Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Οτιδήποτε έχει σχέση με το ένδοξο παρελθόν της ομάδας μας, σε όλα τα αθλήματα και όχι μόνο...

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό kostasff » Πέμ 12 Ιαν 2012, 16:17

Φίλε μου Iznogoud καλώς ήρθες στην παρέα αλλά αν θέλεις να τα πάμε καλά λίγα λόγια για τον ζαγορ και την παε. Να κοιτάτε τα χάλια σας στο μπάσκετ. Στο ποδόσφαιρο κάνουμε μόνο σωτήριες κινήσεις για το καλό της ομάδας. Δεν ξεπουλαμε παίκτες όπως κάνουν οι μικρές ομάδες...
Αλήθεια, εκείνη την συνεργασία με τον γκαγκάτση την χώνεψε ο λαός του ΠΑΟΚ ή του έπεσε κάπως βαριά...
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Σάβ 14 Ιαν 2012, 00:25

Εικόνα



παιχνιδι μεσα στο γαυρο που εφχαριστηθηκα την ομαδα μου πιο πολυ κι απο τα διπλα
(που ακολουθησαν, και προηγηθηκαν)
2-2 στα πρώτα 4, ολα παιχνιδια εδρας, ολα σχεδον με διαφορες ασφαλειας,
και ο τιτλος να κρινεται στο 5ο ματς, στην εδρα του homosexual εφηβου.
ο μεγαλος κι αμφιλεγομενος ντουσαν ιβκοβιτς εχει παραδωσει μια ομαδα με ολη τη σημασια της λεξης
στον σπουδαιο μαθητη σουλη (με τις ωραιες γραβατες) και η κατακτηση του κορατς δυο μηνες νωριτερα,
μας ανοιγε την ορεξη για την καλη την κουπα..
συν τοις αλλοις, ο γαβρος ερχονταν απο ρινοκλα στο δικο του φαϊναλ φορ, και τι ειναι να επαναληφθει η
σουλτανα η ιστορια (με μας στο ρολο του κλεφτη αυτη τη φορα;)

το ματσακι δεν ξεκιναει καλα, και συντομα ο γαβρος ξεφευγει.
το ημιχρονο κλεινει με διαφορα 12+ ποντων.
ο ΠΑΟΚ ομως ειναι ομαδα Β' ημιχρόνιου (που λεει κι ο σουλης)..
με το ξεκινημα του δευτερου μερους λοιπον, ο Μπανε, ο Τζονυ κι ο Τρουθ ροκανιζουν την διαφορα..
η διαφορα φτανει πια σε αποσταση βολης.
καρδιες σπανε, τα camel τελειωνουν πιο γρηγορα κι απο οσο τρεχει ο κουτσιαμικρουλης,
τα τζακ δεν προλαβαινει να τα γεμιζει ο μπαρμαν.
φτανουμε πια στα τελευταια λεπτα.
βλεπω το σορτσακι του Μπανε, που ειναι φουσκωμενο (ή κατι τετοιο μεσα στη σουρα μου)
και λεω στον διπλανο μου" με τον Μπανε κ@βλωμενο δεν χανουμε με τιποτα"
αυτος με κοιταει παραξενα
δεν ηταν απο τη σουρα μου, που εβλεπα διάφορα..
ήταν που μιλουσα σε αγνωστους..
"πρεπει να ξεφτιλιστουν τα κορακια για να χασουμε σημερα" σκεφτηκα φωναχτα..
τωρα πια με κοιτουσε ολο το μαγαζι.. ε, ασταδιάλα

τα κορακια ξεφτιληστηκαν.
ο λακης πηγε να τους ξεφτιλισει βγαζοντας την ομαδα ξυπολητη για τα τελευταια πεντε δευτερα,
αλλα μικρη σημασια ειχε αυτο..
πηγα να κλαψω, αλλα ειπα οχι ρε γ@μωτο..
τους γ@μησα, και γινανε ρομπες για να με κερδισουν μεσα στην εδρα τους..

ο μπαρμαν εσκυψε πανω μου, σκεφτηκα "δικος μας θα ειναι κι αυτος"
"φιλαρακι ειναι δωδεκα χιλιαρικα"
καλα ρε, ουτε ενα ουϊσκι δεν κερασατε;
δεν ξαναπηγα σε κεινο το κωλομαγαζο. ηταν και γκαντεμικο..
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Σάβ 14 Ιαν 2012, 00:43

Iznogoud λυπάμαι αλλά πλέον είσαι ύποπτος... Με την πολύ καλή έννοια...

Γυρνάει το κλίμα...


Και επί του πρακτέου; Καταπληκτική αναφορά!

Σ εκείνο το ματς ήμουν 8 χρονών. Θυμάμαι οτι με στείλανε υποχρεωτικά φροντιστήριο εκείνη τη μέρα (αγγλικά), αλλά ήξερα οτι θα προλάβω μεγάλο μέρος του ματς. Ήδη απο το ημίχρονο περνούσα μπροστά απ το κεντρικό πάρκο στο χωριό μου και όλοι τσίριζαν. Ήμουν μαζί με μια κοπελίτσα, μάλλον ΚΟΥΚΛΑ, αλλά κλασσικό ΠΑΟΚτσάκι την άρχισα στον πρόλογο για την ομάδα... "Τους ακούς;" Ρώτησα και έσταζα αδρεναλίνη... "Για τον ΠΑΟΚ φωνάζουν!"

Παρά το νεαρό της ηλικίας μου, έκοβε το μάτι μου και με το που μπήκα σπίτι πέταξα την ατάκα στη μάνα μου "Μαμά ετοίμασε χαρτοπετσέτες, θα κλάψουν μανούλες σήμερα..." Και επαληθεύθηκα.

Ατελείωτη σφαγή, δείγμα μόνο των όσων θα ακολουθούσαν σε αθλητικό και κοινωνικό επίπεδο, στο πιο βρωμερό κρατίδιο της γηραιάς ηπείρου απο την πτώση τους τείχους και έπειτα.

ΠΟΤΕ δεν δικαιωθήκαμε, ΠΟΤΕ δε λυτρωθήκαμε για εκείνα τα χρόνια και τις αμέτρητες σφαγές. Νταβατζιλίκι έφεραν τους γραυροβάζελους στον αφρό για να κάνουν τις δουλειές τους. Τόσο απλά.

Ακόμα έξαλλος είμαι... :evil:
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13089
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό kostasff » Σάβ 14 Ιαν 2012, 00:46

Αξέχαστο πραγματικά ματς. Μπορεί να έχασα και τα 2/3 των φίλων μου (ευτυχώς προσωρινά) εκείνη την μέρα....
Τι τα θες? Η ιστορία έγραψε γαυρος πρωταθλητής. Όλα τα άλλα είναι για εσωτερική κατανάλωση...... :evil:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό kostasff » Σάβ 14 Ιαν 2012, 00:53

Η αρχή του μεγάλου ΠΑΟΚ
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Σάβ 14 Ιαν 2012, 02:46

Εικόνα


το θυμαμαι σαν χθες.
οπως βλεπουμε και στο αποκομμα της αθλητικης (γιατι ενεκα ξενυχτιου, τα σπορια εξαντληθησαν πριν
τα προλαβω..) καποια πραγματα ειναι ακομα επικαιρα..

ο καθηγητης της αλητειας, γρουσουζης και κομπλεξικος απο την κομπλεξικη του τη φυση,
φοβονταν το γεγονος της εισοδου των ξενων στο ελληνικο πρωταθλημα, σαν το διαολο το λιβανι.
πιο ευκολα μπορουσες να τον πεισεις να δωσει το 13 σε παικτη του, παρα οτι η εισοδος των ξενων θα ηταν
για το καλο του αθληματος.
για το καλο του αθληματος μπορει να ηταν, του κωλου του ομως σιγουρα οχι
βλεπετε, αυτος με τον τριχωτο νανο, να φερνει απο το states τα βαρη και τα γυμναστηρια και τον επαγγελματισμο
(τη στιγμη που το ετερο αντιπαλο δεος, ο ψηλος κομμουνιστης με δεξιες τσεπες που τον εχανες που τον εβρισκες
σε μπιλιαρδαδικα ηταν , ασε που αν τον φυσουσες θα επεφτε)
και με τον κλαψομ##νη να τον συντροφεύει, έσπαναν πλακα στους αντιπαλους τους επι 4 χρονια.
αντιπαλους ερασιτεχνες και μονο.
η εισοδος των ξενων ομως, τον εκανε να χασει τον υπνο του.
αλλωστε, οτι και να ηταν, ξεχωριζαν απο τους ελληνες μποεμηδες τυπους, σε κορμι, τεχνικη και τακτικη.
η επιλογη του ημιτρελου νιουμαν, για την θεση ηταν ενας τονι ντοουσον, με υψος 2.08.
λιγο πριν, η ομαδα ειχε δωσει οτι ειχε και δεν ειχε στον απολλωνα πατρων για να φερει διπλα στην κακιασμενη
αραχνη, τον μπιλ μελις, εναν ελληνοαμερικανο παουερ φοργουορντ που ειχε την ατυχια με την σοβαρη ασθενεια της
κορουλας του, και δεν επαιξε ποτε.
ο ντοουσον απογοητευει στην προετοιμασια.
ο βεζυρτζης που εχει χορτασει αποτυχιες, φερνει στη θεση του, το μωρο του ελαφιου.
μανα μου!
στο πρωτο ματς που τον βλεπω απο κοντα, με τον πανιωνιο στο παλε, εχει κανει οργια.
πραματα και θαματα. αμαν αμαν!
και πλησιαζει το ντερμπι με τον σιχαμενο συμπολιτη.
αυτοι (μπλιάξ) θα παίξουν χωρις τον κλαψιαρη που ακομα ταλαιπωρειται απο την υποθεση κοσκωτα.
εμεις (ολεε) θα παιξουμε χωρις ενα νεο σερβακι που μολις ειχε ερθει και δεν ειχε δικσιωμα συμμετοχης.
10 χρονια γκομενες, γκομενες, γκομενες
φωναζει η κιτρινη πλευρα του παλε..
γ@μηστε τον αρη τον ξεκωλι@ρη ήμασταν παντα πιο power εμεις.
"σημερα θα τους πηδηξουμε" το λεω και το πιστευω, 4 ωρες καρφωμενος εκει μεσα.
το ματς ειναι ενα κλασσικο ΠΑΟΚ - αρης.
παιρνουμε διαφορα στην αρχη, την οποια σταδιακα τη χανουμε, και στο τελος ο αρης περναει μπροστα.
και δεν τον ξαναπερναμε ποτε..
αλλα οχι αυτη τη φορα!
το μωρο του ελαφιου, παιζει απο ασσος μεχρι τεσσερα, και κραταει μονος του την μεγαλη νικη.
στα τελευταια δευτερολεπτα ειμαι σιγουρος πως θα μας κανουν φαουλ, να παμε σε βολες.
ο ξανθος ομως, τελει υπο συγχυση, το εργο το ειχε δει να ερχεται, οι δαιμονες του τον πλησιαζαν
και αυτος απλα αφεθηκε στην μοιρα του..
ειναι θριαμβος που ανηκει σε ολους, πιο πολυ ομως στο παληκαρι τον νικολα τον βεζυρτζη,
που στηριζε, στηριζε, στηριζε τοσα χρονια στηριζε μια προσπαθεια η οποια ελεω γκαλη- γιαννακη - ιωαννιδη
ηταν καταδικασμενη σε αποτυχια. ο προεδρος ομως εκει.
και εμεις εκει, διπλα του. χωρις να ειμαστε σιγουροι αν η παραταση εχει και δευτερο ημιχρονο,
χωρις να το εχουμε ξεκαθαρισει (μεχρι που το ειδαμε) αν μια παραταση ληξει ισοπαλη, μηπως
εκτελουνται βολες μεχρι να βγει νικητης, με ολο και καποιον να φωναζει οφ σαϊντ στους αιφνιδιασμους
και να το εννοει κι ολας..
ομως εκει. σαββατο παρα σαββατο, και επειτα, που μπηκε στη ζωη μας κι εκεινο το παιδι με το σγουρο μαλλι
το τζην μπουφαν και το ασπρο παντελονι, που δεν ειχε δικαιωμα συμμετοχης στο ματς, και πιο συχνα.
τις τριτες να δειτε τι γινονταν, που παιζαμε κυπελλουχων..
συνωστισμος στα σκαλακια του παλε, και δυο και τρεις ωρες πριν αρχισουν τα παιχνιδια,
παροντες για να φωναξουμε για μια μεγαλη ομαδα που ξεκινουσε να λαμπει.
ολος αυτος ο κοσμος, που βρισκεται σημερα;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό kostasff » Σάβ 14 Ιαν 2012, 11:17

Εντάξει, φτάνει. Μας έριξε στα ταρταρα από την μελαγχολία. Γι αυτό δεν συμπαθώ αυτό το τοπικ. Βλέπω και τους 200 ήρωες στο παλατακι και τρελαίνομαι.
Ερώτηση προς τον Μπάνε:
Αρχηγε, αν ήξερες τότε την αντιμετώπιση τού σήμερα θα έμενες στον ΠΑΟΚ ή θα έφευγες τρέχοντας? Απορώ πως αντέχεις τόσο γράψιμο από αυτούς που σε κρατούσαν στους ώμους τους. Τότε βλέπεις ήσουν καλός. Έφερνες τίτλους...
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό palok » Σάβ 14 Ιαν 2012, 11:43

από όλα τα ωραία που γράφτηκαν κρατάω στο τέλος το ρεπορταζ του Π.Παπαδημητρίου (πουρουπουπου φαντάζομαι) ο οποίος δε γράφει ούτε μισή λέξη (για να μην τον αδικώ γράφει σε 20 σειρές άρθρου τις φράσεις "άθλος ΠΑΟΚ, "εκπληκτικός Τζόουνς (δις) και "κορυφαίοι και κλειδιά Καρατζουλίδης-Κόρφας") για το τι έκανε ο ΠΑΟΚ για να κερδίσει. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Σάβ 14 Ιαν 2012, 11:49

μα ο ξανθος τους ειχε ολους μαζι του. εδω στο τριποντο του 1993=94 ο συριγος προσπαθει να
μας εξηγησει ποσο παλτο ειναι ο σαβιτς, και ποσο επιτακτικη ειναι για την ομαδα η αλλαγη του..
υγ: εδω ευνοηθηκαμε ρε συ παλοκ.. 35" κρατησε τη μπαλα ο ΠΑΟΚ στην τελευταια επιθεση..
φαντασου ποσο εν βρασμω ηταν ο ξανθος, για να μην το προσεξει..
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Σάβ 14 Ιαν 2012, 13:38

Εικόνα
και για να ειμαστε και στο κλιμα..
ηταν 6 μαϊου του 1998.. ημερα γενεθλιων της ντορας μπακογιαννης (μπρρρ..)
η μεγαλη ευκαιρία του break χαθηκε στον πρωτο αγωνα, οπου με ενα τρομερο σερι 0-13,
βρεθηκαμε μπροστα 57-60 2 λεπτα πριν το φιναλε.
με το σκορ στο 65-65, 31" πριν το τελος ποιος λετε σηκωθηκε για τριποντο;
λαθος!
ηταν ο γιωργος μπαλογιαννης, του οποιου ο θεος αυτα που του χρωστουσε (επειδη τον εκανε ελληνα,
και οχι αφραμερικανο, να κερδιζει διαγωνισμους καρφωματων τον ενα μετα τον αλλον) θα του τα δωσει σε 2 χρονια.
το αστοχο τριποντο του "μπαλού", ακολουθει μια μπεϊζμπολ πασα του χοκινς στον τομιτς, τον οποιο
προλαβαινει ο ηρωας μας και τον φιλοδωρει με μια μεγαλοπρεπεστατη ταπα, 1" πριν τη ληξη.
"ω ρε π##στη μου, παμε για παραταση" σκεφτηκα, με την καρδια μου ετοιμη να σπασει..
γ@μωτο καρδιακος απο τα 23 μου, με αυτην την ομαδα
τελικα κορομηλας και πιτσιλκας, με βγαζουν απο την υποχρεωση και ανακαλυπτουν φαουλ..
η μια απο τις δυο ευστοχες βολες του τομιτς κανουν το τελικο 66-65
Εικόνα
το ταξιδι των γαβρων στο βορρα, ηταν παντα ιδιαιτερη χαρα για μας..
φιλοξενοι απο τη φυση μας, τους κερνουσαμε τσουτσου 20τοσα χρόνια στην τουμπα, και απο το παλε
περασαν μια φορα που χρειαστηκε να γυρισει η γη αναποδα (ενταξει περασαν και αλλες, αλλα η ερμηνεια
μιας ιστοριας, ακομα και με την παραθεση αποδεικτικων στοιχειων, μπορει να γινει εξαιρετικα μονοδιαστατη)
εκεινο το απογευμα ειδικα ομως, ο γαβρος φωναξε "ημαρτον!"
αν δεν χαλαρωναμε στο 40-26, μεχρι που μας μειωσαν σε 44-40, αλλα μετα παλι με ενα ξεσπασμα
ξεφυγαμε με 55-42, εκεινο το απογευμα θα ηταν το απογευμα των ρεκορ..
Εικόνα
και ολα πια θα πανε στο 3ο και τελευταιο στο φαληρο..
σε εκεινο το καμπαρε, που η ιστορια και η μοιρα μας χρωσταει ενα σωρο πραγματα..
σε εκεινο το γ@μηδι που ελαβε χωρα η γεννηση του ελληνικου μπασκετ, χασαμε εναν τελικο κυπελλου
μεσα απο τα χερια μας, πανηγυρισαμε το πρωτο πρωταθλημα της ιστοριας μας, χασαμε το πρωταθλητριων
και μαζι του τα αβγα και τα πασχαλια το '93, και μας κλεψανε ενα πρωταθλημα την επομενη χρονια..
σε αυτο το ρδελομπου, εμελλε να σκοραρει ο πετζα μας, το καμαρι μας το πιο αναγνωρισιμο τριποντο
στην ιστορια του ελληνικου μπασκετ. ενα αυτο, κι ενα το "οχι τριποντο" του γιοβάϊσα..
ποντο, ποντο, εναλλαγες συνεχομενες στο προβαδισμα, μι αυτοκρατορικη εμφανιση του κυριου σακελφορντ,
και με δευτερολεπτα πριν το buzzer, ο πετζα πεταει το beater.
και ηταν bitter η ψ@λλη..
κι ας ειχε 0/5 μεχρι εκεινο το σημειο..
απο κεινη τη μερα και μετα, η ασφαλεια της καυλας και της απολαυσης καηκε στον εγκεφαλο μου.
ουτε τζακ ευχαριστιομουν, ουτε καμελ, ουτε ναρκωτικα, ουε μησιαγα.
μονο ηθελα να βλεπω το τριποντο του πετζα, ξανα και ξανα..
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό palok » Σάβ 14 Ιαν 2012, 14:15

όπως είπε και ο Renton μετά το σιμηγα με την Diane: "I haven't felt that good since Archie Gemmill scored against Holland in 1978!"

PS: να το προσέξεις, δεν πας καλά... :mrgreen: :opaokara: :nairepaok: :opaokara: :nairepaok:
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Σάβ 14 Ιαν 2012, 14:30

αυτο ακριβως ειχα στο μυαλο μου..
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Σάβ 14 Ιαν 2012, 23:13

και αφου πιασαμε και το θεμα της εδρας
εδρα ηταν το παλε.. με ολη τη σημασια της λεξεως. θες οτι ειχες και καλη ομαδα, θες οτι με 3.000
κοσμο εδειχνε γεματο, το παλε ηταν φρουριο για τους χαμουτζηδες, που επρεπε να φτυσουν αιμα για να
περασουν απο κει μεσα, και παλι αυτο δεν ηταν και πολυ σιγουρο πως θα γινει.
καποτε η σκαβολινι του πεζαρο με τον μυτονγκα τον μανιφικο, και την καλαθομηχανη τον καρλτον μαϊερς
μας ειχε κερδισει με 16π μεσα στην εδρα της, και κανεις δεν βρισκονταν να πονταρει υπερ της πως θα προκριθει.

και πως να πονταρει, την ωρα που στο αλεξανδρειο μαζι με τον λαο του, ο ΠΑΟΚ εδινε ορισμενες απο τις κορυφαιες
μπασκετικες παραστασεις που εχουν δωθει στην ηπειρο..
οι αγωνες που εδωσε ο νικος βεζυρτζης για την υλοποιηση του δικου μας γηπεδου, την ωρα που στον συμπολιτη
προτιμουσαν να τα τρωνε στα μπουζουκια, ή να τα κανουν ρολεξ για τον ζιχ και τον γιουγκεμπραντ,
μετουσιωνονται σε πραξη τον μαϊο του 2000.
Ο ΠΑΟΚ μπαινει κι επισημως στο παλατακι του, για να αντιμετωπισει τον βαζελο στους τελικους της Α1, αλλα
για να γινει αυτο, επρεπε πρωτα να αποχαιρετησει το παλε.
και το σεναριο του ιδανικου αποχαιρετιστηριου αγωνα, σε ενα ακομα απο τα αγαπημενα παιχνιδια που
μας επαιζε η μοιρα, ισως να το ειχε γραψει η ιδια η ασπρομαυρη πλευρα του παλε..
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακος, ημιτελικος play off, με προπονητη του γαβρου τον ξανθο.
Εικόνα
το τριποντο του μπαλογιαννη 3 μερες πριν στο ΣΕΦ, ηταν η γλυκια λυτρωτικη εκδικηση για το αστοχο σουτ
και το αδικο φαουλ που του ειχαν καταλογισει προ διετίας, και τωρα ηταν η ωρα του παρτυ.
Εικόνα
εισιτηρια δεν υπαρχουν ουτε για πλακα απο την παρασκευη το μεσημερι. οι ωρες μεχρι το τζαμπολ δεν περνανε
με τιποτα. και μολις ξημερωσε κυριακη,απο πολυ νωρις ακομα λεμε να ανηφορισουμε στο παλε.
να το χορτασουμε λιγο ρε γ@μτο
αλλωστε, απο δευτερα σε αυτο το γηπεδο θα πηγαινουμε ως φιλοξενουμενοι..
και οι εβραιοι, να ξερετε οι νεοτεροι, ειναι πολυ βρωμιαρηδες..
(πεμπτη επαιζαν πρωταθλητριων, σαββατο μεσημερι παιζαμε εμεις με τα παγκρατια και τα σπορτινγκ, και
βρωμοκοπουσε ποδαριλας ολη η 10)
η παρεα, παντα στα ματς με τον ξανθο αλλαζε στεκι.
κανονιζαμε να βρισκομαστε πισω του, να απολαμβανουμε τα καραγκιοζιλικια του, και να του βριζουμε
ο,τι εχει ιερό (που τι ιερο να εχει ο γρουσουζης;)
το παιχνιδι δειχνει να στραβωνει, ο γαβρος προηγειται σταθερα σε ολο το ημιχρονο, και μεχρι και λιγο μετα
την εναρξη του δευτερου. αλλα το πνευμα του παλε, κρατουσε το καλυτερο για το "αντιο"
ο σεργκεϊ μπαζαρεβιτς, αυτος που εχασε το σουτ για να παμε στον τελικο της γενευης,
αυτος που εξαφανιστηκε απο το γηπεδο στην επικη ανατροπη με ωσει παρων τον Μπανε, για να περασουμε
πρωτοι απο τον ομιλο μας το 1996, αναλαμβανει δραση και σκιζει τον γκεϊ (ο σεργκεϊ).
σε 10 λεπτα μεσα η διαφορα υπερ μας εχει παει στους 20+ ποντους.
ο ξανθος, μερες πριν εχει κανει ενα διαφημιστικο για τα ατυχηματα στους δρομους (ενεκα γιορτων του πασχα)
και τελικα οι νεκροι σε εκεινες τις γιορτες, ξεπερασαν οριακα αυτους της βοσνιας στον πολεμο του '91.
Μου΄θελες και διαφημιστικο γρουσουζηηη, γκαντεεεεεμηηηηηηηηη
ενα λαρυγγι που βρεθηκε την επομενη στο πλεξι γκλας του παγκου των φιλοξενουμενων, ηταν δικο μου.
το ειχα αφησει εκει.
μαζι με τις αναμνησεις και τα ονειρα, και τις μεγαλυτερες βραδιες που μπορει να ζησει ενας οπαδος.
σημερα δεν περναω ουτε απ'εξω.
απλα μελαγχολω.
αυτο, φιλε kostasff ηταν εδρα


υγ: για την ιστορια
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Κυρ 15 Ιαν 2012, 01:41

Stepas έγραψε:1. Ένα αφιερωματάκι από κάποιον που μπορεί στον Ζόραν Σάβιτς. Τον λάτρευα και νομίζω δεν τον έχουμε μνημονεύσει ακόμα με άρθρο-αναφορά στην καριέρα του.

τωρα το προσεξα φιλε μου..
οκ! ;)
το καλοκαιρι του 1993 ηταν απο τα πλεον δυσκολα για την ομαδα που λιγους μηνες πριν ειχε θαμπωσει την
ευρώπη με το ασυλληπτο μπασκετ που επαιξε για σχεδον 5 μηνες. αλλα επειδη απο οσο ψηλοτερα πεφτεις,
τοσο πιο πολυ κροτο κανεις, το πατατρακ που υπεστη μεσα σε βαρια βαρια, ενα μηνα, και 6 παιχνιδια εκανε μπαμ
(ηττα απο βαζελο για το κυπελλο, ηττα απο μπενετον στο σιχαμενο εκεινο ματς, και ηττες απο γαβρο στα play offs)
η ομαδα αποδυναμωνεται κατω απο τα καλαθια, αφου εκτος των μπαρλοου και λεβινγκστον, αποχωρουν και
οι κουκλακης, φιλιππου, και η αποκτηση ποιοτικων ψηλων, ειναι επιτακτικη αναγκη.
η μεταβαση στην εποχη λακη οικονομιδη, μετα απο μια δεκαετια σχεδον με τον νικο βεζυρτζη στο τιμονι,
και η φημολογια πως ο νεος προεδρος το φυσαει το χρημα αλλα και αυτος και ο μαντάς τα χωνανε τοσα
χρονια
εχουν δημιουργησει προσδοκιες στους φιλαθλους, που ουτως ή αλλως εχουμε συνηθισει στα μεγαλα
ονοματα ξενων ολα αυτα τα χρονια. η πρωτη κινηση λοιπον ειναι προσωπικο βετο του ιβκοβιτς.
Εικόνα

ο ζοραν σαβιτς, πρωταθλητης ευρωπης το '90 και το '91 με την γιουγκοπλαστικα ( και ποπ 84)
[youtube]d6Xe_O0EKeM&feature=related[/youtube]
(εδω, ολοκληρος ο τελικος του παρισιου, οπου ο ζοκι ειναι απλα συγκλονιστικος!)
ερχεται απο την μπαρτσελονα να καλυψει την θεση, και φυσικα η γκρινια δινει και παιρνει.
καλομαθημενοι απο τη φυση μας, μας χαλασε η επιλογη του βοσνιου (γεννημενου στη ζενιτσα το 1966) εργατη,
καθως βαναμε με το μυαλο μας πως ο κροισος λακης θα μας εφερνε απο καρλ μαλοουν και πανω..
και το ξεκινημα της χρονιας, δεν ηταν και το πλεον ιδανικο..
ο σαβιτς δυσκολευεται χαρακτηριστικα να σκοραρει απο την προσωπικη, ο πανιωνιος του εντι στοουκς μας
κανει μια χαψια τις πρωτες αγωνιστικες, η ομαδα δεν ικανοποιει ουτε καν στα παιχνιδια των ομιλων του κορατς.
η γκρινια δινει και παιρνει για τον ξυλοκοπο ο συριγος στα λιβελλογραφηματα του, επιτασσει την αμεση
αντικατασταση του, και ευτυχως, ο ντουντα, κλασσικο αγυριστο κεφαλι, τους γραφει ολους στα @@ του,
τον κραταει τον πιστευει και δικαιωνεται!
Εικόνα
σκοραρει 20 ποντους και μαζευει 16 ρημπαουντ σε ενα νικηφορο ντερμπυ με τον αρη, και προσθετει αλλους 12π
μαζι με 20 ρημπαουντς, την επομενη αγωνιστικη με τον ολυμπιακο, και δεν γυριζει ποτε ξανα πισω.
το πρωταθλημα της Α1, οπως διατεινεται ο ΕΣΑΚΕ, ειναι αν οχι το καλυτερο της ευρωπης σιγουρα ενα
απο τα πιο γκλαμουρατα, και ο ζοκι καθε βδομαδα με τα 206cm του τα βαζει με θηρια.
βολκοφ, βρανκοβιτς, ταρπλεϊ, μεχρι και το περιστερι εχει στις ταξεις του εναν τρομερο ξενο, τον μεγαλο οντι
νορις, πρωην μπαρτσελονα κι αυτος, αλλοτε συμπαικτης με τον Ζόρανε.
ο βοσνιος, γεννημενος μαχητης, βγαινει νικητης στις περισσοτερες μονομαχιες, ομως το σημαντικο ειναι πως
η κερκιδα βλεπει εναν τυπο, ενα βημα απο το να κανει πραξη αυτο το ελεεινο κλισε των αθλητων ολων των
ομαδικων σπορτς να πεθανουμε στο γηπεδο και ταυτιζεται μαζι του..
συντομα, η κερκιδα θα καταλαβει, πως δεν εχουμε να κανουμε με εναν απλως μαχητη..
αλλα με εναν πανεξυπνο σεντερ, εναν παικτη που γνωριζε τα μυστικα του αθληματος οσο λιγοι κοντοι ή ψηλοι.
η ερτ, προχωρει σε μια ακομα καινοτομια, και τοποθετει μικροφωνα κατω απο τις μπασκετες
και ετσι το αααργκχχ του ζοκι, σε σχεδον καθε αμυνα, γινεται προσωπικο αγαπημενο soundtrack.
ο τροπος με τον οποιο κερδιζε τα επιθετικα φαουλ απο τον δυσμοιρο αντιπαλο του, βαζοντας το χερι του
παντα εκει που επρεπε, διδασκονταν για χρονια σε σεμιναρια. απαλλαγμενοι απο το αγχος του βρε μηπως
ειναι παλτο τελικα
και πεπεισμενοι πως ο συριγος βλεπει τοσο μπασκετ, οσο κι ο ray charles, βλεπουμε
πιο ελευθερα και παρατηρουμε ολο και καλυτερα πια, το παιχνιδι του. το πιβοτ του, που σε κανει να νομιζεις
πως εχει κανει βηματα (ορκιζεσαι πως εχει κανει βηματα) δεν το εχω ξαναδει στην ευρωπη απο κανεναν.

το κυπελλο κορατς, φερει τη σφραγιδα του μπανε, αλλα ηταν η συγκλονιστικη εμφανιση του ζοκι στον α' ημιτελικο
με τον πανιωνιο στην νεα σμυρνη που εβγαλε ολο το ημιχρονο με 4 φαουλ,( και οχι μονο αυτο, αλλα ο φουκαρας
ο στοουκς που εκλεισε το πρωτο μερος με μολις ενα, ηταν κι αυτος που αποβληθηκε τελικα..) που μας εστειλε εκει
Εικόνα
σε ενα ματς με τον απολλωνα στην πατρα, λιγο πριν τελειωσει η σεζον, ο σαβιτς εμπλεκεται σε μανουρες με τους
γηπεδουχους. ο αθλητικος δικαστης πουλακος, του ριχνει 4 αγωνιστικες..
ΣΤΟ ΛΑΚΚΟ, ΣΤΟ ΛΑΚΚΟ, ΤΟΝ Π**ΣΤΗ ΤΟΝ ΠΟΥΛΑΚΟ δονει το παλε στα πρωτα παιχνιδια των play offs
με τον συμπολιτη, κι ενω η φημολογια οργιαζει πως ο ΠΑΟΚ θα κατσει να χασει ενα ματς, για να εκτισει μια
επιπλεον αγωνιστικη ο εκ των MVP της χρονιας. τελικα, ουτε στον τσεκο μπορεσε να αντισταθει ο αρης,
και χανει με 30 ποντους απο καθε παιχνιδι. στο ενα μαλιστα, ο αληταρας εχει 12π, με 6/6 !!!
ο 5ος ημιτελικος σε μια σειρα εδρας με τον παναθηναϊκο στο παλε, ειναι ενα σωου του ζοκι, που κανει πλακα
στον κατα 11cm ψηλοτερο του βρανκοβιτς, και το κερασακι στην τουρτα ειναι το τριποντο που σκοραρει 1' πριν το
φιναλε. ο ΠΑΟΚ εκεινος δεν γινοταν να χασει το πρωταθλημα, κι ομως οπως αναφερω πιο πανω, το εχασε.
το καλοκαιρι που ερχεται,φερνει νεες αλλαγες στην ομαδα: ο σουλης δεν ανανεωνει, την θεση του παιρνει ο σακοτα,
ο ΠΑΟΚ επιστρεφει στην ευρωλιγκα, και δεν θα εχει μαζι του τον τρουθ, ο οποιος συνεχιζει πια στον ηρακλη.
αντ' αυτου ερχεται ο αστειος λαμπλεϊ, και η χρονια παραλιγο να χαθει σεπτεμβριο μηνα στα προκριματικα
με την χαποελ. τελος καλο ολα καλα, σε ενα απιστευτο τριλεπτο, που μιλησε ο νομος του παλε, και από το -3,
(και το +13 που χρειαζομασταν για την προκριση) ο σαβιτς with a little help of γιαννουλης πετυχαινουν το +16.
ο λαμπλεϊ φευγει ο μουσταφ ερχεται, και αποκτα δικαιωμα συμμετοχης στην ευρωπη (μονο) ο πετζα.
πρωτη αγωνιστικη στο γιαντ ελιαου, και το μεγαλο διπλο γενναει μεγαλες προσδοκιες.
ενας σοβαρος τραυματισμος του μουσταφ (στην τσεπη) ομως, οι συνεχεις ενοχλησεις του μπανε απο την
κατεστραμμενη του μεση, μαζι με τη μηδαμινη βοηθεια απο τον παγκο, και ο σαβιτς κραταει μονος του ολο το οικοδομημα. που κραδαινει επικινδυνα, και πρωτοφανεστατα για μας που δεν ημασταν μαθημενοι σε γκελες.
σε ενα ματς με τη ρεαλ στο παλε, ο σαβιτς, κοντρα στο θαυμα της φυσης, αρβιντας σαμπονις, κανει τους
ανθρωπους της βασιλισσας να σιγουρευτουν πως αυτος θα ειναι ο αντικαταστατης του σαμπα, οταν στο τελος της σεζον
ο λιθουανος θα παει στο ΝΒΑ. προπονητες πια αλλαζουν σαν τα πουκαμισα, τον μουσταφ αλλαζει ο μπουλαρντ
(που τριαρι δεν ηταν, τεσσαρι δεν ηταν) και η ομαδα παει στο φαϊναλ φορ της λαμιας καταδικασμενη να παρει
την κουπα. δεν γινοταν αλλιως.
Εικόνα
σκοραρει 21π στον τελικο με τον πανιωνιο, και για δευτερη φορα στην καριερα του χανει στα σημεια τον
τιτλο του MVP. πριν 4 χρονια στο παρισι, ολοι αυτον θυμουνται σαν πολυτιμοτερο, αλλα το ονομα του κουκοτς
ειναι πιο βαρυ. μια απο τα ιδια και στην λαμια.
Εικόνα
(τελικα, θα κερδισει την προσωπικη διακριση το 1998, σαν παικτης της Κιντερ μπολονια σε φαϊναλ φορ της ευρωλιγκας)
η χρονια, κλεινει με τον χειροτερο δυνατο τροπο.
ο βασιλης οικονομιδης καταφερεται εναντιον του πριν απο τους μικρους τελικους με τον ηρακλη,
και ο σαβιτς, αν και με κρυα καρδια, δινει παλι ο,τι εχει και δεν εχει για την ομαδα.
δεν ειναι αρκετο, η γρια ηταν και κωλοφαρδη συν τοις αλλοις, και χανεται η προκριση στην ευρωλιγκα.
στην οποια θα παιξει φυσικα ο ιδιος σαν παικτης της ρεαλ.
και οταν βρισκεται στην ελλαδα για το ματς με τον ολυμπιακο, δηλωνει πως:
αυτο το παιχνιδι θελω να το κερδισω και να το αφιερωσω στον κοσμο του ΠΑΟΚ
ξερω τι αντιπροσωπευει γι' αυτους αυτο το σωματειο


οταν μιλαμε για Ζοραν Σαβιτς, μιλαμε αναλογικα για Παμπλο Γκαρσια.
ηρθε ξενος, εγινε δικος μας, πορωθηκε με τον λαο και μετατραπηκε σε ΠΑΟΚτσακι.
μας τιμησε με την παρουσια του εδω, ηταν πολυ μεγαλος, τεραστιος παικτης, κι εκανε μονο φιλους.
και ημασταν πολυ τυχεροι που τον ειδαμε με την φανελα της αγαπημενης μας ομαδας.
ελπιζω να σε καλυψα φιλε μου.
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 15 Ιαν 2012, 12:01

εύγε!

PS: προσέξτε πώς ποστάρουν όλοι οι μεγάλοι (επιθετικά) centers όπως ο savic. δείτε τα πόδια του λάζου ή του batiste. κάνουνε ή δεν κάνουνε βήματα? :?
PS2: είχε edwards και ο γαύρος? ποιός είναι αυτός ο Grant που είχε? δε μου θυμίζει κάτι το όνομα.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Π.Α.Ο.Κ. - Ρετρό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες