Παίκτες που θα θέλατε στον ΠΑΟΚ

Σχόλια/Κριτική για οτιδήποτε ακούγεται ή γράφεται σχετικά με αγορές πωλήσεις καλαθοσφαιριστών στην ομάδα μας...

Re: Παίκτες που θα θέλατε στον ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό ronaldo » Κυρ 26 Φεβ 2012, 23:25

μεχρι το καλοκαιρι ηταν οντως τραγικος και τον κραζαμε ολοι
αλλα βελτιωθηκε
και εχει αθλητικα προσοντα που δεν ειναι αμελητεα δηλαδη ειναι πολυ ευκινητος για το υψος του
το ειχα πει πριν φανει τοσο η βελτιωση του οτι αν μαθει μπασκετ θα μας εκπληξει ολους και νομιζω οτι κατι εμαθε και εχει περιθωρεια και αλλα

για πες γιαννη δηλαδη εχει καποια συγγενεια με μαρκοπουλο??
Άβαταρ μέλους
ronaldo
 
Δημοσιεύσεις: 1604
Εγγραφή: Τρί 08 Απρ 2008, 23:13

Re: Παίκτες που θα θέλατε στον ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό denis » Κυρ 26 Φεβ 2012, 23:34

palok έγραψε: Έλα μωρή αρρώστεια David Robinson του Λαρισινού κάμπου!!!

Robinson ή Duncan μας μπερδεύεις
Τον Καλλέ τον θέλω του χρόνου εγώ βλέπω σημάδια βελτίωσης όχι όσα θέλω αλλά κάτι είναι.
Του χρόνου θέλω στην ομάδα και έναν βετεράνο Έλληνα που να είναι ηγέτης στα αποδυτήρια που να τα χώνει στον μικρό όχι για να του την πει αλλά να τον συνετίσει. Ο Δήμος μπορεί αλλά προτιμώ Λάζο.
ΠΑΟΚ παντού αλλά στο ΜΠΑΣΚΕΤ 1926 φορές παραπάνω
Μακριά οι ποδοσφαιροΚΆΦΡΟΙ από το ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥ. 4+2+2 αγωνιστικές (για μια χρονιά)ήταν αρκετές
Με Μπάνε Σούλη και Μάτζικ δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις διαρκείας
Άβαταρ μέλους
denis
 
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 16:24
Τοποθεσία: Ωραιόκαστρο

Re: Παίκτες που θα θέλατε στον ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό kostasff » Κυρ 26 Φεβ 2012, 23:39

Λάζος μακράν γι αυτό τον ρόλο.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Παίκτες που θα θέλατε στον ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Δευτ 27 Φεβ 2012, 12:49

και οι δύο χωράνε;

1. Ούρος και κάποιος καλός Έλληνας ( Καυκής Αποστολίδης Γκάγκα ) και Λιάπης
2. Παππάς-Καλαμπόκης εναλλάξ και Αράπης
3.Αμερικανός(Μάρσαλ-Κρίστμας)-Κόμματος- Γιαννόπουλος
4.Ντικούδης-Αμερικανός(Ντόζιερ;)-Τσακαλέρης
5.Λάζος-Καλλές-Κοινοτικός(Μπάγκαριτς ή κάτι σε σύγχρονο γρήγορο για αντίθεση στο Λάζο)
τώρα γιατί δεν μου χωράει ο Καλαμπάκας; μμ

στα παραπάνω θα σκεφτόμουν Δέδα

να τι ξέχασα χθες:Κόμματο, Γκαγκαλούδη, Λάζαρο.
Ακόμη θα εξέταζα Μονρό στο 2(κόμπο) και ΜακΓκράθ στο 1 (κόμπο)

Ο Αμερικανός στο 3 θέλω να παίζει και 2 γιἀυτό Κρίστμας
Ο Αμερικανός στο 4 θέλω να παίζει και 3.
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2230
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Παίκτες που θα θέλατε στον ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 27 Φεβ 2012, 12:57

αγωνιστικά, η μεγαλύτερη κατάρα του ΠΑΟΚ είναι αυτό το κόλλημα με τους έμπειρους γνωστούς παίκτες που στο μυαλό κάποιων είναι οι μόνοι που μπορούν να σηκώσουν το βάρος της φανέλας μας! ο Wright λέει ο κώστας έπαιζε καλά στον Πανιώνιο. Ναι αλλά το 2005. Επαναλαμβάνω το 2005 και έχουμε σεζόν 11-12! ο Λιθουανός έβαζε 10 ποντάκια με pick@roll στην acb, εμείς περιμέναμε να βάζει 10 ποντάκια στην Α1 χωρίς pick@roll (χάνοντας παίκτες όπως ο Gece και ο Bavcic)... Στο 3 ψάχναμε έναν παίκτη-ηγέτη και πήραμε τον JR γιατί έπαιζε Ευρωλίγκα. Συμφωνώ λάθη γίνονται αλλά πρέπει να γνωρίζεις από πρίν πώς να τα διορθώσεις (και αν μπορείς οικονομικά να το κάνεις αυτό). Το scouting Πρέπει να απλώσει παντού, από έλληνες μέχρι τον τελευταίο αμερικανό σε NCAA ή πρωτάθλημα στο Ιράν. Αν δεν μπορούμε ή δεν ξέρουμε, παίκτες μόνο από το ελληνικό πρωτάθλημα. ΑΝ πάλι το καλοκαίρι ξαναρχίσουμε φέρτε πίσω το Λάζο, θα ρθει δε θα ρθει ο Καλαμπόκης, μένει ελεύθερος ο Τσαρτσαρής και είναι ΠΑΟΚ, καλά κρασά...

PS: γιάννη παίκτες Ουκρανικού (Monroe), καλών Γαλλικών ομάδων (Dozier), Ιταλικού (McGrath) πρωταθλήματος κλπ., Marshall που πήρε φέτος 300Κ δολλάρια, Λάζο :shock: :? ξέχασέ τους.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Παίκτες που θα θέλατε στον ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Δευτ 27 Φεβ 2012, 13:15

OK από οικονομικής απόψεως κάποιοι είναι απλησίαστοι... αλλά κάποιοι όχι, πχ ο Λάζος έχει αποδείξει ότι τα λεφτά δεν είναι πρώτο μέλημά του...
απλά για έμπειρους μιλάμε γιατί τέτοιους θέλει ο Σούλης, και με τέτοιους έχει αποδείξει ότι βγάζει το καλύτερό τους κι επίσης έτσι στήνει σωστά τις ομάδες του για το μπάσκετ που θέλει...
ο Τσαρτσαρής είναι ΠΑΟΚι; λόγω Βέροιας;

το ίδιο κι ο Μήτσος, ο Σοφοκλής και τόσοι άλλοι. Να φτιάξουμε ομαδάρα βρε!


...το σκάουτιγκ να βρει κάνα παικταρά μαύρο σαν τον φετινό Ράιτ (όχι το δικό μας), νέο, γρήγορο, με σταυρωτές που σπάν αστραγάλους, μυαλό για πάσα, άμυνα.
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2230
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Παίκτες που θα θέλατε στον ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 27 Φεβ 2012, 13:37

τον συγκεκριμένο Ραιτ που λες τον είχαμε γράψει εδώ πρό πολλού. Νομίζω ο trikaliotis το είχε ποστάρει όταν τον είχε δεί στο αλεξάνδρειο με τη λεμαν.

PS: σωστό είναι αυτό που λες για το μπάσκετ του Σούλη αλλά για βρες μου τέτοιους με 300 χιλιάρικα μπάτζετ. Και όταν λέω "τέτοιους" εννοώ παίκτες κανονικούς, όχι τραυματίες, παίκτες έτοιμους να προσφέρουν άμεσα και να το κάνουν όλη τη χρονιά. Αν μου βρείς με 60 χιλιάδες δολλάρια τέτοιους παίκτες, ΕΥΓΕ!
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Παίκτες που θα θέλατε στον ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό Ivan_4 » Δευτ 27 Φεβ 2012, 19:45

Καλές ομάδες, μπορούν να γίνουν και με λίγα λεφτά, αλλά πρέπει να είναι σωστά δομημένη και να ταιριάζουν τα στοιχεία των παικτών μεταξύ τους. Και με προπονητή τον Σούλη, δεν είναι δύσκολο. Το μόνο που χρειάζεται, είναι να υπάρχει σωστός προγραμματισμός και όσο το δυνατόν μικρότερες καθυστερήσεις πληρωμών.
Να μια ενδεικτική ομάδα που σκέφτομαι:

1) Blackney, Duvnjak, Γιαννακίδης
2) Bojovic, Παππάς
3) Κόμματος, Γιαννόπουλος
4) Ντικούδης, Alexic
5) Παπαδόπουλος ή βαρύ σέντερ από κολέγιο, Καλλές (αναγκαστικά)

Εκτός αυτού, κάθε προπονητής θα ήθελε ένα ευέλικτο ρόστερ, όπου πολλοί παίκτες θα μπορούσαν να εναλλάσσονται σε διάφορες θέσεις.
Στην ενδεικτική ομάδα που έκανα, Γιαννακίδης, Παππάς, Duvnjak είναι combo guard, Κόμματος και Γιαννόπουλος μπορούν να παίξουν και στο 4. Ο Alexic μπορεί να πέσει και στο 3, ενώ ο Ντικούδης μπορεί υπό προϋποθέσεις να παίξει και σέντερ.
Άβαταρ μέλους
Ivan_4
 
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: Σάβ 29 Μάιος 2010, 02:05

Re: Παίκτες που θα θέλατε στον ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό kostasff » Δευτ 27 Φεβ 2012, 20:20

O JR μπορούσε να γίνει ηγέτης. Θα έλεγα μάλιστα ότι έγινε (μέχρι τον τραυματισμό του). Δεν ήταν λανθασμένη επιλογή αν και για κάποιον άγνωστο λόγο δεν μας κέρδισε.
Ο ραιτ δεν είναι κανένας παππούς. 29 χρονών ήρθε στον ΠΑΟΚ.
Ο λιθουανός ήταν ΤΟ λάθος. Δεν με ενδιαφέρουν τα νούμερα, η καριέρα του ή οτιδήποτε άλλο. Με την πρώτη ματιά καταλάβαινες ότι πρόκειται για ανικανότατο (ο Θεός να τον κάνει) παίκτη. Θυμάσαι πως δεν περίμενα καν το δεύτερο παιχνίδι του. Είναι το μεγαλύτερο ερωτηματικό που έχω από τις κινήσεις του Σούλη απ' όλη την θητεία του. Και μιλάμε (όπως έγραψε κάποιος) για το μεγαλύτερο συμβόλαιο......
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Παίκτες που θα θέλατε στον ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 27 Φεβ 2012, 20:39

όσοι είχαν δεί τον JR στην Prokom και όσοι τον Marshall στην Cibona καταλάβαιναν τι πάστα παίκτη είναι ο ένας και τι ο άλλος. O Marshall φυσικά και εξακολουθεί να είναι 1ος σκόρερ στο πρωτάθλημα που παίζει ΚΑΙ ΕΦΕΤΟΣ... Και ναι, αν σε ματς αυτής της Α1 τελειώνεις το 60 % των παιχνιδιών σου με κάτω από 10 πόντους, σόρρυ JR, δεν πρόκειται να με κερδίσεις σαν παίκτης ΠΟΤΕ (και μιλάω εγώ που αγόρασα την φανέλα του στους Jayhawks).

Για τον Wright δεν έχω κανένα θέμα (φυσικά και δεν μου αρέσει καθόλου ως παίκτης), απλά δε βλέπω πόσο ευσταθεί σαν επιχείρημα οτι τον είχαμε δεί πριν 6 χρόνια και ήτανε καλός. Αφού ήταν καλός ας μας το δειχνε φέτος, όχι το 2005.

Από κει και πέρα, o Λιθουανός (δεν το γραψε κάποιος) είχε το μεγαλύτερο συμβόλαιο (75Κ) στην ομάδα και προοριζόταν για το βασικό 5αρι δίπλα από τον Goree.

Anyway, δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε (και δε χρειάζεται κιόλας :mrgreen: ). Απλά στο τρίπτυχο αγωνιστικό(σούλης-magic)-διοίκηση(bane)-κόσμος δε νομίζεις οτι πάει πολύ να πούμε οτι βασικός υπαίτιος για την φετινή αγωνιστική καθίζηση είναι ο κόσμος??????
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Παίκτες που θα θέλατε στον ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό kostasff » Δευτ 27 Φεβ 2012, 21:19

Για τον Marshall είχα αρκετές ενστάσεις και πέρυσι. Υπήρχαν πράγματα που με χαλούσαν και τα έγραψα. Πρώτος σκόρερ βέβαια και στα ποσοστά κάπου στη 160η θέση. Αν είναι τώρα πρώτος σκόρερ στο καζακστάν ή όπου είναι τέλος πάντων, μπράβο του αλλά λίγο με ενδιαφέρει.
Ο JR άργησε να πάρει μπρος αλλά όταν το έκανε πήγαινε σφαίρα. Εκτός της επιθετικής προσφοράς όπου ανέβηκε πολύ, ήταν από τους κορυφαίους σε ριμπάουντ και κοψίματα στην Α1. Δεν τα λες και λίγα. Δυστυχώς χτύπησε στην καλύτερή του στιγμή.
Για τον ράιτ ανέφερα εκείνη την σεζόν γιατί τότε τον είδα εγώ. Δεν ξέρω τι έκανε μετά μιας και δεν έχω την πολυτέλια του χρόνου για να παρακολουθώ άλλα πρωταθλήματα (ούτε καν την δική μας Α1) Δεν σημαίνει ότι ο σούλης τον διάλεξε για το '05. Απλά κάποιος που έδειξε ότι ξέρει μπάσκετ, δεν γίνεται να το ξέχασε στα 29 του. Υπήρχε όμως ο τραυματισμός του που αποδείχτηκε εκ των υστέρων πως τα άλλαξε όλα.
Για την ξανθιά πατάτα, ξέρω ότι προορίζονταν για βασικό 5άρι κι αυτό ήταν που με τρέλανε στην επιλογή τού σούλη. Δυσκολεύομαι (ή μάλλον το αποκλείω) να πιστέψω πως ο σούλης διάλεξε παίκτη βάσει στατιστικών και χωρίς να τον δει. Αυτά συμβαίνουν μόνο στο paokmania :mrgreen: Ελπίζω στην αυτοβιογραφία του να ρίξει φως σε αυτό το σκοτεινό σημείο της καριέρας του.... 8-)
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Παίκτες που θα θέλατε στον ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 27 Φεβ 2012, 21:43

JR vs. Rawle λοιπόν στην Α1:

Rawle (16.5 πόντοι σε 31.8 λεπτά)
εντός παιδιάς: από τα 56 σουτ έπαιρνε τα 12.6 (περίπου 0.4 σουτ/λεπτό ή το 22,5% επί του συνολικού της ομάδας) σουτάροντας με ποσοστό 39.7 %.
βολές 80%, 3,2 rebounds, 1,3 assists, 1.5 κλέψιμο, 0.3 Blocks, 3.1 λάθη

JR (7.9 πόντοι σε 25.1 λεπτά)
εντός παιδιάς: από τα 53 σουτ έπαιρνε τα 7.8 (περίπου 0.3 σουτ/λεπτό ή το 14,7% επί του συνολικού της ομάδας) σουτάροντας με ποσοστό 40.3 %.
βολές 44%, 5,6 rebounds, 0,7 assists, 0,8 κλέψιμο, 0.7 Blocks, 1.3 λάθη
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Παίκτες που θα θέλατε στον ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό PaOkArAsIrAkLiO » Δευτ 27 Φεβ 2012, 21:58

Σχετική ισορροπία λοιπόν. Τουλάχιστον ο Μάρσαλ είχε έναν Ντόζιερ και έναν Κρίσμας δίπλα του.
Ο Π.Α.Ο.Κ. είναι Π.Α.Ο.Κ. και πρέπει να παίζει σαν Π.Α.Ο.Κ.
Βαριά βαριά του Π.Α.Ο.Κ. η φανέλα...
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
PaOkArAsIrAkLiO
 
Δημοσιεύσεις: 2003
Εγγραφή: Σάβ 23 Ιαν 2010, 18:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παίκτες που θα θέλατε στον ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό trel@menos » Τρί 28 Φεβ 2012, 00:17

προσωπικα αν ειχα να διαλεξω αναμεσα σε μαρσαλ και γκιντενς θα διαλεγα γκιντενς κι ας τον πηγαινα με τα χιλια τον ροουλ.
η κ@@λα που εβγαζε ο γκιντενς μεσα στο παρκε ηταν αλλο πραμα. τρελος με ολη τη σημασια της λεξης.
μεγαλυτερα αθλητικα προσοντα, καλυτερη αμυνα κτλ.
απλα δεν προσφερε τοσα πολλα ισως και γιατι ποτε δεν προσαρμοστηκε η ομαδα πανω του. σε αντιθεση με τον μαρσαλ που ειδικα στη μ.Λ. εποχη ηταν το σημειο αναφορας της ομαδας.
γενικα ομως τα οργια που ειδα απο τον γκιντενς στο 1ο ημιχρονο με τον ικαρο αν δεν κανω λαθος δεν τα χω ξαναδει απο παικτη του ΠΑΟΚ. κριμα που τραυματιστηκε πανω που αρχιζε να βρισκει τα πατηματα του.
για του χρονου θα τον ηθελα σαν βασικο 3αρι στην ομαδα. η μονη μου ενσταση ειναι στο κατα ποσο μπορει να γινει ο σκορερ σε μια ομαδα, κατι που ο μαρσαλ το χε στο dna του.
Άβαταρ μέλους
trel@menos
 
Δημοσιεύσεις: 2506
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 08:12

Re: Παίκτες που θα θέλατε στον ΠΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό joshua » Τρί 28 Φεβ 2012, 08:44

Σε ενα μπασκετ που ο καθε παικτης εχει διακριτο ρολο,ειδικα στην επιθεση,οι περισσοτεροι θα επελεγαν τον Γκιντενς,στο μπασκετ του Σουλη,το μπασκετ του οτι να'ναι και ας στραβωνουν καποιοι φιλοι που τολμαμε να ασκησουμε κριτικη στο τοτεμ,το μπασκετ του δινω την μπαλλα στον παπαδοπουλο να την βασανισει περισσοτερο και απο τον σαλπιγγιδη για να παιξει το ενας με εναν,το μπασκετ του δινω την μπαλλα στον Μαρσαλ και τον αφηνω να παιξει και αυτον ενας με εναν χωρις βοηθειες,χωρις κινηση, με τους υπολοιπους πιο ακινητους και απο τους θεατες,ναι ο Μαρσαλ φυσικα και ταιριαζει περισσοτερο.
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24064
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες