Ποια ήταν η πιο συγκινητική στιγμή που βιώσατε στην Τούμπα;

Οτιδήποτε έχει σχέση με το ένδοξο παρελθόν της ομάδας μας, σε όλα τα αθλήματα και όχι μόνο...

Re: Ποια ήταν η πιο συγκινητική στιγμή που βιώσατε στην Τούμ

Δημοσίευσηαπό karlat85 » Τρί 05 Μάιος 2015, 15:15

Δεν ξέρω αν είναι συγκινητικές στιγμές αλλά οι πιο όμορφες αναμνήσεις μου στον ΝΑΟ είναι:
1.Οι απίστευτες κερκίδες που αξιώθηκα να ζήσω με Άρσεναλ και Ατλέτικο
2.Ο τελικός με τον ρουλη
3.Τον Μάρτιο του 2004 η ανατροπή από 0-2 σε 3-2 εναντίων στημ κούλα

Και στο παλατακι
Μάιος του 2000 ήμασταν απογευματινοι στο σχολείο ,,κοπάνα κ για πρώτη φορά στο Παλατάκι στον τελικό με Τον βαζελο,με Μπιλ Έντουαρντς Αλεξάντερ και την μορφή Σεργκέι μπαζαρεβιτς
Άβαταρ μέλους
karlat85
 
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: Παρ 18 Δεκ 2009, 14:43
Τοποθεσία: Αριδαια

Re: Ποια ήταν η πιο συγκινητική στιγμή που βιώσατε στην Τούμ

Δημοσίευσηαπό Kostas_Peraia4 » Τρί 05 Μάιος 2015, 15:50

Δε θα ξεχασω ποτε το πρωτο γκολ που ειδα στην Τουμπα.Με μια Τουμπα γεματη,η οποια πραγματικα κοχλαζε και δεν εχει σχεση με την Τουμπα της δεκαετιας που διανυουμε.Αν και ειχα πατερα Ηρακληδεα και γενικα ειχα μια συγχυση στο μυαλο μου μεχρι τα 6 μου ως προς το ποια ομαδα θα υποστηριξω στη συνεχεια,και αφου πηγαινα συχνα στο Καυτατζογλειο,οταν ενοιωσα την Τουμπα να δονειται ειπα εδω ειμαστε.Το ματς ηταν το 2002 με την Σλαβια Πραγας.Ειχαμε κερδισει 1-0 με γκολ του ΓΧ αν θυμαμαι καλα.Την επομενη μερα,ειπα στον πατερα μου ''Μπαμπα εδω μ'αρεσει,στη Τουμπα''.Την επομενη ή την μεθεπομενη μερα ο πατερας μου με εφερε οικογενειακο διαρκειας που το βρηκε απο ενα γνωστο του.Οταν μεγαλωσα λιγο καταλαβα το ποσο μ'αγαπουσε και ποσο καλο μου εκανε στη ζωη μου.

Επισης ακομα μια πολυ εντονη στιγμη αν και δεν ηταν μεσα στο γηπεδο,ηταν το ματς με την Αρσεναλ στο Λονδινο.Τοτε δεν ειχαμε μετακομισει ακομα στην Περαια και μεναμε στην Ανω Τουμπα.Θυμαμαι το τι γινοταν σε ολη τη γειτονια μετα απο το γκολ του Βρυζα.Πραγματικα πανζουρλισμος.Ο διπλανος μας ειχε βγει με το σωβρακο στο μπαλκονι και με μια καραμπινα,βαρουσε στο αερα.Απεριγραπτες στιγμες
Ανήκω κι εγώ στο παρεάκι του chat
Άβαταρ μέλους
Kostas_Peraia4
 
Δημοσιεύσεις: 4817
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2014, 20:40

Re: Ποια ήταν η πιο συγκινητική στιγμή που βιώσατε στην Τούμ

Δημοσίευσηαπό astronaut » Τρί 05 Μάιος 2015, 21:17

Τί να πρωτοθυμηθώ & τί να πρωτοξεχάσω...
Πολλές οι μεγάλες στιγμές...............

* Η δίψα μας για ευρώπη το ’97 που μετέτρεψε το γήπεδο τής Καβάλας σε μικρή Τούμπα. Θυμάμαι, ένα αλάνι μπήκε στο χορτάρι και πήρε με το έτσι θέλω τη σημαία (μαζί με το κοντάρι) από τα χέρια των γηπεδούχων οπαδών και έπειτα μας παρακαλούσαν απ’τα μεγάφωνα να μην την καταστρέψουμε.



* Το ματς με την Μπενφίκα το ’99. Ένα και μοναδικό ματς έχω παρακολουθήσει στη ζωή μου από την 7 και είδα σε πρώτο πλάνο την γκολάρα τού Φραντζέσκου. Όλη η Τούμπα ήταν σίγουρη ότι θα το καρφώσει.



* Το κύπελλο το ’01 με τη μάχη τής κερκίδας & την έκσταση της τεσσάρας που προκαλούσε ταυτοχρόνως ανατριχίλα, χαρά, κλάμα & ηδονή.



* Το ΠΑΟΚ – βάζελος την πρώτη αγωνιστική τού ’02 σε μια Τούμπα χωρίς πανό, έτοιμη να μπουκάρει για να διαολοστείλει τα σκυλιά τού Πειραιά. Εις μάτην.. το μόνο που έγινε ήταν ρίξει μια ξεγυρισμένη τεσσάρα ο Άγγελος στον Καρπουζά...



* Το γάβρος – ΠΑΟΚ το ’03 στην Ριζούπολη που τους είχαμε στα 30 μέτρα απόσταση και δεν έμεινε ούτε βρύση ούτε πλακάκι για σουβενίρ, ένθεν κακείθεν. Φύγαμε όλοι με την αίσθηση ότι αν είχε άλλα 10 λεπτά θα το παίρναμε το διπλό. Κανένας δεν μας πείραξε στον ηλεκτρικό και από κανένα μπαλκόνι δεν φάγαμε αντικείμενα. Χαρακτηριστική η σκάλα (είχε διάμετρο για 1-1.5 άτομο) στη στάση του ηλεκτρικού που έπρεπε να κατεβούμε για να ενωθούμε με τον ΛΑΟ και να ξεκινήσει η (μικρή σχετικά) πορεία προς το γήπεδο.



* Το κύπελλο το ’03 με φόντο τις φωτιές που έβαλαν οι ρούληδες, τότε που πρωτοφωνάξαμε «σήκωσέ το το γ@μημένο», ένα κύπελλο που ήρθε έπειτα από τους διαδοχικούς αποκλεισμούς τής κούλας & του γάβρου. Αν θυμάμαι σωστά, πρόεδρος εκείνη τη «μεσοπερίοδο» είχε αναλάβει ο... Καλαφάτης. Ήμουν κι εγώ στο ντου μιας και ουδεμία «άκρη» εδεήθη να μου κρατήσει εισιτήριο.



* Το ΠΑΟΚ – κούλα το ’04, όπου η επική ανατροπή (3-2) σφράγισε την 3η θέση και την έξοδο στα προκριματικά τού Τσου Λου.



* Την καλύτερη προ-έναρξης κερκίδα το ’04 στο ματς με την Μακάμπι & το παρεμπόριο ελπίδας/παραμύθας που είχε στηθεί στα πέριξ τής Τούμπας με το logo τού Τσου Λου σε μπλουζάκια, καπέλα κλπ που για κάποιο (ανεξήγητο) λόγο τα περιφρόνησα.



* Το διπλό στην σκουλικοφωλιά τον Φλεβάρη τού ’05 όπου η καψούρα μου ο Μίετσελ τους γλέντησε με μπαταρισμένο γόνατο. Αξία ανεκτίμητη τα μούτρα των πουθενάδων & αποτυπωμένα για πάντα στη μνήμη.



* Με Στουτγάρδη το ’05 όπου... καλά που έβρεχε και δεν φαίνονταν τα δάκρυα. Άλλη φορά δεν έχω ζήσει την Τούμπα να πανηγυρίζει το γκολ τμηματικά ανά θύρα (λόγω αμφιβολίας πρώτα πανηγύρισε η 7 & η 6, έπειτα η 5 & μετά η 4). Αν θυμάμαι σωστά, εκείνο το διπλό έδωσε παράταση στον Τραπατόνι.



.............αλλά η κορυφαία στιγμή που έχω ζήσει ήταν με την Άρσεναλ στην Τούμπα όπου στο γκολ βρέθηκα τουλάχιστον 6-7 σκαλοπάτια πιο κάτω. Έχω την υποψία ότι το εισιτήριο (αξίας ~2 χιλιάδων δραχμών) ήταν πλαστό καθώς το προμηθεύτικα από «χέρι» στα πέριξ τής Αγιά Βαρβάρας. Για πάντα χαραγμένη στη μνήμη η πίκα στον τζούφιο (μ’εμάς) κανονιέρη: fuck you in Salonica tonight, Ian Wright Ian Wright.



** δυστυχώς δεν κατάφερα να δώσω το παρών στην κορυφαία, πιστεύω, στιγμή τής ομάδας στη νεότερη Ιστορία της, στην Πόλη.
Δηλώνω ρητά & κατηγορηματικά ότι δεν έχω καμία άκρη & πηγή

Β.Μ.: Ιδανικό σενάριο να κατέβει ο Σαρρής κι ο Βασίλης (Κορέας, σελ.17)

Το πρόβλημα του ΠΑΟΚ είναι ο ίδιος ο ΠΑΟΚ (Άγγελος 1997)

https://www.youtube.com/watch?v=oCK6nRkS4SU
Άβαταρ μέλους
astronaut
 
Δημοσιεύσεις: 2163
Εγγραφή: Δευτ 09 Δεκ 2013, 03:24
Τοποθεσία: On Tour

Re: Ποια ήταν η πιο συγκινητική στιγμή που βιώσατε στην Τούμ

Δημοσίευσηαπό karlat85 » Τρί 05 Μάιος 2015, 21:38

Πω πω ρε σεις τι ωραίες κερκίδες .όχι τώρα που χαμουτζοποιηθηκαμε με τεράστια συνθήματα που δεν "σκουνταν"Την ομάδα αλλά την κοιμηζουν
Άβαταρ μέλους
karlat85
 
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: Παρ 18 Δεκ 2009, 14:43
Τοποθεσία: Αριδαια

Re: Ποια ήταν η πιο συγκινητική στιγμή που βιώσατε στην Τούμ

Δημοσίευσηαπό Kostas_Peraia4 » Τρί 05 Μάιος 2015, 21:53

Ρε παιδια τωρα που ειπατε για την κερκιδα υπαρχει κανενα topic οπου μπορουμε να μιλησουμε για το πως η θυρα 4 εγινε τοσο light και ψοφια σε σχεση με το παρελθον?Δεν μπορω να την βλεπω αλλο ετσι.Ακομα και στα ''μεγαλα'' ματς,οταν γεμιζει δηλαδη,παλι down ειναι.Εχει χαθει η αιγλη του παρελθοντος
Ανήκω κι εγώ στο παρεάκι του chat
Άβαταρ μέλους
Kostas_Peraia4
 
Δημοσιεύσεις: 4817
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2014, 20:40

Re: Ποια ήταν η πιο συγκινητική στιγμή που βιώσατε στην Τούμ

Δημοσίευσηαπό K_geo » Τρί 05 Μάιος 2015, 22:00

μπορείς να δείς αυτό:

Η οργάνωση της θύρας 4
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo
 
Δημοσιεύσεις: 17888
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 15:36
Τοποθεσία: 74χλμ απο Τουμπα.

Re: Ποια ήταν η πιο συγκινητική στιγμή που βιώσατε στην Τούμ

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Τρί 05 Μάιος 2015, 23:01

Ο Diego Armando Maradona να κοιταει σα χαζος την 4 κι εσυ να σαι μεσα.Εσυ να κοιταζεις σα χαζος τον Diego να κανει κατι απιθανα ζογκλερικα στη προθερμανση .
Με την Σπαρτακ Τρναβα που απο 0-3 και το κατεβασμα στη κολαση το γυρνας σε 5-3 με μια ανεπαναληπτη αντεπιθεση και βρισκεσαι στον παραδεισο του καθε οπαδου.Μ ενα κοσμο να φωναζει ασταματητα.Κερασακι στη τουρτα το εκπληκτικο γκολ του Περσυ.


Η πιο συγκινητική ομως οταν οταν πρωτοαντικρυσα το παλικαρακι με τη φιαλη οξυγονου και τα σωληνακια στη μυτη μεσα στην 5.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26575
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Ποια ήταν η πιο συγκινητική στιγμή που βιώσατε στην Τούμ

Δημοσίευσηαπό tenten4GT » Τετ 06 Μάιος 2015, 01:01

με την αρσεναλ στην τουμπα ημουν 16 κ μετα το γκολ θυμαμαι οτι ενιωσα την καρδια-ψυχη να βγαινει απο το σωμα για δευτερα...δεν θα το ξεχασω ποτε.και απο λυπη με τον αγιαξ,εριξα λιγο κλαμα στα κλεφτα απο την παρεα ειμασταν τοσο κοντα στο θαυμα :nairepaok: :opaokara: :opaokara:
ΤΟΥΜΠΑ ΙΡΑΝ ΚΑΜΠΟΤΖΗ ΒΙΕΤΝΑΜ..
Άβαταρ μέλους
tenten4GT
 
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Τρί 24 Δεκ 2013, 01:22
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΣΥΚΙΕΣ

Re: Ποια ήταν η πιο συγκινητική στιγμή που βιώσατε στην Τούμ

Δημοσίευσηαπό K_geo » Τετ 06 Μάιος 2015, 08:46

πω ρε συ κατ5 ναι. τρναβα.... το είχα ξεχάσει..

με νάπολι δεν πρόλαβα, ήμουν στα...τσικό τότε. παρί θυμάμαι πρώτο μου ματς μάλιστα... με το..δεξί είχα μπεί.... :evil:
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo
 
Δημοσιεύσεις: 17888
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 15:36
Τοποθεσία: 74χλμ απο Τουμπα.

Re: Ποια ήταν η πιο συγκινητική στιγμή που βιώσατε στην Τούμ

Δημοσίευσηαπό eorptol » Κυρ 17 Μάιος 2015, 17:04

Ο θάνατος του λοραντ στο ματς με γαύρο αν και όταν έγινε δεν ξέραμε ότι πεθανε απλά είδαμε ότι του δίνανε βοήθεια και τον πήγανε στο νοσοκομείο....
Ο αποκλεισμός από την αιντραχτ φραγκφουρτης στα πέναλτι στην τούμπα .....
Και το 2-1 με βάζελο και το εκπληκτικό γκολ του παυλαρα τις μέρες μετά τον θανατο της μητέρας του.......
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Ποια ήταν η πιο συγκινητική στιγμή που βιώσατε στην Τούμ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 17 Μάιος 2015, 18:07

karlat85 έγραψε:Πω πω ρε σεις τι ωραίες κερκίδες .όχι τώρα που χαμουτζοποιηθηκαμε με τεράστια συνθήματα που δεν "σκουνταν"Την ομάδα αλλά την κοιμηζουν


+++++++++++++++++++++++++ για τα bold
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Η πιο συγκινητική στιγμή που βιώσατε στην Τούμπα...

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Κυρ 09 Φεβ 2020, 11:31

Πολλές από όσες διάβασα παραπάνω, αλλά δύο είναι αυτές που, όποτε τις θυμάμαι, ανατριχιάζω σύγκορμος...

1976: Αν και 11,5 χρόνων τότε, το πάθος λαού και Γκουερίνο, στα κάγκελα της Θ4 και το κλάμα του, μετά το γκολ του, στο 89'+ του ματς με την κούλα, που ουσιαστικά μας έστεφε πια Πρωταθλητές, για 1η φορά στην Ιστορία μας!
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

2019: Η αναφορά στην προσφυγική μας Ιστορία, αλλά και κείνη σε όλα τα αδέρφια μας, "εκεί ψηλά", στο, καθ όλα του, εκπληκτικό event, για την απονομή του τρίτου, πλέον αλλά και 1ου αήττητου μάλιστα, Πρωταθλήματος μας...

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Νιώθω πραγματικά ευλογημένος, που αξιώθηκα να τις ζήσω και τις 2, ζωντανά και δεν θα τις ξεχάσω, όσο ζω!!!!

:nairepaok:
Τελευταία επεξεργασία από goran 64 και Κυρ 09 Φεβ 2020, 12:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Ποια ήταν η πιο συγκινητική στιγμή που βιώσατε στην Τούμ

Δημοσίευσηαπό Totem_pk » Κυρ 09 Φεβ 2020, 11:48

Η σειρα δεν ειναι ιεραρχικη.

1. Το ματς που πηραμε το πρωταθλημα το 85. Πηδαω καγκελο μπαινω στο γηπεδο γλιστραω δεν πεφτω και συνεχιζω να παω στα παιδια.
2. Το ματς με ΠΑΟ τοτε παλι που γυρισαμε το 2-0. Αγχος στο δευτερο γκολ να σηκωθει ο παικτουρας.
3. Το ματς με Λιτσα μικρος δεν καταλαβαινα γιατι δεν μας μετρουσε τα γκολ.
4. Ναπολι.
5. Μπαγιερν τραβουσα μαλια στην ευκαιρια του προδοτη.
6. Με Παο στην γκολαρα του Παμπλο

Αυτα απο συγκινηςη. Το περσινο με λειβαδια και την φιεστα την εχασα γιατι ο Θεος δεν ηθελε να ειμαι στο γηπεδο.....

Αξεχαστα ματσακια
Με Αρη που επεφτε β.
Με αιντραχτ
Με σπαρτα οπου ξαναδα λιγη απο την παλια τρελα για κανα μισαωρο. Εκει που στο 0-2 ξυπνησε η τουμπα με συνθηματα κι ακολουθησαν οι παικτες.
Με Δραμα παλια που μας χαιρετουσαν οι φυλακες ημασταν ελαχιστοι στο γηπεδο και στην 4 ειχαν φυτρωσει χορταρια μισο μετρο ψηλα στους αρμους της κερκιδας.
Κι αλλα πολλα.
Γαμωτο να μην μπορω να ανεβαινω συχνοτερα....

Ωραιο τοπικ
Totem_pk
 
Δημοσιεύσεις: 7567
Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2019, 10:59

Re: Ποια ήταν η πιο συγκινητική στιγμή που βιώσατε στην Τούμ

Δημοσίευσηαπό Totem_pk » Κυρ 09 Φεβ 2020, 11:52

Kostas_Peraia4 έγραψε:Ρε παιδια τωρα που ειπατε για την κερκιδα υπαρχει κανενα topic οπου μπορουμε να μιλησουμε για το πως η θυρα 4 εγινε τοσο light και ψοφια σε σχεση με το παρελθον?Δεν μπορω να την βλεπω αλλο ετσι.Ακομα και στα ''μεγαλα'' ματς,οταν γεμιζει δηλαδη,παλι down ειναι.Εχει χαθει η αιγλη του παρελθοντος

Η κερκιδα τωρα ειναι σαν μια ομαδα που κεντουσε παλια και τωρα πας και περιμενεις κανα καλο 5λεπτο να σου θυμισει κατι.σαν λεμε η μπρατσα των τσαβι ινιεστα και Μεσι που απο τηλεοραση το σοου ηταν συνεχομενο και υπηρχαν στιγμες που σηκωνομουνα και χειροκτροτουσα στο σαλονι, με την τωρινη που περιμενεις μπας και δεις κανα μαγικο κανα διλεπτο.

Παλια τα συνθηματα ηταν σαν τα τραγουδια των 80σ με ροκ στοίχους. Σε εκαναν να θελεις να σηκωθεις να χορεψεις. Ενα απλο χειροκτροτημα και ΠΑΟΚ με ενα καλο συνθηματακι απο πισω και χορευες στην κερκιδα. Πχ σαν το εδω και τοσες χιλιαδες.... τωρα εχουν γινει λιγο εντεχνα αργα με αμφιλεγομενους στοιχους Και λιγοτερο εξυπνα. ΠΑΟΚ εκδρομες ...τικα. Καλο αλλα κανει για ξεκουραση αναμεσα στα αλλα οχι για βασικο. Συγκινηση και παλι συγκινης και δεν σηκωνεσαι να χορεψεις. Καθεσαι κα ακους και πονεις ποτακι....

Το αγορι μου ταγορι μου ταγορι μου γλυκο και φαλακρο σαν καραμελα,,,, που να ακουσεις κατι τετοιο σημερα....
Τελευταία επεξεργασία από Totem_pk και Κυρ 09 Φεβ 2020, 12:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Totem_pk
 
Δημοσιεύσεις: 7567
Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2019, 10:59

Re: Ποια ήταν η πιο συγκινητική στιγμή που βιώσατε στην Τούμ

Δημοσίευσηαπό Γερασίμου » Κυρ 09 Φεβ 2020, 12:09

2 Μαϊου 1976, ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 1-0 στην Τούμπα με το γκολ του Γκουερίνο στο 89΄.
Φρέσκος φοιτητής τότε, είμαστε στη Θ5. Μέσα στο γήπεδο ήταν περισσότεροι από 45.000 στριμωγμένοι όσοι καθόμαστε, πολλοί όρθιοι, γεμάτο το γήπεδο δύο ώρες πριν τη σέντρα και η ατμόσφαιρα ήταν το κάτι άλλο. Επί 90΄ όλος ο κόσμος ούρλιαζε και έσπρωχνε την ομάδα. Όταν μπήκε το γκολ χάσαμε τις θέσεις μας και η οχλοβοή ήταν τόσο δυνατή που η μητέρα μου μας είπε ότι καθόταν στο μπαλκόνι μας στο πατρικό μου (Δημ. Γούναρη περιοχή Διαγωνίου), και ακούστηκε μέχρι εκεί!
Σαν εκπληκτικές στιγμές στην ατμόσφαιρα της Τούμπας θυμάμαι το ΠΑΟΚ-Μίλαν 2-2 το 1974, είχαμε κάνει κοπάνα από το σχολείο για να πάμε στον αγώνα και ΠΑΟΚ-Νάπολι τον Σεπτέμβριο του 1988, που οι αντίπαλοι είχαν στιγμές που ξεχνούσαν τον αγώνα και χάζευαν την κερκίδα.
Χειρότερο βράδυ εκείνο του Νοεμβρίου του 1983, όταν μέσα στο Μόναχο η Bayern μας απέκλεισε στα πέναλτι ελέω ενός ανεκδιήγητου Σκωτσέζου διαιτητή που έδινε επανάληψη στα πέναλτι του Αουγκεντάλερ μέχρι να το βάλει, χωρίς να δώσει επανάληψη στο πέναλτι του Δαμανάκη και με τον τερματοφύλακα των αντιπάλων Pfaf, να κάνει μεγάλο παιχνίδι, ιδίως στην παράταση.
Γερασίμου
 
Δημοσιεύσεις: 4856
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 11:58

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Π.Α.Ο.Κ. - Ρετρό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες