Μεταγραφές 2011-2012

Σχόλια/Κριτική για οτιδήποτε ακούγεται ή γράφεται σχετικά με αγορές πωλήσεις καλαθοσφαιριστών στην ομάδα μας...

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τρί 17 Ιαν 2012, 22:43

Εγώ το αποφάσισα εξ αρχής ;)
Αγωνιστικά θέλω μόνο να σωθούμε (μάλλον εύκολο για φέτος)
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό baneprelevic361 » Τρί 17 Ιαν 2012, 22:48

kostasff έγραψε:
baneprelevic361 έγραψε:Για μένα είναι το ποιοτικό μπάσκετ και φυσικά η εξυγίανση.

Αυτά δύσκολα πάνε μαζί. Όχι πως δεν γίνεται.

KalamarGiannis έγραψε:είστε να πούμε όλοι οι χίλιοι πεντακόσιοι που πάμε γήπεδο να αφήσουμε κι από ένα 10ευρω σε ειδικό κουτί


Γιάννη, εδώ ο κόσμος δεν πάει γήπεδο έστω για τον μπάνε, θέλεις να "πετάξει" κι ένα 10ρικο?
Για την άμυνα, προσπάθησε να παίξεις χαμηλά, με τα πόδια (αν είσαι guard) ώστε να μην "χρειαστεί" να παίξεις ψηλά (θα τον έχεις περιορίσει νωρίτερα) ή παίξε με το σώμα-όγκο (αν παίζεις ψηλός) ώστε να μην σου πάρει θέση ο αντίπαλος. Η καλύτερη άμυνα είναι πριν να πάρει την μπάλα ο αντίπαλός σου. Βγάλε το χέρι μπροστά και ο πασέρ θα διστάσει να την δώσει ακόμη κι αν "περνάει". Στο σουτ απλά σήκωσε το χέρι και κάνε αμέσως μπλοκ άουτ ελπίζοντας να αστοχήσει. Και που 'σαι, στο ανοικτό δεν μετράνε τα φάουλ. Μην σταματήσεις στα πέντε. Έτσι παίζεις "καλή άμυνα" (δεν τρως καλάθι) και ούτε γάτα, ούτε ζημιά..... :mrgreen:


Φίλε ο Άρης παίζει πολύ ωραίο μπάσκετ φέτος. Όλο άλει ουπ και καρφώματα είναι και ανάποδα λει απ τουλάχιστον αυτός είναι ο στόχος του αθλήματος να είναι εντυπωσιακό
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΧΑΝΤΜΠΟΛ 2009, 2010. ΚΥΠΕΛΟΥΧΟΣ ΧΑΝΤΜΠΟΛ 2012.
Άβαταρ μέλους
baneprelevic361
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Τρί 08 Μαρ 2011, 11:22
Τοποθεσία: Αθήνα, Παλαιά Φωκαία

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Τρί 17 Ιαν 2012, 23:45

Εξυγίανση και νίκες δεν πάνε μαζί. Εκτός αν σε κάτσει κανένα τριπλό τζακ ποτ, και φέρεις
3 παικταράδες Αμερικάνους με 50.000 έκαστος.
Αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα στα 2, θα πήγαινα με την εξυγίανση.
Έχοντας την ελπίδα κάποτε να δω και τις νίκες.
Τώρα, όσο για το θέαμα, αυτό και αν με αφήνει παγερά αδιάφορο.
Ελάχιστα θεαματικός ήταν ο Μπάνε, και όμως 11 χρόνια μετά την απόσυρση του,
ακόμα μνημονεύεται σε nick names, avatars κ.ο.κ.
Αν θέλω να δω θέαμα, θα πάω στο τσίρκο.
Αν θέλω να δω ντε και καλά μπασκετικό θέαμα, θα δω ΝΒΑ, αλλά Regular season.
Γιατί στα play offs, σφίγγουν οι κώλοι.
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 18 Ιαν 2012, 00:04

θα συμφωνήσω μαζί σου μόνον αν μου πείς τι σημαίνει εξυγίανση (θα μου πεί κάποιος κερατάς ένα νούμερο?) και τι σημαίνει νίκες (αν δηλ χάνω από τον βάζελο στην πυλαία με 20 είναι κακό? ή δεν θα μπορώ να κερδίσω τον ίκαρο ας πούμε αν κάνω εξυγίανση?)

PS: καταλαβαίνω πώς το εννοείς το "θέαμα", αλλά θέαμα είναι ένα καλό screen στο φτερό και τρίποντο από τον γιαννακίδη, ένα καλοπαιγμένο pick@roll ακόμα και από τους wright-καλλέ, ένα high-low των dick-goree, όλα αυτά τα μικρά δηλαδή που συνιστούν το σωστό μπάσκετ. Και όταν παίζεις σωστά φίλε μου, θα ρθούν οι νίκες (μιλάω στα όρια των δυνατοτήτων της ομάδας βέβαια κυρίως στην μονίμως υποβαθμιζόμενη Α1) και με τον Αράπη και με τον Τσακαλέρη και τον Καλαμπάκα...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 18 Ιαν 2012, 00:17

palok έγραψε:ένα καλοπαιγμένο pick@roll ακόμα και από τους wright-καλλέ

Το γ@μησες τώρα.... :opaokara:
Ο Oli μίλησε για -1 μύριο χρέους. Εγώ λέω 5-6 κατοστάρικα. Αυτό είναι εξυγίανση. Σκέψου ότι πέρυσι που είχαμε ξανά αλλαγή ρόστερ, ήρθαμε ίσα βάρκα-ίσα νερά. Δεν πάω πιο πίσω.
Όσο για ήττες, μιλάμε για κλαρίνα παρόμοια της δράμας και ντέρμπι στο παλατάκι με τον κάθε ίκαρο (κάπως έτσι είμαστε και τώρα)
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Τετ 18 Ιαν 2012, 00:24

Μα θαρρώ τα είπαμε από την πρώτη μέρα που μπήκα.
Εγώ με όοοοοοοολα αυτά που έχω δει και ζήσει, και με συνεχη και αδιάλειπτη
παρουσία στα κλειστά μας, είμαι απόλυτα έτοιμος να δεχτώ μια ομάδα των 300 βαριά 350 k,
ούτε ευρώ παραπάνω για 5-6 χρόνια, να χαροπαλεύει, αλλά σε κάποια φάση να μην χρωστάει
σε κανέναν π*υστη. Γιατί τσινάνε αυτοί που ζήσανε τον μεγάλο ΠΑΟΚ από τα βίντεος;
Και εξυγίανση σημαίνει για μένα κάτω το κεφάλι, δεν δημιουργώ καινούρια χρέη,
πληρώνω άπαντες, και σιγά σιγά χτίζω ένα reliable όνομα στη μανατζερική αγορά.
Για όοοοοοταν ξαναβγώ στην αγορά για ψώνια της προκοπής.
Και μετά να δειτε που θα με προσέχουν κι αυτοί.
Για τις ήττες νομίζω τα είπα ήδη.
Ειλικρινά δεν με χαλάει καθόλου ένα ρεκόρ τόσο όσο να μένω κατηγορία.

Για το θέαμα δεν διαφωνώ, ο φίλος πιο πάνω θέλει άλλεϊ ουπ, και ανάποδα καρφώματα.
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 18 Ιαν 2012, 00:29

+ όσα θες..... ;)
Στο μυαλό μου (αν είχα) είσαι.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 18 Ιαν 2012, 00:42

kostasff έγραψε:Ο Oli μίλησε για -1 μύριο χρέους. Εγώ λέω 5-6 κατοστάρικα.


για φέτος μείωση χρέους (έστω) μισό μύριο από τα 3.7 με πληρωμένα το φετινά? :o :shock: οι φίλοι μου με φωνάζουν άπιστο Θωμά αλλά ειλικρινά. έλα, έλα μου κάνετε πλάκα και οι δύο σας γιατί έχω κόλλημα με τα νούμερα ε? ... :?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 18 Ιαν 2012, 00:45

Αυτό είναι για μένα εξυγίανση. Αν είναι να πέσουμε 100 χιλιάρικα τότε αυτό δεν είναι εξυγίανση. Σε 37 χρόνια καθαρίσαμε..... 8-)
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 18 Ιαν 2012, 00:47

Iznogoud έγραψε:Για τις ήττες νομίζω τα είπα ήδη.
Ειλικρινά δεν με χαλάει καθόλου ένα ρεκόρ τόσο όσο να μένω κατηγορία.
Για το θέαμα δεν διαφωνώ, ο φίλος πιο πάνω θέλει άλλεϊ ουπ, και ανάποδα καρφώματα.


η ερώτησή μου (που πρέπει να κάνω στο 80 % των posts μου ) είναι από πού προκύπτει οτι ο Κολοσσός με μπάτζετ 350 κάνει πρωταθλητισμό (ΟΚ πλάκα κάνω αλλά you get my point, και ο ΠΑΟΚ με τα ίδια χρήματα δεν θα μπορεί να κάνει νίκες...

PS: ακόμα και αυτό το θέαμα είναι προιόν υψηλού μπασκετικού iq (αυτού που κάνει την πάσα και αυτού που κινείται σωστά για να πάρει την πάσα) ή ακόμα-ακόμα σωστού transition ή offensive defence οπότε και εκεί μιλάμε για "σωστό¨μπάσκετ ;)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 18 Ιαν 2012, 00:55

Ναι, αυτό που συμβαίνει με την ρόδο αλλά και με το ρέθυμνο είναι κάπως περίεργο. Όπως περίεργο ήταν αυτό που συνέβαινε με το μαρούσι παλαιότερα. Τι να πω. Μήπως δεν δίνουν πραγματικά νούμερα του μπάτζετ (για λόγους εφορίας)?
Πέρυσι βέβαια που όλοι μιλούσαμε για την ρόδο, τελικά τους "πατήσαμε".... :mrgreen:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 18 Ιαν 2012, 01:01

kostasff έγραψε:Αυτό είναι για μένα εξυγίανση. Αν είναι να πέσουμε 100 χιλιάρικα τότε αυτό δεν είναι εξυγίανση. Σε 37 χρόνια καθαρίσαμε..... 8-)


ρε Κώστα το θέμα δεν είναι τι σημαίνει για σένα εξυγίανση. το θέμα είναι ποιός είναι ο προγραμματισμός εκείνος που μας εγγυάται την μείωση του χρέους. Αν είναι να μας τα πούν όπως οι γερμανοί ε οκ, εντάξει ΠΑΟΚ ξέρω γω ξέρω γω εντάξει: χρωστάμε 500 δις, δίνουμε σε τόκους (προσοχή τόκους όχι χρέη) το 40 % του ΑΕΠ, και θα σωθούμε λέει αν διώξουμε τους μισούς δημοσίους υπαλλήλους (που όλοι τρώνε το 30 % του ΑΕΠ - τα νούμερα είναι στο περίπου, νυστάζω κιόλας... :mrgreen: ). ΜΙλάμε για πολλά βραβεία Fields ... :evil:

PS: εγώ λέω οτι ούτε 100 χιλιάρικα δεν ξεχρέωνουμε το χρόνο...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Τετ 18 Ιαν 2012, 01:04

Μα παράδειγμα φέρνω.. Don't take for granted πως με 350 κ πέφτεις, ούτε όμως πως με
1.5 μύριο πας για πρωτάθλημα. Όλα έχουν να κάνουν με σωστές επιλογές.
Τις οποίες για κάποιο λόγο δεν κάνουμε.
Θες γιατί οι άλλοι δεν χρωστάνε και τους δίνουν τα λαβράκια εκεί οι μανατζαραίοι,
θες γιατί θεωρούμε υποτιμητικό να φέρουμε στην αρχή της σεζόν ξένο που
να κάνει κάτω από 35.000 και να ΜΗΝ εχει παίξει Ευρωλίγκα (βέβαια τέτοιον ακριβώς
θα φέρουμε μεσούσης της σεζόν), δεν ξέρω.
Πάντως το θέμα με τις ήττες απλά το τονίζω πως αν κάνεις αυτό που πρέπει να κάνεις
με τα οικονομικολογιστικά σου, τότε ειλικρινά, I don't give a shit...
Κέρδα, ίσα ίσα για να σωθείς.
Αλλά ξεχρέωσε πρώτα.
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό Iznogoud » Τετ 18 Ιαν 2012, 01:07

οι ποδοσφαιρικοί ούτε από περιέργεια δεν έρχονται προς τα δω, να δουν
παραμονή του ματς της χρονιάς (όπως τα έκανε ο MVP του γιούρο)
τι ποστάρουμε κατά ριπάς κι εμείς οι καμμένοι; :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Iznogoud
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν 2012, 11:54

Re: Μεταγραφές 2011-2012

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 18 Ιαν 2012, 01:10

εγώ αυτό που πιστεύω είναι οτι όταν υπάρχει μία αγαστή σχέση ειλικρίνειας μεταξύ διοίκησης-κόσμου και βρεθεί και ο κατάλληλος winner προπονητής (που είναι πάνω από την ομάδα σαν prestige τη δεδομένη χρονική στιγμή και του αρέσει να δουλεύει με ό,τι του δώσουνε), είναι ΑΛΛΟ εξυγίανση στο οικονομικό και ΑΛΛΟ νίκες. αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει εγώ οτι μπορεί να ισχύσει άνετα στην Ελλάδα και έχω πολλά παραδείγματα να φέρω και από τον ίδιο τον ΠΑΟΚ (ιδίως τον ποδοσφαιρικό ;) ),
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες