Μεταγραφές μπάσκετ 2017 - 2018

Σχόλια/Κριτική για οτιδήποτε ακούγεται ή γράφεται σχετικά με αγορές πωλήσεις καλαθοσφαιριστών στην ομάδα μας...

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2017 - 2018

Δημοσίευσηαπό buffalobill4 » Παρ 08 Σεπ 2017, 09:35

Στο μυαλό μου, ο ντιλλαρντ θα αναλαβει τον ρολο του ενορχηστρωτη εκτελεστη κ ηγετη της ομαδας. Εχει σουτ εχει π&ρ. Και αυτά οχι απο βιντεακια αλλά από την παρουσια του στη α1.

Εχει ομως θεμα λογω σωματοδομης στην άμυνα και θα αποτελεσει τρυπα πισω. Οποτε θελει μαζι του η κονιαρη που είναι σκυλος σε ομαδικη κ ατομικη αμυνα η δυαρι εξισου συγκεντρωμενο σ αυτήν. Δε βλεπω πχ τον τροπο συνυπαρξης ντιλλαρντ με τσοχλα για κανενα λογο. Ας ελπισουμε ο τριτσης να ειναι τετοιο δυαρι
Προσέχουμε τα λόγια μας στη δημοκρατία
Επαιτεία στα πεζοδρόμια και φιλανθρωπία
Άβαταρ μέλους
buffalobill4
 
Δημοσιεύσεις: 7237
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2017 - 2018

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 08 Σεπ 2017, 10:15

δλδ αν έπαιρνες τον Rice της barcelona (που μοιάζει αρκετά σαν στύλ με τον ντίλαρντ) με τί αμερικανό θα τον συνδύαζες? πές μου ένα-δύο ονόματα που να παίρνουν και 2 μύρια το χρόνο για να καταλάβω. γιατί στο δικό μου το μυαλό ή τον συνδυάζεις με first pass άσσο ή έστω με σκύλο στην άμυνα ο οποίος μπορεί να σου δώσει φυσικά σίγουρους πόντους κυρίως από τη weak side.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2017 - 2018

Δημοσίευσηαπό Chuck Norris » Παρ 08 Σεπ 2017, 10:20

Εικόνα
Winnin is like deodorant - it comes up and a lot of things don't stink
Άβαταρ μέλους
Chuck Norris
 
Δημοσιεύσεις: 2190
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2015, 20:29
Τοποθεσία: Πόλη με μια ομάδα

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2017 - 2018

Δημοσίευσηαπό buffalobill4 » Παρ 08 Σεπ 2017, 11:38

Παλοκ αν ειχα λιγο μεγαλυτερο μπάτζετ θα πηγαινα με κλειστα ματια να παρω τον ντεμαρκους νελσον για να εκμεταλλευτω τα στοιχεία του ντιλλαρντ στην επιθεση κ να κλεισω τρυπες στην αμυνα. Καλος αμυντικος, σωματωδης, πολυ καλος στη μπουκα και αξιοπρεπές σουτ κυριως στημενος. Λιγο πολυ μοιάζουν με τα χαρακτηριστικα που ειδα σε βιντεο φυσικα απο τις φασεις του δικου μας σε ιταλια ισραηλ. Το μονο που θελω ειναι να εχει αποαμερικανοποιηθει το κατα δυναμην και να ειναι καλος στην ομαδικη αμυνα.

Απο την αλλη βέβαια δεν ξερω τι ψαρια πιανει αυτος ο λακης τζοουνς επιθετικα κ αμυντικα καθως δεν ασχολουμαι ουτε δεκα λεπτα με αναπτυξιακες λιγκες κολλεγια πανεπιστημια και δημοτικα. Οποτε εκει μπορει να υπάρχει κονφλικτ ρόλων με το 2αρι που θα ηθελα εγω. Ομως πιστευω πολυ στον χαραλαμπο όσον αφορα σε weak side shooter.

Πρεπει να καταλαβουμε οτι με τα λεφτα που διαθετουμε για καθε ενα χαρακτηριστικο που προσυετουμε, καπου χανουμε
Προσέχουμε τα λόγια μας στη δημοκρατία
Επαιτεία στα πεζοδρόμια και φιλανθρωπία
Άβαταρ μέλους
buffalobill4
 
Δημοσιεύσεις: 7237
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2017 - 2018

Δημοσίευσηαπό McCarthy » Παρ 08 Σεπ 2017, 13:51

Γράφτηκε χτες πως ήμασταν ανάμεσα από έναν έμπειρο αμερικανό με αξιοπρόσεκτη καριέρα στην Ευρώπη και σε έναν νεαρό με μικρή καριέρα στην Ευρώπη, που προφανώς ήταν ο Τρις. Ξέρει κανείς ποιος ήταν ο πρώτος
Άβαταρ μέλους
McCarthy
 
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: Τετ 18 Δεκ 2013, 17:15

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2017 - 2018

Δημοσίευσηαπό Ιάσονας » Παρ 08 Σεπ 2017, 15:24

palok έγραψε:γνωστός παίκτης όταν βγήκε από το κολλέγιο και όταν ήταν ρόμα, αδιάφορα στατιστικά. το θέμα είναι τί ακριβώς θέλουμε από τον παίκτη που θα χει δίπλα του για 25 λεπτά ο dillard. πόντους? ασσιστ? άμυνα? τί έχει αυτός?

Γιατι πιστευεις οτι θα είναι ο παικτης διπλα στο ντιλλαρτ για 25 και οχι ο παικτης που θα παιζει με Ζαρρα και Λακη Τζοουνς για 15
Ιάσονας
 
Δημοσιεύσεις: 2534
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ 2015, 12:21

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2017 - 2018

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 08 Σεπ 2017, 16:50

19 λεπτά πέρυσι ο Λίνος, 16.5 ο Κόνιαρης, 21+ ο μαργαρίτης μάλλον στη χειρότερη του χρονιά από τότε που ρόλαρε, και φέτος ο βασικός γκαρντ (τον οποίο λέγανε αφήσανε και στο τέλος για να είναι αυτός που θα κάνει τη διαφορά) 15 λεπτά? θα μου πείς άλλος προπονητής και λοιπά. έχω ένα κακό: ακούω τί θέλουνε να κάνουνε και όταν το κάνουνε το κρίνω. αν κάποιος μου πεί ψάχνω ένα γκαρντ να συμπληρώνει τα 25 λεπτά του ζάρα, θα το δώ με άλλο μάτι. Βασικά θα παιρνα έναν παίκτη των 2 χιλιάρικων και θα δινα τα λεφτά αλλού για να είμαι και όσο πιο ειλικρινής γίνεται.

PS: το "κρίνω" φυσικά υπό τη δική μου σκοπιά, έννοια, γνώση κλπ. δεν κρίνω γιατί ξερω γω θα τον ψηφίζω αύριο αυτόν που έκανε την μεταγραφή ή θα του δώσω λεφτά. Κρίνω αν αυτό το κομμάτι του παζλ ταιριάζει στην αγαπημένη μου ομάδα για να πάει αυτή όσο το δυνατόν καλύτερα.
PS2: δεν έχω άποψη για τον παίκτη, δεν έχω πατήσει ακόμα Press σε video.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2017 - 2018

Δημοσίευσηαπό dtown » Παρ 08 Σεπ 2017, 23:40

McCarthy έγραψε:Γράφτηκε χτες πως ήμασταν ανάμεσα από έναν έμπειρο αμερικανό με αξιοπρόσεκτη καριέρα στην Ευρώπη και σε έναν νεαρό με μικρή καριέρα στην Ευρώπη, που προφανώς ήταν ο Τρις. Ξέρει κανείς ποιος ήταν ο πρώτος


O Καρκανιας εγραψε χτες οτι ειχαμε συμφωνησει αρχικα με εναν Ζεκουαν Λιουις και εναν Ουιλιαμ Γκος(που εκλεισε τελικα Παρτιζαν)Τελικα χαλασαν και οι δυο περιπτωσεις.Δεν ειναι αυτος ο εμεπειρος που λες,αυτοι τωρα τελειωσαν κολλεγιο,απλα για την ιστορια το αναφερω.
dtown
 
Δημοσιεύσεις: 887
Εγγραφή: Πέμ 30 Σεπ 2010, 20:24

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2017 - 2018

Δημοσίευσηαπό palok » Σάβ 09 Σεπ 2017, 07:35

ωραιος παίκτης φαίνεται αυτός της παρτιζάν, πολύ αποφασιστικός. νομίζω πάντως οτι είναι scoring point ενώ ο triche είναι off guard ού μην shooting guard κανονικότατο.

PS: τον άλλον που γραψες δεν κατάλαβα ποιός είναι.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2017 - 2018

Δημοσίευσηαπό BlackBlockAttack » Σάβ 09 Σεπ 2017, 09:35

Νομιζω οτι για αυτον ελεγε ο Καρκανιας

https://www.sports-reference.com/cbb/pl ... wis-1.html
Κατσαρής:Αν δεν έρχονταν στον ΠΑΟΚ ο Σαββίδης τη χρονική στιγμή που ήρθε, τώρα δεν θα υπήρχε ούτε ΠΑΟΚ, ούτε ερασιτέχνης. Δεν θα υπήρχαν οι ομάδες που έχουμε. Θα διαλύαμε σιγά-σιγά τα τμήματα.
Άβαταρ μέλους
BlackBlockAttack
 
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Κυρ 07 Ιουν 2015, 08:13

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2017 - 2018

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 23 Σεπ 2017, 02:59

2016-2017

PG: Τσόχλας, Κόνιαρης, Miljenovic
SG: Sibert +, Bryant (Sobey), McFadden
SF: Χρυσικόπουλος, Taylor
PF: Peiners, Μαργαρίτης, (Aska)
C: Clanton, Γλυνιαδάκης

Τεράστια έλλειψη στους ψηλούς, κυρίως πριν έρθει ο Aska, τραυματίας άσσος που δεν μπορούσε να σουτάρει (πρακτικά δεν μπορούσε...) και λανθασμένες επιλογές που ευτυχώς διορθώθηκαν γρήγορα, καθώς οι διοίκηση (ευτυχώς για όλους) δεν έδειξε εγωισμό, δεν επέμεινε σε αυτές, αλλά προσπάθησε όσο μπορούσε να διορθώσει. Άρα ξεκινήσαμε αυτόματα με χαμένο χρόνο και χρήμα.

Τυχεροί οι παραπάνω που είχαν προπονητή τον Σούλη Μαρκόπουλο και κατάφεραν όσα κατάφεραν... Ο προπονητής έκανε αυτό που ξέρει καλά, να εστιάζει τα plays της ομάδας πάνω στα θετικά των παικτών, ενώ έκρυβε τα αρνητικά τους... Παρ'όλα αυτά ήταν ένα ρόστερ που μπορούσε να σκοτώσει κάποια παιχνίδια, μεγάλους αντιπάλους, ή το μπάσκετ το ίδιο... Χαρακτηριστικό ήταν οι επιθέσεις όπου το σουτ σπάνια έβγαινε πριν τα 15''.

Κάποιες χρυσές μονάδες δεν ήταν πάντα δυνατό να παίρνουν την ομάδα στη πλάτη τους και αν κάποιοι καλαθοσφαιριστές με λιγότερο χρόνο συμμετοχής (Χρυσικόπουλος) δεν έκαναν το μπαμ, τότε ο αγώνας ήταν χαμένος.

Μικρό βάθος πάγκου, ελάχιστες ευκαιρίες σε Καραμανώλη και ακόμα λιγότερες σε Παπαδόπουλο, ο Miljenovic με πρόβλημα, Taylor & Bryant θα λένε στα εγγόνια του Balaban ότι φόρεσαν τα ασπρόμαυρα και θα κλαίνε. Τεράστιο πρόβλημα στο 5 μετά τον Clanton.

Τα αποτελέσματα γνωστά, τα θετικά (η επιβλητική νίκη στον τελευταίο αγώνα των ομίλων, πρόκριση με Partizan, νίκη εντός επί της Tenerife) και τα άσχημα.


2017-2018

PG: Τσόχλας, Κόνιαρης, Dillard
SG: Ζάρας, Triche
SF: Jones
PF: Χαραλαμπόπουλος, Χρυσικόπουλος, Μαργαρίτης
C: Klassen, Krubally, Καρράς

Με Ζάρα που μπορεί και 3, με Χαραλαμπόπουλο που θα χρησιμοποιηθεί στο 4 (όπως είπε ο κόουτς), αλλά ξέρει να παίζει και 3, με άσσους που μπορούν και στο 2 (κυρίως οι Έλληνες) και με Μαργαρίτη που ίσως προτιμηθεί αντί του Καρρά λόγω εμπειρίας, σε κατάσταση ανάγκης στο 5.

Πολύ versatile ρόστερ με γρήγορα πόδια, χαμηλότερο μέσο όρο ηλικίας από πέρσι, με μπασκετμπολίστες που έχουν δουλέψει με τον Παπαθεοδώρου (Κόνιαρης, Χαραλαμπόπουλος, Καρράς, Krubally), ο οποίος το έχει γενικότερα με τους νέους αθλητές και όχι μόνο. Σαφής επιθετικός προσανατολισμός (νίκες με μεγάλα σκορ στα φιλικά) και πολλές ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ λύσεις από τον πάγκο.

Ποικιλία επιλογών στην επίθεση, μπορούμε να απειλήσουμε και από μακριά και με drives/lay-ups. Το θέμα είναι να βελτιώσουμε την άμυνά μας όσο γίνεται, κυρίως ομαδικά. Ατομικά υπάρχει ο Κόνιαρης και ο Lucky Jones (2.5 κλεψίματα ανά αγώνα το 2015-2016, πρώτος στο βελγικό πρωτάθλημα) που μαρκάρουν καλά και μπορούν να κλέψουν μπάλες και να δώσουν πόντους από αιφνιδιασμούς.

Δεν γίνεται να λήγουν οι αγώνες 100-99, κάποτε θα λήξουν και 100-101, είναι να μπει ή να μη μπει το γαμημένο... Δουλειά στα μακραρίσματα και τις παγίδες θα γίνει, χρειάζεται χρόνος..και το γεγονός ότι ο προπονητής ξέρει από πριν κάποια παιδιά, είναι ΠΟΛΥ θετικό και κερδίζουμε έτσι ΠΟΛΥ χρόνο στο συνολικό δέσιμο + χημεία της ομάδας, εντός και εκτός παρκέ...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2017 - 2018

Δημοσίευσηαπό painkiller4 » Σάβ 23 Σεπ 2017, 06:23

Εν ολίγοις αυτό που θέλει να πει ο Ζαντος είναι ότι όπως και να χει ο κόσμος πρέπει να στηρίξει την φετινή προσπάθεια που γίνεται και που βγάζει πολλες υποσχέσεις για την συνέχεια. [SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND TIGHTLY-CLOSED EYES][SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND TIGHTLY-CLOSED EYES]

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
painkiller4
 
Δημοσιεύσεις: 6611
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2015, 01:45

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2017 - 2018

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 23 Σεπ 2017, 22:16

Όχι, αυτό που θέλω να πω είναι ότι είμαστε δύο κλάσεις καλύτεροι από πέρσι! Με τον αμπάσκετο μπακαλίστικο τρόπο μου...
Το θέμα με την στήριξη στο μπάσκετ κουράζει και εμένα τον ίδιο πλέον...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2017 - 2018

Δημοσίευσηαπό dtown » Πέμ 28 Σεπ 2017, 14:50

Τωρα που ο Ρουλης πηρε δυο αμερικανους(και καλουτσικους κιολας,πως θα τους πληρωσει μη ρωτατε) ειμαστε η μονη ομαδα απο τις τοπ 8 του πρωταθληματος που δεν εχει 6 ξενους..
dtown
 
Δημοσιεύσεις: 887
Εγγραφή: Πέμ 30 Σεπ 2010, 20:24

Re: Μεταγραφές μπάσκετ 2017 - 2018

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 28 Σεπ 2017, 16:14

είναι εξωπραγματικό αυτό που συμβαίνει με τον άρη. εκτός και αν έχουνε βρεί τη λύση και όλα είναι θέμα χρόνου. Παίκτες τύπου μπέλ και μπένσον ζητάνε σίγουρα ένα τάληρο το μήνα (και λίγα λέω). Αλλά ναι ξέρω ΑΡΗΣ είσαι, δεν μπορείς να έχεις ΠΟΤΕ υποδεέστερο ρόστερ από τον ΠΑΟΚ. Γιατί φυσικά όποτε είχες, πού σε πονεί και πού σε σφάζει. ενώ π.χ. όταν παίρνανε τον γουίλτζερ που είχε παίξει μπάρτσα, ήταν άτυχοι γιατί ελέω του ΕΛΛΗΝΑ ΣΟΥΜΠΟΤΙΤΣ δεν μπορούσαν να έχουνε 2 (αντί τον μαλθακό καναδό) αμερικανούς και χάνανε τσάμπα τα πρωταθλητριών από τη γιουγκοπλάστικα που είχε 6...

και πήρανε και βασιλόπουλο, και αθηναίου, κρατήσανε τσαιρέλη, 6 αμερικανούς και θέλουν λέει και καββαδά.
Τελευταία επεξεργασία από palok και Πέμ 28 Σεπ 2017, 20:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες