Βόλλεϋ 2017/18

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος και όλων των παραλειπομένων...

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό pyrgioths » Πέμ 18 Ιαν 2018, 21:38

Η υποδοχη ειναι κακη,αλλα με ανυπαρκτο μπλοκ μπορει να κανει κατι καλυτερο????
Ειδα απο τα μεσα του 2ου σετ και μετα...
Απογοητευτηκα απο την μη προσελευση του κοσμου...Πραγματικα θελω να βρισω οποιον δεν ειχε κατι σημαντικο να κανει και δεν πηγε...
Στα αγωνιστικα χωρις κεντρικο δεν παμε πουθενα,εναν κεντρικο σαν τον δικο τους....
Ο βουλγαρος δεν με επεισε καθολου,3 φορες τουλαχιστον καρφωσε στο φιλε...Εχει ελαφρυντικά σοβαρα,αλλα συμφωνα με την κλαση που περιγραφατε και απο εδω,δικαιολογειται???
Ο Κουμεντακης ειναι απιστευτα ασταθης...
Ο Πρωτοψαλτης μου θυμησε τα γλεντια που μας εκανε οταν ηταν στον ζελο...Μπραβο το παιδι...Δεν περιμενα να παιξει σε τετοιο επιπεδο,κυριως λογω υψους....
:pano:
Άβαταρ μέλους
pyrgioths
 
Δημοσιεύσεις: 1779
Εγγραφή: Κυρ 09 Δεκ 2007, 01:17
Τοποθεσία: pyrgos-athina

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό BlackBlockAttack » Πέμ 18 Ιαν 2018, 22:01

Σημερα αντιμετωπισαμε μια ομαδα με ολη τη σημασια της λεξης!Εβγαζαν αμυνες συνεχεια δεν τα παρατησαν ακομα και οταν ηταν 2 σετ πισω και 3 η 4 ποντους στο ται μπρεικ μας αναγκασαν σε πολλα λαθη με το σερβις τους και δεν ειναι καθολου τυχαιο που αν θυμαμαι καλα εκαναν μονο ενα επιθετικο...Ομαδα χωρις μεγαλους σουπερ σταρ αλλα με παρα πολυ καλο προπονητη(Vital Heynen-Εθνικη Βελγιου και ακουγετε οτι παει στην Πολωνια)που ειναι μετρ της τακτικης

Μου αρεσε ο Ουσικοφ και χωρις να εχω δει τα στατς λυπηθηκα τον Βαλκιερς να τρεχει μια απο εδω και μια απο εκει....Αν και καναμε αρκετα μπλοκ για αγωνα CL χρειαζομαστε ενισχυση στο κεντρο αλλα ο Κουμεντακης δε με πειθει επιθετικα αν αλλαξουμε τον Μαρτινεζ
Κατσαρής:Αν δεν έρχονταν στον ΠΑΟΚ ο Σαββίδης τη χρονική στιγμή που ήρθε, τώρα δεν θα υπήρχε ούτε ΠΑΟΚ, ούτε ερασιτέχνης. Δεν θα υπήρχαν οι ομάδες που έχουμε. Θα διαλύαμε σιγά-σιγά τα τμήματα.
Άβαταρ μέλους
BlackBlockAttack
 
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Κυρ 07 Ιουν 2015, 08:13

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό Stelios Bagios » Πέμ 18 Ιαν 2018, 23:50

Αξιοπρεπής εμφάνιση δεδομένου ότι παίζαμε με καινούριο διαγώνιο και ουσιαστικά χωρίς Σαφράνοβιτς. Θα μπορούσαμε να νικήσουμε, αλλά θα μπορούσαμε και να χάσουμε με 1-3. Συνολικά το αποτέλεσμα είναι δίκαιο.

Πλέον η πρόκριση είναι δύσκολη, αλλά έχουμε ελπίδες αν κάνουμε 2 καθαρές νίκες στους εντός έδρας αγώνες.

Μου άρεσε που ο Uchikov είναι σε καλή κατάσταση, φοβόμουν μήπως είναι ανέτοιμος επειδή ήταν σχετικά ανενεργός για κάποιο καιρό.
Άβαταρ μέλους
Stelios Bagios
 
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τετ 05 Μαρ 2014, 00:02

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό Descartes » Παρ 19 Ιαν 2018, 00:14

Ήμουν στο παιχνίδι. Μου άρεσε η οικογενειακή κερκίδα, όχι και η ομάδα, ούτε ο υπόλοιπος κόσμος ο οποίος βαριοταν και μετά το 2-0 έπαψε να φωνάζει να και παροτρυνει την ομάδα. Χαζή νοοτροπια.

Η ομάδα συνεχίζει να κλοτσάει τις ευκαιρίες και να γυρίζει την πλάτη στη διάκριση. Ανεπιτρεπτο να χάνεις και ενώ έχεις προηγηθεί 2-0 και μετά 6-3 στο ται μπρεικ.

Κακιστη υποδοχή και ανύπαρκτο μπλοκ. Έχει ευθύνη ο προπονητής. Οι αντίπαλοι σημάδευαν συστηματικά τον Γκιόν, τον οποίο κατάφεραν στο τέταρτο σετ και μέχρι το τέλος, να τον θέσουν οριστικά εκτός παιχνιδιού. Η κακιστη υποδοχή αποσυντονισε και τον Βάλκιερς ο οποίος εκνευριστικε, έχασε την αυτοσυγκεντρωση του έκανε πολλά λάθη και κακές πόσες που χαντακωσαν επιθέσεις. Κακός ο γκιον, ο οποίος στην υποδοχή δεν υπάρχει.

Τα καραγκιοζιλικια του βελγου προπονητή των αντιπάλων στη διακοπή, στο 0-2, δεν είχαν στόχο τους διαιτητές, αλλά στο να ξυπνησει τους παίκτες του. Το κατάφερε μια χαρά. Αντιπαθεστατος το "κολλητιρι" ο Πρωτοψαλτης.

Δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα για το νέο διαγώνιο. Υπήρξα από την αρχή και παραμένω επιφυλακτικος. Παρατήρησα ότι έχει καλά, πολύ τεχνικά χτυπήματα, πολύ καλό σέρβις αλλά υστερεί σε υποδοχή και μπλοκ. Δεν είναι αθλητικός.
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό BlackBlockAttack » Παρ 19 Ιαν 2018, 00:37

Υποδοχη εννοεις την αμυνα νομιζω γιατι ο διαγωνιος δεν κανει υποδοχη εκτος αν παιζαμε το ασιατικο στυλ των γυναικων που εκει και ο διαγωνιος κανει υποδοχη αλλα για την αμυνα λογικο ειναι με 2.07 υψος
Κατσαρής:Αν δεν έρχονταν στον ΠΑΟΚ ο Σαββίδης τη χρονική στιγμή που ήρθε, τώρα δεν θα υπήρχε ούτε ΠΑΟΚ, ούτε ερασιτέχνης. Δεν θα υπήρχαν οι ομάδες που έχουμε. Θα διαλύαμε σιγά-σιγά τα τμήματα.
Άβαταρ μέλους
BlackBlockAttack
 
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Κυρ 07 Ιουν 2015, 08:13

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό nikospaok66 » Παρ 19 Ιαν 2018, 01:46

Τι ακούγεται για κεντρικό? Εκεί νομίζω πάσχουμε.
Άβαταρ μέλους
nikospaok66
 
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Παρ 23 Ιαν 2015, 21:15
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό Hermann » Παρ 19 Ιαν 2018, 02:25

Η ομάδα πάντως στα δύο πρώτα σετ ήταν πολύ καλή. Κεντρικός μόνο αν είναι ευγνωσμένης αξίας αλλιώς ας μείνει ο Ραμόν.
Άβαταρ μέλους
Hermann
 
Δημοσιεύσεις: 3490
Εγγραφή: Δευτ 12 Δεκ 2016, 18:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό Descartes » Παρ 19 Ιαν 2018, 08:20

Ναι την άμυνα εννοώ. Είναι νωρίς για συμπεράσματα για τον διαγώνιο. Για τον Γκιόν είναι γνωστά τα θέματα, ότι στοχεύει πάνω του είναι ποντος. Όταν μπήκε ο Σαφρανοβιτς στο τέλος του 4ου σετ η υποδοχή βελτιώθηκε, αλλά τα υπόλοιπα θέματα παρέμειναν. Δύσκολα τα πράγματα, χάθηκε πολύς χρόνος.
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό Odi » Παρ 19 Ιαν 2018, 08:47

Εμένα από την άλλη μου άρεσε πολύ η ομάδα.

Ελπίδες πρόκρισης υπάρχουν, δεδομένου πως όλοι θα χάσουν από την Φρίντριηξχαφεν και εμείς θα κερδίσουμε την Σαστάμαλα και τους Τούρκους στο Παλατάκι με καθαρό σκορ.

Σίγουρα ένας κεντρικός θηρίο θα έκανε την ομάδα αδιαπέραστη, αλλά υπάρχει το ζήτημα των ξένων. Αν πάρει ο Σάφρα Τσέχικο διαβατήριο έχει καλώς, αλλιώς θα πορευτούμε ως έχουμε.

'Ένα τεράστιο μπράβο από εμένα στον αθλητή και παιχταρά Γκιον που αν και ήταν σχεδόν σίγουρο πως θα αντικατασταθεί, αυτός έμεινε και έδωσε το 100% των δυνάμεων του.
Μόνο ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 11050
Εγγραφή: Τρί 17 Ιουν 2008, 15:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό BigBaby » Παρ 19 Ιαν 2018, 18:42

Λοιπον ο Ουσικοφ ηταν πολυ καλος χθες...απο την αλλη ο Βαλκιερς μετα το 2-0 εκανε πολλα λαθη και στο 4 και 5 σετ φαινοταν πολυ κουρασμενος και οι πασες του δεν ηταν καλες.
Ειδικα στον Ουσικοφ εδωσε πολλες μπαλες πιο χαμηλα με αποτελεσμα να μην χτυπαει σωστα ο διαγωνιος.
Ενας διαγωνιος δεν συμμετεχει στην αμυνα οποτε να μιλαμε για κακες υποδοχες του Ουσικοφ ειναι τουλαχιστον αστοχο.
Ο Ριτσι χθες δεν ξερω τι σκεφτοταν και σημαδευαμε σε ολο το παιχνιδι τον Πρωτοψαλτη που ειχε τρομερα ποσοστα και οχι το Λιμπερο τους που ηταν αρκετα κακος οταν τον πιεσαμε με τα σερβις στο 1ο σετ.
Δηλαδη ο στατιστικολογος μας δεν του ειπε οτι ο Πρωτοψαλτης ειχε 77% στην υποδοχη??
Το αποτελεσμα ηταν οι συνεχεις πρωτοι χρονοι και οι παιπ που απλα εδιναν χαλαρους ποντους στους αντιπαλους μας.
Άβαταρ μέλους
BigBaby
 
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: Τετ 22 Οκτ 2014, 23:36

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό Descartes » Σάβ 20 Ιαν 2018, 15:49

Για την εμφάνιση του πασαδόρου σχολίασα και εγώ. Ωστόσο νομίζω οτι η τραγική υποδοχή ήταν αυτή που επηρρέασε την απόδοση του Βάλκιερς. Έχω παρατηρήσει βέβαια σε αρκετά παιχνίδια οτι όταν ο Βάλκιερς χάνει την ψυχραιμία του αποσυντονίζεται και κάνει απανωτά λάθη. Κάτι που δεν συνέβαινε με τον Κουρνέτα, ο οποίος μπορεί να φώναζε, να διαμαρτυρόταν ή να έτρωγε κάρτες, παρέμενε συγκεντρωμένος και γενικά ψύχραιμος.

Για τον Ρίτσι έχω ερωτηματικά. Κάνει ακατανόητες κινήσεις και επιλογές που έχω παρατηρήσει και σε άλλους αγώνες, σχετικά με τις αλλαγές, τις οδηγίες, τον παροπλισμό παικτών και κάποια άλλα θέματα. Ενώ όπως έχω αναφέρει πριν απο μερικές εβδομάδες δεν μου αρέσει το οτι τα επίπεδα αθλητικότητας της ομάδας έχουν πέσει αρκετά φέτος και αυτό δεν έχει να κάνει μόνον με την επιλογή παικτών, αλλά και με το είδος, τον τύπο και την ένταση της προπόνησης.

Ένα άλλο στοιχείο είναι οτι το μάτι των παικτών δεν γυαλίζει όπως τις προηγούμενες σεζόν (ειδικά τις δύο πρώτες). Το βλέπω στη γλώσσα του σώματος, στις συνομιλίες και τη συμπεριφορά μετά τη λήξη των παιχνιδιών. Δεν νοείται να χάνεις στην έδρα σου και να χαριεντίζεσαι με τους αντιπάλους. Λαμπρή εξαίρεση ο Τακουρίδης οπου με δηλώσεις, παρεμβάσεις και με τη συμπεριφορά του έβαλε κάποια πράγματα στη θέση τους. Πάντως δεν θα εκπλαγώ αν δω ριζικές αλλαγές ακόμη και τώρα. Ο Κατσαρής δεν φαίνεται τύπος που ανέχεται χαλαρότητα, ειδικά σε μια ομάδα που έχει σχεδιαστεί για να πρωταγωνιστήσει.

Διάβασα κάποιες δηλώσεις του Γκιόν όπου μιλά για πρωτόγνωρο άγχος και αβεβαιότητα. Περίεργες δηλώσεις για κάποιον ο οποίος έχει ξαναπαίξει σε ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό.

Για την αξία του Διαγωνίου θα δούμε στα επόμενα παιχνίδια στο Champions League και στο Πρωτάθλημα.
Άβαταρ μέλους
Descartes
 
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιαν 2017, 22:01

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό BlackBlockAttack » Σάβ 20 Ιαν 2018, 16:16

Ο Ριτσι εχει βοηθο εναν Ιταλο νεο προπονητη που ηταν σε γυναικεια ομαδα και αν κανουν τακτικη στους ανδρες μια φορα στο γυναικειο κανουν 10....Οι Ιταλοι ειναι οι κορυφαιοι προπονητες βολλευ τωρα αν ο Ριτσι εχει αλλα θεματα μονο αυτοι στην ομαδα θα ξερουν...
Λογικες ειναι οι δηλωσεις του Γκιον οταν φερνεις παικτη στη θεση του και ξερει οτι το πιο πιθανο ειναι να τον αλλαξουν με κεντρικο, επισης μπορει να εχουν κανει καποια συζητηση με την ομαδα η διαβαζει σχολια δεξια και αριστερα οτι φευγει!Μπραβο του που τα εχει δωσει ολα και εχει φερθει τοσο επαγγεματικα!
Κατσαρής:Αν δεν έρχονταν στον ΠΑΟΚ ο Σαββίδης τη χρονική στιγμή που ήρθε, τώρα δεν θα υπήρχε ούτε ΠΑΟΚ, ούτε ερασιτέχνης. Δεν θα υπήρχαν οι ομάδες που έχουμε. Θα διαλύαμε σιγά-σιγά τα τμήματα.
Άβαταρ μέλους
BlackBlockAttack
 
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Κυρ 07 Ιουν 2015, 08:13

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό painkiller4 » Δευτ 22 Ιαν 2018, 19:04

0-2 SET Η ΠΑΟΚΑΡΑ
Με παμβοχαικο πολυ δυσκολα πηραμε το 2ο με 31 -29
:opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Άβαταρ μέλους
painkiller4
 
Δημοσιεύσεις: 6628
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2015, 01:45

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Δευτ 22 Ιαν 2018, 19:21

που πάνε ρε οι άλλοι με προπονητή τον Τσίπρα; :opaokara: :opaokara: :opaokara:

13-9 στο 3ο είμαστε μπροστά
http://webtv.ert.gr/ert2-live/
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8382
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Βόλλεϋ 2017/18

Δημοσίευσηαπό painkiller4 » Δευτ 22 Ιαν 2018, 19:34

τελος 0-3
καθαρισαμε ευκολα το ματς εξαιρεση το 2ο σετ που δυσκολευτηκαμε
:nairepaok: :nairepaok: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
ΠΑΟΚ ΓΕΡΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΞΑΝΑ!
Άβαταρ μέλους
painkiller4
 
Δημοσιεύσεις: 6628
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2015, 01:45

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες