Μεταγραφές 2010-2011

Σχόλια/Κριτική για οτιδήποτε ακούγεται ή γράφεται σχετικά με αγορές πωλήσεις καλαθοσφαιριστών στην ομάδα μας...

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό kostasff » Κυρ 06 Ιουν 2010, 16:04

Και ποιος θα του κάνει πρόταση? Εσύ ή ο Παλοκ? Γιατί διοίκηση δεν έχουμε... :evil:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 06 Ιουν 2010, 16:12

αφού είπαμε ρε κώστα, μέχρι να αποκτήσουμε διοίκηση και αφού κάνει πάνω από 120 χιλιάρικα, δεν μας άρεσει!!!
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 07 Ιουν 2010, 16:55

με άσσο λοιπόν αμερικανό,chris και αμερικανό στο 5 (εγώ δεν συμφωνώ, αλλά με φάγανε τα μεγάλα κεφάλια... :mrgreen: ) μας μένουν να συμπληρώσουμε τις θέσεις των ταπούτου-gecevski. από ποιούς λοιπόν??? για ρίξτε ιδέες!!!
στο 4 είναι πιο εύκολα ας πούμε τα πράγματα: natzfei, raicevic, zoupan, pero antic (όχι οτι με τρελαίνουνε βέβαια...)
στο 3????
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό kostasff » Δευτ 07 Ιουν 2010, 17:02

Χαρά στο κουράγιο σου. Και μια σχετική παροιμία: βρακί δεν έχει ο κώλος μας, λουλούδια θέλει η πο...τσα μας...... :nairepaok:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 08 Ιουν 2010, 00:12

μπορούμε να βρούμε καμιά πληροφορία (κασέ) για τούτο το τέρας με wingspan κρατηθείτε 2.35 m???? Σενεγαλέζος (ελπίζω να έχει κοινοτικό διαβατήριο) 2ος καλύτερος παίκτης της γαλλικής LNB, παίζει στην Toulon:

[youtube]s6Ho_dsWHvk&feature=related[/youtube]
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 08 Ιουν 2010, 20:34

τα χω μπουρδουκλώσει, το παραδέχομαι, αλλά φταις και εσύ που αντί να μας βοηθήσεις ξημεροβραδιάζεσαι στο hiphopαδικο τoυ ναι nivo ναι (και μας το παίζει ςοπαδός τάχα μου τάχα μου του hendrix και του janko reinhard). λοιπόν πάρε και κανα 2 ακόμα λευκούς αμερικανούς στο Point-guard (στο styl του τούρκου που πόσταρες). επαναλαμβάνομαι: αν σε αρέσει κάποιος και μπορείς να μάθεις κασέ, θα κάτσω να γράψω αναλυτικά για τον παίκτη πιο μπασκετικά (δεν έχω χρόνο, ερευνάω την επίδραση του figure8 στην ανάπτυξη νανοδομημένων ημιαγώγιμων σωματιδίων για περιβαλλοντικές εφαρμογές).

ξεκινάω: Ben Woodside, 25,5 ετών, απόφοιτος του North Dakota State με αριθμούς 15 πόντους και 6 assists (-3 λάθη). ποσοστό στα τρίποντα 42 % (2 τρίποντα/ματς). πέρυσι έπαιξε στη Γαλλία (Gravelines) κάνοντας καλή χρονιά με περίπου ίδια νούμερα 11 πόντοι - 5 ασσιστ (-2 λάθη).

και το σχετικό video:
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό free4 » Τρί 08 Ιουν 2010, 23:55

palok έγραψε:μπορούμε να βρούμε καμιά πληροφορία (κασέ) για τούτο το τέρας με wingspan κρατηθείτε 2.35 m???? Σενεγαλέζος (ελπίζω να έχει κοινοτικό διαβατήριο) 2ος καλύτερος παίκτης της γαλλικής LNB, παίζει στην Toulon:

[youtube]s6Ho_dsWHvk&feature=related[/youtube]


Eίχαμε και τον Εντόι κάποτε (Εντιαγέ κατά τον ίδιο)..
Τι απέγινε?
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 10 Ιουν 2010, 10:37

η αλήθεια είναι οτι τα χαρακτηριστικά τους μοιάζουν πολύ. ο sene ήταν βέβαια νούμερο 10 του draft το 2006!!! ο ndiaye παίζει πλέον στην maccabi haifa αν δεν κάνω λάθος (τουλάχιστον περσι στα μέσα της χρονιάς εκεί τον πέτυχα).
εγώ τον συνέκρινα με έναν άλλον σενεγαλέζο που όταν τον πρωτοείδα στη malaga και είδα οτι είναι 30 χρονών λέω μα καλά πώς δεν τον είχε ξετρυπώσει κανας άλλος προπονητής και περιμέναν τον Reneses? o ΝDong βέβαια πλέον είναι πρωταθλητής ευρώπης με πολλή συμμετοχή στην ομάδα της barca. επίσης και οι 2 έπαιζαν στη γαλλία (λόγω γλώσσας προφανώς) με παρόμοια στατιστικά ;)
παρόλο που δεν είναι ανάγκη της ομάδας μας για κοινοτικό 5, σίγουρα ένα τέτοιο λαβράκι (?) με 80 χιλιάρικα (:?) δεν θα μας χάλαγε... επίσης μου θυμίζει και τον jerome moiso που τον αφήνει ελεύθερο ο κατσικάρης για να πάρει τον μαυροειδή. όλοι αυτοί είναι παίκτες που θα άρεσαν στο σούλη κατά τη γνώμη μου χωρίς να έχουν (ομολογώ) ιδιαίτερο επιθετικό παιχνίδι στο low post. κάτι σαν μαύρους γλυνιαδάκηδες θα τους χαρακτήριζα όλους τους παραπάνω με τρομερή άμυνα ψηλά όμως (πάω να μας κάνω barcelona αν δεν το καταλάβατε ;) )!!!
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 10 Ιουν 2010, 19:40

Έφυγε ο Ζίζιτς από την Τσεντέβιτα

Tην πόρτα της εξόδου από την πρώην πλέον ομάδα του την Τσεντέβιτα, αντίκρισε ο γνώριμος μας από την θητεία του στο ελληνικό πρωτάθλημα, Άντρια Ζίζιτς.

Ο 30χρονος σέντερ ο οποίος έχει περάσει τόσο από τον Παναθηναϊκό όσο και από τον Ολυμπιακό, μετά από μια αρκετά καλή σεζόν στην Κροατική ομάδα στην οποία είχε μέσο όρο 11,7 πόντους και 3,3 ριμπάουντ στο πρωτάθλημα, αποτέλεσε παρελθόν.

Κι αυτό γιατί δεν συμπεριλαμβανόταν στα σχέδια του νέου τεχνικού του συλλόγου Αλεκσάντερ Πέτροβιτς. Έτσι, λοιπόν αναζητά τον επόμενο σταθμό της καριέρας του.
http://sport24.gr/html/ent/936/ent.366936.asp

το βάζω εδώ για ευνόητους λόγους... ;)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 11 Ιουν 2010, 21:13

και συνεχίζω εγώ τις σκέψεις μου (σαν τον παπακαλιάτη έχω καταντήσει που έστελνε μηνύματά στο ίδιο του το κινητό αφού η γκόμενα δεν απαντούσε ποτέ :mrgreen: ):

το ρόστερ λέει σε γενικές γραμμές: δεμερτζής-γιαννακίδης-ταπούτος(αράπης)-geceyvski-καλλές να πλαισιωθούν από όσο το δυνατόν καλύτερους παίκτες. με τη λογική οτι οι δεμερτζής-γιαννακίδης και καλλές είναι οι περισσότερο άπειροι, θα κινηθούμε για αμερικανούς στο 1-2-5 με την υποσημείωση οτι στο 2 ενδεχομένως να μην χρειάζεται ψάξιμο (Μonroe) και οτι και για τους 3 έχουμε να διαθέσουμε περίπου 300-320Κ. επειδή όμως με αυτή τη λογική πολλές θέσεις δεν θα καλυφτούν και πρακτικά πάλι κατά το Νοέμβρη θα ψάχνουμε για extra λύσεις, μία σκέψη μου είναι να μπορέσουμε να πάρουμε κάποιον από τους 3 αμερικανούς με λιγότερο από 100 χιλιάρικα (κάτω από 70 πρακτικά, που σημαίνει οτι τα extra 50Κ να περισσεύουν για έναν έλληνα τύπου αποστολίδη ή παπανικολόπουλο...).

για παράδειγμα πόσο χειρότερος επιθετικά τουλάχιστον (από τον chris) μπορεί να είναι ο Aaron Harper (δυαροτριάρι στυλ Nicholas :o :shock: ), παίκτης της Levski Sofia? ε αν κάνει και αυτός 100 χιλιάρικα σκίζω τα πτυχία μου. ας ψάξουμε τότε μόνο στην ουγγαρία, τι να πω...

Λοιπόν ο Aaron είναι 29 ετών, ύψους 1.99, απόφοιτος (2004) του Missisipi, με 17 πόντους μ.ο., 39 % στα τρίποντα και 5 rebounds. Σχεδόν όλα τα χρόνια της καριέρας του τα πέρασε στη Γαλλία με τη φανέλα της Roanne (διατηρώντας σε γενικές γραμμές τους 15-17 πόντους μέσο όρο του κολλεγίου) όπου αναδείχτηκε: το 2006 τρίτος σκόρερ, το 2007 3ος σκόρερ και 5ος καλύτερος παίκτης της λίγκας, το 2009 10ος σκόρερ ( ο chris 8ος τότε) και 20ος καλύτερος παίκτης (16ος ο chris). Φέτος έπαιξε στη Βουλγαρία με μ.ο. 23 πόντους (πρώτος σκόρερ), 57,5 % δίποντα, 41,5 % τρίποντα και 81,9% βολές με 5 rebounds και 3 περίπου ασσιστ.

check him out:
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό olivares » Παρ 11 Ιουν 2010, 22:54

Με πρόλαβες στο τσακ για τον Harper που είναι η πρώτη πρόταση μου για τους σουτιν γαρδ και αμείφθηκε πέρυσι με 70,000 $ (50,000 ευρώ) στη Levski. Αφού τελειώσαμε επιτέλους με τα διαδικαστικά αυτή την εβδομάδα κλείνω πρώτα τις προτάσεις μου για τη θέση του point guard με ένα γνώριμο παίκτη μας από το ελληνικό πρωτάθλημα ως 5η επιλογή.

Dejuan Collins

Άλλη μια καλή επιλογή του Πιλαφίδη που πάντα βρίσκει αξιολογότατους Αμερικάνους μόνο που στη συγκεκριμένη περίπτωση τον παίκτη τον γνώριζαν οι περισσότεροι από τα χρόνια του στη Zalgiris αλλά και στη Ρούλα και ήταν μία ασφαλής ποιοτικά επιλογή. Υπέγραψε για 6 μήνες στην Καβάλα στις 29 Νοεμβρίου (9 μέρες μετά τα 34α γενέθλια του καθώς γεννήθηκε 20/11/1976 στο Youngtown του Ohio )για 60,000 ευρώ (80,000$) και πρόλαβε σε 17 παιγνίδια να αποδειχτεί 2os καλύτερος αμερικανός point guard του πρωταθλήματος πίσω μόνο από τον Beverly του γαύρου που είχε βέβαια το μισό χρόνο συμμετοχής από το δικό του με 0.491 στο τένδεξ. Είχε 13, 4 πόντους ανά αγώνα (228) από 90 στις 99 βολές (αλφάδι 90%), 42 στα 90 δίποδα (46%), και 18 στα 56 τρίποδα (32%) ενώ μοίραζε 3,35 ασσίστ ανά παιγνίδι (57), κατέβαζε 3 ρημπάουντ (53), σούφρωνε 2 κλεψίματα (34) και έκανε 2,52 λάθη (43). Τι να πρωτογράψεις για κάποιον που ήταν πρώτος στις ασσίστ στην Ευρωλίγκα το 2008 (5,35) με τη Zalgiris (με αποκορύφωμα τις 9 που έδωσε ανήμερα του Αγίου Βαλεντίνου απέναντι στη Real) και έχει πάρει νταμπλ στη Γερμανία με την Alba όπου και αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ το 2002 (23,7 πόντους) και τη Λιθουανία με την Kaunas, ενώ έπαιξε και στη Ρούλα το 2005 (13,23 πόντοι, με 85% στις βολές, 51% στα δίποδα και 32% στα τρίποδα, 3,5 ασσίστ, και 0.440) και τη θρυλική Varese στην Ιταλία το 2006. Έκανε και ένα γρήγορο πέρασμα από την Ισπανία στην Cajasol (5 ματς) και την Lokomotiv Rostov (5 ματς) ενώ η μεγάλη εμπειρία του φαίνεται και από τις 69 συμμετοχές του σε ευρωπαϊκούς αγώνες της Eυρωλίγκας και του Eurocup .
Είναι βέβαια τρελοκομείο (οι δηλώσεις του είναι περιβόλι) και ο Αλεξανδρής απηύδησε με την πάρτη του (καθυστερούσε στις προπονήσεις) και τον έδιωξε στις 22 Μαρτίου αλλά δεν έχει δημιουργήσει αλλού προβλήματα σε θέματα επαγγελματικής συμπεριφοράς και σίγουρα το ότι του χρωστούσαν μισθούς 4 μηνών έπαιξε το ρόλο του.
Μαζί με τους Koseoglou, Chester Mason, Steve Burtt Jr. και Jason Crowe είναι μια πεντάδα ασφαλών ποιοτικών επιλογών κατά τη γνώμη μου και κυρίως προσιτών οικονομικά. Ακολουθούν οι 5 προτάσεις για τα 2αρια αλλά πρώτα εδώ ένα βιδεάκι του μαζί με τον Marcus Brown με τον οποίο οργίαζαν στη Zalgiris



και η δήλωση του για το πως όντας the coolest dude alive προετοιμάζεται για τα ματς τρώγοντας κοτόπουλο και βλέποντας πορνό 8-)

When the power of love overcomes
the love of power
the world will know peace.
Άβαταρ μέλους
olivares
 
Δημοσιεύσεις: 704
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος 2008, 12:54
Τοποθεσία: Άνδεις

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 11 Ιουν 2010, 23:46

o dejuan έμοιαζε να μας παίζει μόνος του πέρσι και στα 2 ματς (κάτι που έκαναν και οι blackney, vasilievic) οπότε τα σχόλια περιττεύουν. αν και 34, η κατάστασή του σε ένα δύσκολο πρωτάθλημα (όπως η Α1) ήταν εξαιρετική (εμείς είχαμε τη δυνατότητα να ρίξουμε επάνω του δεμερτζή-καλαιτζίδη-καυκή-monroe). σαν προσωπικότητα και ως playmaker, νομίζω τους κερδίζει όλους (αυτούς που προτείνεις) εύκολα. ελέγχει το παιχνίδι, είναι πολύ ενεργητικός άσσος (μου θυμίζει mula σε μαύρο), αυτό βέβαια έχει και τα κακά του κάποιες φορές. όπως ακριβώς δείχνει και το videάκι είναι λίγο εγωιστής στο παιχνίδι του (παρά τις ασσιστ που βγάζει). σίγουρα ξέρεις 100 % τι παίρνεις (10-12 πόντους και 4-5 ασσιστ). πριν 2 χρόνια στη zalgiris ήταν από τους καλύτερους άσσους στην Ευρώπη (χωρίς υπερβολή). κάνανε τρομερή χρονιά παρέα με τον μεγαλύτερο σκόρερ της ευρωλίγκας, περάσανε στο top16 και εκεί λογικά ξεφουσκώσανε (ελέω maccabi, real και γαύρου). παρά την μία μόλις νίκη που έκαναν στην τελική φάση, ο dejuan ξεχώρισε όντας δεύτερος στις ασσιστ πίσω από τον μυταλουκά με 6. δεν μάσησε φυσικά απέναντι σε raul lopez, will bynum, blackney κλπ.
Συνοψίζοντας για τη θέση (και αφού το κασέ είναι πάνω κάτω το ίδιο) τους βάζω σε μάι σειρά προτίμησης: dejuan, burtt>mason>koseoglu (o crowe δεν μου έκατσε καλά :mrgreen: ). δεν θεωρώ κανέναν εξ αυτών ούτε λίρα εκατό ούτε λαβράκι (ίσως ο mason) αλλά όπως είπες με 100 χιλιάρικα ποιόν θες? τον chris paul ίσως...

PS1: ο λευκός (ben woodridge) από το γαλλικό πρωτάθλημα σε άρεσε καθόλου?
PS2: λαβράκια (αν και combo) θεωρώ έναν εκ των curtis jerrels και lester hudson.
PS3: εντύπωση μου έκαναν φοβερά τα στατιστικά του Alex Renfroe Που παίζει στη riga (ίδιος ο chester mason φαίνεται).
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό obanebane » Παρ 11 Ιουν 2010, 23:48

Να υποθεσω οτι εχουν μπει κατα σειρα με πρωτο αυτον που σου αρεσει η προτιμας περισσοτερο και καταληγεις με αυτον που σου αρεσει λιγοτερο?
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό obanebane » Παρ 11 Ιουν 2010, 23:56

Τωρα διαβασα το κειμενο σου palok, η ερωτηση δεν παει σε σενα μιας και μου ελυσες την απορια με τη σειρα προτιμησης σου των 5 παιχτων αλλα στον oli.
Τοσο χαμηλα τον εχεις τον τουρκο palok εμενα γιατι τα στοιχεια του μου αρεσαν περισσοτερο απο ολους?
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Σχεδιασμός 2010-2011: Μεταγραφές-Αποδεσμεύσεις (τελικό)

Δημοσίευσηαπό palok » Σάβ 12 Ιουν 2010, 10:17

όχι bane (μου άρεσε πολύ ο τούρκος, 8 ασσιστ στο τουρκικό πρωτάθλημα είναι τρομερό νούμερο), τον έβαλα τελευταίο απλά γιατί τα λεφτά είναι αρκετά (ίδια δηλ. με αμερικανό παίκτη πάνω-κάτω), δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά οτι θα προσφέρει σίγουρα περισσότερα από τον δοκιμασμένο vasilievic και τρίτον ένα δίδυμο Koseoglu-δεμερτζή στην πιο νευραλγική θέση του μπάσκετ μου κάνει αδύναμο. Αν αποφασίσουμε για κοινοτικό εκεί, πρέπει οπωσδήποτε να πάρουμε άλλον έναν φτηνό έλληνα (τύπου αποστολίδη, οπότε ο χρόνος να είναι 20 λεπτά ο τούρκος και τα υπόλοιπα 20 οι 2 έλληνες).
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης