Μεταγραφές 2011-2012

Σχόλια/Κριτική για οτιδήποτε ακούγεται ή γράφεται σχετικά με αγορές πωλήσεις καλαθοσφαιριστών στην ομάδα μας...

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Κυρ 10 Ιούλ 2011, 23:46

http://www.sport24.gr/Basket/OmadesBask ... 82002.html

"Ψάχνεται" για Παπαμακάριο
Επαφή με τον ατζέντη του Μανώλη Παπαμακάριου είχε άνθρωπος του ΠΑΟΚ προκειμένου να βολιδοσκοπήσει τις προθέσεις του έμπειρου πλέι μέικερ.


Και γαμω τις κινησεις πανε να γινουν με Παπαμακαριο και Καλαμποκη. Ελληνακια, εμπειρα και σκορερ.
Dimg4
 

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Κυρ 10 Ιούλ 2011, 23:52

εννοειται παπαμακαριο στον ολυμπιακο δε μ αρεσε αλλα σε πανελληνιο εκανε τη διαφορα και με μας συνηθως επαιζε καλα....σωστη κινηση αν γινει ξεκινωντας απο τον ασσο....που τεινει να γινει σαν τον αντι ιβιτς ενα πραμα
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 11 Ιούλ 2011, 12:32

Ελληνική εμπειρία θέλει ο ΠΑΟΚ

Η περσινή λίστα των υποψήφιων μεταγραφικών στόχων δεν διαφέρει πολύ από την αντίστοιχη φετινή. Υπό την έννοια ότι ο ΠΑΟΚ θα χτυπήσει εκ νέου την πόρτα συγκεκριμένων παικτών, που μπορούν να ανταποκριθούν στο στιλ παιχνιδιού το οποίο έχει στο μυαλό του ο Σούλης Μαρκόπουλος.

Στη συγκεκριμένη συνομοταξία εντάσσεται ο Κώστας Χαραλαμπίδης. Στις τάξεις του Δικεφάλου γνωρίζουν ότι ο έμπειρος γκαρντ έχει συμβόλαιο με τον Αρη, ξέρουν όμως και το ενδεχόμενο λύσης αυτού. Και περιμένουν την κατάλληλη στιγμή ούτως ώστε να του καταθέσουν πρόταση συνεργασίας. Ο Μαρκόπουλος εκτιμάει απεριόριστα τον Χαραλαμπίδη, οι δυο τους είχαν εξαιρετική συνεργασία στο Μαρούσι, επί του παρόντος όμως ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί παρά να περιμένει.

Είναι σαφές επίσης ότι για τη θέση του βασικού πλέι μέικερ θα επιδιώξει να κλείσει κάτι καλύτερο σε σχέση με τον περσινό Τζάστιν Γκρέι. Οπως συμβαίνει τη τελευταία διετία, έτσι και τώρα προτάθηκε ο Μιλτ Παλάσιο. Η περίπτωσή του είναι στις σκέψεις των ανθρώπων του Δικεφάλου, δίχως όμως να αποτελεί πρωταρχικό στόχο.

Εκτιμάται η εμπειρία και η ικανότητα του πρώην παίκτη της Καβάλας, αλλά πρωτίστως ο Μαρκόπουλος θέλει να δει την εξέλιξη υποθέσεων παικτών που έχουν συμβόλαια με ομάδες της Ευρωλίγκα αλλά προβλέπεται να αποδεσμευτούν. Κυρίως όμως το λοκ άουτ στο ΝΒΑ ουσιαστικά αποτελεί μια καλή συγκυρία, διότι δημιουργούνται οι προϋποθέσεις απόκτησης παικτών που είναι ελεύθεροι και αναζητούν εργασία και οι οποίοι υπό διαφορετικές συνθήκες θα ήταν αρνητικοί στη προοπτική μετακόμισης στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Κοινώς, σε πρώτη φάση οι Θεσσαλονικείς δεν θα βιαστούν να αποκτήσουν Αμερικανούς, δίχως αυτό να σημαίνει πως δεν κοιτάζουν συγκεκριμένες περιπτώσεις. Οπως για παράδειγμα αυτή του Σέντρικ Σίμονς, που πέρυσι έκανε εξαιρετική σεζόν με την Καβάλα, αλλά ο 25χρονος Αμερικανός φόργουορντ έχει δύο προτάσεις από ισπανικές ομάδες (Εστουντιάντες και Γκραν Κανάρια). Προτάθηκε επίσης και ο 31χρονος Τζίμι Μπάξτερ, που έκανε καλή σεζόν πέρυσι στον Ηλυσιακό και ολοκλήρωσε τη χρονιά στο Ιράν, όπου εισέπραξε εξαιρετικό συμβόλαιο.

Λάτρης των ψηλών σχημάτων και του κλασικού παιχνιδιού, ο Μαρκόπουλος θέλει έναν βαρύ σέντερ. Επί τούτου πληροφορίες αναφέρουν ότι έψαξε ακόμη και περιπτώσεις παικτών που έχουν μεγάλο κασέ. Ο Κώστας Χαρίσης εντάσσεται στις εναλλακτικές λύσεις, αλλά οικονομικά χαρακτηρίζεται προσιτός.
http://www.exedrasports.gr/basket/a1/ar ... &team=paok
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό mythos » Δευτ 11 Ιούλ 2011, 16:02

Ο χαραλαμπιδης ναι ειναι απο τους πιο υποτιμημενους ελληνες παικτες + οτι θα τον παρουμε απο τον
ρουλη.Ο χαρισης οχι δεν ειναι γι αυτο το επιπεδο καλυτερα να παρουμε τον μπογρη ας πουν και στην κοκκινου να κανει μια συναυλια στο γηπεδο και κανουμε αποσβεση.Ο παπαμακαριος οχι πλευμεκερ κουβας δεν κανει ας παρουμε τον γκαγκαλουδη που ειναι πιο φτηνος και πιο καλος.
mythos
 
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Πέμ 30 Σεπ 2010, 12:46

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό PaOkArAsIrAkLiO » Δευτ 11 Ιούλ 2011, 16:09

Παλασιο με τα χιλια!! Φερτε τον χθες!!
Ο Π.Α.Ο.Κ. είναι Π.Α.Ο.Κ. και πρέπει να παίζει σαν Π.Α.Ο.Κ.
Βαριά βαριά του Π.Α.Ο.Κ. η φανέλα...
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
PaOkArAsIrAkLiO
 
Δημοσιεύσεις: 2003
Εγγραφή: Σάβ 23 Ιαν 2010, 18:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Δευτ 11 Ιούλ 2011, 22:30

έχω εκφράσει την αντίθεση μου στους αργόσαυρους...παλάτσιο και
παπαμακάριος είναι ακριβώς αυτό...τουλάχιστον ο Έλληνας βάζει τα ελεύθερα σουτ...
συμφωνώ για Χαραλαμπίδη, Λάζαρο, Δέδα, Αποστολίδη, Γλυνιαδάκη, Χαρίση, Μπράμο, Χαριτόπουλο, Γκαγκαλούδη, ίσως και Μπόγρη που δεν έχω δει αλλά έχει τις δυνατότητες να γίνει παίκτης περιοπής...
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2231
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό desperando » Δευτ 11 Ιούλ 2011, 22:45

νομιζω καποιοι εχετε υποτιμησει αρκετα την αξια του παπαμακαριου, ναι μπορει να εχει αργα ποδια αλλα στην αμυνα παιζει σαν σκυλι και δεν θα γινει ποτε στωχος των αντιπαλων επιθεσεων. στην επιθεση δεν εχει το ενας με εναν αλλα παιζει πολυ καλα το πικ εν ρολ το σουτ του ειναι κατι παραπανω απο αξιοπιστο και διακρινετε για την οξυδερκεια της σκεψης του, αλλωστε δεν ειαναι τυχαιο οτι λογιζονταν ως 13-14 παικτης της εθνικης σε μια εποχη οπου το ελληνικοταλεντο περισσευε στη περιφερεια, η σύγκριση με τον καλικαντζαρο τον γκαγκαλουδι για μενα ειναι τουλαχιστον ατυχης.
παντως θα ηθελα και τους τρεις ελληνες περιφεριακους, αν εχουμε την δυνατοτητα να κλεισουμε μανωλη, καλαμποκη και μπιδη θα κανω τουμπες
PAOK against modern football

ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΙ ΞΥΠΝΗΤΟΣ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
Άβαταρ μέλους
desperando
 
Δημοσιεύσεις: 11904
Εγγραφή: Τρί 12 Μάιος 2009, 13:20
Τοποθεσία: κάπου εκεί έξω

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό obanebane » Δευτ 11 Ιούλ 2011, 23:00

Δεν ξερω γιατι αλλα συμφωνω, :opaokara:
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 11 Ιούλ 2011, 23:30

ενδιαφέρουσες όλες οι απόψεις.
1) ρε γιάννη αργόσαυροι οι Palacio-παπαμακάριος (ο πρώτος έχει αποκλείσει σχεδόν μόνος του τον βάζελο και είναι κάθε χρόνο πρώτη επιλογή της caja laboral στα Playoffs- ό,τι μπορεί να λέει αυτό για μία ομάδα με τις χειρότερες μάλλον επιλογές αμερικανών όλων των εποχών... :mrgreen: ) αλλά γρήγοροι οι λάζαρος και χαρίσης?
για τον πρώτο εγώ έχω εκφραστεί με + γιατί είναι leader και είναι πρώτα Playmaker αν και δεν με τρελαίνει απόλυτα ο τρόπος που παίζει (δεν έχει καλό ασσίστ/λάθος ratio και δεν είναι και ο πιο αξιόπιστος σουτέρ έξω από τα 6.75). όσον αφορά τον μανώλη, playmaker πρέπει να έχει πολλά χρόνια να παίξει πλέον σε ομάδα. είναι ένα combo στυλ γιαννακίδη με σοβαρότητα, φαρμακερό τρίποντο και πολλή συνέπεια στην άμυνα.
2) ο γκαγκα ποτέ δεν ήταν του γούστου μου (εμπίπτει κι αυτός στην κατηγορία "pero antic", δηλαδή νομίζω οτι ξέρω ΓΑΜΩ τα μπάσκετ...) αλλά σίγουρα σε μία ομάδα με μικρό μπάτζετ είναι ταμάμ (και επουδενί δεν είναι παίκτης για ελληνική Α2). παίζει μία χαρά το pick@roll αλλά έχει στο μυαλό του να σκοράρει πρώτα (και ομολογώ οτι είναι πολύ καλός σε αυτό) παρά να πασάρει. κατά τα άλλα + στο πάθος και - στην άμυνα.
3) αν η ομάδα πάρει αμερικανούς στο 1 και 3 (όπως πέρυσι), η θέση 2 (αν μείνει ο mcgrath) κλείνει τέλεια με τον καλαμπόκη (+ τον μιχάλη φυσικά). δε χρειάζεται κάτι παραπάνω και φυσικά το να πάρουμε ΚΑΙ χαραλαμπίδη θα ήταν ουτοπικό...
4) μου αρέσει που ξεκινάμε σωστά το σχεδιασμό φέτος από τους έλληνες!
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Δευτ 11 Ιούλ 2011, 23:37

Δηλώνω απερίφραστα ένας από αυτούς που δεν εκτιμούν τον Παπαμακάριο...και ποτέ δεν κατάλαβα που την είδατε την καλή άμυνα...δεν πηδάει εφημερίδα, στο πρώτο βήμα ή την σταυρωτή του αντιπάλου πάει για δρούβες και το ριμπάουντ είναι άγνωστη λέξη... κάνει και αρκετά λάθη για θεωρούμενος έξυπνος παίκτης... παίρνει και πολλά σουτ. τουλάχιστον βάζει κάποια ανοικτά. Εκτός όλων των άλλων είναι και η μπασκετότητα, το στυλ, οπου παίρνει μηδέν ...α και παίζει στυλάκι κρύο αίμα, φίλε δυστυχώς ο Λαρυ Μπερντ ήταν σε άλλο μπάσκετ, θέλω πάθος όχι το βλέμμα της αγελάδας,... ο Γκάγκα έχει καρδιά, δεν φοβάται κανέναν, για 5λεπτα που θα αλλάζει το ρυθμό θα ήταν τέλειος...φέτος μαζί με τον Κόμματο είχαν το μαρουσάκι τέταρτο από το πουθενά για τα 3/4 του πρωταθλήματος...μήπως κάποιοι υποτιμάτε τον Γιάννη;
Τον Καλαμπόκη τον ξέχασα πριν, αν και πεσμένος μου κάνει 100% για αλλαγή του Γιαννακίδη (λόγω ηλικίας) και για καλύτερη άμυνα από τον Χαραλαμπίδη.

Στο άσσο απαιτώ γρήγορο παίκτη, θέλω τους αιφνιδιασμούς Μονρό-Γκρέγκορυ για την Ευρώπη...
θ'ελω να ανοίγει μπροστά, να ανακατεύει , να σπέρνει πανικό , κι αν δε βγάλει τρελή ασίστ ή φάουλ στο ντράιβ να κοιτάει να παίξει σετ παιχνίδι...(δηλ. κάτι σε ξεκίνημα Ντάριους και ολοκλήρωση Γκρέι λέμε...χε )
στο σέντερ συγχωρώ την αργοσαυρίαση μόνο στον Λάζο, πχ ΔΕΝ μ'αρέσει εκείνο το κόκκινο μαλακισμένο που κάναμε κάποτε Ελληνα...

ΥΓ δεν έχουμε τέτοιον καιρό τι να κάνουμε ας φαγωθούμε λίγο για τον σχεδιασμό χε χε/
ρε παίδες ο Γκάγκα μας έδωσε χαρές, τι σχέση έχει με τον βλάκα χοντρό των αθηναικών γειτονιών; το καλομαθημένο διαιτητικά; που είναι και ακριβό και δεν πιστεύω να προσφέρει πέρα των τυπικών;
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2231
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 11 Ιούλ 2011, 23:48

μήπως λέω,μήπως ο γιαννάκης ο γκαγκαλούδης ξανάνιωσε φέτος που έπαιζε σε μία ομάδα που σχεδόν ήταν πρώτο βιολί (27 λεπτά στην regular και 33 στα playoffs)? o γκαγκα πίσω από αμερικανό playmaker για 12 λεπτά για μένα δεν κάνει. καθόλου δεν τον υποτιμώ πάντως, και αν πει ο μπάνε οτι το μπάτζετ θα είναι 500Κ, no problem με τον γκαγκα καλώς να ορίσει... :mrgreen:

PS: για άσσο που λες ΟΚ, δεν είπε κανείς οτι o palacio (ή ο keys) είναι η πανάκεια...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό MANIAKOS » Δευτ 11 Ιούλ 2011, 23:50

ο λαζος παει γαβρο ..τωρα βρηκαν να φτωχυνουν πρασινοι κοκκινοι και μα ς τρωνε στοχους γμτ ο :twisted: :twisted:

εγω τον γκαγκα τον παω και θα βοηθησει αν ερθει
Άβαταρ μέλους
MANIAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 33752
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 21:34

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό obanebane » Δευτ 11 Ιούλ 2011, 23:54

Καλαμποκης ναι χαραλαμπιδης οχι
Παπαμακαριος ναι γκαγκαλουδης οχι

Αυτα σε περιπτωση που πρεπει να διαλεξω.
Και επισης ενοειτε οτι θελω παπαμακαριο μονο σαν δευτερο πισω απο αμερικανο.
Ο γκαγκαλουδης ειναι καλυτερος απο παπαμακαριο αλλα ειναι χαβαλες και εγω χαβαλεδες δε θελω στην ομαδα, μακρια.
Αν μεινει ο μαγκραθ σιγουρα ο καλαμποκης ειναι ιδανικος για να καλυψουν μαζι τη θεση.

Οποτε στο 1-2 ιδανικο σεναριο για μενα θα ηταν.
Αμερικανος,παπαμακαριος,μαγκραθ,καλαμποκης και ο γιαννακιδης πασπαρτου.
Ειναι εφικτη οικονομικα αυτη η πενταδα παιχτων για να κλεισουμε με τα γκαρντ?


Υ.Γ Ο δεδας για μενα εβγαλε πολυ μαγκια μεσα στο γηπεδο και θα τον ηθελα στην ομαδα,αποτι ακουσα δεν τα βρηκε για τα χρωστουμενα οποτε δυσκολα.
Ελπιζω κατι να αλαξει και να μεινει.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό denis » Τρί 12 Ιούλ 2011, 00:07

Κάπου είχα διαβάσει πως ο Σούλης δεν τον θέλει καθόλου τον Γκαγκα άρα μην τον αναφέρουμε τζάμπα. Όσο αφορά τους άλλους ο Καλαμπόκης ήταν να κάνει συμβόλαιο στην Ιταλία και αρκετά καλό. Πιστεύω στον Ίκαρο πνιγόταν φέτος και δεν μπόρεσε να παίξει. Τον θέλω στην ομάδα, μαζί με Μαγκράθ ταιριάζουν. Χαραλαμπίδης είναι από τους τελευταίους Έλληνες σκόρερ για εμένα με πολύ γρήγορο σουτ ίσως να είναι πολυτέλεια και τώρα με τον Αλεξανδρή στους γείτονες παίζει να μην την κάνει. Ο Παπαμακ. 2 κλάσεις πάνω από Γκαγκα γιατί τουλάχιστον είναι πειθαρχημένος αλλά έχουμε ένα θέμα στις ασσίστ και στην ταχύτητα και στα ντράιβ(δεν κάνει ποτέ). Όσο αφορά τον Παλάσιο τα λόγια είναι περιττά τα λάθη να μην έκανε μόνο. Τα πικ ν ρολ(κεντρικά) που έπαιζε με τον Σίμμονς ήταν από τα ποιο καλά της Α1
ΠΑΟΚ παντού αλλά στο ΜΠΑΣΚΕΤ 1926 φορές παραπάνω
Μακριά οι ποδοσφαιροΚΆΦΡΟΙ από το ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥ. 4+2+2 αγωνιστικές (για μια χρονιά)ήταν αρκετές
Με Μπάνε Σούλη και Μάτζικ δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις διαρκείας
Άβαταρ μέλους
denis
 
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 16:24
Τοποθεσία: Ωραιόκαστρο

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό D.A.A.T. » Τρί 12 Ιούλ 2011, 01:37

Palacio : Μαλλον οσοι τον θελετε δεν ξερετε τι ειναι το Voque.Δεν τον θελω για ευνοητους λογους.Δεν χρειαζεται Πεμπτη βραδυ να εκνευριζομαι.

Γκαγκα:Ασχολιαστο.Οχι δαγκωτο.

Παπαμακαριος : Εχει την δυνατοτητα να ειναι αντιπαθης σε ολο τον κοσμο αλλα ειναι καλος παικτης ,σοβαρος και θα βοηθησει σιγουρα.

Χαραλαμπιδης : Ακομα δεν ειμαι σιγουρος.Καλο παιδι,καλος παικτης αλλα κατι με χαλαει.

Θα συνεχισουμε τα σχολια οταν εχουμε ενδειξεις και οχι φημες.

ΥΣΤ:Μητσο :yellowcard: ;) Στην δευτερη θα φας κοκκινη ;)
Άβαταρ μέλους
D.A.A.T.
 
Δημοσιεύσεις: 2685
Εγγραφή: Κυρ 31 Αύγ 2008, 23:04

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες