυτό το topic για να γράφουμε ιστορίες σχετικές με το πιο επιτυχημένο τμήμα της ομάδας, την ομάδα μπάσκετ.

_______________

Ξεκίνημα με μια παραγγελιά του Orwell: λίγα (τρόπος του λέγειν…) λόγια για τον πιο επιτυχημένο ξένο που πέρασε από την ομάδα, ένα εξαιρετικά σεμνό άνθρωπο που συνέδεσε το όνομά του άρρηκτα με τη χρυσή εποχή του μπασκετικού ΠΑΟΚ, τον Kenneth Barlow.

Δεν είναι καθόλου εύκολο να καλύψεις με ένα ποστ την καριέρα και την προσφορά ενός ανθρώπου που κέρδισε Κύπελλο Πρωταθλητριών, δύο Κύπελλα Κυπελλούχων, πέντε εθνικά πρωταθλήματα και τρία εθνικά κύπελλα, αλλά κυρίως ενός παίκτη που πρόσφερε το καλύτερο που μπορούσε στον ΠΑΟΚ και αγαπήθηκε γι’αυτό από τον λαό του.

Ο Κεν έγινε draft για τους Lakers όταν αποφοίτησε από το Νοτρ Νταμ στο 1986, αλλά προτίμησε αμέσως να φύγει για την Ευρώπη, όταν έμαθε ότι προοριζόταν για τους Χοκς στο πλαίσιο μιας ανταλλαγής που σχεδίαζαν οι διοικήσεις των δύο ομάδων. Τέλος καλοκαιριού του ’86 εμπλέκεται σε ένα σοβαρό τροχαίο, μαζί με τον συμπαίκτη του στο Νοτρ Νταμ Ντέιβιντ Ρίβερς (αργότερα παίκτη του Ολυμπιακού), τον οποίο και γλιτώνει από βέβαιο θάνατο…

Πρώτος σταθμός του το Μιλάνο, για την (τότε) Ολύμπια / Τρέισερ, όπου έμεινε ένα χρόνο, και στέφθηκε Πρωταθλητής Ιταλίας, αλλά και Πρωταθλητής Ευρώπης, παρέα με τον Μπομπ Μάκαντου. Στη συνέχεια μετακομίζει στο Τελ Αβίβ και αγωνίζεται για την ισόβια πρωταθλήτρια Ισραήλ, Μακάμπι, στην οποία κερδίζει τρια συνεχόμενα Πρωταθλήματα και δύο Κύπελλα – παρέα με τον φοβερό και τρομερό τότε Kέβιν Μαγκί.

Το 1990, τον ανακαλύπτει ο Ντράγκαν Σάκοτα για τον ΠΑΟΚ, ως αντικαταστάτη του Ίρβινγκ Τόμας (που είχε παίξει στην ουσία μόνο για ένα ημίχρονο της 1ης αγωνιστικής του νέου πρωταθλήματος, εναντίον της αεκ εκτός έδρας, σε ματς που διακόπηκε στο ημίχρονο λόγω επεισοδείων. Στον ΠΑΟΚ γίνεται επιτέλους ο βασικός ξένος της ομάδας του, βγαίνοντας από τη σκιά του «δεύτερου» πίσω από Μάκαντου και Μαγκί, μένει για τρία χρόνια και συνδέεται με:
- Την κατάκτηση του Κυπελλούχων στη Γενεύη το 1991,
- Την κατάκτηση του Πρωταθλήματος του 1992,
- Την παρουσία του σε έναν ακόμη ευρωπαϊκό τελικό, αυτόν της Ναντ πάλι για το Κυπελλούχων.

Πρώτο του ματς μια ήττα από τον άρη με 85-89 στις 6/10/1990. Γρήγορα ενσωματώνεται στην ομάδα και δείχνει τα πρώτα δείγματα του τεράστιου ταλέντου αλλά και της εμπειρίας του. Παίζοντας σαν τεσσάρι, η προσφορά του είναι τεράστια τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, με κορυφαίο του παιχνίδι τον πρώτο ημιτελικό με τη Δυναμό Μόσχας (95-82) για το Κυπελλούχων όπου σημείωνει 25 πόντους (Πρέλεβιτς 30).

Στον τελικό της Γενεύης, παρά το γεγονός ότι από νωρίς στο β’ ημίχρονο φορτώνεται με τέσσερα φάουλ, παίζει και για τους αποβληθέντες (με 5 φάουλ) Φασούλα και Παπαχρόνη. Η τεράστια εμπειρία του φαίνεται στις εύστοχες βολές που μας έδωσαν το προβάδισμα(74-72), αλλά και στο τελευταίο καλάθι του τελικού, που έδωσε στον ΠΑΟΚ το πρώτο ευρωπαϊκό Κύπελλο της ιστορίας του (οι έξι τελευταίοι πόντοι του τελικού ήταν όλοι δικοί του).
Εικόνα
Ο Κεν ολοκληρώνει τον τελικό με 20 πόντους (Πρέλεβιτς 31), με φοβερά ποσοστά ευστοχίας για τελικό (4/6 βολές, 8/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.
Εικόνα
Η σεζόν δεν κλείνει καλά: χάνουμε το Κύπελλο στο ΣΕΦ από τον Πανιώνιο 73-70 (πρώτος σκόρερ με 20 πόντους), αλλά και το Πρωτάθλημα σε εκείνη τη δραματική σειρά αγώνων με τον άρη… Ο Κένι στο τρίτο καθοριστικό ματς της σειράς κάνει εκείνη τη λανθασμένη επαναφορά και χάνουμε 80-81 (ενώ προγούμασταν 80-76, 16 δεύτερα πριν το τέλος)… Το τραγικό λάθος του Φασούλα στο τελευταίο ματς της σειράς επισκιάζει το λάθος του Κένι – αλλά όπως και να’χει χάθηκε ένα Πρωτάθλημα που μας άξιζε. O Ken κλείνει τη χρονιά με 18,2 π. μέσο όρο ανά παιχνίδι.

Η επόμενη χρονιά είναι μια από τις καλύτερες της ιστορίας μας, συνοδεύεται από την κατάκτηση του Πρωταθλήματος και φυσικά, η συνεισφορά του Κέν είναι τεράστια. Προπονητής μας πλέον ο Ντούσαν Ίβκοβιτς. Από την αρχή σχεδόν της χρονιάς φαίνεται ότι θα είμαστε το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου – ειδικά μετά την νίκη επί του συμπολίτη το Δεκέμβριο (με το τρελό τρίποντο του Μπάνε από το κέντρο στην εκπνοή της παράτασης), σε ένα ματς που ο Κεν σκοράρει 28 π. και μαζεύει 11 ριμπάουντ.

Το Φεβρουάριο, ο Κεν πρωτοστατεί στην καθοριστική νίκη επί της Ολύμπια Λιουμπλιάνα με 104-86 (20 π.), που μας οδηγεί για δεύτερη συνεχόμενη φορά στον τελικό του Κυπελλούχων. Στον τελικό της Ναντ με τη Ρεάλ, ο Κεν κάνει μια από τις χειρότερες (μέχρι τότε) εμφανίσεις του στον ΠΑΟΚ: 5 πόντοι, με 0/2 βολές, 1/10 (!) δίποντα, 1/3 τρίποντα, και τέσσερα ριμπάουντ. Για μια ακόμη φορά όμως, ένα λάθος του Φασούλα κλέβει την παράσταση (και μαζί το Κύπελλο…)

Ο ευρωπαϊκός τίτλος χάθηκε, αλλά ο εθνικός δε χανόταν με τίποτα: διαδοχικές νίκες επί του άρη (99-93 με 24 π. του Μπάρλοου και 88-77 με 19π.) μας δίνουν σαφές προβάδισμα. Στις 22/4/1992, στο ΣΕΦ, ο ΠΑΟΚ στέφεται πανάξια Πρωταθλητής Ελλάδος, νικώντας εύκολα τον ολυμπιακό 97-82, με τον Κένι να σημειώνει 17 πόντους και να μαζεύει 5 ριμπάουντ. Ο Μπάρλοου ολοκληρώνει τη χρονιά με 19.9 πόντους μέσο όρο.
Εικόνα
Την επόμενη χρονιά, η συμμετοχή στο Κύπελλο Πρωταθλητριών με το final four στον πειραιά, επιβάλλει στο Βεζυρτζή να κάνει μεταγραφή επιπέδου ΝΒΑ (πρώτη του επιλογή ήταν ο Χάρισον, ένας παίκτης που την προηγούμενη σεζόν είχε αγωνιστεί στο Σπόρτιγκ…). Έτσι, καταφθάνει ο (πρωταθλητής με τους Μπουλς) Κλιφ Λέβινγκστον, το μεγαλύτερο όνομα που πέρασε από την ομάδα. Η παρουσία δύο εξίσου καλών πάουερ φόργουορντ στην πεντάδα, δημιουργεί ανισορροπίες, και πονοκεφάλους στον Ίβκοβιτς… Μια μεγάλη ήττα από τον άρη του Τάρπλει, μια εξίσου μεγάλη από τον ηρακλή, η ήττα στο Πέζαρο και ακόμη μια στο Περιστέρι δείχνουν ότι κάτι πρέπει να αλλάξει επειγόντως.

Ο Λέβιγκστον φεύγει για λίγες ημέρες για να παραλάβει το δαχτυλίδι του Πρωταθλητή του ΝΒΑ, ενώ ο ΠΑΟΚ δίνει κρισιμότατο παιχνίδι με τη Λιμόζ, την οποία νικά με πολύ άγχος 67-57, και κυκλοφορούν φήμες ότι ο Ντούντα θα ζητήσει αντικατάσταση του Κλιφ. Όταν ο Κλιφ επιστρέφει, ο Ντούντα έχει καταλήξει ότι ο Μπάρλοου πρέπει να γυρίσει στη θέση 3 για να χωρέσουν και οι δύο στην πεντάδα.

Η εικόνα αλλάζει γρήγορα και ακολουθούν εκπληκτικές εμφανίσεις και νίκες μέσα στη Μπολόνια (με την Κνορ), μέσα στο Ζάγκρεμπ (με την Τσιμπόνα) και έτσι συνεχίζουμε μέχρι την ημιτελική σειρά με την κακόμοιρη Ορτέζ: δύο νίκες 103-86 και 81-65 (με τον Κεν να καρφώνει στα μούτρα του πανύψηλου Μουρεσάν – όπως άλλωστε και ο Κλιφ) και ο ΠΑΟΚ είναι στο final four… Ο άμοιρος ο Γκόμεζ (προπονητής της Ορτέζ και αργότερα και δικός μας) θα δηλώσει: «Ούτε οι Μπουλς δεν μπορούν να κερδίσουν στη Θεσσαλονίκη»…

Στο ελληνικό πρωτάθλημα επίσης φαίνεται ότι για άλλη μια χρονιά δεν θα έχουμε αντίπαλο…
Στο ΣΕΦ, στον άτυχο ημιτελικό με την Μπενετόν του Κούκοτς, ο Κεν έχει 14 πόντους (4/5 βολές και 5/8 δίποντα), ενώ στον μικρό τελικό με τη Ρεάλ είναι πρώτος σκόρερ με 20 πόντους.
Εικόνα
Στα play-off με τον ολυμπιακό, ο Κεν καταποντίζεται μαζί με όλη την ομάδα: στην εντός έδρας ήττα μας (48-57), όπου χάσαμε το πλεονέκτημα της έδρας, έχει 3 πόντους με 1/3 τρίποντα και χωρίς προσπάθειες για δίποντο ή από τη γραμμή (!) και μόλις ένα ριμπάουντ… Ο Κεν ολοκληρώνει τη χρονιά με 16.5 π. μέσο όρο…

Η καταστροφική σεζόν 1992-93 και τα όσα ακολούθησαν (αποχώρηση Βεζυρτζή, φυγή Φασούλα, κλπ), φέρνει τη διάθεση για ριζικές αλλαγές: ο Ken βρίσκει σπίτι στη Ρέτζιο Καλάμπρια για ένα χρόνο (1993-94) και στην Μπενετόν Τρεβίζο για άλλον ένα (1994-95) με την οποία κερδίζει τους τελευταίους τίτλους της καριέρας του, το Κύπελλο Κυπελλούχων και το Κύπελλο Ιταλίας του 1995. Εν συνεχεία παίζει ακόμη δύο σεζόν σε μικρότερες ιταλικές ομάδες, την Πιστόια και τη Λιβόρνο, έως το 2000, οπότε και τερμάτισε την πολύ επιτυχημένη καριέρα του σε ηλικία 36 ετών.

Ο Κένεθ ποτέ δεν ξέχασε τον ΠΑΟΚ: πολλές φορές έχει ξαναγυρίσει στη Θεσσαλονίκη και έχουν φιλοξενηθεί στον Τύπο (και στο paokmania) δηλώσεις αγάπης και σεβασμού για την ομάδα και τον λαό της. Θα τον θυμόμαστε πάντα σαν ένα θαυμάσιο παίκτη, καλό επαγγελματία, καλό οικογενειάρχη, και έναν πραγματικό φίλο του ΠΑΟΚ.
Π.Α.Ο.Κ. εσύ να πας καλά, και όλα τ' άλλα.... με κεφαλαία γράμματα...
Άβαταρ μέλους
GORDON
 
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 10:35

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Lord » Δευτ 08 Φεβ 2010, 20:18

Μπράβο Γκόρντονα...
Φοβερό...
Ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλα σύντομα... :pano:
Τελευταία επεξεργασία από Lord και Δευτ 08 Φεβ 2010, 21:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΠΑΟΚ ο ένας,στον κόσμο άλλος κανένας..
ΠΑΟΚ γιατί,γιατί μας βγάζεις την ψυχή...
Άβαταρ μέλους
Lord
 
Δημοσιεύσεις: 4153
Εγγραφή: Δευτ 27 Οκτ 2008, 23:40
Τοποθεσία: Ξεσαλόνικα

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό mkpaok » Δευτ 08 Φεβ 2010, 20:28

Bravo Gordon κατα το Bravo ΠΑΟΚ του 1994
Άβαταρ μέλους
mkpaok
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 07:36
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό brigate4 » Δευτ 08 Φεβ 2010, 20:58

Πάντα ανατριχιάζω με εκείνες τις χρονιές του μπάσκετ γαμώτο μου.Μεγάλε ΠΑΟΚ...
ΠΑΟΚ ξέρω 'γω να πούμε, ΦΕΡΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ...
Άβαταρ μέλους
brigate4
 
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 15:06

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό PRAKTORINOS » Δευτ 08 Φεβ 2010, 22:22

Καλώς όρισες Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro
by PAOKmania!


Εικόνα

Aναμνηστική card-postale τού ερασιτέχνη (τότε) ΠΑΟΚ της σεζόν 1982-1983.

Αλεξανδρής, Πολυχρονάκος, Καλπάκης, Ζαχ.Κατσούλης, Πολίτης, Μάν.Κατσούλης, άγνωστος, Μπακόπουλος, Κουματσιώτης, Μπουρλίβας, Κωνσταντινίδης, Αγγελίδης
και ο coach Θόδωρος Ροδόπουλος.
Άβαταρ μέλους
PRAKTORINOS
 
Δημοσιεύσεις: 2081
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιαν 2008, 10:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, μεταξύ αράουτ και μπενάλντ.

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό interad » Δευτ 08 Φεβ 2010, 22:47

ώρε τι έχουν να δουν πάλι τα ματάκια μας...

congrats!!!!

:pano: :pano: :pano: :pano:
Εικόνα
πουτ$α και ξύλο και σούβλα, ΛΑΙΜΑΙ!!!
Άβαταρ μέλους
interad
 
Δημοσιεύσεις: 1254
Εγγραφή: Τετ 13 Φεβ 2008, 17:13
Τοποθεσία: Πιτσούνι City

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό elgrego83 » Δευτ 08 Φεβ 2010, 23:10

Το μετέφερα απο το ΠΑΟΚ Retro.......

Τη θυμάστε τη συγκεκριμένη φάση ;;;;;;; Σεζόν 1995-96 και στο κλειστό του ΟΑΚΑ παίζουμε με το βάζελο..... Είχαμε χάσει το ματς αυτό, όμως εμένα με έχει στιγματίσει μια ανεπανάληπτη στιγμή..... Κάποια στιγμή ο Ντομινικ Γουίλκινς κλέβει τη μπάλα και βγαίνει στον αιφνιδιασμό μόνος του να καρφώσει.... Κι εκεί που όλοι οι βάζελοι έχουν σηκωθεί όρθιοι να τον αποθεώσουν για το κάρφωμα που θα τους προσφέρει, εμφανίζεται ο Ευθύμης ο Ρετζιάς από πίσω και του ρίχνει μια ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΗ τάπα που τον κατέβασε κι αυτό μαζί....... Βρε αδελφέ Gordon δεν μπορούμε να βρούμε καμιά φωτό απο αυτή τη φάση ;;;;;;;; Θυμάμαι μάλιστα οτι το συγκεκριμένο παιχνίδι εκείνη την εποχή το μετέδιδε το STAR .........
Άβαταρ μέλους
elgrego83
 
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2008, 22:19

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Trikaliotis » Τρί 09 Φεβ 2010, 00:23

Άντε καλορίζικο το νέο topic..Έλεγα κι εγώ αφού οι περισσότεροι εδώ μέσα μου είστε κρυφομπασκετικοί, απλά η πορεία της ομάδας τα τελευταία χρόνια δε το επιτρέπει να εκδηλωθείτε..αλλά που θα μου πάτε θα μου βγείτε από το καβούκι σας σε λίγο :lol: :lol: ! Gordon και Praktorine ζήτησα τα φώτα σας στο topic που άνοιξα για τη "Χειρότερη Πεντάδα στο Μπάσκετ" σχετικά με Γιατζόγλου και Κορωναίο..Για κάντε μας την τιμή και βοηθήστε λίγο!
Trikaliotis
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Παρ 28 Μαρ 2008, 20:23

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό brigate4 » Τρί 09 Φεβ 2010, 00:28

Όσων αφορά τον Κένεθ Μπάρλοου
με όλο το σεβασμό προς όλους τους παικταράδες (Μπάνε,Κόρφας,Σταυρόπουλος κλπ) και τα παιδιά που μάτωσαν τη φανέλα(Μακαράς,Παπαχρόνης κλπ) πιστεύω πως ο Μπάρλοου έκανε τον ΠΑΟΚ πραγματικά μεγάλο.Έφερε αυτό που έλειπε για να ξεπεράσει συτή η ομάδα τα όρια που είχε μέχρι τότε.Την εμπειρία του Αμερικάνου πρωταθλητή στην Ευρώπη.Δεν ξέρω τι θα κανε αν έπαιζε στο ΝΒΑ αλλά ταίριαξε απόλυτα στην Ευρώπη και στον ΠΑΟΚ και του έδωσε τη στόφα και τη χλιδή που έλειπε απ τη τρέλα του Μπάνε και τη δίψα των άλλων παιδιών.Να 'σαι καλά ρε Κένι...
ΠΑΟΚ ξέρω 'γω να πούμε, ΦΕΡΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ...
Άβαταρ μέλους
brigate4
 
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 15:06

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό free4 » Τρί 09 Φεβ 2010, 00:36

Θα γράψουμε τρελή ιστορία σε αυτό το τόπικ!!!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό PRAKTORINOS » Τρί 09 Φεβ 2010, 00:42

Trikaliotis έγραψε:Άντε καλορίζικο το νέο topic..Έλεγα κι εγώ αφού οι περισσότεροι εδώ μέσα μου είστε κρυφομπασκετικοί, απλά η πορεία της ομάδας τα τελευταία χρόνια δε το επιτρέπει να εκδηλωθείτε..αλλά που θα μου πάτε θα μου βγείτε από το καβούκι σας σε λίγο :lol: :lol: ! Gordon και Praktorine ζήτησα τα φώτα σας στο topic που άνοιξα για τη "Χειρότερη Πεντάδα στο Μπάσκετ" σχετικά με Γιατζόγλου και Κορωναίο..Για κάντε μας την τιμή και βοηθήστε λίγο!


viewtopic.php?f=44&t=3776&p=293378#p293378
Άβαταρ μέλους
PRAKTORINOS
 
Δημοσιεύσεις: 2081
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιαν 2008, 10:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, μεταξύ αράουτ και μπενάλντ.

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό GORDON » Τρί 09 Φεβ 2010, 01:03

Trikaliotis έγραψε:Άντε καλορίζικο το νέο topic..Έλεγα κι εγώ αφού οι περισσότεροι εδώ μέσα μου είστε κρυφομπασκετικοί, απλά η πορεία της ομάδας τα τελευταία χρόνια δε το επιτρέπει να εκδηλωθείτε..


Αδερφέ Trikaliotis, πριν το ματς με παναθηναϊκό φέτος είχα γράψει αυτό:
viewtopic.php?f=44&t=3774&start=0
και νομίζω ότι εκφράζει πολλούς της γενιάς μου, όσον αφορά τη σχέση μας με το μπασκετικό τμήμα...

Elgrego83, δύσκολο... δε θα πέσω αμαχητί όμως... ;)

brigate, έτσι ακριβώς... Πέραν όλων των άλλων, ο Κένι ποτέ δε δημιούργησε πρόβλημα με τη συμπεριφορά του στην ομάδα - ακόμη κι όταν αναγκάστηκε να παίξει τριάρι για να χωρέσει ο Κλιφ, το έκανε αγόγγυστα...

Πράκτωρ...άγνωστος;;; :lol: :lol: :lol:
Π.Α.Ο.Κ. εσύ να πας καλά, και όλα τ' άλλα.... με κεφαλαία γράμματα...
Άβαταρ μέλους
GORDON
 
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 10:35

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Trikaliotis » Τρί 09 Φεβ 2010, 01:39

GORDON νομίζεις εμένα που είμαι εκείνης της γενιάς και μεγάλωσα με τη μεγάλη ομάδα δε με πιάνει μελαγχολία όταν βλέπω όλα αυτά τα τελευταία χρόνια..? Κι εκεί όμως που κάθε φορά λέω δε θα ξανασχοληθώ ξυπνάει ένας Μπάνε, ένας Κόρφας κι ένας Μπάρλοου μέσα μου και λέω όχι δε γίνεται να προδώσω αυτή την ομάδα που μου έδωσε τόσες χαρές έτσι απλά..

Δε θα αφήσω κανέναν Πανελούδη και κανέναν Δρόσο να μου το κάνει αυτό. Όσο η φανέλα αυτή θα γράφει "ΠΑΟΚ" και θα έχει στο μέρος της καρδιάς τον Δικέφαλο Αετό θα είμαι κι εγώ δίπλα της..Και πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικά μας θα 'ναι..Ήδη φέτος κάτι άρχισε να κινείται!

Υ.Γ. Και για να μη σε αφήσω να περάσεις έτσι GORDONA (επειδή δε μου διηγήθηκες ιστορία στο topic μου για Κορωναίο και Γιατζόγλου-σε αντίθεση με τον PRAKTORINO!) τολμάω να σε διορθώσω και να σου πω πως τον Ερλ Χάρισον τον πήραμε από το Παγκράτι και ουχί από το Σπόρτιγκ, το οποίο τότε είχε τον Γκρεγκ Φόστερ αν θυμάμαι καλά!
Trikaliotis
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Παρ 28 Μαρ 2008, 20:23

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό niks » Τρί 09 Φεβ 2010, 03:01

1990-91,στο δρόμο προς τη δοξα:
Επαναληπτικός στα ημιτελικα στη Μόσχα με τη Διναμό ,πηγαίνουμε να υπερασπιστούμε τους 13 ποντους του 1ου αγωνα.
Στο 2ο ημιχρονο παραπαίουμε ,η διαφορά χάνεται και ο τελικος φαίνεται να μας αποχαιρετά.
Κάπου εκεί χάνεται και η εικόνα από την tv,και ταυτόχρονα και τα νευρα μας .
Ραδιοφωνική μετάδοση μέσω τηλεόρασης ...και ξαφνικά ακούμε για έναν Παπαχρόνη που μαζεύει το ένα επιθετικό ρημπάουντ μετά το άλλο,βάζει καλάθια ,παίρνει και τα φάουλ,κατεβάζουμε τη διαφορά σε διαφορά πρόκρισης....
και χαμός.

Απίστευτα τρελλό μάτς, αξέχαστο ,έμελλε μερικές εβδομάδες αργότερα να επισκιαστεί από τον Άθλο της Γενεύης.

Ο Πητ εκεί έκανε το ματς της ζωής του και από τότε εδραιώθηκε η ιαχή 'Πητ,Πητ,Πητ.."
Δύο χρόνια αργότερα ,και αφού ο Π.Α.Ο.Κ. θέριεψε και απέβαλλε τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση,όντας Μεγαθήριο του Ευρωπαικου μπάσκετ , η ιαχή αυτή είχε αντικατασταθεί από το αξεπέραστο "Κλιφ,Κλιφ,Κλιφ."

Μεγάλες στιγμές
niks
 
Δημοσιεύσεις: 1789
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2010, 18:45

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό GORDON » Τρί 09 Φεβ 2010, 10:02

Trikaliotis έγραψε:Υ.Γ. Και για να μη σε αφήσω να περάσεις έτσι GORDONA (επειδή δε μου διηγήθηκες ιστορία στο topic μου για Κορωναίο και Γιατζόγλου-σε αντίθεση με τον PRAKTORINO!) τολμάω να σε διορθώσω και να σου πω πως τον Ερλ Χάρισον τον πήραμε από το Παγκράτι και ουχί από το Σπόρτιγκ, το οποίο τότε είχε τον Γκρεγκ Φόστερ αν θυμάμαι καλά!


Μα δεν έχεις καταλάβει ακόμα τι κάνω? Σε κάθε ποστ μου κρύβω επιμελώς ένα λαθάκι μέσα για να δω αν ...με προσέχεις !!!

Πάντως για Γιατζόγλου και Κορωναίο που αναφέρεις, αν κριθούν μόνο από την προσφορά τους στον ΠΑΟΚ, μπορούσαν όντως να φορεθούν τη χειμερινή σεζόν... αν όμως δούμε το σύνολο της καριέρας τους ήταν τεράστιοι παίκτες της εποχής τους. Δε σου κρύβω ότι ο Γιατζόγλου ήταν η μεγάλη μου αδυναμία και είχα χαρεί πολύ όταν τον πήραμε... Βασικό του χαρακτηριστικό δε, ο τρόπος που μιλούσε: κάτι μεταξύ πυγμάχου από το Μπρούκλιν και μονίμως συναχωμένου πωλητή χοτ ντογκ στο Μανχάταν - όλα τα λεφτά...
Π.Α.Ο.Κ. εσύ να πας καλά, και όλα τ' άλλα.... με κεφαλαία γράμματα...
Άβαταρ μέλους
GORDON
 
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 10:35

Επόμενο

Επιστροφή στο Π.Α.Ο.Κ. - Ρετρό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες