Βόλλεϋ 2017/18

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος και όλων των παραλειπομένων...

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ » Πέμ 21 Σεπ 2017, 22:49

Καλύτερα, για να έχει σασπένς.

Του χρόνου θα βγει νόμος ομάδες που εδρεύουν στην Θεσσαλονίκη να καρφωνουν μόνο με τα πόδια.

Όλη η Αθήνα ενωμένη...
''...Νυν Υπέρ πάντων ο αγών.''
Άβαταρ μέλους
ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ
 
Δημοσιεύσεις: 1551
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:41
Τοποθεσία: valia calda

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 21 Σεπ 2017, 23:24

Αυτό τι σημαίνει για εμάς;;
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό Hermann » Πέμ 21 Σεπ 2017, 23:58

Οτι μενουμε οπως εχουμε αφου εχουμε Χαρι και Σαφρα ενω ο γαυρος παιρνει τον κτηνωδη Γερμανο. Ισοι οροι...
Άβαταρ μέλους
Hermann
 
Δημοσιεύσεις: 3488
Εγγραφή: Δευτ 12 Δεκ 2016, 18:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό gergeo4 » Παρ 22 Σεπ 2017, 22:38

kolkas
Τέλος, αρχίζουν σιγά – σιγά τα πρωταθλήματα. Δεν ακούω καλά πράγματα για το τμήμα που μας πόρωσε όλους τα τελευταία χρόνια. Ελπίζω να είναι υπερβολές τα όσα φτάνουν στα αυτιά μου.

τι να εννοει;
Άβαταρ μέλους
gergeo4
 
Δημοσιεύσεις: 7326
Εγγραφή: Τρί 15 Ιούλ 2008, 12:42
Τοποθεσία: kozani

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό Ale » Παρ 22 Σεπ 2017, 22:45

Καραγκιόζης, μισολόγος, shit stirer.
Αν ξέρει κάτι, να βγει να το πει, αλλιώς να αγοράσει διαρκείας.
Θα τον δώσει και κερασμένη τυρόπιτα ο έφορος.
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό die8nhs » Παρ 22 Σεπ 2017, 22:46

Καλη αρχή και καλές νίκες.
Πάμε για τη συνέχιση της παράδοσης που μας θέλει καλά τον Μάιο...
:nairepaok:
Άβαταρ μέλους
die8nhs
 
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: Τετ 13 Ιαν 2010, 02:03

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό Descartes » Σάβ 23 Σεπ 2017, 11:58

Σήμερα εκτός απροόπτου θα είμαι εκεί. Θα προσπαθήσω να γράψω τις εντυπώσεις μου απο το φιλικό.

:pano: :pano: :pano: :pano:
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 23 Σεπ 2017, 12:13

Κι εγώ εκεί...Μετά την φιέστα κατάκτησης του Πρωταθλήματος δεν έχω πάει Παλατάκι κι έχω μια στέρηση... :opaokara:

:nairepaok:


Υ.Γ. Descartes, κάποιοι από δω θα πίνουμε καφέ στο καφέ φάτσα στην μπουτίκ κατά τις έξι...Καλοδεχούμενος... ;)
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό thanos-xanthi » Σάβ 23 Σεπ 2017, 20:51

για πειτε εντυπωσεις οσοι πηγατε, γιατι διαβασα για ανετοιμο Γκομεζ στο live
τι τρεχει? φοβαται και προσεχει πολυ? σε χτυπηματα λογικα χωρις δυναμη παει
Άβαταρ μέλους
thanos-xanthi
 
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 21:41

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό Γιώργος Μάτζου 4 » Σάβ 23 Σεπ 2017, 21:36

thanos-xanthi έγραψε:για πειτε εντυπωσεις οσοι πηγατε, γιατι διαβασα για ανετοιμο Γκομεζ στο live
τι τρεχει? φοβαται και προσεχει πολυ? σε χτυπηματα λογικα χωρις δυναμη παει


Καταρχήν η ομάδα ακόμα δεν έδειξε έτοιμη . Ασχολήθηκε ως επί το πλείστον με Σαφρανοβιτς , Πελεκουδα , Παπαγγελοπουλο ( οπου ειχαν και το περισσότερο χρόνο συμμετοχής ) Σαφρανοβιτς κορυφαίος , Πελεκουδας πολύ καλός και Παπαγγελοπουλος ( είχε κάποια λάθη, αλλά λειτούργησε και καλά σε κάποιες καίριες φάσεις κυρίως προς προς το τέλος των σετ όπου ήμασταν πάντα πίσω στο σκορ κι κάναμε την ανατροπή )
Έπειτα ακολούθησαν Σακόγλου (που μπήκε από το δεύτερο σετ και μετά , και μου άρεσε πάρα πολύ με πολύ καλά καρφιά και σε μία ,δύο φάσεις ωραία μονά μπλοκ) ο Σωτηρίου ( με καλά σερβίς κυρίως ) ο Τακουρίδης που μπήκε στο τρίτο και τέταρτο σετ
Όσον αφορά τον Τερζή ( είχε αυτό το κρύο αίμα που λέμε να πάρει κάποιους πόντους στα κρισιμα σημεία , με κορυφαία φάση προς το τέλος του τέταρτου σετ όπου ξεγέλασε τους αντιπάλους του ( με καρφί αντί για πάσα ) )
Από τους υπόλοιπους ξένους ο Βαλκίερς προσπαθεί να μάθει την ομάδα αλλά παρόλα αυτά βοήθησε αρκετά
Ο Γκόμεζ από την άλλη δε πήγαινε καν στα σερβις ( έκανε κάνα δυο μόνο, αλλά χαλαρά σερβίς ) και γεινκά απέυγε να πάρει προσπάθειες γιατί αποφάσισαν να μη μπει ακόμα σε φουλ ρυθμό
Ο Γκιον έπαιξε κυρίως στο πρώτο και δεύτερο σετ όπου πήρε κάποιους πόντους , μετα δε το χρησιμοποίησε καθόλου

Σε γενικές γραμμές ο Ελγκέτα δοκίμασε διάφορα σχήματα , γι αυτό και είχαμε αρκετές ασυννενοησίες ( 4 με 5 ξόφθαλμα λάθη ) Θα έλεγα για κορυφαίους τον ΣΑΦΡΑΝΟΒΙΤΣ ( με κεφαλαία παρακαλώ ) Πελεκούδα , πολύ κρίσιμο τον Παπαγγελόπουλο και προς το 3ο και 4ο σετ πολύ καλός Σακόγλου
Αυτά :opaokara:
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Μάτζου 4
 
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 11 Μάιος 2017, 13:17
Τοποθεσία: Καλαμαριά

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Σάβ 23 Σεπ 2017, 21:37

Κατ αρχάς μπράβο στην Π.Α.Ο.Κ.άρα για την νίκη, έστω φιλική, απέναντι στην Πρωταθλήτρια ομάδα της Σερβίας!
:nairepaok:

Παρά το τελικό 3-1, η ομάδα ήταν πολύ μέτρια σήμερα σε κάποιους τομείς και μεμονωμένα αρκετοί άσσοι μας...
Της έλειπε φανερά η φρεσκάδα, πολύ πιθανά λόγω περιόδου προετοιμασίας και η δύναμη-πάθος, λόγω φιλικού?
Ήμασταν σχετικά καλοί στο μπλοκ αλλά πολύ κακοί στο σερβίς, τόσο με πολλά χαμένα όσο κι από πλευράς πίεσης...
Φανερά ανέτοιμος και ο Γκόμεζ, δεν μπήκε σε καμιά επιθετική φάση με τον τρόπο που τον ξέραμε αλλά και κάνα δυο σερβίς που έκανε, ήταν μεν επιθετικά (με άλμα) αλλά φαλτσαριστά...Μόνο στο μπλοκ πήγαινε κανονικά...
Η υποδοχή μας μέτρια προς το καλό, αλλά όχι πολύ δυνατή στα (όσα εύστοχα) πολύ πιεστικά σερβίς των Σέρβων...
Εντύπωση μου έκανε ότι κάναμε ένα ή δύο pipes σε όλο το παιχνίδι αλλά αρκετούς καλούς πρώτους χρόνους...
Η ομάδα θέλει ακόμα πολλή δουλειά για να δέσει όπως έδειξε...
Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο Μαρτίνεζ έπαιξε μέχρι τον 15ο-18ο πόντο του πρώτου σετ και δεν ξαναμπήκε...
Δεν ξέρω αν έχει κάποιο πρόβλημα...Επίσης δεν έπαιξε καθόλου ο Παπαδημητρίου, ο 2ος μας λίμπερο...
Τουλάχιστον είδαμε φέτος έναν πασαδόρο (Βαλκίερς), τουλάχιστον μια κλάση πάνω απ τον περσινό Πέτκοβιτς!!!!
Πελεκούδας και Παπαγγελόπουλος με καλές (μπλοκ-πρώτοι χρόνοι) και κακές (σερβίς) στιγμές...

Πολύ on time τάιμ άουτ απ τον Ελγκέτα, που γύρισαν τουλάχιστον δύο σετ υπέρ μας, απ το 20-22 που χάναμε...

Αυτά παίδες, με τα δικά μου μάτια πάντα, δίχως να είμαι και κανένας πολύ σχετικός με το άθλημα...
Ας γράψει την άποψη του και κανένας σχετικότερος που ήταν στον αγώνα...

:pano:
Τελευταία επεξεργασία από goran 64 και Σάβ 23 Σεπ 2017, 21:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό Odi » Σάβ 23 Σεπ 2017, 21:38

Ο Γκόμεζ πήγε σε όλα τα χτυπήματα με την ελάχιστη δύναμη. Τόσο στο σερβίς όσο και στην επίθεση. Φανερά ανέτοιμος ακόμη και φοβισμένος.

Επίσης εντύπωση μου προκάλεσε πως ο νέος ακραίος έπαιξε μόνο στο πρώτο μισό του πρώτου σετ και μετά καθόλου. Σε όλο το ματς έπαιξε ο Σωτηρίου και στο τελευταίο σετ και ο Παπαδόπουλος.

Κατά τα άλλα, ο Βαλκίερς είναι σπουδαίος πασαδόρος και αυτό φαίνεται. Πολύ καλή επιλογή.

Ο Σαφράνοβιτς στα κλασικά υψηλά του στάνταρ, ενώ και ο Σακόγλου πολύ αξιόπιστος.

Στους κεντρικούς μεγάλη εντύπωση μου έκανε ο Πελεκούδας που, εκτός από την έφεση στο μπλοκ, έκανε και πολύ δύσκολα jump speed ( :shock: :shock: ) σερβίς. Ασσύληπτο αυτό για κεντρικό. Ο Παπαγγελόπουλος έδειξε οτι είναι κανονικός πύργος και οι Τακουρίδης-Παντακίδης στα γνωστά τους στάνταρ.

Γενικά πολύ καλή πρώτη εντύπωση με αισθητά βελτιωμένη την υποδοχή. Ερωτηματικό ο Μαρτίνεθ (δεν τον είδαμε και πολύ,αλλά έδειξε παίκτης αλτικός, με έφεση στο μπλοκ, αλλά όχι τόσο καλός επιθετικά) και ο Γκόμεζ που δεν ξέρω αν μπορεί να επανέλθει.
Μόνο ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 11050
Εγγραφή: Τρί 17 Ιουν 2008, 15:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό thanos-xanthi » Σάβ 23 Σεπ 2017, 21:49

ευχαριστουμε ρε μαγκες
ρισκο μεγαλο με Γκομεζ αν δε μπαινει ακομα σε φουλ ρυθμο
ας τον αλλαξουν μια ωρα αρχυτερα, και ο ιδιος θα το νιωθει οτι δε τραβαει
Άβαταρ μέλους
thanos-xanthi
 
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 21:41

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό Descartes » Σάβ 23 Σεπ 2017, 22:31

goran 64 έγραψε:Κι εγώ εκεί...Μετά την φιέστα κατάκτησης του Πρωταθλήματος δεν έχω πάει Παλατάκι κι έχω μια στέρηση... :opaokara:

:nairepaok:


Υ.Γ. Descartes, κάποιοι από δω θα πίνουμε καφέ στο καφέ φάτσα στην μπουτίκ κατά τις έξι...Καλοδεχούμενος... ;)


Nα'σαι καλά. Έφτασα αργοπορημένος επτά και πέντε και μπούκαρα φουριόζος. Εκείνη την ώρα μόνο ένα σκυλάκι είχε στην πόρτα έξω απο την μπουτικ. Μια άλλη φορά θα βρεθούμε!

Λοιπόν, το παιχνίδι ΔΕΝ παίχτηκε στην ειδική επίστρωση για το βόλλευ αλλά στο παρκέ του μπάσκετ. Με οτι συνεπάγεται αυτό (φόβος για τραυματισμούς, γλιστρήματα). Αυτό συνέβη ίσως για να αυξηθεί ο βαθμός δυσκολίας στα πλαίσια της προετοιμασίας. Ίσως για άλλους λόγους. Το παιχνίδι ήταν δυνατό και ο αντίπαλος ανταγωνιστικότατος. Πρόκειται για την Πρωταθλήτρια Σερβίας και την ομάδα, νομίζω, με τα περισσότερα Πρωταθλήματα Σερβίας.

Μου έκανε εντύπωση ο αντίπαλος προπονητής ο οποίος ήταν πραγματικά σωσίας του Προέδρου της Εγκληματικής. Είχε το ίδιο βάρος, το ίδιο σουλούπι και το ίδιο κεφάλι και πρόσωπο, το ίδιο βλέμμα. Μέχρι και την ίδια φαλάκρα. Το μόνο που του έλειπε ήταν το μούσι μουτζαχεντίν. Πάντως την επικοινωνιακή παρτίδα έσωσε η ξανθιά φροντιστής της αντίπαλης ομάδας...

Στα αγωνιστηκά, δεν ξέρω τι πιστεύουν οι περισσότεροι για κοινοτικούς ή ξένους, πάντως το να σκεφθώ τον ΠΑΟΚ χωρίς τον Σαφράνοβιτς μου είναι πραγματικά διανόητο. Αυτή τη στιγμή ο Βασιλιάς Αλέξανδρος του Ισραήλ αποτελεί το Α και το Ω της ομάδας. Είναι μια κλάση πάνω απο όλους. Βγάζει απίστευτες επιθέσεις και υποδοχές. Ήταν κατα τη γνώμη μου ο καλύτερος με διαφορά.

Η πρώτη εντύπωση του πασαδόρου είναι Άκρως θετική. Πρόκειται για παικταρά. Μοιάζει στο σουλούπι και τη συμπεριφορά (εμψύχωση, ηρεμία, σοβαρότητα) τον Κουρνέτα. Κάποιες πάσες στο πρώτο σέτ ήταν πραγματικά εντυπωσιακές. Πολύ καλός παίκτης. Στα υπόλοιπα σετ χρησιμοποιήθηκε αρκετά ο Τερζής ο οποίος ήταν πολύ καλός.

Ο Πελεκούδας πολύ καλός και τεχνίτης έβγαλε δυνατά μπλόκ και άλλες άμυνες και επιθέσεις. Αντικαθιστά τον Σμαραγδή. Καλός και ο πιο βαρύς (και με κοτσιδάκι τύπου Λάζαρου Παπαδόπουλου) Παπαγγελόπουλος. Πολύ καλό δίδυμο το οποίο πλαισιώνεται με τον Αρχηγό μας Παντακίδη και τον Τακουρίδη ο οποίος άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού και με σημαντικούς πόντους καθάρισε το τρίτο σέτ. Και οι τέσσερις θα έχουν πολύ δουλειά και πολύ ενεργό ρόλο φέτος. Πολύ δυνατός και ο Σακόγλου συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις της περσινής χρονιάς. Έβγαλε 2-3 πολύ δυνατά μπλοκ (δύο απο αυτά με το ένα χέρι) και κάποιες σημαντικές επιθέσεις.

Ερωτηματικά για τους υπόλοιπους παίκτες. Ο Σωτηρίου προσπάθησε, κάποια πράγματα του βγήκανε κάποια άλλα δεν του βγήκανε, ενώ ο Μαρτίνεζ έκανε μερικά δυνατά καρφιά στο πρώτο σετ αλλά μετά δεν χρησιμοποιήθηκε πολύ. Τον περίμενα πιο γυμνασμένο. Θα δούμε. Καλός ο Κωνσταντινίδης. Ωστόσο κρατώ επιφυλάξεις για την αποχώριση του Γκαρά και της εμπειρίας του, ειδικά απέναντι στον Εχθρό. Πολύ ενεργή η συμμετοχή του Φρέντυ Μπρούκς στις οδηγίες προς τους παίκτες.

Τέλος, αν ανατρέξετε στα παλιά μου μηνύματα θα δείτε οτι είμαι γενικά επιφυλακτικός και απαισιόδοξος στις προβλέψεις μου. Ενώ υπήρξα απαισιόδοξος και για τον τραυματισμό του Γκόμεζ. Παρατηρώντας τις κινήσεις, το σώμα και τη συμπεριφορά του Γκόμεζ, σας δηλώνω οτι το ΘΗΡΙΟ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ. Μην ακούτε τι λέγεται απο ΑΡΔ και άσχετους με τον αθλητισμό. Είδα έναν Γκόμεζ πολύ γυμνασμένο, σε εξαιρετική φυσική κατάσταση, μαυρισμένο, ανανεωμένο, ξεκούραστο και γεμάτο ενθουσιασμό. Καμία σχέση με τον χλωμό, αδυνατισμένο Γκόμεζ που βλέπαμε στον πάγκο προς το τέλος της περσινής χρονιάς. Πυγμάχος. Με διαφορά ο πιο γυμνασμένος παίκτης στο γήπεδο σήμερα. Τα πόδια του ήταν και πάλι διπλάσια απο τους υπόλοιπους. Έβγαλε 3-4 πολύ δυνατά μπλόκ σε καρφιά αντιπάλων, τα οποία δεν κατέληξαν σε πόντους. Έβγαλε κάποιες δύσκολες υποδοχές, έκανε ένα μέτριο, χλιαρό καρφί και 1-2 χλιαρά σερβίς. Θυμηθείτε ωστόσο, οτι το παιχνίδι αυτό είναι μόνον έναν απο μια σειρά φιλικών και μιας γεμάτης χρονιάς με Champions League και τρείς εγχώριες διοργανώσεις. Δεν υπάρχει λόγος φθείρεται απο τώρα. Ειδικά στο παρκέ του μπάσκετ. Είμαι αισιόδοξος για τον Πυγμάχο μας.

Γεμάτο ρόστερ και πολύ ωραία καινούργια φανέλα!

Καλή Αρχή!

:pano: :pano: :pano: :pano:
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό Hermann » Κυρ 24 Σεπ 2017, 00:37

Ευχαριστούμε πολύ για την ανάλυση, ενθαρρυντικά τα όσα γράφεις. :)
Άβαταρ μέλους
Hermann
 
Δημοσιεύσεις: 3488
Εγγραφή: Δευτ 12 Δεκ 2016, 18:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες