Μεταγραφές 2010-2011

Σχόλια/Κριτική για οτιδήποτε ακούγεται ή γράφεται σχετικά με αγορές πωλήσεις καλαθοσφαιριστών στην ομάδα μας...

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό olivares » Τρί 01 Ιουν 2010, 02:53

Άρα μου λες από ότι καταλαβαίνω ότι:

α)ο Gecheyski κατά τη γνώμη σου δεν μπορεί να παίξει ούτε για 5' center παρότι έχει και κινήσεις με πλάτη όπως είδαμε κατά διαστήματα φέτος αλλά χωλαίνει τόσο αμυντικά που δεν τον εμπιστεύεσαι ούτε για τόσο χρονικό διάστημα απέναντι σε φορ.

β)Διαφωνείς με τις επιλογές των ονομάτων (Antic ή Raisevic για τις οποίες θα παρουσιάσω το σκεπτικό όταν μιλήσω για τους ψηλούς) και όχι ασφαλώς με τη λογική ότι μιλάμε αναγκαστικά για 4 ψηλούς ήτοι βασικός center-Θόδωρας-ακόμα ένας ψηλός-Καλλές που σημαίνει ότι προτιμάς τα υπόλοιπα λεφτά του ψηλού (60,000) να πάνε σε πιο βαρύ center μεταφέροντας έτσι τη λειψανδρία στο 4 (όπου περιμένεις να υποθέσω βοήθεια από τον Ταπούτο;). Θα προτιμούσες Γλυνιαδάκη (πολύ δύσκολο με 60,000 βέβαια και ακόμα και με 80,000) ας πούμε όπως είχες πει παραπάνω για να παίρναμε 2 κλασσικούς παίκτες ρακέτας και για αυτό θα έκοβες λεφτά (20,000 max φαντάζομαι γιατί βασικός center με κάτω από 100 χιλιάρικα δεν παίζει όπως καταλαβαίνεις) και χρόνο από τον βασικό;

γ) Τα οικονομικά πως είναι αλλού παπά ευαγγέλιο αδερφέ αφού αυτά καθορίζουν τις επιλογές; Για το πως θα μοιράσουμε την πίτα κουβεντιάζουμε με αυτά τα λεφτά και αυτούς τους δεδομένους χρόνους οπότε προσάρμοσε το λίγο επί του πρακτέου για να σε παρακολουθήσω καλύτερα. Όπως και να έχει πάντως με αυτό το μπάτζετ είναι δεδομένο ότι οι βασικοί πρέπει να τραβήξουν πολύ κουπί αλλά έτσι και αλλιώς ο πάγκος μας φέτος έδωσε απελπιστικά λίγα πράγματα και ακριβοπληρωμένα μάλιστα πράγμα που είναι αδύνατον να επαναληφθεί.
When the power of love overcomes
the love of power
the world will know peace.
Άβαταρ μέλους
olivares
 
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος 2008, 12:54
Τοποθεσία: Άνδεις

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 01 Ιουν 2010, 09:05

τελικά είχες δίκιο πάντως. λίγα λίγα τα ονόματα γίνεται καλύτερα η συζήτηση. καταρχάς συμφωνώ κι εγώ (παρόλο που δεν ξέρω ιδιαίτερα τα κασέ των παικτών) οτι πράγματι με 800 χιλιάρικα φτιάχνεις μία χαρά ομάδα αρκεί όλες σου οι επιλογές να είναι λίρα εκατό (αλήθεια τι σημαίνει αυτή η έκφραση?-δεν το χω σκεφτεί ποτέ... :mrgreen: ). για αυτό που λες για τον magic συμφωνώ επίσης 100 % όσον αφορά τους αμερικανούς. πράγματι ένας παίκτης μπορεί να ξεκινήσει από το βέλγιο-ισραήλ-ουκρανία-πολωνία-τσεχία και σε 2-3 χρόνια να παίζει είτε nba είτε σε μία πολλή καλή ευρωπαϊκή ομάς. προφανώς και δεν υποτιμούμε το τουρκικό πρωτάθλημα (τον douby στο 2 δεν τον πόσταρα απλά γιατί είμαι σίγουρος οτι θα πάει ισπανία με κανα 400αρι εύκολα). πρέπει επίσης να παραδεχτούμε οτι τα τελευταία χρόνια παρόλο που έχουμε φέρει καλά ονόματα αμερικανών (αγνώστων στο ευρύ κοινό όπως ο cj watson ή ο darius ακόμα και ο bremer) δεν μας έχουν βγεί (όλοι) ιδιαίτερα. αυτό δε σημαίνει οτι δεν πρέπει να συνεχίσουμε όμως προς αυτή την κατεύθυνση γιατί αυτά είναι τα οικονομικά μας.
όσον αφορά τον τούρκο, μόλις πόσταρα τις αμφιβολίες μου προσπάθησα και να τις απαντήσω (ιδιαίτερα όσον αφορά τις efes-ulker τις οποίες θεωρώ τις πιο οτι να ναι ομάδες της ευρώπης και ακολουθούν roma-milano, + έναν πόντο και στην caja για τις επιλογές των αμερικάνων της...) και μου ρθαν αυτά που περίπου απάντησες (ναι σκέφτηκα τον κυρίτση και εγώ!!! χαχα.). αυτό που μου ρθε μετά (ναι είναι καλός παίκτης, διάβασα από το draftnet του 2003 πολύ καλά λόγια- δε σημαίνει οτι παρέμεινε στάσιμος όλα αυτά τα χρόνια) είναι ο κυρίτσης αν πήγαινε στην acb ή στην virtus στα 29 του θα έκανε τίποτα??????

PS1: η λογική λέει οτι ο δεμερτζής πάει μόνο με τρομερό άσσο (αν θέλουμε να είμαστε πλήρως ανταγωνιστικοί). μπορεί να ΜΗΝ είναι αυτός αμερικανός??

PS2: obanebane, σε όσους παίκτες έχω κάνει σχόλιο, ας πούμε οτι έχω δεί τουλάχιστον σε ένα videακι πώς παίζουνε. δεν το παίζω ειδικός (το χω ξαναπεί οτι παρακολουθώ acb και eurolegue και οι παίκτες που ξέρω και μπορώ να προτείνω στοιχίζουν το μισό μας μπάτζετ). Απλά έχω ελέγξει πολύ καλά τα στατιστικά τους (έχω ψιλοτρέλα με τους απλούς αριθμούς παρόλο που δεν είμαι μαθηματικός ή κάτι ανάλογο...) και έχω διαβάσει scouting reports από το internet.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό trel@menos » Τρί 01 Ιουν 2010, 09:41

με τους ντελινικαιτις μονρο τι γινεται, μενουν η φευγουν; ο μονρο με την αρμανι αγωνιζεται ακομα η τελειωσαν τα πλει οφ;
Άβαταρ μέλους
trel@menos
 
Δημοσιεύσεις: 2506
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 08:12

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 02 Ιουν 2010, 00:53

για να το συνεχίσω λίγο ακόμα: αν ο τούρκος jason kidd θεωρούμε οτι θα κάνει αυτά που περιμένουμε καλώς να ορίσει . αν έχουμε όμως αρκετό ποσοστό λάθους στην επιλογή μας, πρέπει να κάνουμε ένα risk assessment plan για να μην καταλήξουμε πάλι νοέμβρη μήνα να λέμε η ομάδα δεν έχει άσσο, και που πάμε και τέτοια. η βάση νομίζω του σχεδιασμού είναι: μένουν οι δεμερτζής-καλλές-ταπούτος-geceyvski, οι οποίοι πρέπει να πλαισιωθούν όσο το δυνατόν καλύτερα για να καλυφτούν οι θέσεις επαρκώς. οι 2 πρώτοι θέλουν mcintyre-splitter για να πεις οτι καλύπτεις τη θέση (άρα σίγουρα 2 πολύ πολύ καλούς αμερικανούς) ενώ οι άλλοι 2 θέλουν απλά 2 πολύ καλούς παίκτες (αντίστοιχου επιπέδου με αυτούς). χοντρικά έχουμε 150 για κάθε θέση. άρα ψάχνουμε από 80Κ 2 κοινοτικούς (έλληνας ποιός άραγε? o kalathis σας λέει κάτι?) στο 3 και 4. αν μπορέσεις και πάρεις παίκτες όπως ο zupan-labovic-άντε και raicevic (o antic μου την σπαει-όχι οτι δεν ξέρει μπάσκετ-απλά νομίζει οτι ξέρει παραπάνω...) στο 4 και κάποιον σαν τον diarra όπως πρότεινες στο 3 (εμένα click μου κάνει αυτός για παράδειγμα )

είμαστε ΟΚ. έναν μαμημένο έλληνα δεν είναι δυνατόν να μην προσελκύσουμε με κανα 60-70αρι στη θέση 2 (απο όλους αυτούς τους διαθέσιμους) άρα μας μένουν 3 αμερικανοί στο 1-2-5 που να παίζουνε πλάτη, να ποστάρουνε, να έχουνε σουτ, ντρίμπλα, αθλητικά προσόντα, τα πάντα!!! 3 lebron james με σουτ kobe και τα παπάρια του pierce και φύγαμε για ευρωλίγκα... ;)

PS: δεν μου σχολιάσες καθόλου το back up plan μου να πάρουμε 2 έλληνες στο 2 που έχουμε και την ελπίδα του γιαννακίδη :mrgreen: (με 130 Κ σύνολο), ένα 4 κοινοτικό δίπλα στον todor και κλείνουμε με αμερικανούς στο 1-3-5, τις πιο σημαντικές θέσεις στο μπάσκετ δηλαδή...

PS2: το backup plan 2 μου περιλαμβάνει την απόκτηση ενός ή και 2 δανεικών από γαυροβάζελο (καλά αμα μου φέρεις και τον dasic δεν θα με χαλάσει...). κάτι με λέει οτι το φετινό καλοκαίρι οι "συνήθεις ύποπτες" ομάδες θα κάνουν τρομερές προσθήκες στα ρόστερ τους (και γιατί είναι διαθέσιμοι πολλοί παίκτες τύπου terell, nahbar, rudy, langdon, sato κλπ.) ιδίως στη γραμμή των ψηλών που βλέπουν την ανίκητη barca να παίζει μόνη της μπάλα. άρα κάτι erceg-βουγιούκας-μαυροκέφαλος πού θα πάνε???? λέω εγώ τώρα..
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό olivares » Τετ 02 Ιουν 2010, 01:31

Δε σε προλαβαίνω τι να πρωτοσχολιάσω. Το Σάββατο 7 η ώρα το βράδυ πες στην άλλη ότι έχεις ραντεβού με τα παιδιά από το site και κατέβα στο μπαράκι δίπλα στα γήπεδα της Π...... επονομαζόμενο C..... να τα πούμε εκεί. Μπες μέσα και πες "είμαι ο Palok και είμαι καλά" και όλα θα τα φτιάξουμε, μη μασάς.
When the power of love overcomes
the love of power
the world will know peace.
Άβαταρ μέλους
olivares
 
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος 2008, 12:54
Τοποθεσία: Άνδεις

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό Trikaliotis » Τετ 02 Ιουν 2010, 02:12

olivares έγραψε:Άρα μου λες από ότι καταλαβαίνω ότι:

α)ο Gecheyski κατά τη γνώμη σου δεν μπορεί να παίξει ούτε για 5' center παρότι έχει και κινήσεις με πλάτη όπως είδαμε κατά διαστήματα φέτος αλλά χωλαίνει τόσο αμυντικά που δεν τον εμπιστεύεσαι ούτε για τόσο χρονικό διάστημα απέναντι σε φορ.

β)Διαφωνείς με τις επιλογές των ονομάτων (Antic ή Raisevic για τις οποίες θα παρουσιάσω το σκεπτικό όταν μιλήσω για τους ψηλούς) και όχι ασφαλώς με τη λογική ότι μιλάμε αναγκαστικά για 4 ψηλούς ήτοι βασικός center-Θόδωρας-ακόμα ένας ψηλός-Καλλές που σημαίνει ότι προτιμάς τα υπόλοιπα λεφτά του ψηλού (60,000) να πάνε σε πιο βαρύ center μεταφέροντας έτσι τη λειψανδρία στο 4 (όπου περιμένεις να υποθέσω βοήθεια από τον Ταπούτο;). Θα προτιμούσες Γλυνιαδάκη (πολύ δύσκολο με 60,000 βέβαια και ακόμα και με 80,000) ας πούμε όπως είχες πει παραπάνω για να παίρναμε 2 κλασσικούς παίκτες ρακέτας και για αυτό θα έκοβες λεφτά (20,000 max φαντάζομαι γιατί βασικός center με κάτω από 100 χιλιάρικα δεν παίζει όπως καταλαβαίνεις) και χρόνο από τον βασικό;

γ) Τα οικονομικά πως είναι αλλού παπά ευαγγέλιο αδερφέ αφού αυτά καθορίζουν τις επιλογές; Για το πως θα μοιράσουμε την πίτα κουβεντιάζουμε με αυτά τα λεφτά και αυτούς τους δεδομένους χρόνους οπότε προσάρμοσε το λίγο επί του πρακτέου για να σε παρακολουθήσω καλύτερα. Όπως και να έχει πάντως με αυτό το μπάτζετ είναι δεδομένο ότι οι βασικοί πρέπει να τραβήξουν πολύ κουπί αλλά έτσι και αλλιώς ο πάγκος μας φέτος έδωσε απελπιστικά λίγα πράγματα και ακριβοπληρωμένα μάλιστα πράγμα που είναι αδύνατον να επαναληφθεί.


Περουβιανέ λάτρη των extensions και εσχάτως επίδοξε χορευτή (όπως θα έλεγες κι εσύ):

α) Ακριβώς αυτό πιστεύω, πως ο Θόδωρας δε πηδάει και δε σπρώχνει σαν 4άρι, πως θα πηδήξει σαν 5άρι? Ακόμα και για αυτά τα 5 λεπτά που λες, αν βρεί απέναντι του ένα αλτικό ή δυνατό 5άρι θα έχει πρόβλημα. Και σαφώς δεν αναφέρομαι σε Πέκοβιτς ή Μπουρούση, αλλά απέναντι σε ομάδες που μπορεί να έχουν έναν Μπάξτερ ή έναν Κάρτερ π.χ στη σύνθεση τους.

β) Εδώ τώρα θα έχουμε μετακυλήσεις και αλυσιδωτές αντιδράσεις από αυτό που εικάζεις ότι προτείνω, γιατί αν στις θέσεις των ψηλών πάρουμε 5άρι και χρειαστεί ο Ταπούτος να πάει στο 4 για να καλύψει το κενό από τη λειψανδρία που θα δημιουργηθεί στη συγκεκριμένη θέση, τότε θα έχουμε πρόβλημα και στο 3 από την μετακίνηση του. Προσωπικά, το ιδεατό θεωρώ πως θα είναι να αποκτήσουμε ένα combo 4-5άρι που όταν δε θα παίζει στο 4, θα δίνει ανάσες με κάποια λεπτά συμμετοχής και στο 5. Γι'αυτό και εδώ προτιμώ τον Πέρο Άντιτς που ανέφερες, που είναι πιο βαρύς και δυνατός από τον Ραϊσεβιτς. Αλήθεια του φίλου μας του "Ζέλι" (που έλεγε και ο Δρόσος) δε του χρωστάμε τίποτα να έρθει να ξοφλήσουμε? Πιστεύω θα του ταίριαζε ο συγκεκριμένος ρόλος.

γ) Εδώ μάλλον δε με κατάλαβες γιατί λέγοντας πως "τα οικονομικά είναι αλλού παππά ευαγγέλιο" εννοούσα πως δεν είναι δικά μας, αλλά της διοίκησης η οποία έχει το μαχαίρι έχει και το καρπούζι και πρέπει κάποια στιγμη να τα βάλει κάτω για να δεί πόσο τελικά θα είναι το μπάτζετ επίσημα, πόσοι θα είναι οι χορηγοί, ποια τα προσδοκώμενα έσοδα, ποια τα πιθάνα έξοδα, πόσα θα δοθούν για παλιά χρέη κ.ο.κ. Εμείς απλά μπορούμε να κάνουμε υποθέσεις επί υποθέσεων, αλλά κάποια πράγματα ("τα του οίκου" που είπες κι εσύ), εμείς δε μπορούμε να τα συνυπολογίσουμε, γιατί δε τα γνωρίζουμε. Φερ ειπείν μπορεί ο Σούλης από του χρόνου να προορίζει τον Καλλέ για να τον κάνει τον νέο Μαυροειδή κι εγώ τώρα να κάθομαι να γράφω τσάμπα και για δεύτερο σέντερ..
Trikaliotis
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Παρ 28 Μαρ 2008, 20:23

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 02 Ιουν 2010, 08:48

olivares έγραψε:Δε σε προλαβαίνω τι να πρωτοσχολιάσω. Το Σάββατο 7 η ώρα το βράδυ πες στην άλλη ότι έχεις ραντεβού με τα παιδιά από το site και κατέβα στο μπαράκι δίπλα στα γήπεδα της Π...... επονομαζόμενο C..... να τα πούμε εκεί. Μπες μέσα και πες "είμαι ο Palok και είμαι καλά" και όλα θα τα φτιάξουμε, μη μασάς.


χαχαχα. έλα πείτε την αλήθεια. θέλετε να ρθείτε στο χολαργό για να με φιμώσετε να ποστάρω με ιλιγγιώδεις ρυθμούς!!! τυχαίο?? δε νομίζω... :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό gash04 » Τετ 02 Ιουν 2010, 10:29

Για ευνόητους λόγους τοποθεσίες εξωτικές απο το ποστ του Όλι λογοκρίθηκαν απο τους τσάτσους με τα μπλε. :D

Με PM Pls.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό olivares » Τετ 02 Ιουν 2010, 14:57

Λοιπόν συνεχίζω τις προτάσεις χωρίς αξιολογική σειρά για τη θέση του point guard με τη 2η επιλογή.

Jason Crowe
O 34χρονος, ύψους 1.93, πρώτος στις ασσίστ (7.7!) πέρσι στο Ουκρανικό Πρωτάθλημα με τη φανέλα της Dnipro (Ντνιέπρ) είναι ένας πραγματικός αλητάμπουρας με έμφαση στο trash talking και ένας κλασσικός γυρολόγος των γηπέδων καθώς εκτός από την Ουκρανία έχει παίξει σε Νέα Ζηλανδία,Βενεζουέλα, Ουγγαρία, Πολώνία και ακόμα και στο Ιράν κατέβηκε για τα δολάρια. Έχει παίξει και στους Clippers (είναι γέννημα-θρέμμα του Los Angeles και west coast αγόρι Ice-T style) με δεκαήμερο συμβόλαιο (συνηθίζονται στις ΗΠΑ) και 2 ακόμα χρονιές κόπηκε από τη 12αδα τελευταία στιγμή τον Οκτώβρη για αυτό και κατέληγε όπου να΄ναι. Πέρυσι σε 30 παιγνίδια είχε 16.7 πόντους μ.ο από 88/177 δίποδα (49,7%), 77/222 τρίποδα (34,7%) και 76/101 φιλάνθρωπες (75%) , ενώ μοίρασε 7,7 ασσίστ (στο top-5 σε όλη την Ευρώπη), 5,7 ρημπάουντ (!), και 2,2 κλεψίματα. Στις 16 Μαρτίου έγραψε και τριπλ δαβλ απέναντι στην Halychyna (11η στο πρωτάθλημα) με 23 πόντους, 11 ασσίστ και 11 σκουπίδια στη νίκη της ομάδας του με 90-80.
Είναι ιδιαίτερα γρήγορος, με εξαιρετική ντρίμπλα και ευστροφία στην ανάγνωση της άμυνας, ενώ είναι και εξαιρετικός αμυντικός που κλειδώνει τον προσωπικό του αντίπαλο εξαιτίας του ότι είναι ιδιαίτερα aggressive στην άμυνα για αυτό και έχει μπλέξει πολλές φορές σε τσαμπουκάδες και έχει κάνει αρκετούς εχθρούς που έχουν δηλώσει τα χείριστα για το τσαμπουκαλεμένο στυλ παιγνιδιού του. "Εγώ προσπαθώ να κερδίσω και αν σταθείς στο δρόμο μου τότε είναι δικό σου το πρόβλημα" είχε δηλώσει όταν έπαιζε στην Αυστραλία όπου έσπασε όλα τα ρεκόρ και έγινε ο μοναδικός παίκτης στην ιστορία του πρωταθλήματος που τελείωσε τη χρονιά έχοντας πάνω από 15 πόντους, 5 ασσίστ και 5 ρημπάουντ.
Η Dnipro πέρσι τερμάτισε 7η και αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο των play off από τη 2η Ferro με 2-0 και στις 20 Μαΐου πριν τον αδιάφορο αγώνα κατάταξης για την 7η-8η θέση με την Οδησσό η διοίκηση της ομάδας με επίσημη ανακοίνωση άφησε ελεύθερους και τους 4 ξένους της ( τον γνωστό μας Marcus Faison, τον Crowe, τον center Aaron Petway και τον Λιθουανό Lekavicius) και ο προπονητής Denys Zhuravliov χρησιμοποίησε τους εφήβους. Το παλικάρι αντιπροσωπεύεται από το Lee Basketball Services και πέρσι αγωνίστηκε στη Dnipro με 120,000$ ήτοι ακριβώς το μπάτζετ που έχουμε για τη θέση δηλ. 100,000 ευρώ. Όπως κάθε περίπτωση έχει και αυτή τα θετικά της και τα αρνητικά της και είναι γνωστό ότι στο Σούλη δεν αρέσουν οι γυρολόγοι και σίγουρα αν έκανε δίδυμο με τον Monroe στο back court προβλέπονται πολλά πρόστιμα στην Πυλαία από τις ρίψεις που θα ξεκινούν από τις μανούρες που θα αρχινάει (sic) αλλά είναι καθαρόαιμος point και ο Σούλης ξέρει ότι μιλάμε για μπάσκετ και όχι για κατηχητικό. Έπονται ακόμα 3 άσσοι.
When the power of love overcomes
the love of power
the world will know peace.
Άβαταρ μέλους
olivares
 
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος 2008, 12:54
Τοποθεσία: Άνδεις

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 02 Ιουν 2010, 16:28

OK, τίποτε παραπάνω. κατανοώ την απαίτηση ο άσσος μας να είναι άσσος και όχι να σκέφτεται περισσότερο το σκοράρισμα και αυτό για έναν αμερικανό είναι δύσκολο. απλά εμένα παίκτες >30 ετών με αφήνουν αδιάφορο εκτός αν είναι παίκτες ευρωλίγκας (Blackney, keys, palacio, mire chatman, hollis price). προτιμώ αμερικανούς 24 έως 29 ετών λαβράκια (από οποιοδήποτε πρωτάθλημα) που ήτανε super στο κολλέγιο, δεν είχαν την προοπτική (για διάφορους λόγους) του NBA και κατέληξαν να παίζουνε στην ευρώπη (ουκρανία, βέλγιο ή στην nurbourg στην τσεχία) για να φτιάξουν το όνομά τους. θα συζητήσουμε για κάποια ονόματα στη συνέχεια (με την ευχή ο oli να έχει κάποια πληροφόρηση για το κασέ τους γιατί μπορεί να είμαστε off τελείως).

PS: κασέ 100-120Κ dollars είναι τόσο μικρό ποσό για αμερικανό που θα έχει την τιμή να παίξει στο ελληνικό πρωτάθλημα (το next big thing στη USA jeremy tyler αρκέστηκε σε 5 λεπτά συμμετοχής φέτος στην Ηaifa και θέλει σαν τρελός να παίξει στον γαυροβάζελο, πράγμα που δεν θα συμβεί ούτε στον ύπνο του) και στο ανεβασμένο eurocup???

PS2: ένας ακόμα λόγος οτι θέλω αμερικανούς στο 1-3-5 είναι και γιατί συνήθως οι αμερικανοί είναι ασσόδυα, 2-3, 3-4, τεσσαροπεντάρια. οπότε σίγουρα θα είναι δύσκολο να ταιριάξεις 2 διαφορετικούς αμερικανούς στο 1-2 (το κάναμε σχετικά ανεπιτυχώς με avery-monroe και παλαιότερα με darius-parker). καλά αυτό το περσινό πράμα με ξένους στο 1-2-3 και ρακέτα τους drobnjiak-geceyvski-heli-καλλέ ήταν εξαρχής καταδικασμένο να αποτύχει...
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό olivares » Τετ 02 Ιουν 2010, 20:47

palok έγραψε:είμαστε ΟΚ. έναν μαμημένο έλληνα δεν είναι δυνατόν να μην προσελκύσουμε με κανα 60-70αρι στη θέση 2 (απο όλους αυτούς τους διαθέσιμους)

PS: δεν μου σχολιάσες καθόλου το back up plan μου να πάρουμε 2 έλληνες στο 2 που έχουμε και την ελπίδα του γιαννακίδη :mrgreen: (με 130 Κ σύνολο), ένα 4 κοινοτικό δίπλα στον todor και κλείνουμε με αμερικανούς στο 1-3-5, τις πιο σημαντικές θέσεις στο μπάσκετ δηλαδή...



Μια χαρά μου φαίνεται θεωρητικά ως ιδέα αντί να πάρουμε έναν Αμερικάνο shooting guard με 120 χιλιάρικα να πάρουμε 2 έλληνες με έκαστο να λαμβάνει 60 χιλιάρικα. Το θέμα όμως είναι ποιοί έρχονται στην πράξη οπότε ας το δούμε λίγο ρεαλιστικά. Για το Γιάννη είχα αναφέρει την οικογενειακή του κατάσταση αλλά ας τον βάλουμε και αυτόν μέσα.

Οπότε κάνω βουτιά σε βόθρο με εικόνες

Παπαμακάριος: φουσκώνω τα βυζιά μου με ορμόνες
Bramos: Θέλω να γίνω σαν Αμερικάνος
Kυρίτσης: Με αρέσει στα κρυφά και ο Μητροπάνος
Καλαμπόκης: Μαράθηκε η λουλουδιασμένη ιτιά
Βεργίνης: Ξεψήλωσε η κοντούλα λεμονιά;
Ζήσης: Στα Σάλωνα δεν σφάζουνε αρνιά
Παππάς: Δεν πάει το παπάκι στην ποταμιά
Βασιλειάδης: Καίω τα δέντρα-χτίζω μεζονέτες
Χαραλαμπίδης: Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες (αν έρθει)
Τσαλδάρης: Φάκα adidas μου'πιασε τη φτέρνα
Καυκής:Μπερδεύω το juke box με τη λατέρνα
Παπανικολάου Δημήτρης: Πάνω απ'του τάφου μου το κυπαρίσσι
Καρύδας: Μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει

οπότε μάλλον

πουλάκι ξένο, πουλί χαμένο
θα μου τρώει τα σπλάχνα
και δε θα βγάζω άχνα.

When the power of love overcomes
the love of power
the world will know peace.
Άβαταρ μέλους
olivares
 
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος 2008, 12:54
Τοποθεσία: Άνδεις

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό kostasff » Τετ 02 Ιουν 2010, 21:30

Μεγάλο τραγούδι από μεγάλο καλλιτέχνη.
Δυστυχώς οι περισσότεροι αρκούμαστε στο να γελάμε όταν το ακούμε.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 02 Ιουν 2010, 21:37

xαχαχα. ρε μπαγάσα πιο αινιγματικός δεν μπορούσες να γίνεις!!!! είμαι πολύ περίεργος πώς χωρέσανε και τι παίρνανε οι καλαμπόκης-κυρίτσης-μπράμος σε μπάτζετ των 800 χιλιάρικων (στην κάθε ομάδα). εκτός αν άλλα μπάτζετ δημοσιεύονταν... από κει και πέρα, πες οτι δεν afford κανέναν από δαύτους (μου αρέσει που στην ίδια λίστα είναι ο ζήσης με τον σάκη τον καρύδα :mrgreen: αν και σαν playmaker playmaker δεν έχουνε και μεγάλη μπασκετική διαφορά τώρα που το σκέφτομαι... :mrgreen: ). πού διάολο θα παίξουν όλοι αυτοί? σε ποιές ομάδες? με πόσα φράγκα? πραγματικά είμαι περίεργος. παικτικά μου αρέσει πολύ ο απόφοιτος του Miami μπράμος (αν είχα διαβάσει έγκαιρα αυτό το scouting report http://www.draftexpress.com/profile/Mic ... layerblog/ θα είχα προλάβει τον γιατζόγλου πέρσι...). αλλά αυτός αν έχει καλό ατζέντη (Delfino, LLull, RUdy, Ilyasova, Khryapa) μπορεί πράγματι να παίξει σε καλή ομάδα.

PS: +1000 για τον αγαπημένο (σικ sick ραδιοφωνικός χαρακτηρισμός) χολαργιώτη καλλιτέχνη!!!!
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό Trikaliotis » Πέμ 03 Ιουν 2010, 01:47

olivares έγραψε:Λοιπόν συνεχίζω τις προτάσεις χωρίς αξιολογική σειρά για τη θέση του point guard με τη 2η επιλογή.

Jason Crowe



Ρε συ Όλι οι μισοί που πρωταγωνιστούν στο συγκεκριμένο βιντεάκι (και συμπαίκτες και αντίπαλοι του λεγάμενου) έχουν κάτι μπυροκοιλιές μεγαλύτερες κι από του Μίκυ Κουίν! Μήπως παραείναι χαμηλής δυναμικότητας η ομάδα και το πρωτάθλημα που αγωνίζεται και δεν αποτελούν κριτήριο για την αξία του παίχτου (όπως θα έλεγε κι ο Σούλης)?
Και στην τελική αφού τόσα χρόνια δεν έκανε το βήμα παραπάνω στην καριέρα του, για να αγωνιστεί σε ομάδα και πρωτάθλημα υψηλότερου επιπέδου, ε δε νομίζω πως μπορεί να το κάνει τώρα στα 34 του. Μεγάλο το ρίσκο πιστεύω..
Trikaliotis
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Παρ 28 Μαρ 2008, 20:23

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό free4 » Πέμ 03 Ιουν 2010, 01:55

Απίστευτο βιντεάκι, κυρίως για τα χαρακτηριστικά που ανέφερε ο Τρικαλιώτης!

Πάντως πιστεύω ότι τόσες μέρες, Σούλης και Μάτζικ εντόπισαν στόχους!
ΥΓ. Μάλλον Γκρέγκορυ του χρόνου πάπαλα!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες