Γιώργος Παντελάκης

Οτιδήποτε έχει σχέση με το ένδοξο παρελθόν της ομάδας μας, σε όλα τα αθλήματα και όχι μόνο...

Re: Γιώργος Παντελάκης

Δημοσίευσηαπό sidpanos » Τρί 03 Φεβ 2009, 03:53

http://www.sportdog.gr/new/article.aspx?id=88285

Για πείτε οι γνωρίζοντες τι εννοεί ο ποιητής....
---ΠΑΩ ΕΓΩ ΠΟΥ'ΜΑΙ ΚΙ ΑΔΥΝΑΤΟΣ Κ ΑΝΕΒΑΙΝΩ Κ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ Κ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΣΟΥΒΛΙ Κ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ 800 ΚΙΛΑ ΑΗΔΙΑ---
--why's the rum always gone?--
--και θέλω να με πεις....--
--http://www.youtube.com/watch?v=YLMTFNNsCAs&playnext=1&list=PLBF0DF22E877ACF23&index=48--
Άβαταρ μέλους
sidpanos
 
Δημοσιεύσεις: 4153
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 07:30
Τοποθεσία: ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΝΑΠΟΛΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΤΟΥ ΜΠΕΛΛΟΥ

Re: Γιώργος Παντελάκης

Δημοσίευσηαπό Sera4 » Τρί 03 Φεβ 2009, 08:27

ας ειναι ελαφρυ το χωμα που σε σκεπαζει προεδρε....μπορει να μην σε προλαβα αλλα η παρακαταθηκη που αφησες μιλαει απο μονη της....σε ευχαριστουμε για ολα...

ΥΓ1:κι οταν θα φυγω απ τη ζωη τα δερφια μου θα βρω εκει μαζι μαζι με αυτα θα τραγουδω για τον δικεφαλο αετο....
ΥΓ2:νικη με το γαυρο την τεταρτη αφιερωμενη στον προεδρο
Άβαταρ μέλους
Sera4
 
Δημοσιεύσεις: 13635
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 15:43

Re: Γιώργος Παντελάκης

Δημοσίευσηαπό diniko80 » Τρί 03 Φεβ 2009, 08:32

δεν γνωριζω πολλα για το τι προσφερε στο ΠΑΟΚ μας
δεν γνωριζω ουτε το ποιον του ανθρωπου
δεν θελω να ακουσω ουτε ενα βαλτο, αβαλτο γνωστο ανθρωπο που να λεει ποσο καλος και ποσο μεγαλος και @ρχιδι@ μυδια ητανε


ΜΙΛΑΝΕ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΩΝ ΟΠΑΔΩΝ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΣΗΜΕΡΑ (ΔΥΣΤΥΧΩς ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΚΡΑΞΑΝ) ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΝ ΤΟΥ
ΜΙΛΑΝΕ ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΟΚ

ΕΜΕΙΣ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ.........

υγ αραγε για ορφανο-αποστολιδηδο-κουδες χτυπαει η καμπάνα? ή μονο τους δυο πρωτους??????ή και καποιον αλλον???? 8)
Άβαταρ μέλους
diniko80
 
Δημοσιεύσεις: 2758
Εγγραφή: Τρί 13 Μάιος 2008, 12:54

Re: Γιώργος Παντελάκης

Δημοσίευσηαπό eorptol » Τρί 03 Φεβ 2009, 09:15

τοτε παιρνουσαμε μπροστα απο το μαγαζυ του στην περιοδο του
πολεμου θυρας 4 και παντελακη και εκεινη την βιτρινα την ειχαμε σπασει πολλες φορες :((((((( ΤΕΡΑΣΤΙΑ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ Ο ΚΑΛΛΙΤΕΡΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ 40 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΤΕΛΑΚΗ
ΠΛΕΟΝ ΑΠΟΓΕΙΩΘΗΚΑΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΝΤΕΛΑΚΗΣ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΣΚΥΤΑΛΗ .........
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Γιώργος Παντελάκης

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Τρί 03 Φεβ 2009, 10:31

http://www.sportdog.gr/new/dog_page.asp ... e_id=88301

Ο Γιώργος Παντελάκης έφυγε από τη ζωή χθες το μεσημέρι. Οι γιατροί ανακοίνωσαν τον θάνατο του, λίγη ώρα μετά το σφοδρό και θανατηφόρο κτύπημα της μοτοσικλέτας στην οδό Μητροπόλεως, στη καρδιά της Θεσσαλονίκης.
Ουσιαστικά όμως ο Γιώργος Παντελάκης έφυγε το καλοκαίρι του 1984. Τότε που τον ανέτρεψαν από την προεδρία στήνοντας ολόκληρο σχέδιο. Από ανθρώπους που τους είχε ευεργετήσει και στην συνέχεια έμελλε να παίξουν σημαντικό ρόλο στον ΠΑΟΚ. Και οι περισσότεροι από αυτούς έπαιξαν το ρόλο της κερκόπορτας. Από τότε μέχρι χθες που άφησε την τελευταία του πνοή ο Γιώργος Παντελάκης δεν ζούσε μια φυσιολογική ζωή. Και το γνωρίζω πολύ καλά. Μου είχε πάντα αδυναμία και θεωρώ ότι είναι παράσημο αυτό στην δημοσιογραφική αλλά και προσωπική μου διαδρομή. Η ζωή του ήταν ο ΠΑΟΚ. Δεν είχε ποτέ τίποτε άλλο στο κόσμο. Ο ΠΑΟΚ ήταν η ζωή του.

Όταν οι βετεράνοι και δικά του, καταδικά του παιδιά (σε αυτόν οφείλουν οι περισσότεροι την ύπαρξη τους) του έστειλαν μία απλή πρόσκληση με το ταχυδρομείο για την εκδήλωση των 80 χρόνων του ΠΑΟΚ, φυσικό ήταν αργότερα να αποδεχθεί τη πρόσκληση του Ζαγοράκη και του Βιολίδη να πάει στην Τούμπα (και ήταν η τελευταία του φορά) για να απονείμει πλακέτα στη σύζυγο του Αρίσταρχου Φουντουκίδη. Με δυο κουβέντες τα είπε όλα. «Δεν επρόκειτο να αποδεχθώ πρόσκληση από αυτούς που κατέστρεφαν τον ΠΑΟΚ» είπε. Και η δεύτερη κουβέντα όταν τον πλησίασε οπαδός του ΠΑΟΚ και του έσφιξε το χέρι. «Ήσασταν νέοι τότε και τρώγατε αυτά που σας σερβίριζαν». Ο Ζαγοράκης και οι συνεργάτες του απέδωσαν δικαιοσύνη. Είναι οι μόνοι που από το 1984 εκτίμησαν αυτόν τον τεράστιο παράγοντα.

Είχα τη τύχη και την τιμή να μου παραχωρήσει τη τελευταία του συνέντευξη στην εφημερίδα GOAL τον Ιούνιο του 2002. Σε εκείνη τη συνέντευξη όπως και αργότερα σε ιδιωτικές συναντήσεις μας είχε εκμυστηρευτεί πως ο μεγάλος του καημός ήταν η ευκαιρία που του έκοψαν τρεις συγκεκριμένοι άνθρωποι για να επιστρέψει στον ΠΑΟΚ. Ηταν λίγες μόνο ώρες πριν αγοράσει τον ΠΑΟΚ ο Γιώργος Μπατατούδης. Μου ζήτησε να μην γράψω ποτέ τα ονόματα των τριών αυτών ανθρώπων που τους γνωρίζει όλη η Ελλάδα και έχουν γράψει ιστορία στο ποδόσφαιρο

Δεν έκρυψε ποτέ ότι ήθελε να επιστρέψει στον ΠΑΟΚ. Θυμάμαι σε εκείνη την συνέντευξη που είχε παραχωρήσει στο Goal. «Επιθυμία για επιστροφή υπάρχει πάντοτε. Ειδικά τώρα που ο ΠΑΟΚ πονάει, υποφέρει και αιμορραγεί. Αλλά εμένα δεν με θέλουν. Και δεν με θέλουν διότι δεν παίζω παιχνίδια και κυρίως δεν συμβιβάζομαι. Και η προσπάθεια να γίνει θα την τορπιλίσουν». Και έτσι ακριβώς συνέβη. Διότι έγινε και άλλη προσπάθεια να επιστρέψει ο Γιώργος Παντελάκης στον ΠΑΟΚ. Έδωσε μάχη γι αυτό ο Άγγελος Αναστασιάδης και ο Γιώργος ο Κούδας. Το γνωστό σύστημα όμως είχε καλύτερη λύση η οποία και επιλέχθηκε. Ξέρετε ποια ήταν; Ο Γιάννης Γούμενος και ο Βασίλης Παγώνης.

Ο Γιώργος Παντελάκης ήταν ο κορυφαίος Μακεδόνας παράγοντας στην ιστορία. Ήταν ο άνθρωπος που γιγάντωσε τον ΠΑΟΚ. Ο άνθρωπος που αψήφησε μια ολόκληρη Χούντα των συνταγματαρχών όταν άλλοι προσκυνούσαν και κράτησε τον Κούδα στον ΠΑΟΚ. Επιτρέψτε μου επί προσωπικού να σημειώσω ότι ήταν τιμή μου που έλεγε πως ήμουν η αδυναμία του, ήταν τιμή μου που βρισκόμουν μαζί του κατά καιρούς.
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

Re: Γιώργος Παντελάκης

Δημοσίευσηαπό fotis52 » Τρί 03 Φεβ 2009, 10:33

Είμαι πολύ μικρός για να έχω άποψη, αλλά ένα πολύ μεγάλο αντίο θέλω να του το δώσω.............

ΑΝΤΙΟ ΠΡΟΕΔΡΕ.........
Ο ΑΕΤΟΣ ΦΤΕΡΟΥΓΙΖΕΙ ΞΑΝΑ....
Άβαταρ μέλους
fotis52
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2007, 11:41
Τοποθεσία: Pylaia Salonica

Re: Γιώργος Παντελάκης

Δημοσίευσηαπό PRAKTORINOS » Τρί 03 Φεβ 2009, 12:02

Χθες το μεσημέρι,
Τελευταία επεξεργασία από PRAKTORINOS και Παρ 09 Δεκ 2011, 16:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PRAKTORINOS
 
Δημοσιεύσεις: 2081
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιαν 2008, 10:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, μεταξύ αράουτ και μπενάλντ.

Re: Γιώργος Παντελάκης

Δημοσίευσηαπό Slade » Τρί 03 Φεβ 2009, 12:18

"Η ιστορια παντα δικαιωνει τους τολμηρους..."

Καλο ταξιδι προεδρε...
Άβαταρ μέλους
Slade
 
Δημοσιεύσεις: 1107
Εγγραφή: Παρ 21 Νοέμ 2008, 11:10

Re: Γιώργος Παντελάκης

Δημοσίευσηαπό Tetradje » Τρί 03 Φεβ 2009, 14:26

Αυτα που γραφει στο πρωτοσελιδο της το "Φως" για τον Παντελακη, αποδεικνυουν με τον καλυτερο τροπο ποιος ηταν...
Άβαταρ μέλους
Tetradje
 
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Πέμ 13 Δεκ 2007, 21:10

Re: Γιώργος Παντελάκης

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Τρί 03 Φεβ 2009, 15:23

Άρθρο του Β.Βεργή

http://www.goalday.gr/article.asp?catid ... id=1719282

Καλημέρα, αδέλφια...

Αν ο ΠΑΟΚ οφείλει στον τεράστιο λαό του το «ζην», στον Γιώργο Παντελάκη οφείλει το «ευ ζην». Αν ο Γιώργος Κούδας είναι ο Μεγαλέξανδρος του «δικέφαλου», η εμβληματική μορφή -νυν και αεί- του συλλόγου, τότε ο Γιώργος Παντελάκης ήταν (δύσκολο, αλήθεια, να συνηθίσεις αυτό το «ήταν») ο άνθρωπος που κράτησε για πάντα ψηλά τη σημαία στον ιστό της.

Κι αν η ιστορία -που συνήθως γράφεται 50 χρόνια μετά, με την ψύχραιμη (και ψυχρή) αποτίμηση των γεγονότων πέρα από συναισθηματισμούς- οφείλει να φανεί δίκαιη, τότε κάτω από το πορτρέτο του Γιώργου Παντελάκη πρέπει να αναγράφεται: ΕΝΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΗΓΕΤΗΣ! Ο ηγέτης μιας πολύ μεγάλης ομάδας, που εκείνος την έκανε ακόμη μεγαλύτερη.

Στη σημερινή Ελλάδα ο όρος «ηγέτης ενός συλλόγου» ξεκινάει από τους τραπεζικούς λογαριασμούς και τη «δύναμή» του συνολικά στην κοινωνία. Στην Ελλάδα που ο Γιώργος Παντελάκης δημιούργησε αθλητικά, ποδοσφαιρικά, παραγοντικά, ηγέτης ήταν εκείνος που ο λογαριασμός της ψυχής και της καρδιάς του δεν μετριόταν ντε και καλά με χιλιάρικα.

Ηγέτης σήμαινε να σου λένε οι συνταγματάρχες της Χούντας «υπέγραψε για να γίνει η μεταγραφή του Κούδα στον Ολυμπιακό» κι εσύ να απαντάς «εγώ δεν βάζω την υπογραφή μου», να τους φτύνεις με τη συμπεριφορά σου και να σηκώνεσαι να φεύγεις. Ηγέτης σημαίνει να «γυρίζεις» στη Θεσσαλονίκη τον Μεγαλέξανδρο από τον Πειραιά, να τον καθιστάς εμβληματική φυσιογνωμία του συλλόγου και πάνω του να χτίζεις μία από τις μεγαλύτερες ομάδες που γνώρισε ποδοσφαιρικά αυτός ο τόπος.

Ηγέτης σημαίνει να στέκεσαι απέναντι στο κατεστημένο όχι με μυξοκλαψουρίσματα ή επανάληψη χρόνιων άλλοθι για την «πουτ... την Αθήνα, που όλα μας τα κλέβει», αλλά ΑΝΤΡΙΚΕΙΑ, ΣΤΑ ΙΣΑ, με τη ΜΑΓΚΙΑ και την ΟΜΑΔΑΡΑ ΣΟΥ.

Ηγέτης σημαίνει να δημιουργείς μια ποδοσφαιρική ορχήστρα και να απολαμβάνεις -μαζί σου και ολόκληρη η χώρα, για πολλά χρόνια (ακόμη περισσότερα στις θύμησες)- τον Κούδα, τον Σαράφη, τον Αποστολίδη, τον Φουντουκίδη, τον Ασλανίδη, τον Παρίδη, τον Τερζανίδη, τον Αγγελο, να συνθέτουν, να μεγαλουργούν. Ακόμη κι αν ήξερες πως τελικά δεν κέρδισαν (δεν τους άφησαν να κερδίσουν, σωστότερα) όσα πραγματικά ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΝ το αστείρευτο ταλέντο τους.

Ηγέτης σημαίνει να ξέρεις να ελίσσεσαι. Οταν δεν σου τρέχουν τα χιλιάρικα από τα μπατζάκια, αλλά σου περισσεύει η εξυπνάδα, το τσαγανό και η λατρεία για το σύλλογο, τότε μπορείς να βάλεις... φωτιά στα χιλιάρικα των άλλων.

Ηγέτης σημαίνει να παραλαμβάνεις ένα μεγάλο σύλλογο και να τον κάνεις ΜΕΓΙΣΤΟ. Να προσφέρεις χαρά και περηφάνια σε χιλιάδες ανθρώπους, να κάνεις το άσπρο και το μαύρο -χρώματα κλασικά και κλασάτα- σημαίες ΣΕΒΑΣΜΟΥ για κάθε αντίπαλο.

Ηγέτης σημαίνει να δημιουργείς, να παράγεις, να βγάζεις καινούργιους για να σε διαδεχθούν και να μπορείς να τους συγχωρείς ακόμη κι όταν εκείνοι σε έχουν προδώσει. Ηγέτης σημαίνει να πατάς το πόδι σου και ΟΛΟΙ να γνωρίζουν ότι αυτό που μένει είναι το ΔΙΚΟ ΣΟΥ ίχνος. Η δική σου σφραγίδα.

Ηγέτης σημαίνει να προφέρει κάποιος τη λέξη «ΠΑΟΚ» κι αμέσως στο νου να έρχεται το όνομα «Γιώργος Παντελάκης». Ηγέτης ήταν, είναι και θα παραμείνει παντοτινά ο Γιώργος Παντελάκης.

ΥΓ.: Κι αν το γήπεδο της Τούμπας έπαιρνε την ονομασία «Γήπεδο Γεώργιος Παντελάκης», γνώμη μου είναι πως οι άνθρωποι θα είχαν αποτίσει ουσιαστικό φόρο τιμής προτού το πράξει και ο ιστορικός του μέλλοντος.
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

Re: Γιώργος Παντελάκης

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Τρί 03 Φεβ 2009, 15:24

Απόσπασμα άρθρου του Β.Σκουντή.

http://www.goalday.gr/article.asp?catid ... id=1719291

...το ανάστημα του Παντελάκη...

Εν τω μεταξύ, τώρα μόλις μαθαίνω ότι στη Θεσσαλονίκη άφησε την τελευταία πνοή του ο Γιώργος Παντελάκης, ο οποίος πράγματι σημάδεψε μια ολόκληρη εποχή: πέρα από το γεγονός ότι συνέδεσε το όνομά του (όσο ουδείς άλλος παράγων) με τις μεγαλύτερες επιτυχίες του ΠΑΟΚ, ήταν επίσης εκείνος που όρθωσε το ανάστημά του απέναντι στο περιβόητο κατεστημένο στην υπόθεση αρπαγής του Κούδα. Είχα την ευκαιρία να συζητήσω πολλές φορές μαζί του, να ακούσω από το στόμα του ιστορίες εκείνης της εποχής και να συνειδητοποιήσω το ανάστημα του ανδρός, που συν τοις άλλοις εξέθρεψε και τις επόμενες γενιές παραγόντων του ΠΑΟΚ, άλλωστε πνευματικό παιδί του υπήρξε ο Νίκος Βεζυρτζής...

...και το ντέρμπι με τον Κάρολο Κουν!

Οι ΠΑΟΚτσήδες θα διαιωνίζουν τη μνήμη του Παντελάκη διότι τους έδωσε όραμα, αλλά φρόντισε να το υλοποιήσει κιόλας. Τους έδωσε επίσης ιδέες, τίτλους, υπερηφάνεια και ένα ιδεολογικό υπόβαθρο που ήταν απαραίτητο για να κάνουν αντίσταση. Παρεμπιπτόντως, πολύ πριν από τις επιτυχίες της ποδοσφαιρικής ομάδας ο Παντελάκης οδήγησε ως προπονητής τον ΠΑΟΚ στην κατάκτηση του πρώτου (και μοναδικού ως το 1992) πρωταθλήματος μπάσκετ: τούτο συνέβη τη σεζόν 1958-59, όταν ο «δικέφαλος» του Βορρά αναδείχθηκε πρωταθλητής στην τελική φάση που διεξήχθη στο ανοικτό γήπεδο της ΧΑΝΘ. Στο διπλανό θέατρο ο θίασος του Καρόλου Κουν ανέβαζε το θεατρικό έργο του Τενεσί Γουίλιαμς «καλοκαίρι και καταχνιά» και τραβούσε τα μαλλιά του, καθώς οι διάλογοι των ηθοποιών καλύπτονταν από τις ιαχές «σκίστε τα κουρέλια» κ.ο.κ. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στην τριπλή ισοβαθμία (4 νίκες-2 ήττες) με τον Αρη και με τον Σπόρτιγκ και ο παρθενικός τίτλος στην ιστορία της ομάδας φέρει τη σφραγίδα του Παντελάκη ως προπονητή και των (παικτών) Οικονόμου, Κλάγκα, Στάλιου, Αγγελίδη, Δαπόντε, Κωνσταντινίδη, Αστεριάδη, Κόκκου, Θεοδωρίδη, Κυριακού, Πασχάλη και Στεργίου.
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

Re: Γιώργος Παντελάκης

Δημοσίευσηαπό diniko80 » Τρί 03 Φεβ 2009, 15:27

εξαιρετικο αρθρο με λαθος υστερογραφο...ΚΕ ΒΕΡΓΗ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΠΑΟΚ ΔΙΑ ΝΑ ΟΜΙΛΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΟΝΟΜΑΤΑ Ως ΑΛΛΟΣ ΗΓΕΤΗΣ Ή ΤΗΙΝΚ ΤΑΝΚ
Άβαταρ μέλους
diniko80
 
Δημοσιεύσεις: 2758
Εγγραφή: Τρί 13 Μάιος 2008, 12:54

Re: Γιώργος Παντελάκης

Δημοσίευσηαπό theo86 » Τρί 03 Φεβ 2009, 15:32

σε ευχαριστουμε για ολα προεδρε!!!
ο λαος του ΄ΠΑΟΚ δε θα σε ξεχασει ποτε!!
εισαι κομματι της ιστοριας μας κ αυτο ευτυχως δεν αλλαζει με τπτ!!!
Άβαταρ μέλους
theo86
 
Δημοσιεύσεις: 1805
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ 2008, 15:59

Re: Γιώργος Παντελάκης

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Τρί 03 Φεβ 2009, 15:38

Ενδιαφέρον σίγουρα έχει το άρθρο του Δ.Μπούζα, του ανθρώπου που ηγήθηκε της προσπάθειας για την εκδίωξη του Παντελάκη από το σύλλογο.

http://www.metrosport.gr/?p=13683

Μεγάλη απώλεια και ως εκ τούτου βαρύ το πένθος, για ολόκληρη την ΠΑΟΚτσήδικη οικογένεια. Μια ξεχωριστή διοικητική προσωπικότητα του συλλόγου, με πολυετή και σημαντική προσφορά, ο Γιώργος Παντελάκης, τραγικό θύμα τροχαίου, άφησε την τελευταία πνοή του, στην “καρδιά” της πόλης, στο πολυσύχναστο κέντρο της, κοντά στα αγαπημένα του μπασκετικά στέκια. Αυστηρά ιδιόρρυθμη, αλλά απόλυτα πειθαρχημένη και συγκροτημένη προσωπικότητα, εγωκεντρικός, αλλά και δημιουργικός αθλητικός παράγοντας, ξεκίνησε από βοηθός του αείμνηστου Κρυστάλλη στο τμήμα καλαθόσφαιρας του Δικεφάλου, για να καταλήξει στη συνέχεια στέλεχος της πρώτης αντιπολιτευτικής ομάδας (κόντρα στη διοίκηση Δημάδη) μαζί με τον Λάζαρο Τσώμο (+), τον Πέτρο Καλαφάτη, τον δικηγόρο και μετέπειτα στενό του συνεργάτη Λάσκαρη (+) και δύο - τρεις άλλους επώνυμους, αλλά με μικρή δραστηριότητα ΠΑΟΚτσήδες παράγοντες. Η “σύμπτυξη” της αντιπολιτευτικής αυτής ομάδας, του έδωσε την ευκαιρία να αναπτύξει ιδιαίτερα φιλικές σχέσεις, οι οποίες κλονίσθηκαν βέβαια και διαλύθηκαν αργότερα, με τον Λάζαρο Τσώμο, γενικό αρχηγό και ηγετική ΠΑΟΚτσήδικη φυσιογνωμία. Ο τελευταίος, για τον οποίο λέγεται ότι χαρακτηριζόταν από το ιδιαίτερο χάρισμα να εντοπίζει… διοικητικά ταλέντα (δική του ανακάλυψη και ο Βασίλης Σεργιαννίδης), ήταν όπως καταθέτουν οι γνώστες (και όχι οι ανιστόρητοι μαϊντανοί) των γεγονότων της εποχής, ο άνθρωπος ο οποίος διέβλεψε ξεχωριστές ικανότητες αλλά και διοικητικό ταλέντο στον μπασκετικό Γιώργο Παντελάκη, παραχωρώντας του διακριτικά την ηγεσία της παρέας η οποία, αξίζει να σημειωθεί, σαν κυρίαρχο πρώτο θέμα της είχε θέσει να ακυρώσει απόφαση γενικής συνέλευσης, την οποία είχε πετύχει η τότε διοίκηση (Δημάδης - Κοντόπουλος) και με την οποία, απαγορευόταν “παντί τρόπω” να αφαιρεθούν από το ταμείο του συλλόγου τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν για την αγορά του οικοπέδου της Τούμπας. Η ενθουσιώδης και συμπαγέστατη παρέα, όπως ήταν φυσικό και επόμενο διαδέχθηκε τους κουρασμένους, αλλά σοφούς όπως αποδείχθηκε, παλιούς διοικητικούς (αφού η ιστορική εκείνη συνέλευση προστάτευσε τα χρήματα της Τούμπας), ανέλαβε την διακυβέρνηση του συλλόγου, οριοθετώντας πλέον μια εποχή η οποία δικαιωματικά, περνάει στην ασπρόμαυρη ιστορία, σαν εποχή Παντελάκη. Μια εποχή με μεγάλες, αλλά και δύσκολες στιγμές, σφραγισμένη όμως με απόλυτο τρόπο από την προσωπικότητα, το πάθος και την φιλοσοφία ενός παράγοντα που δικαιωματικά παίρνει ξεχωριστή θέση στην ιστορία του Δικεφάλου. Προσωπικά και σεβόμενος τη μνήμη ενός παράγοντα με τον οποίο με συνέδεαν πολλά και με χώριζαν μερικές φορές κάποια άλλα, πάντα μέσα στον ίδιο χώρο για τον ίδιο σκοπό, αλλά με ξεχωριστό σκεπτικό και διαφορετική φιλοσοφία, καταθέτω μαζί με την λύπη μου, τα συλλυπητήριά μου, την απλή και αυστηρή - όπως πιστεύω και ο ίδιος θα ήθελε - δήλωση της αναγνώρισης της προσφοράς του (πολυετούς και σημαντικής) στον ΠΑΟΚ που υπηρέτησε με πάθος.
Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

Re: Γιώργος Παντελάκης

Δημοσίευσηαπό fuzztone » Τρί 03 Φεβ 2009, 15:43

Αξίζει, επίσης, να διαβάσετε το αφιέρωμα της εφημερίδας Μακεδονία στον εκλιπών Πρόεδρο.

http://www.makthes.gr/images/news/pdfs/pantelakis.pdf
Άβαταρ μέλους
fuzztone
 
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2008, 21:11

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Π.Α.Ο.Κ. - Ρετρό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron