Μεταγραφές 2010-2011

Σχόλια/Κριτική για οτιδήποτε ακούγεται ή γράφεται σχετικά με αγορές πωλήσεις καλαθοσφαιριστών στην ομάδα μας...

Μεταγραφές 2010-2011

Δημοσίευσηαπό palok » Σάβ 29 Μάιος 2010, 22:43

ξεκινάω ξανά την ενότητα η οποία είχε εξαφανιστεί και ένεκα ανωτέρας βίας μπουρδελοποιήσαμε το τόπικ της διοίκησης.

ένα μικρό review της περσινής χρονιάς λοιπόν για να μην επαναλάβουμε τα ίδια λάθη:

έχουμε στο 1 καλαιτζίδη-καυκή-δεμερτζή με βοήθεια από τον monroe και πάμε και παίρνουμε αμερικανό στη θέση 1. δεν κρίνω τον avery, απλά κλείνουμε τις θέσεις των ξένων στο 1-2-3 και μένουμε στο 4-5 με gecevski-drobnjiak και αναπληρωματικό τον heliwell μόνο για τα faul. και τον ταπούτο αν βάλεις που μπορεί να βοηθήσει (κυρίως αμυντικά) στο 4, είχαμε μάλλον τη χειρότερη γραμμή ψηλών των top ομάδων κάτω από την 3η θέση.
επίσης δεν υπάρχει πραγματικό 2 στην ομάδα, η γεμάτη μας περιφέρεια απειλεί ελάχιστα απέξω (όπου παίζεται πολύ το παιχνίδι σε παγκόσμιο επίπεδο)

πολλά από τα λάθη διορθώθηκαν κυρίως με την (μάννα εξ ουρανού) παρουσία του λάζου (και του tomas).

συνεχίζω με τους αμερικανούς για να φτάσω και στο σήμερα αφού θέλουμε να τους κρατήσουμε: αμερικανοί στο 2-3 (monroe-kenny), σημαίνει οτι μένει ένας για τη θέση 1 ή 5 (αν φύγει ο λάζος που είναι και το πιο πιθανό). αν πάρεις στο 5 τον francis ας πούμε, μένει η θέση 1 να καλυφτεί από κοινοτικό και τον δεμερτζή (6/10 ακόμα και αν είναι ο vasilievic). αν πάρεις άσσο (chester mason, 7/10) δε βλέπω κάτι καλό κάτω από τη ρακέτα (5/10) εκτός αν καλυφτείς με δανεικούς τύπου shermandini, erceg, μαυροκεφαλίδη, βουγιούκα ή τον μαυροειδή (χλωμό). τώρα πάμε στους υπάρχοντες αμερικανούς. τα καλά τους τα ξέρουμε. τα κακά τους: midrange σουτ σχεδόν ανύπαρκτο, τρομερή αδυναμία στις βολές, έλλειψη καθαρού μυαλού στο clutch. ο chris κατεβάζει το κεφάλι και τρέχει, δεν παίρνει ποτέ την τελευταία προσπάθεια. ο kenny χαλασμένα γόνατα, έλλειψη στοιχειώδους σουτ. αν λοιπόν τους κρατήσουμε θέλουμε παίκτες που να συμπληρώνουν αυτά τα στοιχεία. στο 2 θες σίγουρα κάποιον σαν τους καλαμπόκη, κυρίτση, παππά (8/10) ενώ στο 3 μένεις με τον ταπούτο και δυστυχώς η απόδοση του χρήστου στα τελευταία ματς έδειξε οτι δεν μπορεί να καλυφτεί η θέση (7/10).
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 30 Μάιος 2010, 20:28

αν υποθέσουμε οτι θα μείνουν (?) Monroe-gregory πάμε για 3ο αμερικανό στο 1 ή στο 5. μερικές επιλογές λοιπόν (αν εξαιρέσεις κανα 2 περιπτώσεις που δεν μπόρεσα να βρω πάνω από 1 videaκι για τους υπόλοιπους σχημάτισα πολύ καλή εικόνα):

θέση 1:Chester Mason (Siroki), Mire Chatman (Besiktas, drag problems, όχι καλό ποσοστό σε βολές), Anthony Roberson (Strasbourg, combo guard), Andre Collins (Virtus Bologna), Patrick Mills (DLeague, Idaho Stampede, στο videaκι μου έκανε σαν τον tony parker)

θέση 5: Sharrod Ford (Ferrara), Shawn James (Hasharon, μου αρέσει αρκετά αν και τα 2 ματς που είδα χρεώνεται πολύ εύκολα το φάουλ, 4-5αρι), Marcus Slaughter (Nancy, 4-5αρι), Alexander Johnson (DLeague, Sioux Falls Skyforce), Josh Heytvelt (Bursa, 4-5αρι, θυμίζει vuisic), Jermareo Davidson (Darussafaka, 4-5αρι), Τοrin Francis, Jared Homan.


PS: free δεν είδα οτι υπήρχε σχετικό τόπικ. δεν ξέρω αν με πρόλαβες ή σε πρόλαβα. προτείνω ένα εκ των 2 να κλείσει.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό Trikaliotis » Δευτ 31 Μάιος 2010, 19:40

Πριν μάθω ότι το μπάτζετ θα είναι στα 800 χιλιάρικα, είχα κάνει μια σκέψη αλλά το post μου σβήστηκε από την αλλαγή στον σέρβερ. Βέβαια, με τα σημερινά δεδομένα μάλλον είναι ουτοπικό αυτό που θα πω (και δε ξέρω αν πρόλαβε κανείς να το διαβάσει) αλλά είχα γράψει τα εξής:

Aπό τον γαύρο στο τέλος της σεζόν, σύμφωνα με τη λογική, θα αποχωρήσουν οι Πεν (καθαρόαιμος άσσος, τρομερός αμυντικός κατά την άποψη μου, που έχει το μυαλό του στην οργάνωση και όχι στο σκοράρισμα), ο Μπέβερλυ που παρά τα αθλητικά του προσόντα δε μου γεμίζει το μάτι, ο Βούισιτς (αυτόν μπορούμε να τον πάρουμε στα πλαίσια των απόμαχων Σέρβων που παίρνουμε τα τελευταία χρόνια?-Ξέρω Κροάτης είναι αλλά λέμε τώρα!), ο Χαλπερίν (αν και αυτόν τον βλέπω προς Μακάμπι ή Ισραήλ γενικότερα μεριά), Βασιλόπουλος (καλά εδώ γελάμε, θα πρέπει να δεχτεί να βγάλει 2-3 μηδενικά από το συμβόλαιο του-προς καμιά μικρομεσαία της ACB τον κόβω) και τέλος για να κλείσουμε και με κάτι ρεαλιστικό και οικονομικά προσιτό και γνώριμο στον Σούλη ο Γλυνιαδάκης τον οποίο πιστεύω πως πρέπει και να βολιδοσκοπήσουμε για αναπληρωματικό σέντερ. Ο Πεν πόσα να παίρνει άραγε? Ο Κλάρκ πέρυσι στον Ρούλη πήρε 400.000 αμερικάνικα δολλάρια!!!
Trikaliotis
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Παρ 28 Μαρ 2008, 20:23

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό denis » Δευτ 31 Μάιος 2010, 19:47

Μπέβερλυ 210.000
Βούισιτς 2.000.000 :o :o :o
Χαλπερίν 1.000.000
Βασιλόπουλος 1.200.000
ΠΑΟΚ παντού αλλά στο ΜΠΑΣΚΕΤ 1926 φορές παραπάνω
Μακριά οι ποδοσφαιροΚΆΦΡΟΙ από το ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥ. 4+2+2 αγωνιστικές (για μια χρονιά)ήταν αρκετές
Με Μπάνε Σούλη και Μάτζικ δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις διαρκείας
Άβαταρ μέλους
denis
 
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 16:24
Τοποθεσία: Ωραιόκαστρο

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 31 Μάιος 2010, 20:26

ξαναποστάρω το ρόστερ με budget 860K:

Θέση 1
- Vasilievic (Zoroski, Blackney): 90.000
- Δεμερτζής: 40,000

*τον Blackney Τον βάζω επειδή γέρασε και πιθανότατα για αυτό θα έπεφτε στα 100Κ (νομίζω στη ρωσία έπαιρνε μισό μύριο). μακάρι να τον πείθαμε, θα έβαζα 7/10 στη θέση. χωρίς επίσης να θέλω να πω κάτι για τον φιλότιμο γιαννάκη για 2ος (στην 5η ομάδα της ελληνικής Α1) δεν με καλύπτει.

Θέση 2
- Monroe: 100.000
- Kυρίτσης: 60.000, Παππάς: 50.000 - Kαλαμπόκης: 70.000, Χαραλαμπίδης 80,000,
- Γιαννακίδης: 25.000

* το είπα και παλαιότερα. με τόσους έλληνες διαθέσιμους στο 2-3 θα έπαιρνα 2 έλληνες με σύνολο 140Κ και θα καθάριζα. καλός χρυσός και άγιος ο chris αλλά άλλο 0/2 συνεχείς βολές δεν αντέχω από μαύρο κοντό. με αυτόν τον τρόπο παίρνεις αμερικανό άσσο (chester mason και άλλους που πόσταρα ή έναν εκ των keys-palacio).


Θέση 3
- Gregory: 100.000
Ταπούτος: 70.000

* θα ξαναπώ και για τον kenny καλός χρυσός και άγιος αλλά χωρίς στοιχειώδες σουτ quo vadis? αν μπορείς να πάρεις τον pj tucker από την bnei hasharon δεν θα σαι καλύτερος?


Θέση 4
- Zupan (Raicevic Νatzfei): 90.000
- Gecheyski: 100,000

* what about labovic also?

Θέση 5
- Francis: 90.000
- Γλυνιαδάκης: 80.000
- Kαλλές: 25.000

* για μαυροειδή Ι dont believe πλέον. είναι πολύ καλός ψηλός για το μπάτζετ μας.
- Στη θέση του Francis έχω ποστάρει πάρα πολλούς όμως ο Francis έχει αποδεδειγμένα πολύ καλό παιχνίδι με πλάτη (κάτι που θέλει ο σούλης). πάντως και οι άλλοι που ποσταρα (S. Ford, A. Johnson Κλπ. φαίνονται super και θα περάσουμε πολύ καλά στην πυλαία αν έρθει ένας εξ αυτών)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό olivares » Δευτ 31 Μάιος 2010, 22:59

Λοιπόν ξεκινάω και εγώ τις προτάσεις μου αρχίζοντας από το αγωνιστικό σκεπτικό, την κατανομή ξένων-κοινοτικών-Ελλήνων, το χρόνο συμμετοχής και το ρόλο τα οποία υπάγονται κάτω από την οριζόντια γραμμή του μπάτζετ των 800 χιλιάδων. Ακολουθώντας τους πατροπαράδατους όρους τοποθέτησης των θεμελίων που αντιπροσωπεύονται από τον play maker και τον center πιστεύω πως αναπόφευκτα οδηγούμαστε στην επιλογή Αμερικανών για τις συγκεκριμένες θέσεις. Η τρίτη θέση αμερικανού πηγαίνει επίσης μοιραία στον πρώτο σκόρερ της ομάδας που σύμφωνα με την κλασσική αλφαβήτα μιας ομάδας πηγαίνει πάλι στον shooting guard και κατά συνέπεια απομένουν οι επιλογές κοινοτικών για τις θέσεις των forward και των Ελλήνων για τους συμπληρωματικούς ρόλους καθώς είναι άντικειμενικά αδύνατον λόγω budget να έχουμε πρωταγωνιστές Έλληνες παίκτες. Η δομή του ρόστερ σε σχέση με αμοιβές-χρόνο και εθνικότητα είναι η ακόλουθη:

Θέση 1:

Α)Αμερικανός play-maker για 30' με 100,000 ευρώ (120,000$)
Β)Δεμερτζής για 10' με 35,000 ευρώ.
Θα βοηθάνε για κάποια λεπτά και ο αμερικανός shooting guard και ο αναπληρωματικός έλληνας σούτιν γαρδ με ικανότητα να παίζει από 1 ως και 3. (Σύνολο θέσης:135,000 ευρώ)

Θέση 2. Τα 80' συμμετοχής υπολογίζονται μαζί με το 3

A) Αμερικανός shooting guard για 25' 120,000 ευρώ (140,000$)
Β) Τύπου Αλέξη Κυρίτση για 15' 60,000 ευρώ
Γ)Γιαννακίδης για 5' 25,000 (Σύνολο θέσης: 205,000 ευρώ)

Θέση 3:
Α) Κοινοτικός για 20' τύπου Mammutu Diarra 100,000 ευρώ
Β)Ταπούτος για 15' 60,000 ευρώ (Σύνολο θέσης 160,000 ευρώ)

Θέση 4: Τα 80' συμμετοχής υπολογίζονται μαζί με το 5:
Α) Gecheyski για 25' 80,000 ευρώ
Β) Κοινοτικός για 20' τύπου Pero Antic (καλή χρονιά πέρσι με 10ρ μ.ο)-Miro Raisevic 60,000 ευρώ (Σύνολο θέσης 140,000 ευρώ)

Θέση 5: Τα 80' συμμετοχής υπολογίζονται μαζί με το 5:
Α) Αμερικανός center για 30' 120,000 ευρώ (140,000$)
Β) Καλλές για 5' 25,000 ευρώ (Σύνολο θέσης 145,000 ευρώ)

12ος παίκτης: Αράπης 12, 500 ευρώ
Για το ενδεχόμενο τραυματισμών θα πρέπει να υπάρχουν ακόμα 1-2 παίκτες από τα εφηβικά τμήματα πληρωμένοι από τον ΑΣ.

Σύνολο: 797.500 ευρώ με ταβάνι τα 800,000.

Θα παρουσιάσω 5 προτάσεις χωρίς αξιολογική σειρά για την κάθε θέση στην οποία θα υπάρχει μία μόνο εξαίρεση από το γενικό κανόνα εθνικότητας καθώς έχει καταβληθεί ευρύτερη προσπάθεια στην έρευνα να τηρούνται οι υπόλοιπες προδιαγραφές γιατί πραγματικά είναι εφικτό να φτιαχτεί αξιολογότατη ομάδα με 800 χιλιάρικα. Η πρώτη πρόταση για τη θέση του point είναι και η μοναδική εξαίρεση στις εθνικότητες καθώς ο παίκτης είναι κοινοτικός πράγμα που δίνει τη δυνατότητα αναζήτησης αμερικανού στο 3.

Α) Βασικός καθαρόαιμος play-maker (όχι combo) .

Στόχοι: Απαιτούνται 12-16 πόντοι, 4-5 ασσίστ, 3 ρημπάουντ στο high post για να ξεκινάει απευθείας την επιλογή της στρατηγικής, 2-3 λάθη (οι ασσίστ να είναι τουλάχιστον στο +2), 1-2 κλεψίματα, πάνω από 50% στα δίποδα, κοντά στο 40% στα τρίποδα, και πάνω από 80% στις βολές για 30' συμμετοχής με αμοιβή 120,000 $. Παίκτης που ασφαλώς θα βάζει την μπάλα στο παρκέ και θα έχει την ικανότητα να εκτελεί τα pick and roll σε σετ παιγνίδι αλλά και να τρέχει την ομάδα σε αιφνιδιασμό όταν αυτό είναι δυνατό. Πρέπει να έχει αξιόλογο μακρινό σουτ αλλά και διεισδυτικότητα ενώ ταυτόχρονα χρειάζονται και αξιοπρεπώς γρήγορα πόδια στην άμυνα συνοδευόμενα από προσήλωση.

1) Hakan Koseoglou
(Τουρκικής εθνικότητας, ύψος 1,88, 76 κιλά, γεννηθείς στις 12/12/1981 στην Πόλη, και είχε πέρσι σε 33 ματς 10,1πόντους μ.ο, 8,7 ασσίστ (!!!), 1,8 λάθη, 1,8 ρημπάουντ, 1,4 κλεψίματα, 53% στα δίποδα (71/132), 34% στα τρίποδα (32/93), 73% (86/117) στις βολές σε 31' συμμετοχής στην Erdemisport που τερμάτισε 8η και αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο των play off από την Efes.

Αρκετοί θα ξενερώσουν με την εθνικότητα είμαι βέβαιος (κι ας είχαμε τον Ίμπο) αλλά εδώ μιλάμε για μπάσκετ και για τον πρώτο σε ασσίστ play-maker σε όλη την Ευρώπη! Σίγουρα το πρωτάθλημα που αγωνίζεται δεν είναι το πιο ανταγωνιστικό (παρότι έχει γίνει δεξαμενή Ισπανίας και Ιταλίας) αλλά ακόμα και έτσι η εκτέλεση του στο pick and roll είναι υποδειγματική όπως είχα την τύχη να παρακολουθήσω στα προημιτελικά των play-off απέναντι στην Efes στο cnn-turk (έχω περίπου 2500 δορυφορικά κανάλια) όπου μοίρασε 12 ασσίστ κάνοντας μάγκα τον (συμπάθεια του Palok) Leon Williams. Είναι εξαιρετικά γρήγορος και εγκεφαλικός παίκτης που φροντίζει πρωτίστως να αξιοποιεί τους συμπαίκτες του ώστε στην κυριολεξία να σκοράρουν και οι τυφλοί αλλά δεν έχει πρόβλημα να διεισδύσει ή να σουτάρει με αξιοπιστία. Δεν του κλέβεις τη μπάλα στην ντρίμπλα με την καμία ενώ και στην άμυνα είναι αξιοπρεπέστατος.
Η περσινή δεν είναι χρονιά φωτοβολίδα καθώς τον παρακολουθώ από τότε που έπαιξε στο mundobasket 2002 στην Ινδιανάπολη με την Τουρκία (έχει 103 συμμετοχές) όπου και τσακώθηκε με τον Αϊντίν Ερς γιατί τον έβαζε μόνο 8 λεπτά κατά μ.ο (όπου προλάβαινε να δίνει 4 ασσίστ για αυτό και τσίμπησα με την πάρτη του) προτιμώντας τον Tunceri και αποχώρησε έτσι από την Εθνική του (και ο Tanjevic συνεχίζει να καλεί τον Tunceri με τον οποίο ο Koseoglou δεν έχει καλές σχέσεις). Και το 2009 είχε 8 ασσίστ μ.ο με την Karsiyaka και το 2008 6.7 ενώ τα προηγούμενα 5 χρόνια παίζοντας σε Tuborg και Tofas ήταν σταθερά κοντά στις 5 (4.7 και 4.8) καθώς τα ποσοστά του δεν έπεφταν επίσης(κυμαίνονταν από 45 ως 54% στα δίποδα, από 30 ως 37% στα τρίποδα και από 69 ως 76% στις βολές).
Το παλικάρι έχει δηλώσει ότι θέλει να φύγει στα 29 του επιτέλους για το εξωτερικό και αντιπροσωπεύεται από το Court Side Basketball Agency με το οποίο έχουμε ξανακάνει δουλειά στο παρελθόν (είχαμε πάρει Tony Akins και Michael Jordan από αυτούς, ναι ξέρω παλτά αλλά με αυτά τα λεφτά που έχουμε με τέτοιο μεσαίου βεληνεκούς πρακτορείο μπορούμε να συναλλαχθούμε και σε αυτά υπάρχουν λαυράκια αλλά και τρενσκότ) ενώ πέρσι αμοιβόταν στην Erdemirsport Belediyesi με 90,000 ευρώ. Αν είναι να πάρουμε μη-αμερικάνο για βασικό προσωπικά είναι ο μόνος που θα έπαιρνα από όλη την Ευρωπαϊκή ήπειρο και συγκεντρώνει τα περισσότερα από τα χαρακτηριστικά που χρειαζόμαστε με το βαλάντιο που διαθέτουμε.

Πάρτε μια ιδέα και θα ακολουθήσουν οι υπόλοιπες 4 προτάσεις για άσσους (όλοι Αμερικάνοι) και οι υπόλοιπες 5 προτάσεις για κάθε μία από τις 4 άλλες θέσεις.

When the power of love overcomes
the love of power
the world will know peace.
Άβαταρ μέλους
olivares
 
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος 2008, 12:54
Τοποθεσία: Άνδεις

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 31 Μάιος 2010, 23:52

ρε συ οli σε ένα ματς τα κανε όλα αυτά? με ποιούς έπαιζε? με την μεικτή κοντοσουβλίου πέρα δώθε? :mrgreen: πρέπει να χε 30 πόντους, 10 ασσιστ στο συγκεκριμένο παιχνίδι. χαχα. anyway, τον παίκτη δεν τον ξέρω, καθόλου όμως, ούτε καν το όνομα. δεν έχω κανένα πρόβλημα περί τουρκικής εθνικότητας, από playmaker και οι 2 της τουρκίας (tunceri και arslan) είναι πολύ λίγοι για τα γούστα μου. μόνο να σκοράρουν έχουν στο μυαλό τους (δεν πρέπει να βγάζουν ούτε μίση ασσιστ στο παιχνίδι). για τον παίκτη λοιπόν από αυτά που είδα και διάβασα ένα +. από κει και πέρα η πιο σημαντική θέση του μπάσκετ στα χέρια των koseoglu/δεμερτζή??? :o επίσης ενενήντα χιλιάρικα δεν είναι λίγα παρεμπιπτόντως... γιατί δεν έχουν ενδιαφερθεί τόσα χρόνια efes-ulker?? τον δικηγόρο του διαβόλου κάνω τώρα, δεν πιστεύω να παρεξηγιέσαι... :mrgreen: :mrgreen: :opaokara:

PS: παρατηρώ τα τελευταία 10 χρόνια (δεν έχω ιδέα ποιός κάνει τον μεταγραφικό σχεδιασμό αν και είμαι ψιλοσίγουρος οτι δεν τον κάνει μόνο ο εκάστοτε προπονητής) οτι κάνουμε ένα μείγμα γνωστών παικτών (ονόματα κάπως ξεπεσμένα τύπου jerome allen, scepanovic, drobnjaik, tomo κλπ΄.) και κάποιων άγνωστων ως hot prospects όχι μικρών σε ηλικία (από pasalic, gecevski κλπ). Γιατί δεν διαλέγουμε παίκτες από το ελληνικό πρωτάθλημα? δεν μας κάνει ο vasilievic? o blackney? κοροιδα είναι η barca (michael, n dong, barton, rafa martinez) και sienna (το 85 % του ροστερ της) που διαλέγουν παπούτσια από τον τόπο τους?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό obanebane » Τρί 01 Ιουν 2010, 00:13

Εγινε και αυτο palok μην ξεχνιεσε καλαμποκης κυριτσης τσιαρας τσιακος αυτος ο ψηλος που επαιζε φετος στο περιστερι τον ξεχναω ακομα και φετος λαζος ταπουτος καλαιτζιδης βεβαια θα μου πεις οτι ειναι ολοι ελληνες αλλα πες μου εσυ εναν κοινοτικο που ξεχωρισε και εμεινε στην ελλαδα με τα ελληνικα συμβολαια των ομαδων απο 3η θεση και κατω? οσο για τους τοπ ελληνες ξερουμε που καταληγουν για αμερικανους αν εξαιρεσουμε τον μαικλ πες μου εναν που μπορουσαμε να παρουμε απο αυτους που ξεχωρισαν τα τελευταια 10 χρονια με την οικονομικη δυνατοτητα που ειχαμε?
Τον ειβερι πηραμε για να μην μεινεις και με το παραπονο οτι δεν σου εβαλα αμερικανο που εχει παιξει στην ελλαδα και να σου πω και κατι ο σουλης πιστευε οτι ειναι καλυτερος απο τον μπλεικνι το ιδιο πιστευω και εγω απλα ηρθε σε κακο ταιμινκ (αθλια φυσικη κατασταση) και δεν μπορουσε η ομαδα να του δωσει το χρονο που χρειαζοταν για να ερθει σε επιθυμητα επιπεδα.
Και μην ακουω για τα μαυρακια της φετινης αεκ ειναι απλα γατακια :lol: και εγω δεν μπορω αλα γατακια στον ΠΑΟΚ ειπα τη γνωμη μου νεοι απο NCAA και ας μη βγουν.

Υ.Γ Φερτε πισω την παιχταρα τον ουασινγκτον να τα γαμησουμε ολα :opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:
Τελευταία επεξεργασία από obanebane και Τρί 01 Ιουν 2010, 00:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 01 Ιουν 2010, 00:30

ποστάρω και πιθανούς αμερικανούς στο 2-3 (για να υπάρχουν). δυστυχώς δεν έχω πληροφορίες για το κασέ τους οπότε μπορεί να γράφω και λαλακίες:

θέση 2:
Jason Rich (Maccabi Haifa, μου άρεσε πολύ σε όσα ματς τον είδα), Luis Flores (Samara), Phil Goss (Scafati A2), Marcelus Kemp (Sassari, A2), Dοuby (Darusafka), Dijon Thompson (Hapoel Jerusalem), Josh Shipp (Bornova), A.D. Vassalo (Paris-Levallois), Gerarl Fitch (Fuenlambrada), Dionte Christmas (Hapoel Afula), Aubrey Coleman (Houston, πρώτος σκόρερ NCAA), Sammy Mejia (Cholet, πρώην Λάρισα), Joseph Forte (Pavia A2), A. J. Abrams (πρώην Τρίκαλα), Lans Harris.

θέση 3:
3. P.J. Tucker (Bnei Hasharon, κοντός για τα γούστα μου αλλά σκόρερ), Rawle Marshal (το απόλυτο τριάρι αλλά έπαιξε μπουνιές με τη cibona και τον έδιωξαν), Quinton Hosley (πρώην Real, εκπληκτικά αθλητικά προσόντα μη ικανά ωστόσο να του δώσουν λεπτά σε μεγάλη ομάδα), Εrik Daniels (Azovmash, πολύ καλό προφίλ-αριστερόχειρας-κακές βολές-γυρολόγος), Jumaine Jones (Caserta, 3-4αρι, φοβερό jump σουτ), Morris Almond (Real), Carlos Powell (DLeague, Albuquerque T-Birds)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό obanebane » Τρί 01 Ιουν 2010, 00:37

Αυτοι ολοι οι αμερικανοι τωρα τι ακριβως ειναι? ονοματα που παιζουν στην ευρωπη φανταζομαι γιατι για να εχεις αποψη για ολους αυτους ειναι αδυνατον και αν ειναι ετσι δεν καταλαβαινω τον λογο που εκανες τοσο κοπο να τους ποσταρεις μπορεις να μου εξηγησεις για ποιο λογο τους εγραψες γιατι ειλικρινα δεν καταλαβαινω.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό obanebane » Τρί 01 Ιουν 2010, 00:39

Καλα ρε τελικα τους ξερεις ολους τωρα ειδα το σχολιο διπλα απο καθε παιχτη :o
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό olivares » Τρί 01 Ιουν 2010, 00:49

Τι να παρεξηγούμαι μωρέ μάνατζερ του είμαι και θα χάσω το κοκό; Ένα-ένα τα ερωτήματα (ούτε ο sid sparrow δε μου ρίχνει τόσα μαζεμένα)

α) "Με ποιόν παίζουν αντίπαλοι στο βίδεο"; Με τη Besiktas παίζουνε και αντίπαλος του είναι ο Jimmy Baxter (παλιός των Bulls) και όχι κανάς ρούκουνας. Στο συγκεκριμένο ματς είχε 23 πόντους και 11 ασσίστ.

β) "Γιατί δεν έχουν ενδιαφερθεί τόσα χρόνια Ulker-Efes"; Οι δύο συγκεκριμένες ομάδες ακολουθούν όπως πιθανώς ξέρεις λογική γάβρου-βάζελου παίρνοντας πάντα super star στην περιφέρεια τύπου Rakocevic, Ukic, Giricek κλπ. και αυτός έχει πάρει σβάρνα όλες τις ομάδες από 4η ως 7η θέση γιατί θέλει να παίζει βασικός (και καλά κάνει γιατί το αξίζει). Αν θες να σου δώσω ένα αντίστοιχο ελληνικό μέγεθος ως αξία (όχι σαν θέση) και αδικία από γάβρο-βάζελο θα έλεγα ότι είναι κάτι παραπάνω από Καλαμπόκης της Τουρκίας (ναι έπαιξε μια χρονιά στο γαύρο αλλά στην ουσία δεν έπαιζε)

γ) Για αυτό που είπες για Τunceri συμφωνείτε απόλυτα καθώς αυτό είπε και αυτός "play-maker που κοιτάει πρώτα να σκοράρει δεν είναι play-maker" και έγινε η ζημιά.

δ) "Η πιο σημαντική θέση στα χέρια αυτουνού και του Δεμερτζή;" Ναι, για εμένα με αυτά τα λεφτά που θα δώσουμε (100,000 ταβάνι) το παλικάρι αξίζει και δεν είναι τυχαία πρώτος σε ασσίστ σε όλη την Ευρώπη (το τουρκικό πρωτάθλημα είναι μέσα στα 4-5 καλύτερα και δεν είναι της πλάκας. Μην ξεχνάς ότι κοτζάμ Real ήθελε τον Douby από την Darussafaka που ήταν μακράν τελευταία στην ΤΒL). Από εκεί και πέρα προσωπικά έχω και άλλες 4 προτάσεις αλλά αυτόν θα τον έπαιρνα με κλειστά μάτια (τότε που έπαιζε σε εμάς ρώτησα και τον Ιμπο για αυτόν και είχε συμφωνήσει 100%) γιατί είναι ορισμός του άσσου και σου δίνει τη δυνατότητα να πάρεις Αμερικανό στο 3 ενώ είναι παίκτης ομάδας (και όχι της πάρτης του) πράγμα που πιστεύω πως είναι το ζητούμενο στον point.

ε) Για το υγ δε νομίζω ότι περιμένεις να σου απαντήσω εγώ γιατί "τα τελευταία 10 χρόνια δεν παίρνουμε παίκτες από το ελληνικό πρωτάθλημα" (παρότι ο κορίνθιος bane σωστά επεσήμανε αρκετούς). Σίγουρα πάντως μπορώ να σου πω πως έλληνας παίκτης που κάνει καλή χρονιά στο ελληνικό πρωτάθλημα ανεβάζει το κασέ του από 50 ως και 100% τις περισσότερες. Τέλος, για τον magic ξέρω ότι προτεραιότητα είναι να ψάχνει και καλούς παίκτες σε μικρότερα πρωταθλήματα (Τουρκία, Αδριατική, ακόμα και Πολωνία ή Ουγγαρία) σε μια λογική που την κόλλησε από τον Bobby Knight στην Indiana που ζήταγε αστεράκια από πιο άγνωστα highschoοls αλλά και γιατί γνωρίζει καλά ότι πολλά καλά αμερικανάκια όταν σκάνε πρώτη φορά στην Ευρώπη δεν κατέχουν τι σημαίνει η κάθε χώρα και καταλήγουν και στο πουθενά συχνότατα.
When the power of love overcomes
the love of power
the world will know peace.
Άβαταρ μέλους
olivares
 
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος 2008, 12:54
Τοποθεσία: Άνδεις

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό Trikaliotis » Τρί 01 Ιουν 2010, 00:54

palok έγραψε:Γιατί δεν διαλέγουμε παίκτες από το ελληνικό πρωτάθλημα?


Σκέψου όμως ότι το θέμα δεν είναι μόνο να θέλουμε εμείς, αλλά να θέλουν κι αυτοί. Οπότε μη λέμε μόνο επειδή δε πήραμε π.χ τον Χαραλαμπίδη τόσα χρόνια, ότι εμείς φταίμε γιατί δεν τον προσεγγίσαμε, γιατί μπορεί να έγινε προσπάθεια (και για αυτόν και για άλλους παίχτες) και απλά να μην ήθελαν. Συν τοις άλλοις το κακό με τους έλληνες είναι ότι προφανώς γνωρίζουν από κοντά την κατάσταση που επικρατεί στον ΠΑΟΚ με καθυστερήσεις πληρωμών, διοικητικές αναταράξεις κάθε τόσο κτλ και γι'αυτο να μη θέλουν να έρθουν. Όταν μια ομάδα έχει χαμένη αξιοπιστία και κύρος είναι δύσκολο να την εμπιστευτείς όταν οι εποχές είναι δύσκολες και παίχτες τύπου Κυρίτση, Ταπούτου κτλ παίρνουν 60.000.

Υ.Γ1. Παρατήρησα Oli και Palok πως και οι δύο στον μεταγραφικό σας σχεδιασμό έχετε μόνο 2 καθαρόαιμα πλέυ-μέικερ και ο δεύτερος είναι ο Δεμερτζής. Όταν πέρυσι είχαμε 4 και οι περισσότερες ομάδες ιδίου βεληνεκούς έχουν 3-4, δε νομίζω πως μπορεί να βγεί η χρονιά έτσι, ένεκα και του rotation.

Υ.Γ2. Επίσης Oli δε βγαίνει η χρονιά και με μόνο έναν σέντερ (π.χ Φράνσις) και μοναδικό του back-up τον Καλλέ που πέρυσι είχε ελάχιστη έως μηδαμινή συμμετοχή.
Trikaliotis
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Παρ 28 Μαρ 2008, 20:23

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό olivares » Τρί 01 Ιουν 2010, 01:18

Αγαπητέ θιασώτη του απόφοιτου του Pepperdine για αυτό έγραψα ότι ο βασικός αμερικάνος shooting guard πρέπει να βοηθάει και εκεί (όντας combo) και μίλησα και για έλληνα συμπληρωματικό παίκτη (Κυρίτσης) με ικανότητα να παίζει από 1 ως 3. Επίσης για αυτό μίλησα για 4 ψηλούς και μοίρασμα των 80' σε Αμερικάνο center (30')-Gecheyski (25')-παίκτη τύπου Pero Antic-Miro Raisevic (20') και Καλλέ (5') και για αυτό έβαλα και τα λεπτά από δίπλα. Κάνε έναν κόπο να διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά please και μακάρι να έβγαιναν τα κουκιά για ακόμα 2 παίκτες (άσσο και ψηλό) αλλά δυστυχώς δεν. Στην τελική το παλεύω τόσους μήνες τον κύβο του Roubik και δεν βγαίνει με τίποτα να έχουμε πάνω από 9 "πρωτοκλασάτους"(με το Δεμερτζή)+Γιαννακίδη+Καλλέ+Αράπη με αυτό το βαλάντιο και πιστεύω πως είναι λίγο-πολύ αναγκαστική η χρονική κατανομή και τα ταβάνια των ποσών (έχουν συνυπολογιστεί τα περσινά και έχουν γίνει μάξιμουμ μειώσεις 15%) και από εκεί και πέρα το ζουμί βρίσκεται γενικά στις επιλογές και φυσικά τη χημεία που θα προκύψει. Όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες ασφαλώς.
When the power of love overcomes
the love of power
the world will know peace.
Άβαταρ μέλους
olivares
 
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος 2008, 12:54
Τοποθεσία: Άνδεις

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό Trikaliotis » Τρί 01 Ιουν 2010, 01:46

olivares έγραψε:Επίσης για αυτό μίλησα για 4 ψηλούς και μοίρασμα των 80' σε Αμερικάνο center (30')-Gecheyski (25')-παίκτη τύπου Pero Antic-Miro Raisevic (20') και Καλλέ (5') και για αυτό έβαλα και τα λεπτά από δίπλα. Κάνε έναν κόπο να διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά please


Μια χαρά τα διάβασα και τα λεπτά και αυτό που είπα το είπα ακριβώς για τον λόγο πως οι παίχτες που ανέφερες θεωρώ πως δε μπορούν να δώσουν σημαντικές βοήθειες στο 5. Πιστεύω πως από τη στιγμή που θα χάσουμε σε ταλέντο, σκορ, ριμπάουντ και ασίστ από τον Λάζο και ένας παίχτης τύπου Φράνσις δε μπορεί με τίποτα να αναπληρώσει το κενό του, τότε χρειάζεται και κάποιος άλλος από πίσω του (όχι όπως πέρυσι με το Χέλι), που να προσφέρει και αυτός αρκετά και να μην είναι απλά διακοσμητικός και συμπληρωματικός ο ρόλος του, μπας και καταφέρουμε και ισοσταθμίσουμε κάπως την απώλεια του Λάζαρου. Βέβαια σαφώς και θα αλλάξει και ο τρόπος παιχνιδιού μας που δε θα στηρίζεται πάνω στον σέντερ μας. Τώρα το θέμα των οικονομικών είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο και σαφώς αν δε μπορούμε θα αρκεστούμε σε αυτά που έχουμε (θέλω να ελπίζω δηλαδή).
Trikaliotis
 
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Παρ 28 Μαρ 2008, 20:23

Επόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες